Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαταρια που βρισκουμε ?????

Έχει κάτι στο ebay αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα. Αλλά τις έβαλαν πρόσφατα οπότε μπορεί να παίξει τις επόμενες μέρες κάτι.

 

Φιλοι μου, μπορω να περασω εφαρμογες apk χωρις rooting και αν οι εφαρμογες οντως περνουν στην sd καρτα του κινητου θα ηθελα να μαθω....

 

Πήγαινε Settings>Applications>Allow unknown sources και τίκαρε το. Για να μπουν οι εφαρμογές στην SD πρέπει να φορμάρεις την SD σου σε άλλο κινητό ή σε Linux να έχει ένα FAT32 partition 1o όπου θα αποθηκεύονται δεδομένα και 2ο ένα ext2 ή ext3 partition όπου θα μπαίνουν οι εφαρμογές. Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει να κοιτάξεις να βάλεις το app2sd shell script (xda-developers). Αν έχεις custom ROM που υποστηρίζει app2sd απλά πρέπει να διαμορφώσεις την κάρτα.

Το partitioning του clockwork mod δεν δουλεύει οπότε μην το δοκιμάσεις. Επίσης έχε υπόψη ότι πολλά πράγματα θα μείνουν στην κεντρική μνήμη αν δεν τα κάνεις explicitly move οπότε θα δεις τον χώρο να μειώνεται απλά πιο αργά.

 

http://www.villainrom.co.uk/forum/showthread.php?3079-A2SD-for-the-ZTE-Blade

 

Στο froyo αυτό γίνεται έτσι από default οπότε και δεν χρειάζονται τα παραπάνω.

 

.πως περναμε το clockworkmod στο κινητο ειναι σε μορφη img soory για τις ηλιθιες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετος

 

Από cmd εκτελείς:

'fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img'

 

Περισσότερα εδώ:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/319565/07-oct-2-5-0-9-r2-clockworkmod-recovery/

Edited by mxa055
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες επειδή γενικά η Google έχει άσχημο όνομα στο θέμα φακέλωμα.

Τι γίνεται με την σύνδεση του κινητού στο ίντερνετ, χωρίς να το γνωρίζουμε?Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπλοκάρεις την σύνδεση και αποστολή πληροφοριών χωρίς να το θέλουμε?

Όπως επίσης να μην κάνει αναβαθμίσεις κλπ χαζά χωρίς εγώ να το ξέρω..

 

Κοίτα η μόνη λύση είναι να απενεργοποιήσεις τα δεδομένα στα δίκτυα κινητής μέσα στις ρυθμίσεις και να μην συνδεθείς ποτέ σε wifi αλλά δεν είναι ρεαλιστικό σενάριο. Αν έχεις θέμα προσωπικών δεδομένων τότε σίγουρα δεν μπορείς να χρησιμοποίησεις cloud κινητό καθώς οι πληροφορίες που ανταλλάσονται με το νετ είναι πάρα πολλές και δύσκολα μπορείς να τις παρακολουθείς.

Πάντως έχεις κάποιο κοντρόλ ανά εφαρμογή (πχ στο maps να έχεις off το latitude etc) αλλά και πάλι δεν θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια προσπαθησα να στειλω ενα μεγαλο SMS (2-3) οταν παταω αποστολη μου δειχνει οτι δεν ειναι διαθεσιμη η υπηρεσια και δεν μπορω να στειλω SMS στον συγκεκριμενο αριθμο μετα για κανενα λογο εννο σε αλλες επαφες δεν εχω καποιο προβλημα στελνει κανονικα any help???
Link to comment
Share on other sites

Εχεις περασει το ClockworkMod? Αν εννοεις να μενει στο πρασινο ανθρωπακι πατας volume up + power. Με το ClockworkMod πατας volume down +power. Αν σου βγαινει ανεστραμενη οθονη μην ανυσηχεις ειναι φυσιολογικο
Βασικα οχι.Δεν βγαινει η οθονη αναποδα.Δεν εχω εγκαταστήσει το ClockworkMod(βασικα δεν ξερω τι ειναι,τοσο καιρο Iphone ειχα και εχω οποτε ειμαι noobas στο Android).Απλα κλεινω το τηλεφωνο και οταν το ανοιγω εχω πατημενο και το κουμπι αύξησης/μείωσης του ηχου.Ειτε παταω το+ ειτε το - το αποτελεσμα ειναι να κολλαει το κιν και να δειχνει ενα πλαισιο τετραγωνο και μεσα γραφει FTM και μενει εκει..Μηπως πρεπει να βαλω το ClockworkMod?
Link to comment
Share on other sites

Βασικα οχι.Δεν βγαινει η οθονη αναποδα.Δεν εχω εγκαταστήσει το ClockworkMod(βασικα δεν ξερω τι ειναι,τοσο καιρο Iphone ειχα και εχω οποτε ειμαι noobas στο Android).Απλα κλεινω το τηλεφωνο και οταν το ανοιγω εχω πατημενο και το κουμπι αύξησης/μείωσης του ηχου.Ειτε παταω το+ ειτε το - το αποτελεσμα ειναι να κολλαει το κιν και να δειχνει ενα πλαισιο τετραγωνο και μεσα γραφει FTM και μενει εκει..Μηπως πρεπει να βαλω το ClockworkMod?

 

Τι θες να κανεις ακριβως? Αν 8ες να κανεις recovery σε καποιο αλλο rom χρειαζεσαι το ClockworkMod. Πες τι 8ες ακριβως για να σε βοη8ησει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να κανεις ακριβως? Αν 8ες να κανεις recovery σε καποιο αλλο rom χρειαζεσαι το ClockworkMod. Πες τι 8ες ακριβως για να σε βοη8ησει καποιος.

Να σαι καλα!Θα ηθελα να βαλω μια custom rom.Δεν ξεκιναω καλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό τώρα χωρίς να συμμετέχω στις συζητήσεις. Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε!

 

Κατ' αρχήν σκέφτομαι μέσα στα Χριστούγεννα να πάρω το San Francisco από την Orange (έχω γνωστό στην Αγγλία). Θα ήθελα να με διαφωτίσετε για κάποια θέματα:

 

1) Το ξεκλείδωμα είναι εύκολο χωρίς κόστος; (διάβασα ότι υπάρχει ένα site που σου δίνει απλά ένα unlock key και έτοιμο)

 

2) Όσο για την αναβάθμιση σε νέα έκδοση Android. Τι ακριβώς γίνεται; Όταν η Orange διαθέσει αναβάθμιση θα είμαστε σε θέση να την κάνουμε εμείς από Ελλάδα;

 

3) Διάβασα ότι το κινητό μπορεί να μετατραπεί πλήρως σε ελληνικό (μενού + πληκτρολόγιο) δωρεάν. Αληθεύει τελικά με το morelocale2;

 

Ξέρω ότι έχουν απαντηθεί ξανά οι ερωτήσεις μου απλά αδυνατώ να διαβάσω τόσες σελίδες με τόσες διαφορετικές απόψεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :happy:

 

Κανείς; Επίσης το έχει πάρει κανείς από Αγγλία;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι στο ebay αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα. Αλλά τις έβαλαν πρόσφατα οπότε μπορεί να παίξει τις επόμενες μέρες κάτι.

 

 

 

Πήγαινε Settings>Applications>Allow unknown sources και τίκαρε το. Για να μπουν οι εφαρμογές στην SD πρέπει να φορμάρεις την SD σου σε άλλο κινητό ή σε Linux να έχει ένα FAT32 partition 1o όπου θα αποθηκεύονται δεδομένα και 2ο ένα ext2 ή ext3 partition όπου θα μπαίνουν οι εφαρμογές. Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει να κοιτάξεις να βάλεις το app2sd shell script (xda-developers). Αν έχεις custom ROM που υποστηρίζει app2sd απλά πρέπει να διαμορφώσεις την κάρτα.

Το partitioning του clockwork mod δεν δουλεύει οπότε μην το δοκιμάσεις. Επίσης έχε υπόψη ότι πολλά πράγματα θα μείνουν στην κεντρική μνήμη αν δεν τα κάνεις explicitly move οπότε θα δεις τον χώρο να μειώνεται απλά πιο αργά.

 

http://www.villainrom.co.uk/forum/showthread.php?3079-A2SD-for-the-ZTE-Blade

 

Στο froyo αυτό γίνεται έτσι από default οπότε και δεν χρειάζονται τα παραπάνω.

 

 

 

Από cmd εκτελείς:

'fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img'

 

Περισσότερα εδώ:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/319565/07-oct-2-5-0-9-r2-clockworkmod-recovery/

 

φιλε ακολουθησα ολες τις οδηγιες εχω συνδεση το κινητο στο pc με την εικονα του android και οταν γραφω στην γραμη εντολων αυτα που μου ειπες μου λει οτι δεν αναγνωριζεται ως εξωτερικη η εσωτερικη εντολη,

Link to comment
Share on other sites

φιλε ακολουθησα ολες τις οδηγιες εχω συνδεση το κινητο στο pc με την εικονα του android και οταν γραφω στην γραμη εντολων αυτα που μου ειπες μου λει οτι δεν αναγνωριζεται ως εξωτερικη η εσωτερικη εντολη,

 

Δεν κατάλαβα το λάθος. Μήπως το έγραψες σε λάθος φάκελο; ή μήπως δεν είναι όλα τα αρχεία εκεί;

 

Στο κινητό:

1. το κλείνεις.

2. βγάζεις μπαταρία.

3. βάζεις μπαταρία.

4. ανοίγεις πατώντας κρατημένο το + στο volume για καμιά 10αρια δευτερόλεπτα. Έτσι θα παραμείνει η οθόνη στο πράσινο ανδροειδές.

5. συνδέεις το κινητό στο PC με το usb.

 

Στο PC

1. Κατεβάζεις αυτό: http://hotfile.com/dl/85817802/a59c938/fastboot.zip.html

2. Κατεβάζεις αυτό:

http://hotfile.com/dl/85818095/776bb22/recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img.html

3. Αποσυμπιέζεις το fastboot.zip σε ένα φάκελο πάνω στο Desktop σου ας πούμε ZTE. Στον ίδιο φάκελο βάζεις μέσα και το recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img

4. Ανοίγεις ένα cmd και κανεις cd Desktop/ZTE για να πας στο directory που τα έβαλες.

5. Γράφεις fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img και θα δεις κάτι νούμερα σαν αποτέλεσμα.

6. Γράφεις fastboot-windows reboot για να ξαναξεκινήσει το κινητό.

 

Κανείς; Επίσης το έχει πάρει κανείς από Αγγλία;

Για να μην έχεις παράπονο...

 

 

1) Το ξεκλείδωμα είναι εύκολο χωρίς κόστος; (διάβασα ότι υπάρχει ένα site που σου δίνει απλά ένα unlock key και έτοιμο)

3-5 ευρώ το unlock.

 

2) Όσο για την αναβάθμιση σε νέα έκδοση Android. Τι ακριβώς γίνεται; Όταν η Orange διαθέσει αναβάθμιση θα είμαστε σε θέση να την κάνουμε εμείς από Ελλάδα;

Την πέρνεις, δεν έχει σχέση το που είσαι. Δεν χρειάζεται να πας στην orange, γίνεται μέσω νετ.

 

3) Διάβασα ότι το κινητό μπορεί να μετατραπεί πλήρως σε ελληνικό (μενού + πληκτρολόγιο) δωρεάν. Αληθεύει τελικά με το morelocale2;

Φυσικά ότι θες το κάνεις, ακόμα και σουαχίλι να το βάλεις είτε με έξτρα applications ή με custom rom.

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,να χρησιμοποιείς την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα το λάθος. Μήπως το έγραψες σε λάθος φάκελο; ή μήπως δεν είναι όλα τα αρχεία εκεί;

 

Στο κινητό:

1. το κλείνεις.

2. βγάζεις μπαταρία.

3. βάζεις μπαταρία.

4. ανοίγεις πατώντας κρατημένο το + στο volume για καμιά 10αρια δευτερόλεπτα. Έτσι θα παραμείνει η οθόνη στο πράσινο ανδροειδές.

5. συνδέεις το κινητό στο PC με το usb.

 

Στο PC

1. Κατεβάζεις αυτό: http://hotfile.com/dl/85817802/a59c938/fastboot.zip.html

2. Κατεβάζεις αυτό:

http://hotfile.com/dl/85818095/776bb22/recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img.html

3. Αποσυμπιέζεις το fastboot.zip σε ένα φάκελο πάνω στο Desktop σου ας πούμε ZTE. Στον ίδιο φάκελο βάζεις μέσα και το recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img

4. Ανοίγεις ένα cmd και κανεις cd Desktop/ZTE για να πας στο directory που τα έβαλες.

5. Γράφεις fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img και θα δεις κάτι νούμερα σαν αποτέλεσμα.

6. Γράφεις fastboot-windows reboot για να ξαναξεκινήσει το κινητό.

 

παλι το ιδιο προβλημα φιλε βασικα εκανα ακριβως αυτο που μου ειπες νομιζω δεν πολυ καταλαβα στις οδηγιες σου το 4

Link to comment
Share on other sites

Στο 4 απλώς έχεις να πας στον φάκελο που έκανες αποσυμπίεση τα αρχεία. Δηλαδή αν είναι στο C:\Users\Naki13\Desktop\ZTE θα γράψεις στην γραμμή εντολών: "cd C:\Users\Naki13\Desktop\ZTE"
Link to comment
Share on other sites

Στο 4 απλώς έχεις να πας στον φάκελο που έκανες αποσυμπίεση τα αρχεία. Δηλαδή αν είναι στο C:\Users\Naki13\Desktop\ZTE θα γράψεις στην γραμμή εντολών: "cd C:\Users\Naki13\Desktop\ZTE"

 

τωρα μου λει αυτο error canont load recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img

Link to comment
Share on other sites

παλι το ιδιο προβλημα φιλε βασικα εκανα ακριβως αυτο που μου ειπες νομιζω δεν πολυ καταλαβα στις οδηγιες σου το 4

 

Υποθέτω ότι εννοείς το 4 στο PC.

Έχεις windows 7; Αν ναι... στον φάκελο που έφτιαξες και τα έβαλες όλα μέσα κράτα πατημένο το Shift και κάνε δεξί κλικ πάνω στο φάκελο και πάτα Open Command Prompt here.

Αλλιώς πήγαινε start -> run γράψε cmd και γράψε cd Desktop πάτα enter, μετά cd ZTE (ή όποιο όνομα έχει ο φάκελος) enter και μετά βάλε την εντολή.

 

Για να σιγουρευτείς ότι είσαι στον σωστό φάκελο πριν τρέξεις την εντολή γράψε dir και πάτα enter και θα πρέπει στην λίστα που θα βγάλει να δεις τα εν λόγω αρχεία (fastboot-windows.exe, *.img κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι εννοείς το 4 στο PC.

Έχεις windows 7; Αν ναι... στον φάκελο που έφτιαξες και τα έβαλες όλα μέσα κράτα πατημένο το Shift και κάνε δεξί κλικ πάνω στο φάκελο και πάτα Open Command Prompt here.

Αλλιώς πήγαινε start -> run γράψε cmd και γράψε cd Desktop πάτα enter, μετά cd ZTE (ή όποιο όνομα έχει ο φάκελος) enter και μετά βάλε την εντολή.

 

Για να σιγουρευτείς ότι είσαι στον σωστό φάκελο πριν τρέξεις την εντολή γράψε dir και πάτα enter και θα πρέπει στην λίστα που θα βγάλει να δεις τα εν λόγω αρχεία (fastboot-windows.exe, *.img κτλ)

 

ναι εχω windows 7

Link to comment
Share on other sites

τωρα μου λει αυτο error canont load recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει το αρχείο recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img μέσα στον φάκελο που έβαλες το fastboot-windows.exe. Κάντο ένα copy εκει μέσα και ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει το αρχείο recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img μέσα στον φάκελο που έβαλες το fastboot-windows.exe. Κάντο ένα copy εκει μέσα και ξαναπροσπάθησε.

 

τα καταφερα:D επιτελους σε ευχαριστω φιλε που με ανεχτηκες με τις χαζες ερωτισεις μου τωρα ο δρομος ειναι ανοιχτος για custom rom

Link to comment
Share on other sites

τα καταφερα:D επιτελους σε ευχαριστω φιλε που με ανεχτηκες με τις χαζες ερωτισεις μου τωρα ο δρομος ειναι ανοιχτος για custom rom

 

Να είσαι καλά φίλε. Καλό flashing. Αλλά προσεκτικά, πρώτα πράγμα όταν μπεις στο clockwork με πατημένο το volume - καθώς ανοίγεις το τηλέφωνο πήγαινε backup για να τραβήξεις image στην SD σου και φύλαξε το για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχεις παράπονο...

 

 

1) Το ξεκλείδωμα είναι εύκολο χωρίς κόστος; (διάβασα ότι υπάρχει ένα site που σου δίνει απλά ένα unlock key και έτοιμο)

3-5 ευρώ το unlock.

 

2) Όσο για την αναβάθμιση σε νέα έκδοση Android. Τι ακριβώς γίνεται; Όταν η Orange διαθέσει αναβάθμιση θα είμαστε σε θέση να την κάνουμε εμείς από Ελλάδα;

Την πέρνεις, δεν έχει σχέση το που είσαι. Δεν χρειάζεται να πας στην orange, γίνεται μέσω νετ.

 

3) Διάβασα ότι το κινητό μπορεί να μετατραπεί πλήρως σε ελληνικό (μενού + πληκτρολόγιο) δωρεάν. Αληθεύει τελικά με το morelocale2;

Φυσικά ότι θες το κάνεις, ακόμα και σουαχίλι να το βάλεις είτε με έξτρα applications ή με custom rom.

 

Merci...

 

Blade ή SF άραγε; :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Merci...

 

Blade ή SF άραγε; :shifty:

 

Η μόνη διαφορά είναι στην μνήμη 256mb vs 512mb και στην οθόνη TFT vs OLED. Το να βρεις SF είναι λίγο μανούρα μιας και η orange δεν στέλνει Ελλάδα και στο ebay είναι λίγο τσιμπημένο. Επίσης σύντομα φιμολογείται ότι βγαίνει στην Γερμανία αυτό που βγήκε στην Ιαπωνία που είναι ίδιο με το SF με 5MP camera και Flash το οποίο είναι και το αδύνατο σημείο του κινητού (η κάμερα είναι απλά απαράδεκτη).

Link to comment
Share on other sites

Θα μου το φέρει γνωστός μου από Αγγλία. Αυτό που με καίει δεν είναι η κάμερα [για την ακρίβεια δεν με απασχολεί καθόλου] αλλά η εγγύηση...
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι στην μνήμη 256mb vs 512mb και στην οθόνη TFT vs OLED. Το να βρεις SF είναι λίγο μανούρα μιας και η orange δεν στέλνει Ελλάδα και στο ebay είναι λίγο τσιμπημένο. Επίσης σύντομα φιμολογείται ότι βγαίνει στην Γερμανία αυτό που βγήκε στην Ιαπωνία που είναι ίδιο με το SF με 5MP camera και Flash το οποίο είναι και το αδύνατο σημείο του κινητού (η κάμερα είναι απλά απαράδεκτη).

 

Δεν βλέπω πουθενά να έχει flash η έκδοση που θα κυκλοφορήσει στην Γερμανία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πουθενά να έχει flash η έκδοση που θα κυκλοφορήσει στην Γερμανία...

Όπως είπα φημολογείται... διάβασε εδώ:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/324098/zte-blade-comes-to-germany/

 

Κανείς δεν ξέρει ακόμα σίγουρα.

 

EDIT: μόλις τώρα πρόσεξα κάποια νέα post που δεν υπήρχαν όταν το είχα πρωτοδιαβάσει ότι αφαιρέθηκε το flash από την περιγραφή στο εν λόγω Γερμανικό site. Οπότε μάλλον έχεις δίκιο!

Edited by mxa055
My bad
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να μπεις στην όλη διαδικασία να το πάρεις απ'έξω. Όταν μπει στο λειτουργικό το hardware acceleration δεν θα υπολείπεται σε επιδόσεις (ελπίζω στην Froyo). Και θα είσαι και καλυμμένος από εγγύηση, μιλάμε ακόμα για προϊόν εταιρίας που είναι άγνωστη ακόμα η αξιοπιστία της σ'αυτά τα προϊόντα και ήδη έχουν σημειωθεί περιστατικά.
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να στειλω ενα μεγαλο SMS(3-4) μου βγαζει οτι η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη και δεν στελνει στον σιγεκριμενο αριθμο κανενα SMS ενο σε ολους αριθμους στελνει κανονικα δεν εχει φραγη ο αριθμος που προσπαθω να στειλω δεν αλλαξα καποια ρυθμιση καμια βοιθεια???μετα απο χρηση 4-5 ημερων εχει αρχισει και ψιλοκολαει δεν εχω γεμισει τιν μνημη 100ΜΒ μαλλον θα παει για αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Θα μου το φέρει γνωστός μου από Αγγλία. Αυτό που με καίει δεν είναι η κάμερα [για την ακρίβεια δεν με απασχολεί καθόλου] αλλά η εγγύηση...

 

Αυτο ακριβως φοβαμαι και 'γω.

 

Οχι τιποτ'αλλο απλα βλεπω για προβληματα και τετοια... Δεν εχω καμια ορεξη να το τρεχω αριστερα και δεξια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...