Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας φίλοι,

έχω αγοράσει έναν ψηφιακό δέκτη OP HD 5001 DVB-T AVC/H.264 MPEG-4 HDMI από το e-shop. Κάνω αναζήτηση καναλιών και δεν βρίσκει τίποτε. Κάνω κάτι λάθος. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μόνο που μπορείς να έχεις κάνει λάθος είναι η σύνδεση της κεραίας. Εάν έχεις πρόσβαση σε άλλο αποκωδικοποιητη δοκίμασέ τον στην ίδια κεραία.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην πιάνει καλά η κεραία. Έχεις άλλες τηλεοράσεις ή αποκωδικοποιητές που δουλεύουν στην ίδια κεραία; Ακόμα και από δωμάτιο σε δωμάτιο μπορεί να έχεις απώλεια σήματος και άρα μη λήψη. Κατά τ'άλλα δες αν θέλει να βάλεις το κανάλι που θα ψάξει και τα οποία είναι το 46 & 47.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε η κατι παιζει με τις ρυθμισεις η ο συγκεκρειμενος δεκτης ειναι προβληματικος/ελατωματικος.Ψαξε ομως καλα τις ρυθμισεις γιατι ακομα και καποια πολυ μικρη λεπτομερεια μπορει να παιζει ρολο.Αλιως ζητα αλλαγη απο το καταστημα με την εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

Τον δοκίμασα σε άλλη τηλεόραση, σε άλλο σπίτι, με εξωτερική κεραία. Δεν βρίσκει επίσης κανένα κανάλι

 

ισωσ να μην την εχεις γυρισει στην σωστη θεση. εγω στο σπιτι μου πιανω ενω ενας φιλος μου απεναντι απο το σπιτι μου δεν ποιανει καθολου λογω οτι η κεραια του δεν γυρισμενη οπωσ η δικια μου για αυτο....

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινεται καποιον καλο αποδικοποιητη μεχρι 50Ε ?

Ευχαριστω.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένας γνωστός μας πήρα αποκοδοποιητη και εποιανε τα ψηφιακά κανάλια, και ένας γείτονας δεν εποιανε κανένα τελικά δοκίμασε τον δικό του αποκοδοποιητη στο σπίτι του γείτονα και όντως δεν εποιανε κανένα , μιλάμε πάντα για την ίδια περιοχή . Και τελικά πήρανε τηλ την ντιgια και τους αναφέραν την διεύθυνση τους και τους είπανε ότι δεν μπορέτε να τα ποιαςετάι στο δικό σας σπίτι διότι έχετε σκιάση . Από ότι καταλαβαίνω παίζουνε ρόλο πολύ τα εμπόδια, βουνά , κτίρια και δεν ξέρω τι άλλο. Μου αρέσει που στην διαφήμιση λέει ψηφιακό σήμα πολύ καλό σήμα. Το είδα.... Όπου θέλει ποιανεί..

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

...Μου αρέσει που στην διαφήμιση λέει ψηφιακό σήμα πολύ καλό σήμα. Το είδα...

 

Μια από τις ουσιαστικές διαφορές του ψηφιακού σήματος σε σχέση με το αναλογικό είναι ότι στο πρώτο ή έχεις ή δεν έχεις εικόνα.

Ενδιάμεσες καταστάσεις όπως σήμα με χιόνια και να κάνεις μικρο ρυθμίσεις για να το βελτιώσεις δεν υπάρχουν.

Γι αυτό το λόγο και η κεραία έχει βασικό ρόλο σε σχέση με παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά με το ψηφιακό σήμα ρε παιδιά, αλλά με την ανάλυση τι γίνεται; Σε τι ανάλυση θα έρχεται αυτό το σήμα;

Κάτι είχα ακούσει παλιά ότι τα περισσότερα ελληνικά κανάλια εκπέμπουν σε QVGA (320x240 pixels). Ισχύει; :confused:

 

Αν ναι, δεν είναι χαζομάρα να έχεις τηλεόραση full HD και να εκμεταλλεύεσαι την υψηλή της ανάλυση μόνο για θέαση ταινιών;

Πότε θα εκσυγχρονιστούν ουσιαστικά τα ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλά με το ψηφιακό σήμα ρε παιδιά, αλλά με την ανάλυση τι γίνεται; Σε τι ανάλυση θα έρχεται αυτό το σήμα;

Κάτι είχα ακούσει παλιά ότι τα περισσότερα ελληνικά κανάλια εκπέμπουν σε QVGA (320x240 pixels). Ισχύει; :confused:

 

Αν ναι, δεν είναι χαζομάρα να έχεις τηλεόραση full HD και να εκμεταλλεύεσαι την υψηλή της ανάλυση μόνο για θέαση ταινιών;

Πότε θα εκσυγχρονιστούν ουσιαστικά τα ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια;

Σε SD 576i ειναι νομιζω.Το full HD απ οτι φαινετε θα αργησει να ερθει στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μηπως καμια ενημερωση για το ποτε θα τα δουμε στην Πατρα;;;;;;;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Άγνωστον...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

γενικα πελοποννησο ξερεται ποτε θα ερθει το ψηφιακο σημα..??

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

κάντε έναν κόπο και μπείτε στο site της digea και θα βρείτε τέτοιου είδους πληροφορίες...!

και αν δε βρείτε πάει να πει ότι ακόμα δε γνωρίζουν καταληκτικές ημερομηνίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα απο αυτοματο συντονισμο που εκανα σημερα στα ψηφιακα βρηκα 4 νεα καναλια

στην συχνοτητα uhf 63 (sport tv,mad,mtv greece και 0-6).Προς στο παρον δεν εχουν εικονα και ηχο αλλα μονο test cards(μονιμη εικονα με χρωματιστες λωριδες).Μαλλον προκειται για το 3ο πακετο της digea με τα περιφεριακα καναλια.Ξερει κανεις ποτε θα αρχισουν να εκπεμπουν κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι της Digea αλλά της Digital Union. Στη Θεσσαλονίκη ήδη πιάνουμε TV THESSALONIKI, XTV (Χαλκιδική), 9 και ΤΙΜΕ. Βέβαια μόνο το TV THESSALONIKI και το TIME παίζουν κανονικά. Το XTV εκπέμπει συνεχώς ατέρμονο διαφημιστικό του καναλιού και το 9 εμφανίζει άσπρα και μαύρα κουτάκια σαν σκακιέρα. Κάπου μάλιστα διάβασα ότι η Digital Union είναι η μοναδική που πήρε από την πρώτη στιγμή λειτουργίας μόνιμη άδεια ενώ ΕΡΤ και Digea λειτουργούν με προσωρινές.
Link to comment
Share on other sites

Από Σεπτέμβριο διάβασα κάπου ότι θα εκπέμψουν πλέον και τα κρατικά της ΕΡΤ στη Θεσσαλονίκη. Αναμένουμε...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι της Digea αλλά της Digital Union. Στη Θεσσαλονίκη ήδη πιάνουμε TV THESSALONIKI, XTV (Χαλκιδική), 9 και ΤΙΜΕ. Βέβαια μόνο το TV THESSALONIKI και το TIME παίζουν κανονικά. Το XTV εκπέμπει συνεχώς ατέρμονο διαφημιστικό του καναλιού και το 9 εμφανίζει άσπρα και μαύρα κουτάκια σαν σκακιέρα. Κάπου μάλιστα διάβασα ότι η Digital Union είναι η μοναδική που πήρε από την πρώτη στιγμή λειτουργίας μόνιμη άδεια ενώ ΕΡΤ και Digea λειτουργούν με προσωρινές.

ίσως πρέπει να σκανάρω ξανά τα κανάλια...;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αρχισαν να εκπεμπουν κανονικα τα Sport tv,Mad,Mtv greece και 0-6 μεσα απο την ψηφιακη συχνοτητα 63.Τα 3 πρωτα πιανουν τζαμι ,το 0-6 εχει τα μαυρα του τα χαλια (οπως και στο αναλογικο).Δεν εχουν ομως EPG.Εκπεμπουν απο υμηττο και αιγινα με δικτυο SFN οπως και τα υπολοιπα ιδιωτικα.Τα κρατικα ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 ποτε θα εκπεμψουν ψηφιακα Αθηνα? Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

γενικα πελοποννησο ξερεται ποτε θα ερθει το ψηφιακο σημα..??

 

Πελοπόννησο έχει ψηφιακή τουλάχιστον στο ν. Κορινθίας, απ το Ξυλόκαστρο εκπέμπει.

Link to comment
Share on other sites

αληθεια η digea ποτε θα εκπεμψει σε 16:9???

 

Δεν μπορουν να καταλαβουν τα καναλια οτι πρεπει να γυρισουν σε αυτο ???

Εγω απο Υμηττο δεν βλεπω τιποτα στο 63 καναλι παντως

 

θα ξανακοιταξω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...