Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως μπορω να δω video απο youtube μεσο 3g γιατι μονο με wifi τελικα μπορεις!!!!!

ευχαριστω

 

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, μια χαρά βλέπω video από youtube με 3g.......

Γρηγόρης Δάρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αλλα να ρωτησω εγω κατι αλλο? Συμφωνει πως το κινητο δεν θα κολλησει οσες εφαρμογες κι αν ανοιξουμε,δεν θα καταναλωνει ομως και περισσοτερη ενεργεια αν υπαρχουν πολλες εφαρμογες που τρεχουν απο πισω??:confused:

Όπως πολύ σωστά απάντησε ο φίλος ddr2, οι εφαρμογές που είναι στην μνήμη δεν καταναλώνουν όλες μπαταρία. Καταναλώνουν μπαταρία μόνο όσες είναι φορτωμένες στην μνήμη και συγχρόνως χρησιμοποιούν την cpu.

Από εκεί και πέρα θα σας εξηγήσω με λίγα λόγια πως λειτουργεί το λειτουργικό android και γιατί δεν χρειάζεται να αγχώνεσται με task managers και task killers.

 

Το λειτουργικό android αποθηκεύει μία τιμή για κάθε εφαρμογή που ανοίγουμε. Η τιμή αυτή υποδηλώνει δύο πράγματα :

1) την παλαιότητα της εφαρμογής αυτής, όσο αφορά το πόση ώρα είναι φορτωμένη στην μνήμη.

2) το πόσο χρόνο έχουμε χρησιμοποιήσει την εφαρμογή αυτή, στο διάστημα που είναι φορτωμένη στην μνήμη.

 

Η τιμή αυτή την πρώτη φορά που ανοίγουμε μία εφαρμογή είναι μικρή και κάτω από το μηδέν (αρνητική). Όσο χρησιμοποιούμε την εφαρμογή αυτή, η τιμή της είναι αρνητική. Για παράδειγμα αν έχουμε ανοιχτή την εφαρμογή του facebook αυτή όσο την χρησιμοποιούμε έχει αρνητική τιμή. Όταν βγούμε από μία εφαρμογή πατώντας το πλήκτρο που μας επιστρέφει στην κεντρική οθόνη, η εφαρμογή δεν κλείνει αλλά στην πραγματικότητα λειτουργεί στο παρασκήνιο. Αν η εφαρμογή αυτή χρησιμοποιεί κάποια υπηρεσία που κάνει αυτόματη ενημέρωση ανά κάποιο διάστημα, τότε το λειτουργικό καταλαβαίνει ότι αυτή η εφαρμογή μας χρειάζεται, και συνεχίζει να της δίνει μία αρνητική τιμή.

 

Αν όμως μία εφαρμογή δεν χρησιμοποιεί κάποια αυτόματη ενημέρωση η κάποιο συγχρονισμό η κάτι παρεμφερές, τότε όσο περνάει ο χρόνος και δεν την χρησιμοποιούμε, το λειτουργικό σιγά σιγά αυξάνει την τιμή της εφαρμογής και κάποια στιγμή η τιμή αυτή γίνεται θετική και συνεχίζει να μεγαλώνει.

 

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι εμείς έχουμε ανοιχτές πολλές εφαρμογές στην μνήμη και αποφασίζουμε να ανοίξουμε μία εφαρμογή κάποια στιγμή η οποία δεν χωράει στην μνήμη. Το λειτουργικό βλέπει ότι πρέπει να ελευθερώσει μνήμη και αυτό που κάνει είναι να διαγράψει η αλλιώς να «σκοτώσει» από την μνήμη μερικές εφαρμογές που έχουν θετική και υψηλή τιμή, δηλαδή εφαρμογές που υπάρχουν πολύ ώρα στην μνήμη αλλά δεν τις χρησιμοποιεί ο χρήστης, δηλαδή εμείς.

 

Εδώ τώρα έρχεται το πιο σημαντικό κομμάτι του android. Όταν αποφασίσει το λειτουργικό να διαγράψει μία εφαρμογή από την μνήμη, δηλαδή να την σκοτώσει όπως είπα παραπάνω, αυτό που κάνει στην πραγματικότητα είναι το εξής :

 

Πρώτα αποθηκεύει την ακριβή κατάσταση που βρίσκεται εκείνη την στιγμή η εφαρμογή και μετά την σκοτώνει. Οπότε όταν εμείς αποφασίσουμε κάποια στιγμή να την ανοίξουμε πάλι, την φορτώνει ξανά αλλά φορτώνει και την κατάσταση που έχει αποθηκεύσει οπότε μας την επαναφέρει ακριβώς εκεί που την είχαμε αφήσει. Οπότε σε μας φαίνεται σαν να μην έκλεισε πότε αυτή η εφαρμογή !!!!

 

Έτσι ακριβώς λειτουργεί με συνοπτικά λόγια το λειτουργικό android, γι' αυτό και δεν χρειάζεται να σκοτώνουμε από μόνοι μας τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές στην μνήμη με κάποιον task killer.

Προσπάθησα να σας το εξηγήσω με λίγα λόγια. Αν κάποιος έχει κάποια απορία μπορεί να ρωτήσει οτιδήποτε.

 

Υπάρχουν κάποια πολύ καλά άρθρα που εξηγούν αυτό που είπα παραπάνω. Αν ψάξετε στο google για "why we must not use task killer in android", θα βρείτε να διαβάστε πολύ όμορφα άρθρα και υπάρχουν και βίντεο αρκετά που το εξηγούν επίσης.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και γω ..πρωτες εντυπωσεις ...λιγο παιδεμα στο καπακι της μπαταριας ...δεν τρελαθηκα με την οθονη ...τα βλεπω ολα λιγο μεγαλα και με χαλαει ... δεν αλλαζει αναλυση ?

 

μπαταρια καλη ...ολα δουλευουν smooth .πολυ γρηγορο ιντερνετ ...

 

το θεμα ειναι με τοσες συνδεμενε ςεφαρμογες στο ιντερνετ δεν πρεπει να εχουμε και ενα καλο μετρητη δεδομενων (και κλησεων) ..ξερουμε καποιο δωρεαν ??

 

επισης επειδη πρωτη φορα ερχομαι σε επαφη με adroid και γενικα μη windows συσκευη εχω χασει λιγο την μπαλα ...εκτος απο το market μπορουμε να κατεβαζουμε απο καπου αλλου ??

το ndrive που μου ειχαν δωσει στο HD2 φανταζομαι δεν θα λειτουργησει στο desire εε?

τα themes τα βλεπω πολυ αισχρα ...που μπορουμε να βρουμε κανενα καλο ?

και το πιο σημαντικο ...πως μπορουμε να εχουμε περισσοτερες οθονες desktop η οπως αλλιως λεγονται ....μπορουμε βεβαια να χρησιμοποιουμε τα scenes αλλα το βρισκω λιγο δυσλειτουργικο να μην εχει 4-5 ακομα οθονες σε καθε scene

 

ποια ειναι τα πρωτα χρησιμα apps που θα πρεπει να κατεβασουμε εμεις οι νεοι χρηστες ??

skype παιρνει ? Msn ?

Link to comment
Share on other sites

απο το μαρκετ αναζητησε οτι εφαρμογη θες

εχει απ ολα,δεν υπαρχει καποιος οδηγος απλα βασει τις αναγκες σου ψαχνεις

Link to comment
Share on other sites

για αλλη μια φορα η htc απεδειξε την ποιοτητα κατασκευης και το πνευμα του καινοτομου και προσεγμενου που διαθετει!σταθερο τηλ-χωρισ κολληματα με αρκετα καλη οθονη.τωρα η μπαταρια χωρις να ειαν ιμομφη για κανενα ενα τηλεφωνο smartphone ειναι και οχι ο ηλιος.οποιος θελει ενεργεια απεριοριστη κοιτα τον ηλιο(δεν ειναι ειρωνεια καλαμπουρι κανω)

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Για έλεγχο του 3g internet για να ξέρετε πόσα mb έχετε χρησιμοποιήσει, η εφαρμογή 3g watchdog είναι κορυφή και δοκιμασμένη από πολλά παιδιά.

 

Για να κλείνετε/ανοίγετε το 3g internet οι δύο εφαρμογές που πρέπει οπωσδήποτε να βάλετε στην συσκευή σας είναι το apn on off και το apndroid. Χρειάζεται να εγκαταστήσετε και τις δύο. Το apn on off για να κλείνετε/ανοίγετε το 3g internet από την κεντρική οθόνη με το widget που έχει, και το apndroid γιατί το χρειάζεται η εφαρμογή 3g watchdog για να σας κλείσει αυτόματα το 3g internet μόλις ξεπεράσετε κάποια mb που θα του έχετε δηλώσει στους ρυθμίσεις.

Με αυτές τις 3 εφαρμογές θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο για το θέμα του 3g internet.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το watchdog ....ευχαριστω στο φιλο που το συστησε ...υπαρχει κατι αναλογο για κλησεις ??

 

στο HD2 ειχα ενα καλο προγραμμα που απενεργοποιουσε αυτοματα το 3g αναλογα με το αν χρειαζοταν να ειναι ανοιχτο για καποιο προγραμμα η οχι ...longlife η κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος ...η bandswicher ...υπαρχει κατι αναλογο στο android ?

Edited by mandipl
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,,εγω πηρα το τηλ και τελικα ηταν προβληματικο και μου το αντικαστεστησε ο γερμανοσ,, ρε παιδια εχετε μερικεσ φορεσ τιποτα κολυματα στο κινητο σασ΄;;;;
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, μια χαρά βλέπω video από youtube με 3g.......

 

 

θα στεναχωρήσεις και εμένα. Ούτε και εγώ βλέπω. Τι πάροχο έχεις και ποια version του youtube ;

 

Edit:

 

Νομίζω ότι το βρήκα. Για όποιον έχει vodafone. Πρέπει να αλλάξει το εξής. Ασύρματα δίκτυα--> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->Ονόματα σημείου πρόσβασης--> Vodafone Internet--> APN (Αλλαγή από webonly.vodafone.gr σε internet.vodafone.gr) και φυσικά save την επιλογή μας

 

@ Mmosgr

 

Δοκίμασε αυτό που λέω. Πρέπει και εσύ vodafone να έχεις

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

ωραιο το watchdog ....ευχαριστω στο φιλο που το συστησε ...υπαρχει κατι αναλογο για κλησεις ??

 

στο HD2 ειχα ενα καλο προγραμμα που απενεργοποιουσε αυτοματα το 3g αναλογα με το αν χρειαζοταν να ειναι ανοιχτο για καποιο προγραμμα η οχι ...longlife η κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος ...η bandswicher ...υπαρχει κατι αναλογο στο android ?

 

apn απο το μαρκετ

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

θα στεναχωρήσεις και εμένα. Ούτε και εγώ βλέπω. Τι πάροχο έχεις και ποια version του youtube ;

 

Edit:

 

Νομίζω ότι το βρήκα. Για όποιον έχει vodafone. Πρέπει να αλλάξει το εξής. Ασύρματα δίκτυα--> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->Ονόματα σημείου πρόσβασης--> Vodafone Internet--> APN (Αλλαγή από webonly.vodafone.gr σε internet.vodafone.gr) και φυσικά save την επιλογή μας

 

@ Mmosgr

 

Δοκίμασε αυτό που λέω. Πρέπει και εσύ vodafone να έχεις

Vodafone εχω αλλα ουτε και αυτο παιζει!!!!!

καμια αλλη βοηθεια?

και κατι ακομα κανενα καλο video player ?

N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

Ίσως σίγουρα ότι το έκανες αυτό ;. Γιατί και σε εμένα δεν έπαιζε, το άλλαξα και παίζει, και μάλιστα έχει αναφερθεί αυτό το πρόβλημα μόνο με τη vodafone και το android και μάλιστα σε άλλες χώρες επίσης. Από εκεί πήρα την ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως σίγουρα ότι το έκανες αυτό ;. Γιατί και σε εμένα δεν έπαιζε, το άλλαξα και παίζει, και μάλιστα έχει αναφερθεί αυτό το πρόβλημα μόνο με τη vodafone και το android και μάλιστα σε άλλες χώρες επίσης. Από εκεί πήρα την ιδέα.

 

οκ μια χαρα :) σε ευχαριστω πολυ!!!!!

και κατι αλλο.... αν καταλαβα καλα παιζει μονο 3GP VIDEO?

αν ναι κανενα καλο video player?

N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

Για έλεγχο του 3g internet για να ξέρετε πόσα mb έχετε χρησιμοποιήσει, η εφαρμογή 3g watchdog είναι κορυφή και δοκιμασμένη από πολλά παιδιά.

 

Για να κλείνετε/ανοίγετε το 3g internet οι δύο εφαρμογές που πρέπει οπωσδήποτε να βάλετε στην συσκευή σας είναι το apn on off και το apndroid. Χρειάζεται να εγκαταστήσετε και τις δύο. Το apn on off για να κλείνετε/ανοίγετε το 3g internet από την κεντρική οθόνη με το widget που έχει, και το apndroid γιατί το χρειάζεται η εφαρμογή 3g watchdog για να σας κλείσει αυτόματα το 3g internet μόλις ξεπεράσετε κάποια mb που θα του έχετε δηλώσει στους ρυθμίσεις.

Με αυτές τις 3 εφαρμογές θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο για το θέμα του 3g internet.

 

Μα νομίζω ότι αρκεί το widget που ήδη υπάρχει στο τηλ. για να ανοιγοκλείνουμε τα δεδομένα.

Αυτό χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ότι αρκεί το widget που ήδη υπάρχει στο τηλ. για να ανοιγοκλείνουμε τα δεδομένα.

Αυτό χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και είναι οκ.

 

 

Και εγώ το ίδιο χρησιμοποιώ για on/off των δεδομένων του κινητού

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα,,εγω πηρα το τηλ και τελικα ηταν προβληματικο και μου το αντικαστεστησε ο γερμανοσ,, ρε παιδια εχετε μερικεσ φορεσ τιποτα κολυματα στο κινητο σασ΄;;;;

 

Γίνε πιο συγκεκριμένος αν θέλεις. Τι πρόβλημα είχε η πρώτη συσκευή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

θα στεναχωρήσεις και εμένα. Ούτε και εγώ βλέπω. Τι πάροχο έχεις και ποια version του youtube ;

 

Edit:

 

Νομίζω ότι το βρήκα. Για όποιον έχει vodafone. Πρέπει να αλλάξει το εξής. Ασύρματα δίκτυα--> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->Ονόματα σημείου πρόσβασης--> Vodafone Internet--> APN (Αλλαγή από webonly.vodafone.gr σε internet.vodafone.gr) και φυσικά save την επιλογή μας

 

@ Mmosgr

 

Δοκίμασε αυτό που λέω. Πρέπει και εσύ vodafone να έχεις

 

 

 

και γω webonly εχω αλλα παιζουν τα βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, απλά υπάρχει ένα θεματάκι με την Vodafone και το youtube σε Android. Ίσως να έχει σχέση και με την κάρτα sim (την έχω 2 χρόνια, και δεν εννοώ ότι έχει χαλάσει). Πάντως όταν το έχω σε webonly δεν παίζει. Με την αλλαγή παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, απλά υπάρχει ένα θεματάκι με την Vodafone και το youtube σε Android. Ίσως να έχει σχέση και με την κάρτα sim (την έχω 2 χρόνια, και δεν εννοώ ότι έχει χαλάσει). Πάντως όταν το έχω σε webonly δεν παίζει. Με την αλλαγή παίζει.

 

Μπράβο ρε apitsakis! Και ειχα ξενερωσει που δεν τα επαιζε. Και εγω με vodafone και τωρα ολα οκ.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ενω εχω ενεργοποιησει την επιλογη ευρεσης τηλεφωνου σtο dhd,παρολαυτα δεν μου εμφανιζει τπτ στο htcsense.com και μου λεει οτι πρεπει να την ξαναενεργοποιησω...

Αny ideas????

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, απλά υπάρχει ένα θεματάκι με την Vodafone και το youtube σε Android. Ίσως να έχει σχέση και με την κάρτα sim (την έχω 2 χρόνια, και δεν εννοώ ότι έχει χαλάσει). Πάντως όταν το έχω σε webonly δεν παίζει. Με την αλλαγή παίζει.

 

Αλλος ενας τροπος για να παιζουν τα βιντεακια στο youtube με 3g ειναι το εξης: οταν ανοιγετε την εφαρμογη ytube πηγαινετε κατω κατω στη σελιδα και κανετε κλικ στην επιλογη "επιτραπεζιος υπολογιστης" (desktop). Ετσι παιζουν παντα τα βιντεο και εχετε και τη σελιδα σε περιβαλλον pc.

 

Και κατι αλλο: πως μπαινουμε στο HTC sense ρε παιδια;;;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...