Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Δυστυχώς και εγώ οφείλω να σε ενημερώσω ότι δεν επιτρέπονται οι αγγελίες στο forum εκτός του Buy&Sell στο οποίο για να έχεις πρόσβαση χρειάζονται τουλάχιστον 150 post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, κατεβασα ενα application για alarm clock (δεν θυμαμαι τ ονομα ακριβως) και αλλαξα εκ παραδρομής μια ρυθμιση που ειχε να κανει με "launch desk" + time απο never σε 2 minutes, με αποτελεσμα το τηλ. να αδρανοποιηθει μετά απο λιγο κ να μου δειχνει μονο το σημα HTC της εναρξης συνεχεια.. Το κλεισα και το ξαναανοιξα αλλα δεν προλαβαινει να λειτουργησει γιατι στα 2' πεφτει παλι το σηματακι.. Μηπως ξέρει κανείς τι μπορω να κάνω? πρεπει να αλλάξω SD card?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κατεβασα ενα application για alarm clock (δεν θυμαμαι τ ονομα ακριβως) και αλλαξα εκ παραδρομής μια ρυθμιση που ειχε να κανει με "launch desk" + time απο never σε 2 minutes, με αποτελεσμα το τηλ. να αδρανοποιηθει μετά απο λιγο κ να μου δειχνει μονο το σημα HTC της εναρξης συνεχεια.. Το κλεισα και το ξαναανοιξα αλλα δεν προλαβαινει να λειτουργησει γιατι στα 2' πεφτει παλι το σηματακι.. Μηπως ξέρει κανείς τι μπορω να κάνω? πρεπει να αλλάξω SD card?

 

Μπες σε safe mode με την εξής διαδικασία:

  • Σβήσε το κινητό
  • Κράτησε πατημένο το menu και πάτησε στιγμιαία το power. Μην αφήσεις το menu παρά μόνο όταν δεις στην αριστερή γωνία της οθόνης, να εμφανίζεται το "Safe Mode"

Στη συνέχεια άλλαξε τη ρύθμιση της εφαρμογής ή απεγκατέστησέ την.

 

Εάν δε δουλέψει το παραπάνω, θα πρέπει να κάνεις hard reset. Δυστυχώς, με αυτόν τον τρόπο θα χαθούν οι ρυθμίσεις και οι εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει.

 

Για hard reset κάνε τα παρακάτω:

1. With the phone turned off, press and hold the HOME and BACK buttons.

2. Briefly press the END CALL/POWER button while continuing to press the HOME and BACK buttons.

3. When you see the screen with the 3 Android images, release the HOME and BACK buttons, and then press the TRACKBALL.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να καταγράψει επιγραμματικά, τα βήματα για να εγκαταστήσω τη rom που αναφέρεται στο link : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811620

Εχει πολύ καλές εντυπώσεις και φαίνεται ότι όλα λειτουργούν.

 

Επειδή είμαι αρχάριος παρακαλώ οι οδηγίες να είναι σαφείς.

Το κινητό έχει τα εξής στοιχεία:

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT - 1.76.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.0.8.29

Dec 8 2009, 17:38:48.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να δώσω και εγώ λίγο feedback.

 

Καταρχήν είναι μακράν το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ.

 

Σε ότι αφορά τις ROM, εδώ και καιρό έχω καταλήξει σε αυτή (CM6-Minimou), η οποία είναι 2.2, πολύ γρήγορη, σταθερότατη και με εντυπωσιακή διάρκεια μπαταρίας. Δοκιμάστε την όσοι θέλετε, έχω δοκιμάσει αρκετές.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=735841

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να καταγράψει επιγραμματικά, τα βήματα για να εγκαταστήσω τη rom που αναφέρεται στο link : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811620

Εχει πολύ καλές εντυπώσεις και φαίνεται ότι όλα λειτουργούν.

 

Επειδή είμαι αρχάριος παρακαλώ οι οδηγίες να είναι σαφείς.

Το κινητό έχει τα εξής στοιχεία:

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT - 1.76.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.0.8.29

Dec 8 2009, 17:38:48.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Καλωσήρθες στο forum. Καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στο πρώτο post, όπου θα βρεις πληροφορίες για τα βασικά.

 

Η ROM στην οποία παραπέμπεις, δεν μπορεί να εγκατασταθεί απευθείας στο Magic, γιατί προορίζεται για 32B κινητά. Αντ' αυτής σου προτείνω αυτήν εδώ. Ωστόσο, για να φτάσεις να την εγκαταστήσεις, θα χρειαστεί πρώτα να ξεκλειδώσεις το SPL σου κι έπειτα ν' αλλάξεις radio και SPL. Αφού κάνεις τα παραπάνω, θ' ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ (Για όσους έχουν radio της σειράς 3.22.x.x), χρησιμοποιώντας τα αρχεία της ROM που σου πρότεινα (ROM file, port file).

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω το htc sync να βρει το κινητο αλλα ματαια.δοκιμασα σε windows 7,vista xp.αν κ δεν πρεπει να εχω αλλο,μπορει καποιος να μου απαντησει εαν το καλωδιο γραφει επανω htc μπας κ βαζω αλλο;
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω το htc sync να βρει το κινητο αλλα ματαια.δοκιμασα σε windows 7,vista xp.αν κ δεν πρεπει να εχω αλλο,μπορει καποιος να μου απαντησει εαν το καλωδιο γραφει επανω htc μπας κ βαζω αλλο;

 

Το καλώδιο γράφει πάνω HTC. Έχεις ενεργοποιημένο το USB debugging από τις ρυθμίσεις > εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω το htc sync να βρει το κινητο αλλα ματαια.δοκιμασα σε windows 7,vista xp.αν κ δεν πρεπει να εχω αλλο,μπορει καποιος να μου απαντησει εαν το καλωδιο γραφει επανω htc μπας κ βαζω αλλο;

 

Και εγω ειχα καποτε παρομοιο προβλημα αλλα μου τους εγκατεστησε αυτοματα αφου μπηκα σε fast boot και το συνεδεσα με τη usb! δεν ξερω αν θα σου δουλεψει αλλα μπορεις να κανεις μια δοκιμη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=810471 για δείτε μια ματια εδω φαίνεται πολυ καλή αν και λείπουν οι οδηγιες για την εγκατασταση και μαλλον θα χρειαστουμε βοηθεια απο τον vman once again....
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=810471 για δείτε μια ματια εδω φαίνεται πολυ καλή αν και λείπουν οι οδηγιες για την εγκατασταση και μαλλον θα χρειαστουμε βοηθεια απο τον vman once again....

 

vman :clap: vman :clap: vman :clap: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=810471 για δείτε μια ματια εδω φαίνεται πολυ καλή αν και λείπουν οι οδηγιες για την εγκατασταση και μαλλον θα χρειαστουμε βοηθεια απο τον vman once again....

 

Πρόκειται για τη 2.1 ROM της Rogers χωρίς τα πολλά πειράγματα και bugs της RCMagic. Εννοείται ότι για την εγκατάστασή της πρέπει να έχετε radio της σειράς 6.35. Ο developer έφτιαξε δύο βασικές ROM στις οποίες μπαίνουν, ανάλογα με τις ανάγκες σας, διάφορα πρόσθετα. Η μία ROM είναι αυτή που ονομάζει BASE και περιλαμβάνει μόνο Αγγλικά και Γαλλικά, ενώ η δεύτερη είναι η ML (από το multilanguage) και περιλαμβάνει και άλλες γλώσσες (δεν ξέρω αν έχει τα Ελληνικά, αλλά πιθανολογώ ότι έχει - ας το επιβεβαιώσει κάποιος που έβαλε ή θα βάλει την ML). Και οι δύο έχουν Apps2SD.

 

Η διαδικασία εγκατάστασης είναι η γνωστή από άλλες ROM:

 

  • Κατεβάζετε το αρχείο της ROM που σας ενδιαφέρει (BASE ή ML) και το αποθηκεύετε στην κάρτα SD. Κάνετε το ίδιο και για τα πρόσθετα. Θα πρέπει να προσέξετε, γιατί κάποια προορίζονται μόνο για τη BASE, άλλα μόνο για την ML και άλλα είναι κοινά και για τις δύο.
  • Σβήνετε το κινητό και μπαίνετε σε recovery με Home+Power.
  • Κάνετε nandroid backup.
  • Στη συνέχεια κάνετε wipe (data και Dalvik cache)
  • Με "Flash zip from sd card" εγκαθιστάτε το αρχείο της ROM (BASE ή ML) και στη συνέχεια το πρόσθετα που θέλετε.
  • Κάνετε επανεκκίνηση και είστε έτοιμοι.

 

OFFTOPIC

Παρεμπιπτόντως, στη 2.2 της T-mobile που έχω τώρα στο κινητό μου, η διαθέσιμη μνήμη προς χρήση αμέσως μετά την εγκατάσταση είναι γύρω στα 280 MB.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Vman ευχαριστουμε πολύ.

 

Η 2.2 της T-mobile που έχεις τώρα στο κινητό σου έχει ελληνικό πληκτρολόγιο;

Μπαταρία, φωτογραφική μηχανή, GPS, λειτουργούν κανονικά;

 

Ποιές είναι οι παρατηρήσεις σου για τη συγκεκριμένη rom. Εχει κάποιο μειονέκτημα επειδή είναι ported;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Vman ευχαριστουμε πολύ.

 

Η 2.2 της T-mobile που έχεις τώρα στο κινητό σου έχει ελληνικό πληκτρολόγιο;

Μπαταρία, φωτογραφική μηχανή, GPS, λειτουργούν κανονικά;

 

Ποιές είναι οι παρατηρήσεις σου για τη συγκεκριμένη rom. Εχει κάποιο μειονέκτημα επειδή είναι ported;

Ευχαριστώ.

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο δεν είχε, αλλά εγκατέστησα το HTC_IME mod για έκδοση 1.5 (όχι για >1.6) και δουλεύει μια χαρά . Τα υπόλοιπα (GPS, φωτογραφική κλπ) δουλεύουν όπως πρέπει. Στην μπαταρία έχει μια υστέρηση σε σχέση με τη 2.1 της Rogers, αλλά η διάρκειά της είναι αισθητά βελτιωμένη σε σχέση με Cyanogen.

 

Κάποιο σοβαρό μειονέκτημα δεν έχω εντοπίσει τις 2-3 μέρες που τη χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

CleanMagic 4.0 Apps2SD multilanguage μόλις την εγκατεστησα τα ελληνικά ειναι παντου και στο μενου και στο πληκτρολογιο χωρις καμια δικια μου προσθήκη αυτο που εχω απορια ειναι για το app2sd χρειαζεται να κανω κατι ή τα αποθηκευει μονο του? vman σε ευχαριστω για πολλοστη φορα! μπορεις να μου πεις πως βλεπω τη μνημη μου μενει μετα την εγκατασταση? ευχαριστω πολυ

Υ.Γ. μου φαινεται οτι παει πιο γρηγορα απο την επισημη ελληνικη αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου αν κατι δεν παει καλα θα σας ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

CleanMagic 4.0 Apps2SD multilanguage μόλις την εγκατεστησα τα ελληνικά ειναι παντου και στο μενου και στο πληκτρολογιο χωρις καμια δικια μου προσθήκη αυτο που εχω απορια ειναι για το app2sd χρειαζεται να κανω κατι ή τα αποθηκευει μονο του? vman σε ευχαριστω για πολλοστη φορα! μπορεις να μου πεις πως βλεπω τη μνημη μου μενει μετα την εγκατασταση? ευχαριστω πολυ

Υ.Γ. μου φαινεται οτι παει πιο γρηγορα απο την επισημη ελληνικη αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου αν κατι δεν παει καλα θα σας ενημερωσω!

Εχει βγει update για τη συγκεκριμένη rom.

Link to comment
Share on other sites

CleanMagic 4.0 Apps2SD multilanguage μόλις την εγκατεστησα τα ελληνικά ειναι παντου και στο μενου και στο πληκτρολογιο χωρις καμια δικια μου προσθήκη αυτο που εχω απορια ειναι για το app2sd χρειαζεται να κανω κατι ή τα αποθηκευει μονο του? vman σε ευχαριστω για πολλοστη φορα! μπορεις να μου πεις πως βλεπω τη μνημη μου μενει μετα την εγκατασταση? ευχαριστω πολυ

Υ.Γ. μου φαινεται οτι παει πιο γρηγορα απο την επισημη ελληνικη αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου αν κατι δεν παει καλα θα σας ενημερωσω!

 

Για να δουλέψει το Apps2SD, θα πρέπει να έχεις φτιάξει ένα ext3 partition (512MB συνιστώμενο μέγεθος) στην SD. Γενικές πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ.

 

Για την υπολειπόμενη μνήμη μπορείς να δεις στο Ρυθμίσεις > Κάρτα SD & μνήμη τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

@vman

 

Eίναι δυνατόν μετά την εγκατάσταση της t-mobile 2.2 ported 32A, αν χρειασθεί για λόγους εγγύησης, να εγκατασταθεί η εργοστασιακή rom και το κινητό να είναι μην είναι root και να έχει το HBOOT - 1.76.0009 (SAPP10000);

 

Που βρίσκουμε το HTC_IME mod και πως γίνεται η εγκατάστασή του;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@vman

 

Eίναι δυνατόν μετά την εγκατάσταση της t-mobile 2.2 ported 32A, αν χρειασθεί για λόγους εγγύησης, να εγκατασταθεί η εργοστασιακή rom και το κινητό να είναι μην είναι root και να έχει το HBOOT - 1.76.0009 (SAPP10000);

Ναι, τρέχοντας το επίσημο RUU για την 1.5.

 

Που βρίσκουμε το HTC_IME mod και πως γίνεται εγκατάστασή του;

 

Με αναζήτηση στο google. Αλλά για να μην κουράζεστε, ορίστε το link για απευθείας download.

 

Εγκατάσταση:

  • Download and unzip (not flashable update.zip!)
  • Install the two apks (HTC_IME & Clicker) using your favorite method (via a file manager or adb install -r). Sense users shouldn't (and needn't) install Clicker.
  • There is no need to push anything to /system
  • Go to Menu, Settings, Language & Keyboard. Activate "HTC_IME mod"
  • To change keyboard, long press on lower left key on stock keyboard or any input field. Select input method in the menu.

Link to comment
Share on other sites

@Vman

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Λόγω της απειρίας μου, αν και έψαξα και βρήκα στο Google για το HTC_IME mod, δεν ήμουνα σίγουρος αν ήταν το σωστό link και γιαυτό σε ρώτησα.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πηγα να αλλαξω το partition και απο τοτε καθε φορα που μπαινει να κανει load την ρομ κολλαει και το προσπαεθι συνεχεια... θα προσπαθησω ν ακανω restore την προηγουμενη που δουλευε και ξαναεγκατασταση αν εχει κανεις καμια ιδεα θα με βοηθησει παρα πολυ!!

Υ.Γ. το swap ποσο πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πηγα να αλλαξω το partition και απο τοτε καθε φορα που μπαινει να κανει load την ρομ κολλαει και το προσπαεθι συνεχεια... θα προσπαθησω ν ακανω restore την προηγουμενη που δουλευε και ξαναεγκατασταση αν εχει κανεις καμια ιδεα θα με βοηθησει παρα πολυ!!

Υ.Γ. το swap ποσο πρεπει να ειναι?

 

Δε χρειάζεται να κάνεις restore. Αρκεί να βγάλεις την SD και η ROM θα φορτώσει κανονικά. Μετά μπορείς να κάνεις format την κάρτα (αφού κάνεις backup) και να ξαναπροσπαθήσεις. Πρώτο θα πρέπει να έχεις το FAT32 partition και μετά το ext3. Τέλος, το swap πρέπει να είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ βασιλη αλλα δεν με προλαβες εκανα restore στην επισημη ελληνικη που εβαλα με την βοηθεια σου απο magic tips φυσικα!και ξαναφλασαρα με την ευκαιρια εβαλα και ενα update!

1)το swap ειναι 32 με πειραζει καπου? ή να το αλλάξω

2)η εσωτερικη μνημη ενω εχω 512mb ext3 ειναι 154 mb με 2 εφαρμογες εγκατεστημενες ( Skype και Astro manager) ειναι νορμαλ?

3) χωρις να θελω να σε επηρεασω νομιζω οτι αξιζει η Rom ενα αφιερωμα στο blog σου γιατι για newbie δεν δυσκολευτηκα πολυ εχει καινουργιο radio και ελληνικα κατευθειαν θα γλιτωσεις βασιλη πολυ κοσμο!Αν θες γραφω εγω τον οδηγο!!!

σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...