Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις firewall και antivirus και δοκίμασε να το εγκαταστήσεις πάλι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

OK έκανα εγκατασταση το KIES γιατι μου λέει τελευταία΄εκδοση την JF3 ενω έχω διαβάσει στο FORUM για JF7?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ενδεχομένως να έχει αναφερθεί, ήθελα να κάνω μια απλή ερώτηση. Για κάποιο λόγο δε μπορώ να γράψω sms σε μικρά ελληνικά, είτε έχω Τ9 είτε όχι .. Το έψαξα από δω, το πήγα από κει Τίποτα .. Φαίνεται το κουμπί των caps lock (το βελάκι) να είναι πατημένο και μην μπορεί να απενεργοποηθεί .. Δε γνωρίζω αν βοηθάει αλλά έχω την έκδοση XXJF8
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να θελεις sms με μικρα? δεν ξερω φυσικα πως γινεται αλλα , οταν γραφεις με μικρα μπορεις να γραψεις μονο τους μισους χαρακτηρες απο οτι σαν κεφαλαια λογω κωδικοποιησης Unicode νομιζω
Link to comment
Share on other sites

OK έκανα εγκατασταση το KIES γιατι μου λέει τελευταία΄εκδοση την JF3 ενω έχω διαβάσει στο FORUM για JF7?

 

Νίκο τι έκδοση έχεις/είχες αρχικά στο κινητό? JF8 είναι η τελευταία παρεμπιπτόντως, αλλά εξαρτάται από πια έκδοση αναβαθμίζεις. Φαίνεται ότι κάποιες αναβαθμίσεις είναι προαπαιτούμενες. Προσωπικά, δεν έχω αναβαθμίσει καθόλου ακόμα για να μην είμαι ένας από τους πολλούς που τους παρουσιασίασε πρόβλημα το κινητό λόγω αναβάθμισης (ειδικά με την JF8). Η JF3 δε θυμάμαι να διάβασα πουθενά ότι είχε προβλήματα, οπότε μπορείς να αρχίσεις ίσως με αυτήν. Θα απέφευγα πάντως την JF8 μέχρι να βγει κάποια που να μην κάνει πρόβλημα σε κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ενδεχομένως να έχει αναφερθεί, ήθελα να κάνω μια απλή ερώτηση. Για κάποιο λόγο δε μπορώ να γράψω sms σε μικρά ελληνικά, είτε έχω Τ9 είτε όχι .. Το έψαξα από δω, το πήγα από κει Τίποτα .. Φαίνεται το κουμπί των caps lock (το βελάκι) να είναι πατημένο και μην μπορεί να απενεργοποηθεί .. Δε γνωρίζω αν βοηθάει αλλά έχω την έκδοση XXJF8

 

Η πλάκα είναι ότι με αφήνει να χρησιμοποιήσω μικρούς χαρακτήρες στο Προς (αποστολέα) και στο κυρίως κείμενου του sms είναι κλειδωμένο στα κεφαλαία όταν είναι ελληνικά ..

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι με αφήνει να χρησιμοποιήσω μικρούς χαρακτήρες στο Προς (αποστολέα) και στο κυρίως κείμενου του sms είναι κλειδωμένο στα κεφαλαία όταν είναι ελληνικά ..

 

Χαζομάρα μου ... στην επιλογή χαρακτήρων είχα gsm αντί για unicode ή αυτόματο ... παίζει μια χαρά .. thanks anyway !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν συνδεόμαστε μέσω κινητού σε ασύρματο δίκτυο υπάρχει ασφάλεια? Δηλαδή μπορεί κάποιος να δει δεδομένα του κινητού μου? Στο κινητό που μπορώ να δώ αν υπάρχει κρυπτογράφηση ή κάτι περί ασφάλειας των δεδομένων μου?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυκλοφορει ενα widget με συντομευσεις τριων εφαρμογων, καμερα, ιντερνετ και sms. Επειδη η καμερα ειναι λιγο αχρηστο αφου εχουμε το πλαινο κουμπι, μετα απο λιγο ψαξιμο το τροποποιησα και εβαλα στην θεση του το dialpad. Ετσι μπορειτε να το βγαλετε απο τα 3 κατω ικονιδια και να βαλετε ενα αλλο.

 

Screen :

 

http://img687.imageshack.us/img687/7736/20100818213821.th.jpg

 

Download :

 

http://www.mediafire.com/?oju881midcps045

 

 

Πολυ χρησιμο, τουλαχιστον για μενα.

 

Ωραίος ! Aυτό το widget μαζί με το speeddial είναι από τα κορυφαία :D

 

Σου είναι εύκολο μήπως να φτιάξεις μια version όπου αντί για Ιnternet θα έχει τη "Μουσική" ? Pleeeaaaaase:O

Link to comment
Share on other sites

πως το βαζουμε;;; το εβαλα ολο το ζιπ αλλα λεει μη υποστηριζομενος τυπος αρχειου για καποιο παραξενο λογο...μηπως επειδη εχω την κανονικη εκδοση του widget ηδη εγκατεστημενη;; Edited by mitsosply
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! Aυτό το widget μαζί με το speeddial είναι από τα κορυφαία :D

 

Σου είναι εύκολο μήπως να φτιάξεις μια version όπου αντί για Ιnternet θα έχει τη "Μουσική" ? Pleeeaaaaase:O

 

Ευκολο ειναι, ειναι ομως και αδυνατο προς το παρον γιατι η Samsung δεν εχει δωσει ακομα τις εντολες να ανοιγει ο media player.

 

επισης γιατι οταν εβαλα ενα θεμα με καταληξη .smt παλι δε μου το ανοιγει;;(εχω την jf8)

 

Βαλε το θεμα στον φακελο "θεματα" και κλικαρε στο αρχειο .smt και μετα ορισμος.

Μην βαζεις zip, σκετα τα αρχεια θελει.

Link to comment
Share on other sites

επισης κατεβασα αυτο του φιλου Ipred αλλα λεει μη υποστηριζομενος τυποσ αρχειου προλο που εβαλα μεσα σκετο το αρχειο .wgt
Link to comment
Share on other sites

επισης κατεβασα αυτο του φιλου Ipred αλλα λεει μη υποστηριζομενος τυποσ αρχειου προλο που εβαλα μεσα σκετο το αρχειο .wgt

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Το βάζεις στο κινητό, το τρέχεις και όλα καλά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! Aυτό το widget μαζί με το speeddial είναι από τα κορυφαία :D

 

Σου είναι εύκολο μήπως να φτιάξεις μια version όπου αντί για Ιnternet θα έχει τη "Μουσική" ? Pleeeaaaaase:O

 

πως αλλαζει η κατω σειρα να βαλω αλλες συντομ.. και το widget το βαζει πανω πως κατεβαινει ?

spis
Link to comment
Share on other sites

πως αλλαζει η κατω σειρα να βαλω αλλες συντομ.. και το widget το βαζει πανω πως κατεβαινει ?

 

Μπες στα εσωτερικά μενού πάτα Επεξ. πάνω αριστερά και μετέφερε ότι θες στις 3 κάτω συντομεύσεις. Για το widget όπως είσαι στο εξωτερικό μενου πάτα τη λέξη widget πάνω αριστερά και μετά στο widget που θες και πάντο όπου θέλεις.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπες στα εσωτερικά μενού πάτα Επεξ. πάνω αριστερά και μετέφερε ότι θες στις 3 κάτω συντομεύσεις. Για το widget όπως είσαι στο εξωτερικό μενου πάτα τη λέξη widget πάνω αριστερά και μετά στο widget που θες και πάντο όπου θέλεις.

 

ok ευχαριστω

spis
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση μιας και έψαξα αρκετά αλλά δε βρίσκω κάτι.. Ενώ έχω σβήσει αρκετά μηνύματα και έχω κάπου στα 200 sms μέσα στο κινητό μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει χώρος για παραπάνω μηνύματα όταν έρχεται κάποιο μήνυμα.. γνωρίζει κάποιος κάτι ? Είναι bug ? Δεν έχω κάνει ακόμα update έχει το firmware όπως το πήρα απο vodafone. Και αν κάποιος είχε/έχει παρόμοιο πρόβλημα αν έχει κάνει κάτι και το έχει φτιάξει. Ευχαριστώ.
Who dares, wins. :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μόλις τώρα το παρήγγειλα από το σελίδα της Vodafone. Screen protector χρησιμοποιείτε ή έχει κάποια αντιχαρακτική προστασία; Θήκη;

Προτείνετέ μου θήκη και screen protector για να τα παραγγείλω ώστε να έρθουν το γρηγορότερο δυνατό. Και εγώ θα κοιτάξω τις προηγούμενες σελίδες μήπως και έχει ποσταριστεί κάτι.

Μόλις το παραλάβω, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μόλις τώρα το παρήγγειλα από το σελίδα της Vodafone. Screen protector χρησιμοποιείτε ή έχει κάποια αντιχαρακτική προστασία; Θήκη;

Προτείνετέ μου θήκη και screen protector για να τα παραγγείλω ώστε να έρθουν το γρηγορότερο δυνατό. Και εγώ θα κοιτάξω τις προηγούμενες σελίδες μήπως και έχει ποσταριστεί κάτι.

Μόλις το παραλάβω, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

 

Mια θηκούλα καλό θα ήταν. Για screen protector δεν θα το πολυσυνιστούσα εγώ προσωπικά γιατί ενώ έχω εγώ θα το βγάλω όπως φαίνεται γιατί κάποιες φορές να καταλάβει την επαφή. Βέβαια αυτό που έχω εγώ είναι σχετικά φτηνό, αλλά αξίζει να δώσεις 20,00 euro για ένα καλό screen protector? A και τη θήκη εγώ την ειχα πάρει 6,00 euro από το ebay δερμάτινη και τη κάνει μια χαρά τη δουλειά της.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση μιας και έψαξα αρκετά αλλά δε βρίσκω κάτι.. Ενώ έχω σβήσει αρκετά μηνύματα και έχω κάπου στα 200 sms μέσα στο κινητό μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει χώρος για παραπάνω μηνύματα όταν έρχεται κάποιο μήνυμα.. γνωρίζει κάποιος κάτι ? Είναι bug ? Δεν έχω κάνει ακόμα update έχει το firmware όπως το πήρα απο vodafone. Και αν κάποιος είχε/έχει παρόμοιο πρόβλημα αν έχει κάνει κάτι και το έχει φτιάξει. Ευχαριστώ.

 

κοιτα λιγο ρυθμισεις sms αν ειναι καρτα η τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

παλι μη υποστηριζομενος τυπος αρχειου λεει...

 

με bluetooth ή με USB το πέρασες? Μήπως έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο widget? Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος να μας πει τη γνώμη του?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μόλις τώρα το παρήγγειλα από το σελίδα της Vodafone. Screen protector χρησιμοποιείτε ή έχει κάποια αντιχαρακτική προστασία; Θήκη;

Προτείνετέ μου θήκη και screen protector για να τα παραγγείλω ώστε να έρθουν το γρηγορότερο δυνατό. Και εγώ θα κοιτάξω τις προηγούμενες σελίδες μήπως και έχει ποσταριστεί κάτι.

Μόλις το παραλάβω, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

 

μην παρεις κατι για αρχη να χαρεις το τηλ και μετα βλεπεις

παρελαβε με το καλο μην ανησυχεις για τιποτα :)

με bluetooth ή με USB το πέρασες? Μήπως έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο widget? Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος να μας πει τη γνώμη του?

 

δουλευει κανονικα :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα, σε landscape mode δε ζουμάρεις καν ή ζουμάρεις αλλά δεν έχεις πρόβλημα στην ανάγνωση του κειμένου;

 

Και τα 2. Συχνά δεν χρειάζεται να ζουμάρεις ή εάν ζουμάρεις χωράει όλο το κείμενο ενώ είναι και ευανάγνωστο. Γενικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να το δεις κάπου από κοντά και να σερφάρεις μερικές αγαπημένες σου σελίδες και να δεις εάν σε βολεύει. Ξαναλέω ότι λόγω της μεγαλής ανάλυσης που έχει και του υψηλού pixel per inch, γενικά δεν έχεις πρόβλημα με τις σελίδες, ακόμα και zoomed out(σε landscape).

 

Τι εφαρμογες συστηνετε?

 

Βάλε το Kies, σύνδεσε τηλέφωνο με pc, διάλεξε μετά αγγλικό app store μέσα στο kies ώστε να βλέπεις το αγγλικό που έχει περισσότερες εφαρμογές. Ορίστε μια λίστα με μερικές εφαρμογές που έχω βάλει εγώ(σε τυχαία σειρά). Όλες δωρεάν ήταν όταν τις έβαλα, τώρα μερικές ίσως να μην είναι δωρεάν πια

 

AAA Παιχνίδια

 

1. Real Football 2010 - Πολύ καλό ποδοσφαιράκι

2. Caligo Chaser - Ενδιαφέρον rpg, πολύ καλά γραφικά αλλά ο χειρισμός θα μπορούσε να ήταν λίγο καλύτερος

3. Need For Speed Shift - Πολύ καλό ραλάκι με καλό χειρισμό

4. Το "νέο" asphalt 5. Βγάλε αυτό που ήδη έχει μέσα το κινητό και κατέβασε το νέο από το app shop - Πολύ καλά γραφικά και πίστες αλλά ο χειρισμός είναι λιγάκι μέτριος(γίνεται καλύτερος αργότερα με upgrades)

5. DarkShrine Lite - Demo rpg/dungeon crawler

6. Bruce Lee Dragon Warrior - Πολύ καλό 3d beat em up

7. Kroll - Ενδιαφέρον action παιχνίδι, μοιάζει με το God of War

8. NomZero - Platform παιχνίδι

 

ΒΒΒ Παιχνίδια

1. ARdefender - Augmented Reality arcade, όπου πυροβολάτε πράγματα και σημαδεύετε μέσω της κάμερας(είτε εκτυπώστε αυτό που θέλει, είτε ζωγραφίστε το πάνω σε κάποιο χαρτί τις τελίτσες).

2. MiniSports - Παίξτε πολλά απλά αθλήματα μέσω του κινητού σας

3. Flower Madness Free - Demo touch παιχνιδιού

4. Countries Quiz - Παιχνίδι όπου προσπαθείς να βρεις ποια χώρα αντιστοιχεί σε ποια πρωτεύουσα/σημαία.

 

CCC Παιχνίδια :Ρ

1. FlagsGame - Αντιστοιχείς χώρες με σημαίες

2. Flick Master - Πετάξτε το κουτάκι στο καλαθάκι με 1 flick του δακτύλου σας

3. Βasketball - Προσπαθείς να βάλεις καλάθι σε μπασκέτα

4. Exciting Freekick - Προσπαθείς να βάλεις γκολ σε τέρμα

5. Hit My Boss - Βάλτε τη φωτογραφία κάποιου και πλακώστε τον στο ξύλο

6. Speed touch Free - Demo touch παιχνιδιού

7. Ski Jumping - Aπλό παιχνιδάκι όπου κάνετε άλματα σκι

 

Χρήσιμες Εφαρμογές

1. Battery Life - Σας δείχνει πόση μπαταρία περίπου σας μένει ανάλογα με τη χρήση που σκοπεύετε να κάνετε(αν και δεν είναι ότι πιο ακριβές)

2. BubbleLevel - Ηλεκτρονικό αλφάδι

3. TuneWiki Social Media Player with Lyrics and Radio - Ακούστε ράδιο μέσω ίντερνετ

4. Layar Reality Browser - Πολύ χρήσιμο augmented reality πρόγραμμα για να βρίσκετε ότι θέλετε κοντά σας

5. Stars Map - Augmented Reality πρόγραμμα που σου προβάλει τους αστερισμούς στον ουρανό

6. My location - Σας δείχνει που είστε και μπορείτε να στείλετε σε άλλους που είστε είτε μέσω email είτε μέσω sms(τους δείχνει στο googlemaps που είστε)

7. Compass - Πυξίδα αλλά δεν είναι ότι πιο ακριβές νομίζω

8. Gps status - Χρήσιμο πρόγραμμα που σας δείχνει στοιχεία για το gps(πόσους δορυφόρους πιάνετε, κλπ).

9. Barcoo - Πρόγραμμα για να σκανάρετε barcodes αν και είναι στα γερμανικά αρκετά από τα αποτελέσματα νομίζω

 

Συνολικά το αγγλικό samsung app shop έχει 828 εφαρμογές(χωρίς να συμπεριλαμβάνω τα βιβλία και τις αμέτρητες java εφαρμογές που μπορείς να βρεις στο ίντερνετ). Τέλος, εάν θέλεις msn στο κινητό, βάλε τη beta του palringo γιατί το μαμήσιο palringo δεν υποστηρίζει msn. Για να βάλεις τη beta του palringo κάνε τα εξής

 

1. Πηγαίνετε στο http://resources.palringo.com/beta/java/2.1.7/ μέσα από το κινητό σας

2. Κατεβάστε το palringo-samsung-lismore-2.1.7.jad

3. Install και voila έχετε όμορφο(σχετικά) και λειτουργικό msn στο wave σας!!!!!!!!!

 

Μετά κάντε login στο palringo(φτάχτε palringo account εάν δεν έχετε ήδη), προσθέστε το msn στη λίστα του palringo, δώστε τα στοιχεία του msn σας στο palringo και θα έχετε κανονικά msn.

 

Για κάποιο λόγο δε μπορώ να γράψω sms σε μικρά ελληνικά, είτε έχω Τ9 είτε όχι

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις--->Εφαρμογές--->Μηνύματα--->Sms---->Υποστήριξη χαρακτήρων και διάλεξε unicode αλφάβητο. Τώρα θα έχεις και μικρά ελληνικά αλλά θα μπορείς να στέλνεις μόνο μέχρι 70χαρακτήρες ανά sms. Οπότε είτε θα γράφεις μόνο με κεφαλαία ελληνικά και θα στέλνεις 160χαρακτήρες ανά sms, είτε και με μικρά και κεφαλαία αλλά θα στέλνεις μόνο 70χαρακτήρες ανά sms, ανάλογα τη ρύθμιση που βάζεις.

Edited by NIB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...