Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

ολα ωραια σχετικα με το ξυρισμα,αλλα δεν ειναι αηδια οταν βλεπεις καποιον να ξυριζεται στο στηθος; (χωρις παρεξηγηση)
Link to comment
Share on other sites

ολα ωραια σχετικα με το ξυρισμα,αλλα δεν ειναι αηδια οταν βλεπεις καποιον να ξυριζεται στο στηθος; (χωρις παρεξηγηση)

Αυτό είναι επιλογή του καθενός.

Αν γίνει σωστά και δεν είναι το στήθος του άλλου σα μαδημένο κοτόπουλο, και ο άλλος αισθάνεται πιο άνετα χωρίς τρίχες, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να είναι αηδία.

 

Επίσης αηδία για εμένα είναι οι τρίχες που έχουν κάποιοι στην πλάτη ή στο πίσω μέρος του λαιμού τους (και πάλι χωρίς παρεξήγηση) αλλά κάποιοι δε θεωρούν πως είναι αντιαισθητικές και έτσι δεν τις ξυρίζουν.

 

Είναι όλα θέμα προσωπικής επιλογής και είναι καλό να αρέσεις πρώτα απ'όλους στον εαυτό σου.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις βγαζω ΟΛΕΣ τις τριχες...Απλα δεν μου αρεσουν γενικοτερα η τριχες. Εχω ακουσει τα απειρα για αυτο αλλα δεν με ενδιαφερει και πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Aπό θέμα οργανισμού,υγιεινής,ορμονών κλπ ,πολλοί δερματολόγοι συνιστούν πχ να ξυρίζουμε άνδρες/γυναίκες τις μασχάλες.Το ίδιο μπορεί να γίνεται και σε άλλα μέρη του σώματός μας.
Link to comment
Share on other sites

ενοειτε ξυρισμα τις μασχαλες ειδικά τωρα το καλοκαίρι....οχι φυσικα με ξυραφακι...

με μια κουρευτική τις philips που έχω στην πιο κοντή σκάλα ωστε να αφηνει και λιγο τριχα....ξυραφακι μονο στα

''χαμηλα'' γιατι οπως και να το κανουμε και οι γυναικες μας θελουν περιποιημενους εκει κατω ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα το ξύρισμα στα 14 με μια ηλεκτρική ξυριστική μηχανή πολύ απλή μετά έσπασε και πήρα μια καλύτερη όχι με κεφαλές όμως ήταν κάπως αλλιώς,αργότερα πήρα μια καλή με τρείς κεφαλές της braun που την έχω τώρα 6 χρόνια. Επειδή όμως όταν ξυρίζομαι πονάει πολύ όταν ξεριζώνει τις τρίχες/γένια,λές και με τρυπάνε με βελόνες,αρκετοί μου είπαν να πάω σε ξυραφάκι και αφρό καθώς δεν θα υπάρχει τόσος πόνος και υπάρχουν μερικές τρίχες ειδικά πάνω και κάτω από τα χείλη μας αλλά και στις φαβορίτες που δεν βγαίνουν με τίποτα. Οπότε θα αρχίσω να ψάχνω για μηχανές με λεπίδες,ακόμα αν δεν πάω να ξυριστώ με τις λεπίδες κόντρα δεν κόβομαι με τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προτείνετε κανέναν καλό αφρό ξυρίασματος για σκληρά γένια....

 

Δεν υπαρχει καλος αφρος ή gel ξυρισματος που να ειναι σε γκαζοτενεκεδακι! Εαν θες καλο αφρο στο προσωπο πρεπει 1. να κανεις τη σωστη προετοιμασια, και 2. να τον χτυπησεις μονος σου (ναι με πινελο και κρεμα-σαπουνι)!

 

Το σημαντικοτερο ειναι το πρωτο.

Και γενικα ισχυουν 3 κανονες:

 

ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ!

1. Το Α και το Ω είναι η προετοιμασία!

2. Ό,τι δεν έχει γίνει σωστά στην προετοιμασία δεν το διορθώνει καμμία μα καμμία λεπίδα!

3. Στο ξύρισμα ΔΕ ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ!

 

Τι θα χρειαστεις?

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

1. ξυριστική μηχανή ασφαλείας (safety razor)

2. κρέμα – σαπούνι ξυρίσματος (αφρός και τζελ είναι ταμπού – καθ'οτι άχρηστα!)

3. πινέλο

4. γαβάθα (για müsli ή ένα τεράστιο φλυτζάνι ή ένα κομψό μπολ)

5. after shave lotion ή balm

 

Ξεχνα Mach, Fusion, Quattro ect. Ολα ειναι ενα πραγμα: Αποτελεσματα στρατηγικου μαρκετινγκ, εντελως περιττα και αχρηστα τα οποια εχουν ενα στοχο: το χρημα σου! Μπορει να επενδυσεις περισσοτερα σε μια κλασικη ξυριστικη μηχανη, αλλα αυτη μπορεις να την κληρονομησεις και στα παιδια σου! Η πιο παλια που εχω ειναι του 1953 (Αρη θυμαμαι καλα? Δεν θυμαμαι..) Μια Gillette Tech. Κανει ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ξυρισμα, καμμια Mach ή αλλη ΠΛΑΣΤΙΚΗ ιστοριουλα δεν ειναι σε θεση να της παει κοντρα..

 

Σιγουρα θα εχετε ερωτησεις..

 

Θα επανελθω, αν βιαζεστε, ρωτηστε τον ΗΙΤ που εχει βρει την.. γιατρεια του! Ή δειτε την υπογραφη μου! :X

 

Φιλικα

 

Στεφος

 

Και επειδη μπορει να ρωτησουν καποιοι με τι ξυριζομαι.. χεχε

 

* Gillette Tech

* Gillette slim adjustable

* Gillette superspeed flare tip

* Merkur 38c

 

Αυτες ειναι για την ωρα οι ξυριστικες μηχανες μου. Την slim adjustable την εχω δοκιμαστικα εν οψει πιθανης αγορας.

 

Ξυραφακια (η σειρα ειναι τυχαια!!)

* Feather

* BiC Astor

* Derby

* Personna red

* Gillette super silver

* Lord Platinum

* Lord super chrome

* Souplex

* Sharp

* Astra superior platinum

* Astra superior stainless

* δεν θυμαμαι... χαχα

 

Πινελα

* 2x Victoria Daxer γουρουνα

* 1x hjm pure badger

 

Κρεμες ξυρισματος

Δεν θελετε να ξερετε ποσες

 

Σαπουνια ξυρισματος

Ισχυει οτι αμεσως πιο πανω!

 

After shave lotions (δεν χρησιμοποιω balms)

Το ιδιο με τα πιο πανω!

 

Αν καποιος και παλι θελει να μαθει ποσες κρεμες σαπουνια κλπ, απλα ας ρωτησει.. Ο ΗΙΤ δεν συμμετεχει στο κουιζ.. χαχα

 

Εαν επισης καποιος εχει ερωτησεις σχετικα με τον τροπο που ξυριζομαι, και παλι ας ρωτησει μεσω ΠΜ! :p

 

Φιλικα

Στεφος

Edited by Nikos_s3
forum.mens-only.gr
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρήκα λύση στο πρόβλημά μου χρησιμοποιώντας ξυραφάκια μιας χρήσεως της Wilkinson και έναν αφρό της Vichy.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική λύση για όσους κόβονται ή δεν βολεύονται με τα ξυραφάκια και τις ξυριστικές:

 

Παίρνεις ένα trimmer και ξυρίζεις το γένι πολύ κοντό -- συνήθως έχουν σκάλες αυτά. Έτσι:

 

α. Δεν κόβεσαι / ερεθίζεσαι / ταλαιπωρείσαι :D

 

β. Ξυρίζεσαι όσο συχνά ή αραιά σου αρέσει (εγώ κάθε βδομάδα με 10 μέρες, κι αν βαρεθώ το πάω και παραπάνω) :D

 

γ. Δε φαίνεσαι αξύριστος 3-4 μέρες μετά, αφού αυτό είναι το λουκ! Βασικά δε φαίνεσαι αξύριστος ποτέ... :D

 

δ. Δεν πρέπει οπωσδήποε να ξυριστείς λίγο πριν πας κάπου (δουλειά, βραδινή έξοδο κλπ) -- λόγω του γ. πιό πάνω

 

Ένα trimmer στα 30 ευρώ είναι αξιοπρεπές. Ψηφίζω φανατικά Philips, αλλά υπάρχουν ένα σωρό μάρκες και μοντέλα να διαλέξεις...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατάλληλο για σκληρό γένι το trimmer;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική λύση για όσους κόβονται ή δεν βολεύονται με τα ξυραφάκια και τις ξυριστικές:

 

Παίρνεις ένα trimmer και ξυρίζεις το γένι πολύ κοντό -- συνήθως έχουν σκάλες αυτά. Έτσι:

 

α. Δεν κόβεσαι / ερεθίζεσαι / ταλαιπωρείσαι :D

 

β. Ξυρίζεσαι όσο συχνά ή αραιά σου αρέσει (εγώ κάθε βδομάδα με 10 μέρες, κι αν βαρεθώ το πάω και παραπάνω) :D

 

γ. Δε φαίνεσαι αξύριστος 3-4 μέρες μετά, αφού αυτό είναι το λουκ! Βασικά δε φαίνεσαι αξύριστος ποτέ... :D

 

δ. Δεν πρέπει οπωσδήποε να ξυριστείς λίγο πριν πας κάπου (δουλειά, βραδινή έξοδο κλπ) -- λόγω του γ. πιό πάνω

 

Ένα trimmer στα 30 ευρώ είναι αξιοπρεπές. Ψηφίζω φανατικά Philips, αλλά υπάρχουν ένα σωρό μάρκες και μοντέλα να διαλέξεις...

Και εγώ κάτι τέτοιο κάνω και δε φαίνεσαι αξύριστος, όντως, αλλά εννοείται πως η δουλειά του trimmer είναι να τα κόβει κοντά αλλά όχι τελείως.

 

Με βάση του τι θεωρείται αξύριστο, είσαι αξύριστος. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατάλληλο για σκληρό γένι το trimmer;

 

ναι είναι καλό, καλό είναι αν μιλάμε για πολλά γένια πρώτα με ψαλίδι και μετά με μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική λύση για όσους κόβονται ή δεν βολεύονται με τα ξυραφάκια και τις ξυριστικές:

 

Παίρνεις ένα trimmer και ξυρίζεις το γένι πολύ κοντό -- συνήθως έχουν σκάλες αυτά. Έτσι:

 

α. Δεν κόβεσαι / ερεθίζεσαι / ταλαιπωρείσαι :D

 

β. Ξυρίζεσαι όσο συχνά ή αραιά σου αρέσει (εγώ κάθε βδομάδα με 10 μέρες, κι αν βαρεθώ το πάω και παραπάνω) :D

 

γ. Δε φαίνεσαι αξύριστος 3-4 μέρες μετά, αφού αυτό είναι το λουκ! Βασικά δε φαίνεσαι αξύριστος ποτέ... :D

 

δ. Δεν πρέπει οπωσδήποε να ξυριστείς λίγο πριν πας κάπου (δουλειά, βραδινή έξοδο κλπ) -- λόγω του γ. πιό πάνω

 

Ένα trimmer στα 30 ευρώ είναι αξιοπρεπές. Ψηφίζω φανατικά Philips, αλλά υπάρχουν ένα σωρό μάρκες και μοντέλα να διαλέξεις...

 

Εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ trimmer και τέλος οι ερεθισμοί και τα κοψίματα :)

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μπορείτε να μου προτείνετε 2 καλές ξυριστικές (και ξεχωριστές) μία για σώμα και μία για πρόσωπο ? Θέλω να έχει και σκάλες και να μπορείς να ρυθμίσεις τα γένια σου κτλ.. Αυτές που έχουν 3 στρογγυλά κάνουν? Δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργούν. Μέχρι 100-120 ευρώ (για το πρόσωπο) και μέχρι 50 ευρώ για το σώμα.. Οι καλύτερες είναι οι braun και philips έχω διαβάσει?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε 2 καλές ξυριστικές (και ξεχωριστές) μία για σώμα και μία για πρόσωπο ? Θέλω να έχει και σκάλες και να μπορείς να ρυθμίσεις τα γένια σου κτλ.. Αυτές που έχουν 3 στρογγυλά κάνουν? Δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργούν. Μέχρι 100-120 ευρώ (για το πρόσωπο) και μέχρι 50 ευρώ για το σώμα.. Οι καλύτερες είναι οι braun και philips έχω διαβάσει?

 

Για το σώμα εγώ έχω την Philips Bodygroomer T2020 http://www.philips.gr/c/mens-grooming/tt2020_15/prd/ ...είναι και αδιάβροχη και με έχει βολέψει πολύ...Μπορείς να τη βρεις από 32 μέχρι 50 ευρώ (από το internet τη βρίσκεις πιο φθηνά)

Edited by fcandreas1990
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος με την Philips Bodygroomer T2020 και θεωρώ πως έχει και αρκετά ικανοποιητική αυτονομία.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι για μηχανή προσώπου και από ότι διαβάζω, πιο βαθύ και άνετο ξύρισμα χωρίς ίχνος ερεθισμού, γίνεται με μηχανές τριών κεφαλών.

Μια καλή πρόταση φαίνεται αυτή http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=63211 και η τιμή είναι φυσιολογική θεωρώ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι για μηχανή προσώπου και από ότι διαβάζω, πιο βαθύ και άνετο ξύρισμα χωρίς ίχνος ερεθισμού, γίνεται με μηχανές τριών κεφαλών.

Μια καλή πρόταση φαίνεται αυτή http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=63211 και η τιμή είναι φυσιολογική θεωρώ.

 

Εχω σχεδόν την ίδια (λίγο στα χρώματα διαφέρει η δική μου) και είμαι πολύ ευχαριστημένος από βάθος ξυρίσματος. Επίσης οι ερεθισμοί είναι ελάχιστοι. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεται 8 ώρες φόρτιση, απουσιάζει δηλαδή η ταχεία φόρτιση που έχουν άλλες πιο ακριβές μηχανές.

 

Αντίθετα είχα απογοητευτεί τρομερά από την Braun Cruzer, η οποία πολύ απλά δεν ξύριζε!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Γιατί είναι απαραίτητο ν α ξυριζόμαστε κάθε μέρα;;;;;

 

Δεν είναι απαισιοτατοαπαισιότατα βαρετό;!;!;!;!;!;!!:!;!;!;!;!;!;!;!;!;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Γιατί είναι απαραίτητο ν α ξυριζόμαστε κάθε μέρα;;;;;

 

Δεν είναι απαισιοτατοαπαισιότατα βαρετό;!;!;!;!;!;!!:!;!;!;!;!;!;!;!;!;

 

Σαφως γι' αυτο και εχουμε γενια!!! :p

 

Ειναι ομως και καποιοι που τους ενοχλουν τα γενια οποτε... οπως βολευεται ο καθενας!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε, σίγουρα τα πολλά γένια (πχ να τα αφήσω σε στυλ παπά) θα με ενοχλούσαν και μένα. αλλά και 2 φορές την εβδομα΄δα δεν είναι μια χαρά;

 

Κάθε μέρα το βρίσκω too much!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την άποψη/πρότασή σας, για ένα καλό και σχετικά οικονομικό trimmer που σκέφτομαι να αγοράσω. Γενικά δεν μου αρέσει να είμαι εντελώς ξυρισμένος, αλλά προτιμάω το "αξύριστος 3-5 ημερών" look, γι'αυτό και σκεφτόμουν να πάρω ένα trimmer που να έχει και σκάλες για το πόσο κοντό να είναι το ξύρισμα..

Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω πως ψάχνεις κάτι τέτοιο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10052911 αν δεν κάνω λάθος είναι με επίπεδα κοψίματος, σκάλες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...