Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε, gtok34 όταν τη χρησιμοποιήσεις πες μας εντυπώσεις ,να την αγοράσουμε και 'μεις .:)Thank's!!

 

Τελικά ,αξίζει η ζελατίνα της zag ή να προτιμήσουμε κάποια θήκη σιλικόνης και screen protector ξεχωριστά. Ευχαριστώ και πάλι !!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά . νέος και εγώ στο foroum και νέος σε android. Εμένα το κινητό μου φαίνεται πολύ καλό. Έχουν πέσει στα χέρια μου σχεδόν όλες οι συσκευές symbian και είπα ότι δεν θα αλλάξω ποτέ. Όμως είπα να κάνω αλλαγή και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.. Δεν έχουν πέσει στα χέρια μου άλλες συσκευές htc Και γενικά touch, γι’αυτό ίσως όπως είπα μου φαίνεται πραγματικά καλό. Απ’όσα διάβασα στις προηγούμενες σελίδες έχω να πω, ότι όσο το συγκρίνετε με κάποιο άλλο θα του βρίσκετε αρνητικά. Όποιος το δει σαν πρώτη του συσκευή θα τον εντυπωσιάσει. Το συγκρίνετε όμως με κατά πολύ ακριβότερα. Είναι σαν να παίρνει κάποιος ένα Hyundai , να μένει πολύ ευχαριστημένος και να του βρίσκει μόνο καλά, και κάποια στιγμή να αρχίσει να το συγκρίνει με BMW. Ότι πληρώσει κανείς παίρνει. Εγώ εκτός από το ότι δεν ανοίγει το κινητό όταν του βάζω αφύπνιση, δεν έχω βρει κάτι άλλο που να με δυσαρεστεί. Η οθόνη του είναι πολύ καλή, για αυτά που θέλω να κάνει είναι γρήγορο, εάν ήθελα κάτι πιο γρήγορο θα έπαιρνα laptop, το gps του και γενικά η πλοήγηση δουλεύει άψογα, προσωπικά κατέβασα το ndrive και πλήρωσα την άδεια 40 ευρώ για να έχω αναβαθμίσεις αργότερα μέσω wifi χωρίς να εγκαθιστώ προγράμματα στο pc μου.

Αυτά τα λίγα.

Ερώτηση 1η – Έχω την παλιά έκδοση λογισμικού και όταν ψάχνω για την νέα μου λέει ότι είναι ήδη ενημερωμένο? Ξέρει κανείς γιατί?

Ερώτηση 2η – Ξέρει κανείς αν με το froyo θα ανοίγει το ξυπνητήρι το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από μένα: πως μπορώ να σβήσω όλες της επαφές της sim? εννοώ όλες μαζί και όχι μία μία.
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο παραπάνω φίλος. Υπάρχουν δύο (άντε τριών) ειδών συγκρίσεις, βάση τιμής, βάση hardware (κατασκευή-μέγεθος) και software.. Και νομίζω ότι σε έναν μέσο όρο (με εξαίρεση την κάμερα-βίντεο), το κινητό κερδίζει και στα τρία. Πάντα σε σχέση με άλλα android.. Edited by DimBoud
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...

Αν κάνω αυτή την αναβάθμιση λογισμικού που βγάζει, θα χαθούν δεδομένα από το κινητό; είτε από την κάρτα sd είτε από τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις την αναβαθμιση που βγηκε πριν 15 μερες περιπου, οχι δεν θα διαγραφει τιποτα. Αν εννοεις αλλη αναβαθμιση, δεν γνωριζω:)
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από μένα: πως μπορώ να σβήσω όλες της επαφές της sim? εννοώ όλες μαζί και όχι μία μία.

 

Φίλε και εγώ παιδεύτηκα αλλά άκρη δεν βρήκα.Τις έσβησα μία-μία.

Από τα ανεξήγητα του Android!

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από μένα: πως μπορώ να σβήσω όλες της επαφές της sim? εννοώ όλες μαζί και όχι μία μία.

Πριν λίγο βρήκα αυτό.Δεν ξέρω αν λειτουργεί γιατί πια τις έσβησα μία-μία.

 

 

1. Go to People program (contact list)

2. Press menu button, and select view

3. Tick/select only sim contacts, then select done

4. Press menu button again, and select delete. A list of all sim contacts should appear.

5. At this point you can select individual contacts to delete, or by pressing menu again, you will have option to select all

6. Press delete, and sim contacts will be gone.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω τα εχω δικιμασει ΟΛΑ!!

Απ οτι εχω διαβασει στα forum υπαρχουν μερικα pc που απλα δεν μπορουν να δουν το κινητο με το htc sync για απροσδιοριστο λογο..

 

Σε άλλο pc δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη ερώτηση παίδες.

Πώς μπορώ να βάλω χάρτες navigon στο κινητό μου?

Πήγα στη σελίδα της navigon αλλά δεν βρήκα πληροφορίες σχετικά με το software.

Μπορώ να τους αγοράσω απο καποιο κατάστημα?

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει τοσα κινητα και η πιο μπαχαντελα οταν βαζεις ξυπνητηρι και το κλεινεις οταν ερθει η ωρα χτυπαει το wildfire κοιμαται ορθιο. ελεος
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει τοσα κινητα και η πιο μπαχαντελα οταν βαζεις ξυπνητηρι και το κλεινεις οταν ερθει η ωρα χτυπαει το wildfire κοιμαται ορθιο. ελεος

 

Φιλε μου ειναι ακριβως ετσι οπως το ειπες....τοσα ΚΙΝΗΤΑ

Το Wildfire οπως και τα αλλα smartphone ειναι κατι πολυ παραπανω απο κινητα τηλεφωνα.....και σε ολα το ξυπνητηρι δε δουλευει εαν το τηλεφωνο το εχεις κλειστο.

Μπορεις ομως απενεργοποιησης μονο το τηλεφωνο(βαζοντας το σε λειτουργεια πτησης)και ετσι να δουλευει καθαρα μονο σαν pda και να εχεις και ξυπνητηρι χωρις τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει τοσα κινητα και η πιο μπαχαντελα οταν βαζεις ξυπνητηρι και το κλεινεις οταν ερθει η ωρα χτυπαει το wildfire κοιμαται ορθιο. ελεος

Αυτό είναι γενικό φαινόμενο στα android κινητά και όχι μόνο. Πρέπει να συμβιβαστείς με κάποια πράγματα, αν σε ενδιαφέρουν τα θετικά ενός smartphone... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε με ενα κινητο δουλειας δεν κανεις. καλο κινητο ειναι αλλα θελει ψαξιμο γιατι αλλιως ουτε και πιο απλα δεν μπορεις να κανεις
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι ακριβως ετσι οπως το ειπες....τοσα ΚΙΝΗΤΑ

Το Wildfire οπως και τα αλλα smartphone ειναι κατι πολυ παραπανω απο κινητα τηλεφωνα.....και σε ολα το ξυπνητηρι δε δουλευει εαν το τηλεφωνο το εχεις κλειστο.

Μπορεις ομως απενεργοποιησης μονο το τηλεφωνο(βαζοντας το σε λειτουργεια πτησης)και ετσι να δουλευει καθαρα μονο σαν pda και να εχεις και ξυπνητηρι χωρις τηλεφωνο

 

μια φορα δοκιμασα το λειτουργια πτησης κ το ξυπνητηρι δεν δουλεψε.θα ξαναδοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

μια φορα δοκιμασα το λειτουργια πτησης κ το ξυπνητηρι δεν δουλεψε.θα ξαναδοκιμασω.

 

Ξαναδοκιμασε γιατι μαλλον δεν εκανες κατι σωστα.....

Με εκανες να εχω και αμφιβολιες για κατι που ειχα κανει κιολας και το ξανατσεκαρισα........ :lol: :p

Σε μενα παντως δουλευει :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πρόβλημα να το συνδέσει στο pc και να το συνχρωνήσει έχει κανείς?

 

Εμένα δε το βλέπει κανείς υπολογιστής για συνχρονισμό. (με το htvsync μεσα εννοείται)

Mόνο ος εξωτερικό δίσκο το βλέπει το pc...

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρω από κάπου το HTC sync γιατί η σελίδα της HTC δεν με αφήνει να το κατεβάσω και ας βάζω το σωστό s/n!! ;

 

Φίλε το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ.

 

Κ κατέβασα προγραμμα με άλλο s/n αλλα πάλι δε το βλέπει.

Εσυ τι έκανες τελικά???

Edited by VaL_Phoenix

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο καιρό και μαζεύτηκαν πολλά :p

Αφού γράφουν όλοι από 1 πρόβλημα, ας πω & εγώ τα δικά μου.

Στην εφαρμογή Ειδήσεις, παρότι έχω ρυθμίσει, η ανανέωση να γίνεται ανά 2 ώρες,

εντούτοις, δεν γίνεται ΠΟΤΕ αυτόματα.

Πρέπει να μπω & να την κάνω με τον παλιό καλό τρόπο (με το χέρι..),

μέσα από το μενού της εφαρμογής.

Επίσης, δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις από την εφαρμογή της yahoo για το mail,

ενώ (φυσικά) έχω ανοίξει κανονικά λογαριασμό & έχω ρυθμίσει κανονικά τις ειδοποιήσεις.

Του gmail λειτουργεί κανονικά.

Τυχαίο? (κλπ. κλπ...)

Τέλος παντων, με τα πολλά με τα λίγα, χρησιμοποιώ την εφαρμογή e-mail της htc για το yahoo.

& κλείνοντας, έχει παρατηρήσει κανένας (αλλος),

όταν γράφει κείμενο & το κινητό βρίσκεται σε οριζόντια θέση,

η ακρίβεια γραφής να μην είναι η καλύτερη?

(για να το πω πιο με πιο απλά λόγια, αλλού πατώ & αλλού βρίσκομαι)

Tα δεδομένα φαντάζομαι τα έχεις ανοιχτά (μιλάω για τις ειδήσεις), έτσι; Δηλαδή τα έχεις ανοιχτά και δεν ανανεώνονται; Αν πας στις ρυθμίσεις και τους λογαριασμούς-συγχρονισμό, έχει κάποια επιλογή; Όσο για το mail... Το ένα είναι 3rd party εφαρμογή και το άλλο είναι ενσωματωμένο με τη rom. Δεν είναι όλα τόσο ύποπτα. Πίστεψέ με, δε νομίζω η google να θέλει να "μπλοκάρει" τα άλλα email. Εγώ προσωπικά δε χρησιμοποιώ yahoo mail, αλλά hotmail που χρησιμοποιώ, παίζει κανονικά από τον mail client του κινητού και μου έρχονται και ειδοποιήσεις και όλα. Οπότε (δεν ξέρω αν γίνεται) αλλά δοκίμασε να ρυθμίσεις τον yahoo λογαριασμό σου στον mail client του κινητού, μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα... ;) Δοκίμασε αν θές να κάνεις αναφορά bug στον προγραμματιστή του client για το yahoo mail, μήπως διορθώσει κάτι... Πολύ καλά λόγια ακούω και για μια εφαρμογή k-9 mail (mail client είναι) αλλά δεν την χρησιμοποιώ προσωπικά!

Εμένα πάλι στο yahoo μέσω της εφαρμογής mail που έχει το κινητό δεν αναγνωρίζει τον λογαριασμό μου, αν και όταν με τα ίδια στοιχεία από το ιντερνετ μπαίνω στο yahooo δεν έχει κανέναν πρόβλημα. Επίσης στο hotmail δεν κάνει ενημερώσει για κάποιο λόγο και άσε που όταν διαβάσεις ένα μήνυμα εξαφανίζεται και δεν ξέρεις που είναι... γενικά πιστεύω ότι υπάρχει ένα θέμα με τις εφαρμογές ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.... κατά τα άλλα μία χαρά το τηλεφωνάκι αν και θέλει πολύ διάβασμα ακόμα....
Δεν έχω τέτοια προβλήματα εγώ. Μιλάμε για την default εφαρμογή του κινητού για τα email, έτσι; Όπως εγραψα και στο φίλο παραπάνω, δοκίμασε να κάνεις αναφορά bug στον προγραμματιστή του client για το yahoo mail και δοκίμασε κι εσύ το πρόγραμμα k-9 mail, ή την default εφαρμογή mail, την οποία χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα για hotmail.

Γεια χαρά σε όλους!!

Ευτυχισμένος κάτοχος και γω του Wildfire!

Το μόνο θέμα που με έχει απασχολήσει στο κινητό είναι η ποιότητα φωτογραφίας....

Ρυθμισμένο στα 5Mp, η ποιότητα της φωτο είναι χειρότερη από του παλιού μου κινητού που είχε κάμερα στα 2Mp... όντως ισχύει κάτι τέτοιο ή έχει θέμα το δικό μου..?]

Φίλε μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο στις φωτογραφίες. Δηλαδή εντάξει, καμία σχέση με την ψηφιακή, αλλά ικανοποιητικές θα τις χαρακτήριζα. Ποιό κινητό είχες με 2mp Και σου φαινόταν καλύτερες οι φωτογραφίες;

Τελικά δεν είναι αυτό το πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω. Στο google maps με δείχνει μια χαρά... στο Widget του καιρού είναι το πρόβλημα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αντικαταστήσω το widget του καιρού με κάποιο που να έχει τις ελληνικές πόλεις;

Μπορείς να βάλεις όποια πόλη θες στο widget του καιρού... Απλά πάτησε menu στην εφαρμογή του καιρού και πάτησε προσθήκη και διάλεξε από εκεί πόλη. Κι εμένα καμιά φορά με γράφει σε διπλανό μέρος, αλλά αυτό οφείλεται στο ότι πιάνει καμιά φορά από εκεί (είναι εκεί η κεραία της κινητής). Με το gps όμως φαντάζομαι δε θα υπήρχε πρόβλημα...

Το όνομα της εταιρίας (Cosmote σε μένα), μπορεί να εμφανιστεί στην αρχική οθόνη;

ΥΓ: Πήρα το μαύρο χτες από το Πλαίσιο της Κηφισιάς.

Ανοίγοντας τις ειδοποιήσεις φαίνεται το όνομα του παρόχου. Αλλιώς αν θες να φαίνεται μόνιμα, φαντάζομαι θα γινόταν μόνο αν έβαζες κάποια φωτογραφία του παρόχου σου στο κινητό και την έβαζες σαν πλαίσιο εικόνας.

Το wildfire αναβαθμίζεται σε Android 2.2 όταν κυκλοφορίσει?
Αν κυκλοφορήσει το 2.2 για το wildfire (το οποίο έχει ανακοινωθεί ότι θα γίνει), θα το πάρουμε όλοι. Κυκλοφορεί για κάποιες συσκευές, αλλά ακόμα όχι για τη δικιά μας...

κατι αλλο....το κινητο δεν εχει προστινη camera για βιντεοκλησεις,ετσι δεν ειναι? οποτε το 3G ειναι αχρηστο στην περιπτωση που δεν χρησιμοποιεις δεδομενα.

οι δραστηριοτητες του htc sense καταπινουν κ αυτες μπαταρια?

Αν εννοείς ανανεώσεις καιρού και τέτοια, ναι τρώνε μπαταρία. Γενικά τα πάντα τρώνε μπαταρία. Έτσι και το κινητό είναι ανοιχτό, όλα τρώνε μπαταρία. Δε νομίζω να τρώει υπερβολικά πολλή μπαταρία. Όσο για το 3g, αν δε χρησιμοποιείς δεδομένα (για να θες και ταχύτητα) ναι σου είναι άχρηστο...

Ερώτηση 1η – Έχω την παλιά έκδοση λογισμικού και όταν ψάχνω για την νέα μου λέει ότι είναι ήδη ενημερωμένο? Ξέρει κανείς γιατί?

Ερώτηση 2η – Ξέρει κανείς αν με το froyo θα ανοίγει το ξυπνητήρι το τηλέφωνο?

1) Μπορεί το κινητό σου να είναι branded. Αν πάλι όχι, καμιά φορά οι ενημερώσεις δεν έρχονται την ίδια στιγμή σε όλους. Έχω ακούσει ότι μπορείς να ρυθμίσεις την χρονολογία στην ημερομηνία του κινητού σε πχ ένα χρόνο μετά και μετά μπορεί να εμφανιστεί η αναβάθμιση.

2) Θα ξέρουν στο θέμα του desire πιο σίγουρα γιατί έχουν ήδη froyo, αλλά δε νομίζω να γίνεται...

Δοκίμασα το market enabler και έκανα fake σε άλλη ξένη εταιρεία αλλά δεν μου βγάζει μετά τίποτα σε εφαρμογή που θέλω να αγοράσω. διάβασα για εναν οδηγό που υπάρχει στο forum αλλά δεν θέλω να πειράξω τόσο πολύ το λειτουργικό. Υπάρχει ποιο απλός τρόπος???? Μήπως μερικοί κάνανε μόνο εγκατάσταση το root enabler και τους δούλεψε??? Συγκεκριμένα θέλω να αγοράσω το Pillbox Allert για τα χάπια της Γιαγιάς...... αλλά δεν μπόρεσα.... τίποτα.
Μήπως δεν υποστηρίζεται λόγω ανάλυσης η εφαρμογή από το wildfire και γι'αυτό δε φαίνεται στο μάρκετ; Από το appbrain τη βρίσκεις; Δοκίμασε να κάνεις αυτά που λέω στο πρώτο post για εγκατάσταση εφαρμογών που δεν εμφανίζονται στο μάρκετ (μέσω appbrain).

μια φορα δοκιμασα το λειτουργια πτησης κ το ξυπνητηρι δεν δουλεψε.θα ξαναδοκιμασω.

Λειτουργεί κανονικά. Είναι δοκιμασμένο...

Φίλε το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ.

 

Κ κατέβασα προγραμμα με άλλο s/n αλλα πάλι δε το βλέπει.

Εσυ τι έκανες τελικά???

Φίλε μου δύο πόστ κάτω από το ποστ που παρέθεσες, υπάρχει απάντηση... (πόστ #1011). Υπάρχει το λίνκ....

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατα πάσα πιθανότητα αύριο θα γίνω και εγώ κάτοχος του wildfire θέλω να ρωτήσω κυρίως αυτόυς που έχουν διαβάσει όλο το νήμα ( εγώ κάπου στην 32 τα φτυσα) αξίζει τελικά η αγορά του?!:O
Link to comment
Share on other sites

Tα δεδομένα φαντάζομαι τα έχεις ανοιχτά (μιλάω για τις ειδήσεις), έτσι; Δηλαδή τα έχεις ανοιχτά και δεν ανανεώνονται; Αν πας στις ρυθμίσεις και τους λογαριασμούς-συγχρονισμό, έχει κάποια επιλογή;

 

Στο μενού των Ειδήσεων, πήγα

ρυθμίσεις/πρόγραμμα ενημέρωσης & επέλεξα κάθε ώρα.

Το widget δεν ανανεώνεται, παρά μόνο χειροκίνητα.

Υπάρχει καμιά άλλη ρύθμιση στα βάθη του μενού της συσκευής,

που εμποδίζει την ανανέωση?

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.εδω και μερικες ωρες ηρθε στα χερια μου το wildfire και πραγματικα εντυπωσιαστηκα μιας και δεν το ειχα δει απο κοντα.θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις,πως γινεται στην αρχη πρωτη οθονη η καλυτερα επιφανεια εργασιας να γραφει ημερομηνια?κατω απο το ρολογακι εννοω.και εκτος αυτου πως γινεται να διαγραψεις καποιες εφαρμογες(συντομευσεις τους)απο την πρωτη οθονη που εκανα + καταλαθος?ευχαρηστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.εδω και μερικες ωρες ηρθε στα χερια μου το wildfire και πραγματικα εντυπωσιαστηκα μιας και δεν το ειχα δει απο κοντα.θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις,πως γινεται στην αρχη πρωτη οθονη η καλυτερα επιφανεια εργασιας να γραφει ημερομηνια?κατω απο το ρολογακι εννοω.και εκτος αυτου πως γινεται να διαγραψεις καποιες εφαρμογες(συντομευσεις τους)απο την πρωτη οθονη που εκανα + καταλαθος?ευχαρηστω

 

εχει ξανα διατυπωθει το ερωτημα,ψαχνετε λιγο μες στο forum πριν ρωτησετε...

για καθε διαγραφη απο την αρχικη οθονη,κρατας πατημενο το συγκεκριμενο εικονιδιο κ το σερνεις κατω οπου εχει ενα καδο κ λεει αφαιρεση...σου εμφανιζει κ οδιγιες στο πανω μερος της οθονης μολις το πατησεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...