Jump to content

Περί Tablets... ο λόγος!


mantsag1
 Κοινοποίηση

Σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο Tablet;  

453 members have voted

  1. 1. Σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο Tablet;

    • Ναι, θα αγοράσω το συντομότερο δυνατόν
      39
    • Ναι, θα αγοράσω, αλλά όχι τώρα
      114
    • Δεν είμαι σίγουρος...
      78
    • Όχι, δεν θα αγοράσω
      170
    • Είμαι ήδη κάτοχος κάποιου Tablet
      52


Recommended Posts

Παίδες,

μιλάω από "ιδία μπύρα" (ιδίαν πείρα) :

 

ΠΡΙΝ αγοράσετε κάποιο τάμπλετοειδές, ΣΚΕΦΤΗΤΕ το πολυ καλα ! και πάλι και ξανα παλι !!!

 

Μπορεί να είναι χαμένα λεφτά !

 

Για μένα αυτες οι συσκευες, έχουν προβλημα ταυτοτητας. Τι ειναι και για ποιον και για που !

 

Εγώ πάντως (ως κάτοχος μηλαρακίου αϊπαντ), και με πολύ μπυρα Η/Υ, δεν έχω βρει που ακριβως ταιριάζει αυτο το μηχανακι. Κάπου μεταξυ αυτων που έχω: Netbook , laptop, 2 desktpos and άϊφον & άϊποντ.

 

Θα συνεχίσω να το ψαχνω. Οπως λέμε: Keep ψάχν-ing.

 

για μενα παλι ειναι πολυ ξεκαθαρη η ταυτοτητα τους! Ειναι netbook killers για μεγαλη μεριδα χρηστων... Κανει ολα οσα προοριζονταν να κανουν τα netbook με ακομα μεγαλυτερη αυτονομια, με ακομα μεγαλυτερη δυναμη (1080p) με ακομα μεγαλυτερη φορητοτητα και χρηστικοτητα.

 

Companion devices ειναι... Εγω ηδη σκεφτομαι μια τετοια να αντικαθιστα το netbook μου μιας και αυτα εχουν μεινει στασιμα χρονια τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπως κι αν δεν εχεις πιασει στα χερια σου Android, δεν εχεις καταλαβει οτι καθε εφαρμογη ειναι διαφορετικη και ιδιαιτερη, αναλογα τον Developer. Τωρα αν μου λες, οτι για να ρυθμισω την φωτεινοτητα οτι πρεπει να εχω διαφορετικο μενου, γιατι το κανει καλυτερο, μαλλον διαφωνουμε. Επειτα, το καλο με το Android ειναι οτι μπορει του παιρναει καθε κατασκευαστης δικο του GUI. πχ. αλλο εχει η HTC (HTC Sence), αλλο η Μοτορολα (Motoblur), αλλο η SE. κι αλλο interface & menu εχει η καθε εφαρμογη. Και εφοσον η εφαρμογες παιζουν σε ολες τις αναλυσεις, δεν νομιζω να χρειαζεται αλλο SDK. Και νομιζω εδω ακριβως ειναι η διαφορα φιλοσοφιας της Apple με την Google. Η Apple σου λεει πως να κανεις τι, ενω η Google δινει την ελευθερια στον καθε Developer ή κατασκευαστη να αλλαξει το UI και προσφερει το κατι διαφορετικο στους καταναλωτες. :)
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά φιλε δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω. Καθε SDK προσφέρει κάποια εργαλεία, κάποιες ρουτίνες αν θέλεις για το γραφικό περιβάλλον των εφαρμογών. Ας πούμε, όταν κάνεις δεξί κλικ σε windows έχεις κάποιο context menu. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που ένα λειτουργικό σύστημα ενσωματώνει αυτά τα χαρακτηριστικά και δεν περιμένει από τον καθένα να σχεδιάζει τα δικά του από την αρχή. Βαριεμαι τώρα να εξηγω, ελπίζω ότι είναι προφανείς. Το SDK για το IPad πρέπει να είναι διαφορετικό από αυτό για το iPhone. Αν αυτό δεν το ξαταλαβαινεις εδώ θα είμαστε πάλι του χρόνου να μιλάμε για το πως το iPad πουλάει χωρίς να έχει θύρες USB και με κλειδωμενο το Bluetooth...

 

P.S. Αυτό που αποκαλεις ελευθερία δεν είναι τίποτα άλλο από τεμπελιά και αμέλεια του platform builder να δώσει ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό σύστημα. Από πότε η έλλειψη χαρακτηριστικών ονομάζεται ελευθερία; Τι διαστρεβλωμενη λογική είναι αυτή; Μου θυμίζει αυτό το επιχείρημα των wm users που σου έλεγαν ότι η MS δε θέλει να σε περιορίσει να τροποποιήσεις το σύστημα σου - γι αυτό και τα wm πήγαν απατα και οι μόνοι που συνέχισαν να ασχολούνται ήταν πεντε-δέκα geeks σε κάποια forums.

 

Με αυτή τη διαστρεβλωμενη αντίληψη περί ελευθερίας ας μας δώσουν σκέτη συσκευή και πεντε τόμους σε γλώσσα μηχανής και προγραμματισμού να κάνουμε ο,τι ακριβώς θελουμε και να το φέρουμε στα μέτρα μας...

Edited by JG4

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

JG4 επέτρεψε μου να δώσω ένα παράδειγμα μέσω 2 screenshot ώστε να γίνει κατανοητό αυτό που λες.

 

Ας πάρουμε για παράδειγμα πως είναι υλοποιημένη η εφαρμογή "Ρυθμίσεις" του iOS στο iPhone και πως είναι στο iPad.

Αυτό θέλει να πει ο JG4. Θα πρέπει να υπάρξει μια διαφοροποίηση των εφαρμογών (native & third party) ώστε να εκμεταλλεύονται πλήρως το μεγαλύτερο χώρο/οθόνη που προσφέρει ένα tablet.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πιάνεται, πως δεν πιάνεται!:)

Μη ξεχνάμε πως είναι internet tablet με δυνατότητα κλήσεων και όχι κινητό (smartphone).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λιγο off-topic αλλά τα tablets γενικα απο θερμοκρασια πως πανε? Εννοώ όταν πχ το ζορίζεις θερμαίνεται οπως τα laptop ή εκλύουν μικρη σχετικά θερμότητα. Τι μεθοδο ψύξης έχουν?

 

Φέτος στις διακοπές ένας της παρέας είχε ipad και το έπαιρνε μαζί του παντού! Ακόμα και στην παραλία.

 

Δουλεύοντας το λοιπόν κάτω απ' τον ήλιο, κάποια στιγμή έβγαλε μήνυμα υπερθέρμανσης και έκλεισε. Το κατατάσω στα θετικά του ipad, αυτό, γιατί το προφύλαξε από τον κίνδυνο μόνιμης ζημιάς..

Link to comment
Share on other sites

JG4 επέτρεψε μου να δώσω ένα παράδειγμα μέσω 2 screenshot ώστε να γίνει κατανοητό αυτό που λες.

 

Ας πάρουμε για παράδειγμα πως είναι υλοποιημένη η εφαρμογή "Ρυθμίσεις" του iOS στο iPhone και πως είναι στο iPad.

Αυτό θέλει να πει ο JG4. Θα πρέπει να υπάρξει μια διαφοροποίηση των εφαρμογών (native & third party) ώστε να εκμεταλλεύονται πλήρως το μεγαλύτερο χώρο/οθόνη που προσφέρει ένα tablet.

 

Ειναι τυχαιο η νομιζω ολα τα myphone staff ,προσπαθούν απελπισμένα να σωσουν την πατάτα(ipad) απο το τηγάνι :worry:

 

Ε ΚΑΙ Να εχει καλυτερες εφαρμογες παλι κανει για μονο για πουλήσεις το αλουμίνιο σε κανα παλιατζη.

 

Ξέρετε τι λεει μια παροιμια?

Οσα δεν φτανει η αλεπού τα κανει κρεμασταρια.:lol:

Ετσι εγινε και με το flash και με το usb και με τη webcamera

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ δεν προσπαθώ να σώσω τίποτα. Άλλωστε δεν νομίζω πως θέλει σώσιμο το iPad.

Απλά παρέθεσα ένα παράδειγμα για να δώσω να καταλάβει ο chrisgr38 τι ακριβώς εννοεί ο JG4.

Τώρα το τι πιστεύεις εσύ για μένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

οκ, νομιζω καταλαβα τι εννοειτε. Βεβαια θα συνεχισω το τροπαρι μου, λεγοντας οτι απο την στιγμη που ο καθε κατασκευαστης φτιαχνει το δικο του GUI, η Google δεν χρειαζεται να αλλαξει κατι.

Φιλε προφανως ειναι θεμα διαφορετικης οπτικης γωνιας. Εσυ λες τεμπελα την Google, εγω λεω control freak και φραγκοφονια τον st. Jobs. Και οσο για τα υπολοιπα περι MS, να σου θυμισω οτι στον ιδιο σχεδον πολεμο, μεταξυ ενος λειτουργικο για ολους (Windows) κι ενος λειτουργικο μονο για μενα (Mac), η apple εχασε πανηγυρικα... αλλη συζητηση βεβαια και θα βγουμε off topic

 

ΥΓ: οχι να μην παρεις κανενος ειδους tablet για βιβλια. Ολες αυτες οι οθονες με backlight φωτισμο ειναι κουραστικες για το ματι. Προτιμησε ενα ebook reader με ηλεκτρονικο μελανι.

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

οκ, νομιζω καταλαβα τι εννοειτε. Βεβαια θα συνεχισω το τροπαρι μου, λεγοντας οτι απο την στιγμη που ο καθε κατασκευαστης φτιαχνει το δικο του GUI, η Google δεν χρειαζεται να αλλαξει κατι.

Φιλε προφανως ειναι θεμα διαφορετικης οπτικης γωνιας. Εσυ λες τεμπελα την Google, εγω λεω control freak και φραγκοφονια τον st. Jobs. Και οσο για τα υπολοιπα περι MS, να σου θυμισω οτι στον ιδιο σχεδον πολεμο, μεταξυ ενος λειτουργικο για ολους (Windows) κι ενος λειτουργικο μονο για μενα (Mac), η apple εχασε πανηγυρικα... αλλη συζητηση βεβαια και θα βγουμε off topic

 

ΥΓ: οχι να μην παρεις κανενος ειδους tablet για βιβλια. Ολες αυτες οι οθονες με backlight φωτισμο ειναι κουραστικες για το ματι. Προτιμησε ενα ebook reader με ηλεκτρονικο μελανι.

 

Ευχαριστω,θα το σκεφτω

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει player που παιζει τα παντα, με υποτιτλους απο οποιοδηποτε αρχειο. :happy:

Ναι υπαρχουν παρα πολλα απο τα γνωστα παιχνιδια για Android, αλλα επισης και πολλα emulators, για SEGA, GameBoy, Nintendo, PS1, που παιζουν σχεδον τα παντα.

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλος!Αφου θα μπορω να βλεπω ανετα τα ταινιακια μου και θα μπορω να παιζω και τα adventurακια μου, νομιζω οτι δεν χρειαζεται και πολυ ψαξιμο.Το θεμα της μπαταριας να δω μονο και μετα το χω παρει χαλαρα!

 

Καλως ή κακως παντως η apple αναγεννησε την κατηγορια που λειτουργουσε κυριως ως media players.Aπο κει και περα ηταν πολυ μα παρα πολυ ευκολο να ξεπεραστει απο τους παντες.Οσο για τη χρησιμοτητα τους που αναφερει καποιος, οκ, αν εχεις laptop,netbook και smartphone ισως και να σου ειναι λιγο περιττο.Αλλα δε νομιζω οτι εχουν και πολλοι αυτο συνδυασμο.

Link to comment
Share on other sites

οκ, νομιζω καταλαβα τι εννοειτε. Βεβαια θα συνεχισω το τροπαρι μου, λεγοντας οτι απο την στιγμη που ο καθε κατασκευαστης φτιαχνει το δικο του GUI, η Google δεν χρειαζεται να αλλαξει κατι.

 

Κάποια στοιχεια μπορούν να τα αναπαράγουν οι τρίτοι αλλα με πολύ επιπλέον κόπο και υποχρεώνοντας τη συσκευή να κάνει επιπλέον υπολογισμούς από το ιδεατό (εξού και το lag στα διαφορα skins). Κάποια αλλα δε μπορούν να τα αναπαράγουν. Δες για παράδειγμα τα context menus. Στο iPhone καταλαμβάνουν τα 2/3 της οθόνης, στο iPad ένα 5% μόλις. Φαντάζεσαι για τι αηδία μιλάμε αν το iPad έτρεχε αυτούσιο το SDK του iPhone?

 

ΥΓ: οχι να μην παρεις κανενος ειδους tablet για βιβλια. Ολες αυτες οι οθονες με backlight φωτισμο ειναι κουραστικες για το ματι. Προτιμησε ενα ebook reader με ηλεκτρονικο μελανι.

 

Ας δώσει λοιπόν και μια απάντηση κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τα δυο. Το iPad είναι ο καλύτερος ereader που υπάρχει - είναι βασικά ο λόγος που το αγόρασα. Είχα και το πρώτο Sony reader όταν είχε πρωτοβγεί.

 

Προβλήματα των ereaders:

 

-αδύνατο να τα χρησιμοποιήσεις σε συνθήκες μετριου η χαμηλού φωτισμού.

-Πολύ αργή περιήγηση σε menu - αν έχεις μεγάλες βιβλιοθήκες ξεχνα το θα τραβάς τα μαλλιά σου.

-Αν θες να διαβάζεις PDF's εκεί να δεις ποσα μαλλιά θα τραβήξεις. Τελείως ακατάλληλα ως PDF readers

 

Όσον αφορά το φωτισμό, το iOS σου επιτρέπει να αντιστρέψεις το χρωματικό φάσμα της οθόνης με τριπλό κλικ του home button. Αυτομάτως λοιπόν έχεις λευκούς χαρακτήρες σε μαύρο φόντο (για διάβασμα τη νύχτα). Επιπλέον οι περισσότερες εφαρμογές σου δίνουν επιλογές για να ρυθμίσεις το background. Πίστεψε με δε θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα να διαβάζεις με τις ώρες σε ένα iPad.

 

Όσον αφορά τα PDF's: αγγίζει την τελειότητα με την εφαρμογή Good Reader. Χίλιες σελίδες βιβλίο ανοίγει σε κλάσματα δευτερολέπτου και σκρολλαρεις με το γνωστό "ευχάριστο" τρόπο. Από τότε που αγόρασα iPad δεν ξανάεκτύπωσα σελίδα...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στοιχεια μπορούν να τα αναπαράγουν οι τρίτοι αλλα με πολύ επιπλέον κόπο και υποχρεώνοντας τη συσκευή να κάνει επιπλέον υπολογισμούς από το ιδεατό (εξού και το lag στα διαφορα skins). Κάποια αλλα δε μπορούν να τα αναπαράγουν. Δες για παράδειγμα τα context menus. Στο iPhone καταλαμβάνουν τα 2/3 της οθόνης, στο iPad ένα 5% μόλις. Φαντάζεσαι για τι αηδία μιλάμε αν το iPad έτρεχε αυτούσιο το SDK του iPhone?

 

 

 

Ας δώσει λοιπόν και μια απάντηση κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τα δυο. Το iPad είναι ο καλύτερος ereader που υπάρχει - είναι βασικά ο λόγος που το αγόρασα. Είχα και το πρώτο Sony reader όταν είχε πρωτοβγεί.

 

Προβλήματα των ereaders:

 

-αδύνατο να τα χρησιμοποιήσεις σε συνθήκες μετριου η χαμηλού φωτισμού.

-Πολύ αργή περιήγηση σε menu - αν έχεις μεγάλες βιβλιοθήκες ξεχνα το θα τραβάς τα μαλλιά σου.

-Αν θες να διαβάζεις PDF's εκεί να δεις ποσα μαλλιά θα τραβήξεις. Τελείως ακατάλληλα ως PDF readers

 

Όσον αφορά το φωτισμό, το iOS σου επιτρέπει να αντιστρέψεις το χρωματικό φάσμα της οθόνης με τριπλό κλικ του home button. Αυτομάτως λοιπόν έχεις λευκούς χαρακτήρες σε μαύρο φόντο (για διάβασμα τη νύχτα). Επιπλέον οι περισσότερες εφαρμογές σου δίνουν επιλογές για να ρυθμίσεις το background. Πίστεψε με δε θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα να διαβάζεις με τις ώρες σε ένα iPad.

 

Όσον αφορά τα PDF's: αγγίζει την τελειότητα με την εφαρμογή Good Reader. Χίλιες σελίδες βιβλίο ανοίγει σε κλάσματα δευτερολέπτου και σκρολλαρεις με το γνωστό "ευχάριστο" τρόπο. Από τότε που αγόρασα iPad δεν ξανάεκτύπωσα σελίδα...

 

Εγω σκεφτομουνα να παρω ενα epad (κινεζικα με android) λες να με κουραζει ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομουνα να παρω ενα epad (κινεζικα με android) λες να με κουραζει ?

 

Προσωπικά δε θα το έκανα με τίποτα. Η δική μου αρχή είναι ότι αν δεν έχω αρκετά λεφτά να αγοράσω κάτι σωστό κρατάω αυτά που έχω και περιμένω. €100 σε μια κινέζικη μουφα είναι πέταμα χρημάτων. €500 για ένα iPad είναι επένδυση για κάποιον που ξέρει τι ζητάει. Δε σε νοιάζει η πολύ μεγάλη χωρητικότητα, το 3G κλπ. Κοίταξε την πιο απλή έκδοση και κανε υπομονή μέχρι να μπορείς να ανταπεξελθεις οικονομικά. Αν πληρώσεις 100 για κινέζικο μπρικι θα τα κλαις τα λεφτά σου σε δυο μήνες. Δεν είναι τυχαίο ότι εταιρείες κολοσσοί όπως η HP και η Samsung παλεύουν χρόνια να βγάλουν παρόμοιες συσκευές χωρίς να έχουν καταφέρει να ξεφύγουν από τη μετριότητα...

Edited by JG4

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

...Αν αυτό δεν το ξαταλαβαινεις εδώ θα είμαστε πάλι του χρόνου να μιλάμε για το πως το iPad πουλάει χωρίς να έχει θύρες USB και με κλειδωμενο το Bluetooth...

 

Δεν παρακολουθω τα υπολοιπα που ανεφερες απλα ήθελα να πω πως το γεγονος πχ οτι δεν εχει usb δεν μπορω να το εκλάβω ως θετικό αλλά ως έλλειψη. Και είναι κρίμα μια συσκευη (οπως και το iphone) που εχει το τελειο touch και τοσα αλλα καλά χαρακτηριστικά να μην εχει 2-3 extra πραγματακια που θα βελτιωναν περαιτερω την χρηστικότητα τους.

 

Τωρα οσον αφορα τα tablets αν ειναι χρησιμα ή άχρηστα αυτό είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Προσωπικά είμαι καλυμμένος με το laptop μου και δεν νομιζω για την ωρα πως χρειαζομαι κατι άλλο. Θα προτιμούσα κατι σε netbook με περιστρεφόμενη οθονη που μετατρέπεται σε tablet. Παντως σαν gadget ειναι ενδιαφερον και πιστευω θα εδραιωθει στην αγορα. Οι Η/Υ ειναι σαν τα αυτοκινητα ας μου επιτραπει ο παραλληλισμός. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ενα αυτοκινητο για ολες τις δουλειες, αλλος εχει ενα μεγαλο για ταξιδια και ενα μικρο για την πολη. Αλλος εχει και ενα τζιπ για off-road και ενα μηχανακι για να πηγαινει στο περιπτερο. Ετσι καπως είναι και οι Η/Υ. Αναγκες διαμορφώνονται και δημιουργούνται συνεχως και νεα προιοντα καλο είναι παντα να υπάρχουν. Ο καθένας διαλεγει και παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα το έκανα με τίποτα. Η δική μου αρχή είναι ότι αν δεν έχω αρκετά λεφτά να αγοράσω κάτι σωστό κρατάω αυτά που έχω και περιμένω. €100 σε μια κινέζικη μουφα είναι πέταμα χρημάτων. €500 για ένα iPad είναι επένδυση για κάποιον που ξέρει τι ζητάει. Δε σε νοιάζει η πολύ μεγάλη χωρητικότητα, το 3G κλπ. Κοίταξε την πιο απλή έκδοση και κανε υπομονή μέχρι να μπορείς να ανταπεξελθεις οικονομικά. Αν πληρώσεις 100 για κινέζικο μπρικι θα τα κλαις τα λεφτά σου σε δυο μήνες. Δεν είναι τυχαίο ότι εταιρείες κολοσσοί όπως η HP και η Samsung παλεύουν χρόνια να βγάλουν παρόμοιες συσκευές χωρίς να έχουν καταφέρει να ξεφύγουν από τη μετριότητα...

 

Τωρα θα με βαλεις να παρω ipad :D, ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω οτι ενα e-reader, αν του χεις μεσα 2000 βιβλια, ειναι αργο κ παιζει να κολλαει. Στα υπολοιπα ομως εχω αλλη αποψη. Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει η ανετη αναγνωση σ ενα οποιδηποτε e-ink με μια οποιαδηποτε backlit οθονη. Οσο για τις χαμηλες συνθηκες φωτισμου, το δικο μου Sony, εχει πλαινο extra φωτισμο, αν και δεν τον χρειαστηκα ποτε. Φιλε αν εισαι βιβλιοφαγος, και τρως κανενα 2ωρο την μερα στα βιβλια, παρε e-reader. Αν οχι κ θες κ ενα γκατζετακι, παρε tablet. Αναλογα τις αναγκες σου....
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω οτι ενα e-reader, αν του χεις μεσα 2000 βιβλια, ειναι αργο κ παιζει να κολλαει. Στα υπολοιπα ομως εχω αλλη αποψη. Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει η ανετη αναγνωση σ ενα οποιδηποτε e-ink με μια οποιαδηποτε backlit οθονη. Οσο για τις χαμηλες συνθηκες φωτισμου, το δικο μου Sony, εχει πλαινο extra φωτισμο, αν και δεν τον χρειαστηκα ποτε. Φιλε αν εισαι βιβλιοφαγος, και τρως κανενα 2ωρο την μερα στα βιβλια, παρε e-reader. Αν οχι κ θες κ ενα γκατζετακι, παρε tablet. Αναλογα τις αναγκες σου....

 

Σκεφτομαι να παρω tablet γιατι τα book reader ειναι πανακριβα και ειναι μονο για βιβλια.Ενω τα tablets εχουν και αλλες εφαρμογες.Εσυ που εχεις e-reader δεν εχεις προβλημα με τον φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως είναι αρκετά νωρίς να πάρω tablet και για τις τιμές που έχουν και τις πολύ μικρές τους δυνατότητες. Τα θεωρώ άσκοπη πολυτέλεια…
Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις το Sony σου παρεχει φωτισμο, χωρις ομως να ειναι backlight η οθονη. http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQh1GeQroeVpKWT43u-ZKSto47ZkPy30Fv35--kYzmeZY3A4dg&t=1&usg=__gCz6hw0VtX0rFbd5IDuyyZfXKyI=

 

Τεραστια διαφορα στο θεμα κουρασης η οθονη e-ink με οποιαδηποτε αλλη. οπως σου ξαναπα ομως, αναλογα της αναγκες σου

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις το Sony σου παρεχει φωτισμο, χωρις ομως να ειναι backlight η οθονη. http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQh1GeQroeVpKWT43u-ZKSto47ZkPy30Fv35--kYzmeZY3A4dg&t=1&usg=__gCz6hw0VtX0rFbd5IDuyyZfXKyI=

 

Τεραστια διαφορα στο θεμα κουρασης η οθονη e-ink με οποιαδηποτε αλλη. οπως σου ξαναπα ομως, αναλογα της αναγκες σου

 

Ελεος,το βρηκα εδω στο Ελλαδισταν με 200€ και στο ebay απο UK 115€ περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε τα archos tablet pcs φαίνονται 20 φορές καλύτερες καί κατασκευαστικά και σχεδιαστικά.

Για αυτό εγώ προσωπικά θα έδινα ένα 20ευρω για αυτήν την βλακεία της sony (αν και πολλά τους είναι) κι αν θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις το Sony σου παρεχει φωτισμο, χωρις ομως να ειναι backlight η οθονη. http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQh1GeQroeVpKWT43u-ZKSto47ZkPy30Fv35--kYzmeZY3A4dg&t=1&usg=__gCz6hw0VtX0rFbd5IDuyyZfXKyI=

 

Τεραστια διαφορα στο θεμα κουρασης η οθονη e-ink με οποιαδηποτε αλλη. οπως σου ξαναπα ομως, αναλογα της αναγκες σου

 

και οι οθονες που εχουν τα κομπιουτερακια e-ink ειναι οπως και τα παλια gameboy

δεν ειναι κατι καινουριο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...