Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια λεω να βαλω την ποσοστιαια ενδειξη μπαταριας και διαβαζοντας τις οδηγιες βλεπω αυτο: If you have 2e Recovery on froyo, you can just rename the zip to update.zip and flash via 2e recovery or clockworkmod.

Πως ξερω αν το εχω αυτο?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419

 

Πω πω και ήθελα να σε παρακαλέσω να το δοκιμάσεις για να μου πεις αν γίνεται..το recovery το βλέπεις αν πατήσεις volume up + power button + home button..αν έχεις κάνει αυτό που λέει στο xda έχεις πετάξει μέσα στην sdcard το αρχείο που δίνει εκεί και το έχεις ονομάσει update.zip επιλέγοντας το από το recovery με volume button και home button για enter λογικά θα το περάσεις

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

είχα 2 μέρες να μπω στο φόρουμ και ειδα καμια 30αρια νεες σελίδες, πάει λέω βγήκε ελληνικός φρόντος και έχασα το event...τελικά είδα μια επανάληψη των ίδιων ερωτήσεων και αρχισα να πηδαω ποστς....ομολογώ οτι το δράμα του tarirs με κέρδισε και το παρακολούθησα με αγωνία....

 

@prattein aloga

για την μπαταρία χρησιμοποιώ το battery indicator που βγαζει στη status bar ακριβές ποσοστό αλλά και θερμοκρασία...μπαίνει πανέυκολα και δεν χρειάζεται καμία απολύτως ταρζανιά όπως κάποιο άλλο που αναφέρθηκε προηγουμένως

Link to comment
Share on other sites

Πω πω και ήθελα να σε παρακαλέσω να το δοκιμάσεις για να μου πεις αν γίνεται..το recovery το βλέπεις αν πατήσεις volume up + power button + home button..αν έχεις κάνει αυτό που λέει στο xda έχεις πετάξει μέσα στην sdcard το αρχείο που δίνει εκεί και το έχεις ονομάσει update.zip επιλέγοντας το από το recovery με volume button και home button για enter λογικά θα το περάσεις

 

Sent from my Galaxy S

 

Nαι, ξερω πως γινεται το recovery και μου λειτουργει κανονικα :)

Το 2e τι σημαινει εννοω.

 

@mihalakis22 λεω να το αποφυγω αυτο διοτι εχει αναφερθει πως καταναλωνει αρκετη μπαταρια..

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Να σε ρωτησω κατι.Μπορεις να εχεις ποσοστιαια ενδειξη μπαταριας με eclair 2.1 ή σε froyo Μονο?

Ρωτω γιατι απο την ωρα που μου εκαναν αναβαθμιση στην samsung απο g1 σε M2 η ενδειξη μπαταριας ειναι για τα μπαζα.:(

 

 

7 posts πάνω φίλε μου...το λινκ...

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως για την μπαταρια κατεβασα την σωστη εκδοση για το 2.1 που εχω απο εδω, http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419&highlight=battery+percentage ,

το εκανα unzip , εχει μεσα το αρχειο " framework-res.apk " το οποιο το περασα μεσω του Root Explorer, στο folder /system/framework/ , restart και επαιξε.

 

κανονικα η διαδικασια αυτη γινεται αυτοματα μεσω του recovery mode, αλλα εμενα μου κολλαγε σε μια οθονη ή σε καποιον μπορει να μη μπαινει καν σε recovery οποτε νομιζω βολευει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ξερω πως γινεται το recovery και μου λειτουργει κανονικα :)

Το 2e τι σημαινει εννοω.

 

@mihalakis22 λεω να το αποφυγω αυτο διοτι εχει αναφερθει πως καταναλωνει αρκετη μπαταρια..

 

Και όχι μόνο, απλά βγάζοντας το έχω κερδίσει μισή μέρα μπαταρίας..ναι το 2e ...δεν ξέρω τι είναι..αλλά μπορείς να πας στην τρίτη μέθοδο με root explorer απλή την κόβω και αυτή...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα αναφερεσαι Κωστα? Δεν μπορω να καταλαβω αν αυτο το 2e εννοει γενικα αν λειτουργει το recovery mode ή κατι πιο συγκεκριμενο και με αναζητηση για 2e δεν μου εβγαλε κατι στα ποστ. :O

 

@ laz37283 και σε eclair λειτουργει, απλως κανεις update.zip το αρχειο που θα κατεβασεις και το τρεχεις απο recovery. Απλως κοιτα να κατεβασεις το σσωστο αρχειακι.

 

Όχι βρε φυσικά και δεν αναφέρομαι σε ένα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο, απλά βγάζοντας το έχω κερδίσει μισή μέρα μπαταρίας..ναι το 2e ...δεν ξέρω τι είναι..αλλά μπορείς να πας στην τρίτη μέθοδο με root explorer απλή την κόβω και αυτή...

 

Sent from my Galaxy S

 

Aυτην δοκιμασα τελικα και κατι πηγε τελειως λαθος. Το τηλεφωνο κολλησε σε μαυρη οθονη μετα το restart. Χμμμ για να δουμε πως θα το διορθωσουμε τωρα αυτο..

 

Κωστα :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα κάτι που ήθελα να μοιραστώ εν όψει της αναβάθμισης σε froyo μέσω Kies.

 

Ανακάλυψα λοιπόν ότι το product code της συσκευής δεν αλλάζει με την επιλογή του τηλεφώνου όταν περνάς τον κωδικό *#272.... και εξηγούμαι.

Το κινητό το αγόρασα από γερμανία και είχε αρχικά product code DBT. Από τότε φλάσαρα διάφορα ξένα firmwares που μέσα από την παραπάνω εντολή μου έδωσαν product codes όπως SER (Ρωσία), XEW (Αγγλία, Γερμανία). Πρόσφατα πέρασα την τελευταία ελληνική της cosmote JM2. Μπήκα στην εντολή *#272.... και μου έδειξε product code XEW. Είχε όμως την επιλογή για COS, την επέλεξα και όντως μέσα από το κινητό το product code φαίνεται πλέον COS. Συνέδεσα το κινητό σήμερα με το kies για να δω για update και μου βγήκε μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της συσκευής. Μου φάνηκε παράξενο γι' αυτό και μπήκα στην registry του kies. Εκεί ανακάλυψα ότι το product code παραμένει το αρχικό DBT παρά όλες αυτές τις αλλαγές στο τηλέφωνο. Αλλάζοντας μάλιστα το product code στη registry σε COS η αναβάθμιση μου έβγαλε ότι έχω στο κινητό την τελευταία ενημέρωση. Άρα όταν έρθει στην Ελλάδα το froyo για να το πάρω θα πρέπει να αλλάξω στη registry του Kies το product code του κινητού μου, σνεξσρτήτως τι βλέπω στο τηλέφωνο.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια εδω θα χριεαστω βοηθεια βετερανων. Θεωρω πως κατι πηγε λαθος κατα την αντιγραφη του apk στο system. Επισης θεωρω πως μπορω να το διορθωσω αν καταφερω να τρεξω το update.zip. Υπαρχει τροπος να περασω καπως το update.zip και να το τρξω μεσω recovery τελικα? Η συσκευη αυτην τη στιγμη κολλαει σε μαυρη οθονη μετα το S...

Δεν αγχωνομαι γιατι μπορω παντα να κανω wipe, αλλα λεω να το αποφυγω αυτο γιατι δεν προλαβα να κρατησω backup.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια εδω θα χριεαστω βοηθεια βετερανων. Θεωρω πως κατι πηγε λαθος κατα την αντιγραφη του apk στο system. Επισης θεωρω πως μπορω να το διορθωσω αν καταφερω να τρεξω το update.zip. Υπαρχει τροπος να περασω καπως το update.zip και να το τρξω μεσω recovery τελικα? Η συσκευη αυτην τη στιγμη κολλαει σε μαυρη οθονη μετα το S...

Δεν αγχωνομαι γιατι μπορω παντα να κανω wipe, αλλα λεω να το αποφυγω αυτο γιατι δεν προλαβα να κρατησω backup.

 

Αν κάνεις recovery το update.zip το βλέπει; Αν ναι ίσως θα μπορούσες μέσω recovery

Edit

Από ότι βλέπω τώρα μάλλον δεν θα του έχεις αλλάξει ονομασία..αλλά εκεί αναφέρει και για πιθανή ύπαρξη προβλήματος που διορθώνεται άμα το αφήσεις λίγο και κάνεις restart;

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις recovery το update.zip το βλέπει; Αν ναι ίσως θα μπορούσες μέσω recovery

 

Sent from my Galaxy S

 

Δυστυχως δεν εχω περσει το update.zip γιατι ειπα να το κανω με root explorer :(

 

Edit: Μπαινοντας σε recovery και συνδεοντας την συσκευη με usb, ο υπολογιστης μου βλεπει τις sd αλλα δεν μπορει να τις ανοιξει. Λογικα γιατι δεν ειναι mounted. Θα ψαξω αν μπορω να βγαλω ακρη, αλλιως...

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω περσει το update.zip γιατι ειπα να το κανω με root explorer :(

 

Edit: Μπαινοντας σε recovery και συνδεοντας την συσκευη με usb, ο υπολογιστης μου βλεπει τις sd αλλα δεν μπορει να τις ανοιξει. Λογικα γιατι δεν ειναι mounted. Θα ψαξω αν μπορω να βγαλω ακρη, αλλιως...

 

Αυτό που λέει για restart το έκανες;

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο μάλλον δεν γλυτωνεις το hard reset.

Εφόσον δεν μπορει το pc σου να δει το τηλέφωνο για να περάσεις το update.zip.

Είσαι τυχερός που μπαίνει σε recovery.

 

Κάποιος άλλος πριν μερικές μέρες απο ένα τέτοιο λάθος αναγκάστηκε να το παει στο service γιατί δεν δουλευε το recovery.

 

@@@Θα πρότεινα σε όσους είχαν κάνει χακεριες εν όσο είχαν την 2.1 , να κάνουν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν εγκαταστήσουν την 2.2 και αφου πάρουν ένα backup στο pc τους το περιεχόμενο της εσωτερικής cd card, να της κάνουν φορματα.

 

Μετα στηστε το τηλέφωνο απο την αρχη να ξέρετε τι σας γίνεται.

Τις εφαρμογές μπορείτε να τις επαναφερετε ρίχνοντας μετα το φακελο backups του προγράμματος με το οποίο τις είχατε κάνει backup.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο μάλλον δεν γλυτωνεις το hard reset.

Εφόσον δεν μπορει το pc σου να δει το τηλέφωνο για να περάσεις το update.zip.

Είσαι τυχερός που μπαίνει σε recovery.

 

Κάποιος άλλος πριν μερικές μέρες απο ένα τέτοιο λάθος αναγκάστηκε να το παει στο service γιατί δεν δουλευε το recovery.

 

@@@Θα πρότεινα σε όσους είχαν κάνει χακεριες εν όσο είχαν την 2.1 , να κάνουν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν εγκαταστήσουν την 2.2 και αφου πάρουν ένα backup στο pc τους το περιεχόμενο της εσωτερικής cd card, να της κάνουν φορματα.

 

Μετα στηστε το τηλέφωνο απο την αρχη να ξέρετε τι σας γίνεται.

Τις εφαρμογές μπορείτε να τις επαναφερετε ρίχνοντας μετα το φακελο backups του προγράμματος με το οποίο τις είχατε κάνει backup.

 

Καλα μιλαμε ο Alex ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ, γλιτωσα το hard reset. :lol:

Διαβασα τον οδηγο του για το adb. Απο την στιγμη που ο υπολογιστης αναγνωριζε την συσκευη (αν και κολλημενη και παρολο που τα windows δεν με αφηναν να περασω οτιδηποτε) κανονικα, ετρεξα την γραμμη εντολων και εστειλα στην sdcard το αρχικο update.zip αρχειο.

Ε, πλεον το αναγνωρισε κανονικα απο την recovery, το ετρεξα, η συσκευη ξεμπλοκαρε και εχω και την ποσοστιαια ενδειξη. Δηλαδη win all the way!!

 

Βλακεια μου παντως που δεν κρατησα backup πριν απο αυτο αλλα μου φανηκε πολυ απλη διαδικασια για να προβλεψω πως κατι θα πηγαινε στραβα.

Anyway μαθαμε πως να το κανουμε και αυτο :)

Απλως παιδια, αυτο που ειπε και ο Κωστας, αν δεν μπαινει σε recovery μην δοκιμαζετε διαφορα γιατι εχει ρισκο.

 

Α και εμαθα τι ειναι το 2e με μια προσεχτικη ματια στην οθονη του recovery mode. Αναφερεται απλως στην reocvery, δηλαδη 2e=recovery. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλα μιλαμε ο Alex ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ, γλιτωσα το hard reset. :lol:

Διαβασα τον οδηγο του για το adb. Απο την στιγμη που ο υπολογιστης αναγνωριζε την συσκευη (αν και κολλημενη και παρολο που τα windows δεν με αφηναν να περασω οτιδηποτε) κανονικα, ετρεξα την γραμμη εντολων και εστειλα στην sdcard το αρχικο update.zip αρχειο.

Ε, πλεον το αναγνωρισε κανονικα απο την recovery, το ετρεξα, η συσκευη ξεμπλοκαρε και εχω και την ποσοστιαια ενδειξη. Δηλαδη win all the way!!

 

Βλακεια μου παντως που δεν κρατησα backup πριν απο αυτο αλλα μου φανηκε πολυ απλη διαδικασια για να προβλεψω πως κατι θα πηγαινε στραβα.

Anyway μαθαμε πως να το κανουμε και αυτο :)

Απλως παιδια, αυτο που ειπε και ο Κωστας, αν δεν μπαινει σε recovery μην δοκιμαζετε διαφορα γιατι εχει ρισκο.

 

Α και εμαθα τι ειναι το 2e με μια προσεχτικη ματια στην οθονη του recovery mode. Αναφερεται απλως στην reocvery, δηλαδη 2e=recovery. :)

 

Πω πω θα μπορούσε δηλαδή να γίνει απλά και με ένα recovery;

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

S.O.S!!! Ενόψει της επικείμενης αναβάθμισης σε Froyo, διαπίστωσα με μεγάλη απογοήτευση, ότι το kies δεν μπορεί να συνδεθεί με τη συσκευή, όταν το λειτουργικό σύστημα είναι Windows 7 64-bit!! Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση για να κάνω την αναβάθμιση, όταν βγει; Να τολμήσω να ρωτήσω και πώς θα μπορώ να κάνω backup της συσκευής; Μόνο ως mass storage αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου... :( :( :(
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Πω πω θα μπορούσε δηλαδή να γίνει απλά και με ένα recovery;

 

Sent from my Galaxy S

 

Aκριβως! Και θα ειχα αποφυγει ολο αυτο. Αλλα τουλαχιστον μαθαμε τι πρεπει να γινεται σε περιπτωση που κολλησει η συσκευη και δεν κανει τιποτα αλλο :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως! Και θα ειχα αποφυγει ολο αυτο. Αλλα τουλαχιστον μαθαμε τι πρεπει να γινεται σε περιπτωση που κολλησει η συσκευη και δεν κανει τιποτα αλλο :)

 

 

Δεν πειράζει κάτι μάθαμε...κράτα το μπας και μου χρειαστεί και μένα lol...

Αλεξ να μας πεις όταν αλλάξεις κινητό ποιο θα πάρεις...θα...μου χρειαστεί lol lol

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εκανα διαγραφή των πάντων και δεν ξαναέβαλα τιποτε απο αυτά.

Μόνο ενα task manager για να το κοιτάω.

Δεν εχω κάνει kill ποτέ τίποτε.

Είναι πολύ καλύτερα από πρίν.

το πεταξα κι εγω απο εχθες και βλεπω οτι ολα λειτουργουν μια χαρα,αν δω και γεμιζει η μνημη παταω το επιπεδο 1 απο τη διαχειριση εφαρμογων και ολα ειναι μια χαρα,ασε που διαπιστωνω οτι το autokiller τελικα ειναι μεγααααληη ρευματορουφηχτρα!!!!

 

Δεν είναι για λουράκι!

Έτσι όπως είναι δεν γίνεται να περαστεί λουράκι, για κάτι άλλο είναι, αλλά γιατί; είναι το θέμα...

για λουρακι ειναι,εχω περασει στο δικο μου,πρεπει να βγαλεις το πισω καπακι για να το περασεις,το περνας απο εξω προς τα μεσα,εχει μια ακιδα εσωτερικα που στερεωνεις το κορδονακι εκει και αποτρεπει το βγαλσιμο του το πισω καπακι οταν κουμπωσει στην συσκευη.

 

την κατεβασα την εφαρμογη την ανοιγω κανω disble πχ σε εναν φακελο οπως ειπες αλλα παλι μου φαινονται στον mp3 player.βοηθησε με λιγο ακομα αν θελεις!!
για να δουλεψει πρεπει να γινει media scaning,για να γινει αυτο χωρις να χρειαστεις επανεκινηση ανοιξε την εφαρμογη τα αρχεια μου και γραψε η σβησε κατι,οπουδηποτε,μπορεις να κανεις εστω μια εικονα που εχεις copy paste σε εναν αλλο φακελο,αυτοματα το κινητο θα κανει media scanning και θα δεις οτι δεν θα βλεπεις πλεον τα mp3 σου Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως που είχα βάλει το circle battery με copy paste από τον root explorer μου έκανε κάτι περίεργα στην JP6 ( το μύνημα για ξεκλείδωμα του τηλεφώνου ήταν στα αγγλικά , η μετάφραση πολλών μυνημάτων του τηλεφώνου στα ελληνικά ήταν λάθος) έτσι έβαλα πάλι το original framework και έβαλα την μπαταρία με αυτό το πρόγραμμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=809379 και όλα δουλεύουν τέλεια τώρα.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

S.O.S!!! Ενόψει της επικείμενης αναβάθμισης σε Froyo, διαπίστωσα με μεγάλη απογοήτευση, ότι το kies δεν μπορεί να συνδεθεί με τη συσκευή, όταν το λειτουργικό σύστημα είναι Windows 7 64-bit!! Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση για να κάνω την αναβάθμιση, όταν βγει; Να τολμήσω να ρωτήσω και πώς θα μπορώ να κάνω backup της συσκευής; Μόνο ως mass storage αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου... :( :( :(

 

εγω το χρησιμοποιω σε windows 7x64 οποτε καποιο προβλημα με τους drivers σου ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό δεν το έχω αλλάξει σε τίποτα (έχω βεβαία προσθέσει αρκετεεεεεες εφαρμογές) και το μόνο που κάνω αραιά και που ...πατώ επιπ. 2 στη διαχείριση μνήμης RAM που δείχνει πιο πάνω στην εικόνα και δεν Lagαρει ποτέ..!!!!

 

Αυτο που γράφει επιπεδ 1 επιπεδ 2 ποιο πρόγραμμα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γράφει επιπεδ 1 επιπεδ 2 ποιο πρόγραμμα είναι?

 

ειναι η διαχειριση εργασιων,την ανοιγεις πας εκει που λεει διαχειριση και θα δεις κατω δυο κουμπια που γραφουν επιπεδο1 και επιπεδο2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...