Jump to content

Περί Tablets... ο λόγος!


mantsag1
 Κοινοποίηση

Σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο Tablet;  

453 members have voted

  1. 1. Σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο Tablet;

    • Ναι, θα αγοράσω το συντομότερο δυνατόν
      39
    • Ναι, θα αγοράσω, αλλά όχι τώρα
      114
    • Δεν είμαι σίγουρος...
      78
    • Όχι, δεν θα αγοράσω
      170
    • Είμαι ήδη κάτοχος κάποιου Tablet
      52


Recommended Posts

+1 για το Archos 10.1 και απο μενα.Αυτο που με "προβληματιζει" ειναι η συμβατοτητα του με εφαρμογες απο το μαρκετ λογω αναλυσης...παρεμπιπτοντως η ψηφος μου πηγε στο ΄δεν ειμαι σιγουρος΄ χωρις βεβαια να απορεει απο το σχολιο μου.

 

Μαλλον εισαι επηρεασμενος λιγο απο το Symbian. Το Android δεν εχει κανενα προβλημα να παιξει τις εφαρμογες του σε οποιαδηποτε αναλυση... :cool:

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερεις τι παθαινουν τα μηλα οταν μενουν πολυ καιρο στο ψυγειο ?

Γινοντε σαν πατατες Ετσι και το Ipad ειναι μια πατατα.

 

Και ενταξει πες οτι πηρα μια πατατα αλλα οχι να την πληρωνο και για χρυσο !

H archos μας εδειξε πραγματικα ποσο κοστιζει μια συσκευη σαν αυτη και οχι μονο ειναι πιο φτηνη ειναι και καλυτερη

 

Πως ακομα πιστευεις σε καποιον που σε κοροιδεψε εσκεμενα παμπολες φορες ? Πως δεχεσαι να σου πλασαρουν μια μαγικη συσκευη ? Σε λιγο θα μας πουν οτι o Jobs ειναι και θεος !

 

Και οσο για ποιος εδειξε τι εγω ενα εχω να πω.Οταν η apple ανακαλυπτε το bluetooth στο iphone η Archos ειχε ηδη το Archos 5 internet tablet σε μαζικη παραγωγη. Ποιος αντεγραψε ποιον(και μην πουμε για μοντελα 504 και 605 ....)

 

Νομίζω ότι το ξεφεύγουμε λίγο...!!

Δεν ανάφερα για καμία μάρκα απλά για tablet... (ναι..!! θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το archos είναι καταπληκτικό tablet..!!)

Επίσης θύμησε μου παρακαλώ... πριν βγει το i-Pad ήξερε κανείς τι σημαίνει tablet..??

Είχαμε τόσα μοντέλα όπως τώρα και πόσα άλλα σε ανακοινώσεις..??

Μην είσαι άδικος λοιπόν...

Σίγουρα αν δεν ασχολιώταν ο Jobs δεν θα είχαμε τέτοια πικοιλία και τόσες εφαρογές ούτε στον ύπνο μας...!!

Άσχετα αν μας αρέσει ή όχι...!!

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Kαλα μολις ειδα το Archos και μαλιστα σε τετοια τιμη ειπα θα το παρω αμεσως!Το μηχανημα τα σπαει!Εχει τα παντα, εκτοσ απο sd card slot αλλα αυτο λυνεται με το micro sd adaptor.

Το μονο που με φρεναρει ειναι οτι ακομα δεν ξερω τι παιζει με τα λειτουργικα επειδη δεν ακολουθω την αναλογη μοδα στα κινητα.Δλδ ποιο θα με βολευει, ποιο ειναι πιο καλο κλπ. Πχ στο ανδροιοδ υπαρχουν players με υποτιτλους στα βιντεο?μπορω να παιξω τα (ελαφρια) pc παιχνιδακια μου ή παιζει μονο τα δικα του?

Γενικα παντως τα ταμπλετς προσωπικα με βολευουν πολυ αφου το (βαρυ) λαπτοπ μου το χρησμοποιω πολυ ξαπλωμενος στο κρεβατι κυριως για browsing ή ενωμενο στην τιβι για ταινιες κ σειρες(hd εννοειται).Οποτε το 101 με την hdmi μου ερχεται κουτι!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε όπως και στο iPhone. Μετα απο την κυκλοφορια του, δεν ηταν λιγες οι εταιριες που το πηραν σαν προτυπο για δικες τους συσκευες. Tablet υπήρχαν, το θεμα είναι πως για κάποιο λογο μολις βγήκε το iPad ολοι ξεκίνησαν να ασχολουνται με τα tablet.. Γενικά, πιστεύω πως αν δεν ειχε βγει το iPad δεν θα ειχε γινει αυτη η... <<αναστάτωση>> περί tablet...
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κατι .Οταν βγηκαν τα archos 5 και 7 το 2009 πολλοι ειπαν.Βαλε μου capasitive snapdragon και 2.2 σε 7 inch και θα το παρω. και τωρα βγηκαν ακριβως οτι ζητουσαν πολλοι .

αλλα τωρα υπαρχουν beta android 3.0 κτλ H τεχνολογια προχωρει φιλε μου

 

προσωπικα πιστευω το archos 101 ειναι το καλυτερο tablet ;)

 

Υπάρχει και ώριμη τεχνολογία (πχ φωτογραφικές μηχανές. Για 2-4 χρονια κάλπαζε το πράγμα. Και τώρα υπάρχει προοδος, αλλά είναι ώριμο προιόν που ακόμη οι ταβλέτες δεν είναι)

Link to comment
Share on other sites

μας εφαγε η ματαιοδοξια!

καθε τι που βγαζει η καθε εταιρια,πρεπει να το αγοραζουμε?!δεν νομιζω...!

φτανει πια με την υπερμετρη υπερκαταναλωση:!::!:

+1000

 

Έγινε όπως και στο iPhone. Μετα απο την κυκλοφορια του, δεν ηταν λιγες οι εταιριες που το πηραν σαν προτυπο για δικες τους συσκευες. Tablet υπήρχαν, το θεμα είναι πως για κάποιο λογο μολις βγήκε το iPad ολοι ξεκίνησαν να ασχολουνται με τα tablet.. Γενικά, πιστεύω πως αν δεν ειχε βγει το iPad δεν θα ειχε γινει αυτη η... <<αναστάτωση>> περί tablet...

 

Και έλεγα δεν θα το πει κάποιος.. :shifty:

Ευτυχώς που υπάρχει και η apple και εξελίσσεται η ζωή μας! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι παθαινουν τα μηλα οταν μενουν πολυ καιρο στο ψυγειο ?

Γινοντε σαν πατατες Ετσι και το Ipad ειναι μια πατατα.

 

Και ενταξει πες οτι πηρα μια πατατα αλλα οχι να την πληρωνο και για χρυσο !

H archos μας εδειξε πραγματικα ποσο κοστιζει μια συσκευη σαν αυτη και οχι μονο ειναι πιο φτηνη ειναι και καλυτερη

 

Πως ακομα πιστευεις σε καποιον που σε κοροιδεψε εσκεμενα παμπολες φορες ? Πως δεχεσαι να σου πλασαρουν μια μαγικη συσκευη ? Σε λιγο θα μας πουν οτι o Jobs ειναι και θεος !

 

Και οσο για ποιος εδειξε τι εγω ενα εχω να πω.Οταν η apple ανακαλυπτε το bluetooth στο iphone η Archos ειχε ηδη το Archos 5 internet tablet σε μαζικη παραγωγη. Ποιος αντεγραψε ποιον(και μην πουμε για μοντελα 504 και 605 ....)

 

 

Κουφάλα Steve τα πάντα εν σοφία εποίησες!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3302272#post3302272

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

"Δεν είμαι σίγουρος..." Μπορει να παρω ενα απο τα κινεζικα epad αλλα νομιζω δεν ειναι και τοσο τελεια οπως νομιζουν οι περισσοτεροι.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ερωτευμένος με τα tablet. Ηδη έχω 2. Το HP TC1100 και το TC4200. Με την κυκλοφορία του iPad επίσημα στο Ελλαδισταν θα το χτυπήσω.
Link to comment
Share on other sites

τα tablets φυσικα και ειναι "κολπα" του μαρκετιγκ και τεχνιτη αναγκη, οπως και πολλα αλλα πραγματα...ομως εγω προσωπικα, οταν θα τα φτυσει ο ενας απο τους 2 υπολογιστες μου, θα προτιμησω να παρω ενα tablet (μεχρι τωρα το samsung tab με ενθουσιαζει περισσοτερο απ'ολα). κι αυτο επειδη εφ οσον θα εχω εναν Η/Υ να κανω τις "σοβαρες" δουλειες που θελω, θα υπαρχουν και παρα πολλες αλλες φορες που θα ειμαι στο σπιτι, η και εκτος, που θα θελω απλα να χαζεψω λιγο στο ιντερνετ η να τσεκαρω τα mail και δεν χρειαζεται να εχω κατι μεγαλυτερο/ικανοτερο/ενεργοβορο...εκει η "ταμπλετα" θα κανει μια χαρα δουλεια...υπαρχουν και τα netbooks θα μου πεις...ναι ειναι αληθεια, αλλα εκτος του οτι δεν τα συμπαθησα ποτε για καποιο λογο, ε..να μην λεμε και ψεμματα, τα tablets ειναι πολυ πιο ομορφα και ορισμενες φορες, δικαιολογημενα ή οχι, ικανοποιουμε και λιγο το "ματι"...
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσουν τα android tablets να ανταγωνιστουν στα ίσα το iPad θα πρέπει η Google να κάνει ο,τι έκανε και η Apple: έδωσε στην αγορά μια τροποποιημένη έκδοση του iOS με διαφοροποιημενα αρκετά στοιχεία του GUI ούτως ώστε οι εφαρμογές που γράφονται για το iPad να εκμεταλλεύονται πλήρως τη μεγαλύτερη οθόνη. Επιπλέον έγραψε από την αρχή όλες τις native εφαρμογές του iOS. Το αποτέλεσμα είναι ότι υπάρχει μεγάλη διάφορα ποιότητας μεταξύ μιας εφαρμογής που έχει γραφτεί για το iPad από μια η οποία έχει γίνει απλά ported από το iPhone.

 

Αν η google δε δώσει εξειδικευμένο SDK για tablets (δημιουργώντας φυσικά ένα νέο μεγάλο κύκλο αναβαθμισεων και επεκτάσεων) εδώ θα είμαστε σε ένα χρόνο από τώρα να σχολιάζουμε πόσο βαρβατο είναι το marketing της Apple που καταφέρνει και πουλάει σαν τρελό, όταν ο ανταγωνισμός δίνει πενήντα θύρες USB και ξεκλειδωτο Bluetooth...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της samsung το honeycomb θα έχει διαφορετική προσέγγιση που αφήνει να εννοηθεί ότι θα αρμόζει καλύτερα σε tablet ;)
Link to comment
Share on other sites

^^^Και πάλι αυτό δεν αρκεί. Θα πρέπει σε αυτά τα επιπρόσθετα στοιχεία του GUI να έχουν πρόσβαση και όλοι οι ανεξάρτητοι developers. Δεν αρκεί δηλαδή ένα διαφορετικό skin, θες ένα διαφορετικό SDK. Αλλιώς όπως είπα ο ανταγωνισμός θα δίνει 50 θύρες USB για ένα προϊόν που εν πολλοίς θα είναι άχρηστο (όπως γινόταν μέχρι πρόσφατα ;)) Edited by JG4

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αν η google δε δώσει εξειδικευμένο SDK για tablets (δημιουργώντας φυσικά ένα νέο μεγάλο κύκλο αναβαθμισεων και επεκτάσεων) εδώ θα είμαστε σε ένα χρόνο από τώρα να σχολιάζουμε πόσο βαρβατο είναι το marketing της Apple που καταφέρνει και πουλάει σαν τρελό, όταν ο ανταγωνισμός δίνει πενήντα θύρες USB και ξεκλειδωτο Bluetooth...

 

Ένα σωστό SDK δεν χρειάζεται να είναι εξειδικευμένο. Έχεις για όλα τα pc σου το ίδιο λειτουργικό και δεν κοιτάζεις specs, πόσο μάλλον όταν βασικές διαφορές είναι το μέγεθος τις οθόνης και διάφοροι αισθητήρες.

 

Το Android 3.0 έτσι κι αλλιώς εκεί στοχεύει. Ας έρθει ο Νοέμβρης να το δούμε εν δράση και βλέπουμε. Είναι εξάλλου η πρώτη βέρσιον που δεν θα τρέχει σε προηγούμενες συσκευές και θα απαιτεί διαφορετικά specs

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το πιο άρχηστο gadget που έχει βγει μέχρι σήμερα. Έκανε αρπαχτή η Apple με το iPad με διάφορα κορόιδα και τέλος. Εν τέλει αξίζει μόνο το archos 101 σε αυτή την κατηγορία. Η κατηγορία netbooks είναι η λύση στη φορητότητα των υπολογιστών. με linux meego ή ubuntu netbook remix έχεις ένα πλήρη υπολογιστή στην τσάντα σου με πληκρολόγιο,ποντίκι και ανθρώπινη οθόνη που δε πρέπει να την ακουμπάς συνεχώς... Ο θεός ας ευλογεί την asus που έκανε αυτή την πρωτοπορία (αν και έχω LG X110 για netbook) καθώς και την Intel αλλά και την VIA που επένδυσαν σε τεχνολογία mobile processors x86 αρχιτεκτονικής!

Μία εφαρμογή που θα μπορούσα να σκεπτώ για tablet είναι μουσεία, τουριστικά μέρη, αγορά εισητηρίων σε διάφορους σταθμούς και παιχνίδια της πλάκας :p επιπλέον αν είχαν έξοδο HDMI ίσως να βόλευαν σε παρουσιάσεις power point :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ακομα δεν εχουν βρει το κοινο τους περιμενω πρωτα να πεσουν οι τιμες και μετα να τα αξιολογησουμε γιατι σημασια εχει να υπαρχουν προτασεις με καλο κοστος και με καλες οθονες...
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πάρω ή το galaxy tablet,ή το ipad μόνο και μόνο για την capasitive οθόνη...μάλλον το galaxy γιατί η samsung είναι χιλιόμετρα μπροστά με τις οθόνες της(αν και δεν έβαλε super amoled) και νομίζω είναι λίγο καλύτερη η απεικόνιση των χρωμάτων.είχα το archos 9,με windows7 όλα ωραία αλλά η οθόνη resistant ήταν απίστευτα κουραστική! άλλοτε δεν έπιανε,άλλοτε κολλούσε....το ipad μου άρεσε πολύ σαν ποιότητα κατασκευής ότι και να λέμε,είναι πανάλαφρο με καλή οθόνη και το scrolling είναι απίστευτο.ανταποκρίνεται αστραπιαία....η τιμή του όμως είναι απαγορευτική και όχι ανάλογη σε αυτά που προσφέρει.αν είχε κάμερα μπρος πίσω και πρόγραμμα messengers με βιντεοκλήση+ flash στον browser το οποίο όμως να δουλεύει καλά όχι με κολλήματα(μάλλον γιαυτό δεν βάζουν flash γιατί δεν το σηκώνει και θα κολλάει) θα ήταν super.η τεχνολογία υπάρχει για θαύματα, απλά ο νόμος λέει λίγα λίγα για να πουλήσουμε......το καλό είναι ότι οι τιμές πέφτουν σχετικά γρήγορα οπότε και ο ανταγωνισμός σπρώχνει την τεχνολογία να επισπεύσει λίγο τα πράγματα...

όσον αφορά το θέμα τι χρηστικότητας εν μέρει το θεωρώ πολύ έξυπνο και βολικό με τα tablet(απαραίτητα όμως multitouch τεχνολογία) να κάθεσαι στον καναπέ, η το κρεβάτι και να surfaris να messagaris άνετα-γρήγορα,με βολικό μέγεθος για να το έχεις παντού...αν πιάσετε το ipad στα χέρια σας(και όχι από εικόνες) θα καταλάβετε τη χρηστικότητα του έναντι με άλλα tablets και netbooks.και τέλος οι πλειοψηφία των ανθρώπων χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους για ίντερνετ,office,messaging....απλά τώρα μπορείς να στραβώνεσαι πιο άνετα και γρήγορα.....ποιός κάθεται τώρα να ανοίξει τον υπολογιστή....να κάτσει στην καρέκλα......να ανοίξει την οθόνη....βαρέθηκα ήδη

κατά δέ,δυστυχώς ζούμε σε μια υπερκαταναλωτική κοινωνία και τα χέρια μας είναι δεμένα στην τεχνολογία όπως και να το κάνουμε.και δεν νομίζω να υπάρχει έξοδος πλέον,σαν σύνολο αναγκαζόμαστε γιατί οι άλλοι μας παρασύρουν να αγοράζουμε πράγματα.και όταν οι περισσότεροι έχουν κάτι αναγκαζόμαστε και εμείς να το πάρουμε είτε γιατί νομίζουμε πλέον(πλύση εγκεφάλου)ότι είναι αναγκαίο (πλασματική ανάγκη) είτε γιατί νιώθουμε μειονεκτικά,ίσως κομπλεξικά,και θέλουμε να φανούμε <<IN>> και μέσα στα πράγματα....

το αποτέλεσμα είναι: resistance is futile....εκτός και αν γίνει κανάς παγκόσμιος πόλεμος και φτου και από την αρχή μετά.

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Το marketing της apple ειναι τόσο καλό, που αφήνει όλα τα άλλα στη σκιά του ipad (χωρίς να είναι το καλύτερο)
www.jaba.gr - Οτιδήποτε δωρεάν στην Ελλάδα και το διαδίκτυο!
Link to comment
Share on other sites

Μολονότι η συζήτηση διεξάγεται σε άλλο επίπεδο μέχρι τώρα, και επειδή για αρκετά χρόνια που παρακολουθώ αυτό το χώρο δεν έχω εκφράσει κάποια εκτενή άποψη για κάτι, επιτρέψτε μου να θέσω και εγώ τη γνώμη μου στη διάθεσή σας...

 

http://www.neo2.gr/web/neo2.gr/views/-/asset_publisher/Ep0Q/content/imate-η-και-αλλιως:-ματ-σε-πεντε-κινησεις

 

ΒΒ

Link to comment
Share on other sites

Λιγο off-topic αλλά τα tablets γενικα απο θερμοκρασια πως πανε? Εννοώ όταν πχ το ζορίζεις θερμαίνεται οπως τα laptop ή εκλύουν μικρη σχετικά θερμότητα. Τι μεθοδο ψύξης έχουν?
Link to comment
Share on other sites

...Πχ στο ανδροιοδ υπαρχουν players με υποτιτλους στα βιντεο?μπορω να παιξω τα (ελαφρια) pc παιχνιδακια μου ή παιζει μονο τα δικα τοu?...

 

Ναι υπαρχει player που παιζει τα παντα, με υποτιτλους απο οποιοδηποτε αρχειο. :happy:

Ναι υπαρχουν παρα πολλα απο τα γνωστα παιχνιδια για Android, αλλα επισης και πολλα emulators, για SEGA, GameBoy, Nintendo, PS1, που παιζουν σχεδον τα παντα.

 

...Για να μπορέσουν τα android tablets να ανταγωνιστουν στα ίσα το iPad θα πρέπει η Google να κάνει ο,τι έκανε και η Apple: έδωσε στην αγορά μια τροποποιημένη έκδοση του iOS με διαφοροποιημενα αρκετά στοιχεία του GUI ούτως ώστε οι εφαρμογές που γράφονται για το iPad να εκμεταλλεύονται πλήρως τη μεγαλύτερη οθόνη...

 

Το Android δεν χρειαζεται να κανει porting για να παιξει εφαρμογες σε διαφορετικες αναλυσεις. Σε περιπτωση που τρεχει σε καποια συσκευη με πολλη μεγαλυτερη αναλυση, εχει αυτοματα δικο του compatability mode, που παιζει ολες τις εφαρμογες, χωρις κανενα προβλημα.

Αν και βεβαια οι developers την εχουν καταλαβει και ολες οι νεες εφαρμογες κ τα updates ειναι ετσι κ αλλιως γραμμενες για μεγαλες αναλυσεις.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι εδω και καιρο μπορεις να βαλεις Android σε laptop ή σε pc.

Επιπλεον η Archos το διευκρινιζει οτι υπαρχει κανονικα το Android Market, απο οπου μπορεις να κατεβασεις οτι θες. :cool:

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Guest kvargiam

Παίδες,

μιλάω από "ιδία μπύρα" (ιδίαν πείρα) :

 

ΠΡΙΝ αγοράσετε κάποιο τάμπλετοειδές, ΣΚΕΦΤΗΤΕ το πολυ καλα ! και πάλι και ξανα παλι !!!

 

Μπορεί να είναι χαμένα λεφτά !

 

Για μένα αυτες οι συσκευες, έχουν προβλημα ταυτοτητας. Τι ειναι και για ποιον και για που !

 

Εγώ πάντως (ως κάτοχος μηλαρακίου αϊπαντ), και με πολύ μπυρα Η/Υ, δεν έχω βρει που ακριβως ταιριάζει αυτο το μηχανακι. Κάπου μεταξυ αυτων που έχω: Netbook , laptop, 2 desktpos and άϊφον & άϊποντ.

 

Θα συνεχίσω να το ψαχνω. Οπως λέμε: Keep ψάχν-ing.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε τι λέω. Δεν αναφέρομαι στο αν οι εφαρμογές μπορούν να τρέξουν σε διαφορετικές αναλύσεις. Μιλάω για τελείως διαφορετικά στοιχεία του GUI. Στο iPad έχεις διάφορα context menus και split screens που δεν τα έχεις στο iPhone. Αν δεν έχετε πιάσει στα χέρια σας iPad δε μπορείτε να καταλάβετε τι λεω.

 

Όσο για το αν είναι χρήσιμο η απάτη όπως λέτε μερικοί, αφήστε καλύτερα να το κρίνουν όσοι το έχουν και ξέρουν να το χρησιμοποιούν...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...