Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ψάχνω από το μεσημέρι και κανείς δεν έχει απαντήσει. Που να το αναρτήσω ρε ****το μπας και βρω κανέναν.

 

Γραψε και στο κεντρικο θεμα για το galaxy s αν δεν εχεις γραψει ηδη (επισημο-μερος ΙΙ) γιατι καποιοι μπορει να μην διαβαζουν τα thread για τις βελτιωσεις, αν και οι ψαγμενοι κοιταν και στα 2 συνηθως...Εγω εχω usb jig αλλα ατυχησες πεφτω λιγο μακρια lol

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βλεπεις εσυ πουθενα στον οδηγο του τυχεράκια να λεει οτι δεν το φλασαρεις αν δεν εχεις 3 button?

 

εκτος και αν εγω ειμαι στραβος ρε γμτ, τι να πω...μετά είδα στο xda οτι δεν το κανεις αν δεν εχεις 3 button κάτι το οποίο ομως αναιρούν πολλοί. αντιθέτως αναφέρει οτι η διαδικασία γίνεται και με adb.

 

βγαλε άκρη!

 

που ειναι η smartec περικλη?

 

Παραθεση απο τον οδηγο του τυχερακια για την JPA : "Βάλε το τηλέφωνο σε download mode, με τα 3 κουμπιά (volume down (MEIΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ), home (το μεγάλο κεντρικό), power (δεξιά, από κεί που ανάβει)), ή, αν ο συνδυασμός των 3ων κουμπιών δε λειτουργεί στη συσκευή σου, με το adb, γράφοντας adb reboot download (Μπορείς να βρεις το adb με οδηγίες στην υπογραφή μου). Αν πάντως δεν λειτουργεί ο συνδυασμός, δε συνιστάται να το κάνεις, γιατί αν πάει κάτι στραβά το τηλέφωνο θα θέλει service."

 

Πιο ξεκαθαρα δεν γινεται. Γιαυτο λεω ρε παιδια ΔΙΑ-ΒΑ-ΣΜΑ!

 

edit - sorry για το double post

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας εχθες rootarisa το γαλαξια μου του εβαλα και το lagfix και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος.θα ηθελα να ρωτησω κατι στο εικονιδιο (φακελο) που εχουμε στην κυρια οθωνη οταν ερχεται καποιο μυνημα γινεται να το εμφανιζει και εκει οτι ηρθαν π.χ 1,2,3 μυνηματα? επανω στην μπαρα το λεει αλλα εκει γινεται? υπαρχει καποια αλλα προγραματακη η κατι αλλο ?????????? ευχαριστωωω:thanks::thanks::thanks::thanks: πολυυυυυυ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας εχθες rootarisa το γαλαξια μου του εβαλα και το lagfix και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος.θα ηθελα να ρωτησω κατι στο εικονιδιο (φακελο) που εχουμε στην κυρια οθωνη οταν ερχεται καποιο μυνημα γινεται να το εμφανιζει και εκει οτι ηρθαν π.χ 1,2,3 μυνηματα? επανω στην μπαρα το λεει αλλα εκει γινεται? υπαρχει καποια αλλα προγραματακη η κατι αλλο ?????????? ευχαριστωωω:thanks::thanks::thanks::thanks: πολυυυυυυ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας εχθες rootarisa το γαλαξια μου του εβαλα και το lagfix και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος.θα ηθελα να ρωτησω κατι στο εικονιδιο (φακελο) που εχουμε στην κυρια οθωνη οταν ερχεται καποιο μυνημα γινεται να το εμφανιζει και εκει οτι ηρθαν π.χ 1,2,3 μυνηματα? επανω στην μπαρα το λεει αλλα εκει γινεται? υπαρχει καποια αλλα προγραματακη η κατι αλλο ?????????? ευχαριστωωω:thanks::thanks::thanks::thanks: πολυυυυυυ

 

αν καταλαβα καλα, αυτο που ψαχνεις ειναι το "SMS Unread Count"

ειναι free στο market

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα, αυτο που ψαχνεις ειναι το "SMS Unread Count"

ειναι free στο market

ευχαριστω πολυυυ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυυυυυυυυυυ

 

Τιποτα φιλε..

αν θες μπορεις να το βαλεις να σου δειχνει και αναπαντητες και τα mail σου απο Gmail

Ακομα, αν δεν σου αρεσει το εικονίδιο του προγράμματος μπορεις να κατεβασεις απο το market το

desktop visualizer και να ξαναβαλεις το stock η οποιο αλλο icon γουσταρεις εσυ..

Αυτα, ελπιζω να σε καλυψα..

κλεινω εδω, γιατι ειμαστε και off topic..

Edited by nikolaki12
KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας πω κατι, ισως φανω "κακος" αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου...

 

καποιοι οι οποιοι προφανως απο οτι φαινεται απο τα λεγομενα τους, δεν θα πω οτι δεν το κατεχουν το θεμα, θα πω απλα οτι δεν εχουν διαβασει-δεν εχουν ασχοληθει πολυ με το θεμα του χακαρισματος, πατε και φλασαρετε ρομ χωρις να γνωριζετε ουτε τα στοιχειωδη και το κυριοτερο φλασαρετε χωρις να εχετε το συνδυασμο των 3 κουμπιων...!!! :rolleyes:

 

καποιοι τα καταφερνουν, καποιοι το αποτελειωνουν το κινητο

εχει ειπωθει επανειλημενως οτι η διαδικασια του φλασαρισματος ειναι επικυνδινη και γινεται με δικο μας ρισκο

αν δεν εχουμε τον συνδυασμο των 3 κουμπιων και δεν εχουμε 2 γνωσεις η δεν εχουμε ορεξη να διαβασουμε για το πως να επαναφερουμε τον συνδυασμο αυτο, απλα καθομαστε στα αυγα μας και περιμενουμε την επισημη αναβαθμιση μεσω kies

 

αυτο που θελω να πω μεσα απο αυτο το κειμενο, ειναι οτι πρωτα διαβαζουμε για το πως και τι και τι γινεται σε περιπτωση μιας ατυχιας κατα τη διαδικασια και μετα προβαινουμε στη επικυνδινη αυτη διαδικασια...

 

απλα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται με τη 2.2.1? τη περασε κανεις να μας δωσει πληροφοριες???

 

Την πέρασα, εκτός από αυτά που έχουν πει κι άλλα παιδιά θα σου πω κιεγώ για την αλφαβητική μπάρα των επαφων οτι είναι πια στα ελληνικά :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φλάσαρα και εγώ , μόλις επιλέγεις γλώσσα , αλλάζει και η στήλη σε ελληνικά.

Φαίνεται πολύ καλή η JPU αλλά δεν είναι ακόμα πλήρης για τα δικά μου γούστα.

Δεν μπορώ πλέον χωρίς power menu , TwGTG , aosp lock e.t.c

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε argam δωσε καμια λεπτομερεια...μεσω odin τη περασες?

 

Ε βέβαια πως αλλιώς

δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=865701

την πέρασα με τσεκαρισμένο το repartition

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλή η JPU αλλά δεν είναι ακόμα πλήρης για τα δικά μου γούστα.

Δεν μπορώ πλέον χωρίς power menu , TwGTG , aosp lock e.t.c

 

Αυτά δεν θα τα δεις σε samsung firmawre, νομιζω όμως πως κάποιος έδωσε τα αρχεία και μπορεις να τα περάσεις

( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3417213#post3417213)

σιγουρέψου ομως ότι είναι αυτά

Link to comment
Share on other sites

1. Εννοώ αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=865701

2. Μόνο ελληνικά μενού, για πληκτρολόγιο έβαλα το HTC_IME. Αν θες όμως από τους οδηγούς μπορείς να δεις πως θα βάλεις το swype. Πιστεύω ότι θα δουλέψει.

3. Ρυθμισεις - Τοπικες ρυθμισεις και κείμενο - Επιλογη τοπικής ρύθμισης - Ελληνικά

 

 

EDIT

Πιστεύω ότι έχει γινει ένας αχταρμάς μ αυτό το thread και το Hacks/Root/Βελτιώσεις για το Galaxy S, οριμένες φορές δεν ξέρει κανείς σε πιο πρέπει να ποστάρει :worry:

Για τα samsung firmware δεν θαπρεπε να γράφουμε εδώ;

 

 

Thanks για τις πληροφοριες Αργυρη. Μολις εχεις ολοκληρωμενη εικονα μετα απο 2-3 μερες δωσε μας περισσοτερες εντυπωσεις για ταχυτητες - καταναλωση μπαταριας.

 

Οσο για το χαμο που λες, δυστυχως καθε φορα που θα εχουμε καποιο νεο firmware αυτο θα γινεται. Απλα μολις θα μπει καποιος απο τους mods θα κανει ενα ξεσκαρταρισμα και θα στειλει τα post εκει που πρεπει το καθενα. Τι τραβαν κι αυτοι...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις πληροφοριες Αργυρη. Μολις εχεις ολοκληρωμενη εικονα μετα απο 2-3 μερες δωσε μας περισσοτερες εντυπωσεις για ταχυτητες - καταναλωση μπαταριας.

 

Οσο για το χαμο που λες, δυστυχως καθε φορα που θα εχουμε καποιο νεο firmware αυτο θα γινεται. Απλα μολις θα μπει καποιος απο τους mods θα κανει ενα ξεσκαρταρισμα και θα στειλει τα post εκει που πρεπει το καθενα. Τι τραβαν κι αυτοι...

 

Φίλε σίγουρα σε 2-3 ημέρες, ακόμα δεν έβαλα τις εφαρμογές, δεν θα βάλω lagfix και θα δω.

 

Πάντως με την μπαταρία σε JPO με OCLF χωρίς κερνελς και τέτοια (γιατί μόνο προβλήματα είχα μαυτά) έχω τρελλαθεί δεν ξέρω τι γίνειται, τι μια μου κρατάει πολύ λιγότερο από μια μέρα την άλλη μία και κάτι με την ίδια χρήση, έτσι δεν έχω κάποιο σημείο αναφοράς.

Μετά την τρελή κατανάλωση που είχα απεγκατέστησα το WidgetLockscreen που είχα και βλέπω ότι πάει καλύτερα, γαι να δούμε αν έφτεγε αυτό :worry:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

βρηκε κανεις πως μπορει να βαλει το 3e recovery στη νεα αυτη ρομ?το csc πως το περασατε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

βρηκε κανεις πως μπορει να βαλει το 3e recovery στη νεα αυτη ρομ?το csc πως το περασατε?

 

με αυτη τη ρομ πας αυτοματα σε 3e

για την EU ρωτας?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

με αυτη τη ρομ πας αυτοματα σε 3e

για την EU ρωτας?

 

ναι πας αλλα πας στο νεο συστημα των φρογιο που δε παιρνουν cwr

για την eu η την cos δε με πειραζει

Link to comment
Share on other sites

Νέος οδηγός , RomMod Doc BUJP8 V9.0.1

 

Φυσικά όποιος έχει άνεση με τα Αγγλικά και είναι διατεθειμένος να διαβάσει λίγο παραπάνω , μπορεί να πάει απ'ευθείας εδώ. Ρίξτε μια ματιά , έχει και πολλά screenshots.

 

Μετά από την αναβάθμιση λειτουργικά είναι άψογη ( τουλάχιστον σε εμένα ) και έχει πρόσθετα που λύνουν τα μόνιμα προβλήματα που είχε η συσκευή. Έχει Root , lagfix που μπορεί να μην έχει τα καλύτερα benchmarks αλλά σε αίσθηση είναι πολύ καλό , και το BLN για να ειδοποιεί όταν έχει μήνυμα , mail κ.τ.λ. μέσω του φωτισμού των δύο soft keys.

 

 

Παρακαλώ , αν έχετε σκοπό να ακολουθήσετε αυτό τον οδηγό και δεν είστε εξοικειωμένοι με το odin , 2e , lagfix , cwm πρέπει να κάνετε με θρησκευτική ευλάβεια όλα τα βήματα με πλήρη προσοχή

 

Ο οδηγός αυτός είναι πολύ αναλυτικός , και έχει γραφτεί κατά την διάρκεια που φλάσαρα την δικιά μου συσκευή , ώστε να μην παραλήψω κάτι.

 

Η Rom είναι βασισμένη στο Ι9000XXJP8_froyo 2.2 (από τα τελευταία και πιο σταθερά firmware)

 

Όσοι ξέρουν μπορούν να παραλείψουν αυτά τα βήματα

Τηλέφωνο

 

Πάμε στις ρυθμίσεις-Πληροφορίες και ελεγχουμε την
έκδοση firmware
. Αν είναι 2.1 συμμαίνει πως η συσκευή μας έχει
eclair
και αν έχει 2.2 συμαίνει πως η συσκευή μας έχει
froyo

 

Σβήνουμε την συσκευή και αφού σβήσει τελείως (
eclair
= δεν ανάβουν τα 2 πλήκτρα αφής στο άγγιγμα μας ----
froyo
= δόνηση της συσκευής για μισό δευτερόλεπτο ) Πατάμε τα 3 κουμπιά (volume up (
ΑΥΞΗΣΗ
ΕΝΤΑΣΗΣ), home (το μεγάλο κεντρικό), power (δεξιά, από κεί που ανάβει)) και τα αφήνουμε όταν δούμε το GALAXY να σχηματίζεται στην οθόνη. Τώρα η συσκευή πρέπει να μας δείχνει πάνω πάνω με μπλε γράμματα Android system recovery <2e> ή με άσπρα γράμματα clockworkmod recovery.

Αν λοιπόν όλα είναι καλά ως εδώ επιλέγουμε reboot now (μετακίνηση με τα volume up/down και επιλογή με το home για 2e/με το δεξί softkey για το cwm και το τηλέφωνο θα κάνει επανεκκίνηση.

 

Αν έχουμε ενεργοποιείσει κάποιο lagfix το κάνουμε απεγκατάσταση (
OCLF έχει επιλογή μέσα στην εφαρμογή , voodoo δημιουργούμε ένα φάκελο με το όνομα disable lagfix μέσα στον φάκελο voodoo και κάνουμε reboot , ULK κάνουμε disable lagfix από το cwm και reboot
) αν και ο τρόπος που περιγράφω εδώ είναι 99,99% ασφαλής και χωρίς αυτό το βήμα.

 

Backup ...

 

Αν προερχόμαστε από froyo μπορούμε να κάνουμε απεγκατάσταση ότι δεν μας είναι απολύτως απαραίτητο και μετά να κάνουμε ένα full backup με το titanioum backup
. (ΕΚΤΕΛΕΣΗ-Διαγραφή όλων των backups (ΠΡΟΣΟΧΗ) , και μετά ΕΚΤΕΛΕΣΗ-Δημιουργία backup όλων των εφαρμογών χρήστη + συστήματος)

 

Αν προέρχεστε από eclair συνιστώ να μην κάνετε backup καμιά εφαρμογή ή game , αρκεστείτε στα αρχεία σας , τις επαφές και τα sms.

*Κατά την αναβάθμηση δεν σβήνει καμιά τίποτε από τις κάρτες sd , ούτε στην εξωτερική , ούτε στην εσωτερική , άρα μπορείτε απλά να κάνετε export/εξαγωγή τις επαφές σας στην κάρτα sd και με
και
τελειώνετε και με μητρώο κλήσεων και sms/mms.

** Οι σημειώσεις δεν ξέρω πως μπορούν να γίνουν backup , εγώ τα έκανα με το χέρι , root explorer , κατάληξη .vnt

***Με root explorer κάνουμε backup τον efs folder , αχρείαστος να είναι...

 

Μέχρι τώρα ξέρουμε πως το τηλέφωνο μας μπορεί να δεχτεί την αναβάθμιση/αλλαγή rom και είναι έτοιμο. Μπαταρία θέλουμε να έχει τουλάχιστον 70% , το ιδανικό είναι να είναι πλήρως φορτισμένη.

 

***Προτείνω backup των αρχείων που μας ενδιαφέρουν που έχουμε στην εσωτερική κάρτα (εγώ παίρνω μόνο τα προσωπικά μου αρχεία και τους φακέλους με τα backup ( titanioum , call logs kai sms ) , και format/διαμόρφωση της κάρτας.

 

 

Ο υπολογιστής μας ...

 

Clopy/paste από Tyxerakias (ευχαριστώ !)

<<2. Aν δεν έχεις εγκαταστήσει το Kies που τους περιέχει, χρειάζεσαι drivers. Εδω για 64 bit

Εδώ για 32 bit

>>

 

 

Κατεβάζουμε την Rom που προτείνω από εδώ

(BUJP8 V9.0.1 WIPE)

Λοιπές samsung εφαρμογές εδώ

- Aldiko

- Buddies now

- Fonts

- Days

- Dual clock

- Info alarm

- Flash player

- Maps

- Memo

- Min diary

- Pressreader

- Protips

- Samsung apps,widgets, wallpapers

- Soundplayer

- Thinkdroid

- Write and go

- Youtube

 

Dena theme εδώ

Dena theme TwGTG εδώ(Πρέπει να είστε μέλη στο XDA)

Speedmod kernel K10i εδώ

 

 

Και το Clockwork recovery από εδώ

http://www.multiupload.com/1YX01GN2SN

Το οποίο κάνουμε μετονομασία σε update.zip (προσοχή να μην έχεις κρυφή την κατάληξη στα γνωστά αρχεία και τελικά το κάνεις update.zip.zip )

 

Και τώρα περνάμε και τα αρχεία στην εσωτερική κάρτα μνήμης , όχι σε φάκελο , χύμα.

 

 

 

Clopy/paste από Tyxerakias (ξανά-ευχαριστώ !) (Original άρθρο εδώ)

<<

Αρχίζουμε:

- Κατέβασε τα παρακάτω αρχεία και αποσυμπίεσέ τα, το καθένα στο δικό του φάκελο:

odin και

http://www.multiupload.com/OD1UI2Z9XX (jm2-eclair)-προτεινόμενο ή

http://www.megaupload.com/?d=H3CYO8WE jm5-eclair)

- Καλού κακού βγάλε τη SIM και την external sd κάρτα αν έχεις.

- Βάλε το τηλέφωνο σε download mode, με τα 3 κουμπιά (volume down (MEIΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ), home (το μεγάλο κεντρικό), power (δεξιά, από κεί που ανάβει)),

Σημείωση: Το download mode είναι ένα μεγάλο κίτρινο τρίγωνο στυλ "προσοχή", με το ρομπότ του android μέσα να σκάβει... και από κάτω γράφει Downloading... do not turn off target. (δεν κάνει τίποτα download αν δε συνδεθεί στο Odin, μη γελιέσαι... απλά αυτό βγαίνει με το Kies όταν κάνεις επίσημο upgrade, για να μην κάνεις τη βλακεία να κλείσεις το κινητό κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης).

- XΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ το τηλέφωνο, άρχισε το Odin3.

- Tίκαρε το Re-partition, και τα "Auto-reboot" και "F. Reset Time" πρέπει να είναι κι αυτά τικαρισμένα.

- Πάτα το "PIT" κουμπι και διάλεξε το s1_odin_20100512.pit αρχείο.

- Πάτα το "PDA" και διάλεξε το αρχείο "CODE_I9000XWJM2.tar", ή το "CODE_I9000XWJM5.tar.md5", ανάλογα με το ποιό firmware θες να περάσεις.

- Πάτα το "PHONE" και διάλεξε το "MODEM_I9000XXJM1.tar" .

- Πάτα το "CSC" κουμπί και διάλεξε το "CSC_I9000ΟΧΧJM1.tar".

- Σύνδεσε το τηλέφωνο και περίμενε μέχρι να το αναγνωρίσει το Οdin, θα βγάλει μία port στο ID:COM.Αν δεν το αναγνωρίσει, σημαίνει ότι δεν έχεις τους drivers, βάλε το Κies που τους έχει.

- Πάτα το "Start". Εμφανίζεται <Firmware update start...> <Get PIT for mapping...> . Το τηλέφωνο θα σβήσει και η οθόνη θα γράφει "Reset". Mετά περίμενε μέχρι το Οdin να γράψει "Pass" (μπορεί να πάρει μερικά λεπτά), θα γράψει και τα αρχεία που περνάει FactoryFS, Kernel, κλπ.. μετά το τηλέφωνο θα σβήσει και θα ξαναρχίσει με το καινούριο firmware.

MHN ξεσυνδέσεις το τηλέφωνο μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

- Μόνο όταν τελειώσει το reboot και το τηλέφωνο φαίνεται πάλι ΟΚ με την οθόνη της Κέρκυρας (ναι, η Κέρκυρα είναι!) .....>> Μόνο τότε μπορείς να αποσυνδέσεις το τηλέφωνο από τον υπολογιστή. -> edit by voltaire (δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε με τα υπόλοιπα)

 

Συνέχεια από voltaire

 

-Κάνουμε άλλη μια επανεκκίνηση

- Σβήνουμε την συσκευή και αφού σβήσει τελείως, πατάμε τα 3 κουμπιά (volume up (ΑΥΞΗΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ), home (το μεγάλο κεντρικό), power (δεξιά, από κεί που ανάβει)) και τα αφήνουμε όταν δούμε το GALAXY στην οθόνη. Τώρα η συσκευή πρέπει να μας δείχνει πάνω πάνω με μπλε γράμματα Android system recovery <2e>

-Από εκεί διαλέγουμε "Apply SDCARD:update.zip" με το volume και επιλέγουμε με το "home" (Το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί να ξανακάνουμε το ίδιο ακόμα μια φορά.

-Τότε μας εμφανίζει το clockworkmod recovery. Από εκεί διαλέγουμε το Choose zip from SDCARD και το επιλέγουμε με το ΠΛΗΚΤΡΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ (Ναι το cwm λειτουργεί με αυτό το πλήκτρο) και από εκεί διαλέγουμε select the ROM zip file. Και από εκεί επιλέγουμε το BUJP8_Doc_V9.0.1 και επιβεβαιώνουμε.

-Η αναβάθμιση θα ξεκινήσει , κάνει περίπου 3 λεπτά ( φυσιολογικό ) .Μόλις τελειώσει , θα ξαναβρεθούμε στο clockwork από όπου επιλέγουμε Go back και μετά reboot.

-Κατά την πρώτη επανεκκίνηση αργεί λίγο , και αυτό φυσιολογικό. Μόλις ανοίξει , πατάμε το power παρατεταμένα και μας εμφανίζει ένα μενού. Από εκεί επιλέγουμε POWER OFF.Κάνουμε επανεκκίνηση σε recovery και θα μας βγάλει πάλι στο clockwork.

Από εκεί διαλέγουμε το Choose zip from SDCARD και το επιλέγουμε.Aπό εκεί διαλέγουμε select the ROM zip file. Και από εκεί επιλέγουμε το speedmod-kernel-k10i-256hz-CWMκαι το κάνουμε Install.

Από εκεί διαλέγουμε το Choose zip from SDCARD και το επιλέγουμε.Aπό εκεί διαλέγουμε select the ROM zip file. Και από εκεί επιλέγουμε το JP8_V9_Androdena_Galassia_Proper_Optimised_AOSP_Extended_Circle και το κάνουμε install

Από εκεί διαλέγουμε το Choose zip from SDCARD και το επιλέγουμε.Aπό εκεί διαλέγουμε select the ROM zip file. Και από εκεί επιλέγουμε το BUJP8_Add_on και το κάνουμε install

 

Μετά επιλέγουμε reboot

 

Πάλι αργεί λίγο να εκκινήσει , όταν τελικά μας βγάλει το κλασικό wizard πατάμε power menu και επιλέγουμε recovery άλλη μια φορά.

 

 

Προσωπική επιλογή , για την ώρα δεν χρησιμοποιώ lagfix , πλέον οι custom rom σε συνδυασμό με τον kernel είναι αρκετά αποδοτικές. Φυσικά αν φορτώσετε πολλές εφαρμογές σίγουρα θα αργεί , αλλά με μία ρύθμιση στον autokiller 80/120/140 που έχει ειποθεί εδώ (Thank you TonyK) , νομίζω πως λειτουργεί μια χαρά.

Αν παρ όλα αυτά θέλετε , go ahead

( Τα tweak on , έχω την αίσθηση πως κάνουν καλή δουλειά )

 

-Από εκεί επιλέγουμε Advanced ULK και μετά Lagfix options. Εκέι επιλέγουμε No-RFS Advanced: (a=e4) Προαιρετικό

-Μετά πατάμε Go back και επιλέγουμε tweak options και επιλέγουμε τα πρώτα 4. Μετά πατάμε πάλι Go back και πηγαίνουμε στο BLN options. Εκεί επιλέγουμε Turn BLN on

-Μετά πατάμε πάλι Go back και ξανά Go back και μετά επιλέγουμε reboot system now

-Μετά την επανεκκίνηση θα μας βγάλει σε ένα διαφορετικό μενού του clockwork. Εκεί επιλέγουμε Yes with factory reset and do not restore

-Μετά από λίγη ώρα το τηλέφωνο θα κάνει πάλι επανεκκίνηση και θα μας φέρει πλέον μέσα στο λειτουργικό κανονικά.

-Μετά από όλα αυτά , το μόνο που έχουμε να κάνουμε για ολοκληρώσουμε την αναβάθμιση είναι να περάσουμε το ελληνικό swype.

 

Swype - Touchwiz30Launcher

Με το root explorer σβήνεις τα ακόλουθα αρχεία (όσα υπάρχουν):

/system/app/Swype.apk - /system/app/Touchwiz30Launcher.apk

/system/lib/libSwypeCore.so

/data/data/com.swype.android.inputmethod (φάκελος) - /data/data/com.sec.android.app.twlauncher (φάκελος)

 

Κατεβάζεις το ακόλουθο apk

http://www.multiupload.com/P7UCCC01TC

Κάνεις copy το Swype.apk και το νέο Touchwiz30Launcher.apk στον φάκελο /system/app/

Πας στην αρχική τοποθεσία του swype.apk και το κάνεις install.

Πας στις ρυθμήσεις-τοπικές ρυθμίσεις-επιλέγεις το swype ως ενεργό.

Μετά πας οπουδήποτε έχει εισαγωγή κειμένου και πατάς παρατεταμένα , επιλέγεις μεθοδο εισαγωγής το swype και είσαι έτοιμος.

 

**Κατεβάζουμε αυτό το Bootanimation από XDA και το βάζουμε στο /data/local/bootanimation.zip και κάθε φορά που κάνουμε boot βλέπουμε αυτό

http://img522.imageshack.us/img522/3172/testg0.gif

 

 

 

 

 

Clopy/paste από Tyxerakias (ξανά-ευχαριστώ !)

Προσοχή: ΟΛΑ τα δεδομένα του τηλεφώνου θα χαθούν, και θα γίνει σαν καινούριο.

Μην το κάνεις, αν έχεις κλειδωμένο τηλέφωνο σε κάποιον πάροχο, που δε δέχεται άλλες κάρτες.

Αν έχεις τώρα Froyo, η επιστοφή σε Eclair ενδέχεται να δημιουργήσει προβλήματα(**Σ.Σ. : Έχω κάνει επιστροφή από froyo πάνω από 30 φορές , ευτυχώς δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, εκτιμώ πως αυτό ήταν ενδεχόμενο , μόνο σε πολύ πρώιμες rom), αν και μάλλον το ξέρεις αυτό και μάλλον αυτός ο οδηγός δεν είναι για σένα

 

Screenshots

 

http://img510.imageshack.us/img510/3278/screenshotf0.png

 

http://img413.imageshack.us/img413/2011/screenshot3tz.png

 

http://img210.imageshack.us/img210/2515/screenshot4kn.png

 

http://img20.imageshack.us/img20/2836/screenshot5vq.png

 

http://img20.imageshack.us/img20/9395/screenshot6xu.png

 

http://img46.imageshack.us/img46/4382/screenshot8dp.png

 

http://img98.imageshack.us/img98/7637/screenshot7qc.png

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εννοείται πώς δε φέρω καμία ευθύνη αν συμβεί κάτι στη συσκεύη σας για τον οποιοδήποτε λόγο, το firmware upgrade είναι σοβαρό ρίσκο και προσωπική σας επιλογή. >>

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2 : Ούτε εγώ φέρω ευθύνη

Edited by voltaire
cosmetic changes

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

δε με βοηθησες και τοσο ευχαριστω παντως

αλλος?????

 

Ελα φιλε αλλα γι αλλα εγραφα πιο πανω.

Λοιπον πιστευω οτι εχεις κατεβασει το φακελο eur καπου στον υπολογιστη σου ετσι? Αν τον εχεις με το ρουτ εξπλορερ τον αντιγραφεις στο systen/csc, βγαινεις και απο την οθονη κλησεων πατας *#272*imei#, κανεις εγκατασταση το eu και εισαι ετοιμος Να ξερεις οτι με τη διαδικαδια θα κανει hard reset

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε αλλα γι αλλα εγραφα πιο πανω.

Λοιπον πιστευω οτι εχεις κατεβασει το φακελο eur καπου στον υπολογιστη σου ετσι? Αν τον εχεις με το ρουτ εξπλορερ τον αντιγραφεις στο systen/csc, βγαινεις και απο την οθονη κλησεων πατας *#272*imei#, κανεις εγκατασταση το eu και εισαι ετοιμος Να ξερεις οτι με τη διαδικαδια θα κανει hard reset

 

αυτο το ξερω αλλα ηθελα να δω αν μπορει να περασει μεσω odin

ευχαριστω παντως

με το cwr ξερει κανεις τπτ?

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...