Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Splash screen δεν είναι η κόκκινη οθόνη που λέει VOdafone καθώς κάνει boot το κινητό?

HTC Saphire 32A (Magic)

Radio:6.35.10.18

SPL:1.76.2007

RCMagic 3.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
καμια γνωμη για το sygic aura??

 

Δεν νομίζω να υποστηρίζει την ανάλυση του Magic...

 

http://sygic.com/aura/list/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υποστηρίζει την ανάλυση του Magic...

 

http://sygic.com/aura/list/

 

μα και το aria και to legend που λεει στη λιστα ιδια αναλυση με το magic εχουνε...

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Χμ, δεν έχεις άδικο σε αυτό. Τότε ίσως να προαπαιτείται περισσότερη ram ή τουλάχιστον eclair (Android v2.1); Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Πάντως ακόμα στην Android έκδοσή του είναι σε beta κατάσταση με ότι αυτό συνεπάγεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΓΝΩΜΗ αν το έχε ρωτήσει ξανά κάποιος φίλος, αλλά πιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο πρόγραμμα για gps στο αγαπημένο μας magic? Δοκίμασα αρκετά sygic i go κλπ αλλά επειδή μένω σε πυκνοκατοικημένη περιοχή δεν έβρισε δορυφόρο ούτε με αίτηση στα ΚΕΠ!! και δεν μπορούσα αν δω πιο δίνει καλύτερα οδηγίες κλπ ευχαριστώ προκαταβολικά!
Μεταξύ ndrive 9.x, sygic drive, igo myway και navigon, το igo σέρνει του κερατά και το sygic είχε τα θεματάκια του.

 

To ndrive ήταν συμπαθητικό, από όλα αυτά προτιμώ το navigon. Δεν λαγκάρει στην παρακολούθηση της διαδρομής, βλέπει τις διευθύνσεις φίλων από τα contacts του Gmail κλπ.

 

Στο αρχικό κλείδωμα, το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει για πιο γρήγορο κλείδωμα, είναι να έχεις σύνδεση data (είτε 3G είτε wifi).

Link to comment
Share on other sites

οντως το igo κολλαει παρα πολυ και εχει πληκτρολογιο σε αλφαβητικη σειρα!!! προς το παρον το χρησιμοποιω για να σιγουρευτω οτι κλειδωνει το gps του κινητου δορυφορους ( για οσους εχουν τις ιδιες αποριες πολυ καλο το gps status δωρεαν απο market ) θα γραψω εντυπωσεις για navigon την αλλη εβδομαδα!
Link to comment
Share on other sites

οντως το igo κολλαει παρα πολυ και εχει πληκτρολογιο σε αλφαβητικη σειρα!!! προς το παρον το χρησιμοποιω για να σιγουρευτω οτι κλειδωνει το gps του κινητου δορυφορους ( για οσους εχουν τις ιδιες αποριες πολυ καλο το gps status δωρεαν απο market ) θα γραψω εντυπωσεις για navigon την αλλη εβδομαδα!

 

το navigon(ευρωπη) ειναι κορυφη εγω εχω καταληξη σ αυτο κ το ndrive(ελλαδα)

 

οσο για το κλειδωμα κατι παιζετε γιατι σ εμενα βρισκει σε δευτερολεπτα δορυφορους

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι χρησιμοποιήτε cm6 ποιον kernel έχετε;

Γενικά δεν είναι πολύ smooth στη χρήση και πίστευα οτί είναι λόγω hardware αλλά είδα πρόσφατα ένα port της cm6 να δουλέβει άψογα σε ένα hero που είναι πάνω κάτω το ίδιο...

Αναρωτιέμαι τι να φταίει και ψάχνομαι λίγο με του kernel...

έχω δοκιμάσει μόνο 2.6.35.7 ,8 , 9. Κι έχω δοκιμάσει και διάφορα overclock!

Οι kenrels του pershoot υποπτέυομαι ότι έχουν το RAM Hack...ισχύει; γιατί έτσι θα χάνω σε γραφικά..

Όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει...ευχαριστώ...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την επισημη ελληνικη ρομ και στα sms τα ελληνικα μου τα στελνει κινεζικα!!!!!

Τι κανουμε?

 

-----------------------------------

Τελικα λεω να περασω μια custom rom...

Το θεμα μου ειναι το εξης...δεν το εχω ξανακανει και απο οτι ειδα πρεπει πρωτα να ξεκλιδωσω το perfect spl κτλ... με εναν οδηγο που ειδα πριν κατι σελιδες και μετα να περασω την rom.

 

Το αλλο θεμα ειναι οτι πια ρομ να περασω??

 

Θελω να στελνει ελληνικα sms

να ειναι σταθερη χωρις κολληματα κτλ...

γρηγορη (οσο γινετε δλδ...)

με sense ui

Το bluetooth καλο θα ηταν να δουλευει...χωρις να σημαινει οτι το δουλευω και πολυ...

 

και γενικα μια σωστη ρομ 2.1 - 2.2...ξερετε εσεις... :)

 

Μιλαμε για magic 32a παντα.

Edited by wargasm
Link to comment
Share on other sites

για τα ελληνικα που τα στελενει κινεζικα λογικα ειναι ρυθμιση μεσα απο το μενου των μηνυματων ->menu ρυθμισεις->ελληνικη κωδικοποίηση ( 7 bit) βασικα πρεπει να μπεις στο http://magic-tips.blogspot.com/ ο φίλος vman έχει δώσει πολλά αναλυτικά βήματα π.χ. για να τσεκαρεις τι SPL έχεις και είναι perfected, ο οδηγός είναι απλός αλλά οπωσδήποτε χρειάζεται μια καλή εξικοίωση με τους υπολογιστές κυρίως με την λογική τι μπορεί να φταίει αν π.χ. δεν ανοίγει το κινητό και να μην πανικοβληθείς έχω να σου προτείνω ROM 2.1 με Sense αλλά θα σου πρότεινα πρώτα να βάλεις spl και μετά εδώ είαμστε να βοηθήσουμε!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι χρησιμοποιήτε cm6 ποιον kernel έχετε;

Γενικά δεν είναι πολύ smooth στη χρήση και πίστευα οτί είναι λόγω hardware αλλά είδα πρόσφατα ένα port της cm6 να δουλέβει άψογα σε ένα hero που είναι πάνω κάτω το ίδιο...

Αναρωτιέμαι τι να φταίει και ψάχνομαι λίγο με του kernel...

έχω δοκιμάσει μόνο 2.6.35.7 ,8 , 9. Κι έχω δοκιμάσει και διάφορα overclock!

Οι kenrels του pershoot υποπτέυομαι ότι έχουν το RAM Hack...ισχύει; γιατί έτσι θα χάνω σε γραφικά..

Όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει...ευχαριστώ...

 

Δοκίμασε : 2.6.34.7 cyanogenmod root @pershoot-ubuntu #191

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω:

 

Sapphire pvt 32a ship s-on h

Hboot-1.76.0009 (sapp10000)

cpld-12

Radio-6.35.08.29

 

Και θα ακολουθησω αυτες τις οδηγιες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3159760#post3159760

Για το ξεκλιδωμα.

Μετα θα ειμαι σε θεση να περασω μια custom rom 2.1?

ποια προτινετε?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τελικα ακολουθησα τον οδηγο και οι αλλαγες ειναι οι εξης:

 

SAPPHIRE PVT 32A ENG S-OFF H

HBOOT-1.76.2007 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.08.29

 

ειναι οκ η εκανα καμια βλακεια?

Edited by wargasm
Link to comment
Share on other sites

@wargasm οχι τα εκανες ολα μια χαρά !!! τώρα μπορεις να κατεβασεις οποια ROM θες αρκει να ειναι για Radio 6.35 και spl 1.76 εγω προτεινω δοκιμασμενη απο μενα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=810471 με Sense 2.1 eclair και ελληνικα κανονικοτατα

 

Εξακολουθω ν αψαχνω καλο προγραμμα gps εβαλα το sygic mobile maps 10( όχι αγορασμενο) αλλα δεν μπορει να κανει σχεδιασμο διαδρομης απο μια πολη σε αλλη και βγαζει εναν κωδικο error[3] αν καποιος το εχει λυσει ή βρήκε το aura "αγορασμενο" pm ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Για 2.2 το ξεχναμε? για κατι σταθερο και γρηγορο???

 

 

Κατι τετοιο που το ζαχαρωνω???

 

Η ROM στο video είναι του Cyanogen, που είναι Android 2.2. Είναι χωρίς Sense UI και για να την εγκαταστήσεις, θα πρέπει ν' αλλάξεις radio (3.22) και SPL. Ρίξε μια ματιά μερικές σελίδες πιο πίσω και θα βρεις σχετικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

vman υπαρχει καπoια rom με τετοιο ui που να μην χρειαστει να ξαναλλαξω radio+spl??

----------------------------------------------------------------------------

Τελικα παιδια επαιξα εδω http://magic-tips.blogspot.com/search/label/Cyanogen%20V5.0.8

Και ολα καλα!!!

Λιγο αργη τη βρισκω σε συγκριση με τη μαμα αλλα πολυ πιο ομορφη!

 

Υπαρχει καποια καλυτερη προταση?

Edited by wargasm
Link to comment
Share on other sites

vman υπαρχει καπoια rom με τετοιο ui που να μην χρειαστει να ξαναλλαξω radio+spl??

 

Υπαρχει καποια καλυτερη προταση?

 

Βάλε τη Cyanogen 6.1 RC1. Χρειάζεται αλλαγή radio και SPL, αλλά είναι μακράν η καλύτερη ROM που έχει φτιάξει η ομάδα του Cyanogen. Η 5.0.8 που εγκατέστησες είναι πολύ πίσω κι επιπλέον το kernel port που έχεις βάλει είναι προβληματικό. Αν θυμάμαι καλά, δε δουλεύει η κάμερα και ίσως υπάρχει και θέμα με την κατανάλωση της μπαταρίας.

 

Η αλλαγή radio και SPL είναι εύκολη και ασφαλής, εάν ακολουθήσεις με προσοχή τις οδηγίες που θα βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογράφω τις εκτιμήσεις του vman. Έκανα τη μετάβαση απο την Cyanogen 5.0.8 στην 6.1RC καθώς τελευταία το σύστημα είχε γίνει πολύ ασταθές με πολλά FCs. Η 6.1 RC είναι γρήγορη και σταθερή (froyo γαρ). Κάποια FCs που έχουν παρουσιαστεί τα ξεπερνά χωρίς πτώση στην απόδοση και χωρίς να χρειαστεί restart. So far τουλάχιστον...
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με την καμερα δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα...το προβλημα που αντιμετωπισα τελικα ηταν με το ιντερνετ μεσω apn...Μου αναβει μονο το βελακει τοθ upload και ειναι σαν να μην συνδεεται καν!

Λογικα παω για την 6.1 αλλα υπαρχει καποιος οδηγος για αυτη?

 

Και το radio μου και το spl μου αυτη τη στιγμη ειναι:

 

HBOOT-1.33.2009

RADIO-3.22.20.17

 

ok δεν ειναι?

Edited by wargasm
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με την καμερα δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα...το προβλημα που αντιμετωπισα τελικα ηταν με το ιντερνετ μεσω apn...Μου αναβει μονο το βελακει τοθ upload και ειναι σαν να μην συνδεεται καν!

Λογικα παω για την 6.1 αλλα υπαρχει καποιος οδηγος για αυτη?

 

Και το radio μου και το spl μου αυτη τη στιγμη ειναι:

 

HBOOT-1.33.2009

RADIO-3.22.20.17

 

ok δεν ειναι?

 

Επιγραμματικά, η διαδικασία είναι η εξής:

  • Μπαίνεις στη recovery (Home+Power)
  • Nandroid backup
  • Wipe data/cache και Dalvik cache
  • Εγκαθιστάς με flash zip from sd card τα παρακάτω αρχεία:

  1. Cyanogen 6.1
  2. Google apps
  3. Port για 32A Magic

  • Κάνεις επανεκκίνηση και περιμένεις να φορτώσει το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...