Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν τρέχω αυτό το RUU (για να ξεκλειδώσω SPL) μου βγάζει "ΣΦΑΛΜΑ [131]: ΣΦΑΛΜΑ ID ΠΕΛΑΤΗ"... μάλλον επειδή το κινητό μου είναι από το Χονγκ Κονγκ. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο αρχείο να τρέξω αντί γι' αυτό; και αν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό και με άλλα αρχεία οπότε πείτε μου τι να κάνω και σε αυτήν την περίπτωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Θα χρειαστεί να φτιάξεις goldcard (αν είσαι σε windows, είναι πιο απλό να χρησιμοποιήσεις το GoldCardTool - διάβασε προσεκτικά το readme). Υπάρχει εναλλακτική διαδικασία, αλλά θα πρέπει να είσαι εξοιωμένος με το command prompt. Βεβαιώσου ότι το κινητό σου είναι 32Α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα APN files που αναφέρονται εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811960 πρέπει να εγκατασταθούν και πως;

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Έχει καταφέρει κάποιος να τρέξει κανονικά τη διαδικασία για ξεκλείδωμα του perfected SPL 1.76.0009 σε Windows 7 64-bit;

 

Έχω δοκιμάσει τις λύσεις που προτείνει ο Βασίλης για αλλαγή της έκδοσης του HTC Sync, αλλαγή drivers, βάζοντας τη συσκευή σε bootloader αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο... ERROR 170.

 

Δείχνει να πρόκειται για θέμα με τους Drivers όχι όταν βλέπει τη συσκευής σαν HTC Dream Composite ADB Interface (έχω κάνει αυτό που περιγράφεται εδώ), αλλά όταν βλέπει τη συσκευή σαν HTC Bootloader.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος να τρέξει κανονικά τη διαδικασία για ξεκλείδωμα του perfected SPL 1.76.0009 σε Windows 7 64-bit;

 

Έχω δοκιμάσει τις λύσεις που προτείνει ο Βασίλης για αλλαγή της έκδοσης του HTC Sync, αλλαγή drivers, βάζοντας τη συσκευή σε bootloader αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο... ERROR 170.

 

Δείχνει να πρόκειται για θέμα με τους Drivers όχι όταν βλέπει τη συσκευής σαν HTC Dream Composite ADB Interface (έχω κάνει αυτό που περιγράφεται εδώ), αλλά όταν βλέπει τη συσκευή σαν HTC Bootloader.

 

Γιάννη δοκίμασες να το τρέξεις σε compatibility mode για XP και ως administrator;

 

Εάν δε δουλέψει και αυτό, πες μου να γράψω μια διαφορετική μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να φτιάξεις goldcard (αν είσαι σε windows, είναι πιο απλό να χρησιμοποιήσεις το GoldCardTool - διάβασε προσεκτικά το readme). Υπάρχει εναλλακτική διαδικασία, αλλά θα πρέπει να είσαι εξοιωμένος με το command prompt. Βεβαιώσου ότι το κινητό σου είναι 32Α.

 

από ότι είδα για goldcard θέλει και δεύτερη κάρτα μνήμης που εγώ δεν έχω. δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω απλώς ένα άλλο αρχείο; το RUU που δοκίμασα λέει europe στο όνομα. δεν υπάρχει κανένα παρόμοιο αρχείο για Χονγκ Κονγκ; ναι είναι 32Α το κινητό μου.

EDIT: βρήκα αυτή τη σελίδα. μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι από εδώ; forum.xda-developers.com/showthread.php?t=659403

Edited by Jokerman54

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κανονικότατα. Εάν θέλεις να εγκαταστήσεις πιο καινούρια recovery, κατέβασε αυτό το αρχείο, αποθήκευσέ το στο φάκελο tools του AndroidSDK και δώσε από command prompt τις παρακάτω εντολές:

 

fastboot erase recovery
fastboot flash recovery recovery-RA-magic+-v1.7.0.1.img

 

Μήπως να βάλω την 1.7.0.Η καλύτερα?

Γιατί λέει για την 1.7.0.1.H οτί δεν μπορεί να bootάρει με το ratio και το spl μου. Βέβεα λεεί για όσους έχουν αυτά τα ratio/spl να βάλουν την 1.6.2.

Μπερδεύτικα

ευχαριστώ πολύ Vman

HTC Saphire 32A (Magic)

Radio:6.35.10.18

SPL:1.76.2007

RCMagic 3.0

Link to comment
Share on other sites

xmm τι να σε πω.. το μονο που μπορω να φανταστω ειναι μιπως εγινε καποιο λαθος στο κατεβασμα? και δεν ειναι σωστο το zip αρχειακι? δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο...

αν δεν βαριεσαι ξανακατεβασε το! και ευχομαι να τα καταφερεις :P

 

Τελικά δεν μπορώ να φλασάρω καμία rom. Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά όποια rom και αν προσπάθησα να φλασάρω από recovery κάνει το εξής:

 

Ξεκινάει κανονικά η διαδικασία:

Ιnstall from sdcard...

Finding update package...

Opening update package...

Verifying update package...

 

Εδώ μου πετάει τρεις σελίδες με errors που λένε:

getprop("ro.bootloader") == 1.33.2011" ||

 

Και στο τέλος μου βγάζει:

E: Error in /sdcard/update-cm-6.1.0-RC1-DS-signed.zip

(Status 7)

 

Instalation aborted

 

Αν κάποιος μπορεί να καταλάβει από τα παραπάνω τι συμβαίνει θα ήμουν χαρούμενος να ακούσω μπας και καταφέρω να περάσω την καινούρια rom του cyanogen :)

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

από ότι είδα για goldcard θέλει και δεύτερη κάρτα μνήμης που εγώ δεν έχω. δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω απλώς ένα άλλο αρχείο; το RUU που δοκίμασα λέει europe στο όνομα. δεν υπάρχει κανένα παρόμοιο αρχείο για Χονγκ Κονγκ; ναι είναι 32Α το κινητό μου.

EDIT: βρήκα αυτή τη σελίδα. μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι από εδώ; forum.xda-developers.com/showthread.php?t=659403

 

Για ν' αποφύγεις την goldcard, θα πρέπει το RUU να είναι για το Hong Kong και test signed. Εάν δεν κάνω λάθος, τέτοιο αρχείο δεν υπάρχει. Τα παρακάτω είναι η μέθοδος που σου ανέφερα προηγουμένως με τη χρήση εντολών.

 

Θα πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το AndroidSDK και θα χρειαστείς επιπλέον recovery , το engineering SPL 1.76.2007 και αυτό το αρχείο. Τη recovery, το engineering SPL και το UniversalAndRoot που υπάρχει στο δεύτερο αρχείο τα αντιγράφεις στην κάρτα SD, ενώ το flash_image στο φάκελο tools του AndroidSDK.

 

  • Εγκατέστησε το UniversalAndroot στο κινητό πχ με τον Astro File Manager. Στη συνέχεια τρέξ' το και, αφού επιλέξεις το "Do not install Superuser", πάτησε το Root.
  • Σύνδεσε το κινητό στο PC
  • Άνοιξε command prompt στο φάκελο tools του AndroidSDK και γράψε τις παρακάτω εντολές:

 

adb shell
su
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
cd /system
chmod 777 bin
exit
exit
adb push flash_image /system/bin
adb shell
su
cd /system/bin
chmod 777 flash_image
flash_image recovery /sdcard/recovery-RA-magic+-v1.7.0.1.img

 

Στη συνέχεια σβήσε το κινητό και μπες στη recovery με Home+Power. Πήγαινε στο "Flash zip from sd card" και επέλεξε το update-hboot-1762007-signed.zip. Θα σου ζητήσει να κάνεις επανεκκίνηση και με αυτό τον τρόπο θα έχεις ξεκλειδώσει το SPL σου.

 

Μήπως να βάλω την 1.7.0.Η καλύτερα?

Γιατί λέει για την 1.7.0.1.H οτί δεν μπορεί να bootάρει με το ratio και το spl μου. Βέβεα λεεί για όσους έχουν αυτά τα ratio/spl να βάλουν την 1.6.2.

Μπερδεύτικα

ευχαριστώ πολύ Vman

 

Με το radio και SPL που έχεις μπορεί να δουλέψει η recovery που σου είπα και η 1.6.2 για Hero. Ωστόσο, αυτή που σου πρότεινα είναι καλύτερη, γιατί έχει διορθωμένα κάποια bugs που υπάρχουν στην 1.6.2. Η 1.7.0.1H δε θα δουλέψει. Είναι για το παλιό radio.

 

Αν κάποιος μπορεί να καταλάβει από τα παραπάνω τι συμβαίνει θα ήμουν χαρούμενος να ακούσω μπας και καταφέρω να περάσω την καινούρια rom του cyanogen :)

 

Λεωνίδα σβήσε τη recovery που έχεις με "fastboot erase recovery" και εγκατέστησέ την από την αρχή. Κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί το πρόβλημά σου.

 

Ποιο SPL και radio έχεις;

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Λεωνίδα σβήσε τη recovery που έχεις με "fastboot erase recovery" και εγκατέστησέ την από την αρχή. Κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί το πρόβλημά σου.

 

Ποιο SPL και radio έχεις;

 

SAPPHIRE PVT 32A ENG S-OFF H

HBOOT-1.76.2007 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

 

Έχω ένα θέμα με τους drivers και δεν βλέπει το κινητό σε fastboot εδώ και καιρό. Παρόλαυτά είχα προσπαθήσει να αλλάξω radio για να βάλω την rcmagic με το Radio Switcher από το XDA αλλά η recovery δεν έλεγε να εγκατασταθεί για κανένα λόγο και το αποτέλεσμα είναι να μείνω για πολύ καιρό χωρίς recovery. Απλά είχα καταφέρει να κάνω restore ένα nandroid backup της CM6 και ήμουν με αυτή τόσο καιρό.

Πλέον κατάφερα να εγκαταστήσω recovery μέσα από το rom manager. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω τη δουλειά από το rom manager? Δε νομίζω να καταφέρω τίποτα από fastboot...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

SAPPHIRE PVT 32A ENG S-OFF H

HBOOT-1.76.2007 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

 

Έχω ένα θέμα με τους drivers και δεν βλέπει το κινητό σε fastboot εδώ και καιρό. Παρόλαυτά είχα προσπαθήσει να αλλάξω radio για να βάλω την rcmagic με το Radio Switcher από το XDA αλλά η recovery δεν έλεγε να εγκατασταθεί για κανένα λόγο και το αποτέλεσμα είναι να μείνω για πολύ καιρό χωρίς recovery. Απλά είχα καταφέρει να κάνω restore ένα nandroid backup της CM6 και ήμουν με αυτή τόσο καιρό.

Πλέον κατάφερα να εγκαταστήσω recovery μέσα από το rom manager. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω τη δουλειά από το rom manager? Δε νομίζω να καταφέρω τίποτα από fastboot...

 

Μπορείς να κάνεις κανονικά εγκατάσταση μέσα από το ROM Manager (Install ROM from sd card). Βέβαια, εφόσον εγκατέστησες recovery, μπορείς να ξαναδοκιμάσεις με την "παραδοσιακή" μέθοδο (ούτως ή άλλως και ο ROM Manager αυτό κάνει, αλλά αυτοματοποιημένα).

Link to comment
Share on other sites

τα έκανα όλα κανονικά αλλά όταν ανοίγω το κινητό μου βγάζει να πατήσω ένα andorid. το πατάω και μου βγάζει:

Sorry!

the process com.google.process.gapps has stopped unexpectedly. please try again.

Force close

 

όσες φορές και να το κάνω μου βγάζει το ίδιο ή απλώς δεν κάνει τίποτα! τι να κάνω; δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου!!!

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κανονικά εγκατάσταση μέσα από το ROM Manager (Install ROM from sd card). Βέβαια, εφόσον εγκατέστησες recovery, μπορείς να ξαναδοκιμάσεις με την "παραδοσιακή" μέθοδο (ούτως ή άλλως και ο ROM Manager αυτό κάνει, αλλά αυτοματοποιημένα).

 

Το ξέρω, αλλά μου βγάζει αυτό το σφάλμα που ανέφερα παραπάνω κατά το φλασάρισμα. Δοκίμασα και με ClockworkMod και με Ra Recovery v1.7.0H τις οποίες μπορείς να εγκαταστήσεις μέσα από το rom manager...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

τα έκανα όλα κανονικά αλλά όταν ανοίγω το κινητό μου βγάζει να πατήσω ένα andorid. το πατάω και μου βγάζει:

Sorry!

the process com.google.process.gapps has stopped unexpectedly. please try again.

Force close

 

όσες φορές και να το κάνω μου βγάζει το ίδιο ή απλώς δεν κάνει τίποτα! τι να κάνω; δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου!!!

 

Τι ακριβώς έχεις κάνει μέχρι τώρα; Άλλαξες SPL; Κάνε μέσα από τη recovery "Fix permissions" και κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσει να σου βγάζει FCs.

 

Το ξέρω, αλλά μου βγάζει αυτό το σφάλμα που ανέφερα παραπάνω κατά το φλασάρισμα. Δοκίμασα και με ClockworkMod και με Ra Recovery v1.7.0H τις οποίες μπορείς να εγκαταστήσεις μέσα από το rom manager...

 

Λεωνίδα πρέπει πρώτα να βάλεις το παλιό radio και SPL, για να εγκαταστήσεις τη ROM του Cyanogen. Πιθανότατα γι' αυτό σου βγάζει αυτό το σφάλμα. Εκτός κι αν δοκίμασες και ROM για το 6.35, οπότε θέλει περισσότερο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς έχεις κάνει μέχρι τώρα; Άλλαξες SPL; Κάνε μέσα από τη recovery "Fix permissions" και κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσει να σου βγάζει FCs.

 

έκανα ότι λες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3357304#post3357304

 

εννοείς "fix apk uid mismatches"? γιατι μόνο αυτό βρήκα!

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Λεωνίδα πρέπει πρώτα να βάλεις το παλιό radio και SPL, για να εγκαταστήσεις τη ROM του Cyanogen. Πιθανότατα γι' αυτό σου βγάζει αυτό το σφάλμα. Εκτός κι αν δοκίμασες και ROM για το 6.35, οπότε θέλει περισσότερο ψάξιμο.

 

Κάτσε γιατί κάπου σε χάνω. Το παλιό radio και SPL έχω...

Το 3.22 που σου έχω γράψει και παραπάνω.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

έκανα ότι λες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3357304#post3357304

 

εννοείς "fix apk uid mismatches"? γιατι μόνο αυτό βρήκα!

 

Ναι, αυτό εννοώ. Απλά θυμόμουν πως το ανέφεραν σε παλιότερη έκδοση της recovery του Amon_RA.

 

Κάτσε γιατί κάπου σε χάνω. Το παλιό radio και SPL έχω...

Το 3.22 που σου έχω γράψει και παραπάνω.

 

Δεν είδα το radio αλλά το SPL που είναι 1.76.2007. Μάλλον έχεις κάνει κάποια πατάτα, εάν έχεις αυτό το SPL με 3.22 radio. Επιβεβαίωσε ότι έχεις 3.22 με 1.76.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοώ. Απλά θυμόμουν πως το ανέφεραν σε παλιότερη έκδοση της recovery του Amon_RA.

 

το έκανα αλλά συνεχίζει να μου βγάζει FC

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα το radio αλλά το SPL που είναι 1.76.2007. Μάλλον έχεις κάνει κάποια πατάτα, εάν έχεις αυτό το SPL με 3.22 radio. Επιβεβαίωσε ότι έχεις 3.22 με 1.76.

 

Ναι εχω 3.22 με 1.76

Μαλλον την εχω κανει την πατάτα μου... :blink:

Ποιό SPL να βάλω?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

το έκανα αλλά συνεχίζει να μου βγάζει FC

 

Κάνε ξανά εγκατάσταση φροντίζοντας να κάνεις wipe data και dalvik cache με fastboot erase system -w, αλλά και μέσα από τη recovery.

 

Ναι εχω 3.22 με 1.76

Μαλλον την εχω κανει την πατάτα μου... :blink:

Ποιό SPL να βάλω?

 

Θα πρέπει να βάλεις 1.33.2010 SPL. Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ απλά χρησιμοποίησε την τελευταία recovery του Amon_RA (1.7.0.1H).

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου πεις ποια βήματα να ξανακάνω; είναι η πρώτη φορά που αλλάζω ROM

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιάννη δοκίμασες να το τρέξεις σε compatibility mode για XP και ως administrator;

 

Εάν δε δουλέψει και αυτό, πες μου να γράψω μια διαφορετική μέθοδο.

 

Το έχω δοκιμάσει ήδη. Δεν δουλεύει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει ήδη. Δεν δουλεύει.

 

Δες εδώ.

 

μπορείς να μου πεις ποια βήματα να ξανακάνω; είναι η πρώτη φορά που αλλάζω ROM

 

Θα πρέπει να μπεις στη recovery (Home+Power) και να κάνεις πρώτα wipe data και wipe Dalvik cache και στη συνέχεια "Flash zip from sd card" και να επιλέξεις το αρχείο της ROM που θέλεις να εγκαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δες εδώ.

 

Δοκιμάζω και αναφέρω...

 

EDIT: Όλα καλα! ;)

 

το έκανα αλλά συνεχίζει να μου βγάζει FC

 

Λοιπόν επειδή μου έβγαλε και εμένα το ίδιο πρόβλημα, είναι επειδή αναφέρει στις οδηγίες εδώ να περάσουμε στο τέλος το google add-on (σε περίπτωση της καθαρής εγκατάστασης). Αυτό είναι υπεύθυνο για το πρόβλημα. Αν ακολουθηθούν οι οδηγίες του Βασίλη περί wipe και ξαναφλασαρίσματος μόνο την rom (και το port file φυσικά) θα δουλέψει κανονικά.

 

Το θέμα είναι... χρειαζόμαστε κάποια διαφορετικά add-on σε αυτή την περίπτωση;

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή μου έβγαλε και εμένα το ίδιο πρόβλημα, είναι επειδή αναφέρει στις οδηγίες εδώ να περάσουμε στο τέλος το google add-on (σε περίπτωση της καθαρής εγκατάστασης). Αυτό είναι υπεύθυνο για το πρόβλημα. Αν ακολουθηθούν οι οδηγίες του Βασίλη περί wipe και ξαναφλασαρίσματος μόνο την rom (και το port file φυσικά) θα δουλέψει κανονικά.

 

Το θέμα είναι... χρειαζόμαστε κάποια διαφορετικά add-on σε αυτή την περίπτωση;

 

Εγώ έκανα την εγκατάσταση με την παρακάτω σειρά και δεν είχα πρόβλημα, ούτε τώρα αλλά ούτε και με παλιότερες εκδόσεις.

Εάν και αυτό δε δουλέψει, δοκιμάστε να κάνετε format την SD και ξανά καθαρή εγκατάσταση. Τέλος, εάν και αυτό δε φέρει αποτέλεσμα, θα δοκίμαζα να κάνω την εγκατάσταση της ROM (ROM + port) και, αφού φορτώσει μια φορά το κινητό, να εγκατασήσω το google add-on.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

To Google Add-on τι περιλαμβάνει; Είναι απαραίτητο;

 

Επίσης, προτείνεις περισσότερο αυτή τη rom από την official της T-Mobile;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...