Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα κανει καποιες φορες γυρω στα 5 λεπτα χονδρικα πανω κατω αλλα καποιεσ φορεσ δν κλειδωνει δορυφορους με τπτ!!μονο αν το κανω επανεκκινηση...:wacko:

 

Ωχ, σου εμφανίζει κι εσένα δλδ τέτοιο πρόβλημα... Γενικά αργεί πάντα ή σου έχει τύχει και φορές που βρίσκει αμέσως;

 

Καλησπερα, μου πηρε λιγοτερο απο 1 λεπτο χωρις χρηση A-gps και δικτυου, μονο με το εσωτερικο gps.

Εισαι στο τελευταιο firmware;

 

Το πρόβλημα μου το έχει κάνει τόσο με την αρχική έκδοση, όσο και με την πιο πρόσφατη που έχω τώρα, την JH3. :( Δεν καταλαβαίνω ρε γμτ, μέχρι τώρα δεν έχω δει να παραπονιούνται πολλοί για το gps του, άρα τείνω να υποθέσω ότι φταίει μόνο η δική μου συσκευή. Από την άλλη και ο kommatias_3 λέει ότι του έχει παρουσιάσει παρόμοιο πρόβλημα...! Άλλος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωχ, σου εμφανίζει κι εσένα δλδ τέτοιο πρόβλημα... Γενικά αργεί πάντα ή σου έχει τύχει και φορές που βρίσκει αμέσως;

 

 

 

Το πρόβλημα μου το έχει κάνει τόσο με την αρχική έκδοση, όσο και με την πιο πρόσφατη που έχω τώρα, την JH3. :( Δεν καταλαβαίνω ρε γμτ, μέχρι τώρα δεν έχω δει να παραπονιούνται πολλοί για το gps του, άρα τείνω να υποθέσω ότι φταίει μόνο η δική μου συσκευή. Από την άλλη και ο kommatias_3 λέει ότι του έχει παρουσιάσει παρόμοιο πρόβλημα...! Άλλος;

 

αυτο μ το εχει κανει με ολες τις εκδοσεις εκτος απο την αρχικη που ηθελε ακομα πιο πολυ ωρα!!να φαντστεις οτι το route 66 καταφερα να το χρησιμοποιησω τον πρωτο μηνα που ηταν δωρεαν μονο 2 φορες!!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Σπασμενες εφαρμογες παίρνει;

 

Οχι!

 

Ωχ, σου εμφανίζει κι εσένα δλδ τέτοιο πρόβλημα... Γενικά αργεί πάντα ή σου έχει τύχει και φορές που βρίσκει αμέσως;

 

Το πρόβλημα μου το έχει κάνει τόσο με την αρχική έκδοση, όσο και με την πιο πρόσφατη που έχω τώρα, την JH3. :( Δεν καταλαβαίνω ρε γμτ, μέχρι τώρα δεν έχω δει να παραπονιούνται πολλοί για το gps του, άρα τείνω να υποθέσω ότι φταίει μόνο η δική μου συσκευή. Από την άλλη και ο kommatias_3 λέει ότι του έχει παρουσιάσει παρόμοιο πρόβλημα...! Άλλος;

 

Εχεις δοκιμασει να βαλεις το gps status; Εκει κλειδωνει ακομα πιο γρηγορα. Για δοκιμασε το μηπως φταιει το route66.

Link to comment
Share on other sites

Οχι!

 

 

 

Εχεις δοκιμασει να βαλεις το gps status; Εκει κλειδωνει ακομα πιο γρηγορα. Για δοκιμασε το μηπως φταιει το route66.

 

λοιπον haigeo εχεις δικιο!!!ανοιξα το GPS του κινητου κ εκανα 7 λεπτα κ κατι για να βρει την θεση!!

κ μετα μεσω του gps status εκανα μολισ καποια δευτερολεπτα στην ιδια ακριβως θεση!!τι φταει λοιπον??:confused:

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και με το gps status αργεί πολύ να κλειδώσει δορυφόρους. Κάνει 6-7 λεπτά πάντα, αν δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί λίγο πριν. Αν δηλαδή έχω κάποιες ώρες που δεν το έχω ανοίξει, πάντα θα κάνει 6-7 λεπτά. Δεν εχει σημασία που το gps status δείχνει γκρι μπάρες, αυτά είναι μόνο οι δορυφόροι που "βλέπει" ο δέκτης. Πρέπει να γίνουν πράσινες (και να είναι τουλάχιστον 4) για να σου δώσει στίγμα. Εμένα πάντα αυτό κρατάει πάρα πολύ ώρα. Πρακτικά στην παρούσα του φάση η συσκευή μου είναι σαν να μην έχει gps, γιατί 7 λεπτά μπορεί να "ακούγονται" λίγα, αλλά στην πράξη είναι πάρα πολύ μεγάλο διάστημα στο οποίο απλά χαζεύεις την οθόνη και περιμέεεεενεις.....

 

@kommatias_3: δοκίμασες το gps status αμέσως μετά που είχε κλειδώσει σήμα το κινητό; Γιατί τότε δεν είναι ενδεικτικό. Δοκίμασε πάλι σε λίγες ώρες, κι αν γίνεται όπως στη συσκευή μου, θα χρειαστείς αρκετό χρόνο, ακόμα και με το gps status :(

Link to comment
Share on other sites

αν το απενεργοποιησω θα μπορω να συνδεθω μεσω wifi?βασικα τι ακριβως δουλεια κανει το 3g?απλα να μη χρεωθω με ενδιαφερει.

 

Αν απο τη συνδεσιμοτητα στις ρυθμισεις , εχεις ξετικαρει το "Χρηση Πακετων Δεδομενων " τοτε δεν μπορεις να συνδεθεις μεσω gprs/wap στο internet αρα δεν χρεωνεσαι . Μπορεις να συνδεθεις φυσικα μονο με wi-fi .Το σημα αυτο πανω αριστερα στο βγαζει ,γιατι εχεις επιλεγμενη τη διπλη λειτουργια δικτυου , δηλαδη και GSM και 3G . Το 3G ειναι το πιο προηγμενο σε τεχνολογια δικτυο , οπου γινεται σε πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες η μεταφορα δεδομενων απο το ιντερνετ (οχι μεσω wi-fi ) και επιτρεπει και την βιντεο-κληση . Αν δεν το θες να ειναι ενεργο , επειδη καταναλωνει και περισσοτερη μπαταρια ,μπορεις να πας να επιλεξεις απο τη Συνδεσιμοτητα - Δικτυο κι απο κει επιλεξε μονο GSM 900/1800

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδεια και σε μενα, με την αρχικη JF1 ke tora me thn JH1 , αλες φορες σε 1 λεπτω, και αλες φορες πανω απο 5 λεπτα.
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο Gilgames τωρα που δοκιμασα με το GPS STATUS Κ ειχε περασει κανενα 40λεπτο απο την προηγουμενη δοκιμη εκανε γυρω στα 3-4 λεπτα!!θα το δοκιμασω κ αυριο το πρωι να δω παλι για να εχω σιγουρη αποψη...

παντως ενα θεματακι πρεπει να παιζει σε καποια wave με το gps...

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Από αυτές τις θήκες, τι χρώμα λέτε να διαλέξω; Έχει πάρει κανένας σας καμία από αυτές και σε τι χρώμα;

Και υπάρχει καμία λύση για το ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία εφαρμογή είτε από το kies είτε από το τηλέφωνο;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Με το gps έχω τώρα κ εγώ τις τελευταίες μέρες ένα θέμα...δορυφόρους βρίσκει στο gps status αλλά αργεί να κλειδώσει και μερικές φορές δεν κλειδώνει...Βασικά μια φορά το gps πρέπει να το είχα ζορίσει πολύ γιατί το είχα αφήσει να βρει σήμα όταν ήμουν μέσα σε κτήριο και από τότε πάντα αργεί να κλειδώσει...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχει θεματάκια με το gps... :-/ Το θέμα είναι ότι γενικά στο internet δε βρήκα ιδιαίτερα παράπονα για το gps του wave, όπως για παράδειγμα για το Galaxy S, για το οποίο έχει γίνει ντόρος. Αναρωτιέμαι αν είναι επειδή δεν ασχολούνται γενικά πολύ με αυτό ή επειδή για τους περισσότερους δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το gps είχε πρόβλημα σε μένα από την αρχή, αλλά περίμενα γιατί ήλπιζα πως ένα firmware update θα διόρθωνε την κατάσταση. 2 updates μετά αυτό συνεχίζεται... Το πιο εκνευριστικό είναι ότι δεν ξέρουμε αν είναι κάποιο πρόβλημα software (όπως του Galaxy) ή θέμα hardware κάποιων μεμονωμένων συσκευών, για τις οποίες μόνο το service/αντικατάσταση είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πηρα αποφαση. Θα αγορασω το wave παρα το μειονεκτημα των χαρτων(ελπιζω να μην το μετανιωσω)

 

Πρωτα απ'ολα θα αγορασω θηκη, γιατι γενικα μου πεφτει αρκετες φορες το κινητο :D Κοιταω αυτη την silicone case στα 7 ευρο http://extreme-mobile.gr/p.Samsung-S8500-Wave-thiki-silikonis-silicone-case-mayro-i-leyko.257664.html

 

Υπαρχει και μια αλλη silicone case της pdair στα 14 ευρο. https://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=202405 . Eχουν καποια ουσιαστικη διαφορα?

 

Επισης για micro sd λεω να αγορασω kingston 8gb class 4 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553844 . Eχω διαβασει οτι πολλοι παραπονιουνται για κολληματα στα hd βιντεο με καποιες micro sd. Για την συγκεκριμενη ποια ειναι η αποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πηρα αποφαση. Θα αγορασω το wave παρα το μειονεκτημα των χαρτων(ελπιζω να μην το μετανιωσω)

 

Πρωτα απ'ολα θα αγορασω θηκη, γιατι γενικα μου πεφτει αρκετες φορες το κινητο :D Κοιταω αυτη την silicone case στα 7 ευρο http://extreme-mobile.gr/p.Samsung-S8500-Wave-thiki-silikonis-silicone-case-mayro-i-leyko.257664.html

 

Υπαρχει και μια αλλη silicone case της pdair στα 14 ευρο. https://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=202405 . Eχουν καποια ουσιαστικη διαφορα?

 

Επισης για micro sd λεω να αγορασω kingston 8gb class 4 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553844 . Eχω διαβασει οτι πολλοι παραπονιουνται για κολληματα στα hd βιντεο με καποιες micro sd. Για την συγκεκριμενη ποια ειναι η αποψη σας?

 

Την καρτα την εχω και εγω, κοιτα σε ταινιες και βιντεο δεν εχει κανενα προβλημα, ειναι αργη ομως οταν παω να μεταφερω πολλα μικρα αρχεια μαζι, εκει σερνεται.

Προτεινω να δεις κατι σε class 6.

Link to comment
Share on other sites

Την καρτα την εχω και εγω, κοιτα σε ταινιες και βιντεο δεν εχει κανενα προβλημα, ειναι αργη ομως οταν παω να μεταφερω πολλα μικρα αρχεια μαζι, εκει σερνεται.

Προτεινω να δεις κατι σε class 6.

 

 

class 10 βρηκα στα 16gb ,αλλα κοστιζει 100 ευρο! http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552437

 

Οποτε θα προτιμησω την class 4 και ας αργει. Εμενα τα κολληματα με νοιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, εσεις που ειστε πιο εμπειροι απο εμενα το νεο στην τεχνολογια του "κυματος". Να το κανω αναβαθμιση μεσω multiloader και να μην περιμενω το επισημο update απο kies? Σε ολα τα φορουμς λενε οτι ειναι η full εκδοση(1.2). Και αν τα καταφερω τελικα θα εχω την επιλογη των ελληνικων χαρακτηρων μαζι φυσικα με τους αγγλικους?:) Και κατι αλλο...αν κανω τωρα την αναβαθμιση οταν βγει επισημα πλεον στο kies θα μπορω να την "περασω" απο πανω? Με λιγα λογια πια ειναι τα πλην και τα συν μιας τετοιας κινησης?

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Eπανέρχομε με το θέμα διαγραφείς μυνημάτων (sms).

Όπως είχα γράψει όταν κάνεις μαζική διαγραφή των sms, όταν κλείσεις και ανοίξεις το κινητό εμφανίζονται πάλι ΟΛΕΣ οι αναφορές παράδοσεις!:blink:

Κάποιοι το έλυσαν με "Ολική Επαναφορά".

Μετά όμως πρέπει να ξανακάνεις εγκατάσταση τα πάντα!!:ninja:

Για αυτό η "λύση" για όσους θέλουν να αποφύγουν το HR είναι να σβήνουν τη κάθε αναφορά από το ίδιο το sms και όχι με μαζική διαγραφή... :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Eπανέρχομε με το θέμα διαγραφείς μυνημάτων (sms).

Όπως είχα γράψει όταν κάνεις μαζική διαγραφή των sms, όταν κλείσεις και ανοίξεις το κινητό εμφανίζονται πάλι ΟΛΕΣ οι αναφορές παράδοσεις!:blink:

Κάποιοι το έλυσαν με "Ολική Επαναφορά".

Μετά όμως πρέπει να ξανακάνεις εγκατάσταση τα πάντα!!:ninja:

Για αυτό η "λύση" για όσους θέλουν να αποφύγουν το HR είναι να σβήνουν τη κάθε αναφορά από το ίδιο το sms και όχι με μαζική διαγραφή... :)

 

Καλημέρα! Μόλις πριν λίγο που άνοιξα το κινητό μου εμφάνισε ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Μου εμφάνισε ότι είχα 11 νέα μηνύματα και όλα ήταν αναφορές. Επίσης μου είχε διαγράψει και μερικά κανονικά μηνύματα έτσι στο άκυρο. Πάω να διαγράφω τις αναφορές το κλείνω, το ξαναενεργοποιώ και οι αναφορές ήταν πάλι εκεί. Δοκίμασα να τις διαγράψω από το μενού Ρυθμίσεις-->Μνήμη αλλά και πάλι τίποτα. Τελικά έλυσα το πρόβλημα διαγράφοντάς τες από το Kies. Οπότε όποιος έχει αντίστοιχο πρόβλημα ας δοκιμάσει πρώτα τη διαγραφή μέσω Kies πριν καταφύγει σε hard reset.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ROUTE 66 ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ..ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ http://www.66.com/samsung/index.php?cid=GR

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ...ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ..

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, το κινητό πως τα πάει με την μπαταρία του; Διαβάζω καλούς χρόνους στα χαρτιά, σε ένα video review όμως δεν άκουσα τα καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Ηθελα να κανω μια ερωτηση.Τραβηξα βιντεο 49 δευτερολεπτα με το κινητο μας σε αναλυση HD και πηγα να κανω αποστολη με bluetooth στον υπολογιστη μου και εκανε 10 λεπτα να το μεταφερει !!!!!!! Γιατι αργει τοσο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Ηθελα να κανω μια ερωτηση.Τραβηξα βιντεο 49 δευτερολεπτα με το κινητο μας σε αναλυση HD και πηγα να κανω αποστολη με bluetooth στον υπολογιστη μου και εκανε 10 λεπτα να το μεταφερει !!!!!!! Γιατι αργει τοσο?

 

πόσο μεγάλο σου βγήκε το video? πόσα MB?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπωρο να κανω downloand βιντεο απευθειας απο το youtube?αν οχι υπαρχει καποιο apps?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδέσω το κινητό με το kies (1.5.1.10074_2) και δεν το βρίσκει με τίποτα.

Τι μπορώ να κάνω?

 

 

Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ρε παιδές? Με έχει χαλάσει πολύ αυτό το σκηνικό, που στα ξαφνικά δεν μπορώ να το συνδέσω, χωρίς να έχω αλλάξει κάτι ούτε στο κινητό ούτε στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...