Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Δεν θα το έλεγα ότι όλα έχουν πρόβλημα. Ειδικά στα windows mobile είμαι σε θέση να σου προτείνω πολλά προγράμματα πλοήγησης αξιόπιστα σε αυτό τον τομέα. Εντούτοις και στα Android μπορώ άφοβα να προτείνω το iGO My Way.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις εγκατέστησα το sygic aura, πραγματικα Κορυφαίον δε παίζεται , υποστηρίζει 3d accelerator και πάει σφαίρα δοκιμαστετο , το προτείνω ανεπιφύλακτα

 

Πάντα ήμουν fan του Sygic, και νομίζω αυτό είναι απ'τα καλύτερά τους... το έβαλα πριν λίγες ώρες. Ορίστε μερικά screenshots, από Λονδίνο και Αθήνα:

 

[ATTACH]17602[/ATTACH] [ATTACH]17603[/ATTACH] [ATTACH]17605[/ATTACH] [ATTACH]17606[/ATTACH] [ATTACH]17607[/ATTACH]

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με τις προτεινόμενες διαδρομές όλα τα προγράμματα έχουν πρόβλημα, μην ξεχνάμε ότι είναι ένα πρόγραμμα που απλώς διαβάζει δεδομένα, όταν σου λέει να πας από ένα δρόμο που θεωρεί ότι είναι ταχύτερος, επειδή είναι πχ λεωφόρος και έχει 2 λωρίδες, δεν μπορεί να ξέρει ότι εμείς παρκαρουμε και στις 2 πλευρές και έχει μείνει μόνο μία λωρίδα με αποτέλεσμα να έχει κίνηση.το θέμα είναι να σε πάει στον προορισμό σου.φυσικό είναι ο καθένας στον τόπο του να γνωρίζει την ταχύτερη διαδρομή, που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί μα υπολογισει κανένα πρόγραμμα.άρα πρέπει να αξιολογητέ ένα πρόγραμμα σε μία άγνωστη σας διαδρομή και όχι σε μία που γνωρίζεται πολύ καλά.

 

Δοκιμάζοντας διάφορα προγράμματα Πλοήγησης σε PNA και σε Android, ακόμα και με χάρτη ίδιας εταιρείας θα δεις διαφορές στις Προτεινόμενες Διαδρομές. Για παράδειγμα NDrive-Navigon με χάρτες Navteq. Πιο πρόσφατο παράδειγμα με το Aura. Λάθος δρομολογήσεις, την ώρα που το Navigon δίνει μια χαρά.

Εκτός από την κατηγοριοποίηση των δρόμων από την εταιρεία χαρτογράφησης, μεγάλο ρόλο (ίσως και τον μεγαλύτερο τελικά) παίζει και ο αλγόριθμος της κάθε εφαρμογής.

Προσωπικά τα λάθη που έβλεπα στο Sygic Mobile (και γι'αυτό δεν το χρησιμοποιώ) βλέπω ακριβώς τα ίδια και στο Aura.

Αν θέλετε να το σχολιάσουμε περαιτέρω για το Aura έχουμε μία συζήτηση εδώ: http://www.naviusers.net/forum-f70/topic-t837.htm

 

(Επειδή πρώτη φορά postάρω link από άλλο φόρουμ, ελπίζω να μην απαγορεύεται από τους κανόνες.)

Edited by babis200sx
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εκτός από την κατηγοριοποίηση των δρόμων από την εταιρεία χαρτογράφησης, μεγάλο ρόλο (ίσως και τον μεγαλύτερο τελικά) παίζει και ο αλγόριθμος της κάθε εφαρμογής.

 

Αυτό είναι όντως το πιο σημαντικό κριτήριο για να προτιμήσεις ένα πρόγραμμα πλοήγησης από τη στιγμή που πια χάρτες ίδιας εταιρίας μπαίνουν σε διαφορετικά προγράμματα πλοήγησης. Γιαυτό δοκιμάζουμε και... επιλέγουμε.

 

(Επειδή πρώτη φορά postάρω link από άλλο φόρουμ, ελπίζω να μην απαγορεύεται από τους κανόνες.)

 

Όχι. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα ότι όλα έχουν πρόβλημα. Ειδικά στα windows mobile είμαι σε θέση να σου προτείνω πολλά προγράμματα πλοήγησης αξιόπιστα σε αυτό τον τομέα. Εντούτοις και στα Android μπορώ άφοβα να προτείνω το iGO My Way.

 

To iGo My Way που δοκιμασα σε 2-3 android συσκευες, δεν εχει ρυθμιση για τη φωτεινοτητα της οθονης σε always on, με αποτελεσμα να σβηνει η οθονη κατα τη διαρκεια πλοηγησης

κριμα γιατι ειναι οντως ωραιο προγραμμα (και απλο στη χρηση)

 

Εκτός από την κατηγοριοποίηση των δρόμων από την εταιρεία χαρτογράφησης, μεγάλο ρόλο (ίσως και τον μεγαλύτερο τελικά) παίζει και ο αλγόριθμος της κάθε εφαρμογής.

 

λενε πως το καλυτερο προγραμμα σε αυτο το τομεα (αλγοριθμος υπολογισμου), ειναι το co-pilot

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To iGo My Way που δοκιμασα σε 2-3 android συσκευες, δεν εχει ρυθμιση για τη φωτεινοτητα της οθονης σε always on, με αποτελεσμα να σβηνει η οθονη κατα τη διαρκεια πλοηγησης

κριμα γιατι ειναι οντως ωραιο προγραμμα (και απλο στη χρηση)

 

Είσαι σίγουρος για αυτό; Σε ένα magic που το έχω δοκιμάσει δεν σβήνει η οθόνη by default όση ώρα δουλεύει το πρόγραμμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για αυτό; Σε ένα magic που το έχω δοκιμάσει δεν σβήνει η οθόνη by default όση ώρα δουλεύει το πρόγραμμα.

 

ως ρυθμιση στο προγραμμα δεν υπαρχει σιγουρα

ισως να εξαρταται απο την εκαστοτε συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Δες στο gpspocketpc.gr στο θεμα του igo, υπαρχει θρεντ με τις ρυθμισεις του sys.txt.Μπορει να το βρεις εκει, οπως και αλλα περι του igo:)

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα χαρτες για το ndrive που θα βρω γιατι μου βγαζει μονο της τουρκιας και κανεναν αλλο.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα χαρτες για το ndrive που θα βρω γιατι μου βγαζει μονο της τουρκιας και κανεναν αλλο.ευχαριστω.

 

Καλά είσαι! Έχεις μάλλον χάρτες 2011 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου προτεινετε καποιο προγραμμα που να εχει τη δυνατοτητα να του βαζουμε συντεταγμενες και να μας πλοηγει.

 

δοκιμασα iGo και Navigon αλλα δεν εχουν τετοια δυνατοτητα

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το I-GO στο Desire, αλλα μου ανοιγει σε μικρο παραθυρο. Ξερει κανεις τι ρυθμιση θελει για να το εχω σε ολοκληρη την οθονη;

 

τιποτα γιαυτο;;; :O

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Είμαι νέος στα προγράμματα πλοήγησης και θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις

Έχω το Χ8 xperia

1. Η χρήση του GPS του κινητού πραγματοποιεί χρέωση;;

2. Κατέβασα το nDrive απο το market και εγκατέστησα τον χάρτη της ελλάδας

είναι όμως trial για κάποιες μέρες. Μπορώ να κατεβάσω ''κάποιον άλλο χάρτη της Ελλάδας;;''

3. Αυτή η εφαρμογή Navigation που είχε το κινητό προεγκατεστημένη τη ακριβώς κάνει;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Είμαι νέος στα προγράμματα πλοήγησης και θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις

Έχω το Χ8 xperia

1. Η χρήση του GPS του κινητού πραγματοποιεί χρέωση;;

2. Κατέβασα το nDrive απο το market και εγκατέστησα τον χάρτη της ελλάδας

είναι όμως trial για κάποιες μέρες. Μπορώ να κατεβάσω ''κάποιον άλλο χάρτη της Ελλάδας;;''

3. Αυτή η εφαρμογή Navigation που είχε το κινητό προεγκατεστημένη τη ακριβώς κάνει;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

1) Οχι, καμια χρεωση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Είμαι νέος στα προγράμματα πλοήγησης και θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις

Έχω το Χ8 xperia

1. Η χρήση του GPS του κινητού πραγματοποιεί χρέωση;;

2. Κατέβασα το nDrive απο το market και εγκατέστησα τον χάρτη της ελλάδας

είναι όμως trial για κάποιες μέρες. Μπορώ να κατεβάσω ''κάποιον άλλο χάρτη της Ελλάδας;;''

3. Αυτή η εφαρμογή Navigation που είχε το κινητό προεγκατεστημένη τη ακριβώς κάνει;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

2)Μπορεις να βρεις "πειραγμένη" έκδοση, με αυτόν τον χάρτη..

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς άν στο Android Market υπάρχει κάποια δωρεάν εφαρμογή που μέσω GPS να σου εμαφανίζει την απόσταση που έχεις διανύσει; (κάτι σάν το Speedometer που σου δέιχνει την ταχύτητα)Το θέλω να μετράω την απόσταση όταν τρέχω ....Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς άν στο Android Market υπάρχει κάποια δωρεάν εφαρμογή που μέσω GPS να σου εμαφανίζει την απόσταση που έχεις διανύσει; (κάτι σάν το Speedometer που σου δέιχνει την ταχύτητα)Το θέλω να μετράω την απόσταση όταν τρέχω ....Ευχαριστώ

 

Νομίζω ότι το CardioTrainer είναι αυτό που ζητάς ...

Link to comment
Share on other sites

Ok..Ευχαριστώ θα τα δοκιμασω.Με ενδιαφέρει μόνο η απόσταση και να έχει ευδιάκριτους χαρακτήρες ....
Link to comment
Share on other sites

Ok..Ευχαριστώ θα τα δοκιμασω.Με ενδιαφέρει μόνο η απόσταση και να έχει ευδιάκριτους χαρακτήρες ....

My Tracks, Buddy Runner, CardioTrainer, Calorie Counter, SportyPal

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3376126#post3376126

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο τα είδα λίγο νομίζω ότι μάλλον μου ταιριάζουν το Buddy Runner και το RunKeeper.Το My Tracks νομίζω απαιτεί χρήση net οπότε το αποκλείω Απο τα δύο προηγούμενα ξέρει κανείς ποιό είναι ελαφρύτερο και πιό αξιόπιστο; Ευχαριστώ.

 

EDIT:

Δοκίμασα

Baddy Runner:Πολύ φτωχό χωρίς δυνατότητα ρυθμίσεων ,μετράει μόνο milia

Gardio Trainer: Αρκετά καλό πολλές δυνατότητες μετράει και Km .Μεγάλο μείον η αυτόματη έναρξη μέτρησης.

Runkeeper: Αρκετά λειτουργικό με ρύθμιση για μέτρηση σε km ,με ευδιάκριτους χαρακτήρες ,

με βόλεψε.

Ευχαριστώ

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς άν στο Android Market υπάρχει κάποια δωρεάν εφαρμογή που μέσω GPS να σου εμαφανίζει την απόσταση που έχεις διανύσει; (κάτι σάν το Speedometer που σου δέιχνει την ταχύτητα)Το θέλω να μετράω την απόσταση όταν τρέχω ....Ευχαριστώ

Πολύ καλή εφαρμογή είναι το sportstracker, με πολλές δυνατοτητες και free..

http://www.appbrain.com/app/sportstracker/com.sportstracklive.android.ui.activity.lite

Edited by kokorets
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου προτεινετε καποιο προγραμμα που να εχει τη δυνατοτητα να του βαζουμε συντεταγμενες και να μας πλοηγει.

 

δοκιμασα iGo και Navigon αλλα δεν εχουν τετοια δυνατοτητα

το sygic δέχεται συντεταγμένες

Link to comment
Share on other sites

το sygic δέχεται συντεταγμένες

Το Aura γενικα μου αφησε πολύ καλή πρωτη εντυπωση!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο τα είδα λίγο νομίζω ότι μάλλον μου ταιριάζουν το Buddy Runner και το RunKeeper.Το My Tracks νομίζω απαιτεί χρήση net οπότε το αποκλείω Απο τα δύο προηγούμενα ξέρει κανείς ποιό είναι ελαφρύτερο και πιό αξιόπιστο; Ευχαριστώ.

 

EDIT:

Δοκίμασα

Baddy Runner:Πολύ φτωχό χωρίς δυνατότητα ρυθμίσεων ,μετράει μόνο milia

Gardio Trainer: Αρκετά καλό πολλές δυνατότητες μετράει και Km .Μεγάλο μείον η αυτόματη έναρξη μέτρησης.

Runkeeper: Αρκετά λειτουργικό με ρύθμιση για μέτρηση σε km ,με ευδιάκριτους χαρακτήρες ,

με βόλεψε.

Ευχαριστώ

Το Buddy runner εχει επιλογη που αλαζει τα μιλια σε χλμ και επιπλεον του Runkeeper σταματαει τον χρονο οταν σταματας και εσυ. Οι διαδρομες ανεβαινουν στο δικτυο και με το ονομα σου μονο και βλεπεις σε ενα πολυ ομορφο dashboard την διαδρομη σου. Το προτιμησα απο το Runkeeper και ειναι και μικροτερο με μικροτερη αναγκη για resources

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...