Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα 2 ( ή 3) αρνητικά που του βρήκα είναι:

 

 

1 - Δε φορτίζει από την usb - ισχύει;

 

2 - Δεν έχει Usb host, οπότε ξεχνάμε τα usb sticks.

 

3 - Στο Review στο GSM ARENA, λέει ότι έχει ghosting η οθόνη - ισχύει αυτό;

 

 

Υ.Γ Εννοούσα "dock" για να το συνδέσεις με τηλεόραση, αν κάποιος το έχει πάρει, ας μας πει εντυπώσεις ^^

Edited by ektel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα 2 ( ή 3) αρνητικά που του βρήκα είναι:

 

 

1 - Δε φορτίζει από την usb - ισχύει;

 

2 - Δεν έχει Usb host, οπότε ξεχνάμε τα usb sticks.

 

3 - Στο Review στο GSM ARENA, λέει ότι έχει ghosting η οθόνη - ισχύει αυτό;

 

 

Υ.Γ Εννοούσα "dock" για να το συνδέσεις με τηλεόραση, αν κάποιος το έχει πάρει, ας μας πει εντυπώσεις ^^

 

1. Απο θυρα που εχει το καταλληλο output σε ρευμα φορτιζει (αλλα πολυ αργα, υπολογιζω περι τις 6-7 ωρες, κι αυτο μονο αν το αφησεις στην ησυχια του)

2. Ετσι ειναι, ειναι απο τα μειον των περισσοτερων tabs πρωτης γενιας

3. Δεν ειδα κατι τετοιο. Παρα το οτι δεν ειναι amoled, ειναι πολυ καλη η οθονη του και μαλιστα ειναι η μοναδικη σε gadget του ειδους (κινητο - pda - tab) που ειδα να υπαρχουν αναλυτικα ρυθμιστικα για χρωματικο κορεσμο, ενταση λευκου - μαυρου κλπ. Το τελευταιο, ομολογω πως με εντυπωσιασε (γιατι εχω και μια λοξα με τα ψυχρα χρωματα, οποτε διορθωθηκε αμεσα η προεπιλεγμενη... κιτρινιλα).

Οσο για το dock και τα λοιπα αξεσουαρ δε θα βρεις κανεναν να το εχει, γιατι... δεν εχει κυκλοφορησει (και παρα το email για διαθεσιμοτητα καποιων απο τα accessories στις 05/11 δεν υπαρχει τιποτα στην αγορα). Μονο ebay για καποια πραγματα, οπως την πολυ καλη - θελω να πιστευω- θηκη D30, που ευελπιστω να παραλαβω τις επομενες ημερες (αγορα ebay).

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος V@geli!

 

Για το usb host το έλεγα γιατί το υποστηρίζει κανονικά το Archos 101.

 

Μάλιστα ^^ Απο εφαρμογές έχεις προλάβει να του βάλεις τπτ για comics / emulators ; Αν και φαντάζομαι ότι για comics θα έχει προεγκατηστημένη;

 

Επίσης, το πήρες χωρίς κάποια σύνδεση στα 689 ευρώ; Γιατί κοιτάω και για τις πιο συμφέρουσες τιμές τώρα, το ψάχνω γενικότερα.

 

Υ.Γ. Συγγνώμη για το "ζάλισμα" αλλά είστε οι πρώτοι κάτοχοι, οπότε θα μας κάνετε μαθήματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το archos και το usb host το γνωριζω, ειναι ενα απο τα συν του (αλλα οι top συσκευες της αγορας, βλεπε ipad, tab κλπ καπου το... ξεχασαν).

Εφαρμογες θα βρεις πολλες και για τα παντα, μην ανησυχεις. Εγω ηδη εχω καμια 50αρια εγκατεστημενες, αυτες που βαζω σε ολες τις android συσκευες, που περναν απο τα χερια μου κατα καιρους (και σε πεισμα οσων γραφουν οτι υπαρχουν προβληματα συμβατοτητας, παιζουν αψογα - με το μικρο και απλο force που ανεφερα παραπανω). Σε αυτες βαλε και τις πολλες και καλοσχεδιασμενες απο την ιδια τη samsung και θα καλυφθεις απολυτα, αναμενοντας απο τους κατασκευαστες να υιοθετησουν τις νεες αναλυσεις στις εφαρμογες του (θα γεμισει ο τοπος τετοια μαραφετια απο πολλους κατασκευαστες και τοτε θα δουμε πολυ αξιολογες εφαρμογες ειδικα σχεδιασμενες για τετοιες οθονες).

Στα 689 ειναι σκετη συσκευη, αν εχεις καποια επιδοτηση (επειδη το εχουν λανσαρει πολυ επιθετικα απο τη βοντα, θα το βρεις στα συνεργαζομενα σημεια) δες το απο κοντα και προχωρα αν σου κανει.

Υ.Γ. Τα 1024Χ600 στις 7 ιντσες ειναι απολαυση...

Υ.Γ 2. Γενικα η προστιθεμενη αξια μιας τετοιας συσκευης, αν αποδεχτεις το οχι υπερβολικο μεγεθος της, ειναι μεγαλη.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με το Archos, πέρα απ το ότι δεν είναι διαθέσιμο, είναι ότι έχουν κάνει ΜΕΓΙΣΤΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ και έκαναν map μόνο 512mb ROM, με αποτέλεσμα ελεύθερο χώρο για εφαρμογές να έχεις κάπου 200mb ΜΟΝΟ. Επίσης, έβαλαν μόνο 256 ram με αποτέλεσμα να μη ξέρουμε τι θα γίνει σε μερικούς μήνες ( ίσως να μη δέχεται νέες εκδόσεις Android )

 

Ενώ στο tab είναι πάνω απο 1gb ( 1.8; ) απ όσο γνωρίζω.

 

Δεν έχω επιδότηση, άμα είχα δε θα το σκεφτόμουν καν...οι προσφορές που έχει βγάλει πάντως, δεν είναι και τόσο καλές...θα δούμε.. ^^

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις:

(Για συσκευή αγορασμένη από ελληνική Vodafone.)

Υπάρχει δυνατότητα, (ή θα υπάρξει) στο τηλέφωνο, να έχουμε και ελληνικό ψάξιμο επαφών μέσω του πληκτρολογίου του τηλεφώνου?

Επίσης, στις επαφές θα μπορούσαμε να είχαμε καταλογράφηση ελληνική. Δηλαδή οι δείκτες να είναι ελληνικοί και όχι μόνο λατινικοί και όλες οι ελληνικές επαφές να μην τσουβαλιάζονται μετά το λατινικό z?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις:

(Για συσκευή αγορασμένη από ελληνική Vodafone.)

Υπάρχει δυνατότητα, (ή θα υπάρξει) στο τηλέφωνο, να έχουμε και ελληνικό ψάξιμο επαφών μέσω του πληκτρολογίου του τηλεφώνου?

Επίσης, στις επαφές θα μπορούσαμε να είχαμε καταλογράφηση ελληνική. Δηλαδή οι δείκτες να είναι ελληνικοί και όχι μόνο λατινικοί και όλες οι ελληνικές επαφές να μην τσουβαλιάζονται μετά το λατινικό z?

Ευχαριστώ.

Στο samsung galaxy (το κινητο), οταν πατησεις παρατεταμενα το αριστερο hardware πληκτρο σου εμφανιζει "αναζητηση". εκει μπορεις να γραψεις τα πρωτα δυο γραμματα και να βρεις αμεσως την επαφη που θελεις.

Φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και στο galaxy tab με καποιο απο τα πληκτρα που εχει.

δοκιμασε το και πες μας. σιγουρα θα ενδιαφερει κι'αλλους.

 

* Αναφερω επιπροσθετως, οτι η αναζητηση που αναφερω παραπανω ισχυει και για εφαρμογες, Bookmarks και φυσικα για οτιδηποτε στο ιντερνετ.

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται! Ότι γίνεται αυτό που λες.

Έτερον εκάτερον!

Εγώ ρωτώ για τις δυο συγκεκριμένες δυνατότητες.

Είμαι στο τηλέφωνο, και δεν χρειάζεται να βγω έξω για να ψάχνω…κλπ.

Είμαι στον κατάλογο και τρέχω το ευρετήριο χωρίς τίποτε άλλο.

Καμιά ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Στα €199 το Samsung Galaxy Tab από τη Vodafone με πάγιο €45

 

Στο πρόγραμμα Vodafone Mobile Broadband Unlimited

 

http://img710.imageshack.us/img710/286/60494ce75be7e1be979bd1a.jpg

 

 

 

Το Samsung Galaxy Tab πωλείται αντί 689 ευρώ όταν το Galaxy S είναι 136 ευρώ φθηνότερο. (Φωτογραφία: Associated Press Copyright 2010

The Associated Press All Rights Reserved

Associated Press text, photo, graphic, audio and/or video material shall not be published, broadcast, rewritten for broadcast or publication or redistributed directly or indrectly in any medium. Neither these AP Materials nor any portion thereof may be stored in a computer except for personal and non-commercial use. The AP will not be held liable for any delays, inaccuracies, errors or omissions therefrom or in the transmission or delivery of all or any part thereof or for any damages arising from any of the foregoing.

 

Στα 689 ευρώ ορίστηκε η τιμή λιανικής διάθεσης χωρίς πρόγραμμα από τη Vodafone, στα 199 ευρώ με το πρόγραμμα Vodafone Mobile Broadband Unlimited και στα 344 ευρώ με το Vodafone Unlimited με Internet 70.

 

Στο πρόγραμμα ομιλίας και Ίντερνετ, Vodafone Unlimited Internet 70 με ετήσιο συμβόλαιο, το tablet PC της Samsung επιδοτείται και πωλείται στα 344 ευρώ, με μηνιαίο πάγιο 72,35 ευρώ με κίνηση στο Ίντερνετ έως 3GB το μήνα (σύμφωνα με την πολιτική ορθής χρήσης). Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι στο ίδιο πρόγραμμα, το τελευταίο smartphone της Samsung, Galaxy S κοστίζει 330 ευρώ.

 

Επίσης, η Vodafone διαθέτει το Samsung Galaxy Tab με το πρόγραμμα Mobile Internet, Vodafone Mobile Broadband Unlimited με πάγιο περίπου 45 ευρώ για κίνηση έως 30GB το μήνα. Δείτε περισσότερα στη σελίδα της Vodafone. Ωστόσο, όπως μας ενημέρωσε εκπρόσωπος της εταιρείας μπορεί να γίνει σύνδεση και στο πρόγραμμα Vodafone Mobile Broadband 10GB με μηνιαίο πάγιο περίπου 35 ευρώ.

 

Το Samsung Galaxy Tab διατίθεται, τουλάχιστον προς το παρόν, αποκλειστικά από τη Vodafone και οι προαναφερόμενες τιμές αναφέρονται στο μοντέλο με μνήμη 16GB.

 

 

Ενδιαφέρον έχει η σύγκριση από πλευράς τιμής ανάμεσα στο tablet 7'' της Samsung (που λειτουργεί και ως τηλέφωνο) και στο Apple iPad 9'' (το δεύτερο, και συγκεκριμένα το μοντέλο με 3G και Wi-Fi και 16Β μνήμη υπολογίζεται ότι θα πωλείται στα 629 ευρώ, ωστόσο στην τιμή αυτή δεν περιλαμβάνεται ΦΠΑ 23% και αν προστεθεί το κόστος του ανεβαίνει στα 773,67 ευρώ).

 

To Samsung Galaxy Tab μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σερφάρισμα στο Web, την προβολή ταινιών, την ανάγνωση e-book, την πλοήγηση με GPS αλλά και για τηλεφωνικής κλήσεις.

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι:

 

* Έγχρωμη οθόνη πολλαπλής αφής με διαγώνιο 7 ίντσες (17,78 εκατοστά) τεχνολογίας WSVGA TFT-LCD με ανάλυση 1024x600 pixel

 

* Αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ευκρίνειας HD1080p, σε όλα τα φορμά, συμπεριλαμβανομένων XviD, MPEG-4, h.264 αλλά και DivX (αναπαραγωγή και αποθήκευση χωρίς μετατροπή).

 

* Κάμερες μπροστά και πίσω - κάμερα πίσω 3Mpixel με φλας LED για τη λήψη φωτογραφιών και βίντεο με ανάλυση 720x480 pixel με ταχύτητα 30 καρέ το δευτερόλεπτο. Κάμερα μπροστά 1,3Mpixel για βιντεο-κλήσεις μέσω 3G και Wi-Fi

 

* Επεξεργαστής 1GHz A8 Cortex με επεξεργαστή γραφικών PowerVR SGX540 3D και μνήμη 512ΜΒ.

 

* Δύο μοντέλα με χωρητικότητα 16GB και 32GB και θύρα microSD για 32GB έξτρα (μέγιστη χωρητικότητα 64GB)

 

* Λειτουργικό Android 2.2 με υποστήριξη Adobe Flash 10.1 για την αναπαρωγή περιεχομένου σε flash

 

* Samsung TouchWiz 3.0 και SocialHub λογισμικό της Samsung για ενοποίηση SMS, IM και e-mail από διαφορετικά κοινωνικά δίκτυα

 

* Αξιοποίηση δικτύων κινητής τηλεφωνίας HSDPA έως 7,2Mbps download (διαθέτει υποδοχή κάρτας SIM), γρήγορη ασύρματη δικτύωση μικρής εμβέλειας με Bluetooth 3.0 και ασύρματη δικτύωση με το γρηγορότερο 802.11n Wi-Fi. Δυνατότητα σύνδεσης με τηλεοράσεις μέσω DLNA

 

* Πάχος μόλις 1,19 εκατοστά περίπου

 

* Ύψος 12 εκατοστά περίπου

 

* Πλάτος 19 εκατοστά περίπου

 

* Βάρος 380 γραμμάρια περίπου

 

* Αυτονομία: 7 ώρες αναπαραγωγής βίντεο, σύμφωνα με τη Samsung

 

* Αμεση πρόσβαση στο διαδικτυακό κατάστημα εφαρμογών για συστήματα με το λειτουργικό Android της Google (Android Market) καθώς και στο κατάστημα εφαρμογών της Samsung

 

* Εισαγωγή κειμένου σε ιδεατό πληκτρολόγιο (Swype) αλλά και με σύνδεση πληκτρολογίου (θα πωλείται ως αξεσουάρ)

 

* A-GPS

 

* Ενσωματωμένη υποστήριξη Gmail και MS Exchange ActiveSync

 

 

 

 

περισσοτερα http://tech.in.gr/presentations/article/?aid=1231057989

Edited by mpompa
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη θέμα φίλε μου, ας κάνει κάποιος copy-paste τις πληροφορίες που παρέθεσες ^^

 

Υ.Γ Α, όσο για το πάγιο των 45 ή 35 ευρώ στο Mobile Broadband 10gb, μου είπαν στο Πλαίσιο ότι είναι για 24 μήνες συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τελικά και το πήρα και εγώ παιδιά, δεν άντεξα στον πειρασμό!

 

1η εντύπωση από το μέγεθος / βάρος = Πιστεύω ότι ΕΥΤΥΧΩΣ δε πήρα 10" tablet γιατί αν ήταν μεγαλύτερο, δε θα βόλευε καθόλου πιστεύω, σα να είχαν δίκιο όλοι αυτοί που έλεγαν ότι οι 7" είναι η χρυσή τομή μεταξύ φορητότητας και χρηστικότητας.

 

Περισσότερα, αργότερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις =

 

Ε Χ Ω Χ Α Ζ Ε Ψ Ε Ι ! ! !

 

Συγγνώμη για τα κεφαλαία, αλλά ειλικρινά δε το περίμενα ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ!!

 

Οθονάρα, ευχρηστία, ταχύτητα ( ναι, οκ, δεν είχα ασχοληθεί με Android ), έχω μείνει έκπληκτος!!

 

Περισσότερα αφού πάω τουαλέτα !! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, έχει πολύ πράμα.

 

Βαγγέλη, όταν το συνδέεις με το usb στο pc, δε μπορεί να πάρει ίντερνετ από το Pc όπως παίρνουν τα windows mobile κινητά πχ; Γιατί δε βλέπω να μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο.

 

Μας μένουν μόνο wlan / bluetooth / 3g λύσεις;

 

 

Υ.Γ. Δες πμ

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, μελετησε αυτο γιατι δεν το εχω ψαξει ενδελεχως (και σιγουρα δεν ειναι ευκολο σε android, οσο στις υπολοιπες πλατφορμες) - το αναποδο ειναι πολυ διαδεδομενο κι απλο:

http://www.mail-archive.com/android-freerunner@android.koolu.org/msg00563.html

 

Επισης, το απολυτο γκατζετακι - αξεσουαρ για το tab:

http://techblog.gr/gadgets/sony-ericsson-liveview-8476/

http://www.sonyericsson.com/cws/file/1.839899.1285655946!translation/image/LiveView_PHP-Top-Image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..κάθε αρχή και δύσκολη...δε βλέπω και πως μπορώ να ρυθμίσω το 3G, να πάρω ίντερνετ απο εκεί..

 

 

EDIT:

Α, το βρήκα τελικά ^^

Edited by ektel
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγγνώμη για την ερώτηση.Μάλλον βλακεία θα ρωτήσω, αλλά ας το πάρει το ποτάμι.

Πως γίνεται να συνδυάσει και κινητό τηλέφωνο και mobile broadband internet; Δε χρειάζονται δύο διαφορετικές sim; Μήπως η vodafone ενσωματώνει το πρόγραμμα για mobile internet (unlimited ή 10GB) στο νούμερο του τηλεφώνου σου;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω την ερωτησουλα μου,απο το market μπορεις να κατεβασεις?
Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ..μόλις πήρα είδηση ότι έχω θέμα με τα sms. ( Wind )

 

Λαμβάνω κανονικά, αλλά δε μπορώ να στείλω. Το κέντρο sms είναι σωστό..καμιά ιδέα;;

 

EDIT: ΟΚ, το έφτιαξα.

Edited by ektel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Κατάφερε κανείς να ρυθμίσει τον exchange server;

Δεν έχει χωριστά πεδία για domain και όνομα χρήστη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ!!! 'Εχω και το iPAD 64GB, οπότε θα κάνω άμεσες συγκρίσεις. Για την ώρα να πω ότι το μέγεθος και βάρος του είναι πιο ιδανικά από το μήλο.
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Κατάφερε κανείς να ρυθμίσει τον exchange server;

Δεν έχει χωριστά πεδία για domain και όνομα χρήστη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Βάζεις το domain\user στο user name. Π.χ. αν το domain είναι Marketing και ο user foo βάζεις στο πεδίο user name: Marketing\foo

Link to comment
Share on other sites

και για να ευθυμησουμε λιγο............

νεες θηκες για το TAB σε διαφορα σχεδια και χρωματα

http://img255.imageshack.us/img255/5985/41426048.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...