Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Πριν παρω root δικαιώματα στο Galaxy S, είχα διαβάσει αυτό το άρθρο. Έχω περάσει εδώ και 1 εβδομάδα το SetCPU λοιπόν και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου.

 

Το SetCPU είναι ένα πρόγραμμα που ελέγχει την δραστηριότητα του επεξεργαστή μας, ανάλογα με το πότε/πόσο αυτός χρειάζεται να επέμβει και υπόσχεται μεγαλύτερη οικονομία στην μπαταρία, καθώς αυτό που κάνει, είναι να αυξομειώνει την συχνότητα του επεξεργαστή, ανάλογα με τις περιστάσεις.

 

Μου φάνηκε χρήσιμο, μιας και δείχνει αντίστοιχο της τεχνολογίας cool n quiet που εισήγαγε η AMD με τον Athlon 64, τις καλές μέρες του τέταρτου τριμήνου του 2003.

 

Για ξεκίνημα να αναφέρουμε πως χρειάζεται να έχεις root δικαιώματα στην συσκευή για να το χρησιμοποιήσεις. Επίσης είναι paid app στο Market (1.99 Ευρώ) από XDA developer. Χρειάζεται Market Access.

 

Αφού το εγκατέστησα, πήγα αμέσως στις πιο "επιθετικές" του ρυθμίσεις. Δηλαδή, από το μενού διάλεξε autodect (για να βρει τον επεξεργαστή και μετά δήλωσα χρήση on demand και set on boot.

 

http://www.pokedev.com/setcpu/setcpu_doc_diag1.png

 

On Demand scaling: σημαίνει πως ο επεξεργαστής μας θα χρησιμοποιείται ανάλογα με το εκάστοτε φόρτο εργασίας στην συσκευή, πάντοτε όμως βάσει του max και του min που έχουμε θέσει.

 

Από εκεί και πέρα, το πρόγραμμα γίνεται πραγματικά ενδιαφέρον όταν περάσουμε στα profiles. Όπου μας δίνεται η δυνατότητα να ορίσουμε τις τιμές συχνοτήτων ανάμεσα στις οποίες επιτρέπουμε τον επεξεργαστή να κινηθεί (max - min), για συγκεκριμένες διεργασίες. Δηλαδή, ανάλογα με το ποσοστό μπαταρίας που μας απομένει, όταν το κινητό φορτίζει και το πιο σημαντικό, όταν η οθόνη του κινητού μας, σβήνει.

 

http://www.androlib.com/appscreenmax/jAFD.u.cs.png

 

Όλα αυτά, φαντάζουν ιδιαίτερα ελκυστικά και πραγματικά χρήσιμα. Η αλήθεια όμως είναι ότι το SetCPU μάλλον δεν έχει γραφτεί για την συσκευή μας.

 

Στην αρχή, νόμιζα πως θα δουλεύει καλά. Έπαιξα αρκετά με το Screen Off σε On Demand scaling. Αποτέλεσμα; Όποτε έσβηνε η οθόνη, κολλούσε η συσκευή. Δεν επανέρχονταν ποτέ. Έτσι, έπρεπε να βγάλω την μπαταρία και να κάνω reboot. Έφτασα το min στα 400MHz (που δεν είναι καθόλου λίγο) και το max στα 1000 (το οποίο είναι το 1GHz που μας δίνει ο Hummingbird ούτως ή άλλως) για να αρχίζει να σταθεροποιείται, αλλά τελικά και πάλι, μετά από 2 ή 3 ώρες, κόλλησε. Άλλαξα το scaling στο screen off profile (το οποίο ήταν και το μοναδικό που χρησιμοποίησα) σε conservative, αλλά και πάλι, όσο κι αν έπαιξα με τις τιμές του επεξεργαστή, τα κολλήματα επέμεναν.

 

Τελικώς διέγραψα το profile για το screen off κι άφησα μόνο την βασική λειτουργία του SetCPU. Και πάλι, μετά από αρκετές ώρες, κόλλησε. Με settings Max 1000 και min 100. Δηλαδή τις μέγιστες αποκλίσεις. Οπότε, άλλαξα το scaling mode από on demand σε conservative κι έκτοτε δεν έχω κανένα πρόβλημα. Διάλεξα αυτό, γιατί διάβασα πως εν τέλει το on demand δεν ενδείκνυται για το Galaxy S. Προφανώς γιατί το SetCPU έχει γραφτεί για διάφορα HTC χρέπια, τα οποία ούτε τόσο δυνατό επεξεργαστή έχουν, ούτε γενικότερα τόσο καλή υλοποίηση. :p :p :p

 

Όσον αφορά την κατανάλωση ενέργειας. Θεωρώ πως όντως βοήθησε την μπαταρία, καθώς έχουμε Δευτέρα ξημερώματα, η τελευταία φόρτιση έληξε Παρασκευή πρωί στις 10:00 κι αυτή την στιγμή έχει ακόμα 34%, με χρήση:

 

αρκετά μηνύματα, browsing, TETHERING (που πραγματικά λιώνει την μπαταρία, καθώς πρέπει να έπεσε 15% μέσα σε μισή ώρα Mobile AP) κάποια απαραίτητα reboot για αλλαγή SIM, φωτογραφίες (προβολή και φωτογράφιση), λίγη μουσικούλα και αρκετό sudoku (με τα οποία έχω κολλήσει τελευταία). Ελάχιστες κλήσεις έγιναν προς εμένα, ακόμα δεν το χρησιμοποιώ για να καλλώ, μέχρι να ολοκληροθεί η φορητότητα.

 

Νομίζω λοιπόν ότι είναι αρκετά ικανοποιητικό αυτό το 34%. Στο κινητό είμαι root κι έχω περάσει επίσης το OCLF. Έχω κλειστά τα autosync (μόνο background data για να λειτουργούν κάποιες εφαρμογές όπως Market κτλ κτλ), wifi, bluetooth συνεχώς, Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ widget ενεργό, μόνο συντομεύσεις, minfree aggressive optimization απ' το OCLF, κανένα task killer, κανένα battery indicator.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να ψαχτεί με το SetCPU, καλό θα ήταν να διαβάσει αυτές τις λεπτομέρειες πριν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αναβάθμιση από samsung kies

 

Επειδή με προβλημάτισε η συμπεριφορά του kies ενόψει της αναβάθμισης σε froyo (για οποιονδήποτε άλλο λόγο θα μου ήταν πλήρως αδιάφορο), το έψαξα και ανακάλυψα τα ακόλουθα:

 

Κάθε φορά που πατάμε αναβάθμιση στο kies ο server της samsung ψάχνει στο τηλέφωνο για δύο πράγματα: Product Code και firmware. Ανά περίπτωση βγάζει τα ακόλουθα μηνύματα:

1. Το firmware είναι το τελευταίο που έχει δωθεί για αυτό το product code. Μήνυμα: έχετε την τελευταία έκδοση λογισμικού.

2. Το firmware δεν είναι το τελευταίο που έχει δωθεί για αυτό το product code και υπάρχει νεότερο. Μήνυμα: υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση λογισμικού.

3. Το firmware δεν είναι αυτό που έχει δοθεί για αυτό το product code, ανεξάρτητα από το πόσο παλιό ή καινούργιο είναι. Μήνυμα: Η αναβάθμιση του λογισμικού είναι αδύνατη.

 

Εδώ πρέπει να τονίσω ότι sales code και product code είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το sales code της συσκευής το βρίσκουμε με την εντολή *#272*ΩΩΛΛ# και μπορούμε να το αλλάξουμε με την επιλογή που υπάρχει σε αυτό της χώρας - φορέα μας αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν αλλάζουμε το product code που μας ενδιαφέρει για την αναβάθμιση. Το product code το βρίσκουμε με την εντολή *2767*4387264636#, είναι στην δεύτερη γραμμή τα τρία τελευταία γράμματα: PCode:GT-I9000HKxxx.

 

Οπότε τσεκάρουμε το product code. Αν είναι ελληνικό, οκ. Μετά τσεκάρουμε το firmware. Αν δεν έχουμε φλασάρει άλλο από το μαμίσιο δεν ασχολούμαστε. Αν έχουμε φλασάρει άλλο από αυτό που έχει δοθεί για το product code μας έχουμε δύο επιλογές: είτε ανατρέχουμε σε παλιότερο post του tyxerakia για να περάσουμε το τελευταίο μαμίσιο για cosmote και wind είτε όταν έρθει το ελληνικό froyo πρέπει να κάνουμε hack στην registry του kies.

Σε κάθε περίπτωση που το product code μας δεν είναι ελληνικό πρέπει να καταφύγουμε σε registry hacking.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση από samsung kies

 

Επειδή με προβλημάτισε η συμπεριφορά του kies ενόψει της αναβάθμισης σε froyo (για οποιονδήποτε άλλο λόγο θα μου ήταν πλήρως αδιάφορο), το έψαξα και ανακάλυψα τα ακόλουθα:

 

Κάθε φορά που πατάμε αναβάθμιση στο kies ο server της samsung ψάχνει στο τηλέφωνο για δύο πράγματα: Product Code και firmware. Ανά περίπτωση βγάζει τα ακόλουθα μηνύματα:

1. Το firmware είναι το τελευταίο που έχει δωθεί για αυτό το product code. Μήνυμα: έχετε την τελευταία έκδοση λογισμικού.

2. Το firmware δεν είναι το τελευταίο που έχει δωθεί για αυτό το product code και υπάρχει νεότερο. Μήνυμα: υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση λογισμικού.

3. Το firmware δεν είναι αυτό που έχει δοθεί για αυτό το product code, ανεξάρτητα από το πόσο παλιό ή καινούργιο είναι. Μήνυμα: Η αναβάθμιση του λογισμικού είναι αδύνατη.

 

Εδώ πρέπει να τονίσω ότι sales code και product code είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το sales code της συσκευής το βρίσκουμε με την εντολή *#272*ΩΩΛΛ# και μπορούμε να το αλλάξουμε με την επιλογή που υπάρχει σε αυτό της χώρας - φορέα μας αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν αλλάζουμε το product code που μας ενδιαφέρει για την αναβάθμιση. Το product code το βρίσκουμε με την εντολή *2767*4387264636#, είναι στην δεύτερη γραμμή τα τρία τελευταία γράμματα: PCode:GT-I9000HKxxx.

 

Οπότε τσεκάρουμε το product code. Αν είναι ελληνικό, οκ. Μετά τσεκάρουμε το firmware. Αν δεν έχουμε φλασάρει άλλο από το μαμίσιο δεν ασχολούμαστε. Αν έχουμε φλασάρει άλλο από αυτό που έχει δοθεί για το product code μας έχουμε δύο επιλογές: είτε ανατρέχουμε σε παλιότερο post του tyxerakia για να περάσουμε το τελευταίο μαμίσιο για cosmote και wind είτε όταν έρθει το ελληνικό froyo πρέπει να κάνουμε hack στην registry του kies.

Σε κάθε περίπτωση που το product code μας δεν είναι ελληνικό πρέπει να καταφύγουμε σε registry hacking.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον.

 

Να ρωτήσω και εγώ:

Από το SGS Toolbox μου βγάζει

 

Product code in nv_data.bin:

I9000HKDKOR

 

Product code in backup .nv_data.bak:

I9000HKDDBT

 

Καμιά οδηγία για το πώς να χειριστώ την αναβάθμιση;

Ευχαριστώ.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ρε παιδια κατι πως βαζω τα γραμματα μεσα *#272*ΩΩΛΛ# ??

σορρυ αλλα ειμαι αρκετα ασχετος με αυτα!:(:(

Link to comment
Share on other sites

Every firmware have a letter code.

 

With that code we can check what kind of landcode on the firmware is.

 

Explains:

Explain: I5700 version - I5700XEIL5 December 2009

XE = Bulgaria, Estonia, Kazakhstan, Lithuania, Russia, Ukraine, United Kingdom

I = 2009

L = December

5 = Version

Languages = en,et,lt,lv,ru,uk(az,bg,de,fr,ka,kk,mk,ro,sr)

 

σε αυτο το λινκ και αφου γινετε μελος θα δειτε ακριβως τι ειναι τα γραμματα ;)

 

http://samfirmware.webs.com/samsunglettercode.htm

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ρε παιδια κατι πως βαζω τα γραμματα μεσα *#272*ΩΩΛΛ# ??

σορρυ αλλα ειμαι αρκετα ασχετος με αυτα!:(:(

 

Τηλεφωνο---- πληκτρολογιο και πληκτρολογεις τα νουμερα

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

δεν πληκτρολογεις γραμματα,τα ωω και λλ σημαινουν ωρα και λεπτα(συγκεκριμενα την τρεχουσα ωρα που διχνει το κινητο σου)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με βαση τον οδηγο του tyxerakia εκανα update στο firmware μου.ολα πηγαν κατευχην αλλα ενα παραπανω δημοσιευμα με εβαλε σε σκεψεις.Τελικα το product code μου εμεινε το ιδιο σε σχεση με αυτο που ειχα αρχικα.Πως ειναι δυνατον να το αλλαξω
Link to comment
Share on other sites

[1]Sellout SMS:OFF

[2]PCode:gt-I9000HKDCOS

[3]Mode:test

 

αυτα μου εβγαλε!ειναι ενταξει?:worry:

 

Να το κανω πιο συγκεκριμενο θα ηθελα να μαθω αν ειναι ευκολο να αλλαξουμε το [2]

Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρησα ειναι πως ενω πριν την αναβαθμιση οι φωτογραφιες των επαφων μου αλλαζαν οταν τις αλλαζαν οι ιδιοι στο προφιλ τους, τωρα εχουν μεινει default εκεινες που εχει κρατησει backup το gmail. Τα status τους παρολα αυτα αλλαζουν κανονικα, αρα γινεται συγχρονισμος, μονο στις φωτο παρατηρηται να μην γινεται.

Εχει αναφερθει κατι αναλογο ή καποια λυση?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Έλειψα ένα σ/κ και είχα να διαβάσω 25 σελ. όταν γύρισα :lol: Ερώτηση. Κάποιος με official JM5 μπορεί να μας πει το product code? Γιατί εγώ έβαλα την JM5 από το πόστ του Άλεξ (congratz btw:up:), αναμένοντας τον φρόντο βλέπεις, αλλά σαν product code έχω ..HKDVD2 (Αυτό το DVD2 μου θύμησε την εποχή που τα dvds ήταν κλειδωμένα σε regions :lol:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Έλειψα ένα σ/κ και είχα να διαβάσω 25 σελ. όταν γύρισα :lol: Ερώτηση. Κάποιος με official JM5 μπορεί να μας πει το product code? Γιατί εγώ έβαλα την JM5 από το πόστ του Άλεξ (congratz btw:up:), αναμένοντας τον φρόντο βλέπεις, αλλά σαν product code έχω ..HKDVD2 (Αυτό το DVD2 μου θύμησε την εποχή που τα dvds ήταν κλειδωμένα σε regions :lol:)

αν δεν κανω λαθος τα τελευταια γραμματα ειναι το δικτυο κινητης τηλεφωνιας που εχουμε και εσυ μαλλον εχεις vodafon VD.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με official JM5 μπορεί να μας πει το product code? Γιατί εγώ έβαλα την JM5 από το πόστ του Άλεξ (congratz btw:up:), αναμένοντας τον φρόντο βλέπεις, αλλά σαν product code έχω ..HKDVD2

 

Ακριβως αυτο το πραγμα εκανα και εγω.Εχεις παρει και συ σαν και μενα απο καταστημ α vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα στοιχεια:

PDA: I9000XWJΜ5

PHONE: I9000XXJM1

CSC: I9000OXXJM1

και

SELLOUT SMS

[1] Sellout SMS: OFF

[2] Pcode: GT-I9000HDKVGR

[3] Mode: Test

 

Οταν με το καλο ερθει το froyo θα μπορεσω να αναβαθμιστω μεσω kies;Θα χρειαστει να κανω καποια αλλαγη στη registry οσον αφορα το kies

Edited by xrtc7
Link to comment
Share on other sites

1. Δε σας είπα ότι έχοντας κανένα μήνα τώρα την θήκη tough της case-mate νόμιζα ότι η συσκευή δε θα πάθει ούτε γρατζουνιά. Ανοίγοντας την θήκη προχθές για να βγάλω sim, microsd και να εγκαταστήσω to 3br fix είδα το πίσω κάλυμα ΓΕΜΑΤΟ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ μικρές ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ. Το είχα βάλει πεντακάθαρο σα γυαλί! Κανονικά ακουμπάει πάνω στη σιλικόνη, αλλά από ό,τι φαίνεται μικροί κόκκοι σκόνης μπαίνουν μέσα και κάνουν τη φθορά :mad:

 

2. Έχοντας επαναφέρει τη λειτουργία των 3 πλήκτρων άρχισα να ψάχνομαι για πειράγματα του γαλαξία. Έτσι, ανακάλυψα άλλα 2 μέτωπα για αναβάθμιση ROM: το ένα είναι καθαρό ANDROID και σίγουρο ότι θα βγει για τη συσκευή μας το πασίγνωστο (φαίνεται) cyanogen mod (στην έκδοση 6.1). Το άλλο σε αγγλική μετάφραση μιας κινέζικης ROM, MIUI το όνομα. Μου φάνηκε σαν υβρίδιο Android-iOS τρέχει γρηγορότερα από όλες τις υλοποιήσεις του ANDROID και καταναλώνει τη λιγότερη μπαταρία! Δυστυχώς δεν υπάρχει γι αυτήν ακόμα ενεργή ανάπτυξη για τη συσκευή μας :(

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

 

2. Έχοντας επαναφέρει τη λειτουργία των 3 πλήκτρων άρχισα να ψάχνομαι για πειράγματα του γαλαξία. Έτσι, ανακάλυψα άλλα 2 μέτωπα για αναβάθμιση ROM: το ένα είναι καθαρό ANDROID και σίγουρο ότι θα βγει για τη συσκευή μας το πασίγνωστο (φαίνεται) cyanogen mod (στην έκδοση 6.1). Το άλλο σε αγγλική μετάφραση μιας κινέζικης ROM, MIUI το όνομα. Μου φάνηκε σαν υβρίδιο Android-iOS τρέχει γρηγορότερα από όλες τις υλοποιήσεις του ANDROID και καταναλώνει τη λιγότερη μπαταρία! Δυστυχώς δεν υπάρχει γι αυτήν ακόμα ενεργή ανάπτυξη για τη συσκευή μας :(

 

ROM, MIUI

οντως απιστευτη αποκριση:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και εγώ είμαι στην PCode HKDCOS και τρέχω την αρχαία PDA :JG1 phone JF5 csc JF9.

 

Παίζει με το registry hack του Kies να πάω JM5?

 

Δοκίμασα αυτά αλλά τίποτα

 

HIDSWVER I9000XWJM5/I9000OXXJM1/I9000XXJM1/I9000XWJM5

SoftwareRevision I9000XWJM5/I9000OXXJM1/I9000XXJM1/I9000XWJM5

Product Code GT-I9000HKDEUR

 

Μου λέει πως έχω την τελευταία αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Ψυχραιμία,

 

Ο σκοπός του προηγούμενου post μου δεν ήταν να σας πανικοβάλω. Απλά μου δημιουργήθηκε η απορία για ποιό λόγο βγάζει το kies τα διάφορα μηνύματα στην αναβάθμιση και έψαξα να βρω αν είναι βλακία του προγράμματος ή αν έχουν κάποια βάση και για μένα πλέον έχουν κάποια λογική βάση. Το όλο θέμα λοιπόν είναι τι βλέπει το kies όταν συνδέουμε το κινητό μας σε αυτό και το kies δεν βλέπει τον sales code αλλά τον product code. Είπα παραπάνω ότι ο κωδικός της χώρας είναι τα τρία τελευταία γράμματα πχ COS, XEE, DBT κοκ. Είπα επίσης ότι το πρόβλημα λύνεται με hacking στην registry του kies, κάτι που όμως τώρα δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε καθώς δεν έχει βγει το froyo για την Ελλάδα ακόμα.

 

Τώρα, ο tyxerakias έχει γράψει ένα post λίγες σελίδες πριν όπου αναφέρει ποιά είναι τα πιο καινούργια επίσημα firmaware για την Ελλάδα. Αναφέρεi δε ότι το COS είναι για την cosmote και το EUR για Ελλάδα.

 

Σε κάθε περίπτωση μην αγχώνεστε. Όταν έρθει με το καλό το froyo στην Ελλάδα θα το πάρουμε όλοι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο χάρη σε αυτό το forum.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και εγώ είμαι στην PCode HKDCOS και τρέχω την αρχαία PDA :JG1 phone JF5 csc JF9.

 

Παίζει με το registry hack του Kies να πάω JM5?

 

Δοκίμασα αυτά αλλά τίποτα

 

HIDSWVER I9000XWJM5/I9000OXXJM1/I9000XXJM1/I9000XWJM5

SoftwareRevision I9000XWJM5/I9000OXXJM1/I9000XXJM1/I9000XWJM5

Product Code GT-I9000HKDEUR

 

Μου λέει πως έχω την τελευταία αναβάθμιση

 

Από μέρα σε μέρα περιμένουμε φρόντο, γιατί να μπεις στον κόπο? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και εγώ είμαι στην PCode HKDCOS και τρέχω την αρχαία PDA :JG1 phone JF5 csc JF9.

 

Παίζει με το registry hack του Kies να πάω JM5?

 

Δοκίμασα αυτά αλλά τίποτα

 

HIDSWVER I9000XWJM5/I9000OXXJM1/I9000XXJM1/I9000XWJM5

SoftwareRevision I9000XWJM5/I9000OXXJM1/I9000XXJM1/I9000XWJM5

Product Code GT-I9000HKDEUR

 

Μου λέει πως έχω την τελευταία αναβάθμιση

 

Φυσικά σου λέει ότι έχεις την τελευταία αναβάθμιση αφού στην registry πέρασες το τελευταίο επίσημο firmware της TIM, άρα για το kies έχεις την τελευταία ενημέρωση.

Ερώτηση πρώτη: Χωρίς να πειράξεις την registry δεν σου βγάζει επίσημη ενημέρωση;

Ερώτηση δεύτερη: Τι ασχολείσαι αφού σε μερικές μέρες θα περάσεις κατευθείαν στο froyo;

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Από μέρα σε μέρα περιμένουμε φρόντο, γιατί να μπεις στον κόπο? :cool:

 

Γιατί με τη Samsung και τόσο καιρό που έκανε για να βγάλει το φρόντο φοβάμαι πως για να βγει για Ελλάδα έχει ακόμη να περάσει τη Μόρντορ και μετά θα έρθει. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Every firmware have a letter code.

 

With that code we can check what kind of landcode on the firmware is.

 

Explains:

Explain: I5700 version - I5700XEIL5 December 2009

XE = Bulgaria, Estonia, Kazakhstan, Lithuania, Russia, Ukraine, United Kingdom

I = 2009

L = December

5 = Version

Languages = en,et,lt,lv,ru,uk(az,bg,de,fr,ka,kk,mk,ro,sr)

 

σε αυτο το λινκ και αφου γινετε μελος θα δειτε ακριβως τι ειναι τα γραμματα ;)

 

http://samfirmware.webs.com/samsunglettercode.htm

 

Τα Ελληνικά product codes είναι:

AOC

COS

EUR

GER

TGR

VGR

CYO

 

Οι κωδικοί και τα γράμματα είναι πια λίγο άκυρα, αν και τα περισσότερα ισχύουν ακόμα. Η Samsung έχει πάψει να ακολουθεί πιστά την παλιότερη πρακτική της, και όταν δει ότι ένα test firmware είναι σταθερό, το εκδίδει ως επίσημο μ'αυτό το όνομα... παράδειγμα τα JM firmwares, (καθώς και τα JP froyo), που δεν ανήκουν πουθενά στη λίστα της samsung-firmwares. Eπιπλέον, τα περισσότερα product codes στη λίστα δεν ισχύουν πια, η Samsung έχει πάψει να τα χρησιμοποιεί πολλά, και έχει συνενώσει κάποια άλλα σε multi csc κωδικούς.

 

Eπίσης δεν ξέρω που άρχισε αυτό, αλλά ο κωδικός CYO δεν είναι Ελληνικός, αλλά Κυπριακός, και περιέχει ΑPNs για τα δίκτυα MTN και CYTAVODA. O άλλος Κυπριακός κωδικός είναι ο CYV. Και ναι, το COS βγαίνει από την cosmote, όπως το VGR από τη vodafone GR. ΤGR = TIM, αλλά δεν υπάρχει για το Galaxy. To γενικό Ελληνικό είναι το EUR.

 

Το VD2 είναι της γερμανικής vodafone, προφανώς το τηλέφωνο είναι εισαγωγής.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...