Jump to content

Nitdroid (Android) στο Νokia N900


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάφερα έβαλα NITDroid στο Ν900 μου και έχω σύνδεση σε GSM/3G. Θα ήθελα να επιβεβαιώσω οτι με τις παρακάτω ρυθμίσεις

 

συνδέεται σε 3G. Απλα στο forum του nitdroid λέει να μην χρησιμοποιηθούν τα όνομα χρήστη/κωδικός πρόσβασης γιατί "κρεμάει" το ofono (η "βιβλιοθήκη" που χρησιμοποιεί το nitdroid για να συνδέεται σε δίκτυα GSM/3G).

 

Πέρασα τις ρυθμίσεις της wind και της vodafone στην σελίδα με τα APN στο wiki του NITDroid. Θα δοκιμάσω αυριο με την sim της Cosmote που έχω και αν δουλεύουν θα περάσω κι αυτά.

 

Τέλος, για όσους δεν γνωρίζουν Αγγλικά, υπάρχει μια "αναβάθμιση" του ofono διαθέσιμη που διορθώνει τα bug με τα SMS (και με αυτήν κατάφερα συνδέθηκα).

Κατεβάστε την απο εδώ, καντε την extract στον υπολογιστή. Μεσα στους υποφακέλους θα βρείτε 2 αρχεία:

- ofonod στον system/bin

- libofono-ril.so στον system/lib

 

(κάπου στο forum του nitdroid αναφέρει οτι χρειάζεται μόνο το libofono-ril.so, οποτε τα βήματα με κόκκινο είναι προαιρετικά)

αντιγράψτε τα αρχεία σκετα (και όχι σε υποφακέλους όπως βρίσκονται μέσα στο αρχείο) στο κινητό και χρησιμοποιόντας το Maemo σε τερματικό γράψτε:

 

Restart απο Maemo σε NITDroid, και είναι έτοιμο!

 

Ζητώ συγνώμη για το υπερβολικό μέγεθος του post :-)

 

Σε προηγούμενες σελίδες θα το βρεις. Ο τρόπος είναι ο ίδιος για όλα τα patch που θέλουμε να περάσουμε.

Ακολούθησα τις οδηγίες αλλά δεν βρήκα τρόπο να μπω στο δίκτυο. Ούτε PIN μου ζητάει, ούτε συνδέετε στο δίκτυο. Ακόμη έβγαλα την λειτουργία πτήσης και εξακολουθεί να παραμένει "θολό" το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακολούθησα τις οδηγίες αλλά δεν βρήκα τρόπο να μπω στο δίκτυο. Ούτε PIN μου ζητάει, ούτε συνδέετε στο δίκτυο. Ακόμη έβγαλα την λειτουργία πτήσης και εξακολουθεί να παραμένει "θολό" το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

 

Πρέπει να βγάλεις τον κωδικό pin της sim μέσα απ το maemo.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Συνθέθηκε στο δίκτυο! Πολύ ωραία...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, τα υπόλοιπα θα τα ψάξω!

 

Πολύ καλή προσπάθεια! Ελπίζω σε λίγο καιρό να έχουμε πλήρης λειτουργία των κλήσεων :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια! Ελπίζω σε λίγο καιρό να έχουμε πλήρης λειτουργία των κλήσεων :)

 

Μιλούσα με έναν απ τους developers πριν λίγες μέρες και μου είπε ότι σχετικά με τη δυνατότητα κλήσεων η ανάπτυξη δεν προχωράει γρήγορα διότι είναι λίγο περίεργη η δρομολόγηση του ήχου από και προς το modem οπότε πρέπει να βρούνε εναλλακτική κατεύθυνση.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα με έναν απ τους developers πριν λίγες μέρες και μου είπε ότι σχετικά με τη δυνατότητα κλήσεων η ανάπτυξη δεν προχωράει γρήγορα διότι είναι λίγο περίεργη η δρομολόγηση του ήχου από και προς το modem οπότε πρέπει να βρούνε εναλλακτική κατεύθυνση.

 

Kακό αυτό γιατί έτσι θα μείνει μισό το project. Ελπίζω να βρουν λύση.

Link to comment
Share on other sites

Kακό αυτό γιατί έτσι θα μείνει μισό το project. Ελπίζω να βρουν λύση.

 

Δεν είναι ότι σταμάτησαν, απλά κάνουν μία παράκαμψη:D

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δε πιστεύω οτι είναι σπουδαίο που δε δουλεύει το voice-gsm. Ας μην είμαστε κ αχάριστοι. Δουλεύουν σχεδόν τα πάντα κ μάλιστα πολύ καλά.

Το κυριότερο είναι οτι δουλεύει το wi-fi. Χωρίς αυτό τί να το κάναμε;

Έχει έναν συμπαθέστατο browser, πολύ καλό, γρηγορότερο από το maemo και με ενσωματωμένο quick office, email client και μια πολλή όμορφη εφαρμογή twitter.

Άντε με το καλό και triple-multiboot με meego!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που επιδιώκω προσωπικά απ το nitdroid είναι να δουλέψει full to dsp, το gps και γενικά καλύτερη επίδοση. Το αν θα κάνει κλήσεις ή όχι είναι απ τα τελευταία που με απασχολούν.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το θες σαν ένα απλό tablet mini pc?

Και για τηλεφωνία? Θα βγάζεις την sim , κάθε φορά που θα χρειάζεσαι τηλέφωνο?

 

Χμ...υπάρχει και η άλλη λύση να πάρουμε 2ο

:)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το θες σαν ένα απλό tablet mini pc?

Και για τηλεφωνία? Θα βγάζεις την sim , κάθε φορά που θα χρειάζεσαι τηλέφωνο?

 

Χμ...υπάρχει και η άλλη λύση να πάρουμε 2ο

:)

 

Γιατί να την βγάζεις την sim; Απλά θα κάνεις boot στο maemo. Άλλωστε δεν είμαι και πολύ του τηλεφώνου γενικότερα. Μόνο όταν το χρειάζομαι το χρησιμοποιώ(το πολύ 10 τηλεφωνήματα τη βδομάδα).

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Και γω καθυστερημένο ήμουν, αλλά τυφλοσούρτης η εγκατάσταση

Βήμα βήμα και αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε.

 

Λοιπον το προβλημα ειναι οτι μου κολλαει στο:

Formatting /dev/mmcb1k1p1 (ext3) ...

 

Βγαινω απο το x terminal και ξαναμπαινω κανοντας sudo gainroot.Στην επιλογη umount /dev/mmcblk1p1 μου γραφει "No such file or directory".

 

Υ.Γ. εχω εγκαταστησει τον updated installer.

 

Kαμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Patch για την λειτουργία του μικροφώνου σε εφαρμογές με 16khz sample rate. Παίρνετε το αρχείο http://downloads.nitdroid.com/e-yes/libaudio.so και το βάζετε στην διαδρομή and/system/lib/ στο file system του android.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. :)

 

Αποφασίσαμε να προσθέσουμε στο 3 post του παρόντος όλα τα post που μπορεί να θεωρηθούν "σημαντικά" στο μέλλον θα προσθέσουμε και άλλα.. Σε περίπτωση που κάποιο μέλος θεωρεί ότι έχει εντοπίσει κάτι κάλο (τώρα και στο μέλλον) δεν έχει παρά να στείλει ένα pm σε κάποιον από τους αρμόδιους moderators για να το προσθέσουμε.

Edited by stendor
update
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα παιδεύτηκα αρκετα να το εγκαταστησω σε μια SanDisk 4gb και τελικα διαβασα ότι δε γινεται στη συγκεκριμενη καρτα και αγορασα μια άλλη Toshiba και όλα οκ.

 

Ετσι λιγο που το κοιταξα, δε μπορω να πω ότι με εντυπωσιασε. Πολλα προβληματα και κολληματα.

 

Θα δειξει…

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προβλημα ειναι οτι μου κολλαει στο:

Formatting /dev/mmcb1k1p1 (ext3) ...

 

Βγαινω απο το x terminal και ξαναμπαινω κανοντας sudo gainroot.Στην επιλογη umount /dev/mmcblk1p1 μου γραφει "No such file or directory".

 

Υ.Γ. εχω εγκαταστησει τον updated installer.

 

Kαμια ιδέα?

 

Κανείς????

Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκατασταση και ολα μια χαρα... απλα αργει λιγακι,μπορει να φταιει οτι εχω καρτα class4.... αλλα κατα τ'αλλα ολα μια χαρα.... thanks!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την εγκατάσταση του nitdroid και όταν τρέχω μεσα απτό xterm nitdroid πατάω ΥES και μου κάνει φορματ το /dev/mmcb1k1p1 (vfat) ...done

/dev/mmcb1k1p2 (ext3) ... δεν κάνει τιποτα.Εκανα καποιο λαθος???Τρέχω το κιν Overclocked αν παίζει κάποιο ρολο.

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την εγκατάσταση του nitdroid και όταν τρέχω μεσα απτό xterm nitdroid πατάω ΥES και μου κάνει φορματ το /dev/mmcb1k1p1 (vfat) ...done

/dev/mmcb1k1p2 (ext3) ... δεν κάνει τιποτα.Εκανα καποιο λαθος???Τρέχω το κιν Overclocked αν παίζει κάποιο ρολο.

 

Το αρχείο .deb για την εγκατάσταση απ τα extra devel το πήρες;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ναι.Πήγα να κάνω στην αυτόματη εγκατάσταση μέσα απτο xterm.

 

Θα πάρεις αυτό από εδώ γιατί αυτό που δοκίμασες έχει ένα πρόβλημα στο να κάνει format σε ext3.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Για να το λες κατι θα ξέρεις!Πάω να το δοκιμάσω!

 

Edit: Δούλεψε κανονικά,γιατί τώρα μου έβγαλε πως κατεβάζει τα αρχεία,ενω πριν πηγαινε σην μορφοποιηση της καρτας κ κολλουσε.για να δουμε! Thanx anyway!

Edited by tempelakos
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ξερεις κανεις σας που ειναι τα αρχεια του ΝΙΤδροιδ?

Θελω ας πουμε να βαλω τραγουδια...

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ξερεις κανεις σας που ειναι τα αρχεια του ΝΙΤδροιδ?

Θελω ας πουμε να βαλω τραγουδια...

 

Θα πας στο nitdroid εκεί που λέει sd card. H sd card είναι το partition της μνήμης(27gb) που βάζεις τα αρχεία σου στο maemo. Οπότε δεν χρειάζεται να τα βάλεις κάπου αλλού, τα βλέπει ήδη.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πόση ώρα κάνουν να κατεβουν τα αρχεία για την εγκατασταση του nitdroid?Ελεος,το εχω μισή ωρα και ακόμα κατεβάζει το 2ο αρχειο!

 

Edit: Μολις το εγκατέστησα και είναι φοβερό!Βέβαια κάποιες λειτουργίες δεν δουλεύουν αλλα όσο το επαιξα μαρεσε.

Edited by tempelakos
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα και εγώ τελικά το android αλλά σε όποια λειτουργία και να πάω να κάνω τις περισσότερες φορές μου βγάζει το μήνυμα "λυπούμαστε ..." πχ δεν μπόρεσα να μπώ στην κάμερα.Γενικά μου κόλαγε δεν ξέρω μήπως δεν έκανα κάτι εγώ καλά ή είναι σε όλους έτσι.Να κάνω και μια ερώτηση:

1)Πώς κλείνουμε το κινητό;

Edited by _dimdim_

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...