Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια χαρά σε όλους. επειδή σκέφτομαι να πάρω ένα ipad Θελω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

1) Επειδή θέλω κάτι ελαφρύ και απόλυτα φορητό αλλά ταυτόχρονα λειτουργικό (παρουσιάσεις επεξεργασία αρχείων word excel powerpoint κλπ) το ipad κάνει γι' αυτή τη δουλειά?

2)Ο συγχρονισμός αρχείων πως θα γίνεται με ενα Pc που έχω και είναι widnows7?

3)Για να κάνω παρουσιάσεις θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου και το dock station ή μόνο ο αντάπτορας σε Vga αρκει?

4)Αξίζει να περιμένω το ipad 2? ειδικά αν έχει usb θύρα για μένα είναι πολύ σημαντικό αρκεί βέβαια να δουλεύει και να μην είναι κλειδωμένη.

 

ευχαριστω

 

Αλοχα (hello) :)

 

1) Το κανει και μαλιστα με πολυ ευκολια. Εγω εχω το DocsToGo για αυτη τη δουλεια.

2) Με το iTunes.

3) Για αυτο δεν ειμαι σιγουρος επειδη δεν το εχω κανει. Αλλα πιστευω οτι γινεται με με το vga adapter.

4) Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το iPad ειναι πολυ μπροστα ακομα για να αντικατασταθει. Ακομα και οι νεες εναλλακτικες ταμπλετες δεν επαρκουν πιστευω εναντι στο iPad. Για USB θυρα, μη τη περιμενεις καλυτερα. Εγω θα περιμενα αντικατασταση του iPad τουλαχιστον απο Σεπτεμβρη 2011 (αν ηταν δικη μου αποφαση βεβαια ως CEO της Apple). :p

 

Παρακαλω. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αλοχα (hello) :)

 

1) Το κανει και μαλιστα με πολυ ευκολια. Εγω εχω το DocsToGo για αυτη τη δουλεια.

2) Με το iTunes.

3) Για αυτο δεν ειμαι σιγουρος επειδη δεν το εχω κανει. Αλλα πιστευω οτι γινεται με με το vga adapter.

4) Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το iPad ειναι πολυ μπροστα ακομα για να αντικατασταθει. Ακομα και οι νεες εναλλακτικες ταμπλετες δεν επαρκουν πιστευω εναντι στο iPad. Για USB θυρα, μη τη περιμενεις καλυτερα. Εγω θα περιμενα αντικατασταση του iPad τουλαχιστον απο Σεπτεμβρη 2011 (αν ηταν δικη μου αποφαση βεβαια ως CEO της Apple). :p

 

Παρακαλω. :happy:

σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λυστε μου μια απορια. Πηρα το ipad 16gb 3g απο Αμερικη και ενω βαζω τη σιμ της κοσμοτε που εχω και δειχνει κανονικα στην οθονη την ενδειξη του σηματος και το λογοτυπο της κοσμοτε....δεν μπαινει στο ιντερνετ αν δεν εχω wi-fi ενεργοποιημενο. τ γινεται? υποψιν οτι εχω internet on the phone 60.
Link to comment
Share on other sites

Λυστε μου μια απορια. Πηρα το ipad 16gb 3g απο Αμερικη και ενω βαζω τη σιμ της κοσμοτε που εχω και δειχνει κανονικα στην οθονη την ενδειξη του σηματος και το λογοτυπο της κοσμοτε....δεν μπαινει στο ιντερνετ αν δεν εχω wi-fi ενεργοποιημενο. τ γινεται? υποψιν οτι εχω internet on the phone 60.

 

Πηγαινε στα Settings > Cellular Data > APN Settings > APN και γραψε τη λεξη internet και θα σου δουλεψει κανονικα. ;)

 

Επισης προς ενημερωση ολων που εχουν αγορασει το Navigon Europe για το iPhone τους, εχετε υποψην οτι η Navigon εβγαλε update μολις τωρα οπου κανει την εφαρμογη universal, για να δουλευει σε κανονικη αναλυση και στο iPad. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλλω αν δουλέψει ακόμα κι ετσι οπως περιγράφει ο φίλος energetic. Μακάρι ομως.

Η cosmote θα σου βγαλει την πιστη. Διαβασε το δικό μου περιστατικό εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3395455#post3395455

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που σε ταλαιπωρησαν ετσι. Εγω τοσο στο iPad οσο και σε ολα τα iPhone με αυτο τον τροπο εχω ενεργοποιησει τη προσβαση σε internet.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα καρτο internet από cosmote 20€ και δεν ενεργοποιείτε το internet . Πάει στη σελίδα που ενεργοποιείς πόσες μέρες θέλεις και μου πετάει σφάλμα ότι δεν δέχεται το safari cookies , ρύθμιση που δεν ισχύει-τα έχω ενεργοποιημένα. Σε επικοινωνία με την cosmote μετά από πολύ σκέψη μου είπαν ότι μάλλον δεν γίνεται με καρτο internet και πρέπει να ζητήσω και τα λεφτά μου πίσω. (Εννοείτε ότι μου τη μετατρέψανε σε micro-sim)

Ξέρει κανείς κάτι επ'αυτού;

Edited by evrorm
Link to comment
Share on other sites

Πήρα καρτο internet από cosmote 20€ και δεν ενεργοποιείτε το internet . Πάει στη σελίδα που ενεργοποιείς πόσες μέρες θέλεις και μου πετάει σφάλμα ότι δεν δέχεται το safari cookies , ρύθμιση που δεν ισχύει-τα έχω ενεργοποιημένα. Σε επικοινωνία με την cosmote μετά από πολύ σκέψη μου είπαν ότι μάλλον δεν γίνεται με καρτο internet και πρέπει να ζητήσω και τα λεφτά μου πίσω. (Εννοείτε ότι μου τη μετατρέψανε σε micro-sim)

Ξέρει κανείς κάτι επ'αυτού;

 

Εγω πήρα μια κάρτα whats-up και πέρασα το πακέτο που έχεις με 5 ευρώ 500mb internet το μήνα.

Δουλεύει κανονικότατα.

Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πήρα το internet on the go αλλά το καρτο internet.

Δηλαδή πήρες κάρτα για ομιλία την μετέτρεψες σε micro sim και πήρες το πακέτο αυτό 500mb με 5 € και δούλεψε μια χαρά!!

Κόστος δηλαδή πόσο όλα μαζί. Επίσης δεν βρήκα που έχει αυτό το πρόσθετο (500 mb) το whats up

Edited by evrorm
Link to comment
Share on other sites

Ναι πήρα ενα whats-up την μετέτρεψα σε micro και έστειλα sms στο 1333 500 .

Δεν αναφέρεται πουθενά στην cosmote η προσφορά αλλά ισχύει μέχρι 31/12/2010 σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

2) Δοκίμασα πολλούς web browsers, κανείς δεν με άφησε 100% ευχαριστημένο. Ποιος είναι ο καλύτερος κατά τη γνώμη σας?

 

εχω δοκιμασει τον Dolphin HD

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω δουλευω συνεχεια τον Safari αλλα εχω επισης τον iLunascape οπου ειναι κι αυτος καλος και μονο αν θυμηθω ποτε οτι τον εχω μεσα στο iPad, τοτε τον χρησιμοποιω αλλα παρα πολυ σπανια. Εχω δοκιμασει επισης τον Aarde Web Browser αλλα δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο. Υπαρχει επισης και ο Mercury Web Browser Pro τον οποιο δεν εχω δοκιμασει. Ολα τα παραπανω, πλην του Mercury τα εχω διαθεσιμα στο iPad αλλα στη τελικη μου φαινεται οτι ειναι αχρηστα σε σχεση με το Safari. Το μονο ελαττωμα που εχει ο Safari σε iPad και iPhone, ειναι οτι κανει refresh τη σελιδα που εχεις αφησει ανοικτη οταν επιστρεψεις μετα σε αυτην απο καποια αλλη σελιδα(tab) ή απο αλλο app. Στον iLunascape αυτο δεν συμβαινει και ειναι ενα μεγαλο συν για μενα, ειδικα οταν θελω να κανω για παραδειγμα ενα post σε forum και ψαχνω παραλληλα πληροφοριες ωστε να κανω copy paste. Αν αργησεις πολυ να το κανεις αυτο στο Safari σου κανει refresh και χανεις τα οσα ειχες γραψει στο μεταξυ. Εκτος κι αν εχεις κανει copy to text πρωτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια σχετικα με καρτο-internet στο iPad. Εγω εχω internet on the go απο Cosmote και ειμαι κομπλε. Μια φιλη μου εχει κι εκεινη iPad και θελει να βαλει καρτα microSIM για να εχει προσβαση στο internet μεσω 3G. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, ποια να προτιμησει ως λυση και επισης τι γινετε στη περιπτωση που παρει καρτο-internet και θελει να ανανεωσει τον ογκο στη καρτα αυτη, εφοσον απ'οτι εχω καταλαβει δεν βγαινει σχετικο μενου για ανανεωση (στο iPad). Μπορει να γινει τηλεφωνικως και να βαζει "χρηματα" στη microSIM της?

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλλω αν δουλέψει ακόμα κι ετσι οπως περιγράφει ο φίλος energetic. Μακάρι ομως.

Η cosmote θα σου βγαλει την πιστη. Διαβασε το δικό μου περιστατικό εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3395455#post3395455

 

Πήρα καρτο internet από cosmote 20€ και δεν ενεργοποιείτε το internet . Πάει στη σελίδα που ενεργοποιείς πόσες μέρες θέλεις και μου πετάει σφάλμα ότι δεν δέχεται το safari cookies , ρύθμιση που δεν ισχύει-τα έχω ενεργοποιημένα. Σε επικοινωνία με την cosmote μετά από πολύ σκέψη μου είπαν ότι μάλλον δεν γίνεται με καρτο internet και πρέπει να ζητήσω και τα λεφτά μου πίσω. (Εννοείτε ότι μου τη μετατρέψανε σε micro-sim)

Ξέρει κανείς κάτι επ'αυτού;

 

Λοιπον καταλαβα το θεμα και το προβλημα που αντιμετωπισατε οπου βρηκα τη λυση, αν και δεν μπορω να επιβεβαιωσω τι θα γινει οταν θα ερθει η ωρα της ανανεωσης. Συγκεκριμενα οτι περιγραφω παρακατω, εγινε σε iPad φιλης μου.

 

Χθες πηγα και πηρα απο καταστημα Cosmote internet on the go με καρτα. Μου εδωσαν κανονικη SIM και ειπαν οτι μπορουν να την αλλαξουν με microSIM, το οποιο και δεχτηκα. Μετεπειτα οταν μπηκε στο iPad η σελιδα στoν browser μας πηγε σε αυτο το σφαλμα που περιγραφτηκε παραπανω. Σημερα το πρωι πηγα ξανα στο καταστημα Cosmote για περισσοτερες πληροφοριες και βοηθεια. Μια απο τα ιδια κι εκει και μαλιστα βαλαμε την MicroSIM με adapter σε USB modem στον υπολογιστη τους και εβγαλε το ιδιο σφαλμα.

 

Στη συνεχεια, καναμε δοκιμη με νεο αριθμο και νεα microSIM. Πριν γινει η μεταφορα απο SIM σε microSIM τους προτεινα να κανουμε πρωτα την ενεργοποιηση μεσω του USB modem τους στον υπολογιστη τους, το οποιο και εγινε κανονικα χωρις σφαλμα. Ολες οι επιλογες ηταν εμφανης στον υπολογιστη τους με την SIM καρτα. Στη συνεχεια εγινε μεταφορα των στοιχειων απο SIM σε microSIM οπου και μετα μπηκε στο iPad και ειχαμε κανονικη προσβαση στο internet. Στη σελιδα ομως της ανανεωσης που σε πηγαινε με τη πρωτη δοκιμη παλι εβγαζε σφαλμα.

 

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η συγκεκριμενη σελιδα ενεργοποιησης και ανανεωσης του internet on the go με καρτα, δεν λειτουργει σωστα με τη microSIM για καποιο λογο. Ο υπαλληλος, (ο οποιος ηταν πολυ καλος στην εξυπηρετηση και μπραβο του) ανεφερε οτι οταν θα ερθει η ωρα να γινει η ανανεωση, προτεινει να παμε στο καταστημα και να μπει η microSIM καρτα στο USB modem σε υπολογιστη τους για να γινει η ανανεωση. Προσωπικα, πιστευω οτι δεν θα μπορεσει να λειτουργησει η σελιδα τους οταν θα ερθει εκεινη η ωρα λογω μη συμβατοτητας microSIM με τη συγκεκριμενη σελιδα της Cosmote.

 

Ολα τα παραπανω εγιναν με το iPad της φιλης μου. Εγω εχω στο δικο μου iPad internet on the go με συμβολαιο και εχω κοψει τη καρτα SIM σε μεγεθος microSIM και εχω προσβαση στο internet συνεχεια. Εκανα μια δοκιμη να μπω στη συγκεκριμενη σελιδα της Cosmote που ανεφερα, αλλα μου βγαζει και σε μενα το ιδιο σφαλμα. Θα περιμενα με απλη SIM καρτα κομμενη να ειχα τουλαχιστον προσβαση, αλλα προφανως η σελιδα ανοιγει με βαση τα στοιχεια της καρτας καθως σου αναφερει η σελιδα τον "αριθμο κινητου". Αν υπηρχε προσβαση με αυτο τον τροπο απο το iPad, θα μπορουσε καποιος να μη κανει καθολου μεταφορα της SIM σε microSIM, να εκοβε απλα τη καρτα και να δουλευε κανονικα. Δυστυχως ομως αυτο δεν συμβαινει.

 

Τελος να αναφερθω σε κατι που συμφερει και ειναι η καλυτερη λυση. Πρωτα απ'ολα το internet on the go με καρτα ειναι ασυμφορο. Δηλαδη για δεκα μερες με 3GB πληρωνεις 20 Euro για παραδειγμα στη Cosmote. Bασικα για δυο ΣΚ το ηθελε η φιλη μου οποτε ας βαλουμε στην ακρη τα 3GB διοτι το iPad δεν κατεβαζει και τα τρελα GB. Αυτη τη στιγμη εχει προσφορα μεχρι τελος Δεκεμβρη, με συμβολαιο για internet on the go 1GB στα 15 Euro το μηνα. Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση μεταξυ μας.

 

Η μονη απορια που δεν εχει ξεκαθαριστει και αμφιβαλλω αν θα το μαθουμε ποτε απο τη πλευρα μας, ειναι το πως θα γινει (και αν θα γινει) η ανανεωση με τη microSIM στο στο USB modem σε υπολογιστη τους. Ο λογος που το αναφερω το αν θα γινει ειναι επειδη η φιλεναδα μου θα παει σε συμβολαιο και μαλλον αυτο που ανεφερα παραπανω, καθως συμφωνει οτι δεν συμφερει να πληρωνει αυτα τα λεφτα σε internet on the go με καρτα.

 

Να ζητησω ενα συγνωμη σε moderators, καθως ειναι το τριτο διαδοχικο ποστ μου αλλα απ'οτι βλεπετε δεν εχει απαντησει κανεις μεταξυ αυτων τις τελευταιες μερες. Ευχαριστω για τη κατανοηση. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Χτες εκεί που έπαιζα μια πασιεντζα στο iPad, έφαγε ένα κολημα και δεν έβγαινε από την εφαρμογή ούτε εσβηνε με τίποτα. Μετά από αρκετό παρατεταμένο πάτημα home k power button, τελικά έσβησε αλλά μετά ειχε ξεμείνει στο μηλαρακι. Μετά από διάφορα συνδυασμενα πατήματα κατάφερε να ανάψει στο connect to iTunes, δηλαδή την εικονα με το καλώδιο.

 

Αν είχα δει νωριτερα αυτό το βίντεο ίσως να μπορούσα να το επαναφερω χωρίς να αναγκαστω να κάνω restore (όπως τελικά έκανα)

http://www.youtube.com/watch?v=dJkf8O8wOoU

 

Είναι πολύ ενδιαφέρον!!

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωση καρτας μεσα απο το ipad δεν γινεται , βγαζεις την καρτα sim την βαζεις σε ενα τηλεφωνο και ανανεωνεις οτι θελεις χρονου ομιλιας, μοναδες κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Ανανεωση καρτας μεσα απο το ipad δεν γινεται , βγαζεις την καρτα sim την βαζεις σε ενα τηλεφωνο και ανανεωνεις οτι θελεις χρονου ομιλιας, μοναδες κλπ.

 

Ανανεωση online μεσα απο το ipad γινεται μονο για οσους επιλεξουν καρτοinternet της vodafone.Για ολες τις αλλες εταιρειες γινεται με τον παραπανω τροπο...Απλα θα χρειαστειτε κ εναν ανταπτορα για να κανετε την δουλεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι άλλο τώρα... Έχω καταφέρει να "γονατίσω" το iPad. Είχε κολλήσει και δεν ξεκολλούσε με τίποτα! Ευτυχώς το έβαλα σε recovery mode, και τώρα κάνω restore.

 

Αν σας τύχει και σας, δείτε αυτό εδώ:

How to Fix the iPad with Recovery Mode

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι άλλο τώρα... Έχω καταφέρει να "γονατίσω" το iPad. Είχε κολλήσει και δεν ξεκολλούσε με τίποτα! Ευτυχώς το έβαλα σε recovery mode, και τώρα κάνω restore.

 

Αν σας τύχει και σας, δείτε αυτό εδώ:

How to Fix the iPad with Recovery Mode

 

καπου εκει ειμαι και εγω... προσπαθησα χθες το βραδυ να κανω το untethered JB στο ipad και βέβαια κόλλησε... απο εκεινη την ωρα δεν μπορω να το επαναφερω με τιποτα...

Προσπαθω να του κανω restore τη ΜΑΜΑ 4.2.1 αλλα μενει κολλημένο στο μηλο που απο κατω δειχνει το update process για αρκετη ωρα... το itunes γραφει Restoring iPad Software και ...περιμενω.

Ξερει κανεις κατι?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι βρηκα ψες και γι' αυτό....

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kB8Z0Y9_URs]YouTube - Stuck in Recovery Mode? Get your iPhone, iPod touch, or iPad out of Recovery[/ame]

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Κάτι βρηκα ψες και γι' αυτό....

 

 

με εσωσες!!!!!! Πάλευα απο χθες το βραδυ να βρω λυση και τιποτα...

many thanks BestMan !!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

καπου εκει ειμαι και εγω... προσπαθησα χθες το βραδυ να κανω το untethered JB στο ipad και βέβαια κόλλησε...

 

Ωπ! Πως γίνεται αυτό???

Link to comment
Share on other sites

με εσωσες!!!!!! Πάλευα απο χθες το βραδυ να βρω λυση και τιποτα...

many thanks BestMan !!!!:):):)

 

Άψογά! Εγώ έκανα restore την 4.2.1 και μετά restore το τελευταίο μου backup. Ευτυχώς είχα κάνει backup προχθές και δεν έχασα πολλά... :)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Πως γίνεται αυτό???

 

ετσι... http://blog.iphone-dev.org/redsn0w αλλα μη το κανεις!!! ...ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Άψογά! Εγώ έκανα restore την 4.2.1 και μετά restore το τελευταίο μου backup. Ευτυχώς είχα κάνει backup προχθές και δεν έχασα πολλά... :)

 

τωρα νομιζω οτι την πατησα... ξεκιναω το restore στο itunes αλλα δεν ξεκιναει στο ipad... εχει το μηλο με το progress bar απο κατω αλλα δεν δειχνει να ξεκιναει... το τρικ με το blackrain δεν παιζει και μετα απο λιγο μου βγαζει error 1611...

 

ξερει κανεις τπτ?

 

edit: αλλαγη σε αλλη USB και reboot φαινεται να εχει λυσει το προβλημα... ξεκινησε restore ok...

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...