Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι πάλι με το συγκεκριμένο γιατί ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη...άνοιξα dispute στο paypal μετά απο 2 ώρες μου απάντησε ο seller και συμφωνήσαμε οτιαν δεν παραλάβω μέχρι την Παρασκευή που μας πέρασε να γίνει refund....του έστειλα χθές ότι ακόμα δεν έχει γίνει refund, και αυτός επιμένει ότι έκανε....τι πρέπει να κάνω??? Δεν ήρθε email όπως πάντα απο το paypal οτι έγινε refund, ούτε φαίνεται και στις κινήσεις μου στο paypal......

 

Αν είσαι σίγουρη ότι δεν έχει κάνει refund, τότε ο τύπος λέει ψέματα και άρα πρέπει να προχωρήσεις με το dispute και να αναφέρεις στο ebay όλα αυτά τα παραμύθια που λέει.

Αλλά πρώτα σιγουρέψου.

 

τι εννοεις φιλε μου μπορεις να γινεις πιο κατανοητος σε παρακαλω.

 

Οπως και να εχει αν το dispute ειναι ακομα ανοιχτό στον λογαριασμό της, τοτε δεν εχει κανει refund (ο πωλητής).

Οποτε @destiny1983 προχωράς σε διεκδίκηση του ποσου γυρνώντας το σε claim και άσε το paypal να αποφασίσει για το το θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τελικά μου έκαν refund τα χρήματα και όλα οκ.
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα κ καλη χρονια!μια ερωτηση να σας κανω γιατι εχω καποιο προβλημα με το ebay κ το paypal.Πoυλησα στο ebay 6 πραγματα μεσω paypal για Αμερικη με πληρωσαν κανονικα οι τυποι τα εστειλα ολα συστημενα και επειδη εχει περασει ενας μηνας κ δεν εχουν παει μου εχουν κανει παραπονα κ μου εχει κρατησει τα λεφτα το paypal (held) κ μαλιστα στον εναν του επεστρεψαν 190 δολλαρια πισω ενω εχω στειλει το κινητο συσυτημενο εδω κ ενα μηνα(τους εστειλα κ αποδειξη συστημενου των ελτα με αριθμους κ τα παντα ).Εχω ξενερωσει πραγματικα μαλλον ουτε με συστημενο δεν δικαιωνεσαι.Χανω 290 δολλαρια μεχρι στιγμης (εχω στειλει τα πραγματα κ μου εχουν κρατησει τα χρηματα).Δλδ με αυτη την λογικη χανω κ τα χρηματα κ τα πραγματα που πουλησα?Το σαιτ των ελτα ειναι χαλια κ δεν λειτουργει κ δεν μου δειχνει που ειναι(μεσω συστημενου που τα εστειλα).Επισης δοκιμασα κ στο usps κ εδω κ ενα μηνα μου γραφει οτι ειναι σε προετοιμασια για να σταλει.Οποιος μπορει να με βοηθησει γιατι ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενος??Παιδια δεν ειναι ολοι απατεωνες και εγω πως μπορω να το αποδειξω??φταιω εγω που ειχαν απεργιες κ ηταν κλειστα τα αεροδρομια λογω χιονοιυ αρχες δεκεμβριου??Πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει και καποια προστασια και για τους πωλητες η εστω να παιρνουνε τα πραγματα τους πισω.

 

Ψιλοπολυπλοκο το θεμα και πραγματι που να βρεις ακρη οταν το πακετο σου ηδη κοντευει να φτασει στην Αμερικη.Δεν ξερω απλα οταν σου στελνουν τα λεφτα στο paypal τοτε τα pfunds που εχεις αμεσως τραβατα στον τραπεζικο λογαριασμο.Αν δεν εχεις +pfund στο paypal νομιζω και να ζητησουν τα λεφτα πισω δεν μπορουν να τα τραβηξουν.

Δεν ξερω αλλα νομιζω το πιο σιγουρο ειναι οταν σε πληρωνουν να τραβας αμεσως τα λεφτα απο το λογαριασμο του paypal στον τραπεζικο σου λογαριαμο.

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Εχεις μιλησει με το ebay και το paypal για την περιπτωση σου?Εφοσων εχεις και τα αποδεικτικα αποστολης των πακετων δεν μπορει καπως θα εξασφαλιζεσαι και συ σαν πωλητης..

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση συστημένου σημαίνει ότι θα αποζημειωθείς από τα ΕΛΤΑ με το ποσό των 35 ευρώ.

Για αυτό τον λόγο όταν στέλνουμε κάτι που αξίζει 190 δολλάρια το στέλνουμε ασφαλισμένο στην αξία του. Προφανώς δεν χάνεις και τα πράγματα και τα χρήματα , ( απορώ πως το παρουσιάζεις έτσι) . Χάνεις τα πράγματα που ήταν δικά σου , και θα πάρεις 35 ευρώ για κάθε απώλεια από τα ΕΛΤΑ .

Πάντος μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχουν χαθεί 6 δέματα.

Εφόσον έχουν περάσει 25 μέρες από την αποστολή μπορείς να πας σε οποιοδήποτε γραφείο των ΕΛΤΑ να καταθέσεις αίτηση αναζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοπολυπλοκο το θεμα και πραγματι που να βρεις ακρη οταν το πακετο σου ηδη κοντευει να φτασει στην Αμερικη.Δεν ξερω απλα οταν σου στελνουν τα λεφτα στο paypal τοτε τα pfunds που εχεις αμεσως τραβατα στον τραπεζικο λογαριασμο.Αν δεν εχεις +pfund στο paypal νομιζω και να ζητησουν τα λεφτα πισω δεν μπορουν να τα τραβηξουν.

Δεν ξερω αλλα νομιζω το πιο σιγουρο ειναι οταν σε πληρωνουν να τραβας αμεσως τα λεφτα απο το λογαριασμο του paypal στον τραπεζικο σου λογαριαμο.

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Εχεις μιλησει με το ebay και το paypal για την περιπτωση σου?Εφοσων εχεις και τα αποδεικτικα αποστολης των πακετων δεν μπορει καπως θα εξασφαλιζεσαι και συ σαν πωλητης..

 

Είσαι πωλητής το εχεις προσπαθήσει αυτό που λες? γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πωλητής το εχεις προσπαθήσει αυτό που λες? γίνετε?

 

Ναι μου στειλανε λεφτα και τα τραβηξα αμεσως στον τραπεζικο λογαριασμο ... και την αλλη μερα ηταν μεσα και στο paypal δεν ειχα τιποτα.Φυσικα δεν ειχα κανενα προβλημα με τον αγοραστη κτλ κτλ ολα ηταν καλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου στειλανε λεφτα και τα τραβηξα αμεσως στον τραπεζικο λογαριασμο ... και την αλλη μερα ηταν μεσα και στο paypal δεν ειχα τιποτα.Φυσικα δεν ειχα κανενα προβλημα με τον αγοραστη κτλ κτλ ολα ηταν καλα

 

Απο πωληση στο εβαυ ηταν αυτα τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Το Paypal Δεν δεσμεύει τα χρήματα σε όλους τους πωλητές. Σε αρκετούς τα δίνει αμέσως ( και σε μένα) Σύμφωνα με τον κανονισμό του δεσμεύει τα χρήματα για λίγες μέρες , όπου κρίνει αυτό ότι πρέπει να το κάνει , προφανώς όπου υπάρχει μεγάλο ρίσκο.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις..., προφανώς δεν έχεις δει το προφίλ μου στο EBAY Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στην φωτογραφία στο πιο πάνω μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις..., προφανώς δεν έχεις δει το προφίλ μου στο EBAY

 

Δηλαδη για να καταβαβω και εγω!

Πουλας κατι μεσω εβαυ και αποσύρεις ΑΜΕΣΩΣ τα χρηματα σου απο το παυπαλ, στην συνέχεια ο πελατης σου κανει dispute, πως θα παρει πισω τα χρήματα του και απο που?

Link to comment
Share on other sites

αν το paypal θελει λογικα θα μπορει να κανει κινησεις προς τη τραπεζα σου,

εχετε διαβάσει τους όρους χρησης?

Ολο και κατι θα λεει για αυτες τις περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

αν το paypal θελει λογικα θα μπορει να κανει κινησεις προς τη τραπεζα σου,

εχετε διαβάσει τους όρους χρησης?

Ολο και κατι θα λεει για αυτες τις περιπτωσεις

Μπορεί να σου στείλει έμβασμα με χρήματα, και μπορεί να ανακαλέσει μέσω της τράπεζας του κάποιο έμβασμα, αλλά αυτή η διαδικασία (της ανάκλησης) κοστίζει σε χρόνο και χρήμα...

 

Για να μην παρεξηγηθώ, λέω τι μπορεί να κάνει, όχι τι κάνει. Αν και είναι συνηθισμένο αυτό το φαινόμενο στα εμβάσματα μεταξύ ιδιωτών, το paypal δύσκολο να μπει σε τέτοια διαδικασία για ολες τις υποθέσεις που χειρίζεται, παρά μόνο για αυτές που μπορεί να καταλήξουν στα δικαστήρια.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω κατι που δεν ερχεται στην ελλαδα αλλα παει αγγλια.

μπορω να συννενοηθω με καποιον αγγλο πωλητη (ο οποιος στελνει ελλαδα) να αγορασει το προ'ι'ον και να το στειλει ελλαδα?

ελπιζω να γινεται. επισης τον συμφερει γιατι θα εχει διπλο (θετικο) feedback(αγοραστης αρχινα, επειτα πωλητης).

γινεται κατι τετοιο ή ειναι αντιθετο με τους ορους του ebay?

Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω κατι που δεν ερχεται στην ελλαδα αλλα παει αγγλια.

μπορω να συννενοηθω με καποιον αγγλο πωλητη (ο οποιος στελνει ελλαδα) να αγορασει το προ'ι'ον και να το στειλει ελλαδα?

ελπιζω να γινεται. επισης τον συμφερει γιατι θα εχει διπλο (θετικο) feedback(αγοραστης αρχινα, επειτα πωλητης).

γινεται κατι τετοιο ή ειναι αντιθετο με τους ορους του ebay?

Όχι, κανέις αγνωστος δε θα δεχόταν κάτι τέτοιο.

Θα χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία όπως αυτή

http://www.ukpostbox.com

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταβαβω και εγω!

Πουλας κατι μεσω εβαυ και αποσύρεις ΑΜΕΣΩΣ τα χρηματα σου απο το παυπαλ, στην συνέχεια ο πελατης σου κανει dispute, πως θα παρει πισω τα χρήματα του και απο που?

 

Αν ηταν ετσι .. ολοι αγορες θα καναμε .. και μετα απο 1 βδομαδα που θα μας στελνανε τα πακετα θα πατουσαμε dispute.. αλλα και dispute νομιζω οτι δεν στα τραβαει πισω ο αλλος που στα εστειλε εσυ πρεπει να επιβεβαιωσεις να τα στειλεις πισω.. οποτε το αφηνεις το θεμα ανοιχτο ερχεσαι σε επαφη με τον αγοραστη και ξεκαθαριζεις το θεμα.Αν σου πει .. τωρα δεν το θελω του λες και συ .. τωρα το αγορασες... αν θες στειλτο πισω και μετα παιρνεις τα λεφτα σου..

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν ετσι .. ολοι αγορες θα καναμε .. και μετα απο 1 βδομαδα που θα μας στελνανε τα πακετα θα πατουσαμε dispute.. αλλα και dispute νομιζω οτι δεν στα τραβαει πισω ο αλλος που στα εστειλε εσυ πρεπει να επιβεβαιωσεις να τα στειλεις πισω.. οποτε το αφηνεις το θεμα ανοιχτο ερχεσαι σε επαφη με τον αγοραστη και ξεκαθαριζεις το θεμα.Αν σου πει .. τωρα δεν το θελω του λες και συ .. τωρα το αγορασες... αν θες στειλτο πισω και μετα παιρνεις τα λεφτα σου..

 

Εισαι πωλητης? απο τα ποστ σου να σου πω οτι δεν εμπλουτισα καθολου τις γνωσεις μου. Δispute δεν κανει ο καθε ενας για πλακα υπαρχει λογος.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Αγόρασα ένα αντικείμενο από το ebay με 280 ευρώ. Ο χρήστης έφερε όλα τα εχέγγυα για την αξιοπιστία του. Μου έδωσε tracking number όλα καλά. Παρακολουθώντας το αντικείμενο μέσω ΕΛΤΑ είδα ότι ενώ ήταν στο τοπικό ταχυδρομείο (Θεσσαλονίκη) χτες, την ίδια μέρα επεστράφη στο κέντρο διαλογής.

 

Πάω στο ταχυδρομείο με το tracking number και ρωτάω για το αντικείμενο. Η υπάλληλος ευγενικότατα πήγε το έψαξε και μου είπε ότι επεστράφη λόγω λάθος διεύθυνσης! Με στέλνει στα γραφεία που γίνεται η διαλογή, ρωτάω εκεί τι γίνεται με το δέμα, και μου δείχνουν το βιβλίο παραλαβής δεμάτων όπου είδα ότι όντως το δέμα που περίμενα, είχε το σωστό tracking number και το όνομά μου αλλά εντελώς άλλα αντί άλλων διεύθυνση (παρότι στην παραγγελία μου τα στοιχεία μου είναι σωστά).

 

Φεύγω από το ταχυδρομείο και παίρνω τηλέφωνο στο 8001182000 που είναι το κέντρο εξυπηρέτησης δεμάτων των ΕΛΤΑ. Η κοπελίτσα μου λέει ότι το δέμα μου είναι στο αεροδρόμιο Αθήνας (!!! πότε πρόλαβαν και το έστειλαν; ) για επιστροφή στην χώρα προέλευσης (Ισπανία).

 

Παίρνω στο αεροδρόμιο τηλέφωνο και εκεί τρώω την φρίκη: Η ευγενέστατη κοπέλα είχε το δέμα μπροστά της. Μου λέει καταρχάς το αντικείμενό σας είναι συστημένος φάκελος και όχι δέμα. (Εγώ περίμενα ένα κινητό). Της λέω όπως το βλέπεις υπάρχει περίπτωση να έχει κινητό και εξαρτήματα μέσα; Μου λέει με τίποτα, κάτι σαν κάρτα έχει μέσα, αποκλείεται να είναι κινητό. Της είπα να το ξαναστείλει θεσσαλονίκη.

 

Τώρα εγώ που ξέρω(?) ότι το δέμα μου είναι μούφα, τι μου προτείνετε να κάνω για να διεκδικήσω επιστροφή χρημάτων; Εγώ έστειλα μήνυμα μέσω ebay στον πωλητή για να τον ενημερώσω ότι κατάλαβα τι λαμογιά έκανε και τον είπα ότι θέλω τα λεφτά μου πίσω.

 

Εγώ σκέφτομαι όταν το συστημένο έρθει στο ταχυδρομείο απλά να το δω και να το φωτογραφήσω χωρίς να υπογράψω και να το παραλάβω και να το αφήσω να γυρίσει πίσω, ενώ ήδη θα έχω κάνει καταγγελία στο ebay.

 

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

δύσκολη υπόθεση μιας και σου εχει δώσει track id.

αλλά εκμεταλλεύσου ότι δίχως την δίκη σου παρέμβαση επεστράφη πίσω χωρίς εσύ να το έχεις πάρει.

Link to comment
Share on other sites

δύσκολη υπόθεση μιας και σου εχει δώσει track id.

αλλά εκμεταλλεύσου ότι δίχως την δίκη σου παρέμβαση επεστράφη πίσω χωρίς εσύ να το έχεις πάρει.

 

Σε ευχαριστώ, και εγώ αυτό λέω να κάνω να μην το παραλάβω όταν θα ξανάρθει, ούτε να βγάλει στο tracking status ότι υπέγραψα για την παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι φοβάσαι να το παραλάβεις, είναι δεν είναι μούφα.

Το θέμα είναι να το έχεις στη διάθεσή σου, ώστε να βγάλεις φωτογραφίες και να έχεις αποδεικτικά στοιχεία.

Αν το παίξεις ότι δεν το παρέλαβες, κινδυνεύεις να βγεις ψεύτης.Πώς θα αποδείξεις ότι ο άλλος έκανε λαμογιά?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν το παίξεις ότι δεν το παρέλαβες, κινδυνεύεις να βγεις ψεύτης.Πώς θα αποδείξεις ότι ο άλλος έκανε λαμογιά?

το track id θα αναφέρει ότι επιστράφηκε λόγο λανθασμένων στοιχείων.

τα οποία ο πωλητής τα έγραψε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι καλύτερο απλά να δω τον φάκελο και να κρίνω αν όντως είναι μούφα λόγω μεγέθους, γιατί αλίμονο αν χωράει σε φάκελο επιστολής κινητό και φορτιστής κλπ και να το αφήσω να φύγει πίσω όπως ήρθε χωρίς να έχω ανοίξει και χωρίς να έχω παραλάβει τον φάκελο, ώστε να μπορώ να υποστηρίξω ότι δεν έλαβα το αντικείμενο. Αν το πάρω και το ανοίξω τι θα καταλάβω; Θα μπορεί να μου πει μετά ότι αυτός το έστειλε κανονικά και εγώ προσπαθώ να τον εξαπατήσω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...