Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια οντως το προβλημα με τα μμς λυθηκε με τον τροπο που εγραψε ο φιλος πιο πανω απλα σε μενα εγινε αφου εκανα ρεσταρτ το κινητο!!!! Τι να πω περιεργα πραγματα.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα σου πω εγω τι κανανε... τη ζωη μας δυσκολη!:p Αυτο το προγραμματακι υπαρχει μεσα στις εφαρμογες του ovi η πρεπει να το ψαξω αλλου; Θα το βαλω και εγω αν ειναι, να δω πως φαινεται η οθονη(που σιγουρα θα φαινεται τρομερη...)

 

Πραγματικα,σαν να μιλαμε για αλλη οθονη ! Εγω το βρηκα στο μαγαζακι :X,δεν γνωριζω αν υπαρχει στο ovi

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχαν κάνει και στο Ν82, είχαν βάλει κόφτη στη φωτεινότητα, προφανώς για λόγους αυτονομίας. ;)

Ευτυχώς όμως με την εν λόγω εφαρμογή λύνεται το θέμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω νέαααα :D πρώτον τσεκάρετε αυτό στο betalabs: http://betalabs.nokia.com/apps/nokia-big-screen

 

και 2ον μίλησα με άτομο από το betalabs για να προσθέσουν τα ελληνικά στο swype και μου είπε πως το έχουν ήδη υπο επεξεργασία και θα είναι έτοιμο πριν το τέλος του Ιανουαρίου :D

 

αυτά είναι !!!!

λυπών για όσους θέλουν τεράστια αυτονομία αφού η εμμονή να προσπαθεί το ν8 να συνδεθεί με τα δίκτυα μας τρώει πολύ μπαταριά και μας γεμίζει το μητρώο η λύση απλή που βρέθηκε από μέλος του forum άπλα εγώ θα σας το εξηγήσω λεπτομερώς

κάντε απενεργοποίηση του wlan μετά

μενού-ρυθμίσεις-συνδεσιμότητα-ρυθμίσεις-προορισμοί-διαδίκτυο-

και εκεί θα δείτε διάφορα δίκτυα

με πατημένο απάνω σε κάποιο δίκτυο πατάμε μετ.σε.άλλο.προορισμό

σε αυτά που χρειαζόμαστε για να μην χάσουμε τους κωδικούς και τα άλλα διαγραφή όσα δεν διαγράφονται μετακίνηση ώστε να μήνη κενό

και όταν βγούμε να λέει διαδίκτυο χωρίς σημεία πρόσβασης

με την μετακίνηση πάνε στης υπηρεσίες wap και μας λέει υπηρεσίες wap 1 σημείο πρόσβασης η όσα στείλετε

έτσι σταματάει να συνδέεται οπουδήποτε

 

 

και από τότε η μπαταριά άντεξε με αρκετή χρίση 3μερες αρκετή χρίση για μένα είναι 9 ώρες ομιλία και περίπου 4-5 ώρες μουσική και λίγο σκάλισμα

μου κράταγε βάρια 2 μέρες

 

τώρα αν θέλουμε να ξαναμπούμε στο ίντερνετ με wifi πάμε στης υπηρεσίες wap μπαίνουμε

και μετακινούμαι με πατημένο πανό στο δίκτυο με το οποίο θα μπούμε, στο μέρος διαδίκτυο δηλαδή εκεί που ήταν αρχικά, και έτσι ξανά έχουμε πρόσβαση.

αφού τελειώσουμε το ξανά μεταφέρουμε στης υπηρεσίες wap

σπαστικό μεν άλλα έτσι έχουμε μητρώο και μπαταριά

αυτά από έμενα

Edited by makrimanolis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχει βγαλει ποτε: μη αναμενομενο σφαλμα, επανεκιννηστε το τηλ. ?:worry:

Αυτες τις μερες μου το εχει βγαλει 2 φορες οταν πηγαινα απο την καμερα στην βιντεοκαμερα! Δεν πιστευω να ειναι κατι σοβαρο, ε;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχαν κάνει και στο Ν82, είχαν βάλει κόφτη στη φωτεινότητα, προφανώς για λόγους αυτονομίας. ;)

Ευτυχώς όμως με την εν λόγω εφαρμογή λύνεται το θέμα.

 

Eιναι ασφαλη αυτα τα apps...; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ασφαλη αυτα τα apps...; :wacko:

 

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο Ν82 με το Light Control, δε νομίζω να υπάρξει θέμα ούτε στο Ν8.

 

Παιδια σας εχει βγαλει ποτε: μη αναμενομενο σφαλμα, επανεκιννηστε το τηλ. ?:worry:

Αυτες τις μερες μου το εχει βγαλει 2 φορες οταν πηγαινα απο την καμερα στην βιντεοκαμερα! Δεν πιστευω να ειναι κατι σοβαρο, ε;

 

Ναι, μου το έκανε κι εμένα, αλλά είναι γεγονός ότι το ζόρισα όταν αποθήκευε τη φωτογραφία, συγκεκριμένα πατούσα το πλήκτρο "Πίσω" ενώ έγραφε "Επεξεργασία φωτογραφίας". Λογικό κατ΄ εμέ. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει μια εφαρμογη του youtube προεγκατεστημενη. Θελω πληροφωριες της εφαρμογης για την βρω... Oνομα εκδοση μεγεθος κλπ.
Link to comment
Share on other sites

παίδες έβαλα το LightCtr 1.51 έτσι για να το δοκιμάσω, ρύθμισα τη φωτεινότητα πάνω απο το 90% και η συγκεκριμένη φωτογραφία εμφανιζόταν τέλεια και αψογη στα χρώματα χωρίς καμία κοκκινίλα και σε κλειστό χώρο. Άρα η φωτεινότητα παίζει σημαντικότατο ρόλο, το λόγο τώρα έχουν οι πιο ειδικοί του φορουμ για περαιτέρω σχολιασμό!!!!!

Ναι, το πρόβλημα γίνεται λιγότερο ορατό όταν αυξάνουμε τη φωτεινότητα, όμως μη βιάζεστε να χαρείτε. Το ότι δεν το βλέπουμε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Απλά αυτό που γίνεται με την αύξηση της φωτεινότητας είναι ότι το πολύ σκούρο γκρι μεταβαίνει πλέον προς πιο ανοιχτόχρωμους τόνους που δεν έχουν πρόβλημα. Δηλαδή με τη φωτεινότητα στο μέγιστο το κινητό δεν θα δείξει ποτέ τον προβληματικό τόνο. Το πρόβλημα όμως παραμένει, η οθόνη δυσκολεύεται να δείξει τους τόνους του γκρι λίγο πριν το απόλυτο μαύρο.

 

Καλησπέρα παιδιά μόλις παρατήρησα κάτι και έμεινα με το στόμα ανοικτό ήμουν ξάπλα στο δωμάτιο σε απόλυτο σκοτάδι και το κινητό ήταν κλειδωμένο και σβηστεί η οθόνη και μου έρχεται μήνυμα χτυπάει κανονικά και πιάνο το κινητό στα χερια μου η οθόνη παραμένει σβηστεί γιατί δεν έχω βάλει ρολοι να εμφανίζεται απλά αναβοσβήνει το κουμπί του menu και παρατηρώ στην οθόνη που είναι σβηστεί να εμφανίζονται κάτι σχέδια μέσα κάτι σαν θολούρα κάτι σαν να είναι μέσα από την οθόνη αλλα όταν πάτησα να άνοιξη η οθόνη τίποτα δεν φαινότανε ξανά κλίντονο την οθόνη τίποτα δεν φαινότανε στέλνω από το κινητό τις μάνας μου μήνυμα και νάτα πάλι τα σχέδια στην οθόνη.θα ήθελα να παρακαλέσω οποιος μπορεί να το δοκιμάσει αυτό και να μας πει αν είναι γενικό το πρόβλημα

Εσύ προφανώς έχεις αυτό. Τελικά, φαίνεται ότι τα N8 που κυκλοφορούν έχουν ή αυτό το πρόβλημα ή το άλλο με το «ματωμένο» γκρι. Νομίζω πως τα δύο δεν μπορούν να συνυπάρξουν, υπάρχουν δύο διαφορετικοί τύποι οθονών και ο ένας έχει το πρόβλημα με τη διαρροή φωτός ενώ ο άλλος τις κοκκινίλες. Παρακαλώ επιβεβαιώστε.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το πρόβλημα έχω αλλα όχι όπως στην φωτογραφία που φαίνεται πράσινο αλλα γκρι

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θυμαμαι μου το κανε η οθονη του Omnia 2 (επισης amoled) πριν το σβησω. Οταν ρωτησα τοτε μου παν οτι ειναι φυσιολογικο
Link to comment
Share on other sites

εμενα καμια σχεση με τη φωρογραφια...αυτο ειναι ψιλοτραγικο.

απλα εμενα αναβει ενα ανεπεσθητο back up φωτισμου στη οθονη....

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα και δοκιμασα και εγω την συγκεκριμενη φωτο και το μονο που ειδα ηταν αποχρωσεις του γκρι,η συσκευη ειναι dark grey αγορασμενη απο 26/11 απο wind

εμενα μου φαινετε,οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω, για ελλατωματικη παρτιδα οθονων γιατι το λογισμικο σε ολες τις συσκευες ειναι το ιδιο τα εξαρτηματα ειναι που εχουν τις ανοχες τους και μπορει να δουμε διαφορετικες συμπεριφορες απο συσκευη σε συσκευη

χρονια πολλα ,καλη χρονια!απο που κατεβασατε αυτη την φωτο?

Link to comment
Share on other sites

αυτό το πρόβλημα έχω αλλα όχι όπως στην φωτογραφία που φαίνεται πράσινο αλλα γκρι

Το λέει κι αυτός που την έβαλε αν προσέξεις. Είναι άσπρο, απλά φαίνεται πράσινο στη φωτογραφία λόγω λάθος θερμοκρασίας λευκού της κάμερας με την οποία το φωτογράφισε.

 

Όσοι έχετε το πρόβλημα με τη διαρροή φωτός, δοκιμάστε αυτή την εικόνα.

 

Δείτε και την απάντηση της Nokia:

 

"As has been pointed out, this phenomenon is noticable on a number of devices that use AMOLED screens, and the issue is therefore neither unique to the N8 nor a 'bug' with the device. The glow could be a mere bi-product of the use of organic self-illuminating materials, but we'll check with our boffins to see if we can get a full technical explanation.

 

For those who expressed concern about power consumption, AMOLED displays can consume excessive power when displaying very bright (mainly white) screens, but under normal circmstances the display of most images consumes less power than an equivalent LCD screen, so it is unlikely that the small amount of glow visible in the images presents a significant risk to the performance of the device."

 

Τόσο από αυτό, όσο και από το άλλο πρόβλημα με τα κόκκινα μαύρα, είναι νομίζω προφανές ότι η τεχνολογία AMOLED είναι ακόμη αρκετά ανώριμη και ούτε οι κατασκευαστές των οθονών (πχ Samsung) δεν έχουν ακόμη κατανοήσει πλήρως όλες τις παραμέτρους της.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Τελικα που οφειλεται το προβλημα??:)στο software η στο hardware??καποιος απο τη ΝΟΚΙΑ που εχει κανει comment λεει οτι μαλλον δεν ειναι bug και οτι ειναι φυσιολογικο να συμβαινει στις amoled
Link to comment
Share on other sites

Τελικα που οφειλεται το προβλημα??:)στο software η στο hardware??καποιος απο τη ΝΟΚΙΑ που εχει κανει comment λεει οτι μαλλον δεν ειναι bug και οτι ειναι φυσιολογικο να συμβαινει στις amoled

Σε ποιο πρόβλημα αναφέρεσαι; Είναι δύο τα προβλήματα, ένα με τα κόκκινα μαύρα και ένα με τη διαρροή φωτός. Όποιος έχει το ένα δεν έχει το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν παρατηρησα ουτε αυτο το προβλημα. Στην αρχη ειχα κενη οθονη οταν εσβηνε και δεν φαινοταν κανενας backlight φωτισμος, τωρα εχω το ρολογακι και παλι φαινεται μονο αυτο! Να χαιρομαι, η θα ανακαλυψω στην πορεια καποιο αλλο προβλημα που δεν εχει κανεις;;;:lol: Να δω τι αλλα "κουσουρια" θα βγαλει αυτο το τηλεφωνο...:p
Link to comment
Share on other sites

Απο εσας που εχετε το προβλημα με το κοκκινισμα πηγε κανεις σε nokia care ή ρωτησε καποιον ειδικο τελικα??και αν ναι τι σας ειπε?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα το "τεστ" με την εικόνα που δίνεται μερικές σελίδες πριν και ομολογώ ότι στις άκρες φαίνεται και σε εμένα μια ψιλοκοκκινίλα.

Δεν πρόκειται όμως να δώσω παραπάνω σημασία, αφού δεν το είχα καν προσέξει προηγουμένως!:rolleyes:

Κάτι που πρόσεξα τυχαία αλλά με έχει βολέψει αρκετά, είναι ότι όταν είμαστε στο τηλεφωνικό "καντράν" πατώντας παρατεταμένα το "*" ενεργοποιήται και απενεργοποιήται το bluetooth! :)

Το είχατε προσέξει αυτό;:confused:

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά και καλή χρόνια ρε όλους σας!

 

θελει απολυτο σκοταδι για να το δεις.

 

και εγώ το εχω...

 

ερώτηση: πως μπορώ να διαγράψω όλα τα widget από την αρχική οθόνη ακόμα και του ρολογιού και να αλλάξω την προβολή της όπως τον s60?

Link to comment
Share on other sites

Το λέει κι αυτός που την έβαλε αν προσέξεις. Είναι άσπρο, απλά φαίνεται πράσινο στη φωτογραφία λόγω λάθος θερμοκρασίας λευκού της κάμερας με την οποία το φωτογράφισε.

 

Όσοι έχετε το πρόβλημα με τη διαρροή φωτός, δοκιμάστε αυτή την εικόνα.

 

Δείτε και την απάντηση της Nokia:

 

"As has been pointed out, this phenomenon is noticable on a number of devices that use AMOLED screens, and the issue is therefore neither unique to the N8 nor a 'bug' with the device. The glow could be a mere bi-product of the use of organic self-illuminating materials, but we'll check with our boffins to see if we can get a full technical explanation.

 

For those who expressed concern about power consumption, AMOLED displays can consume excessive power when displaying very bright (mainly white) screens, but under normal circmstances the display of most images consumes less power than an equivalent LCD screen, so it is unlikely that the small amount of glow visible in the images presents a significant risk to the performance of the device."

 

Τόσο από αυτό, όσο και από το άλλο πρόβλημα με τα κόκκινα μαύρα, είναι νομίζω προφανές ότι η τεχνολογία AMOLED είναι ακόμη αρκετά ανώριμη και ούτε οι κατασκευαστές των οθονών (πχ Samsung) δεν έχουν ακόμη κατανοήσει πλήρως όλες τις παραμέτρους της.

 

Ναι το έχω και γω αυτό με τη φωτογραφία, δεν έχω το πρόβλημα με την κοκκινίλα αλλα έχω αυτό το ανεπαίσθητο γκρί που φαίνεται σε σκοτεινό θάλαμο, είναι το ίδιο πρόβλημα που αναφέραμε πρίν με το κούμπωμα του ακουστικού χωρίς screensaver.

 

To πρόβλημα όμως αυτό δεν είναι τίποτα σε σχέση με την κοκκινίλα αφού δεν παρουσιάζεται αν έχεις το ρολόι για screensaver ή σταματάει αν πατήσεις κάποιο κουμπί χωρίς screensaver οπότε μάλλον είναι κάποιο bug στο λειτουργικό που θα λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω και γω αυτό με τη φωτογραφία, δεν έχω το πρόβλημα με την κοκκινίλα αλλα έχω αυτό το ανεπαίσθητο γκρί που φαίνεται σε σκοτεινό θάλαμο, είναι το ίδιο πρόβλημα που αναφέραμε πρίν με το κούμπωμα του ακουστικού χωρίς screensaver.

 

To πρόβλημα όμως αυτό δεν είναι τίποτα σε σχέση με την κοκκινίλα αφού δεν παρουσιάζεται αν έχεις το ρολόι για screensaver ή σταματάει αν πατήσεις κάποιο κουμπί χωρίς screensaver οπότε μάλλον είναι κάποιο bug στο λειτουργικό που θα λυθεί.

Δεν είναι software problem, ο ίδιος ο εκπρόσωπος της Nokia αναφέρει ότι πρόκειται για πρόβλημα στην κατασκευή των οθονών (το οποίο βέβαια χαρακτηρίζει «φυσιολογικό»). Εμφανίζεται μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες, όταν δηλαδή η οθόνη είναι μεν ενεργή αλλά απεικονίζει μια εντελώς μαύρη εικόνα. Γι' αυτό και το βλέπεις όταν συνδέεις τα ακουστικά ή όταν έρχεται μήνυμα με κλειδωμένη την οθόνη. Στη δική μου οθόνη δεν βλέπω ποτέ κάτι τέτοιο. Ενώ λοιπόν κάποιες οθόνες έχουν πρόβλημα στην απεικόνιση του πολύ σκούρου γκρι (η δική μου), κάποιες άλλες δεν μπορούν να απεικονίσουν το απόλυτο μαύρο (η δική σου). Τα δύο προβλήματα είναι παρεμφερή, έχουν σαφώς να κάνουν με την τεχνολογία AMOLED και σχετίζονται και τα δύο με απεικόνιση πολύ σκούρων τόνων. Προφανώς, τα οργανικά στοιχεία που εκπέμπουν το φως δυσκολεύονται στις χαμηλές στάθμες εκπομπής (στις απλές LCD οθόνες δεν εμφανίζεται τέτοιο πρόβλημα γιατί η πηγή φωτός εκπέμπει σταθερό και δυνατό φως, με τα pixel να λειτουργούν ως διακόπτες που ανοιγοκλείνουν μπροστά απ' αυτήν, ενώ στις AMOLED είναι τα ίδια τα pixel που εκπέμπουν φως το καθένα ξεχωριστά - έτσι επιτυγχάνεται χαμηλή κατανάλωση στις χαμηλές φωτεινότητες).

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει δικιο ο terrestial! Θα το ξανακοιταξω και εγω, αυριο γιατι το κινητο μου τωρα "κοιμαται".:p Παντως αν ειναι μονο αυτο, μικρο το κακο για εμενα! Ας εχει μονο αυτο και ας μην βγαλει αλλα προβληματα και θα ειμαι ευχαριστημενος!! Καληνυχτα σας...:)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...