Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενδεικνύεται για οσους δεν εχουν (το περιττο)lag fix

οπως εγω :lol:

 

 

Το bln είναι ήδη ενσωματωμένο στους περισσότερους kernel που περιέχουν και lagfix όπως ο optimized και ο speedmod οπότε μπορεί να το χρησιμοποιήσει όποιος θέλει με ή χωρίς lagfix..milena αν θες δες στο θέμα του bln στο xda νομίζω έχει βγει και εφαρμογούλα με settings για το bln για να το ανοίγεις κλείνεις όποτε θες εσύ...

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος που έχει βάλει την JPA Ελληνική froyo να κάνει τον κόπο να ανεβάσει το samsugn keypad να δώ αν τρέχει στην JPO??

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει βάλει την JPA Ελληνική froyo να κάνει τον κόπο να ανεβάσει το samsugn keypad να δώ αν τρέχει στην JPO??

 

Ευχαριστώ..

 

Δοκίμασα εγώ, και αν έχεις βάλει ολόκληρο το Swype δεν έχει χώρο στο σύστημα, γιατί η βιβλιοθήκη της είναι τεράστια συγκριτικά με την JPO... κοίτα εδώ στο ποστ του jimacid. Μόνο κάνε backup το original keypad.

 

EDIT: Τελικά τα κατάφερα να βάλω αυτή την έκδοση του jimacid, αλλά δεν είναι froyo, αλλά το πληκτρολόγιο της Eclair.

EDIT2: Έβγαλα τα αρχεία για το Froyo keypad από την JPA, είναι εδώ

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μπα μια χαρά έπαιξε ευχαριστώ..Το έχω κάνει λίγο lite γιατί έχω custom res-framework και δεν έχω τα .odex files.Όχι μόνο μπήκε αλλά εχώ και 9mb to spare...

 

Ανακάλυψα και το screenshot shortcut καταλάθος άστα έχω ρέντα σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

edit - Οντως ο επιμενων νικα. Το περασα κι εγω πλεον κανονικα. Ενας θεος ξερει τι εφταιξε τις προηγουμενες φορες. Anyway restore ολα τα backups τωρα, σεταρισμα και συγκριση αποτελεσματων.

 

Άντε καλή αρχή.

Τι κινητό έχω; Ένα που παίρνει και τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω τον τυχεράκια και αυτόν που έφτιαξε τον οδηγό για to speed mod του darky

Έχω κάνει wipe flush reflush τα πάντα όλα και το quadrant αρνείται να ξεπεράσει το system writes 3/4

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω τον τυχεράκια και αυτόν που έφτιαξε τον οδηγό για to speed mod του darky

Έχω κάνει wipe flush reflush τα πάντα όλα και το quadrant αρνείται να ξεπεράσει το system writes 3/4

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Και σε μενα το κανει αυτο με Doc's rom. Πρεπει να εχει σχεση με το lagfix και το συστημα αρχειων.

Σε καθε περιπτωση μην ασχολεισαι με το quadrant, ειναι απλως αριθμοι.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα χθες τον super optimized kernel απο το universal lagfix επελεξα την εξης επιλογη No-RFS Overkill: turns on all options: everything is ext4+ext2 and /data/data is bound to /dbdata μηπως στρεσαρεται το κινητο δεδομενου οτι προτεινεται σαν default αυτο No-RFS Advanced JFS: all partitions are jfs
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Το bln είναι ήδη ενσωματωμένο στους περισσότερους kernel που περιέχουν και lagfix όπως ο optimized και ο speedmod οπότε μπορεί να το χρησιμοποιήσει όποιος θέλει με ή χωρίς lagfix..milena αν θες δες στο θέμα του bln στο xda νομίζω έχει βγει και εφαρμογούλα με settings για το bln για να το ανοίγεις κλείνεις όποτε θες εσύ...

Sent from GALAXY!

 

Αντωνη στο bln τα κουμπια αναβουν μονο μια φορα κατα την διαρκεια του κουδουνισματος ?? Δηλαδη δεν αναβουν περιοδικα για υπενθυμιση αναπαντητης , δεν τοχω καταλαβει .Την εφαρμογη με τα settings την εβαλα , θελει καποια ρυθμιση απο εκει ?

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

αυτό συνεπάγεται ότι θα λείπουν όλα τα samsung fixes?

Ένα από τα πλεονεκτήματα της, που συνεπάγεται αυξημένες επιδόσεις και σταθερότητα. ΟΤΑΝ βέβαια βγει η σταθερή έκδοση.

Aυτη η cyanogen περνιεται κανονικα απο εμας οπως τα υπολοιπα froyo? (jpa/jpo)

Eννοωντας με kies η με odin κτλ?:blink:

 

Το kies το εχω περασμενο στο πισι αλλα περιμενα την official για να το συνδεσω για πρωτη φορα να την περασω (και ο θεος βοηθος) αλλα βλεπω οτι αργει πολυ και η υπομονη τελειωνει....δεν εχω ψαξει να κατεβασω odin δεν εχω ιδεα πως ειναι σαν προγραμμα.:blink:

Κι άλλο υπομονή φίλε μου, δεν αξίζει ακόμα να ασχοληθείς με αυτήν, είναι πειραματική. Προχώρα με το επίσημο froyo εκτός Ελλάδος (jpa) μέχρι στιγμής, είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις για αναβάθμιση. Την cyanogen την έβαλα σαν είδηση ότι προχωράει το project και σύντομα θα έχουμε και σταθερή έκδοση. Εδώ θα εκφράσω και την ένσταση μου προς τους MODs για τη μεταφορά του συγκεκριμένου μηνύματος από το επίσημο SGS thread, όταν απλά αναφερόμαστε σε είδηση για εναλλακτική ROM. Ούτε απλό hack είναι, ούτε βελτίωση, ούτε root. Και όταν μας έχουν φλομώσει το επίσημο με 750 σελίδες (2 μέρη) για το oclf, το voodoo, το kernel και την κάθε π@π@αριά του καθενός για hack/βελτίωση/root. Πιστέυω ότι το επίσημο thread είναι ένας αχταρμάς από ασυναρτησίες που δεν βοηθάει κανέναν πια. Έχω σιχαθεί να το διαβάζω, και γι'αυτό παύω να συμμετέχω ενεργά στο συγκεκριμένο forum. Και όχι, δεν στέλνω την ένστασή μου ως προσωπικό μήνυμα σε κανένα mod γιατί κατά τη γνώμη μου όσοι περισσότεροι το δουν και πάψουν να το διαβάζουν, τόσο καλύτερη θα είναι και η συμβίωσή τους με την καινούργια τους συσκευή.

Λυπάμαι.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

pda xxjm1

phone xxjm1

cscxxjm1

αυτα εχω.απ οτι καταλαβα το κιν μου δεν ειναι ελληνικο γιατι δεν μου βγαζει EUR εκει το ελεγχεις αλλα DBT.

Αρα θα μπορω να του κανω update σε froyo μεσω kies.μου βγαζει ομως οτι δεν μπορει να γινει αναβαθμιση.πιθανον γιατι εχω oclf. πρεπει να το κανω uninstall η απλα undo?

παιζει ρολο το οτι ειναι root?

θα μπορεσω να περασω την ελληνικη jm2 ή 5 και απο εκει να παω σε froyo οταν ερθει?

η μπορω τωρα να βαλω κατευθειαν την ¨ελληνικη" froyo που κυκλοφορει!

σορυ για τις πολλες ερωτησεις!!!!!!!!!!!!

ας βοηθησει καποιος ρε παιδια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ας βοηθησει καποιος ρε παιδια!!!!!!!!!

 

Θα κάνεις απλά uninstall το lagfix από την εφαρμογή. Δεν έχει σημασία το root, έτσι και αλλιώς διαγράφεται μετά την αναβάθμιση.

 

Όσον αφορά την αναβάθμιση, αν φοράς επίσημο γερμανικό firmware και κάνεις uninstall το lagfix τότε το kies λογικά θα σου δώσει την γερμανική JPO καθώς το product code σου είναι DBT (γενικό γερμανικό). Αν δεν σου δίνει αναβάθμιση δοκίμασε και αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3386677#post3386677.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

ας βοηθησει καποιος ρε παιδια!!!!!!!!!

Eμενα που ειχε dbt code ειδε την αναβαθμιση χωρις να βγαλω το oclf ή το root.Για να κανω οπως την εγκατασταση τα εβγαλα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις απλά uninstall το lagfix από την εφαρμογή. Δεν έχει σημασία το root, έτσι και αλλιώς διαγράφεται μετά την αναβάθμιση.

 

Όσον αφορά την αναβάθμιση, αν φοράς επίσημο γερμανικό firmware και κάνεις uninstall το lagfix τότε το kies λογικά θα σου δώσει την γερμανική JPO καθώς το product code σου είναι DBT (γενικό γερμανικό). Αν δεν σου δίνει αναβάθμιση δοκίμασε και αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3386677#post3386677.

ευχαριστω πολυ.τελικα δεν μου εβγαζε την αναβαθμιση γιατι ειχα την παλια εκδοση του kies.εκανα το κολπο με τη registry και μου εμφανιζε την JPO.το ερωτημα ειναι τωρα....να την περασω ή οχι?τι λετε οσοι την εχετε δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.τελικα δεν μου εβγαζε την αναβαθμιση γιατι ειχα την παλια εκδοση του kies.εκανα το κολπο με τη registry και μου εμφανιζε την JPO.το ερωτημα ειναι τωρα....να την περασω ή οχι?τι λετε οσοι την εχετε δοκιμασει?

 

Βασικά είναι η froyo που αντιστοιχεί στο product code του κινητού, οπότε και για λόγους εγγύησης αυτήν θα έπρεπε να περάσεις.

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, το μόνο που της πρόσθεσα είναι το ελληνικό swype και root + oclf + autokiller (το lag είναι ακόμα εδώ).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη στο bln τα κουμπια αναβουν μονο μια φορα κατα την διαρκεια του κουδουνισματος ?? Δηλαδη δεν αναβουν περιοδικα για υπενθυμιση αναπαντητης , δεν τοχω καταλαβει .Την εφαρμογη με τα settings την εβαλα , θελει καποια ρυθμιση απο εκει ?

 

Μένουν σταθερά αναμμένα...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παίδες..αυτά τα θέματα που κυκλοφορούν στο xda είναι όλα για de-odexed roms;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

... Εδώ θα εκφράσω και την ένσταση μου προς τους MODs για τη μεταφορά του συγκεκριμένου μηνύματος από το επίσημο SGS thread, όταν απλά αναφερόμαστε σε είδηση για εναλλακτική ROM. Ούτε απλό hack είναι, ούτε βελτίωση, ούτε root. Και όταν μας έχουν φλομώσει το επίσημο με 750 σελίδες (2 μέρη) για το oclf, το voodoo, το kernel και την κάθε π@π@αριά του καθενός για hack/βελτίωση/root. Πιστέυω ότι το επίσημο thread είναι ένας αχταρμάς από ασυναρτησίες που δεν βοηθάει κανέναν πια. Έχω σιχαθεί να το διαβάζω, και γι'αυτό παύω να συμμετέχω ενεργά στο συγκεκριμένο forum. Και όχι, δεν στέλνω την ένστασή μου ως προσωπικό μήνυμα σε κανένα mod γιατί κατά τη γνώμη μου όσοι περισσότεροι το δουν και πάψουν να το διαβάζουν, τόσο καλύτερη θα είναι και η συμβίωσή τους με την καινούργια τους συσκευή.

Λυπάμαι.

 

Kι εγώ λυπάμαι που δε γίνεται να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι. Μετά από τις χθεσινές ενστάσεις, έκατσα ώρες και μετέφερα μηνύματα πολλών εβδομάδων περί lagfixes και custom roms κτλ κτλ., σ'αυτό εδώ το section, μιας και η πλειοψηφία το ζήτησε. Μπορείς λοιπόν να ενίστασαι όσο θέλεις, και κανένας δε σε αναγκάζει να συμμετέχεις πουθενά. Αυτό το section τώρα περιέχει τα πάντα για hacks και custom roms και oclf και τα συναφή, γιατί αυτό ζητήσανε οι περισσότεροι χρήστες.

Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι με παράπονα, και δυστυχώς αν δεν ανήκουν στην πλειοψηφία, δε θα ικανοποιηθούν.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη στο bln τα κουμπια αναβουν μονο μια φορα κατα την διαρκεια του κουδουνισματος ?? Δηλαδη δεν αναβουν περιοδικα για υπενθυμιση αναπαντητης , δεν τοχω καταλαβει .Την εφαρμογη με τα settings την εβαλα , θελει καποια ρυθμιση απο εκει ?

 

την εφαργογη missed call εννοεις? (εγω αυτην εβαλα) ναι θελει απο εκει ενεργοποιηση,

τα κουμπια αναβουν απο την στιγμη που η οθονη μετα την κληση, μπει σε αναμμονη και μενουν αναμμενα μεχρι να επεμβεις ,

πληροφοριακα στα 75 λεπτα χανεις το 2 % της μπαταριας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την εφαργογη missed call εννοεις? (εγω αυτην εβαλα) ναι θελει απο εκει ενεργοποιηση,

τα κουμπια αναβουν απο την στιγμη που η οθονη μετα την κληση, μπει σε αναμμονη και μενουν αναμμενα μεχρι να επεμβεις ,

πληροφοριακα στα 75 λεπτα χανεις το 2 % της μπαταριας

 

 

Οχι ενα apk απο το XDA εβαλα αλλα δεν μενουν αναμενα τα κουμπια .Την missed call πρεπει μαλλον να βαλω ε ?

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχω την rom του dark 4.0 με το super optimized kernel στα 4.1 στα καλα καθουμενα σταματησε να μου λειτουργει το power buttom .

δηλαδη τωρα με το παρατεταμενο πατημα αντι να μου βγαλει τις επιλογες , για shut down , reboot ,κ.α. μου κανει επανεκκινιση το κινητο .

Τι μπορω να κανω για να το φτιαξω ?

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς τσεκάρετε την υπογραφή μου

 

κατά δεύτερον, χρησιμοποιούσα την darky 4.1 με Voodoo(έβαλα την ίδια με speedmod)

και αν και δεν μπορώ να πω οτι βλέπω μεγάλη διαφορά σε αποδόσεις(καμία βασικά)

εκεί που βλέπω τρομακτική διαφορά είναι στην μπαταρία, πέφτει πολύ ποιο σιγά.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενα apk απο το XDA εβαλα αλλα δεν μενουν αναμενα τα κουμπια .Την missed call πρεπει μαλλον να βαλω ε ?

 

ναι αυτην ακριβως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ την μαμά μου τον μπαμπά μου και όλους εσάς που με βοηθήσατε! JPA πλέον το καινούριο μου firmware από το ποστ του Άλεξ και μετά optimized με overkill..νούμερα γύρω στα 2300 το κινητό πάει με κωλοτούμπες δεν έχω ιδέα τι γίνεται από μπαταρία θα επανέλθω σε αυτό και σε οτιδήποτε περίεργο δω

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτην ακριβως[/

 

 

Εγω θελω να αναβουν τα πληκτρα μεσω του BLN notificetion που εχει ο kernel .

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

γενικα και εγω ψαχνομαι αρκετα με τις rom και εχω βαλει ουκ ολιγες, αλλα καμια δεν ειναι ολοκληρωμενη... :(

 

μπορειτε να μου πειτε μια, η οποια να ειναι 2.2, σταθερη, γρηγορη χωρις lagαρισματα, και το κυριοτερο που δεν το εχω δει πουθενα καλη αυτονομια μπαταριας... :mad:

μπεντσονουμερα τυπου quadrant κτλ δεν με ενδιαφερουν

 

ευχαριστω :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...