Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας μικρής κατοικίας ( εώς 55τ.μ ) με ποσοστό 30% καλυψης του ποσού και το υπόλοιπο με στεγαστικό δάνειο. Θέλω να ρωτήσω εαν γίνεται να βάλω ως υποθήκη 2 στρέμματα χωράφιών που βρίσκονται περίπου 500 μέτρα απο την θάλασσα με αξία αγοράς περίπου 150.000 ευρώ ώστε να μην χρειαστεί να βάλω υποθήκη το πατρικό μου σπίτι. Το δάνειο που θέλω να αιτηθώ ειναι περίπου 60.000 ευρώ θα μου δεχθούν λέτε την αιτήση με βάση τα παραπάνω δεδομένα ή πρέπει να βάλω υποθήκη το πατρικό μου σπίτι που μένω τώρα;; :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας μικρής κατοικίας ( εώς 55τ.μ ) με ποσοστό 30% καλυψης του ποσού και το υπόλοιπο με στεγαστικό δάνειο. Θέλω να ρωτήσω εαν γίνεται να βάλω ως υποθήκη 2 στρέμματα χωράφιών που βρίσκονται περίπου 500 μέτρα απο την θάλασσα με αξία αγοράς περίπου 150.000 ευρώ ώστε να μην χρειαστεί να βάλω υποθήκη το πατρικό μου σπίτι. Το δάνειο που θέλω να αιτηθώ ειναι περίπου 60.000 ευρώ θα μου δεχθούν λέτε την αιτήση με βάση τα παραπάνω δεδομένα ή πρέπει να βάλω υποθήκη το πατρικό μου σπίτι που μένω τώρα;; :(

 

Φιλε μου μολις εχτες εκανα τα συμβολαια για νεα κατοικια και εχω παρει ολο το ποσο με δανειο,υποθηκη μπαινει με προσημειωση το ιδιο το σπιτι που αγοραζεις....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Φίλε tarirs εφόσον μάλιστα ζήτησες 100% το ποσό της χρηματοδότησης δεν σου ζήτησαν κάποιο ακίνητο να βάλεις υποθήκη πλήν αυτού που αγοράζεις;; Σου ενέκριναν έτσι στεγαστικό δάνειο;;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μολις εχτες εκανα τα συμβολαια για νεα κατοικια και εχω παρει ολο το ποσο με δανειο,υποθηκη μπαινει με προσημειωση το ιδιο το σπιτι που αγοραζεις....

 

Αν και (συγνωμη κιολας:rolleyes:) αμφιβαλω για τα λεγομενα σου γιατι ειμαι στην αγορα κατοικιας τον τελευταιο χρονο σχεδον, δωσε μας παραπανω πληροφοριες (τραπεζα και ποσο) γιατι και εγω ξερω πως ζητανε το 30% μπροστα ή αλλιως επιπλεων υποθηκευση περιουσιας.

 

Ευχαριστω!

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Αν και (συγνωμη κιολας:rolleyes:) αμφιβαλω για τα λεγομενα σου γιατι ειμαι στην αγορα κατοικιας τον τελευταιο χρονο σχεδον, δωσε μας παραπανω πληροφοριες (τραπεζα και ποσο) γιατι και εγω ξερω πως ζητανε το 30% μπροστα ή αλλιως επιπλεων υποθηκευση περιουσιας.

 

Ευχαριστω!

 

Δηλ εάν εχεις το 30% των χρημάτων ή και παραπάνω δεν χρείαζεται να βάλεις υποθήκη; Επίσης μπορώ να βάλω υποθήκη κάποια στρέμματα γής κοντά σε θάλασσα ή θέλουν οι τράπεζες όπωςδηποτε υποθήκη σπιτιού; Το θέμα ειναι πως εαν βάλω το πατρικό μου ειναι 120 τ.μ και η αξία σχεδόν 3πλάσια του ποσού που θέλω να δανειστώ, οπότε δεν ειναι καθόλου συμφέρων να κάνω κάτι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ εάν εχεις το 30% των χρημάτων ή και παραπάνω δεν χρείαζεται να βάλεις υποθήκη;

Συνήθως ζητάνε. Η τράπεζα θέλει να εξασφαλιστεί σε κάθε περίπτωση. Θα σιγουρευτώ και θα επανέλθω επι αυτού.

 

Επίσης μπορώ να βάλω υποθήκη κάποια στρέμματα γής κοντά σε θάλασσα ή θέλουν οι τράπεζες όπωςδηποτε υποθήκη σπιτιού; Το θέμα ειναι πως εαν βάλω το πατρικό μου ειναι 120 τ.μ και η αξία σχεδόν 3πλάσια του ποσού που θέλω να δανειστώ, οπότε δεν ειναι καθόλου συμφέρων να κάνω κάτι τετοιο.

 

Συνήθως προσημειώνεται το ακίνητο το οποίο χρηματοδοτείται, παρόλα αυτά υπάρχει η δυνατότητα να προσημειωθεί άλλο ακίνητο, αρκεί φυσικά να είναι ελεύθερο βαρών (ή μεγάλης αξίας...). Οπότε θα πάει εκτιμητής να εκτιμήσει τις αξίες του, θα γίνει και ένας έλεγχος τίτλων, και μετά είναι θέμα έγκρισης της τράπεζας. Λογικά αν οι αξίες καλύπτουν το ποσό του δανείου, δεν είναι κάτι που θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στην αίτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Και το 50% των χρημάτων να έχεις πάλι υπόθηκη ζητάνε, και πάλι μπορούν να μην σου εγκρίνουν το δάνειο,εξαρτάται από που είναι τα ετήσια εισοδήματά σου.

Το 70% των αιτήσεων δανείων δεν εγκρίνονται πλέον..:X

Link to comment
Share on other sites

Ισως όμως αλλάξουν τα πράγματα το 2011

 

Αποδοχή των προθεσμιακών καταθέσεων ως ενέχυρο από ΕΚΤ για παροχή δανείων

 

http://www.express.gr/news/finance/396054oz_20101217396054.php3

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό "CY - JUNIOR" στην τράπεζα Κύπρου για τον μικρό μου. Δοκίμασα να καλέσω την εξυπηρέτηση πελατών αλλά έπεσα σε φάση αναβάθμισης της υπηρεσίας και δεν παίζει σήμερα...

 

Επειδή θέλω να πάω τη Δευτέρα το πρωί, ξέρεις κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζονται για το άνοιγμα αυτού του λογαριασμού? Για τον μικρό φαντάζομαι αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος μια φοιτητικής e-shop.gr visa και ενδιαφερομαι να αγορασω μια τηλεόραση 750ε από πλαίσιο. Το πιστωτικό όριο της κάρτας είναι 600ε και αυτή τη στιγμή έχω ήδη χρεώσει την κάρτα με 235 ευρώ. Εάν εξοφλήσω σήμερα την κάρτα μου μέσω e-banking με ένα ποσό της τάξης των 400 ευρώ, θα μείνουν τα 165 ευρώ στην κάρτα μου για να ξοφλήσω εφάπαξ το ποσό της τηλεόρασης που δεν μπορεί να πιστωθεί (όταν την παραγγείλω) και τα υπόλοιπα 600 να εξοφληθούν κανονικά σε δόσεις;

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση, η τηλεόραση είναι δώρο για γονείς και τρέχω να προλάβω τα Χριστούγεννα:lol:

Edited by spidatos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος μια φοιτητικής e-shop.gr visa και ενδιαφερομαι να αγορασω μια τηλεόραση 750ε από πλαίσιο. Το πιστωτικό όριο της κάρτας είναι 600ε και αυτή τη στιγμή έχω ήδη χρεώσει την κάρτα με 235 ευρώ. Εάν εξοφλήσω σήμερα την κάρτα μου μέσω e-banking με ένα ποσό της τάξης των 400 ευρώ, θα μείνουν τα 165 ευρώ στην κάρτα μου για να ξοφλήσω εφάπαξ το ποσό της τηλεόρασης που δεν μπορεί να πιστωθεί (όταν την παραγγείλω) και τα υπόλοιπα 600 να εξοφληθούν κανονικά σε δόσεις;

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση, η τηλεόραση είναι δώρο για γονείς και τρέχω να προλάβω τα Χριστούγεννα:lol:

 

Λογικά θα είναι ΟΚ. Απλά αν γίνει μέσω internet καθυστερεί να ενημερωθεί το σύστημα 1-2 ημέρες. Καλύτερα να πας στη τράπεζα να καταθέσεις απευθείας στη κάρτα σου αν το βιάζεσαι ώστε να γυρίσει πιστωτική αμεσα! Επίσης μπορείς στο Πλαίσιο να πληρώσεις και με τους 2 τρόπους. Δόσεις όσο ποσό έχει μείνει στη κάρτα και τα υπόλοιπα μετρητά (μέρος απο τα 400 που θα έδινες στη κάρτα).

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια student visa της Citibank, και ζητημα ειναι να την εχω χρησιμοποιησει 1 φορα. Ηρθε η συνδρομη γυρω στα 15 ευρω, μπορω να τη διακοψω χωρις να πληρωσω τη συνδρομη?
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια student visa της Citibank, και ζητημα ειναι να την εχω χρησιμοποιησει 1 φορα. Ηρθε η συνδρομη γυρω στα 15 ευρω, μπορω να τη διακοψω χωρις να πληρωσω τη συνδρομη?

Πήγαινε στην Citibank και ζήτα διακοπή .

Θα σου κάνουν προσφορά να την κρατήσης χωρίς συνδρομή , αργότερα την κόβεις όποτε θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό "CY - JUNIOR" στην τράπεζα Κύπρου για τον μικρό μου. Δοκίμασα να καλέσω την εξυπηρέτηση πελατών αλλά έπεσα σε φάση αναβάθμισης της υπηρεσίας και δεν παίζει σήμερα...

 

Επειδή θέλω να πάω τη Δευτέρα το πρωί, ξέρεις κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζονται για το άνοιγμα αυτού του λογαριασμού? Για τον μικρό φαντάζομαι αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης.

 

Απαντάω για όποιον ενδιαφερθεί στο μέλλον:

Χρειάζονται τα κλασικά (Εκκαθαριστικό Εφορίας για κάθε συνδικαιούχο, ταυτότητες και πρόσφατος λογαριασμός ΔΕΚΟ για επιβεβαίωση διεύθυνσης) καθώς και το πιστοποιητικό γέννησης για το ανήλικο τέκνο.

 

Πήγα σήμερα, ήταν εξυπηρετικότατοι και όλα έγιναν ταχύτατα!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην Citibank και ζήτα διακοπή .

Θα σου κάνουν προσφορά να την κρατήσης χωρίς συνδρομή , αργότερα την κόβεις όποτε θέλεις.

 

Ειχα παει σε καταστημα πριν πολλους μηνες για να τη διακοψω, και μου ειπαν οτι δεν γινεται απο εκει, αλλα να παρω τηλεφωνο :blink:

Και ειχα τηλεφωνησει, αλλα φυσικα δεν ειχαν καμια επιλογη γι αυτο που ηθελα, και περιμενα πολυ ωρα να μιλησω με καποιον υπευθυνο. Αλλα απο καποιες αποτυχημενες προσπαθειες, το αφησα, και το ξεχασα μετα. Θα το κανω απο το τηλεφωνο λοιπον, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει σε καταστημα πριν πολλους μηνες για να τη διακοψω, και μου ειπαν οτι δεν γινεται απο εκει, αλλα να παρω τηλεφωνο :blink:

Και ειχα τηλεφωνησει, αλλα φυσικα δεν ειχαν καμια επιλογη γι αυτο που ηθελα, και περιμενα πολυ ωρα να μιλησω με καποιον υπευθυνο. Αλλα απο καποιες αποτυχημενες προσπαθειες, το αφησα, και το ξεχασα μετα. Θα το κανω απο το τηλεφωνο λοιπον, ευχαριστω.

 

αφου θα κανεις τηλεφωνικα την ολη συζητηση σου προτεινω 2 εναλλακτικες.

1) οταν παρεις τηλεφωνο ζητα τους κατευθειαν να σου αντιλογισουν την συνδρομη αλλιως θα πεις οτι προτιθεσε να την ακυρωσεις αμεσως.

2) αν για καποιο λογο δεν βγαλεις ακρη με την τηλεφωνικη εξυπηρετηση πανε ανετα και ωραια στο καταστημα και πες τους οτι εχασες την καρτα και οτι θελεις ακυρωση χωρις επανεκδοση. θα σε εξυπηρετησουν σε 5 λεπτα. μετα πας σπιτι, κοβεις την καρτα και δεν σε απασχολει αλλο το θεμα:D:D:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν μας κλέψουν η απλώς χάσουμε την πιστωτική κάρτα και κάποιος την χρησιμοποιήσει για αγορές, αυτές η αγορές θα χρεωθούν κανονικά σε εμάς η μας καλύπτει η τράπεζα για ένα ορισμένο έστω ποσό;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγών .

Η υποχρέωση σου εξαντλείται στα 150 ευρώ αν δεν υπάρχει δόλος

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη σε οσους εχουν πιστωτικες καρτες της eurobank.

Η τραπεζα εχει μειωσει τα ορια αναληψης μετρητων στο 65% του πιστωτικου οριου της καρτας.

π.χ. εαν εχει καποιος οριο στην καρτα του 7500 ευρω,το οριο αναληψεων δεν ειναι πλεον 7500 αλλα 4875 ευρω

-
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει ειδοποιήσει σχετικά του κατόχους....

 

Αν μας κλέψουν η απλώς χάσουμε την πιστωτική κάρτα και κάποιος την χρησιμοποιήσει για αγορές, αυτές η αγορές θα χρεωθούν κανονικά σε εμάς η μας καλύπτει η τράπεζα για ένα ορισμένο έστω ποσό;

 

Θα κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγών .

Η υποχρέωση σου εξαντλείται στα 150 ευρώ αν δεν υπάρχει δόλος

 

Πρέπει να κάνεις δήλωση απώλειας και θα σου πούνε σχετικά για το έγκαιρο της ιστορίας ή όχι :!:

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

και τι ειδους αγορα μπορουμε να κανουμε με αυτο?οποιαδηποτε??

αυτο απ οτι καταλαβα,ειναι πιο πολυ για επιχειρησεις..

Edited by kostakiss
Link to comment
Share on other sites

Με την συγκεκριμενη καρτα μπορεις να κανεις συναλλαγές στο Internet, όπως αγορές παιχνιδιών, προγραμμάτων ή αντικειμένων σε ηλεκτρονικά καταστήματα (e-shops) ,τηλεφωνικές παραγγελίες σε όλο τον κόσμο ,παραγγελίες από καταλόγους κ.α.

Ειναι αυλη καρτα οποτε μπορεις να τη χρησιμοποιησεις μονο για αγορες απο αποσταση.

Προυποθεση για να κερδισεις το δωρο ειναι μια καταθεση με το ελάχιστο ποσό των €3.001

-
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση μόνο, από τα FAQ:

Είμαι ήδη κάτοχος winbank WEBUY, μπορώ να ανοίξω και εγώ το λογαριασμό και να παραλάβω το δώρο;

Λυπούμαστε αλλά η προσφορά μας ισχύει μόνο για νέους πελάτες της Τράπεζας Πειραιώς, που θα αποκτήσουν το λογαριασμό winbank Direct.

 

Μόνο νέοι πελάτες λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...