Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαζοντας Product Code EUR στο patcher μου λεει το kies οτι εχω JM5 (λαθος γτ εχω την JM2 με COS βεβαια) και μου δινει κουμπι αβαθμισης σε JM5 παλι! Οχι froyo!

 

Με ποιο Product Code μπορω να βαλω με ασφαλεια froyo? To οτι δε θα χω ελληνικο swype δε με καιει..

 

edit: Το βρηκα με δοκιμες... XEU generic UK απ οτι καταλαβα που δινει JPO. Το θεμα τωρα ειναι... JPO ή λιγο υπομονη για την JP7? Εχει καμια διαφορα?

edit2: και απ οτι διαβαζω καπου αλλου οι jp7 & jp8 ειναι custom roms της vodafone που βασιζοντε στην jpo, οποτε και το generic cos θα εχει jpo λογικα... Οποτε βγαζω ocfl, root, παιρνω backup με το mybackup pro και προχωρω?

Edited by Theo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια χαρα φιλοι μου, σημερα εβαλα την 2.2 αλλα εχω το εξης θεμα,

με την jm2 μου εδινε 326mb ram ενω τωρα μου δινει 304mb.

ξερει καποιος γιατι γινετε αυτο;

ευχαριστω

αλεξ.

 

Για ποιον λογο δεν ξερω, παντως ετσι ειναι η 2.2, δεσμευει περισσοτερα ΜΒ. Οποτε μην ανησυχεις.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα φιλοι μου, σημερα εβαλα την 2.2 αλλα εχω το εξης θεμα,

με την jm2 μου εδινε 326mb ram ενω τωρα μου δινει 304mb.

ξερει καποιος γιατι γινετε αυτο;

ευχαριστω

αλεξ.

 

ετσι ειναι η froyo μην σε ανησυχει, ο μονος τροπος να κερδισεις μερικα mb ειναι να βαλεις καποιον πειραγμενο kernel η καποια coocked rom που εχει μεσα της πειραγμενο kernel.

αν το κανεις, θα παει στα 340mb περιπου

Link to comment
Share on other sites

Root χωρίς kernel, μόνιμο και απλό.

 

Γι'αυτούς που έχουν λίγες παραπάνω γνώσεις και δεν τους αρέσει να εγκαθιστούν εφαρμογές που δεν ξέρουν τί κάνουν, ή να βάζουν kernels που δε βγαίνουν χωρίς ολοκληρωτικό re-flash, παρακάτω αναλύω τη μέθοδο rageagainstthecage, που είναι αυτή τη στιγμή ο μόνος τρόπος να κάνεις root το android froyo 2.2 και νεώτερες εκδόσεις.

Οι 2 πιο αυτοματοποιημένες μέθοδοι που κυκλοφορούν, το superoneclick root και το βολικότερο app z4root χρησιμοποιούν αυτήν ακριβώς τη μέθοδο.

Το πρόβλημά μου με τα παραπάνω είναι ότι έχουν προσπαθήσει να τα γενικεύσουν για όλες τις android συσκευές, αφαιρώντας κάποιες βασικές εντολές, όπως π.χ. η σωστή εγκατάσταση του busybox.

 

Οπότε αυτό το ποστ είναι περισσότερο για εκπαιδευτικούς λόγους, και για δείξω τί κάνει το z4root και τα παρόμοια προγράμματα rooting στο Froyo. Αν είσαι ήδη root στο Froyo, δε χρειάζεται να διαβάσεις παρακάτω.

 

Στο Eclair, μπορούσες να γίνεις root με ένα update.zip που φλάσαρες στο τηλέφωνο μέσω του android recovery 2e μενού, που ουσιαστικά σου περνούσε το superuser στα αρχεία του συστήματος. Στο Froyo δε γίνεται πια αυτό, γιατί το καινούριο 3e recovery, δε δέχεται (για λόγους ασφαλείας) ανυπόγραφα update.zip. Γι'αυτό και δε δουλεύουν οι παλιές μέθοδοι one-click root καθώς και το oclf του RyanZA για το Galaxy.

 

Αν είσαι πρόθυμος να φλασάρεις μέσω οdin ένα νέο kernel, που επαναφέρει το 2e recovery, έχει καλώς. Πρώτος ο ChainFire από τους xda έφτιαξε ένα τέτοιο kernel (CF-Root) για τις διαφορετικές εκδόσεις firmware του Galaxy S, και το οποίο είναι αρκετά δημοφιλής τρόπος για να γίνεις root. Aν όμως δε θέλεις να φλασάρεις άλλο kernel, που σου ακυρώνει την εγγύηση εκτός κι αν έχεις πρόχειρο το αρχικό firmware του τηλεφώνου;

 

Tη λύση έρχεται να δώσει το rageagainstthecage, ένα πρόγραμμα του Sebastian Krahmer, το οποίο ουσιαστικά εκμεταλεύεται μια αδυναμία του android, και δίνει προσωρινή πρόσβαση root μέχρι το επόμενο reboot. Αυτό φτάνει φυσικά, για να αντιγράψουμε την εντολή su στο σύστημα, και έτσι να γίνουμε μόνιμα root. Μετά μπορούμε να εγκαταστήσουμε και τα υπόλοιπα όπως τα Δικαιώματα, το busybox με τις εντολές unix, κτλ. (υποθέτω ότι και ο Chainfire αυτό χρησιμοποίησε αρχικά για να φτιάξει τα kernels, αφού δεν υπήρχε source code). Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να το τρέξεις, αντιγράφεις τα αρχεία, τους δίνεις τα κατάλληλα δικαιώματα, και κάνεις reboot.

 

Πρέπει πρώτα να σου δουλεύει το adb, γιατί μ'αυτό θα δώσουμε τις εντολές. Δες εδώ για περισσότερα.

Kατέβασε αυτό το zip και αποσυμπίεσέ το στο φάκελο που έχεις το adb:

http://www.multiupload.com/4MKUA1OUSU (αν το antivirus βρει ιό αγνόησε το, είναι false positive λόγω του hack που περιέχει)

 

Αντίγραψε πρώτα το rageagainstthecage στο /data/local/tmp , όπου έχουμε write access, και από κεί μπορούμε να εκτελέσουμε αρχεία, δε μπορούμε από την sdcard.

 

adb push rageagainstthecage-arm5.bin /data/local/tmp/rageagainstthecage-arm5.bin
adb shell
chmod 755 /data/local/tmp/rageagainstthecage-arm5.bin
cd /data/local/tmp
./rageagainstthecage-arm5.bin
exit

 

Aυτό ήτανε, τώρα θα έχεις προσωρινό root. Ξαναμπες στο adb shell (αν δε γίνεται και έχει κολλήσει, ξαναβάλε το καλώδιο, και κάνε adb kill-server). Όταν πετύχει, θα δείς το # σύμβολο, αντί για το $ που είχε πριν. Αν το βλέπεις, συνέχισε. Αν όχι, ξανατρέξε το rageagainstthecage όπως γράφω παραπάνω.

 

Τώρα που βλέπεις το #, γίνε κανονικά root, αφού βγεις με exit στο C:\adb> :

 

adb push jk-su /sdcard/jk-su
adb push busybox /sdcard/busybox
adb shell
mount -o remount,rw -t rfs /dev/block/stl9 /system
cat /sdcard/jk-su  > /system/xbin/su
cat /sdcard/busybox > /system/xbin/busybox
chmod 4755 /system/xbin/su
chmod 777 /system/xbin/busybox
ln -s /system/xbin/su /system/bin/su
echo "root::0:0:root:/data/local:/system/bin/sh" > /etc/passwd
echo "root::0:" > /etc/group 

 

Εδώ αν έχεις βάλει κάποια Ολλανδική ROM που έχει extra εφαρμογές, σβήστες

Aν όχι, συνέχισε με το επόμενο βήμα (εγκατάσταση busybox):

rm /system/app/txtr-android-client-bol-1.0.3-nobooks.apk
rm /system/app/Telegraaf.apk
rm /system/app/Fileindex.apk
rm /system/app/Samsung.apk

 

Τέλος, εγκατάστησε το busybox.

/system/xbin/busybox --install -s /system/xbin/
reboot

 

Tο τηλέφωνο θα κάνει επανεκκίνηση. Όταν φορτώσουν όλα, κοίτα αν έχεις root access:

 

adb shell

su

 

Το $ θα γίνει #. Αυτό ήτανε, είσαι root. Γράψε μετά 2 φορές exit, για να βγεις από το adb, και ξεσύνδεσε το τηλέφωνο.

 

Mετά μπες στο market, και κατέβασε ΑΜΕΣΩΣ το superuser permissions, του ChainsDD. Θα εγκατασταθεί σαν εφαρμογή, και θα μπορείς να το βγάλεις εύκολα αν θέλεις να κάνεις το root αόρατο. Φυσικά μπορείς να αφαιρέσεις το root τελείως σβήνοντας τα παραπάνω αρχεία (su και busybox). Επίσης μόλις εγκατασταθεί το superuser permissions (Δικαιώματα) θα σου ζητήσει αναβάθμιση της εντολής su, πες ναι.

 

Αυτό ηταν, είσαι πια root με busybox και δικαιώματα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας Product Code EUR στο patcher μου λεει το kies οτι εχω JM5 (λαθος γτ εχω την JM2 με COS βεβαια) και μου δινει κουμπι αβαθμισης σε JM5 παλι! Οχι froyo!

 

Με ποιο Product Code μπορω να βαλω με ασφαλεια froyo? To οτι δε θα χω ελληνικο swype δε με καιει..

 

edit: Το βρηκα με δοκιμες... XEU generic UK απ οτι καταλαβα που δινει JPO. Το θεμα τωρα ειναι... JPO ή λιγο υπομονη για την JP7? Εχει καμια διαφορα?

edit2: και απ οτι διαβαζω καπου αλλου οι jp7 & jp8 ειναι custom roms της vodafone που βασιζοντε στην jpo, οποτε και το generic cos θα εχει jpo λογικα... Οποτε βγαζω ocfl, root, παιρνω backup με το mybackup pro και προχωρω?

 

To ΕUR είναι ελληνικό product code, προφανώς και δε θα σου έδινε froyo αφού δεν έχει βγει ακόμα στην Ελλάδα. Τo XEU είναι το αγγλικό, και δίνει JPO που είναι η τελευταία επίσημη Αγγλική Froyo. OCLF ναι, root δε χρειάζεται να βγάλεις δεν αλλάζει τίποτα και θα σβηστεί ούτως ή άλλως κατά την αναβάθμιση. Κάνε όμως unlagfix.

 

Βρηκα επιτελους λιγο χρονο για να ξανασχοληθω λιγακι με το τηλεφωνακι...

Εχω το Γαλαξια αγορασμενο απο Αγγλια (expansys).Του εχω περασει τη JM7 μεσω odin,με root και oclf και θελω να περασω την Αγγλικη επισημη Froyo.

Οταν το συνδεω στο Kies δε μου δινει αναβαθμιση.

Σε ποιο firmware πρεπει να το φλασαρω ωστε να μου δωσει το Kies την αναβαθμιση?

Ευχαριστω.:rolleyes:

 

Σε JM1. Aν και δε χρειάζεται να φλασάρεις, αρκεί να αλλάξεις το registry του Kies.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω αλεξ. εισαι πρωτος οπωσ παντα!!

το προβλημα μου δεν ειναι το 20mb ram που χανω με την jpa. σιγά τώρα!

το προβλημα ειναι το εξης, μπαινει η 2.2 με τις οδηγειες απο το ποστ σου, ολα καλα ολα ωραια.

κανω και το κολπακι με το *#272*ιμει#, διαλεγω και το cos και ολα καλα, δουλευει μια χαρα.

οταν ομως παω να στειλω mms δεν φευγευ με τιποτα το ατιμο!! βρε σβηνω τις ρυθμισεις και τισ περναω με το χερι!! τιποτα μα τιποτα!!! και τωρα το κουφο. μολις βαλω ξανα την jm2 και κανω το παραπανω κολπακι τα στελνει τα mms το πουλακι μου!!! Είναι η δεύτερη φορά που προσπαθώ να βάλω την jpa και τα ίδια μου έκανε!

γυρισα λοιπόν πίσω στην jm2 και έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τα mms.

γιατί μου κάνει τέτοια νούμερα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχω καταλαβει, σε οσους λειτουργει το download mode, γιατι περιμενετε να βγει μεσω Κies και δεν το περνατε αμεσα με το Odin?

Αφου ενα hard reset θα το κανετε μετα(αν και δεν ειναι απαραιτητο, συνισταται) αρα θα χασετε εφαρμογες κλπ, οποτε δεν εχει νοημα να περιμενετε...

Αποψη μου παντα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχω καταλαβει, σε οσους λειτουργει το download mode, γιατι περιμενετε να βγει μεσω Κies και δεν το περνατε αμεσα με το Odin?

Αφου ενα hard reset θα το κανετε μετα(αν και δεν ειναι απαραιτητο, συνισταται) αρα θα χασετε εφαρμογες κλπ, οποτε δεν εχει νοημα να περιμενετε...

Αποψη μου παντα.

 

Πετρο δεν εχεις κι αδικο,εγω ηδη σημερα κατεβασα τα <απαραιτητα> που δινει ο Αλεξ και ειμαι στο παρα πεντε να τη βαλω,αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν τελικα την δωσουν και ειναι διαφορετικη απο την jpa θα πρεπει να ξαναφλασαρω παλι την jm5 που εχω για να παρω το update απο το μ@#%kies.(ειπα ΑΝ τελικα την δωσαουν,γιατι αυτοι μας εχουν δειξει οτι ειναι ετοιμοι για το χειροτερο και για να ειμαι ειλικρινης διατηρω τις αμφιβολιες μου για το εαν θα την δωσουν,μας εχουν αποδειξει οτι δεν μας υπολογιζουν παμπολλες φορες!!!)

εκτος αυτου απ οτι εχουμε δει ως στιγμης την εχουν δωσει σε ενα πολυ μικρο κομματι του γενικου πληθυσμου και αν μας εχουν για το τελος με το ρυθμο που πανε την βλεπω για μετα το καλοκαιρι οποτε και δεν εχει νοημα γιατι οι περισσοτεροι απο εμας θα εχουμε αλλαξει και τηλεφωνα..οχι ομως samsung,θα φανε γλαρο αυτη τη φορα).

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Πετρο δεν εχεις κι αδικο,εγω ηδη σημερα κατεβασα τα <απαραιτητα> που δινει ο Αλεξ και ειμαι στο παρα πεντε να τη βαλω,αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν τελικα την δωσουν και ειναι διαφορετικη απο την jpa θα πρεπει να ξαναφλασαρω παλι την jm5 που εχω για να παρω το update απο το μ@#%kies.(ειπα ΑΝ τελικα την δωσαουν,γιατι αυτοι μας εχουν δειξει οτι ειναι ετοιμοι για το χειροτερο και για να ειμαι ειλικρινης διατηρω τις αμφιβολιες μου για το εαν θα την δωσουν,μας εχουν αποδειξει οτι δεν μας υπολογιζουν παμπολλες φορες!!!)

Kι εγω αυτο σκεφτομουν να σου πω την αληθεια, αλλα και διαφορετικη να ειναι (που δεν το πιστευω), παλι θα μπορεις να την περασεις με Odin (θα βγει το firmware στο samsung firmwares ή xda) και να μην ασχοληθεις με JM5 και Kies.

Πετρο το θεμα ειναι ηθικο:p:p Εγω το περασα ηδη 2 φορες το γιαουρτι μια custom και μια αυτη που εδωσε ο Αλεξ και απλα περιμενω την επισημη για το %#$%τω, ετσι για να πω οτι την εδωσαν και δεν μας εριξαν μια ολοκληρωτικη μουντζα.

Aυτο το καταλαβαινω :lol:

 

Μην ξεχναμε ομως οτι υπαρχουν φιλοι που δεν θελουν επ'ουδενι να ασχοληθουν με flashing η δεν εχουν τις γνωσεις και απλα θελουν μια αναβαθμιση μεσω του kies.

Και αυτο μπορω να το καταλαβω εν μερει ομως. Το φλασαρισμα με odin κατα την γνωμη μου ειναι και ασφαλεστερο και πιο γρηγορο. Με kies ειχα περασει την leaked Norse Froyo και εκανε μια ωρα να κατεβασει το αρχειο και να το περασει. Με odin διαρκει 5 λεπτα το φλασαρισμα. Επισης το Kies μου φαινεται "ευρθραυστο" και με αγχωνει οταν το ανοιγω για καποιον λογο.

Εν τω μεταξυ καποιος ο οποιος δεν εχει γνωσεις θα πρεπει πρωτα να βρει γιατι δεν συνδεεται με το Kies (στατιστικα συμβαινει συχνα). Μετα να διορθωσει το προβλημα διαγραφοντας τα μεγαλα αρχεια κλπ. Μετα να προβει στην αναβαθμιση.

Ενω με Odin κατεβαζει το αρχειο του Αλεξ που περιεχει τα παντα, τικαρει το repartition, βαζει τα τρια αρχεια εκει που πρεπει και πατει start. Και μετα θεωρειται 100% εντος εγγυησης το τηλεφωνο του αφου δεν φαινεται πουθενα με ποιον τροπο το περασε..

 

Δεν θελω να επηρεασω κανεναν παντως, απλως δεν χωνευω/εμπιστευομαι το Kies, δεν χωνευω την καθυστερηση της Samsung και θεωρω το Odin πιο βολικο :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω αυτο σκεφτομουν να σου πω την αληθεια, αλλα και διαφορετικη να ειναι (που δεν το πιστευω), παλι θα μπορεις να την περασεις με Odin (θα βγει το firmware στο samsung firmwares ή xda) και να μην ασχοληθεις με JM5 και Kies.

 

Aυτο το καταλαβαινω :lol:

 

 

Και αυτο μπορω να το καταλαβω εν μερει ομως. Το φλασαρισμα με odin κατα την γνωμη μου ειναι και ασφαλεστερο και πιο γρηγορο. Με kies ειχα περασει την leaked Norse Froyo και εκανε μια ωρα να κατεβασει το αρχειο και να το περασει. Με odin διαρκει 5 λεπτα το φλασαρισμα. Επισης το Kies μου φαινεται "ευρθραυστο" και με αγχωνει οταν το ανοιγω για καποιον λογο.

Εν τω μεταξυ καποιος ο οποιος δεν εχει γνωσεις θα πρεπει πρωτα να βρει γιατι δεν συνδεεται με το Kies (στατιστικα συμβαινει συχνα). Μετα να διορθωσει το προβλημα διαγραφοντας τα μεγαλα αρχεια κλπ. Μετα να προβει στην αναβαθμιση.

Ενω με Odin κατεβαζει το αρχειο του Αλεξ που περιεχει τα παντα, τικαρει το repartition, βαζει τα τρια αρχεια εκει που πρεπει και πατει start. Και μετα θεωρειται 100% εντος εγγυησης το τηλεφωνο του αφου δεν φαινεται πουθενα με ποιον τροπο το περασε..

 

Δεν θελω να επηρεασω κανεναν παντως, απλως δεν χωνευω/εμπιστευομαι το Kies, δεν χωνευω την καθυστερηση της Samsung και θεωρω το Odin πιο βολικο :)

Παιδιά αυτά τα αρχεία του Αλεξ που βρίσκονται για να μην ψάχνω ώρες.από ότι βλέπω η samsung το έχει χάσει τ παιχνίδι όπως και εγώ την υπομονή μου.αν η αναβάθμιση αυτή είναι τόσο εύκολη και ασφαλή όσο λέτε τότε...τα λέμε samsung...

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω αλεξ. εισαι πρωτος οπωσ παντα!!

το προβλημα μου δεν ειναι το 20mb ram που χανω με την jpa. σιγά τώρα!

το προβλημα ειναι το εξης, μπαινει η 2.2 με τις οδηγειες απο το ποστ σου, ολα καλα ολα ωραια.

κανω και το κολπακι με το *#272*ιμει#, διαλεγω και το cos και ολα καλα, δουλευει μια χαρα.

οταν ομως παω να στειλω mms δεν φευγευ με τιποτα το ατιμο!! βρε σβηνω τις ρυθμισεις και τισ περναω με το χερι!! τιποτα μα τιποτα!!! και τωρα το κουφο. μολις βαλω ξανα την jm2 και κανω το παραπανω κολπακι τα στελνει τα mms το πουλακι μου!!! Είναι η δεύτερη φορά που προσπαθώ να βάλω την jpa και τα ίδια μου έκανε!

γυρισα λοιπόν πίσω στην jm2 και έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τα mms.

γιατί μου κάνει τέτοια νούμερα;

 

Xμμ, πολύ περίεργο αυτό. Ίσως οι ρυθμίσεις της cosmote που έχει το csc στο JPA είναι λάθος; Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό συνονόματε, εγώ έχω την JPO και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα mms...

 

Οδηγο για το gps fix εχουμε;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ναι, στην προηγούμενη σελίδα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά τα αρχεία του Αλεξ που βρίσκονται για να μην ψάχνω ώρες.από ότι βλέπω η samsung το έχει χάσει τ παιχνίδι όπως και εγώ την υπομονή μου.αν η αναβάθμιση αυτή είναι τόσο εύκολη και ασφαλή όσο λέτε τότε...τα λέμε samsung...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

 

Επειδη βλεπω οτι μαλλον δεν εχεις ξαναπροσπαθησει flashing κλπ διαβαζεις προσεκτικα και μετα προχωρας με δικη σου ευθυνη παντα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά τα αρχεία του Αλεξ που βρίσκονται για να μην ψάχνω ώρες.από ότι βλέπω η samsung το έχει χάσει τ παιχνίδι όπως και εγώ την υπομονή μου.αν η αναβάθμιση αυτή είναι τόσο εύκολη και ασφαλή όσο λέτε τότε...τα λέμε samsung...

 

Στην υπογραφή του. λολ. Διάβασε όλο τον οδηγό και να μην βιαστείς. Πρέπει τα βήματα να τα κάνεις όπως τα έχει στον οδηγό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

 

Εdit- με πρόλαβες

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βρεθεί κανένας ασφαλής τρόπος να επαναφέρουμε το συνδυασμό των τριών κουμπιών σε κινητά που δεν τον έχουν;

 

Πήγα και εγώ σήμερα να δοκιμάσω update σε froyo με τον οδηγό του τυχεράκια, αλλά διαπίστωσα ότι δε μπαίνει σε download mode το κινητό..

Ο οδηγός για επαναφορά του download mode λέει ότι είναι επικίνδυνος, και δεν έχω όρεξη να brickαρω το κινητό χριστουγεννιάτικα

Link to comment
Share on other sites

Πετρο δεν εχεις κι αδικο,εγω ηδη σημερα κατεβασα τα <απαραιτητα> που δινει ο Αλεξ και ειμαι στο παρα πεντε να τη βαλω,αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν τελικα την δωσουν και ειναι διαφορετικη απο την jpa θα πρεπει να ξαναφλασαρω παλι την jm5 που εχω για να παρω το update απο το μ@#%kies.(ειπα ΑΝ τελικα την δωσαουν,γιατι αυτοι μας εχουν δειξει οτι ειναι ετοιμοι για το χειροτερο και για να ειμαι ειλικρινης διατηρω τις αμφιβολιες μου για το εαν θα την δωσουν,μας εχουν αποδειξει οτι δεν μας υπολογιζουν παμπολλες φορες!!!)

εκτος αυτου απ οτι εχουμε δει ως στιγμης την εχουν δωσει σε ενα πολυ μικρο κομματι του γενικου πληθυσμου και αν μας εχουν για το τελος με το ρυθμο που πανε την βλεπω για μετα το καλοκαιρι οποτε και δεν εχει νοημα γιατι οι περισσοτεροι απο εμας θα εχουμε αλλαξει και τηλεφωνα..οχι ομως samsung,θα φανε γλαρο αυτη τη φορα).

 

Όχι απαραίτητα, αν δώσουν άλλο Froyo μπορείς απλά να φλασάρεις το άλλο μέσω odin. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φλασάρεις με το Kies εκτός από το να κρατήσεις τα δεδομένα σου, γιατί κάνει upgrade flash (high level). Aν όμως περάσεις την JM5 πρώτα, θα τα έχεις ήδη χάσει, οπότε...δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις... παρ'όλα αυτά έχει αναφερθεί ότι η JPA ίσως έχει πρόβλημα στην αποστολή/λήψη mms, το έχει δει κανένας άλλος αυτό;

 

Παιδιά ανήκω σε αυτούς που δε λειτουργεί το recovery mode άρα το να περιμένω το επίσημο είναι σχεδόν μονόδρομος. Πειραματισμοί για custom roms μόνο όταν βγουν τα πρώτα 2.3 για galaxy ανεπίσημα..Μέχρι τότε σταυρωμένα χέρια.

 

Μπορείς εύκολα να το επαναφέρεις το recovery mode αν το κινητό σου πληροί συγκεκριμένες προϋποθέσεις, κοίτα στους οδηγούς.

 

@zavarakatranemia, με adb μπαίνεις στο download mode αμέσως, ο μόνος κίνδυνος είναι να δοκιμάσεις το fix αν το bml1 σου δεν έχει το !@ , όπως λέει ο οδηγός.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά τα αρχεία του Αλεξ που βρίσκονται για να μην ψάχνω ώρες.από ότι βλέπω η samsung το έχει χάσει τ παιχνίδι όπως και εγώ την υπομονή μου.αν η αναβάθμιση αυτή είναι τόσο εύκολη και ασφαλή όσο λέτε τότε...τα λέμε samsung...

 

Eιναι πολυ ασφαλης ο τροπος του Αλεξ, αλλα οπως ειπε ο Παναγιωτης διαβασε προσεκτικα τον οδηγο (αν δεν το εχεις κανει ως τωρα) και θα εισαι οκ. Βγαλε πρωτα οποιοδηποτε lagfix.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι προσπαθω να κανω root στο γαλαξια μου αλλα δεν γινεται δηλαδη... κατεβασα το GalaxyS_One-Click_Root το ξεζηπαρισα εκανα την διαδικασια οπως διαβασα στο πρωτο post αλλα δεν μπαινει σε recovery mode δοκιμασα και με τον συνδιασμο τον 3 button αλλα δεν μπαινει.μπορει να με βοηθηση καποιος? ευχαριστω πολυυυυυυυυ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι προσπαθω να κανω root στο γαλαξια μου αλλα δεν γινεται δηλαδη... κατεβασα το GalaxyS_One-Click_Root το ξεζηπαρισα εκανα την διαδικασια οπως διαβασα στο πρωτο post αλλα δεν μπαινει σε recovery mode δοκιμασα και με τον συνδιασμο τον 3 button αλλα δεν μπαινει.μπορει να με βοηθηση καποιος? ευχαριστω πολυυυυυυυυ

 

Άρα δεν έχεις το συνδυασμό των 3ων κουμπιών. Μπορείς να μπεις στο recovery mode με το adb, κάνοντας adb reboot recovery.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με jpa αλλά δεν έχω θέμα αποστολής/λήψης mms..

Όσοι έχουν froyo για κάντε απανωτά κλικς στο auto rotation στην notification bar, κολλάει καθόλου; Έχει αναφερθεί πρόβλημα σε αυτό στο xda...σε εμένα κολλάει μετά από 2, 3 κλικς...

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..πηρα και εγω πριν λιγες ωρες το gallaxy και εχω καποιες ερωτησουλες..προηγουμενως ειχα iphone jailbreoken με αποτελεσμα οτι ηθελα απο applestore το κατεβαζα τσαμπα..για να το κανω αυτο εδω πρεπει να το κανω ροοτ για να κατεβαζω τσαμπα απο android market??
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..πηρα και εγω πριν λιγες ωρες το gallaxy και εχω καποιες ερωτησουλες..προηγουμενως ειχα iphone jailbreoken με αποτελεσμα οτι ηθελα απο applestore το κατεβαζα τσαμπα..για να το κανω αυτο εδω πρεπει να το κανω ροοτ για να κατεβαζω τσαμπα απο android market??

 

Oχι. Το root δεν εχει να κανει με την πληρωμη των εφαρμογων, ειτε το εχεις ειτε οχι μπορεις να εγκαταστησεις οποιαδηποτε εφαρμογη.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ααα...δηλαδη μπορω χωρις να ειμαι ροοτ οτι εχει στο μαρκετ να το περνω τσαμπα??και αν ναι τοτε τι περιπου κανει το ροοτ?:p
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..πηρα και εγω πριν λιγες ωρες το gallaxy και εχω καποιες ερωτησουλες..προηγουμενως ειχα iphone jailbreoken με αποτελεσμα οτι ηθελα απο applestore το κατεβαζα τσαμπα..για να το κανω αυτο εδω πρεπει να το κανω ροοτ για να κατεβαζω τσαμπα απο android market??

 

Δεν έχει σχέση το Android με το ios. Στο market υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς να κατεβάσεις τζάμπα. Αν θες να δεις τις επί πληρωμή, πρέπει να κάνεις root γιατί στην Ελλάδα δε φαίνονται.

Εσύ μιλάς για σπασμένες εφαρμογές, που επίσης μπορείς να βάλεις χωρίς root, αρκεί να βρεις το apk της εφαρμογής.

Αυτό φυσικά είναι πειρατεία, την οποία το myphone.gr δεν υποστηρίζει. Για παραπάνω πληροφορίες λοιπόν, :google:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα δηλαδη απο οτι καταλαβα το μαρκετ μου δειχνει ολες τις τσαμπα και αυτες που θελουν πληρωμη για να τις δειξει πρεπει να κανω ροοτ σωστα??απο εκει και περα αμα θελω να εχω καποιες που χρειαζονται πληρωμη πρεπει να βρω το apk σωστα?:p
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...