Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πατιέται το "next" ?

Το πάτησα αλλά δεν μου βγάζει αυτό http://i36.tinypic.com/wjdit3.jpg

μου βγάζει αυτό. http://i34.tinypic.com/2nm0fpd.jpg

Τι κάνω λάθος? Μήπως φταίει το PC? Μήπως φταίνε τα Windows? Τι φταίειιιι? Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Εκτός απτό ότι κλείνει όταν το ακουμπάω με δύναμη στο τραπέζι ή όταν το κουνάω τώρα δεν μου βγάζει και τις κλείσεις που κάνω. Δηλαδή αν πάρω κάποιον τηλέφωνο μετά δεν μου δείχνει τον αριθμό στις κλείσεις σα να μην τον πήρα.

Αυτό μου το έκανε μετά το θέμα που προσπάθησα να περάσω. Γιαυτό σας ρώτησα πως να το γυρίσω στις αρχικές ρυθμίσεις. Το πήγα και στο "Πλαίσιο" όπου το πήρα για να μου το φτιάξουν και μου είπαν να πάω τέλη Σεπτέμβρη και το πήρα πίσω. Τι να κάνω, τι? :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Edited by Mangiare
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει install στο PC το αντίστοιχο device software για το 8900?

 

Δες εδώ: http://www.blackberryfaq.com/index.php/BlackBerry_Operating_System_Downloads

 

Και αυτό το thread ίσως σε βοηθήσει: http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Bold-9700-smartphone/Nuked-Bold-9700-Pls-Help/m-p/486943

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα!!!! Έπρεπε όντως να κατεβάσω το αντίστοιχο Software.

Και τώρα είναι και αναβαθμισμένο! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ρε παιδιά... Μόνο που έχω ένα ακόμα πρόβλημα. Τώρα δεν μπορώ να αλλάξω την ώρα και είναι ρυθμισμένη 10 λεπτά μπροστά. Καμία λύση για αυτό? :happy:

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα!!!! Έπρεπε όντως να κατεβάσω το αντίστοιχο Software.

Και τώρα είναι και αναβαθμισμένο! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ρε παιδιά... Μόνο που έχω ένα ακόμα πρόβλημα. Τώρα δεν μπορώ να αλλάξω την ώρα και είναι ρυθμισμένη 10 λεπτά μπροστά. Καμία λύση για αυτό? :happy:

Ε ενταξει... Μικρο το κακο... Απλα θα εχεις μεγαλυτερη συνεπεια στα ραντεβου σου... :P:P:P

Αν πας στις ρυθμισεις του ρολογιου δε σ αφηνει να το αλλαξεις;;;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει... Μικρο το κακο... Απλα θα εχεις μεγαλυτερη συνεπεια στα ραντεβου σου... :P:P:P

Αν πας στις ρυθμισεις του ρολογιου δε σ αφηνει να το αλλαξεις;;;

Όχι δεν με άφηνε αλλά το βρήκα. Έπρεπε να βάλω "No" στο "Use Network Time".

Οπότε όλα ΟΚ! Σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά, να 'στε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επανειλημμένες αποτυχημένες προσπάθειες να επικοινωνήσω με την RIM και τη WIND προκειμένου να επιλυθεί το πρόβλημα "ασυμβατότητας" δικτύου και συσκευής σε ότι αφορά τη δικτυακή λειτουργία του κινητού αποφάσισα να ψάξω μόνος μου τι συμβαίνει. Τελικά,με αρκετή έμπνευση βρήκα το πρόβλημα και το έλυσα σε 2 συσκευές blackberry.

 

Συγκεκριμένα,το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί χρήστες της WIND(όχι όλοι,θα εξηγήσουμε παρακάτω) που χρησιμοποιούν συσκευές blackberry είναι η αδυναμία μετάβασης από 3g->2g (και αντίστροφα,αλλά πιο σπάνια) κατά τη διάρκεια της κλήσης φωνής.

Αυτό δημιουργεί πρόβλημα όταν ένας χρήστης κινείται και για παράδειγμα,το σήμα 3ης γενιάς πέφτει τόσο πολύ ώστε να μην επιτρέπει την επικοινωνία. Τότε το δίκτυο δίνει εντολή για αλλαγή σε 2η γενιά ώστε να συνεχιστεί ομαλά η κλήση. Η δυσλειτουργία των blackberry πηγάζει στην αδυναμία τους να "ακούσουν" την εντολή που τους δίνει το δίκτυο ώστε να γίνει η αλλαγή. Αποτέλεσμα; να πέφτει η κλήση φωνής χωρίς λόγο, να παραμορφώνεται ο ήχος και να χάνεις κλήσεις σε κατάσταση αναμονής ενώ το σήμα είναι καλό στην περιοχή.

 

Αρχικά,όπως ήταν φυσικό,θεώρησα ότι φταίει το κινητό,δηλαδή ότι δε μπορούσε να κάνει αυτή τη μετάβαση. Μετά από κάποιες εκδόσεις της OS 4 και εγκαθιστώντας αυτή της Cosmote στο website άρχισε το κινητό να κάνει handover. Μέσα στη χαρά εγώ,λύθηκε το πρόβλημα για πάντα...

Έλα που στο OS 5 το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε :blink::rocket::dash:

Εκνευρίστηκα απίστευτα : ένα νέο OS είχε πρόβλημα,που υποτίθεται ότι το παλιό OS ξεπέρασε.

Ρωτώντας άλλα άτομα που χρησιμοποιούσαν OS 5 με Cosmote/Vodafone ισχυριζόντουσαν ότι το handover γίνεται κανονικά. Κι εδώ άρχισε να βρωμάει "WIND" η υπόθεση.

Έτσι λοιπόν μια μέρα, μου ήρθε να κάνω τράμπα τις SIM του Blackberry με αυτή του Ε66,και οι 2 WIND. Ανάγκασα το Ε66 να κάνει handover et voila,le problem resolve... Κάνοντας αντίστροφη τράμπα των SIM το Blackberry άρχισε να κάνει handover! :up:

Πήρε ΟΤΑ τις ρυθμίσεις το E66,τις πέρασε στη SIM και έκτοτε,το Blackberry ακούει την εντολή του δικτύου που αφορά το handover.

 

Συμπέρασμα, το blackberry δεν υποστηρίζει ΟΤΑ ρυθμίσεις για το δίκτυο. Έτσι λοιπόν,η WIND έδωσε κάρτες SIM οι οποίες να παίξουν σωστά ήθελαν ΟΤA ρύθμιση και το blackberry ποτέ δε τις έπαιρνε.

 

Επειδή το θέμα είναι αρκετά σημαντικό, πρέπει κάπως να γίνεται ορατό στους χρήστες blackberry του forum. Κακά τα ψέμματα,η δικτυακή λειτουργία είναι η πιο σημαντική του κινητού μας :)

Σε όσους το πρόβλημα δεν είναι ορατό,προφανώς τη SIM τη χρησιμοποιούσαν σε άλλο τηλέφωνο παλιότερα και γι'αυτό,δεν χρειάστηκε κάποιο ΟΤΑ update :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αλλα δεν ειναι πληρεις.

 

Σημερα γιορταζει και ο Αρσενιος, ονομα το οποιο στο προγραμμα δεν υπαρχει.

Υπαρχει κατι καπου για καποια αναβαθμιση στο ηδη υπαρχον προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

http://blackberryrocks.com/2010/07/12/facebook-app-blackberry-beta-version-1-8-0-31-leaked-keycode-workaround/

 

 

Βεβαιωθείτε ότι έχετε την τελευταία επίσημη έκδοση του Facebook για το βατόμουρο εγκατασταθεί από blackberry.com / facebook.

Κατεβάστε το Facebook app beta (παρακάτω συνδέσμους).

Όταν ολοκληρωθεί η λήψη και θα σας ζητηθεί να κάνετε επανεκκίνηση ... ΜΗΝ.κανετε.

Πατήστε το κόκκινο κουμπί κλήσης για να ξεφύγουν από την homescreen.

Πηγαίνετε στο Facebook app εικόνα σας και κάντε κλικ σε αυτό.

Αποδεχτείτε τους όρους και κατευθύνονται προς το app.

Μόλις το app τρέχει να ανοίξετε το μενού και επιλέξτε τις επιλογές στη συνέχεια αποσύνδεση.

Επαναληφθεί το app και η συμβολή πιστοποιήσεις σύνδεσής σας για την πρόσβαση στο Facebook.

Reboot BlackBerry σας μετά το app Facebook πλήρη φορτία.

Μόλις BlackBerry σας είναι σε υπηρεσία πρόσβασης στο Facebook app και πάλι. Θα πρέπει τώρα να εκδοχή 1.8.0.31 χωρίς ένα keycode!

 

Μεταφραση απο chrome

Edited by antrenik
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το πρόγραμμα είναι ψιλομούφα.

 

Περιμένουμε με ανυπομονησία να δούμε το δικό σου πρόγραμμα που δεν θα είναι ψιλομούφα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει επίσημα η 1.8.0.49 στο appworld, η οποία είναι πολύ βελτιωμένη σε θέματα ταχύτητας. Δεν υπάρχει λόγος να βάλει κάποιος την beta πλέον.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει επίσημα η 1.8.0.49 στο appworld, η οποία είναι πολύ βελτιωμένη σε θέματα ταχύτητας. Δεν υπάρχει λόγος να βάλει κάποιος την beta πλέον.

 

Ακριβώς.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να διαγράψουμε μαζικά τις εγγραφές από το μητρώο κλήσεων? (αναπάντητες, εισερχόμενες κλπ). Δεν μπορώ να το βρω, κι έτσι όταν θέλω να διαγράψω το σύνολο των κλήσεων το κάνω διαγράφοντας μία-μία τις εγγραφές.
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι η εξής απλή.

 

Μπορούμε να συγχρονίζουμε τα calendar events του Outlook με το BlackBerry χωρίς να είναι απαραίτητη η χρήση του Desktop Manager;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε γίνεται. Ακόμα και οι ΟΤΑ λύσεις είναι ακόμα μη αξιόλογες. Για bis μιλάω πάντα, σε περιβάλλον bes δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι διαφορετικό.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τις επιλέγεις όλες για διαγραφή αντί για μία - μία;

 

Γίνεται και μέσω DM αν θυμάμαι καλά, θα το ελέγξω όταν πάω στον υπολογιστή μου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε ένα θέμα που είχε απασχολήσει και στο παρελθόν τους κατόχουσ ΒΒ και αναφέρομαι στη διαγραφή των περιεχομένων του Auto Text αρχείου (493 εγγραφες) με τον Desktop Manager 6.0.

Με τη νέα έκδοση του DM δεν υπάρχει η δυνατότητα να εφαρμόσεις αυτό γιατί απλούστατα δεν υπάρχει η επιλογή <Advanced> στην δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας.

Έχετε καμιά άλλη λύση εκτός απο τη χειροκίνητη διαγραφή των 493 περιεχομένων του AUTO TEXT γιατί είναι εκνευριστικό να προσπαθείς να γράψεις ένα email και να σου διορθώνει τις λέξεις με βάση το αστείο περιεχόμενο ενός αρχείου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς την ίδια διαδικασία με παλαιότερα, μόνο που τώρα

 

1) Αν θες απλά να διαγράψεις κάποιο database, επιλέγεις από πάνω device -> delete data, και στην καρτέλα που ανοίγει ενεργοποιείς το "selected data". Η συνέχεια είναι ίδια με παλιά.

2) Αν θες να αντικαταστήσεις κάποιο database, επιλέγεις από πάνω device -> restore. Εδώ πατώντας το "change folder", δίνεις τη διαδρομή όπου θα βρει το *.ipd file με τα databases που θα αντικαταστήσεις, το οποίο θα εμφανιστεί στο επάνω κουτί. Αφού το επιλέξεις, ενεργοποιείς το "select device data and settings", οπότε και αντικαθιστάς μόνο ό,τι εσύ θες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να περαστούν τέτοιο παράμετροι (για το handover) μέσω ΟΤΑ στη sim?

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω:

 

Στο htc (android) έχω ένα εικονίδιο με gmail και ένα με exchange.

 

Στο blackberry (9700 πιθανών να αγοράσω) γίνετε να έχω το προσωπικό μου email που είναι σε exchange (με ενεργοποιημένο ΒΕS) να κατεβάζω τα email live και να συγχρονίζω επαφές και ημερολόγιο;

 

Σε gmail λογαριασμό (επαγγελματικό email) να κατεβάζω email σε Live (push) μορφή;

 

Τα θέλω σε δύο διαφορετικά apps ώστε να μην τα μπερδεύω....

 

Από αυτά τι προγράμματα θα βρω σε blackberry;

Skype

sip client

remote desktop

vnc

putty

 

 

Επίσης μπορώ να έχω το κινητό στα αγγλικά και να γράφω και αγγλικά και ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω:

 

Στο htc (android) έχω ένα εικονίδιο με gmail και ένα με exchange.

 

Στο blackberry (9700 πιθανών να αγοράσω) γίνετε να έχω το προσωπικό μου email που είναι σε exchange (με ενεργοποιημένο ΒΕS) να κατεβάζω τα email live και να συγχρονίζω επαφές και ημερολόγιο;

Αν συγχρονίσεις το ΒΒ με BES έχεις πλήρη συγχρονισμό emails/calendar/contacts από τον exchange.

 

Σε gmail λογαριασμό (επαγγελματικό email) να κατεβάζω email σε Live (push) μορφή;

 

Τα θέλω σε δύο διαφορετικά apps ώστε να μην τα μπερδεύω....

Κάθε λογαριασμός email που "κρεμάς" στην συσκεύη έχει το δικό του εικονίδιο (αν θέλεις). Το gmail υποστηρίζει live συγχρονισμό μέσω g-imap.

Από αυτά τι προγράμματα θα βρω σε blackberry;

Skype

sip client

remote desktop

vnc

putty

 

Σίγουρα δεν υπάρχουν sip clients για την ώρα (το είχα ψάξει). Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω αλλά μια μίνι έρευνα στο google θα σου λύσει την απορία σίγουρα.

 

Επίσης μπορώ να έχω το κινητό στα αγγλικά και να γράφω και αγγλικά και ελληνικά;

 

Μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συγχωρείτε κάτι που ίσως έχω ξαναρωτήσει στο παρελθόν απλά δεν διευκρίνισα ότι δεν υπάρχει αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα.Αν φέρω το 9650 bold από το εξωτερικό, ξεκλείδωτο, μπορώ να του βάλω ελληνικά? Υπάρχει αναβάθμιση γι'αυτό το τηλεφωνο με τα Ελληνικά μέσα? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...