Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδάκιααα...

Μόλις πήρα στα χέρια μου το 5800, μου αρέσει πάαααρα πολύ αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα...

όταν γράφω μήνυμα, σε κάθε 60 χαρακτήρες μου αλλάζει μήνυμα.. γραφει δλδ 2.. και μετά 3... δεν το κάνει σε ένα κανονικό μήνυμα των 160 χαρακτήρων με αποτέλεσμα κι ο άλλος που το ΄στέλνω να το παίρνει σε 3 δοσεις... έχω φάει το κινητό αλλά δεν μπορώ να βρω ρύθμιση σχετική..

Βοήθειαααααα :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδάκιααα...

Μόλις πήρα στα χέρια μου το 5800, μου αρέσει πάαααρα πολύ αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα...

όταν γράφω μήνυμα, σε κάθε 60 χαρακτήρες μου αλλάζει μήνυμα.. γραφει δλδ 2.. και μετά 3... δεν το κάνει σε ένα κανονικό μήνυμα των 160 χαρακτήρων με αποτέλεσμα κι ο άλλος που το ΄στέλνω να το παίρνει σε 3 δοσεις... έχω φάει το κινητό αλλά δεν μπορώ να βρω ρύθμιση σχετική..

Βοήθειαααααα :confused:

 

 

messaging>options>settings>text message>character encoding και το βάζεις να ειναι reduced support

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

σβηνει τελειως και μετα το ξαναανοιγω απο το κουμπι επανω!!!

 

Και μένα το κάνει αυτό τον τελευταίο καιρό και εχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητικό!!!

 

Η μπαταρια πάντως φαίνεται να πατάει κανονικά...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, θελω να ρωτησω κατι, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να το γραψω εδω η σε καποιο αλλο topic.

Εχω το 5800 xpressmusic, οχι το navigation με εγκατεστημενους τους τελευταιους χαρτες της OVI. Θελω να μου πειτε πως μπορω να αποκλεισω τους χαρτες απο τη συνδεση στο διαδικτυο μεσω 3.5G της wind γιατι καθε φορα που μπαινω βλεπω οτι το εικονιδιο 3.5G αντιδραει κ κατεβαινουν δεδομενα. Βεβαια ερχεται ο λογαριασμος κ βλεπω προσβαση στη σελιδα gint.b-online.gr κ αντιστοιχες χρεωσεις...

Να σημειωσω οτι το δικτυο της wind το χρησιμοποιω μονο για το zero facebook.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, θελω να ρωτησω κατι, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να το γραψω εδω η σε καποιο αλλο topic.

Εχω το 5800 xpressmusic, οχι το navigation με εγκατεστημενους τους τελευταιους χαρτες της OVI. Θελω να μου πειτε πως μπορω να αποκλεισω τους χαρτες απο τη συνδεση στο διαδικτυο μεσω 3.5G της wind γιατι καθε φορα που μπαινω βλεπω οτι το εικονιδιο 3.5G αντιδραει κ κατεβαινουν δεδομενα. Βεβαια ερχεται ο λογαριασμος κ βλεπω προσβαση στη σελιδα gint.b-online.gr κ αντιστοιχες χρεωσεις...

Να σημειωσω οτι το δικτυο της wind το χρησιμοποιω μονο για το zero facebook.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Τις χρεώσεις που βλέπεις είναι στον λογαριασμό είναι για μερικά kb? Αν ναι τότε είναι λόγο του A-GPS. Αν θες να το απενεργοποιήσεις τελείως τότε πήγαινε στο Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Γενικές > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού θέσης > Υποβοηθούμενο GPS. Για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα συνδέεται και πουθενά αλλού άφησε επιλεγμένο μόνο την επιλογή "Ενσωματωμένο GPS".

 

Πάντως να ξέρεις ότι έχοντας ενεργοποιημένο το A-GPS εντοπίζεται πιο εύκολα και γρήγορα η θέση σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τις χρεώσεις που βλέπεις είναι στον λογαριασμό είναι για μερικά kb? Αν ναι τότε είναι λόγο του A-GPS. Αν θες να το απενεργοποιήσεις τελείως τότε πήγαινε στο Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Γενικές > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού θέσης > Υποβοηθούμενο GPS. Για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα συνδέεται και πουθενά αλλού άφησε επιλεγμένο μόνο την επιλογή "Ενσωματωμένο GPS".

 

Πάντως να ξέρεις ότι έχοντας ενεργοποιημένο το A-GPS εντοπίζεται πιο εύκολα και γρήγορα η θέση σου.

 

 

Ναι ειναι λιγα KB φιλε μου. Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξα κάτι που με φρίκαρε.

έπιασα το κινητό να κάνει "synchronise".

πολύ σύντομα μεν αλλά το τσάκωσα να ανοίγει η σύνδεση του νετ! πρόσεξα και το εικονίδιο πάνω δεξιά.

 

πώς μπορώ να δώ ΤΙ έγινε και σε ποια τοποθεσία synchronise?

Edited by Demis_CY
Link to comment
Share on other sites

πρόσεξα κάτι που με φρίκαρε.

έπιασα το κινητό να κάνει "synchronise".

πολύ σύντομα μεν αλλά το τσάκωσα να ανοίγει η σύνδεση του νετ! πρόσεξα και το εικονίδιο πάνω δεξιά.

 

πώς μπορώ να δώ ΤΙ έγινε και σε ποια τοποθεσία synchronise?

Ψάξε τις ρυθμίσεις του στη συνδεσιμότητα.Θα δεις πώς και τι.

 

Εμένα πάλι που ψάχνει να συνδεθεί σε WLAN όποτε το βάζω σε Offline mode..:wacko::wacko: Τι κουλό είναι αυτό.Ενώ στα settings είναι off η αναζήτηση ασύρματου δικτύου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι που ψάχνει να συνδεθεί σε WLAN όποτε το βάζω σε Offline mode..:wacko::wacko: Τι κουλό είναι αυτό.Ενώ στα settings είναι off η αναζήτηση ασύρματου δικτύου.

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν το επιλέγεις εκτός σύνδεσης προφίλ? Μήπως κάποια εφαρμογή προσπαθεί να συνδεθεί στο δίκτυο?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξα κάτι που με φρίκαρε.

έπιασα το κινητό να κάνει "synchronise".

πολύ σύντομα μεν αλλά το τσάκωσα να ανοίγει η σύνδεση του νετ! πρόσεξα και το εικονίδιο πάνω δεξιά.

 

πώς μπορώ να δώ ΤΙ έγινε και σε ποια τοποθεσία synchronise?

 

Μάλλον φταίει ο Συγχρονισμός Ovi όπου βρίσκεται στο φάκελο διαδίκτυο. Δες τις ρυθμίσεις και απενεργοποίησε το "αυτόματος συγχρονισμός".

 

Συγχρονίζονται επαφές, ημερολόγιο και σημειώσεις στους servers της νοκια.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν το επιλέγεις εκτός σύνδεσης προφίλ? Μήπως κάποια εφαρμογή προσπαθεί να συνδεθεί στο δίκτυο?

Ναι μόνο τότε.

Το πρόσεξα γιατί άναβε και η οθόνη όταν το έβαζα σε εκτός σύνδεσης και πήγαινα για ύπνο.

Σε κανονική χρήση σε άλλα προφίλ δεν το κάνει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο τότε.

Το πρόσεξα γιατί άναβε και η οθόνη όταν το έβαζα σε εκτός σύνδεσης και πήγαινα για ύπνο.

Σε κανονική χρήση σε άλλα προφίλ δεν το κάνει.

Μήπως όταν είναι σε άλλο προφίλ χρησιμοποιεί άλλο σημείο πρόσβασης και συνδέεται αυτόματα? Για κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας και των εφαρμογών που έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε παιδια? Αυτη η v60 θα βγει?

Ειναι ο καλυτερος τροπος για να βγει στη συνταξη αυτο το θρυλικο κινητο.

 

(το οποιο αν το εβγαζε η Apple θα το προσκυναγαν ολοι)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε παιδια? Αυτη η v60 θα βγει?

Ειναι ο καλυτερος τροπος για να βγει στη συνταξη αυτο το θρυλικο κινητο.

 

(το οποιο αν το εβγαζε η Apple θα το προσκυναγαν ολοι)

 

Μας έχει συνηθίσει σε updates τουλάχιστον ανά 3μηνο. Οπότε αφού το τελευταίο δόθηκε 9 Αυγούστου μάλλον πάμε κατά το Νοέμβρη. Όπως και να χει και καμία αναβάθμιση να μην κάνουν στο λειτουργικό (που λέει ο λόγος), μόνο την νέα 3,06 ovi maps να ενσωματώσουν φτάνει.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Μας έχει συνηθίσει σε updates τουλάχιστον ανά 3μηνο. Οπότε αφού το τελευταίο δόθηκε 9 Αυγούστου μάλλον πάμε κατά το Νοέμβρη. Όπως και να χει και καμία αναβάθμιση να μην κάνουν στο λειτουργικό (που λέει ο λόγος), μόνο την νέα 3,06 ovi maps να ενσωματώσουν φτάνει.

 

Φανταζομαι θα βγει η 3.06 για 5800...

Αν γινει αυτο, αν βελτιωθει λιγο ακομα το kinetik scrolling, το bug με το ραδιο και λιγα ακομα ψιλα απο δω και απο 'κει το κινητο θα αγγιξει πλεον το τελειο.

 

Και μιλαμε για συσκευη 2008... UP THE IRONS!!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Γνωριζει καποιος που κοιταω την μνημη του κινητου μου;Εχω την εντυπωση οτι κρασαρει λογω μνημης οταν παω να παιξω live stream βιντεο η οταν μπαινω σε καποια πολυ βαρια σελιδα οπως betfair κτλ.Οταν λεω κρασαρει ενοω με πεταει εξω απ'τον browser.

 

Εχω κανει αναβαθμιση και εχω τη 3.....Οποιος μπορει ας βοηθησει ρε παιδες.

Link to comment
Share on other sites

αν και ήταν off το αυτόματο συνχρονισμα αφαίρεσα τελείως τον λογαριασμό από πάνω..

 

@partakias εννοείς έκανες αναβάθμιση στην έκδοση v.30 ?? :confused:

Edited by Demis_CY
Link to comment
Share on other sites

@partakias εννοείς έκανες αναβάθμιση στην έκδοση v.30 ?? :confused:

 

ναι φιλε μου.Επισηε με το app update εχω κανει ενημερωση σε ολα τα προγραμματα.Να διευκρινισω οτι αυτο μου το κανει με τον default browser.Δουλευω αυτον γιατι δεν ξερω καπιον αλλο αξιολογο,δηλαδη να εχει flash.

 

 

Sorry,εχωτην V31.0.101

καποιος που μπορει ας βοηθησει....θενκς

 

 

Τελικα 99% ειναι λογω μνημης ram.Μου εγραψε οταν μπηκα στην betfair κλεισστε καποιες εφαρμογες και ξαναδοκιμαστε.Ανεπαρκης μνημη.Μου εγραψε αυτο κ με πεταξε.Αλλα δεν ειδα πουθενα ανοιχτες εφαρμογες.Τι φταιει;

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση.
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου.Επισηε με το app update εχω κανει ενημερωση σε ολα τα προγραμματα.Να διευκρινισω οτι αυτο μου το κανει με τον default browser.Δουλευω αυτον γιατι δεν ξερω καπιον αλλο αξιολογο,δηλαδη να εχει flash.

 

 

Sorry,εχωτην V31.0.101

καποιος που μπορει ας βοηθησει....θενκς

 

 

Τελικα 99% ειναι λογω μνημης ram.Μου εγραψε οταν μπηκα στην betfair κλεισστε καποιες εφαρμογες και ξαναδοκιμαστε.Ανεπαρκης μνημη.Μου εγραψε αυτο κ με πεταξε.Αλλα δεν ειδα πουθενα ανοιχτες εφαρμογες.Τι φταιει;

 

Η 31 ειναι πολυ παλια...

Βρε μηπως εχεις το Νοκια 5530?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο, αλλά όταν πατάω τη "Συνομιλία" στο κινητό μου φορτώνει, αλλά δεν ανοίγει την εφαρμογή. Και όταν πατάω στις ανοιχτές εφαρμογές δεν το δείχνει να λειτουργεί στο παρασκήνιο, άρα δεν την έχει ανοίξει καν. Μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να λειτουργήσει????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Η 31 ειναι πολυ παλια...

Βρε μηπως εχεις το Νοκια 5530?

Eκανα ανανεωση κ εχω τωρα την 5.

Εχω το 5800 expressmusic.γιατι ξελιγωνεται ομως ετσι η μνημη;ου λεει οτι εχω 12τις εκατο ελευθερη.πρεπει να κανω φορματ;

Link to comment
Share on other sites

Eκανα ανανεωση κ εχω τωρα την 5.

Εχω το 5800 expressmusic.γιατι ξελιγωνεται ομως ετσι η μνημη;ου λεει οτι εχω 12τις εκατο ελευθερη.πρεπει να κανω φορματ;

 

ενα χαρντ φορματ θα βοηθησει σε καθε περιπτωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενα χαρντ φορματ θα βοηθησει σε καθε περιπτωση

 

Εκανα σημερα hard format και επισης φορματ στην μνημη.οντως δουλευει πολυ πιο ομαλα,καθως εγκατεστησα opera mobile 10.χρειαζομαι ομως το flash.υπαρχει καποια λυση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...