Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω πως πληρώνεις ένα ποσό (κοντά στα 20€) πολλαπλασιασμένο με τους μήνες που απομένουν για το 12 μηνο.

 

Τα 9.90€ αν θυμάμαι είναι για 2ρα γραμμή σωστά; Περιλαμβάνουν το παγιο ή θα το δώσεις επιπλέον αυτό (δλδ. 25€). Αν δεν το περιλαμβάνει πιστεύω πως δεν είναι και τόσο μεγάλη προσφορά!

Link to comment
Share on other sites

- Για διακοπη του Connx πριν το 12μηνο, χρεωνεσαι τα μηνια τελη που απομενουν μεχρι το τελος.

- Για διακοπη ενος εκ των DP2 ή DP24, χρεωνεσαι τελος απενεργοποιησης αξιας €50.

- Για διακοπη ενος εκ των πακετων χρονου του ΟΤΕ οπως Σταθερά + Κινητά 300, χρεωνεσαι τελος απενεργοποιησης €30 ενω για το Σταθερά + Κινητά 180, χρεωνεσαι τελος απενεργοποιησης €25.

- Για διακοπη του πακετου ΟΤΕ Απεριοριστα χρεωνεσαι τελος απενεργοποιησης €35.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχες Σεπτεμβρη εκανα αιτηση για φορητοτητα απο Connx 24/7 σε Forthnet 2play.

Τελη σεπτεμβρη ολοκληρωθηκε η φορητοτητα, στον λογαριασμο ΟΤΕ ομως που ηρθε αντι επιστροφη μου ηρθε να πληρωσω για τις κλησεις που εκανα.

Σε ερωτηση μου πηρα την απαντηση οτι απο την μερα που παιρνουν την αιτηση φορητοτητας κοβουν μια μια τις υπηρεσιες οποτε μου εκοψαν το απεριοριστα αστικα-υπεραστικα και 60' κινητα.

Το παγιο για τον Σεπτεμβρη οπως και για το 24 /7 την ειχα προπληρωσει και μου αφαιρεσαν στον λογαριασμο κατι ψιλα.

Αν λαβει κανεις υποψη οτι ειχα προπληρωσει για μια υπηρεσια και μου εκαναν διακοπη χωρις να με ενημερωσουν υπαρχει περιπτωση να διεκδικησω να μην χρεωθουν οι κλησεις?

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω κον-εξ 24αρι με τα ~15€/μηνα, θα πληρωνω και παγιο οτε? ποσο θα μου κοστιζει συνολικα το μηνα?
Link to comment
Share on other sites

αν βαλω κον-εξ 24αρι με τα ~15€/μηνα, θα πληρωνω και παγιο οτε? ποσο θα μου κοστιζει συνολικα το μηνα?

 

Απ'όσο ξέρω δίνεις πάγιο 15€ το μήνα και μετά για τους πρώτους 6 μήνες άλλα 15€, ενώ μετά τους 6 μήνες δίνεις πάγιο 15€ + 24€. (συν ότι μιλήσεις που αν θυμάμαι καλά και στις χρεώσεις τηλεφώνου ακριβός είναι ο ΟΤΕ)

Link to comment
Share on other sites

τα 24€ τι ειναι?

 

Στον ΟΤΕ υπαρχουν δυο διαφορετικές υπηρεσίες αλλο το τηλέφωνο και αλλο το ιντερνετ.

 

Για το τηλέφωνο λοιπόν δίνεις

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-pstn-/-/prodnew_pstn_connection.html

Βασικό Μηνιαίο τέλος € 15,25 /μήνα εμπεριέχεται ο φπα

 

Για το Ιντερνετ

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/conn-x/prodconnx_super_offer.html (προσφορά)

Αφορά πελάτες ΟΤΕ και συνδέσεις 12μηνης διάρκειας. Οι τιμές αφορούν τους πρώτους 6 μήνες. Στη συνέχεια διαμορφώνονται σύμφωνα με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο [Τρέχων τιμοκατάλογος 2 Mbps: €17,06/μήνα & έως 24 Mbps: €23,26/μήνα].

 

Εχε υπ' οψιν σου οτι ο ΟΤΕ στελνει λογαριασμό καθε 2μηνο, οποτε στον λογαριασμό σου θα δεις τις διπλες τιμες στα πάγια, εξ' ου και τα 24ευρω αλλά χωρίς φπα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! ειμαι πρωτοετης φοιτητης στην Κερκυρα και εχω κανει ασυρματη συνδεση cosmote internet on the go αλλα δεν πιανω 3g στο σπιτι και θα το διακοψω..σκεφτομαι να βαλω φοιτητικο conne-x αλλα θα χρειαστει να βαλω και τηλεφωνο ετσι δεν ειναι? Γνωριζετε μηπως ποσο περιπου θα πληρωνω συνολικα το 2μηνο μαζι με τα παγια κτλ? αα και κατι ακομα, ποσο καιρο θα κανει μεχρι να ενεργοποιηθει?? γιατι δεν τη παλευω χωρις ιντερνετ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόγραμμα του ΟΤΕ με τα 45 ευρώ το μήνα συμφέρει σε σχέση με τις άλλες εταιρίες? Δηλαδή στο δίμηνο θα ερχετε λογαριασμός 45+45 ευρώ η θα υπάρχει και το πάγιο του ΟΤΕ που αν θυμάμαι καλά είναι 40 ευρω;;; δηλαδή θα είναι 45+45+40 το δίμηνο;;; Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί η Φορθνετ πλέον δεν παλεύεται..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόγραμμα του ΟΤΕ με τα 45 ευρώ το μήνα συμφέρει σε σχέση με τις άλλες εταιρίες? Δηλαδή στο δίμηνο θα ερχετε λογαριασμός 45+45 ευρώ η θα υπάρχει και το πάγιο του ΟΤΕ που αν θυμάμαι καλά είναι 40 ευρω;;; δηλαδή θα είναι 45+45+40 το δίμηνο;;; Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί η Φορθνετ πλέον δεν παλεύεται..

 

αν εχεις cyta στην περιοχη σου,ψαξου για εκει!

και θα ευχαριστηθεις υπηρεσιες-ταχυτητες-τεχνικη υποστηριξη-ανταγωνιστικες τιμες! :cool:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόγραμμα του ΟΤΕ με τα 45 ευρώ το μήνα συμφέρει σε σχέση με τις άλλες εταιρίες? Δηλαδή στο δίμηνο θα ερχετε λογαριασμός 45+45 ευρώ η θα υπάρχει και το πάγιο του ΟΤΕ που αν θυμάμαι καλά είναι 40 ευρω;;; δηλαδή θα είναι 45+45+40 το δίμηνο;;; Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί η Φορθνετ πλέον δεν παλεύεται..

 

είναι 45ευρω τον μήνα άρα το δίμηνο 45+45. τίποτα άλλο.

η τιμή περιλαμβάνει και το πάγιο γραμμής και τον φπα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, για να έχεις και απεριόριστες διεθνείς κλήσεις, θα πρέπει να δίνεις και άλλα 6,2€ / μήνα, δηλαδή σύνολο 51,70€ x 2 = 113,40€ το δίμηνο.

 

Στην HOL και την Forthnet τα ίδια τα έχεις με 41€ περίπου, με τη διαφορά ότι στη forthnet αν θυμάμαι καλά σου δίνουν και δώρο το start pack της Nova.

 

Μάλλον δε συμφέρει... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησε πάλι αναβάθμιση ταχυτήτων;

Γιατί εδώ και μια εβδομάδα η ταχύτητά μου από 2 mbps πήγε στα 7.7 mbps...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!νομιζα οτι το παγιο ειναι μονο στην τηλεφωνια.κριμα,ακυρο τελειως.στα λεφτα που βγαινει βαζω απο αλλου 24αρα:)
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

Εκανα αναβαθμιση connex απο 2 σε 24 mbps και εχω το εξης προβλημα

Παρατηρω οτι σταδιακα πεφτει το snr sto 8 ,ανεβαινει δηλαδη ο θορυβος και τοτε αρχιζει να σερνεται,ωσπου στο τελος δεν ανοιγη καμμια σελιδα ,τα λαμπακια παρεμενουν ομως ολα πρασινα δεν αποσυγχρονιζεται δηλαδη,οταν κανω rebοot στο ρουτερ παει παλι το snr στο 9 με 10 και ολα ειναι οκ αλλα σταδιακα μετα απο 3-4 ωρες ,αλλες φορες και γρηγοροτερα πεφτει, το θεμα ειναι που οφειλεται ο θορυβος στο isdn ? στην γραμμη μου ? εχει προβλημα το ρουτερ - αλλα στα 2 mbps πηγαινε μια χαρά.

Ειναι adsl over isdn και το ρουτερ 20 ημερων το sagem 2444 πριν την αναβαθμιση στα 2 mbps δηλαδη δεν ειχα αυτα τα κολλήματα,αν βοηθαει σε κατι.

Το δηλωσα βλαβη και αναμενω το αποτελεσμα .

Ειχε καποιος φιλος στο παρελθον ιδιο προβλημα ?

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι στον ΟΤΕ και έχω βάλει στο λογαριασμό μου με δόσεις ένα κινητό από Oteshop, μπορώ να κάνω διακοπή και να πάω σε άλλο πάροχο;

Φαντάζομαι πως μετά την αίτηση διακοπής θα μου έρθει και ένας λογαριασμός εκκαθαριστικός ώστε να πληρώσω μαζεμένες όσες δόσεις χρωστάω για να μπορέσω να φύγω.

Έτσι είναι; Ή μήπως πρέπει να περιμένω πρώτα να πληρώσω όλες τις δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα σου ερχεται λογαριασμος μονο για τις δοσεις, ασχετα εαν εχεις και τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ ή οχι. Η καρτέλα σου στο σύστημα θα υπάρχει οτι χρωστάς ενα κινητο με δόσεις και θα σου έρχεται ανάλογα και ο λογαριασμός.

 

13888 για σιγουρια παρε!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα παρει με δοσεις ενα fax και εκανα διακοπη πληρωσα με την αιτηση διακοπης και τις δοσεις αλλα για σιγουρια παρα το 13888 γιατι το ειχε κανει πριν 4 χρονια!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που έχω εδώ και καιρό.

Όταν περάσει η 12μηνη υποχρεωτική παραμονή στην conn-x, δεν πρέπει κανονικά να σε πάρουν τηλέφωνο και να σε ρωτήσουν εάν θέλεις ανανέωση ή διακοπή του συμβολαίου; Αν ξεχαστείς εσύ και δεν πάς γιατί να γίνεται η σύνδεσή σου αυτομάτως χωρίς ενημέρωση,αορίστου χρόνου;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που έχω εδώ και καιρό.

Όταν περάσει η 12μηνη υποχρεωτική παραμονή στην conn-x, δεν πρέπει κανονικά να σε πάρουν τηλέφωνο και να σε ρωτήσουν εάν θέλεις ανανέωση ή διακοπή του συμβολαίου; Αν ξεχαστείς εσύ και δεν πάς γιατί να γίνεται η σύνδεσή σου αυτομάτως χωρίς ενημέρωση,αορίστου χρόνου;

 

H 12μηνη σύνδεση ειναι στην ουσία αορίστου χρόνου, το χρονικό οριο επιβάλετε απο την πλευρά της εταιρείας ως το ελάχιστο, απο εκει και πέρα αν θέλεις να φύγεις φεύγεις χωρίς καμιά υποχρέωση.

 

Δεν μπορεί κάθε χρόνο να γίνεται αυτή η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που έχω εδώ και καιρό.

Όταν περάσει η 12μηνη υποχρεωτική παραμονή στην conn-x, δεν πρέπει κανονικά να σε πάρουν τηλέφωνο και να σε ρωτήσουν εάν θέλεις ανανέωση ή διακοπή του συμβολαίου; Αν ξεχαστείς εσύ και δεν πάς γιατί να γίνεται η σύνδεσή σου αυτομάτως χωρίς ενημέρωση,αορίστου χρόνου;

 

Οπως και σε καθε συμβαση κινητης/σταθερης τηλεφωνιας τουλαχιστον που υπογραφεται ,μετα το περας του ορισμενου χρονου διαρκειας αυτοματα ανανεωνεται σε αοριστου ,απλα απο κει και περα εχεις το δικαωμα να διακοψεις οποτε θες χωρις καμια κυρωση...

 

Να ρωτησω κι εγω 2 πραγματα .

 

1.Πλεον ολα τα conn-x δεν εχουν γινει αυτοματα 24 mbps απο τον ΟΤΕ χωρις καμια επιβαρυνση ? Και το δικο μου το φοιτητικο το 8αρι απο οτι παρατηρω εχει αυξηθει για αυτο.

 

2. Ξερετε μηπως ποσο κοστιζει στο λογαριασμο να βαλω και conn-x TV ?

Link to comment
Share on other sites

Οπως και σε καθε συμβαση κινητης/σταθερης τηλεφωνιας τουλαχιστον που υπογραφεται ,μετα το περας του ορισμενου χρονου διαρκειας αυτοματα ανανεωνεται σε αοριστου ,απλα απο κει και περα εχεις το δικαωμα να διακοψεις οποτε θες χωρις καμια κυρωση...

 

Να ρωτησω κι εγω 2 πραγματα .

 

1.Πλεον ολα τα conn-x δεν εχουν γινει αυτοματα 24 mbps απο τον ΟΤΕ χωρις καμια επιβαρυνση ? Και το δικο μου το φοιτητικο το 8αρι απο οτι παρατηρω εχει αυξηθει για αυτο.

 

2. Ξερετε μηπως ποσο κοστιζει στο λογαριασμο να βαλω και conn-x TV ?

 

1.Οχι, εχει 2mbps & 24mbps

 

2.Δες εδω

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/cos_cat_003-cos_subcat_100-ctileorasi-p1.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμιά μείωση παγίων αν περάσει ο πρώτος χρόνος. Σωστά;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...