Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κατάλαβες σωστά.. Το minfree δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τον task manager, και είναι standalone.

To minfree manager και ο autokiller κάνουν την ίδια δουλειά. O official task manager είναι ψιλοάχρηστος.

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στην υπογραφή μου περί task killers..

Αρα το minfree του OCLF επεμβαινει στην διαχειρηση μνημης που κανει το ιδιο το android οπως ακριβως κ το autokiller ( το οποιο λογικα δεν εχει νοημα να το κρατησω αποτι καταλαβα) Now its clear!!!! Ευχαριστω φιλε μου! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το επόμενο lag fix version που αναφέρει και o tyxerakias στην προηγούμενη σελίδα, διάβασα στο xda τον κατασκευαστή του να λεει ότι θα προσπαθήσει να το ενσωματώσει στην ήδη υπάρχουσα εφαρμογή του lag fix σαν upgrade δηλαδή και απλά θα λέγεται version 3 αντί του version 2 που έχουμε τώρα

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο μήπως καταλάβω τελικά, στο λογαριασμό μου λοιπόν αν μπω μέσα μου έχει 3 φορές ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗ και έχω τσεκαρισμένα και τα 3.

Παρόλα αυτά καμία επαφή δεν έχει περάσει στο gmail. Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι βασικό? :cry:

αν εχω καταλαβει καλα, εσυ εχεις περασμενες τις επαφες στο τηλεφωνο σωστα ?

τις εχεις περασει ποτε στο gmail ? εννοω αν εχεις κανει import τις επαφες σου στο gmail.

 

για να καταλαβω τι εχεις κανει, πηγαινε στις επαφες και πατα πανω εκει που λεει "ομαδες".

οταν πατησεις καπου εκει θα εχει ομαδα "Google" οπως θα εχει και ομαδα "facebook" αν εχεις περασει τον λογαριασμο σου.

κοιταξε στην ομαδα "google" μεσα στην παρενθεση τι λεει. αν εχει ενα μηδενικο (0), τοτε δεν εχεις περασει τις επαφες σου.

 

λογικα αν εχεις περασει τις επαφες σου στο τηλεφωνο (εννοω στην μνημη του τηλεφωνου), εκει στις ομαδες, εχει και μια ομαδα που λεει "Δεν εχει αντιστοιχηθει". λογικα εκει στην παρενθεση θα εχει τον αριθμο των επαφων σου.

σωστα ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα, εσυ εχεις περασμενες τις επαφες στο τηλεφωνο σωστα ?

τις εχεις περασει ποτε στο gmail ? εννοω αν εχεις κανει import τις επαφες σου στο gmail.

 

για να καταλαβω τι εχεις κανει, πηγαινε στις επαφες και πατα πανω εκει που λεει "ομαδες".

οταν πατησεις καπου εκει θα εχει ομαδα "Google" οπως θα εχει και ομαδα "facebook" αν εχεις περασει τον λογαριασμο σου.

κοιταξε στην ομαδα "google" μεσα στην παρενθεση τι λεει. αν εχει ενα μηδενικο (0), τοτε δεν εχεις περασει τις επαφες σου.

 

λογικα αν εχεις περασει τις επαφες σου στο τηλεφωνο (εννοω στην μνημη του τηλεφωνου), εκει στις ομαδες, εχει και μια ομαδα που λεει "Δεν εχει αντιστοιχηθει". λογικα εκει στην παρενθεση θα εχει τον αριθμο των επαφων σου.

σωστα ?

 

Lol αυτό ακριβώς δείχνει σε μένα που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου να περάσω τις επαφές μου στο gmail μου...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανεις που να εχει φερει το vibrant απο αμερικη? δουλευει το GPS του ή οχι? Καπου διαβασα οτι βγηκε patch για το captivate που ειχε προβλημα. Ισχυει και στο vibrant?
Link to comment
Share on other sites

Lol αυτό ακριβώς δείχνει σε μένα που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου να περάσω τις επαφές μου στο gmail μου...

 

Sent from my Galaxy S

επειδη εισαι καλο παιδι και με εχεις βοηθησει οταν εκανα τα πρωτα rookie βηματα εδω πριν λιγες εβδομαδες οταν πηρα το galaxy,

και επειδη εισαι και συνονοματος, θα σου προτεινω κατι που νομιζω οτι θα σου κανει πολυ ευκολη την δουλεια σου.

 

1) πηγαινε στις επαφες στο galaxy.

 

2) πατησε το αριστερο πληκτρο

 

3) επιλεξε "περισσοτερα"

 

4) επιλεξε "εισαγωγη/εξαγωγη" και μετα επιλεξε "εξαγωγη στην καρτα"

 

5) μολις τελειωσει η διαδικασια, ανοιξε εναν file explorer και πηγαινε στον φακελλο /sdcard/

 

6) εκει μεσα σου εχει δημιουργησει ενα αρχειο με καταληξη .vcf

 

7) αντιγραψε το αρχειο αυτο στον υπολογιστη σου με οποιο τροπο σε βολευει.

 

8) ανοιξε τον browser στον υπολογιστη σου και συνδεσου στον gmail λογαριασμο σου.

 

9) πατησε εκει που λεει επαφες.

 

10) μετα πατησε το κουμπι που λεει "Περισσοτερες ενεργειες" και επιλεξε "εισαγωγη"

 

11) θα σου ανοιξει ενα παραθυρο, πατησε "αναζητηση", βρες το αρχειο .vcf που φτιαξαμε στο βημα 4 και προχωρα την διαδικασια.

 

12) οταν τελειωσεις η διαδικασια εισαγωγης μετα που θα πατησεις οκ, πλεον εχεις τις επαφες σου στο gmail οποτε αν θελεις μπορεις να τις σβησεις απο το τηλεφωνο μιας και θα συγχρονιζονται κανονικα μεσω gmail και galaxy.

 

Αυτο μπορει να ειναι και ενας οδηγος για οποιον αλλο θελει να κανει κατι τετοιο. οποιος εχει περασει με καποιο τροπο τα τηλεφωνα του στο galaxy αλλα δεν τα εχει περασει ΠΟΤΕ στο gmail, με τον παραπανω τροπο τα περναει στο gmail Και μπορει να τα σβησει πλεον απο την μνημη τηλεφωνου μιας και θα τα εχει συγχρονισμενα με το gmail.

 

αν θελετε μπορω να τον καθαρο-γραψω καπως καλυτερα και να τον βαλουμε κι'αυτο στο blog μου και σε ξεχωριστο topic εδω να υπαρχει.

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνονόματε!

Edit

Τώρα βέβαια καταλαβαίνεις ότι μου έρχονται απορίες...Αυτό σε τι χρησιμεύει; θέλω να πω ότι το ίδιο δεν είναι να τις έχω περασμένες στην sim του κινητού τις επαφές;

Χρησιμεύει στο να περνάω γενέθλια στις επαφές του gmail μου ας πούμε και να μου βγαίνουν στην notification bar του κινητού ή αυτό δεν γίνεται και λέω βλακείες;

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

τελευταιες ερωτησουλες πριν περασω και εγω το lag fix(δεν ειμαι καν root ακομα)

 

Ξερω οτι δεν ειναι απαραιτητο να γινει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων για να γινει το root και η εφαρμογη του lagfix.

Μηπως οπως συνισταται να γινει?Θα εχω καλυτερο benchmark score ή θα είναι πιο ασφαλης η ολη διαδικασια?

Η τσαμπα θα κανω την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

 

Και κατι αλλο,

κανοντας αφαιρεση μιας εφαρμογης απτο συστημα μας αυτη αφηνει καταλοιπα στο τηλεφωνο μας(ρυθμισεις κτλ) ή οχι?

Αν δεν κανω διαγραφη της cache της καθε εφαρμογης πριν την κανω uninstall,αυτη(cache) θα διαγραφεί κατα το uninstallation του προγραμματος?

 

Ευχαριστω

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνονόματε!

Edit

Τώρα βέβαια καταλαβαίνεις ότι μου έρχονται απορίες...Αυτό σε τι χρησιμεύει; θέλω να πω ότι το ίδιο δεν είναι να τις έχω περασμένες στην sim του κινητού τις επαφές;

Χρησιμεύει στο να περνάω γενέθλια στις επαφές του gmail μου ας πούμε και να μου βγαίνουν στην notification bar του κινητού ή αυτό δεν γίνεται και λέω βλακείες;

 

Sent from my Galaxy S

Εφοσον εχουμε συσκευη με λειτουργικο power by Google, ειναι απολυτα λογικο να εχεις αρκετα πλεονεκτηματα αν εκμεταλλευτεις τις δυνατοτητες του gmail.

 

1) αν αλλαξεις καρτα sim καποια στιγμη, πρεπει να βρεις τροπο να τις περασεις στην νεα καρτα, κατι που σιγουρα θα σε ταλαιπωρησει

2) στην καρτα sim απ'οσο γνωριζω εχεις αρκετους περιορισμους. νομιζω οτι στην sim δεν μπορεις να βαλεις ονομα με παραπανω απο 13 γραμματα (αν θυμαμαι καλα).

και δεν μπορεις να βαλεις παραπανω απο εναν αριθμο σε καθε επαφη.

3) στο gmail μπορεις να τα εχεις ολα να συγχρονιζονται ειτε live ειτε οποτε θελεις εσυ να κανεις χειροκινητο συγχρονισμο. το πλεονεκτημα ειναι οτι εχεις ολες σου τις επαφες, με παραπανω απο ενα τηλεφωνα σε καθε επαφη, γενεθλια, επετειους, σημειωσεις, φωτογραφια επαφης.

4) οποτε θελεις να στειλεις ενα mail σε καποιον απο τις επαφες σου, απλα γραφεις το mail, και για να προσθεσεις αποστολεα, απλα πληκτρολογεις τα 2-3πρωτα γραμματα, σου βρισκει την επαφη και βαζει αυτοματα το email στον αποστολεα. αυτο γινεται και στον υπολογιστη στο gmail αλλα και στο galaxy.

5) εννοειτε οτι και στο daily briefing αλλα και στο ημερολογιο εμφανιζονται γιορτες, γενεθλια κ.τ.λ

6) στο gmail εχεις δυνατοτητα αποθηκευσης εγγραφων word, excel, παρουσιασεις κ.τ.λ, μιας και σου δινει ξεχωριστο χωρο 1gb για αποθηκευση εγγραφων τα οποιοα μπορεις και να τα επεξεργαστεις. αυτη ειναι η υπηρεσια google docs. το γραφει σαν "εγγραφα" στο gmail. και φυσικα ειναι δωρεαν !!!!

7) υπαρχει το gοogle voice το οποιο ειναι φανταστικο

8) το gmail εχει πολυ προσεγμενο και προηγμενο συστημα anti-spam (ανεπιθυμητη αλληλογραφια).

9) μπορεις να φτιαξεις δωρεαν δικο σου Blog και να το διαχειριζεσαι ακομα και μεσα απο το galaxy, να ανεβαζεις αναρτησεις και να τις επεξεργαζεσαι on the go. και παλι δωρεαν !!!!

10) συγχρονισμο με το gmail υποστηριζουν πλεον ολα τα λειτουργικα και οι πλατφορμες. ακομα και το Iphone :). οποτε δεν νοιαεσαι πλεον για backup/restore επαφων/ημερολογιου/εργασιων/bookmark

11) μην ξεχασω να σου πω οτι μπορεις να χρησιμοποιεις σαν browser στον υπολογιστη σου τον google chrome, o οποιος εχει συγχρονισμο των bookmark με το gmail φυσικα. αυτο πως σου φενεται ? δελεαστικοτατο ε?

 

αυτα θυμαμαι προς το παρον. νομιζω οτι σου εξηγησα γιατι γενικα ειναι καλο να εκμεταλλευτεις τις google Υπηρεσιες.

αν θελεις κατι αλλα πανω στα παραπανω εδω ειμαι φιλε:).

 

**** Αλλαξα το ονομα στο Blog Μου και οποιοι προσπαθησατε σημερα να μπειτε με το παλιο ονομα, δεν εμπαινε.

Το νεο ονομα ειναι : http://antonis-news.blogspot.com/

υπαρχει και στην υπογραφη μου μιας και το διορθωσα.

 

θα ανεβασω και τον οδηγο για το gmail Που εγραψα πριν λιγο εδω στο blog για οποιον το θελει :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αρα το minfree του OCLF επεμβαινει στην διαχειρηση μνημης που κανει το ιδιο το android οπως ακριβως κ το autokiller ( το οποιο λογικα δεν εχει νοημα να το κρατησω αποτι καταλαβα) Now its clear!!!! Ευχαριστω φιλε μου! :)

 

Ακριβώς! Και παρακαλώ :)

 

επειδη εισαι καλο παιδι και με εχεις βοηθησει οταν εκανα τα πρωτα rookie βηματα εδω πριν λιγες εβδομαδες οταν πηρα το galaxy,

και επειδη εισαι και συνονοματος, θα σου προτεινω κατι που νομιζω οτι θα σου κανει πολυ ευκολη την δουλεια σου.

 

1) πηγαινε στις επαφες στο galaxy.

 

2) πατησε το αριστερο πληκτρο

 

3) επιλεξε "περισσοτερα"

 

4) επιλεξε "εισαγωγη/εξαγωγη" και μετα επιλεξε "εξαγωγη στην καρτα"

 

5) μολις τελειωσει η διαδικασια, ανοιξε εναν file explorer και πηγαινε στον φακελλο /sdcard/

 

6) εκει μεσα σου εχει δημιουργησει ενα αρχειο με καταληξη .vcf

 

...

 

 

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος γιατί δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά μετά από το βήμα 4), μπορείς να αποφύγεις τη μανούρα με τον υπολογιστή, κάνοντας με το κινητό πάλι import (εισαγωγή) το .vcf αρχείο, και τότε θα ρωτήσει ως τί να το κάνει import, και θα μπορείς να επιλέξεις ως Google contact. Μετά κάνεις ένα sync και τελείωσες...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος γιατί δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά μετά από το βήμα 4), μπορείς να αποφύγεις τη μανούρα με τον υπολογιστή, κάνοντας με το κινητό πάλι import (εισαγωγή) το .vcf αρχείο, και τότε θα ρωτήσει ως τί να το κάνει import, και θα μπορείς να επιλέξεις ως Google contact. Μετά κάνεις ένα sync και τελείωσες...

θεωρητικα πρεπει να λειτουργει οπως το λες αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

ας το δοκιμασει καποιος απο εδω που θα το κανει πρωτη φορα για να το εχουμε σαν εναλακτικη λυση και αυτο. μαλιστα αυτος ο τροπος που λες ειναι και λιγοτερο χρονοβορος :).

Ευχαριστω φιλε για την διορθωση :).

 

Εγω μολις ανεβασα τον οδηγο στο Blog μου να υπαρχει και εκει :

http://antonis-news.blogspot.com/2010/09/android-galaxy.html

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

τελευταιες ερωτησουλες πριν περασω και εγω το lag fix(δεν ειμαι καν root ακομα)

 

Ξερω οτι δεν ειναι απαραιτητο να γινει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων για να γινει το root και η εφαρμογη του lagfix.

Μηπως οπως συνισταται να γινει?Θα εχω καλυτερο benchmark score ή θα είναι πιο ασφαλης η ολη διαδικασια?

Η τσαμπα θα κανω την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

 

Και κατι αλλο,

κανοντας αφαιρεση μιας εφαρμογης απτο συστημα μας αυτη αφηνει καταλοιπα στο τηλεφωνο μας(ρυθμισεις κτλ) ή οχι?

Αν δεν κανω διαγραφη της cache της καθε εφαρμογης πριν την κανω uninstall,αυτη(cache) θα διαγραφεί κατα το uninstallation του προγραμματος?

 

Ευχαριστω

 

Θα το κάνεις τσάμπα όπως λες. Εκτός βέβαια αν το τηλέφωνό σου νομίζεις ότι έχει κάποιο κόλλημα που θα διορθώσει η επαναφορά. Κατά τ'αλλα το root και lagfix δεν έχουν καμία σχέση και ούτε επηρεάζονται.

 

Και ναι, σβήνονται όλα, και το cache της εφαρμογής. Κάποιες εφαρμογές μπορεί να αφήσουν κάτι, αλλά αυτά τα σβήνεις μόνος σου αν θες, και χωρίς root. π.χ. κάποιο backup πρόγραμμα, θα σου αφήσει το φάκελο με τα backup στην κάρτα... ή κάποιο παιχνίδι τα savegames... τέτοια πράγματα. Κατά τ'άλλα σβήνονται όλα, δεν είναι windows :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνεις τσάμπα όπως λες. Εκτός βέβαια αν το τηλέφωνό σου νομίζεις ότι έχει κάποιο κόλλημα που θα διορθώσει η επαναφορά. Κατά τ'αλλα το root και lagfix δεν έχουν καμία σχέση και ούτε επηρεάζονται.

 

Και ναι, σβήνονται όλα, και το cache της εφαρμογής. Κάποιες εφαρμογές μπορεί να αφήσουν κάτι, αλλά αυτά τα σβήνεις μόνος σου αν θες, και χωρίς root. π.χ. κάποιο backup πρόγραμμα, θα σου αφήσει το φάκελο με τα backup στην κάρτα... ή κάποιο παιχνίδι τα savegames... τέτοια πράγματα. Κατά τ'άλλα σβήνονται όλα, δεν είναι windows :)

 

Ευχαριστω...Αυριο πρωι λοιπον ξεκιναμε...Αφου κολληματα κτλ δεν εχω...

893 εβγαλα σε benchmark χωρις fix:blink:

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο σκεψη τελικα προτιμησα το JM8 απο το beta froyo...Μολις τελειωσε το φλασαρισμα και ειμαι ετοιμος να προχωρησω στο σεταρισμα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν θα ηταν καλο να κανω factory reset οπως προτεινει ο φιλος hitech (σε οδηγο του για το περασμα του froyo βεβαια) η αν ειμαι και ετσι ετοιμος.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο σκεψη τελικα προτιμησα το JM8 απο το beta froyo...Μολις τελειωσε το φλασαρισμα και ειμαι ετοιμος να προχωρησω στο σεταρισμα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν θα ηταν καλο να κανω factory reset οπως προτεινει ο φιλος hitech (σε οδηγο του για το περασμα του froyo βεβαια) η αν ειμαι και ετσι ετοιμος.

δεν εχεις να χασεις τιποτα να κανεις ενα factory reset. εμεις στα windows mobile, μετα απο καθε φλασαρισμα καναμε παντα hard reset. εγω καποιες φορες εκανα και 2 hard reset.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις να χασεις τιποτα να κανεις ενα factory reset. εμεις στα windows mobile, μετα απο καθε φλασαρισμα καναμε παντα hard reset. εγω καποιες φορες εκανα και 2 hard reset.

 

Αυτό ακριβώς... δεν έχεις να χάσεις τίποτα, και αν κάτι είναι στραβό θα φτιάξει... μπορεί και να μη χρειάζεται αν όλα πήγανε καλά, αλλά κάνε ένα για καλό και για κακό :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, δοκιμασα το factory reset αλλα προεκυψε αναπαντεχο προβλημα ενω ολα στο φλασαρισμα πηγαν καλα. Δοκιμασα 2 φορες και πηρα το εξης μηνυμα:

 

can't mount /dev/block/still (invalid argument)

 

Στη συνεχεια με αναγκαζει να προχωρησω σε απλο reboot. Επισης παρατηρησα οτι κρατησε μεσα κανονικα στη μνημη τις φωτογραφιες και τα βιντεο που ειχα τραβηξει...Εχετε καμια ιδεα παιδια?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανεβασα το ενημερωμενο faq του Αλεξανδρου με καποια νεα κομματια για την αυτονομια της μπαταριας και την φορτιση της.

υπαρχει φυσικα εδω στο φορουμ αλλα και στο Blog.

http://antonis-news.blogspot.com/2010/09/faq-samsung-galaxy-s-i9000-updated.html

 

@red_herring

Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω σ'αυτο. ευχομαι να μην εχει παει για υπνο ο alex γιατι αυτος μονο μπορει να σε βοηθησει τωρα.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

@red_herring

 

Ποιά 3 αρχεία flashαρες;

 

Φλασαρα τα 2 αρχεια που ειχε μεσα στο zip της JM8 απο samfirmwres

 

edit - CODE_I9000XWJM8.tar.md5 και MODEM_I9000XXJM4.tar.md5

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα τα 2 αρχεια που ειχε μεσα στο zip της JM8 απο samfirmwres

 

Ε αυτό είναι το πρόβλημα, σου λείπει το csc... μάλλον είχες κάποιο παλιό και δεν έκανε. Ξανακάντο με phone και modem αυτά που είχες, και csc βάλε αυτό:

http://www.multiupload.com/LRKYS0QS3T

 

Πιό συγκεκριμένα:

 

Βάλε το τηλέφωνο σε download mode.

XΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ, άρχισε το Odin3

Tίκαρε το Re-partition, και τα "Auto-reboot" και "F. Reset Time" πρέπει να είναι κι αυτά τικαρισμένα.

Πάτα το "PIT" κουμπι και διάλεξε το s1_odin_20100512.pit αρχείο.

Σύνδεσε το τηλέφωνο και περίμενε μέχρι να το αναγνωρίσει το Οdin

Πάτα το "Start", εμφανίζεται <Firmware update start...> <Get PIT for mapping...> . Το τηλέφωνο θα σβήσει και η οθόνη θα γράφει "Reset". Περίμενε μέχρι το Οdin να γράψει "Pass" (μπορεί να πάρει μερικά λεπτά)

Ξεσύνδεσε το τηλέφωνο, βγάλε τη μπαταρία, ξαναβάλτην, και βάλτο πάλι σε Download mode.

Πάτα "Reset" στο Odin και ξετικάρε το "Re-Partition".

ΜΗΝ ξαναδιαλέξεις PIT αρχείο.

Πάτα το "PDA" και διάλεξε το αρχείο "CODE_I9000XWJM8.tar.md5".

Πάτα το "MODEM" και διάλεξε το "MODEM_I9000XXJM4.tar.md5" .

Πάτα το "CSC" button και διάλεξε το "CSC_I9000ΟΧΧJM1.tar.md5".

Σύνδεσε το τηλέφωνο και περίμενε πάλι να το εντοπίσει το Odin, και μετά πάτα το "Start", και περίμενε μέχρι να τελείωσει, να σβήσει και να bootάρει πάλι το τηλέφωνο που τώρα θα έχει το JM8 σωστά.

 

Επειδή έβαλες το multi-csc που περιέχει και την Ελλάδα, αν θες να το γυρίσεις σε κάποιο ελληνικό sales code, π.χ. EUR ή COS ή CYO, πρέπει μέσω adb να γράψεις, αφού όλα έχουν πάει καλά και είσαι μέσα στο τηλέφωνο με τον "εντοπισμό σφαλμάτων" ενεργοποιημένο:

 

adb shell

am start -a android.intent.action.MAIN -n com.android.Preconfig/com.android.Preconfig.Preconfig

 

Στην οθόνη του κινητού μετά θα μπορείς να διαλέξεις το csc που θες (ένα από τα παραπάνω, αν έχεις cosmote υποθέτω το COS θα κάνει...), και πάτα Ιnstall. Θα κάνει reboot, και μετά είσαι έτοιμος.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ωχ προλαβα κι εκανα το φλασαρισμα με το αρχειο που μου εδωσες πριν δω το edit σου. Παντως ολα φαινεται να πηγαν μια χαρα και το factory reset εγινε κανονικα. Να το ξανακανω?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ωχ προλαβα κι εκανα το φλασαρισμα με το αρχειο που μου εδωσες πριν δω το edit σου. Παντως ολα φαινεται να πηγαν μια χαρα και το factory reset εγινε κανονικα. Να το ξανακανω?

 

Δε νομίζω, το έκανες τόσο διαφορετικά; Αν πήγανε καλά όλα πρέπει να είσαι οκ. (512 pit χρησιμοποίησες ε; )

 

Μπορείς αν θες να κάνεις το τελευταίο κομμάτι με το adb για να έχεις το σωστό csc για Ελλάδα (είναι στην υπογραφή μου το adb αν δεν το έχεις).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, το έκανες τόσο διαφορετικά; Αν πήγανε καλά όλα πρέπει να είσαι οκ. (512 pit χρησιμοποίησες ε; )

 

Μπορείς αν θες να κάνεις το τελευταίο κομμάτι με το adb για να έχεις το σωστό csc για Ελλάδα (είναι στην υπογραφή μου το adb αν δεν το έχεις).

 

 

Η διαφορα σε σχεση με αυτα που εγραψες ηταν οτι προσθεσα με τη μια και τα 3 αρχεια οπως και το odin 512, μετα μπηκα σε download mode και η διαδικασια κυλησε μονη της...

 

Ναι θα το κανω αυριο πρωι πρωι και μετα θα προχωρησω σε σεταρισμα. Ευχαριστω πολυ alex για μια ακομη φορα και συγγνωμη για τη βραδυνη ταλαιπωρια.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα σε σχεση με αυτα που εγραψες ηταν οτι προσθεσα με τη μια και τα 3 αρχεια οπως και το odin 512, μετα μπηκα σε download mode και η διαδικασια κυλησε μονη της...

 

Ναι θα το κανω αυριο πρωι πρωι και μετα θα προχωρησω σε σεταρισμα. Ευχαριστω πολυ alex για μια ακομη φορα και συγγνωμη για τη βραδυνη ταλαιπωρια.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα, είμαι και 2 ώρες πίσω σου :) Καληνύχτα, και καλή τύχη αύριο!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...