Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης δεν βλέπω να ανταποκρίνεται κανείς στους ελέγχους ή στις καταγγελίες. Αμφιβάλλω και αν δουλεύει ο αριθμός που παίρνεις. (Προσωπικά δεν το δοκίμασα αλλά έτσι μου λένε). Επίσης το νέο κόλπο είναι σε μερικές καφετέριες δίπλα σε παράθυρα και όταν σκάσει έλεγχος γυρνάνε όλοι προς τα έξω (οπότε και είναι εκτός του κλειστού χώρου !!!!)

 

ΥΓ: Με το σκεπτικό της απαγόρευσης στο αυτοκίνητο αύριο που θα φτάσουμε? Στην απαγόρευση στο σπίτι? Και εκεί αν δεν κάνω λάθος μένουν τα παιδιά τα οποία κουβαλούσε ο γονέας που κάπνιζε στο αυτοκίνητο. Μήπως το παρακάνουμε λίγο?

Edited by Johnny_Nik

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από ποιον θα πάρει η δημοτική αστυνομία εντολή να ελέγξει όταν κάποιοι περιμένουν να εκλεγουν ;

 

Oτι είναι να γίνει, θα γίνει μετά τις εκλογές, και έχει και σχέση και με τα οικονομικά του σχεδίου Καλλικράτη ανά περιοχή.

 

Αν θέλουν απλά έσοδα, η δημοτική αστυνομία θα γράφει συνεχώς όπως γίνεται με το παρκάρισμα (συχνά άδικα) και άντε χάσε χρόνο να βρεις το δίκιο σου ....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν βλέπω να ανταποκρίνεται κανείς στους ελέγχους ή στις καταγγελίες. Αμφιβάλλω και αν δουλεύει ο αριθμός που παίρνεις. (Προσωπικά δεν το δοκίμασα αλλά έτσι μου λένε). Επίσης το νέο κόλπο είναι σε μερικές καφετέριες δίπλα σε παράθυρα και όταν σκάσει έλεγχος γυρνάνε όλοι προς τα έξω (οπότε και είναι εκτός του κλειστού χώρου !!!!)

 

ΥΓ: Με το σκεπτικό της απαγόρευσης στο αυτοκίνητο αύριο που θα φτάσουμε? Στην απαγόρευση στο σπίτι? Και εκεί αν δεν κάνω λάθος μένουν τα παιδιά τα οποία κουβαλούσε ο γονέας που κάπνιζε στο αυτοκίνητο. Μήπως το παρακάνουμε λίγο?

 

Σώπα τώρα, τι λές....

Πρέπει να μάθει ο νεοέλληνας....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάλι παντού καπνίζουν.Ακόμη και σε καφετέριες που έβγαλαν στην αρχή τα τασάκια επανήλθαν πάλι μετά απο μερικές μέρες.

 

Ποιος νόμος λειτούργησε για να λειτουργήσει και αυτός.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν προκειται να εφαρμοστει σωστα ο νομος.

Οι καπνιστες θα καπνιζουν, οποιος παει να τους πει κατι θα φαινεται γραφικος και αν παρει καποιος τηλεφωνο στο 1242 θα φαινεται ρουφιανος.

 

Αφου ετσι λειτουργουμε ολοι μας...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν προκειται να εφαρμοστει σωστα ο νομος.

Οι καπνιστες θα καπνιζουν, οποιος παει να τους πει κατι θα φαινεται γραφικος και αν παρει καποιος τηλεφωνο στο 1242 θα φαινεται ρουφιανος.

 

Αφου ετσι λειτουργουμε ολοι μας...

Καλύτερα ρουφιάνος παρά καρκινοπαθής.Αυτοί πρέπει να ντρέπονται όχι εσύ που τους καταγγέλεις.Δεν με σέβεσαι - δεν σε σέβομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι δε θα υπάρχει ανταπόκριση από κάποια αρχή. Εσύ θα τηλεφωνείς και θα σου λένε οκ, αλλά απλά δε θα ασχοληθούν.

 

Έτσι ακριβώς κάνει και η αστυνομία σε πολλές περιπτώσεις, αν τους καλέσεις για θέμα που δεν είναι και πάρα πολύ σημαντικό. Σου πετάνε ένα ενημερωθήκαμε ήδη και το κλείνουν.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ρουφιάνος παρά καρκινοπαθής.Αυτοί πρέπει να ντρέπονται όχι εσύ που τους καταγγέλεις.Δεν με σέβεσαι - δεν σε σέβομαι.

 

Και σκεψου ...ειμαι καπνιστης αλλα παρ'ολα αυτα 100% υπερ του νόμου. Καπνιζω μονο σπιτι μου η έξω. Ποτε σε κλειστους χωρους.

 

Αλλα δεν βλεπω να προχωραει το μετρο....

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ποιος νόμος λειτούργησε για να λειτουργήσει και αυτός.

 

Πολλοί νόμοι δεν εφαρμόζονται είτε από αδυναμία του κράτους να ελέγξει ,είτε γιατί υπάρχουν και άλλοι νόμοι που αφήνουν αμφιβολίες ή εξαιρούν περιπτώσεις .Επίσης ως γνωστό γίνονται και τα "στραβά μάτια" ανά περίπτωση από τους αρμοδίους που κρίνουν με την εξουσία που τους δίνετε.... οπότε :X

Link to comment
Share on other sites

Και σκεψου ...ειμαι καπνιστης αλλα παρ'ολα αυτα 100% υπερ του νόμου. Καπνιζω μονο σπιτι μου η έξω. Ποτε σε κλειστους χωρους.

 

Αλλα δεν βλεπω να προχωραει το μετρο....

Να ήταν όλοι σαν εσένα ρε φίλε.Αλλά υπάρχουν τόσοι ασυνείδητοι.Όλα είναι θέμα παιδείας όμως.Δεν μπορούμε να τα ρίχνουμε όλα στο "κράτος".Η διακριτικότητα και ο σεβασμός διδάσκονται στο σπίτι πρώτα απ'όλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα υποτίθεται ότι ξεκινούν οι έλεγχοι και τα βαριά πρόστιμα. Προσωπικά είδα άτομα της Δημοτικής Αστυνομίας στο Αλεξάνδρας που έψαχναν να βρούν παραβάτες. Στα νοσοκομεία όμως υπάρχει και λίγο φιλότιμο. Απλώς έφυγαν άπραγοι και φυσικά δεν έγραψαν ούτε έναν. Ίσως γίνουν και κάποιοι "έλεγχοι" για τα μάτια του κόσμου

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: Με το σκεπτικό της απαγόρευσης στο αυτοκίνητο αύριο που θα φτάσουμε? Στην απαγόρευση στο σπίτι? Και εκεί αν δεν κάνω λάθος μένουν τα παιδιά τα οποία κουβαλούσε ο γονέας που κάπνιζε στο αυτοκίνητο. Μήπως το παρακάνουμε λίγο?

 

Προσωπικά δεν διαφωνώ με την απαγόρευση στο αυτοκίνητο όταν υπάρχουν μικρά παιδιά γιατί είναι εξαιρετικά κλειστός χώρος. Στην απαγόρευση στο σπίτι δε νομίζω να φτάσουμε, καταντάει πια μεγάλη υπερβολή. Γενικά το να μην τρώνε άσκοπα καπνό στην μούρη μικρά παιδιά είναι απλά υπεύθυνη συμπεριφορά και δεν θα έπρεπε να ρυθμίζεται από νόμους και απαγορεύσεις.

 

Άλλωστε στα σπίτια πολλές φορές "απαγορεύεται" ήδη το κάπνισμα για άλλους λόγους (βλέπε κουρτίνες κτλ...) :X:X:X

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Βασικά 1142 είναι.Το 1242 είναι για βλάβες ADSL αν δεν κάνω λάθος.

Και νομίζω είναι ανώνυμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Flocafe (Βόλου): το πρώτο άκαπνο μαγαζί που συναντώ στη χειμερινή σεζόν. Πουθενά μέσα κάπνισμα. Άλλη αίσθηση να αναπνέεις καθαρό αέρα. ;)

 

Επίσης το ίδιο και στο Everest. Μία υπάλληλος στην κυριολεξία μόνο που δεν έδειρε έναν τύπο που πήγε να μπει με τσιγάρο μέσα. Και να πεις ότι είναι κλειστό, ανοιχτό είναι ακόμα από δύο πλευρές.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο 3.000 € για κάπνισμα στο αυτοκίνητο

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=210202

 

Βραβείο ηλιθιοτητας αξίζει αυτός που το σκέφτηκε.

 

Αυτός που καπνίζει στο αυτοκίνητο προφανώς θα καπνίζει και μες στο σπίτι του. Και γιατί 12 χρόνων; Εμένα που Είμαι 30 δεν με ενοχλεί;

 

Έχω συνταγματικά κατωχυρωμενο δικαίωμα για καθαρό αέρα και κανείς δεν θα με υποχρεωσει να αναπνεω καυσαέρια.

Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο 3.000 € για κάπνισμα στο αυτοκίνητο

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=210202

 

Πριν καποια χρονια παντως Γιωργακη αλλα μας ελεγες τωρα με το ΔΝΤ ουτε ξερα δεν θα μας αφησεις να τα εχουμε στο σπιτι μας!!! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικά μεγάλο το πρόστιμο! Ποιος αστυνομικός θα ρίξει τέτοια κλήση; Το πολύ πολύ αν δεν βαριέται θα ρίχνει καμιά κατσάδα στον οδηγό και θα τον γράφει για καμμένη λάμπα μετά. Το μόνο καλό είναι ότι προκαλεί συζήτηση και σκέψη.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Βραβείο ηλιθιοτητας αξίζει αυτός που το σκέφτηκε.

 

Αυτός που καπνίζει στο αυτοκίνητο προφανώς θα καπνίζει και μες στο σπίτι του. Και γιατί 12 χρόνων; Εμένα που Είμαι 30 δεν με ενοχλεί;

 

Έχω συνταγματικά κατωχυρωμενο δικαίωμα για καθαρό αέρα και κανείς δεν θα με υποχρεωσει να αναπνεω καυσαέρια.

 

Δεν μου λέτε ρε παιδιά, αν το 12χρονο καπνίζει, πάλι ισχύει το πρόστιμο??:shifty::shifty:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε ρε παιδιά, αν το 12χρονο καπνίζει, πάλι ισχύει το πρόστιμο??:shifty::shifty:

Όχι, είναι το παραθυράκι μέχρι να βγει νόμος που θα τιμωρεί και την αμέλεια των γονέων.:D:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί 12 χρόνων; Εμένα που Είμαι 30 δεν με ενοχλεί;

 

Έχω συνταγματικά κατωχυρωμενο δικαίωμα για καθαρό αέρα και κανείς δεν θα με υποχρεωσει να αναπνεω καυσαέρια.

 

Εσύ που είσαι 30 μπορείς να πεις σε αυτόν που οδηγεί να σταματήσει γιατί σε ενοχλεί. Αν είσαι σε ταξί μπορείς να ζητήσεις τον αριθμό του και να του κάνεις καταγγελία.

Αν είσαι σε αυτοκίνητο φίλου/φίλης, δε νομίζω να χρειάζεται νόμος για να σε σεβαστούν.

 

Δεν μου λέτε ρε παιδιά, αν το 12χρονο καπνίζει, πάλι ισχύει το πρόστιμο??:shifty::shifty:

 

Ναι ισχύει, αλλά το πληρώνει το δωδεκάχρονο από το χαρτζιλίκι του με άτοκες μηνιαίες δόσεις στο ΚΕΠ της περιοχής του χαχαχα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικά μεγάλο το πρόστιμο! Ποιος αστυνομικός θα ρίξει τέτοια κλήση; Το πολύ πολύ αν δεν βαριέται θα ρίχνει καμιά κατσάδα στον οδηγό και θα τον γράφει για καμμένη λάμπα μετά. Το μόνο καλό είναι ότι προκαλεί συζήτηση και σκέψη.

 

Αν το κράτος θέλει χρήματα ,όλα θα γίνουν δυστυχώς:X

Ηδη κατηγόρησε ο υπουργός υγείας τους δήμους ότι δεν δίνουν εντολές στην δημοτική αστυνομία για προστιμα λόγω προεκλογικής περιόδου.

 

http://dete.gr/news.php?article_id=7659

 

Οπως έχω αναφέρει σε προηγούμενα,τώρα με το Καλλικράτη, οι Δήμοι θα έχουν προβλημα χρηματοδότισης από το κρατος, καθώς θεωρητικά όλα πάνε στην Περιφέρεια ,όποτε είναι ένα κίνητρο τα πρόστιμα να μαζέψουν χρήματα, και σίγουρα θα υπάρξουν ευτράπελα όπως γίνεται με το "πάρανομο" παρκάρισμα που πολλές κλήσεις είναι άδικες.

Link to comment
Share on other sites

Starenios το ποστ σου είναι εντελώς άσχετο με το θέμα του τόπικ...και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσες να το βάλεις σε κάποιο άλλο πιο σχετικό τόπικ...

anyway συνεχίζουμε ontopic please..:)

 

υσ: άντε και σταμάτησαν κάποιον και λέει ότι το παιδί μου είναι 12 ετών και 2 μηνών...θα ζητάνε πιστοποιητικό γέννησης..?? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Starenios το ποστ σου είναι εντελώς άσχετο με το θέμα του τόπικ...και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσες να το βάλεις σε κάποιο άλλο πιο σχετικό τόπικ...

anyway συνεχίζουμε ontopic please..:)

 

υσ: άντε και σταμάτησαν κάποιον και λέει ότι το παιδί μου είναι 12 ετών και 2 μηνών...θα ζητάνε πιστοποιητικό γέννησης..?? :shifty:

 

Όχι, θα του κόβουν το πρόστιμο και μετά ο ταλαίπωρος πολίτης θα τρέχει στα δικαστήρια για να αποδείξει ότι το παιδί είναι 12 ετών και 2 μηνών.;)

Πάντως, από την τιμολογιακή πολιτική, είναι φανερό ότι οι άνθρωποι θέλουν να μαζέψουν λεφτά και τίποτα άλλο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...