Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στα pc μας ολες οι usb θυρες δεν ειναι usb 2.0 συνεπως βρες την καταλληλη και δεν θα ξαναεχεις προβλημα συνδεσης με το pc σου

 

ΑΚόμα κι αν πράγματι δεν το συνδέω σε USB 2.0, δε θα έπρεπε κατευθείαν όταν επιλέγω τον τύπο της σύνδεσης μετά να μου βγάζει στα notification επιλογή για προσάρτηση. Εμένα εκεί σχεδόν πάντα (εκτός κι αν ακολουθήσω αυτό που έγραψα παραπάνω) μου βγάζει απλά "σύνδεση USB" χωρίς καμία επιλογή από κάτω....

έτσι δε μπορώ να κάνω προσάρτηση...

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάμε σιγά σιγά.Για να γράφεις εδω μέσα έχεις Internet σίγουρα. Για να γίνει αυτό κάπου μέσα στο σπίτι σου υπάρχει μια συσκευή που είναι συνδεδεμένη με κάποια τηλεφωνική πρίζα και ταυτόχρονα με τον υπολογιστή σου. Αυτή η συσκευή είναι το modem.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω βρε παιδια οτι ο φιλος εχει internet on the go, δηλαδη εχει το στικακι Usb που μπαινει σε υπολογιστη.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι ακριβως θελει να λυσει.

θελει να εχει ιντερνετ στο galaxy μεσω του ιντερνετ που εχει στο σπιτι ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μη το παρατάς, ίντερνετ έχεις γενικότερα στο σπίτι σου; Πληρώνεις συνδρομή στον ΟΤΕ ή σε άλλη εταιρεία;

 

 

-Να κάνω και εγώ μία ερώτηση by the way, γιατί δε βρίσκω με τίποτα το Google Earth; Για 2.1 δεν είναι;

Που έψαξες και δεν το βρήκες; Στο μάρκετ το βλέπω....το έχω κατεβάσει καιρό τώρα δουλεύει άψογα και σε συνδυασμό με google voice είναι εκπληκτικό

 

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Πάμε σιγά σιγά.Για να γράφεις εδω μέσα έχεις Internet σίγουρα. Για να γίνει αυτό κάπου μέσα στο σπίτι σου υπάρχει μια συσκευή που είναι συνδεδεμένη με κάποια τηλεφωνική πρίζα και ταυτόχρονα με τον υπολογιστή σου. Αυτή η συσκευή είναι το modem.

 

Οχι τηλεφωνο σταθερο δεν εχω , πανω στον laptop εχω το ασπρο στικακι του internet on the go οπως λεει ο φιλος zavarakatranemia

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Που έψαξες και δεν το βρήκες; Στο μάρκετ το βλέπω....το έχω κατεβάσει καιρό τώρα δουλεύει άψογα και σε συνδυασμό με google voice είναι εκπληκτικό

 

 

Sent from my Galaxy S

 

Στο market... Και στο Appbrain αν το βάλω μετά μου βγάζει ότι δε βρέθηκε το στοιχείο...

 

Δεν έχω root συσκευή, αλλά παίζει ρόλο αυτό; Αφού δεν είναι paid εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Οχι τηλεφωνο σταθερο δεν εχω , πανω στον laptop εχω το ασπρο στικακι του internet on the go οπως λεει ο φιλος zavarakatranemia

 

Από αυτό δυστυχώς μπορεί να παίρνει internet μόνο ο υπολογιστής σου.

Αν θές να έχει internet on the go και για άλλες συσκευές χωρίς καλώδια, μέσω αέρα (όπως για το galaxy S)

χρειάζεσαι αυτό:

http://www.cosmote.gr/content/el/resources/images/contentimages/foryou/OnTheGo/pocketwifiZTE_MF30_FOR_WEB_SITE_FINAL.jpg

Προς τη μέση αυτής της σελίδας.

 

Αυτή η συσκευή μπορεί να λαμβάνει το internet από το δίκτυο της cosmote και να το εκπέμπει σε συσκευές που έχουν τεχνολογία wifi σε κοντινή απόσταση

Το άσπρο πραγματάκι που έχεις τώρα πάνω στο pc λαμβάνει το internet από το δίκτυο της Cosmote και το δίνει μόνο στο pc σου!

Edited by zavarakatranemia
Link to comment
Share on other sites

νομιζω βρε παιδια οτι ο φιλος εχει internet on the go, δηλαδη εχει το στικακι Usb που μπαινει σε υπολογιστη.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι ακριβως θελει να λυσει.

θελει να εχει ιντερνετ στο galaxy μεσω του ιντερνετ που εχει στο σπιτι ?

Όχι προσπαθεί να συνδεθεί σε ασύρματο δίκτυο χωρίς να έχει ασύρματο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Στο market... Και στο Appbrain αν το βάλω μετά μου βγάζει ότι δε βρέθηκε το στοιχείο...

 

Δεν έχω root συσκευή, αλλά παίζει ρόλο αυτό; Αφού δεν είναι paid εφαρμογή

 

Googlare το τότε...δεν ήμουν root όταν το κατέβασα...ψάξτο λίγο και θα το βρεις και εκτός μάρκετ

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Όχι προσπαθεί να συνδεθεί σε ασύρματο δίκτυο χωρίς να έχει ασύρματο δίκτυο.

 

Δηλαδη για να καταλαβω ,μεσω laptop που εχει internet on the go δεν πιανει το wi-fi. Αν παω δηλαδη στο χωριο που εχουν internet με μοντεμ κι ολα τα αλλα που λετε θα συνδεθω???? Δωστε μια απαντηση να παω για υπνο γιατι εχω κλεισει 17 ωρες πανω στο laptop μ αυτη την ιστορια.

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί ένα μικρό FAQ για τους καινούριους χρήστες του Galaxy S, ελπίζω να φανεί χρήσιμο γιατί βλέπουμε συνέχεια τις ίδιες ερωτήσεις.

 

- Μόλις πήρα το τηλέφωνο, πρέπει να το αφήσω να φορτίσει 24 ώρες πριν το ανοίξω;

 

Όχι, δε χρειάζεται. Η τεράστιας διάρκειας πρώτη φόρτιση ίσχυε κάποτε με τις παλιές μπαταρίες, και το έγραφε και το manual των τότε τηλεφώνων. Το Galaxy S αρκεί να το φορτίσεις μέχρι να φορτίσει πλήρως (περίπου μία ώρα την πρώτη φορά). Συνιστάται για να δυναμώσει η μπαταρία, να την αδειάσεις 4-5 φορές πλήρως, αυτοί οι πλήρεις κύκλοι φόρτισης τη δυναμώνουν, και όντως μετά κρατάει περισσότερο.

Η φόρτιση γίνεται κλασικά στην πρίζα, και με το USB καλώδιο του υπολογιστή. Ο δεύτερος τρόπος διαρκεί πολύ περισσότερο, γιατί τα USB του υπολογιστή δεν δίνουν αρκετή ισχύ σε σχέση με την πρίζα. Αν βιάζεσαι, βάλτο στην πρίζα.

 

Η μπαταρία μου τελειώνει πολύ γρήγορα!

 

Υπάρχουν αρκετά πράγματα που τρέχουν στο υπόβαθρο και ρουφάνε τη μπαταρία, ειδικά κάποια widgets που ζητάνε ανανεώσεις. Μέχρι να τα εντοπίσεις όλα (τα παιδιά έχουν αναφέρει κατά καιρούς στο thread μερικές κακές εφαρμογές), θα ήταν φρόνιμο να κλείσεις όλα τα apps που ζητάνε συνεχή ανανέωση, και να κάνεις συγχρονισμό όταν το χρειάζεσαι, ή αν έχει επιλογή, αραιότερα. Το να ξετικάρεις τις δύο επιλογές στο "Λογαριασμοί και συγχρονισμός" στις ρυθμίσεις (και ειδικά τον αυτόματο συγχρονισμό), είναι ένα πρώτο βήμα. Επίσης το wifi και το GPS τρώνε πολύ μπαταρία, είναι καλό να τα κλείνεις (γίνεται εύκολα σέρνοντας κάτω τη μπάρα ειδοποιήσεων) όταν δεν τα χρειάζεσαι. Μπορείς να βγάλεις και τα live wallpapers που είναι ενεργοβόρα, καθώς και να κατεβάσεις τη φωτεινότητα. Αν θέλεις να δεις πιο συγκεκριμένα τί ήταν χειρότερο για τη μπαταρία σου μετά από ώρες χρήσης, πληκτρολόγησε *#*#4636#*#* από κει που παίρνεις τηλέφωνο, και κοίτα στο Battery History. Στο μενού εκεί μέσα, το partial wake usage είναι επίσης χρήσιμο, γιατί σου λέει ποιές εφαρμογές (αν υπάρχουν συγκεκριμένες), ξυπνάν το τηλέφωνο και τρώνε μπαταρία.

 

Καθυστερώ αρκετά με το να πάω να διαλέγω τις επαφές, να μπαίνω μέσα, να πατάω Kλήση ή Μήνυμα... πιο γρήγορα γίνεται;

 

Όταν έχεις μπροστά σου τις επαφές, είτε στη λίστα των επαφών είτε στο Call log πατώντας το πράσινο κουμπί του τηλεφώνου, βρες την επαφή που θέλεις, και σύρε το δάχτυλό σου πάνω της, από αρίστερά προς τα δεξιά παίρνεις τηλέφωνο, από δεξιά προς τα αριστερά στέλνεις μήνυμα.

 

- Πώς ενεργοποιώ το Swype;

 

Πήγαινε στις εφαρμογές, ρυθμίσεις, τοπικές ρυθμίσεις και κείμενο, Swype, και βάλτε ένα τικ εκεί (αν έχει κουτάκι στην έκδοση firmware που έχετε). Επίσης μέσα στις ρυθμίσεις του Swype μπορείς να διαλέξεις κάποια πράγματα, δηλαδή αν θα κεφαλαιοποιεί τις λέξεις από μόνο του, τη γλώσσα, και άλλα. Εξερεύνησέ το λίγο.

Τώρα όταν είσαι έτοιμος να γράψεις κάποιο κείμενο, πάτα με το δάχτυλο εκεί που θες να γράψεις, και κράτα το πατημένο, μέχρι να πεταχτεί το παράθυρο που περιέχει την επιλογή Μεθοδος εισαγωγής. Εκεί διαλέγεις μεταξύ του απλού πληκτρολογίου και του Swype.

 

- Πώς αλλάζει το πληκτρολόγιο από ελληνικά σε αγγλικά πιο γρήγορα από το να πάω κάθε φορά μέσω ρυθμίσεων;

 

Aν είσαι στο Swype, σύρε το δάχτυλό σου από το κουμπί swype (αυτό με το i κάτω αριστερά), στο ; (πάνω αριστερά, το Q δηλαδή αν είσαι σε αγγλικό πληκτρολόγιο). Μόλις φτάσεις εκεί, άφησέ το. Η γλώσσα θα αλλάξει αυτόματα μεταξύ των 2 τελευταίων που χρησιμοποίησες.

Άλλα κολπάκια στο Swype είναι το τράβηγμα από το Swype button στο SYM (βγαίνουν βελάκια περιήγησης και κουμπια αντιγραφής/επικόλλησης κτλ), καθώς και το τράβηγμα από το Swype button στο κέντρο του πληκτρολογίου (το πλήκτρο G), όπου βγαίνει ένα numeric keypad.

 

Το γρήγορο "σούρσιμο" από κάτω προς τα πάνω, δουλέυει και στο κανονικό πληκτρολόγιο της Samsung.

Και έχουμε κι εδώ βελάκια περιήγησης, επιλογής κειμένου, αντιγραφής και επικόλησης, κρατώντας πατημένο το πλήκτρο ?123 .

 

- Το τηλέφωνό μου είναι εισαγωγής / το πήρα από το εξωτερικό, και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ελληνικό πληκτρολόγιο, ούτε ελληνικό Swype. Τί να κάνω;

 

Μπορείς να κατεβάσεις το HTC_IME πληκτρολόγιο από δω: http://www.hallerud.se/htc_ime_jonasl_hires_27.zip , κάνεις unzip και εγκατάσταση και τα 2 αρχεία. Αν δεν ξέρεις πώς να αντιγράψεις αρχεία από τον υπολογιστή στο κινητό, κοίτα πιό κάτω.

Το HTC_IME είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη πολλών, γιατί έχει μεγαλύτερα πλήκτρα και καλύτερη κατανομή. Υπάρχει όμως και δεύτερη επιλογή, το Greek Input method της Bitquill, που υπάρχει στο android market, το κατεβάζεις και γίνεται η εγκατάσταση αυτόματα. Για να επιλέξεις αυτή τη μέθοδο εισαγωγής, ακολουθείς την ιδια διαδικασία με το Swype, στην πρώτη παράγραφο.

 

Ελληνικό Swype γίνεται να βάλεις, αλλά πρέπει να έχεις δικαιώματα root στο τηλέφωνό σου, γιατί το Swype ανήκει στα προγράμματα του συστήματος και δεν αλλάζει από απλούς, μη-root χρήστες.

 

- Η μπάρα στα δεξιά του μενού δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Ναι, δεν έχει. Ίσως σε κάποιο επόμενο firmware. Μπορείς κρατώντας το menu αριστερά να ψάξεις τις επαφές με το google search, ή απλά να αλλάξεις dialer, ο πιο διαδεδομένος είναι ο Dialer One που υποστηρίζει ελληνικά (στο market), και υπάρχει και ο smart dialer εδώ. http://www.xda-developers.com/android/a-decent-dialer-fast-dialer-for-android/

Μπορείς φυσικά να βάλεις και τις επαφές σε λατινικούς χαρακτήρες...

 

- Δε μπορώ να δω εφαρμογές επί πληρωμή στο android market!!

 

Όντως, δε μπορείς. Η Ελλάδα είναι μία από τις χώρες που η Google έχει αφήσει πίσω. Είναι κι άλλες πολλές. Για να δεις ολόκληρο το market, η μόνη λύση είναι να γίνεις root. Αν δε θέλεις να γίνεις root, πρέπει να βρεις άλλες πήγες για τις εφαρμογές επι πληρωμή, το android market δεν έχει μονοπώλιο. Ένα παράδειγμα τέτοιας σελίδας, που έχει και δικιά της εφαρμογή μάλιστα, είναι το http://www.slideme.org. Για παραπάνω, ψάξε στο google, θα βρεις :) Ο καλύτερος τρόπος πάντως παραμένει το market, για το οποίο απαιτείται root στην Ελλάδα.

 

- Ο υπολογιστής μου δε βλέπει το κινητό όταν το συνδέω σε mass storage, και θέλω να περάσω αρχεία!

 

Πρέπει να κάνεις mount την κάρτα του κινητού. Σύνδεσέ το σε mass storage mode (Συσκευή αποθήκευσης), και πάνω αριστερά θα βγει το σηματάκι του USB. Τράβα με το δάχτυλό σου κάτω το notification bar, και θα λέει USB connected, και αν έχει συνδεθεί σωστά, από κάτω ακριβώς θα γράφει με μικρότερα γράμματα "Select to copy files to/from your computer". (Aν δεν το δεις αυτό με τη μία - μερικές φορές συμβαίνει - βγάλε το USB, ξαναβάλτο, και κοίτα πάλι, θα υπάρχει). Πάτα εκεί πάνω, και θα σου δώσει επιλογή για Mount. Μόλις το κάνεις αυτό, το pc σου θα βλέπει το τηλέφωνο σαν flash drive.

Όταν τελειώσεις τις αντιγραφές, κάνε "ασφαλή κατάργηση" από το task bar, μετά ξανατράβα κάτω τη μπάρα, και πάτα "Turn off USB storage". Μετά από λίγο που θα κάνει το media scanning, μπορείς να αφαιρέσεις το USB με ασφάλεια.

 

(Για να βγει η επίλογη για mass storage, διάλεξε στο Ρυθμίσεις - Πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο - Ρυθμίσεις USB, το Να γίνεται ερώτηση κατά τη σύνδεση).

 

- Πώς στέλνω sms στα Ελληνικά; Στέλνω μόνο ερωτηματικά! Kαι στέλνει μικρά μηνύματα!

 

Πρέπει να αλλάξεις το input mode (μέθοδος εισαγωγής) σε Αυτόματο στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων (στο JG1 firmware δουλεύει καλύτερα το unicode). Φτάνεις στις ρυθμίσεις πατώντας το menu (το αρίστερο κουμπί touch) όταν είσαι μέσα στην εφαρμογή Μηνύματα. Αν θες να στείλεις μηνύματα 160 χαρακτήρων χρησιμοποίησε την εφαρμογή Handcent sms (είναι στο market)...

 

- Δε μου δουλεύει το Kies

 

Σβήσε από την κάρτα σου (εσωτερική ή εξωτερική) όλα τα αρχεία που έχουν επεκτάσεις μεγαλύτερες από 16 χαρακτήρες (ας πούμε program.withahugeextension). Εγκατάστησε την τελευταία έκδοση του Kies. Κοίτα αν ο υπολογιστής έχει τα παρακάτω (ειδικά αν έχεις xp ή vista):

- Net Framework 3.5 SP1

- Windows Media Player 10 or later

- Active Sync (Win XP), Device Centre (Vista)

- DirectX 9.0C

Aν δεν τα έχει, κατέβασέ τα από το site της microsoft.

Tέλος, το Κies δε δουλεύει με άλλους launchers εκτός του Samsung Touchwiz που έρχεται με το κινητό. Αν έχεις βάλει π.χ. Launcher Pro ή ADW, γύρνα στον Touchwiz για να συνδεθείς σωστά.

 

- Δε μπορώ να συνδεθώ στο internet με 3g!!

 

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις-Ασύρματη επικοινωνία-Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-Ονόματα σημείων πρόσβασης...πατάς κάτω αριστερό πλήκτρο κινητού και επιλέγεις να προσθέσεις νέο APN. Oι ρυθμίσεις για τους ελληνικούς παρόχους είναι εδώ: http://magic-tips.blogspot.com/search/label/Wind

Αν το ΑPN έχει το ίδιο όνομα και για τα 2, μπορείς να τα βάλεις και τα 2 σε ένα: internet + mms, αλλιώς πρέπει να δημιουργήσεις 2 ξεχωριστά APN ένα τύπου internet και ένα τύπου MMS.

 

- Δε μπορώ να ΞΕσυνδεθώ από το internet με 3G!

 

Βάλε ένα από τα APN on-off widget, APN switch, DCSwitch ή ΑPNdroid (όλα στο market), έτσι θα μπορείς να ανοιγοκλείνεις τα 3G δεδομένα χωρίς πρόβλημα.

(Υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις που έχουν περασμένα τα APN στην κάρτα SIM και δεν κλείνουν με τον παραπάνω τρόπο γιατί δε φαίνεται το APN στις ρυθμίσεις. Εκεί πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο. Στο μεταξύ φτιάξε ένα άκυρο APN με τύπο internet και συνδέσου σ'αυτό. Επίσης αν έχεις βάλει κάποιου είδους market enabler, πρέπει πρώτα να το βγάλεις για να δημιουργήσεις νέο APN)

 

- Δε μπορώ να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτυό μου που έχει σταθερό ΙΡ

 

Πήγαινε ρυθμίσεις-> ασυρματη επικοινωνια-> ρυθμισεις wifi. Μετά πάτα το κάτω αριστερά menu κουμπι της συσκευης και βγαζει αλλες 2 επιλογες: σαρωση και για προχωρημενους. Διάλεξε το "για προχωρημενους" και εκει θα βρεις τις ρυθμίσεις για DNS και σταθερό ΙΡ του ρουτερ...

 

- Πώς εγκαθιστώ ένα αρχείο .apk που κατέβασα;

 

Τα .apk αρχεία είναι τα αντίστοιχα των .exe στα windows. Απλά βρες το αρχείο στο κινητό σου με τον file manager του κινητού (Tα αρχεία μου), και πάτα πάνω του για να εγκατασταθεί. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο.

 

- Έβαλα κάποιο πρόγραμμα/παιχνίδι και το gallery έχει γεμίσει άχρηστα εικονίδια μέσα από το φάκελο της εφαρμογής!

 

Στο φάκελο που δε θες να βλέπει το gallery, βάλε ένα αρχείο με το όνομα .nomedia . Αυτό. Άδειο μέσα, απλά φτιάχτο στο notepad. (ή αν έχεις linux κάνε ένα "touch .nomedia") (Μην ξεχάσεις την τελεία μπροστά).

 

Νάτο, σε attachment. Απλά βάλτο στο directory με τις εικόνες απ'τα παιχνίδια που δε θες να βγαίνουν στο gallery.

 

Eναλλακτικά και μάλλον πιό εύκολα, εγκατάστησε το προγραμματάκι StudioKUMA .nomedia manager που θα βρεις στο android market και κάνει την παραπάνω δουλειά πιο αυτόματα.

 

- Έχω τελευταίας γενιάς τηλεόραση Samsung που υποστηρίζει DLNA, πώς μπορώ να τη συνδέσω με το κινητό;

(ευχαριστούμε τον Lakerdas για τη μέθοδο)

Συνδέεις την τηλεόραση με το ρούτερ (κάντε το ενσύρματα γιατί μέσω wi fi χρειάζεστε στικάκι της samsung που κάνει 90 €).

Μπαίνεις στο μενού της τηλεόρασης στην επιλογή Δίκτυο. Επιλέγεις τύπος δικτύου ενσύρματο και ρύθμιση δικτύου auto. Επιλέγεις δοκιμή δικτύου και λογικά αυτόματα έχει συνδέσει τηλεόραση με ρούτερ.

Ανοίγεις το allshare στο κινητό.

Μπαίνεις στις ρυθμίσεις και επιλέγεις αυτά που επιθυμείς.

Επιστρέφεις στο μενού του allshare και επιλέγεις αναπαραγωγή από τηλέφωνο σε τηλεόραση. Τα επόμενα βήματα στα δίνει το πρόγραμμα. Αυτόματα με την επιλογή του αρχείου η τηλεόραση θα αρχίσει να το παίζει.

Το remote της samsung λειτουργεί μόνο με τηλεοράσεις κατασκευής του 2010 που έχουν το απαραίτητο λογισμικό.

Υ.Γ. Αν και ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος ασύρματα με τον ρούτερ τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dlna για να προβάλεις αρχεία στην τηλεόραση).

 

- Τί ειναι firmware/ROM;

 

Firmware λέμε το μέρος του λογισμικού του τηλεφώνου που ελέγχει το hardware της συσκευής, και στέλνει εντολές στα διάφορα μέρη του τηλεφώνου για να λειτουργήσουν. Είναι σα να λέμε το "μυαλό", που ελέγχει τα κυκλώματα του τηλεφώνου. Σε αναλογία με ένα PC, θα λέγαμε ότι το firmware είναι το BIOS.

 

Η/Το ROM δεν είναι το ίδιο, θα λέγαμε όμως ότι περιέχεται στο firmware. Η ROM είναι το κομμάτι που περιέχει το λειτουργικό συστήμα (στην περίπτωσή μας Android), καθώς και τις εφαρμογές και δεδομένα που περιέχει το τηλέφωνο όταν το αγοράζουμε, δηλαδή είναι το ορατό σε μας μέρος του firmware.

 

Το firmware του τηλεφώνου το βγάζει η κατασκευάστρια εταιρεία, στην περίπτωσή μας η Samsung. Και φυσικά στέλνει αναβαθμίσεις που διορθώνουν λάθη και βελτιώνουν το τηλέφωνο. Η Samsung συγκεκριμένα μας στέλνει τις επίσημες αναβαθμίσεις (π.χ. JF3, JM1, JP6) μέσω του PC λογισμικού Kies. Κυκλοφορούν και ανεπίσημες δοκιμαστικές εκδόσεις (π.χ. JM8, JPH), που διέρρευσαν από τη Samsung, και μπορούμε να περάσουμε στο κινητό με το Odin. Μερικές μάλιστα, αν και η Samsung για κάποιο λόγο δεν εξέδωσε επίσημα, δουλεύουν καλύτερα από τις επίσημες..

 

Οι ROMs απ'την άλλη, είναι βασισμένες στο Android Open Source Project (AOSP). Η Google και οι προγραμματιστές του Android φτιάχνουν το λειτουργικό, και το βάζουν στο AOSP. Οι κατασκευάστριες εταιρείες μετά πάιρνουν αυτήν την "καθαρή" ROM και την αλλάζουν, ώστε να ταιριάξει καλύτερα στο τηλέφωνο, και δημιουργούν το firmware που την περιέχει. Μετά τη δίνουν και στους παρόχους κινητής τηλεφωνίας, που με τη σειρά τους, αν θέλουν, χώνουν μέσα οικόσημα, δικά τους προγράμματα και APNs για το δίκτυό τους (π.χ. Vodafone). Όλο αυτό μετά κυκλοφορεί ώς "firmware upgrade". Mπορείς ίσως να καταλάβεις τώρα γιατί οι όροι firmware και ROM χρησιμοποιούνται εναλλάξ πολλές φορές, ειδικά όταν μιλάμε για επίσημες εκδόσεις.

 

Όταν μετά οι χρήστες δεν είναι ευχαριστημένοι ή θέλουν να αλλάξουν κάτι για να πάει πιο γρήγορα το τηλέφωνο, μερικές φορές παίρνουν την επίσημη ROM της εταιρείας και την αλλάζουν κι άλλο, π.χ. τα παιδιά στο XDA. Μετά εκδίδουν τις λεγόμενες custom ROMs, που μπορούν μερικές φορές να περαστούν στο τηλέφωνο όπως ένα oλόκληρο firmware, αλλές φορές ως μόνο ένα κομμάτι, ή άλλες μέσω του recovery mode ως ένα update.zip, που περνάει κάποιες αλλαγές στο λειτουργικό σύστημα για να το φέρει στα μέτρα των χρηστών. Οι custom ROMs δεν μπορούν να χαρακτηριστούν firmwares. Και φυσικά δεν είναι επίσημες, και γι'αυτο το λόγο χάνεται η εγγύηση από την εταιρεία.

 

Εδώ μπορείς να βρεις τον τρόπο για να ξαναπεράσεις τo επίσημο firmware από το Odin, αν έβαλες κάποια custom ROM και χρειάζεσαι την αρχική.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω ,μεσω laptop που εχει internet on the go δεν πιανει το wi-fi. Αν παω δηλαδη στο χωριο που εχουν internet με μοντεμ κι ολα τα αλλα που λετε θα συνδεθω???? Δωστε μια απαντηση να παω για υπνο γιατι εχω κλεισει 17 ωρες πανω στο laptop μ αυτη την ιστορια.

 

Ακριβώς! Αρκεί το μόντεμ να εκπέμπει wi-fi (έχουν μία μικρή κεραιούλα συνήθως)..

Υπάρχουν και μόντεμ που δεν εκπέμπουν wifi για αυτό το λέω...Είναι η μειοψηφία πλέον..

 

Μπορείς να κοιμηθείς πιστεύω :lol::)

 

Εκεί πάω και μου βγάζει μετά ότι δε μπορεί να βρει το αντικείμενο που επέλεξα...

Παράξενο

 

Να, και τώρα αφού scanαρα το QR code μου έβγαλε: "Δεν υπάρχουν αντιστοιχίσεις στο Android Market"....

Edited by zavarakatranemia
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω ,μεσω laptop που εχει internet on the go δεν πιανει το wi-fi. Αν παω δηλαδη στο χωριο που εχουν internet με μοντεμ κι ολα τα αλλα που λετε θα συνδεθω???? Δωστε μια απαντηση να παω για υπνο γιατι εχω κλεισει 17 ωρες πανω στο laptop μ αυτη την ιστορια.

Για να συνδεθείς σε ένα ασύρματο δίκτυο πρέπει πρώτα απ' όλα αύτο να υπάρχει. Εσύ δεν έχεις ασύρματο δίκτυο αυτή τη στιγμή. Μη μπερδεύεις το wi-fi που δεν έχεις με το mobile internet που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθείς σε ένα ασύρματο δίκτυο πρέπει πρώτα απ' όλα αύτο να υπάρχει. Εσύ δεν έχεις ασύρματο δίκτυο αυτή τη στιγμή. Μη μπερδεύεις το wi-fi που δεν έχεις με το mobile internet που έχεις.

 

Για αυτό λέει βρε ότι θα πάει στο χωριό που έχουν. Σε κάποιο φίλο του εννοεί..

Προφανώς ο potokis είναι πολύ μακριά από το χωριό και δεν μπορούν να του βάλουν internet ακόμα, και χρησιμοποιεί το internet on the go

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας πεδια διαβαζω http://www.myphone.gr πολλα χρονια και γενικα απλα σαν ενιμεροσι δουλεβο σε καταστημα γουιντ και με εχει βοιθιση το φορυμ σε πολλα πραγματα.εφτασε η στιγμη να ζιτισο μια βοιθια εχω το Samsung Galaxy S με αναβαφμιση I9000XXJPC και πιγα να περασο την τελεφτεα αναβαφμιση I9000XXJPK. τα περναι ολλα καλα,στο τελος ομος αντι να ανικση το τηλ. μου βγαζη κατι επιλογες να κανο και δεν κσερο τι να κανο,αν κανο ριμπουτ που λει,μετα κανι επανικινιση και δεν αναβει ποτε,αναγκαστικα να περασο παλι τιν παλια.γνοριζι καπιος τι ακριβος πρεπι να κανο?

ευχαριστο πολι πεδια και να κσερετε οτι σε ολους τους πελατες εδο στην λαρισα προτινο να μπενουνε για να βρισκουν λισις στο http://www.myphone.gr αφτο μπορο να κανο απο μεροσμου...:)

resident evil
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας και πάλι μπράβο στον tyxerakia για το πολυ καλο FAQ που έφτιαξε.

Νομίζω οι διαχειριστές του φόρουμ θα έπρεπε να του προτείνουν να αναλάβει τον ρόλο του moderator. Προσφέρει σημαντική βοήθεια και είναι πανταχού παρών.

 

 

ελεος ρε ....και ελεγα οτι θα ευχαριστηθω ταινιες..ολες οι δικες μου ειναι πανω απο 4gb ..

Συγγνώμη φίλε μου αλλά δεν είναι υπερβολή να θες να δεις ταινίες τόσο υψηλής ανάλυσης σε μια οθονιτσα 4"?

Κανε εγκατσταση στο pc σου έναν converterer και μετέτρεψε τις ταινίες σου σε φορματ που και καλή απόδοση θα έχεις και δεν θα χρειάζεσαι μισή κάρτα για μια ταινία.

 

καλημερα σας πεδια διαβαζω http://www.myphone.gr πολλα χρονια και γενικα απλα σαν ενιμεροσι δουλεβο σε καταστημα γουιντ και με εχει βοιθιση το φορυμ σε πολλα πραγματα.εφτασε η στιγμη να ζιτισο μια βοιθια εχω το Samsung Galaxy S με αναβαφμιση I9000XXJPC και πιγα να περασο την τελεφτεα αναβαφμιση I9000XXJPK. τα περναι ολλα καλα,στο τελος ομος αντι να ανικση το τηλ. μου βγαζη κατι επιλογες να κανο και δεν κσερο τι να κανο,αν κανο ριμπουτ που λει,μετα κανι επανικινιση και δεν αναβει ποτε,αναγκαστικα να περασο παλι τιν παλια.γνοριζι καπιος τι ακριβος πρεπι να κανο?

ευχαριστο πολι πεδια και να κσερετε οτι σε ολους τους πελατες εδο στην λαρισα προτινο να μπενουνε για να βρισκουν λισις στο http://www.myphone.gr αφτο μπορο να κανο απο μεροσμου...:)

Μπορείς να βρεις όλα όσα πρέπει να κανείς εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=790686

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί ένα μικρό FAQ για τους καινούριους χρήστες του Galaxy S, ελπίζω να φανεί χρήσιμο γιατί βλέπουμε συνέχεια τις ίδιες ερωτήσεις.

 

Alex τί να λέμε τώρα αγόρι μου! :clap::clap::respect::clap::clap::thanks:

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ και επαυξάνω για τον tyxerakia..

 

Λοιπόν κάτι δε πάει καλά με το Google Earth..

Στη σελίδα του Appbrain από κάτω έχει όλο σχόλια ότι τους βγάζει το ίδιο που βγάζει και σε εμένα

"Δεν υπάρχουν αντιστοιχίσεις στο Android Market"

 

Μόλις πάω στη επίσημη σελίδα του google earth for mobile λέει να ακολουθήσω από το browser του κινητού τη διεύθυνση m.google.com/earth

 

Μόλις πάω με το κινητό εκεί, μου λέει "Λυπούμαστε, η συσκευή σας δεν υποστηρίζεται"..!

Κουφό τελείως;

Αυτό γίνεται καμία βδομάδα τώρα

 

Τωρα το καταλαβα. Σας ευχαριστω ολους παιδια για την βοηθεια.

Να σαι καλά. Αν μας ξαναχρειαστείς εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ποιά εντολή βάζουμε για να μας βγάλει η αναζήτηση όσα τυχον αρχεία έχουν πάνω από 16 χαρακτήρες extension?
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Tyxerakias thanks!!!!!

ρε παιδια μπορουμε να βρουμε το kies απο καπου αλλου?Αυτο το πραγμα ειναι χτικιο,ουτε σε 2 μερες δεν προκειται να κατεβει!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Αρκεί το μόντεμ να εκπέμπει wi-fi (έχουν μία μικρή κεραιούλα συνήθως)..

Υπάρχουν και μόντεμ που δεν εκπέμπουν wifi για αυτό το λέω...Είναι η μειοψηφία πλέον..

 

Μπορείς να κοιμηθείς πιστεύω :lol::)

 

 

Εκεί πάω και μου βγάζει μετά ότι δε μπορεί να βρει το αντικείμενο που επέλεξα...

Παράξενο

 

Να, και τώρα αφού scanαρα το QR code μου έβγαλε: "Δεν υπάρχουν αντιστοιχίσεις στο Android Market"....

παιδια και σε μενα στο appbrain, ενω βλεπω το google earth, οταν παταω να μου ανοιξει, μου λεει οτι δεν υπαρχει. το ιδιο ισχυει και για ολες τις επι πληρωμη εφαρμογες. πρεπει να κανω κατι για να μπορω να βλεπω τις επι πληρωμη εφαρμογες στο appbrain ?

συγκεκριμενα μου εμφανιζει το εξης μηνυμα "δεν ηταν δυνατη η ευρεση του αντικειμενου για το οποιο πραγματοποιησατε αιτημα".

 

το appbrain χρειαζεται το market enabler μηπως ? εγω ειμαι rooted.

 

Τωρα το καταλαβα. Σας ευχαριστω ολους παιδια για την βοηθεια.

φιλε μου μπορεις πολυ ευκολα να παρεις ιντερνετ ασυρματα αν αγορασεις ενα usb wifi, και το ρυθμιζεις ετσι ωστε να ειναι wifi spot, οποτε θα το βλεπεις απο το galaxy σαν router μεσω wifi.

 

@Tyxerakias

Αλεξανδρε πολυ καλο το faq. ευχαριστουμε για την προσφορα σου. συμφωνω με τον Κωστα για οτι ειπε σχετικα με moderator.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Tyxerakias thanks!!!!!

ρε παιδια μπορουμε να βρουμε το kies απο καπου αλλου?Αυτο το πραγμα ειναι χτικιο,ουτε σε 2 μερες δεν προκειται να κατεβει!!

Κατέβασε το από εδώ

 

 

http://www.samfirmware.com/samsungkies.htm

 

Κανε απεγκατασταση την προηγούμενη έκδοση και πέρασε το τελευταιο αυτό από την αρχή.

 

 

@@@χαίρομαι που συμφωνείτε για τον Alex.

Αν το επιθυμεί και ίδιος θα ήταν πολύ καλό σ ένα thread με τόσο μεγάλη κίνηση να υπάρχει ενας mod που είναι συνεχώς παρών.

Ασε που θα το διαμορφώσει όσο καλύτερα γίνεται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...