Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση παιδια..ειμαι νεος κατοχος του τηλεφωνου..οταν θελω να μπω στο ιντερνετ με wifi μια χαρα..ανοιγω το wifi και δουλευει οκ...αμα θελω να μπω μεσω 3g? εκει τι γινεται? δε βρισκω πουθενα επιλογη για να συνδεθω με αυτο τον τροπο..κανεις γνωριζει τιποτα? thanks..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ερωτηση παιδια..ειμαι νεος κατοχος του τηλεφωνου..οταν θελω να μπω στο ιντερνετ με wifi μια χαρα..ανοιγω το wifi και δουλευει οκ...αμα θελω να μπω μεσω 3g? εκει τι γινεται? δε βρισκω πουθενα επιλογη για να συνδεθω με αυτο τον τροπο..κανεις γνωριζει τιποτα? thanks..

 

Διάβασε λίγες σελίδες πίσω, έχει χιλιοειπωθεί... πρέπει να βάλεις τα APN settings του παρόχου σου, είναι το πρώτο υπομενού (wireless and network) στις ρυθμίσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γινεται κατι με πατημενο το κεντρικο κουμπι καθως εκανα boot.

Τωρα με το hard reset τι αλλο χανεται εκτος απο τα application tou market?

 

Και ολα αυτα επειδη αρνειται να αλλαξει απο αγγλικα σε ελληνικα..!

Αν δεν ειναι αυτο χoντρο bug τι ειναι??

 

Χάνονται τα πάντα, γυρνάει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Νομίζω δε χάνεις τα μεμονωμένα αρχεία που έβαλες εσύ, δηλαδή φωτογραφίες, video, και φυσικά δε χάνονται αυτά που έχεις στην κάρτα, αν έχεις.

 

Είναι πολύ περίεργο όμως που δε βγαίνουν οι γλώσσες με το γρανάζι... όταν έβγαλες τη μπαταρία, τίποτα; Στο πλάι να το γυρίσεις; (landscape?) Είμαι σίγουρος ότι τέτοιο bug θα έχει διορθωθεί στα επόμενα firmwares...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χάνονται τα πάντα, γυρνάει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Νομίζω δε χάνεις τα μεμονωμένα αρχεία που έβαλες εσύ, δηλαδή φωτογραφίες, video, και φυσικά δε χάνονται αυτά που έχεις στην κάρτα, αν έχεις.

 

Εχω destinator στην sd, καλυτερα να την αφαιρεσω πριν δοκιμασω οτιδηποτε μην τρεχω και γ'αυτο μετα...

 

Παντως αν αυτη η κινηση ειναι μονοδρομος στο προβλημα μου ας τις ξανακανω τις εργ. ρυθμισεις...

Ειναι το λιγοτερο σε αυτο που μου ετυχε.

 

ερωτηση παιδια..ειμαι νεος κατοχος του τηλεφωνου..οταν θελω να μπω στο ιντερνετ με wifi μια χαρα..ανοιγω το wifi και δουλευει οκ...αμα θελω να μπω μεσω 3g? εκει τι γινεται? δε βρισκω πουθενα επιλογη για να συνδεθω με αυτο τον τροπο..κανεις γνωριζει τιποτα? thanks..

 

Ξεκινα να διαβαζεις απο την 36 σελιδα κ μετα κ θα τα βρεις ολα...

 

Είναι πολύ περίεργο όμως που δε βγαίνουν οι γλώσσες με το γρανάζι... όταν έβγαλες τη μπαταρία, τίποτα; Στο πλάι να το γυρίσεις; (landscape?) Είμαι σίγουρος ότι τέτοιο bug θα έχει διορθωθεί στα επόμενα firmwares...

 

 

Κ ομως ουτε landscape γυριζει ουτε κανει τιποτα οταν παταω πολυ ωρα το γραναζι.

Ισα-ισα που μαυριζει και κλειδωνει η οθονη κ μετα θελει παλι πατημα το μεσαι κουμπι για να επανελθει...

Αστα...δραμα η κατασταση κ δεν εχω και εφεδρικο κινητο..!

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγες σελίδες πίσω, έχει χιλιοειπωθεί... πρέπει να βάλεις τα APN settings του παρόχου σου, είναι το πρώτο υπομενού (wireless and network) στις ρυθμίσεις.

οκ, εβγαλα ακρη, σ ευχαριστω!!

μια ακομα ερωτηση..γνωριζεις αν πρεπει να κανω καθε φορα disable με καποιο τροπο το internet profile που δημιουργησα? η κοβεται μονη της η συνδεση οταν δεν παιζει data traffic?thanks!

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει καποιος να μου πη σε δυο τρεις γραμμες στα ελληνικα (πιστευω να μην τον κουρασω)πως γινεται το ροοτ στην jpc γιατι δεν μπορω να το καταλαβω στα αγγλικα????

ευχ......

 

 

ακομη προσπαθω ......... καποια βοηθεια κανεις????????

Link to comment
Share on other sites

Κ ομως ουτε landscape γυριζει ουτε κανει τιποτα οταν παταω πολυ ωρα το γραναζι.

Ισα-ισα που μαυριζει και κλειδωνει η οθονη κ μετα θελει παλι πατημα το μεσαι κουμπι για να επανελθει...

Αστα...δραμα η κατασταση κ δεν εχω και εφεδρικο κινητο..!

 

Δοκίμασε το παρακάτω (με δική σου ευθύνη-δεν το χω δοκιμάσει-το βρήκα τις προάλλες χαζεύοντας)

Bypass the Login and get back to your home screen!

This might sound silly or a prank to make you into doing stupid thing. But it is the main ‘cure’ that I have found.

Step 1) Ask a friend to call you. Answer it.

Step 2) Flip open and close the screen while pressing the ‘Home’ button repeated.

Step 3) You will get to your home screen! Surprise~!

Step 4) IMPORTANT! Go to <Settings> -> <Security & location> -> Uncheck <Require pattern> (Now you can get to home screen by flipping your screen)Clear your Google Apps cache!

Step 1) Go to your <Settings> -> <Applications> -> <Manage applications> -> <Goggle Apps>

Step 2) Hit the <Clear data> button!Access Android Market!

This application will access your Google Account stored data and found out it is gone (since you clear it in 2). It will ask you to key in again! After verifying, you will be brought to the Android Market homepage.Login and reset your pattern!

Press the <Cancel Call> button on the phone and then <Menu> to get back that annoying Login screen. Key in the username and password, then sign in. Woola! You are asked to reset your pattern! And there, you have saved your phone data!

 

http://www.google.com/support/forum/p/Google+Mobile/thread?tid=460c4539746cc2f0&hl=en

Don't worry.. Everything is getting nicely out of control !
Link to comment
Share on other sites

οκ, εβγαλα ακρη, σ ευχαριστω!!

μια ακομα ερωτηση..γνωριζεις αν πρεπει να κανω καθε φορα disable με καποιο τροπο το internet profile που δημιουργησα? η κοβεται μονη της η συνδεση οταν δεν παιζει data traffic?thanks!

 

Αν τη ζητήσει τη σύνδεση κάποια εφαρμογή (πχ για sync)θα τη χρησιμοποιήσει.

Αν θες να το κλείσεις για να μη μπαίνει τίποτα:

-Αν έχεις froyo πατάς κρατημένο το power και στο μενού που βγάζει πατάς το Data network mode να το κάνεις disable.

-Αν δεν έχεις froyo μπαίνεις στα settings και πατάς το πράσινο κουμπάκι δίπλα στο όνομα του APN ώστε να γίνει γκρι.

Don't worry.. Everything is getting nicely out of control !
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις κάποιο πρόγραμμα ή widget που ακόμα και με κλειστή οθόνη αφήνει τους αισθητήρες οθόνης ανοιχτούς. Δηλαδή ενώ η οθόνη είναι σβηστή , αντιλαμβάνεται το άγγιγμα ( άσχετα που δεν κάνει τίποτε )

Το έχω και εγώ το ίδιο θέμα. Άδειο μαμά το κινητό κρατάει 2 μέρες και με όλα τα προγράμματα που θέλω κρατάει λιγότερο από μέρα. Και με ίδιες λοιπές ρυθμίσεις.

Τώρα προσθέτω τα προγράμματα ένα ένα και κοιτάω την πορεία τις μπαταρίας για 12 ώρες πριν βάλω το επόμενο. Θα το βρω το άτιμο , που θα μου πάει :)

 

Λοιπόν η νεκροψία λέει ότι αφού απενεργοποίησα το apn το κινητό έχασε όλο το βράδυ 2%!!!!!

Το αξιοπερίεργο είναι όμως ότι δεν έχω κανένα wiget ανοιχτό και οι 2 λογαριασμοί exchange κανουν ανανέωση κάθε 30 λεπτά!!! Δε μπορεί αυτα τα δυο να καταναλώνουν 20κάτι % για έλεγχο email το βράδυ... :wacko:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καποιος αν μπορω να βρω στα εληνικα εφαρμογες που υπαρχουν στο android market και ειναι στα αγγλικα?Και κατι ακομα.Το task killer μπορει να κλεινει εφαρμογες χρησιμες για την λειτουργεια του κιν. και να δημιουργει προβλημα στο τηλ?
Link to comment
Share on other sites

-Αν δεν έχεις froyo μπαίνεις στα settings και πατάς το πράσινο κουμπάκι δίπλα στο όνομα του APN ώστε να γίνει γκρι.

 

Έλα που δε γίνεται... αυτό είχα ρωτήσει κ εγώ παραπάνω και τελικά άλλαξα το apn για να μη μπαίνει!!! Το πράσινο κουμπί δήπλα στο όνομα ότι και να κάνεις παραμένει πράσινο!!! Δεν ξέρω αν φταίεει αλλά έχω μονο μια σύνδεση δικτύου και όχι για mms/internet κλπ

 

Η φτιάχνεις ένα άλλο με το όνομα OFF και το επιλέγεις

Edited by AGNOSTOS
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Έλα που δε γίνεται... αυτό είχα ρωτήσει κ εγώ παραπάνω και τελικά άλλαξα το apn για να μη μπαίνει!!! Το πράσινο κουμπί δήπλα στο όνομα ότι και να κάνεις παραμένει πράσινο!!! Δεν ξέρω αν φταίεει αλλά έχω μονο μια σύνδεση δικτύου και όχι για mms/internet κλπ

 

Η φτιάχνεις ένα άλλο με το όνομα OFF και το επιλέγεις

 

- Για δοκίμασε στο μενου mobile networks/data enabled να το ξετσεκαρεις. Βέβαια εγώ είμαι με την froyo και βλέπω αυτό το μενού. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει και στις 2.1

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πηγα χτες σε πλαισιο και public και εψαχνα για ηλιακό φορτιστή (και κανονικό ταυτοχρονα) για το galaxy. Κανα 2 που μου έδειξαν δεν είχε adaptoraki για το κνιητό μας.

Εχει ασχοληθεί κανεις με αυτο το θέμα? Υπαρχει καποιος τετοιος φορτιστης η adaptoraki στην αγορα?

 

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Chargers/Turbo-X-Solar-Sl-01-LET-01.htm

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορείτε να ανοιγοκλείνετε το data session εύκολα χρησιμοποιήστε το extended controls. Με αυτό μπορείτε να βάλετε ένα widget με διάφορα κουμπιά, ένα από τα οποία κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα. Επειδή είμαι πολύ συχνά κοντά σε κάποιο wlan δεν χρειάζομαι συνεχώς ενεργό data session όταν δεν έχω wlan και με αυτό το widget είδα μεγάλη διαφορά στην μπαταρία (όπως επίσης όταν χρησιμοποίησα ένα απλό wallpaper και όχι κάποιο live).
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση μπας κι έχει τύχει σε κανέναν

έχει κανένας πρόβλημα με τα ελληνικά;

1)σε μένα στο lockscreen μου γράφει πλέον UNLOCK κι έχει μια ώρα του τύπου 24+ (π.χ. 25 pm 45 pm)

2) όταν πατάω το power μου γράφει α) Ο ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΠΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ β) Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΤΗΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΔΡΟΙΔ γ) Ο ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ 3) περίεργα ελληνικά όταν η μπαταρία είναι κάτω απο 15%

(αυτά έχω δει μέχρι στιγμής)

pda jm2 , phone jm1

 

πίστευα ότι έφταιγε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419 (btw πολύ καλό) αλλά στο xda μου είπαν ότι δεν πειράζει τίποτα στην γλώσσα (οπότε ελπίζω κάποιο app να την έκανε την δουλειά αλλά δεν ξέρω ποιο)

 

Οκ και επίσημα δεν πάω καλά , άκυρο το παραπάνω μύνημα, λάθος αρχεία είχα κατεβάσει

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

οκ, εβγαλα ακρη, σ ευχαριστω!!

μια ακομα ερωτηση..γνωριζεις αν πρεπει να κανω καθε φορα disable με καποιο τροπο το internet profile που δημιουργησα? η κοβεται μονη της η συνδεση οταν δεν παιζει data traffic?thanks!

Μπορείς να κατεβάσεις από το market το APNdroid. Βάζεις το widget στην home screen και μπορείς να ανάβεις το 3G όποτε θες.

Αν έχεις περασμένο και το 3G watchdog, μπορείς να του πεις να χρησιμοποιεί το APNdroid να κόβει την σύνδεση όταν έχεις ξεπεράσει ένα όριο δεδομένων, και να το ξανά ανάβει όταν επανέλθει

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις από το market το APNdroid. Βάζεις το widget στην home screen και μπορείς να ανάβεις το 3G όποτε θες.

Αν έχεις περασμένο και το 3G watchdog, μπορείς να του πεις να χρησιμοποιεί το APNdroid να κόβει την σύνδεση όταν έχεις ξεπεράσει ένα όριο δεδομένων, και να το ξανά ανάβει όταν επανέλθει

 

τελειο!!! thaaaanks!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το One Click Lag fix από το market, το οποίο περιέχει και root για το κινητό...εκτός από την αρχή που μου κόπηκε η σπλήνα γιατί μετά το reboot το τηλέφωνο έμεινε με μαύρη οθόνη για κάνα πεντάλεπτο (ευτυχώς που το είχα διαβάσει πριν στο xda ότι θα συμβεί!!!) όλα πήγαν καλά και το γνωστό benchmark έδειξε score 2276!!!:w00t:

Δεν έχασα κανένα application και όλα λειτουργούν σαν πύραυλος..μια ερώτηση μόνο τον Task Killer συνεχίζω να τον χρησιμοποιώ ή στο συγκεκριμένο lag fix δεν παίζει ρόλο;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το One Click Lag fix από το market, το οποίο περιέχει και root για το κινητό...εκτός από την αρχή που μου κόπηκε η σπλήνα γιατί μετά το reboot το τηλέφωνο έμεινε με μαύρη οθόνη για κάνα πεντάλεπτο (ευτυχώς που το είχα διαβάσει πριν στο xda ότι θα συμβεί!!!) όλα πήγαν καλά και το γνωστό benchmark έδειξε score 2276!!!:w00t:

Δεν έχασα κανένα application και όλα λειτουργούν σαν πύραυλος..μια ερώτηση μόνο τον Task Killer συνεχίζω να τον χρησιμοποιώ ή στο συγκεκριμένο lag fix δεν παίζει ρόλο;

 

ως ασχετος, για το συγκεκριμενο πρεπει να rootareis τη συσκευη για να δουλεψει? εχει μεγαλη διαφορα μετα?

Link to comment
Share on other sites

ως ασχετος, για το συγκεκριμενο πρεπει να rootareis τη συσκευη για να δουλεψει? εχει μεγαλη διαφορα μετα?

 

Και εγώ άσχετος είμαι :)...

Όταν το κατεβάσεις θα δεις ότι αρχικά στις επιλογές η εφαρμογή περιέχει το root το οποίο σε υποχρεώνει πρώτα να το κάνεις ( σε 2.1 γίνεται με τον τρόπο του recovery mode ) και μετά σε πάει η ίδια η εφαρμογή ( αφού πια είσαι root ) βήμα βήμα τι πρέπει να κάνεις...

Για περισσότερα δες εδώ :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=760571

EDIT

Και ναι διαφορά ΤΕΡΑΣΤΙΑ όλα φορτώνονται σε χρόνο απίστευτο...

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αν και κανείς δεν μπορεί να βγάλει συμπεράσματα από τις αναφορές όσων την δοκίμασαν στο XDA, γιατί είναι εντελώς αντιφατικές.

Πάντως δεν δείχνουν να είναι κοντά στην τελική.

Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω, αφού ούτε τα benchmark συμβαδίζουν με αυτά του froyo στο nexus, ούτε η ram.

 

Από τις δοκιμές μου στην JP3 που δίνει τα ίδια benchmark με την νέα 2.2, προκύπτει ότι αυτές οι beta 2.2, κινούνται στα ίδια επίπεδα με τις official 2.1 στο θέμα ταχύτητα χρήσης του λειτουργικού, ενώ είναι ελαφρα πιο γρήγορες από τις 2.1 μόνο στο browsing.

Βασική τους διαφοροποίηση είναι στην διαχείριση της μνήμης όπου η JP3 καταργεί ουσιαστικά το lag.

Όμως στην τελική μορφή της θα πρέπει να έχει μεγαλύτερη ram και αυξημένη ταχύτητα στο άνοιγμα εφαρμογών και γενικά στην χρήση.

 

Σαν καινούργιος στα android και προερχόμενος από μια συσκευή πάλι με 1000αρη επεξεργαστη, ψαχνομαι για το καλύτερο.

Χρειάζεται πειραματισμος γιατί οι απόψεις είναι αντιφατικές και κάθε συσκευή android εχει τις δικές της ιδιαιτερότητες.

 

Μπορώ να πω πλέον ότι έχω το Galaxy μου όπως το θέλω. Γρήγορο, σταθερό και χωρίς lag.

 

Μετά από την δοκιμή της JP3 που μ έκανε να ησυχασω βλέποντας ότι με το froyo δεν υπάρχει κανένα lag, ξαναγύρισαν στην JM2.

Πέρασα την νεα εκδοση του lag fix του Toyotama και το MinFreeManager βάζοντας του δικές μου τιμές λίγο πάνω από τις official.

 

Η συσκευή μου πετάει και η διαχείριση μνήμης είναι ιδανική, παρόμοια μ αυτή της JP3.

Έκανα σωστές δοκιμές για την κατανάλωση της μπαταρίας, δηλαδή:

Ένα τεστ με το τηλέφωνο σε flay mode στο οποίο σε 6 ώρες αδράνεια δεν έχασε τίποτα.

Και ένα τεστ με wifi @ GPS κλειστο και manual συχρονισμο facebook - Twitter, όπου σε 6 ώρες έχασε 3%. Μιλάμε πάντα με την συσκευή σε αδράνεια γιατί σε χρήση δεν γίνεται να μετρηθεί αφού εξαρτάται από τι είδους χρήση γίνεται.

Άρα δεν υπάρχει καμία έξτρα επιβαρισνση από το MinFreeManager.

Σε προηγούμενη δοκιμή μου είχε φανεί ότι καταναλώνει περισσότερο αλλά μάλλον αιτία ήταν μια εφαρμογή για push notification και άλλη μια για άμεσο συχρονισμο με το Dropbox που μάλλον δεν σταματούν να τρέχουν και λογικά καταναλώνουν αρκετά.

 

Το lag fix σίγουρα επιβαρινει την κατανάλωση στην χρήση, αλλά δεν με πειράζει. Προτιμώ να φορτιζω συχνότερα και να έχω σωστή λειτουργία και μεγάλη ταχύτητα.

 

Πλέον περιμένω την γνήσια froyo ελπίζοντας ότι θα είναι τουλάχιστον το ίδιο γρήγορη με αυτή του Nexus.

 

@@

Και ένα tip για όσους έχουν firmware που εμπεριέχει τον official Task Manager:

Μην κλείνετε τις εφαρμογές με το δεξί soft key επαναφοράς.

Αφειστε τες και όταν μαζευτούν αρκετές, κλείστε τες από τον task manager.

Έχω παρατηρήσει, ότι όταν τις κλείνουμε με το κουμπί επαναφοράς, απλά παγώνουν για μελλοντική χρήση, γίνονται αορατες αλλά συνεχίζουν να καταλαμβάνουν ΜΒ από την ram.

 

Αντίθετα όταν τις κλείσετε μαζεμενες από το official task manager, αφού δεν τις χρειάζεστε πια, κλείνουν οριστικά απελευθερώνοντας αρκετά Mb από την ram.

 

Δουλεύοντας έτσι, παράλληλα με τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στο MinFreeManager, σπάνια η διαθέσιμη μνήμη φτάνει κάτω από 70 ΜΒ.

 

Κώστα το Minfree το έβαλα και εγώ τελικά αφού έτσι και αλλιώς έκανα και εγώ root..με την επιλογή aggressive θεωρείς ότι είμαι οκ;:confused:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πηγα χτες σε πλαισιο και public και εψαχνα για ηλιακό φορτιστή (και κανονικό ταυτοχρονα) για το galaxy. Κανα 2 που μου έδειξαν δεν είχε adaptoraki για το κνιητό μας.

Εχει ασχοληθεί κανεις με αυτο το θέμα? Υπαρχει καποιος τετοιος φορτιστης η adaptoraki στην αγορα?

 

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Chargers/Turbo-X-Solar-Sl-01-LET-01.htm

κι εγώ έχω κάτι παρόμοιο , λογικά αν πάρεις έναν αντάπτορα mini se micro usb θα παίξει (υποθέτω θα έχει ο ηλιακός αντάπτορα για μίνι usb)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...