Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν νομιζω οτι κυκλοφορησε ποτε στην Ελλαδα αυτο το μοντελο:worry:

To 3110 κυκλοφορούσε και μάλιστα από ένα σημείο και πέρα αν θυμάμαι καλά το έδιναν σαν καρτο-κινητό (δεν θυμάμαι πια, ποία εταιρία).

ΞΕΡΕΙ κανεις εαν το 8850 εβγαινε σε μαυρο που το πουλανε στο ebay??

Την εποχή που το αγόρασα όχι, υπήρχε μόνο σε "ασημένιο".

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

to 8210 το αγαπημενο μου...

ποσες φορες το θυμαμαι και λεω... αχ

 

(και ποσες φορες ειχα αλλαξει λαστιχακι στην οθονη!)

:X
Link to comment
Share on other sites

το ανακατασκευασμενο δεν ειναι απαραιτητα μουφα..πολλοι πωλητες στο ebay,επειδη εψαχνα αρκετα παλια,υποστηριαζν οτι πουλανε παλια κινητα ανακατασκευασμενα στα οποια η ανακατασκευη εχει γινει πισω στο εργοστασιο προελευσης του καθε μοντελου..δε ξερω καα ποσο μπορει να ισχυει αυτο..αλλα αν ισχυει τοτε θελω να το παω λιγο πιο περα..

 

γιατι δεν μπαινει ρε παιδια η ΝΟΚΙΑ στη διαδικασια επανακυκλοφορησης στο εμποριο μερικων παλιων της μοντελων??αναρπαστα θα γινονταν..ο τζιρος της θα εκτοξευοταν ακαριαια..εξαλλου ο καθενας μας εχει απειρες αναμνησεις και συναισθηματικο δεσιμο με καθε του παλιο κινητο τηλεφωνο:lol:

 

να προσθεσω κατι ακομα..εχω ρωτησει και στο επισημο τοπικ του 8850 αλλα δεν πηρα απαντηση..ΞΕΡΕΙ κανεις εαν το 8850 εβγαινε σε μαυρο που το πουλανε στο ebay??Εγω μονο το απαλο χρυσο-σαμπανι και ασημι εβλεπα σε ολους ρε παιδια..

Σε μαυρο το εχω εγω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:eek::eek::eek:το ειχες αγορασει τοτε που εβγαινε????παλια??

 

E βλεπεις απαντηση "Αυθεντικο απο το ebay" :lol:

Όχι βρε παιδιά.

Από έναν συμφορουμίτη το είχα πάρει πριν κάνα χρόνο.

Τώρα, τα περί αυθεντικότητας πώς μπορώ να τα διαπιστώσω??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω και πες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3292362#post3292362

Η μπαταρία μου είναι σίγουρα γνήσια.

Για τα καπάκια τώρα, να σου πώ την αλήθεια, στις φωτογραφίες δεν βλέπω καμια διαφορά, εκτός από το "Nokia" αλλά και εκεί θέλει πολύ μεγάλη προσοχή για να δώ τι γράφει η πρόσοψή μου, αφού τα γράμματα είναι μικρά.

 

Τώρα τι να σου πώ.... (όχι ότι με ενδιαφέρει και ιδιαιτέρως...)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

E ναι βασικα στα γραμματα.

Τα original ειναι πιο 'καθαρα' κομμενα. Εχει και μια μικρη διαφορα στην υφη αποτι φαινεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως συνεχιζω να πιστευω οτι το 8850 ΔΕΝ εβγαινε μαυρο..οσοι το εχουν ειναι ανακατασκευη απο πωλητη του ebay!

 

Παντως το 8850 το εχω σε ασημι απο παλιαααα!Του εχω τοση αδυναμια που πραγματικα σε λιγο καιρο λεω να παρω και ενα 2ο αριστο-σαμπανι απο ebay!Να το εχω για 2ο..εξαλλου τοσο χαμηλο sar και μεγεθος που εχει ειναι σαν να μη κουβαλας κινητο..

Edited by kid
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

 

Παντως το 8850 το εχω σε ασημι απο παλιαααα!Του εχω τοση αδυναμια που πραγματικα σε λιγο καιρο λεω να παρω και ενα 2ο αριστο-σαμπανι απο ebay!Να το εχω για 2ο..εξαλλου τοσο χαμηλο sar και μεγεθος που εχει ειναι σαν να μη κουβαλας κινητο..

Το προβλημα με το δικο μου ειναι το σημ:

Πολυ κακο, ειδικα αν ανοιξεις το καπακι για να απαντησεις σε μια κληση.

 

Ρε παιδια, μου λειπει ο thePRODIGY:O

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εξ' αφορμής του αν το 3110 κυκλοφόρησε ποτέ στην χώρα μας, αυτό εδώ είναι το 3110 της κοπέλας μου, αγορασμένο από Ελλάδα, κάποια στιγμή προς το τέλος των '90s.

 

Ευελπιστούσα ότι θα μπορούσα να το ανάψω ώστε να ανεβάσω κάποιο βίντεο με την συσκευή σε λειτουργία όμως η θύρα του φορτιστή του δεν είναι συμβατή με κανέναν από τους διαθέσιμους φορτιστές μου -επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

 

Από εκεί και πέρα, πρόκειται για μια κλασσική συσκευή εποχής - τεράστια μπαταρία, χορταστική οθόνη, σχήμα "τούβλου", ικανό μέγεθος, κοντή εξωτερική βιδωτή κεραία και ικανοποιητικό πληκτρολόγιο γενικά σου δίδει την εντύπωση στιβαρής και προσεγμένης συσκευής (χώρα κατασκευής Φιλανδία).

 

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες που έβγαλα επ' ευκαιρίας:

http://i740.photobucket.com/albums/xx43/xdir/Nokia%203110/Front.jpg

http://i740.photobucket.com/albums/xx43/xdir/Nokia%203110/RearBattery.jpg

http://i740.photobucket.com/albums/xx43/xdir/Nokia%203110/Rear_Battary.jpg

http://i740.photobucket.com/albums/xx43/xdir/Nokia%203110/Plug.jpg

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω, respect :happy:

Δηλαδη λειτουργει? Το βυσμα τι ακριβως εχει? Μοιαζει με το τυπικο μεγαλο νοκια.

Πωλειται η συσκευη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω, respect :happy:

Χαίρομαι που σου άρεσε! :)

Πωλειται η συσκευη?

Όχι

Δηλαδη λειτουργει?

 

Τελικά ο φορτιστής της συσκευής βρέθηκε! Η μπαταρία τύπου NiMh έχει καταρρεύσει από την πολυκαιρία οπότε η φόρτιση ολοκληρώνεται μέσα σε ελάχιστο διάστημα. Παρόλα αυτά η ταλαιπωρημένη μπαταρία κατάφερε να τροφοδοτήσει την συσκευή επαρκώς για το σύντομο βίντεο που ακολουθεί:

 

 

Η συσκευή δουλεύει κανονικά, αρνείται όμως την χρήση οποιασδήποτε μοντέρνας κάρτας SIM με μήνυμα σφάλματος «ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΚΑΡΤΑ SIM» ανεξαρτήτως provider (δοκιμάσθηκαν κάρτες WIND/TELESTET, VODAFONE και COSMOTE).

 

Τελικά η λύση δόθηκε με χρήση της προσωπικής μου κάρτας SIM, η οποία ευτυχώς χρονολογείται από το 1997 (πρώτες κάρτες TELESTET B-FREE) οπότε και αναγνωρίσθηκε από την συσκευή. Αν δεν διέθετα αυτή την παμπάλαια SIM η χρήση της συσκευής (πέραν των κλήσεων έκτακτης ανάγκης) θα ήταν αδύνατη.

 

Το μενού (και ο φορτιστής..) της συσκευής για εμένα είναι πρωτόγνωρο, αφού η ενασχόληση μου με τα NOKIA ξεκίνησε από το 8850 και μετά.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

To μενου οντως δεν εχει καμια σχεση με τα επομενα μονοχρωμα νοκια. Ειναι σαν του 8110. Πολυ αναλυτικη η παρουσιαση, μου αρεσε:) Επισης παρατηρησα οτι δεν εχει το παλιο λογκο με τα χερια που γραφει 'ΝΟΚΙΑ'!

 

Αναρωτιεμαι αν τα nokia shops εχουν ακομα τον καταλληλο εξοπλισμο και τα αρχεια για να περασουν Ελληνικα σε μια ξενη συσκευη.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι αν τα nokia shops εχουν ακομα τον καταλληλο εξοπλισμο και τα αρχεια για να περασουν Ελληνικα σε μια ξενη συσκευη.....

 

Οχι.. τους πηγα ενα 3330 που λογικα σβηστηκε η ρομ του και ζητουσε κωδικο ασφαλειας (το κολπο με τον mastercode δεν πιανει) και μου ειπαν οτι δεν εχουν πλεον τον καταλληλο εξοπλισμο να το επαναφερουν..

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... μηπως παιζεις ρολο και που μενεις? Επαρχια πχ μπορει ακομα να εχουν εξοπλισμο.

 

Παντως σημερα πηγα στο πατρικο μου, και με περιμενε μια προσοψη απο 7650 και ενα σετ πληκτρα

Παρεα με μια κινεζικη που ειχα παρει πριν 4 χρονια... και την εσπασε ενας φιλος μου 10 λεπτα αφοτου την παρελαβα:lol:

 

http://img823.imageshack.us/img823/1026/dsc04581p.th.jpg

http://img543.imageshack.us/img543/8568/dsc04582.th.jpg

 

Δεν εχω το 7650 μου εδω για να συγκρινω feel, παντως η προσοψη ειναι κομπλε με κουμπια στο πλαι, δεν το περιμενα! Μπροστα φυσικα ζελατινα οπως τα reburb στο ebay. Χρωμα spot on, τα βλεπετε μονοι σας. Και απο πισω λαστιχα παντου, εκεινα τα μεταλλικα πραγματακια που δεν ξερω τι ειναι, γενικα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την κινεζικη. Μακρια απο κινεζικα παιδες, παιζουν λεπτομερεις που δεν φανταζεστε οτι υπηρχαν. Απο δω και περα μονο αυθεντικα πραγματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εννοειται μονο αυθεντικα αξεσουαρ..μαλιστα οι καλοφτιαγμενες κινεζικες μουφες δεν φιξαρουν καταλληλα στα μοντελα και τα πληκτρα ειναι τελειως fake-αβολα!

 

ειναι κριμα να εχεις κρατησει ενα μοντελακι τοσα χρονια σαν συλλεκτικο και ξαφνικα να του φορεσεις ψευτικο καλυμα!ενα πραγμα σαν τα παιχνιδια του toy story θα νιωθει..

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

οντως παιδια, μακρυα απο fake προσοψεις!

ετσι την πατησα με την προσοψη του 5210! καμια σχεση με την original.ηδη βρισκομαι σε σκεψεις να παραγγειλω, αν βρω, αυθεντικη :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετε, καλως σας (ξανα)βρισκω.

 

Λοιπον πηρα την Παρασκευη ενα Ν93 με 25 ευρω. Αψογο λειτουργικα και μηχανικα αλλα με σημαδια χρησης σε αρκετα σημεια.

 

Το μονο θεμα που εχω ειναι η μπαταρια που με το ζορι βγαζει 1 μερα. Φοβερο κινητο, μου ανοιξε την ορεξη και για ενα Ν93i.

 

υγ: ελπιζω να πιανεται σαν νοσταλγικο το Ν93 και να μην ειμαι off topic. cheers!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.. που χαθηκες εσυ? 25 ευρω? τσαμπα πραγμα! ουτε τα refurbished 8310 εχουν τοσο στο εβαυ.. :D

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.. που χαθηκες εσυ? 25 ευρω? τσαμπα πραγμα! ουτε τα refurbished 8310 εχουν τοσο στο εβαυ.. :D

 

το πουλαγε ενας τυπος στο παζαρι του θησειου την Κυριακη. Ειχε μια βαλιτσα βασικα με μπολικα πραγματα. Βασικα ειμουνα μεταξυ Ν93 και W900i αλλα προτιμησα το Νοκια. Ισως γιατι το w900 το ειχα και παλιοτερα αλλα το Ν93 ηταν ανεκπληρωτος ποθος μου.

 

Και με τετοια τιμη...το παιρνεις χωρις δευτερη σκεψη.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ν93 χρησιμοποιουσε και ενας χαρακτηρας στο anime bleach... ποσταρα την φωτο καποιες σελιδες πριν, εκει που ειχες πει για γιαπωνεζικο σχεδιο. Ειναι japan-approved :p

 

Παντως εσεις εκει στην Αθηνα καλα περνατε, πολυ φτηνα κινητα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φτηνα αλλα θελει λιιιγο παραπανω ψαξιμο και με καποια μειονεκτηματα στην εξωτερικη εμφανιση (ενιοτε και στην λειτουργικη)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...