Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Καλά, δεν παμε καθόλου καλα...:D

 

Στο συγκεκριμενο βιντεακι ειναι λες κι εχεις δυο λειτουργικα σε ενα...

Εχω μεινει με το στομα ανοιχτο...ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ TASK MANAGER...

 

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΑΙΔΕΣ, ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΠΑΔΕΣ...που λενε...!!!

 

Ειναι σαν να βλεπεις λιγο απο android, λιγο απο ios και symbian μαζι... Δεν προκειταν να βαρεθεις ποτε το μενου του...Εδω iphone δεν ειχα ποτε και ξερω πως ειναι κ εχω ηδη ψιλοβαρεθει να το βλεπω...;)

Στο Ν8 δεν θα θυμασαι ουτε καν τι ταπετσαρια εχεις...πανω, δεξια, αριστερα...κατω...

χιχι χι χ

Εχει πολλα να μας δωσει...

ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ....ΑΜΑΝ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΜΟΝΗ....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Some restrictions do apply, though. For one the handset cannot play any file that is larger than 2GB and you cannot fast forward and rewind ones larger than 1.5GB

 

Αυτό δεν είναι πολύ καλό για αναπαραγωγή ταινιών. Αν δεν διορθωθεί, η λύση είναι ή να έχεις την ταινία σε μικρότερη ανάλυση ή κανονικής ανάλυσης σε δύο ή περισσότερα αρχεία.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Some restrictions do apply, though. For one the handset cannot play any file that is larger than 2GB and you cannot fast forward and rewind ones larger than 1.5GB

 

εαν αυτο το πραγμα ισχυει, τσαμπα ολη η φασαρια για να βαλουν hdmi, 720p και ολο το promo που κανανε για τις high definition ταινιες...

 

τι θα δεις δηλαδη απο το κινητο στην τηλεωραση μεσω hdmi?

High definition trailer? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Some restrictions do apply, though. For one the handset cannot play any file that is larger than 2GB and you cannot fast forward and rewind ones larger than 1.5GB

 

 

θα βγει εφαρμογή που το κάνει... Μην ανησυχείτε! Εδώ το πήγαν σε 30fps capturing video,αυτό φοβάστε; :p

ο ενσωματωμένος player είναι ουσιαστικά για αναπαραγωγή HD των video που βγάζεις με το κινητό :p:p:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω τις αμφιβολιες μου για αυτην την ειδηση γιατι μην ξεχνατε πως η nokia πριν απο κανα μηνα εσπασε το παγκοσμιο ρεκορ προβαλοντας high def ταινια στην μεγαλυτερη κινηματογραφικη οθονη του κοσμου (στο μεγαλυτερο πανι δηλαδη :p)
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αλήθεια η είδηση, θα πρέπει να διορθωθεί χθες. Δεν είναι δυνατόν να αυτοαναιρείται ένα από τα πιο σημαντικά ατού του τηλεφώνου πριν καλά-καλά προλάβει να κυκλοφορήσει. Το κινητό θα πρέπει να μπορεί να προβάλλει αρχεία βίντεο υψηλής ανάλυσης ανεξαρτήτως διάρκειας ή μεγέθους αρχείου, λήξις. Ο ανταγωνισμός καραδοκεί. ;) Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

λογικα αυτο θα διορθωθει (οριο 2 GB)αλλα παντως ουτως η αλλως βασει της προιστοριας την νοκια,βλεπω νσ μην υπερβενει το μεγεθος των 4 GB (λογω τυπου μορφοποιησης της μνημης)

οποτε βιντεακια με μεγαλυτερο μεγεθος τα ξεχναμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στο Forum αλλα εχω εμπειρία σην χρήση Symbian. Είχα τα Ν73, Ν79 και τωρα το Ν86 (από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημενος). Πολύ δύσκολα θα πάω σε άλλο λειτουργικό. Ηθελα να ρωτησω όμως αν οι εφαρμογές που τρέχανε στα S60V3/5 θα είναι συμβατα και με το Symbian 3.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Nαι, θα υπάρχει συμβατότητα οπότε, από την αρχή, θα έχουμε αρκετές εφαρμογές διαθέσιμες για την συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στο Forum αλλα εχω εμπειρία σην χρήση Symbian. Είχα τα Ν73, Ν79 και τωρα το Ν86 (από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημενος). Πολύ δύσκολα θα πάω σε άλλο λειτουργικό. Ηθελα να ρωτησω όμως αν οι εφαρμογές που τρέχανε στα S60V3/5 θα είναι συμβατα και με το Symbian 3.

 

Για v3 δεν ξέρω τι παίζει, καθότι δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα με παλιές εφαρμογές που ήταν φτιαγμένες πριν βγουν τα v5. Πάντως με εφαρμογές για v5, που είναι φτιαγμένες για κινητά με οθόνες αφής, δεν θα υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα, θα μπορείς να εγκαταστήσεις και να τρέξεις τα πάντα. Και επίσης και θέματα και παιχνίδια. Και φυσικά συν τω χρόνω θα βγουν και εφαρμογές αποκλειστικά για Symbian^3. Ήδη είναι στα σκαριά ο Opera Mobile για Symbian^3.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα αν γνωρίζετε. Στα παιχνίδια java (με μικρότερη προφανως ανάλυση απο αυτήν της οθόνης του κινητού) θα βγαίνει κάτι σαν εικονικό πήκτρολόγιο για τον έλεγχο?

Δεν σκόπευα να αλλάξω κινητο σύντομα αλλα με αυτά που βλέπω απο το Ν8 η noka με έβαλε πάλι σε πειρασμό!

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

εαν αυτο το πραγμα ισχυει, τσαμπα ολη η φασαρια για να βαλουν hdmi, 720p και ολο το promo που κανανε για τις high definition ταινιες...

 

τι θα δεις δηλαδη απο το κινητο στην τηλεωραση μεσω hdmi?

High definition trailer? :lol:

 

 

Θα δείς τα HD βίντεο που έχεις τραβήξει με το κινητό εκτός αν είσαι μαζόχας και κατεβάσεις ταινία HD και αντι να την παίξεις απο το dvd player κάθεσε και μεταφέρεις ταινίες στο κινητό για να συνδέσεις μετά το κινητό με την tv....

 

Και κάτι ακόμα αν γνωρίζετε. Στα παιχνίδια java (με μικρότερη προφανως ανάλυση απο αυτήν της οθόνης του κινητού) θα βγαίνει κάτι σαν εικονικό πήκτρολόγιο για τον έλεγχο?

 

Το εικονικό πληκτρολόγιο απενεργοποιείται απο Ρυθμίσεις-->Διαχείριση Εφαρμογών-->Κλίκ στην εφαρμογή-->Ρυθμίσεις

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων χρησιμοποιούμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι... Τελικα το κινητο θα εχει την τεχνολογια που εφαρμοζει η Νοκια για υψηλη ευκρινεια κατω απο το φως του ηλιου??? (Σορρυ αλλα ξεχναω πως λεγεται η συγκεκριμενη τεχνολογια :O)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι... Τελικα το κινητο θα εχει την τεχνολογια που εφαρμοζει η Νοκια για υψηλη ευκρινεια κατω απο το φως του ηλιου??? (Σορρυ αλλα ξεχναω πως λεγεται η συγκεκριμενη τεχνολογια :O)

 

Από αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα (από μη επίσημες πηγές) έχω καταλήξει στο παρακάτω συμπέρασμα.

 

Αντιλαμβανόμενοι το έντονο πρόβλημα που έχουν οι οθόνες amoled στον ήλιο (ναι είναι αλήθεια, δε βλέπεις Χριστό όταν τις χτυπάει ο ελληνικός ήλιος και αν κάνεις το λάθος να πας σε καμιά παραλία χωρίς ομπρέλα ζητάς άλλο κινητό από τη γυναίκα ή κάνα φίλο για να στείλεις μήνυμα :p ) προσπάθησαν να αναπτύξουν μια τεχνολογία μιας ειδικής επίστρωσης στην οθόνη που λειτουργεί σαν πολωτικό φίλτρο ώστε να μπορείς να διακρίνεις καλύτερα την οθόνη κάτω από συνθήκες έντονου φωτισμού.

 

Τα πρώτα αποτελέσματα αυτής της έρευνας και της μεθόδου τα εφάρμοσαν στην οθόνη του Ν8. Δηλαδή ναι το Ν8 μάλλον διαθέτει μια ειδική επίστρωση στην οθόνη του, που λειτουργεί ως πολωτικό φίλτρο και κάνει την οθόνη καλύτερα ορατή κάτω από τον ήλιο από τις κοινές amoled που είχαν τα προηγούμενα κινητά της Νοκια (πχ Ν86).

 

Αλλά οι μηχανικοί συνέχισαν την έρευνα σε αυτή την τεχνολογία και την εξέλιξαν ακόμα περισσότερο. Έτσι κατέληξαν να φτιάξουν μια νέα επίστρωση με ακόμα καλύτερα αποτελέσματα από τη προηγούμενη και η διαφορά των οθονών με αυτή τη τελευταία επίστρωση, σε σχέση με τις παλιότερες, να είναι πάρα πολύ εμφανής και σημαντική. Γι' αυτό το λόγο αποφάσισαν να βαφτίσουν αυτές τις νέου τύπου οθόνες με την τελευταία γενιάς επίστρωση πάνω "Clear Black Displays".

 

Τέτοια τεχνολογίας displays είναι προς το παρόν μόνο του Ε7 και του C6-01 που τα display τους άρχισαν να κατασκευάζονται αργότερα. Όχι του Ν8 και του C7 που έχουν βάλει το ίδιο display και στα δύο (3.5"), με το πρώτης γενιάς πολωτικό φίλτρο πάνω. Τέλος αν κάποιος αναρωτιέται, το CBD δεν έχει καμία απολύτως σχέση από πλευράς engineering με το super amoled της Sammy. Είναι διαφορετική η φιλοσοφία κατασκευής τους. Ποιο είναι καλύτερο και σε ποιες καταστάσεις μόνο πρακτικά με άμεση σύγκριση μπορεί να δείξει.

 

 

Οπότε η απάντηση στην ερώτησή σου είναι όχι το Ν8 δε διαθέτει CBD, δηλαδή η οθόνη του Ε7 και του C6-01 θα είναι ανώτερη, αλλά ναι η οθόνη του Ν8 θα έχει κάποιο πολωτικό φίλτρο πάνω που θα την κάνει περισσότερο ευδιάκριτη στον ήλιο σε σχέση με αυτές της προηγούμενης γενιάς amoled. Αλλά ίσως λιγότερο ευδιάκριτη ή με όχι τόσο καλά χρώματα όσο αυτή του Ε7 και C6-01.

 

 

 

Όλο αυτό που σου γράφω είναι υποθετικό σενάριο δικό μου από τα διάφορα ανεπίσημα που έχω διαβάσει αποδω κι αποκει, οπότε μην το δένεις κόμπο και μη μένεις στα λόγια τα δικά μου. Παρόλα αυτά σύμφωνα με τη δικιά μου λογική όλο αυτό έχει βάση. Αν όντως ισχύουν αυτά που γράφω και πόσο σημαντικές διαφορές θα υπάρχουν σε πραγματικές συνθήκες, θα το δούμε μόνο πρακτικά όταν κυκλοφορήσουν όλες οι αναμενόμενες συσκευές.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω υπαρχει προβλημα με τους υπότιτλους στα βιντεο....:)

τι λετε παιδια θα το λυσει η νοκια αυτο η θα περιμενουμε εφαρμογή κτλ κτλ κτλ.....?

 

 

ps ελπιζω πραγματικα να κανουν κατι με τον browser(οπως λετε)....ασχετα με το φλας εχει τα ιδια χαλια που ειχαν ολα τα προηγούμενα symbian.........

δεν μπορεις να κανεις ουτε ενα σερφαρισμα της προκοπης.........:(

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν ατνιμετώπισα σοβαρα προβλήματα με τους bowser παλαιωτερων symbian (εχω το n86) ίσως επειδή δεν εχω και ουσιαστική εμπειρία από άλλα λειτουργικά.

Για την αναγνωσημότητα της οθόνης κάτω από απο τον ήλιο πάντως έχω διαβάσει καλά λόγια σε κριτικές σε ξένα site. (εχω καεί εγώ και ξέρω χαχα) :wacko:

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Απριλιο πρωτο ακουσα για το Ν8 και ειχα μεινει... καγκελο!

 

Και τωρα παμε για 2011 και τιποτα ακομη.... Μου θυμιζει περιπτωση Ν91 για οποιον θυμαται

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορω να συγχρωνησω τις επαφες μου απο το gmail m ; Η θα πρεπει να τις περβαω μια μια ;

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορω να συγχρωνησω τις επαφες μου απο το gmail m ; Η θα πρεπει να τις περβαω μια μια ;

 

τα συχρονιζεις με το outlook και απο εκει με το Nokia

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορω να συγχρωνησω τις επαφες μου απο το gmail m ; Η θα πρεπει να τις περβαω μια μια ;

 

Απο Nokia Forums:

 

You have two options:

-Configure your gmail account with mail for exchange and get full synk with contact and calender

-Use sync ML (just called sync in s3) and configure for gmail servers to sync your contacts.

 

 

Αλλά και να μην μπορείς υπάρχουν αρκετοί εναλλακτικοί τρόποι;)

Link to comment
Share on other sites

ps ελπιζω πραγματικα να κανουν κατι με τον browser(οπως λετε)....ασχετα με το φλας εχει τα ιδια χαλια που ειχαν ολα τα προηγούμενα symbian.........

δεν μπορεις να κανεις ουτε ενα σερφαρισμα της προκοπης.........:(

Μην τρελαίνεστε με τον browser. Υπάρχει κι ο Opera Mobile, που είναι πολύ καλός.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...