Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα την alpha 4 που ανέβασε εδώ ο rynak!

 

Browsing εννοείς στα μενού ή με τον μαμά Internet Browser??

 

 

 

Rynak καταρχήν ευχαριστούμε για την ρομ! :happy:

 

Θέλεις να ρωτήσεις πως βγάζουμε screenshot από το κινητό και την βάζουμε εδώ; Η απλά πως γίνεται να επισυνάψουμε μια εικόνα στο forum;;

 

Εννοω στο Forum να ανεβασω τισ εικονες ... Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.gameloft.com/android-hd-games/

 

Εβαλε παλι free game η gameloft, ξερει κανενας πως το κατεβαζουμε? Οταν μπαινω με το Blade μου βγαζει μηνυμα πως το παιχνιδι δεν ειναι για την συσκευη μου

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοω στο Forum να ανεβασω τισ εικονες ... Thanks

 

1)Στην πλήρη απάντηση (όχι στο quick reply) υπάρχει ένας συνδετήρας στην πάνω σειρά.Κάνεις κλικ πάνω του και στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει πατάς Browse στο Μεταφορά αρχείου απο τον υπολογιστή, και επιλέγεις το/τα αρχείο/α θέλεις να ανεβάσεις!

 

2)Μετά μπορείς να ξανακάνεις κλικ πάνω στον συνδετήρα, και απο την μίνι λίστα που θα βγάλει επιλέγεις το αρχείο που ανέβασες και το βάζεις σε όποια θέση της απάντησης θέλεις!

 

Άμα παραβλέψεις το 2 βήμα, το αρχείο θα φανεί στο τέλος της απάντησης σαν "Συνημμένο αρχείο".Ελπίζω να βοήθησα! :)

 

On topic, έχω λατρέψει το clockworkmod recovery! Δοκίμασα την καινούργια ρομ (alpha 4) και επειδή "δεν μου έκατσε καλά", την έκανα ένα backup να υπάρχει και μετά αφότου έκανα τα 2 clean που υπάρχουν στο Clockworkmod, επέστρεψα στο παλιό backup μέσα σε 5 λεπτά και είναι σαν να μην πείραξα καθόλου το κινητό!!! :D

 

Θα πλήρωνα για να υπήρχε κάτι τέτοιο στο Symbian πριν από κάνα χρόνο!!!! :ninja:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

 

On topic, έχω λατρέψει το clockworkmod recovery! Δοκίμασα την καινούργια ρομ (alpha 4) και επειδή "δεν μου έκατσε καλά", την έκανα ένα backup να υπάρχει και μετά αφότου έκανα τα 2 clean που υπάρχουν στο Clockworkmod, επέστρεψα στο παλιό backup μέσα σε 5 λεπτά και είναι σαν να μην πείραξα καθόλου το κινητό!!! :D

 

Θα πλήρωνα για να υπήρχε κάτι τέτοιο στο Symbian πριν από κάνα χρόνο!!!! :ninja:

 

Επειδή με ενδιαφέρει, μπορείς να μου πείς πως δουλεύει όλο το θέμα; :rolleyes:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει, μπορείς να μου πείς πως δουλεύει όλο το θέμα; :rolleyes:

 

Τα έχει γράψει πολύ καλά και περιγραφικά (αν και λίγο στριμόκ*λα :p) ο naki13 σε αυτό το post! :)

 

Όταν κάνεις backup από το clockworkmod δημιουργεί έναν φάκελο στην sdcard με την ημερομηνία και την ώρα του backup, και μέσα σε αυτόν τοποθετεί τα αρχεία του backup!

 

Εγώ απλά αφότου πέρασα την alpha 4 του modaco, έβαλα ότι εφαρμογές και ρυθμίσεις είχα και μετά την έκανα και αυτήν ένα backup μεσω clockwork.Στη συνέχεια με την αντίστροφη διαδικασία (clean cache, και το αλλο clean που δεν θυμάμαι τι λέει, και restore) επέλεξα τον φάκελο με την πιο παλιά ημερομηνία και σε 5 λεπτά είχα το κινητό μου άθικτο! :D

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σημερα προσεξα κατι παραξενο. Εκανα root το κινητο (σε stock Rom της Wind που εβαλα πριν λιγο) και το Superuser καθε φορα που κανω επανεκινηση σταματαει να δουλευει, και για να ξαναδουλεψει πρεπει να κανω unroot και ξανα root.

Εχετε καμια ιδεα γιατι γινεται αυτο?

 

πριν βαλω αυτην την rom, εκανα unroot την παλια εγκατασταση και μετα wipe data (factory reset) και cache και install το stock Rom της Wind.

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.gameloft.com/android-hd-games/

 

Εβαλε παλι free game η gameloft, ξερει κανενας πως το κατεβαζουμε? Οταν μπαινω με το Blade μου βγαζει μηνυμα πως το παιχνιδι δεν ειναι για την συσκευη μου

 

Δοκίμασε αλλά ίσως δεν παίζει στο Blade

http://forum.mobiles24.com/showthread.php?p=358549#post358549

 

http://www.youtube.com/watch?v=g-a3F1VWFRI

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σημερα προσεξα κατι παραξενο. Εκανα root το κινητο (σε stock Rom της Wind που εβαλα πριν λιγο) και το Superuser καθε φορα που κανω επανεκινηση σταματαει να δουλευει, και για να ξαναδουλεψει πρεπει να κανω unroot και ξανα root.

Εχετε καμια ιδεα γιατι γινεται αυτο?

 

πριν βαλω αυτην την rom, εκανα unroot την παλια εγκατασταση και μετα wipe data (factory reset) και cache και install το stock Rom της Wind.

Με ποιο προγραμμα εκανες το root?Μαλλον εχεις κανει προσωρινο root και για αυτο μετα απο καθε επανεκκίνηση το χανει.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο προγραμμα εκανες το root?Μαλλον εχεις κανει προσωρινο root και για αυτο μετα απο καθε επανεκκίνηση το χανει.

 

Universal Androot, ναι αλλα εχει επιλογη remember to allow or deny :/

Και αποτι θυμαμαι πριν κανω flash δουλευε κανονικα και μετα απο restart

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι : To bluetooth οταν απενεργοποιειται η οθονη, τις περισοτερες φορες το χανει και πρεπει να κανω επανασυνδεση. Ειναι πολυ σπαστικο να σε παιρνουν και να μην ξερεις απο που να απαντησεις, απο το ακουστικο ή απο το bluetooth. Eχει να κανει με τη διατηρηση της συνδεσης οπως με το wifi και αν ναι πως κραταω ανοιχτη μονιμα τη συνδεση? Αν δεν υπαρχει τετοιο θεμα, υπαρχει απο το market καποιο αλλο προγραμμα για το bluetooth?

Thanks....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήγα σήμερα στην wind που το είχα πάρει για αντικατάσταση και μου αρχισαν τα "να το δούν οι τεχνικοί" και "αν διορθώνεται δεν θα γίνει αντικατάσταση άλλα επισκευή"

Σημειωτέον ότι το πρόβλημα του είναι το wifi - στην επιλογή "ΠΟΤΕ" μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα είτε ανοιγοκλήσει η οθόνη είτε παίζεις παιχνίδι είτε οτιδήποτε το wifi κλείνει μόνο του!

Με άλλους φίλους που έχω μιλήσει, δεν έχουν τέτοιο θέμα οπότε είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής!

Ειδικά για την γυναίκα μου (της το πήρα και δώρο πανάθεμα με) που το wifi είναι απαραίτητα γιατί το χρησιμοποιεί για να μιλάει με φίλους και συγγενείς σε αμερική και αγγλία μέσω skype, αυτό το πρόβλημα το αχρηστεύει το τηλέφωνο!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το Wifi δοκιμάστε να πειράξετε την ρύθμιση στο μενού "Ρυθμίσεις>Ασύρματη Επικοινωνία και Δίκτυα>Ρυθμίσεις Wi-Fi>κλικ στο κουμπί MENU>Σύνθετα>Πολιτική κατάστασης αδράνειας Wi-Fi" και εκεί αλλάζετε την ρύθμιση κατά το δοκούν! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικά με το root, μηπως η ρομ της εταιρειας δεν το επιτρεπει γιατι βλεπω ηδη τοσα προβληματα. Στο δικο μου που ειναι χωρις ρουτινγκ παιρνει και εφαρμογες εκτος μαρκετ κανονικα....
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικά με το root, μηπως η ρομ της εταιρειας δεν το επιτρεπει γιατι βλεπω ηδη τοσα προβληματα. Στο δικο μου που ειναι χωρις ρουτινγκ παιρνει και εφαρμογες εκτος μαρκετ κανονικα....

 

Εγώ έχω τη μαμίσια ROM της WIND και το έχω κάνει root κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα (temp root).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

και γω μια χαρα ρουτ κανω με την μαμισια.

 

Ειχα ενα προβληματακι στο gps. Δεν κλειδωνε στο μαμισιο προγραμμα. Περασα το Ndrive και μπορω να πω πως εμεινα μ@@κας για το ποσο γρηγορα κλειδωνει σχετικα με το Ν82 που ειχα

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

<apn carrier="Q-Telecom MMS GPRS" mcc="202" mnc="09" apn="q-mms.myq.gr" mmsc="http://mms.myq.gr" mmsproxy="192.168.80.134" mmsport="8080" type="mms" />

 

Αυτές οι ρυθμίσεις κάνουν για το 3G; Γιατί τις έβαλα πάνω αλλά δεν μου δίνει σύνδεση. Κάπου είχα δει ένα site με ρυθμίσεις MMS/GPRS για το Blade αλλά δεν το βρίσκω τώρα

Link to comment
Share on other sites

και γω μια χαρα ρουτ κανω με την μαμισια.

 

Ειχα ενα προβληματακι στο gps. Δεν κλειδωνε στο μαμισιο προγραμμα. Περασα το Ndrive και μπορω να πω πως εμεινα μ@@κας για το ποσο γρηγορα κλειδωνει σχετικα με το Ν82 που ειχα

Η αληθεια ειναι οτι κλειδωνει πολυ γρηγορα.Με το Ν82 παει καιρος και για να ειμαι ειλικρινης δεν θυμαμαι αλλα απο Iphone 3g που εχω ακομα σιγουρα πολυ πιο γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ρυθμίσεις κάνουν για το 3G; Γιατί τις έβαλα πάνω αλλά δεν μου δίνει σύνδεση. Κάπου είχα δει ένα site με ρυθμίσεις MMS/GPRS για το Blade αλλά δεν το βρίσκω τώρα

Ναι για 3G ειναι (APN). Δοκιμασε αυτο:

http://greekandroid.blogspot.com/2010/08/apn-internet.html

 

*bump*

Παιδια, σημερα προσεξα κατι παραξενο. Εκανα root το κινητο (σε stock Rom της Wind που εβαλα πριν λιγο) και το Superuser καθε φορα που κανω επανεκινηση σταματαει να δουλευει, και για να ξαναδουλεψει πρεπει να κανω unroot και ξανα root.

Εχετε καμια ιδεα γιατι γινεται αυτο?

 

πριν βαλω αυτην την rom, εκανα unroot την παλια εγκατασταση και μετα wipe data (factory reset) και cache και install το stock Rom της Wind.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι για 3G ειναι (APN). Δοκιμασε αυτο:

http://greekandroid.blogspot.com/2010/08/apn-internet.html

 

*bump*

 

Εξακολουθεί να μην δουλεύει, θα πάω σε κατάστημα να δω τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το Wifi δοκιμάστε να πειράξετε την ρύθμιση στο μενού "Ρυθμίσεις>Ασύρματη Επικοινωνία και Δίκτυα>Ρυθμίσεις Wi-Fi>κλικ στο κουμπί MENU>Σύνθετα>Πολιτική κατάστασης αδράνειας Wi-Fi" και εκεί αλλάζετε την ρύθμιση κατά το δοκούν! :)

Αυτή η ρύθμιση δε δούλεψε στο blade ενός φίλου.Πάλι έχανε το σήμα μόλις έκλεινε η συσκευή.Oσο είναι ανοιχτή η συσκευή,δε χάνει ποτέ το σήμα.Ενα ημίμετρο είναι η εφαρμογή wifi blade fix από το market.Με το που κλείσει η οθόνη,μετά από λίγο συνεχίζει να χάνει το σήμα αλλά με το που το ανοίξεις,ξανασυνδέεται αυτόματα μόνο του μετά από λίγο.Ενώ πριν έπρεπε να πηγαίνει στις ρυθμίσεις και να κάνει απενεργοποίηση-ενεργοποίηση του wifi

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Για να απαντησω στην ερωτηση ενος φιλου - η πλογηση καθως και οι χαρτες απαιτουν και συνδεση ιντερνετ. Το ndrive που υπαρχει trial στο market δουλευει κανονικοτατα με τον δεκτη gps της συσκευης χωρις να απαιτει Internet - μαλιστα κλειδωνει απιστευτα γρηγορα (θυμαμαι το n95-8gb και το htc hd που ειχα που κλειδωναν πολυ πιο αργα - ιδιως το νοκια ηταν απαραδεκτο) Edited by Kostas_falcon
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ρύθμιση δε δούλεψε στο blade ενός φίλου.Πάλι έχανε το σήμα μόλις έκλεινε η συσκευή.Oσο είναι ανοιχτή η συσκευή,δε χάνει ποτέ το σήμα.Ενα ημίμετρο είναι η εφαρμογή wifi blade fix από το market.Με το που κλείσει η οθόνη,μετά από λίγο συνεχίζει να χάνει το σήμα αλλά με το που το ανοίξεις,ξανασυνδέεται αυτόματα μόνο του μετά από λίγο.Ενώ πριν έπρεπε να πηγαίνει στις ρυθμίσεις και να κάνει απενεργοποίηση-ενεργοποίηση του wifi

 

Ναι όντως το κολπάκι δεν δουλεύει.....

Δοκίμασα να κάνω συνεχόμενα ping από τον υπολογιστή στο κινητό, και κάθε φορά που έκλεινε η οθόνη, το ping κοβόταν σχεδόν ακαριαία..... :/

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιοι απο οσους εβαλαν 2.2 ειδαν διαφορα στη διαρκεια της μπαταριας?Εγω παντως μεχρι στιγμης εχω προσεξςι οτι κραταει παρα πανω.Μπορει και να κανω λαθος αλλα ετσι μου φαινεται.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εχω να παρατηρησω οτι βαζοντας το blade διπλα σε ενα ipod - iphone και παρολο που ειναι ολα 3,5 ιντσες λογω της 16/9 οθονης του blade η οθονη του στο ματι φαινεται μικροτερη - εχει μικροτερο πλατος....θα προτιμουσα να ηταν 4/3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πως περνάω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις για mms γιατί κόλλησα και δεν τις βρίσκω στο κινητό? (κάπου μέσα στα settings ή στα messages είναι) merci :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...