Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@xrhstos:

 

Μέχρι πόσα Gb κάρτα υποστηρίζει το X8 (σίγουρα το γράφει κάπου, ή στο manual ή στο κουτί, ή αν ψάξεις στο gsmarena.com)

 

microSD card slot (up to 16GB)

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

microSD card slot (up to 16GB)

 

Αρά υποστηρίζει και SDHC. Εκτός και αν μπορείς να μου βρεις απλή micro SD που να μπορεί να υποστηρίξει πάνω από 2Gb

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρά υποστηρίζει και SDHC. Εκτός και αν μπορείς να μου βρεις απλή micro SD που να μπορεί να υποστηρίξει πάνω από 2Gb

 

OK! ευχαριστώ.

 

Πώς μπορώ να συγχρονίσω το ημερολόγιο του χ8 με το google calendar (δηλ. αυτό που βλέπω στη σελίδα http://www.google.com/calendar);;;

 

 

 

 

Έχω εγκαταστήσει τα: Smooth Calendar, Agenda Widget Android & Gemini Calendar αλλά δεν ξέρω πως να τα ρυθμίσω για να μου "ανεβοκατεβάζουν" γεγονότα με την παραπάνω σελίδα...

 

Edit: Πριν λίγο είδα το σηματάκι του συγχρονισμού να ανάβει στην επάνω μπάρα και τότε "ανέβηκαν" τα γεγονότα τα οποία είχα γράψει στο κινητό και τα είδα στη σελίδα του google calendar. Αντίθετα κάτι που είχα γράψει στη σελίδα αυτή ΔΕΝ "κατέβηκε" στο κινητό... Γιατί;;;; Πώς μπορώ να κάνω εγώ χειροκίνητα συγχρονισμό;;;;

Edited by xrhstos
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω γινεται στο Χ8 αναβάθμιση σε 2.2?

Προς το παρόν όχι. Επίσημα δεν υπάρχει τίποτα ακόμη. Ακούγεται ότι μπορεί να αναβαθμιστεί.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω την διάρκεια κλειδώματος του πληκτρολογίου? Κάθε 5" μου κλειδώνει και μου σπάει τα νεύρα..

 

Δοκίμασε:

Ρυθμίσεις> Ηχος και Εικόνα> Λήξη ορίου χρόνου οθόνης (στο κάτω μέρος της καρτέλας) και επιλέγεις το χρόνο που θες.

 

@xrhstos Τι ακριβώς θες να κάνεις? Να φαίνονται τα γεγονότα του google calendar στο ημερολόγιο του κινητού ή στο agenda?

Edited by miledent
Link to comment
Share on other sites

Στα 30" το έχω αλλά δεν το βλέπω να είναι όντως τόσα..

 

Ζουμ στη κάμερα δεν γίνεται χωρίς να κατεβάσουμε εφαρμογή?

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ

ΘΥΡΑ 7 8-2-81 -------------- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.

Link to comment
Share on other sites

@xrhstos Τι ακριβώς θες να κάνεις? Να φαίνονται τα γεγονότα του google calendar στο ημερολόγιο του κινητού ή στο agenda?

 

 

Τελικά το βρηκα! Έπρεπε να είχα ενεργοποιήσει τον ΑΥΤΌΜΑΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ...

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.ειμαι χρονια χρηστης symbian και ειχα πολλα χρονια το nokia e65 και εισα κ παρα πολυ καιρο το ν95.η αληθεια ειναι οτι γι αυτο που θελω,κλησεις τηλεφωνου,γργορη προσβαση και γρηγορα γραπτα μηνυματα δεν εχω κρατησει καλυτερα κινητα.

τωρα ερχεται η αανβαθμιση 11 γεναρη.

ψαχτηκα για symbian 3πανακριβες οι συσκευες.ειδα το c6 κατι δεν μου εκανε στην οθονη του.

ειδα το wildfire με φοβισε το πληκτρολογιο αφης του.

ειδα και το χ8 κ μου εκατσε καλα.

ερωτηση:κανω μονο κλησεις και μηνυματα.δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης σε κατι περα απο αυτα.ευπροσδεκτα τα καλουδια αλλα δεν καιγομαι πχ αν δεν ειναι καλη η καμερα.

αυτο που με καιει ειναι:

α)απο το ν95 μπορω να περασω ολες τις επαφες,600+,χωρις να μετανιωσω την ωρα κ την στιγμη?το εχει κανει κανεις?

β) εχω ενα φακελο με αποθηκευμενα σμσ.μπορω να τα στειλω στο νεο κινητο?

γ)αν καποιος πηγε απο symbian σε ανδροιδ ας πει μια γνωμη παραπανω.

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Στα 30" το έχω αλλά δεν το βλέπω να είναι όντως τόσα..

 

Ζουμ στη κάμερα δεν γίνεται χωρίς να κατεβάσουμε εφαρμογή?

 

Πάντως εγώ το έχω στο ένα λεπτό και όντως έτσι γίνεται. Η οθόνη χαμηλώνει τη φωτεινότητά της λίγο νωρίτερα αλλά κλειδώνει στο 1 λεπτό. Και το site της se αυτή τη διαδικασία προτείνει.

 

 

Για ζουμ νομίζω πρεπει να κατεβάσεις το vignette. (δεν το έχω δοκιμάσει όμως...)

 

@skatzivas Αν θες γρήγορες κλησεις και γρήγορα γραπτά μηνύματα νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξεις σε κινητό με φυσικό πληκτρολόγιο και όχι αποκλειστικά με οθόνη αφής.

Edited by miledent
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα, το ιδιο προβλημα εχω και εγω (το εχω γραψει μερικες σελιδες πιο πισω)

αρα λοιπον ειναι bug της αναβαθμισης διοτι στην 1.6 λειτουργουσε σωστα

 

και εγω εχω το ιδιο προβλημα παιδια, ενα προγραμματακι που μπορει να σας βολεψει ειναι το: Dialer one

απο αυτό το post το πηρα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287456

Current: Xiaomi Redmi Note 2 Previous: Xiaomi RedMi Note, Xiaomi Hongmi 1, Nokia N9 :love: Sony ericsson X8, Sony ericsson C902, Sony ericsson W850, Samsung S3650 Corby, Sony ericsson K750, Siemens CX65, Sony Ericsson T310, Nokia 3510, Nokia 3330
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να λάβω αλλά όχι να στείλω mms. Έχω κάνει λήψη ρυθμίσεων. Τι μπορεί να φταίει?

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ

ΘΥΡΑ 7 8-2-81 -------------- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία.

Καλημέρα σε όλους παιδιά !

 

 

 

Ενα πολύ καλό πρόγραμμα που έχει τα πάντα μέσα είναι το Vignette

θα σε καλύψει πλήρως νομίζω . . .

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Κατέβασα το vignette και είναι όντως πολύ καλό... σκέφτομαι να το αγοράσω γιατι αλλιώς η κάμερα δεν είναι ούτε για αστείο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν βρισκω αν εχετε αναφερει αν μπορουμε να μεταφερουμε και πως τις εφαρμογρες στην καρτα μνημης......
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν βρισκω αν εχετε αναφερει αν μπορουμε να μεταφερουμε και πως τις εφαρμογρες στην καρτα μνημης......

 

Αυτό γίνεται με τη 2,2. Με τη 2,1 θα μπορούσαμε να το κάνουμε όπως τα παιδιά με το mini pro με το apps2ext (τουλάχιστον στην 1,6 γινόταν) αλλά θέλει root και απ'όσο ξέρω δεν έχει βγει ακόμα για 2,1.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πρώτη φορά παίρνω sony ericsson Κινητό θέλω λίγη βοήθεια. Δε μπόρεσα να διαβάσω όλες τις σελίδες είναι πάρα πολλές τα κουτσοδιάβασα...

 

Έχω κάνει την αναβάθμιση, έχω το ίδιο πρόβλημα (αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα) με τον τηλεφωνικό κατάλογο...Τα ταξινόμησε με βάση το αγγλικό αλφάβητο...υπάρχει δυνατότητα να αλλάξει και να ναι με βάση το ελληνικό όπως πριν;; επίσης είχα κάνει αντίγραφο ασφαλείας και τις ανάκτησα αλλά έκανα δυο-τρεις φορές ανάκτηση γιατί μου βγαλε σφάλμα με αποτέλεσμα όσες περάστηκαν επαφές (ελπίζω όλες) όταν πατάω επεξεργασία να μου έχει περάσει το όνομα και τους αριθμούς τηλεφώνου 2-3 φορές στην κάθε μία...!!!

Μπορώ να επεξεργαστώ τον τηλεφωνικό μου κατάλογο μέσω pc ώστε να μην σβήνω από τις 300+ επαφές τα διπλά νούμερα;;;

 

Ακόμη όσον αφορά το πέρασμα των mp3 να τα πετάξω χύμα μέσα στην κάρτα ή καλύτερα από το Media Go...διάβασα κάπου ότι μπορώ να φτιάξω και λίστες αναπαραγωγής εκεί ισχύει και μια βοήθεια γιατί το άνοιξα το συγκεκριμένο αλλά χάθηκα...!!

Link to comment
Share on other sites

:!: ΠΗΡΑ ΕΝΑ x8 ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΣΤΟ wi-fi ΠΕΡΝΑΝΕ 1-2 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΜΟΥ !!ΤΟ ΠΑΤΑΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΞΑΝΑΑΠΟΣΥΝΔΕΕΤΑΙ !! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ? ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΑΛΛΑ sites ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ !!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:happy:

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για root σε eclair (2.1) / Custom ROM - Χ8

Απευθύνεται σε προχωρημένους χρήστες ή σε όσους έχουν αρκετό χρόνο στη διάθεση τους.:)

 

To root επιτυγχάνετε με φλασάρισμα "πειραγμένου" pre-rooted 2.1 ROM. Περιέχει δικό του theme, Smart Keyboard Pro (πλέων γράφω με διπλάσια ταχύτητα) και αλλα πολλά καλούδια καθώς και μεγαλύτερη διαθέσιμη μνήμη. Μεγάλο πλεονέκτημα μετά το root ειναι οτι μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το JiT (Just In Time compilation), το οποίο αυξάνει την απόδοση του κινητού.

-----------------------------

 

Αρχεία που χρειάζομαστε:

X8 Android 2.1-rus

X8 Android 1.6

Modified Image (x8.img)

Busybox, Rootshell, Chargemon

 

Πρωτού ξεκινήσετε καντε extract στην SD σας το ext.rar και το x8.img.7z

 

1. Εάν είστε σε 2.1 πρέπει να φλασάρετε πίσω σε 1.6 firmware.

 

2. Κάντε root στην 1.6

 

3. Μέσω ADB δώστε τις εντολές με τη σειρά:

su

cd /data/local/tmp

cat /sdcard/ext/bin/busybox > /data/local/tmp/busybox

chmod 755 busybox

./busybox mount -o remount,rw /system

./busybox sh

/data/local/tmp/busybox mkdir /data/local/tmp/1

/data/local/tmp/busybox losetup /dev/block/loop1 /sdcard/x8.img

/data/local/tmp/busybox mount -t ext2 -o rw,noatime,nodiratime /dev/block/loop1 /data/local/tmp/1

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/app/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/app/* /system/app/

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/app/com.mizusoft.relaxandsleep.apk

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/bin/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/bin/* /system/bin/

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/drm/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/drm/* /system/drm/

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/etc/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/etc/* /system/etc/

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/fonts/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/fonts/* /system/fonts/

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/framework/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/framework/* /system/framework/

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/lib/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/lib/* /system/lib/

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/usr/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/usr/* /system/usr/

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/xbin/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/xbin/* /system/xbin/

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/build.prop

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/build.prop /system/build.prop

/data/local/tmp/busybox rm -r /system/media/*

/data/local/tmp/busybox cp -prf /data/local/tmp/1/media/* /system/media/

 

4. Απενεργοποιήστε το κινητό και φλασάρετε σε 2.1-rus (όπως φλασάρατε στο βημα 1). Ενεργοποιήστε το και περιμένετε λίγα λεπτά, στο πρώτο boot πάντα αργεί να φορτώσει.

 

credits: pulpoff2,brixzen @ xda

Καλές γιορτές! :D

Edited by Sectoras
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

 

ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ BLUETOOTH MP3 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ BLUETOOTH FILE TRANSFER ΑΠΟ ΤΟ ANDROID MARKET.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω τη παρεα του Χ8!εχω μια ερωτηση σχετικα με τη μπαταρια γιατι μου φαινεται πως τελειωνει γρηγορα.περιπου ποσο κραταει με μια καλη χρηση?ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πρώτη φορά παίρνω sony ericsson Κινητό θέλω λίγη βοήθεια. Δε μπόρεσα να διαβάσω όλες τις σελίδες είναι πάρα πολλές τα κουτσοδιάβασα...

 

Έχω κάνει την αναβάθμιση, έχω το ίδιο πρόβλημα (αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα) με τον τηλεφωνικό κατάλογο...Τα ταξινόμησε με βάση το αγγλικό αλφάβητο...υπάρχει δυνατότητα να αλλάξει και να ναι με βάση το ελληνικό όπως πριν;; επίσης είχα κάνει αντίγραφο ασφαλείας και τις ανάκτησα αλλά έκανα δυο-τρεις φορές ανάκτηση γιατί μου βγαλε σφάλμα με αποτέλεσμα όσες περάστηκαν επαφές (ελπίζω όλες) όταν πατάω επεξεργασία να μου έχει περάσει το όνομα και τους αριθμούς τηλεφώνου 2-3 φορές στην κάθε μία...!!!

Μπορώ να επεξεργαστώ τον τηλεφωνικό μου κατάλογο μέσω pc ώστε να μην σβήνω από τις 300+ επαφές τα διπλά νούμερα;;;

 

Ακόμη όσον αφορά το πέρασμα των mp3 να τα πετάξω χύμα μέσα στην κάρτα ή καλύτερα από το Media Go...διάβασα κάπου ότι μπορώ να φτιάξω και λίστες αναπαραγωγής εκεί ισχύει και μια βοήθεια γιατί το άνοιξα το συγκεκριμένο αλλά χάθηκα...!!

 

Όσον αφορά τον κατάλογο, εγώ έχω κατεβάσει το aContacts από το μαρκετ και είναι πολύ καλό εργαλείο με απίστευτες ικανότητες ταξινόμησης και αναζήτησης επαφών. Το χρησιμοποιώ αντί του deault.

Για τη μουσική καλό είναι για εσένα να τα έχεις σε κάποιο φάκελο μέσα για να μην τα χάνεις τα τραγούδια σου. Από κει και πέρα κατέβασε ένα καλό πρόγραμμα και θα κάνεις τη δουλειά σου. Εγώ έχω κατεβάσει το power amp και είναι ο,τι καλλίτερο έχω δοκιμάσει ως τώρα. Μόνο που είναι trial.

Link to comment
Share on other sites

:!: ΠΗΡΑ ΕΝΑ x8 ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΣΤΟ wi-fi ΠΕΡΝΑΝΕ 1-2 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΜΟΥ !!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335905#post3335905

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

 

ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ BLUETOOTH MP3 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

 

Χώρος υπάρχει;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στον παραπάνω οδηγό ξέχασα να πω, πριν φλασάρετε σε 2.1, στον φάκελο x8-2.1-rus, πρέπει να σβήσετε το system.sin, και να βάλετε το loader.sin απο το 1.6 firm.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση:

 

οταν μου ερχεται μυνημα μου χτυπαει 2 φορες και μου εμφανιζονται στη μπαρα πανω δυο εικονιδια,το ενα ειναι ειδοποιηση οτι εχω μυνημα και το αλλο ειναι μια προεπισκοπηση του μυνηματος. το κανει και σε αλλους αυτο?

 

υ.γ πριν λιγο εκανε επανεκινηση μονο του το κινητο...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...