Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia Pro (B7610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουργιος χρηστης του κινητου omnia 2 pro και εχω την εξης απορια. το κινητο το αγορασα απο τα καταστηματα πλαισιο με μετρητα. εχω εισαγει την καρτα μου whats up της cosmote. εντωμεταξυ στις ρυθμισεις ιντερνετ εχει για vodafon live kai vodafone live prepay. δεν ξερω τι να κανω ωστε να εγκατασταθουν οι ρυθμισεις του κοσμοτε και να μπορω να μπω στο δυαδικτυο απο κοσμοτε. μου ηρθαν οι ρυθμισεις απο κοσμοτε αλλα καθε φορα που ανηγω τον browser opera μου δειχνει πως μεσω vodafone προσπαθει να συνδεθει. και στις ρυθμισεις εταιριας τηλεφωνιας δεν μου εχει επιλογη καν για κοσμοτε :confused::confused::confused::confused::confused:

 

παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ασ μου στειλει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Omnia 2(ΔΥΟ) pro;;;;; Από το μέλλον ήρθες!, πόσταρε και καμμιά φώτο να το δούμε! (Συγγνώμη για το αστείο, εννοείς Omnia Pro, δλδ το Β7610, σωστά; Διαφορετικά αν λες για το Omnia 2 σκέτο, είσαι σε λάθος thread).

 

Για αλλαγή των ρυθμίσεως Voda κοίτα το post #166.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομια τα φώτα σας!Έχω έαν b7610 με ζπασμένη οθόνη όμως!!!!!:(

Που να το πάω καλύτερα για επισκευή και πόσο θα κοστίσει πάνω κάτω!!!!??!??!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Omnia 2(ΔΥΟ) pro;;;;; Από το μέλλον ήρθες!, πόσταρε και καμμιά φώτο να το δούμε! (Συγγνώμη για το αστείο, εννοείς Omnia Pro, δλδ το Β7610, σωστά; Διαφορετικά αν λες για το Omnia 2 σκέτο, είσαι σε λάθος thread).

 

Για αλλαγή των ρυθμίσεως Voda κοίτα το post #166.

 

 

sorry αυτο εννοουσα, το ειδα το ποστ αλλα δεν με βοηθησε γιατι απο επιλογες εχει μονο greece prepaid kai greece postpaid ( η επιλογη ειναι στο prepaid). για καποιο συγκεκριμενο παροχο δεν εχει καμια επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομια τα φώτα σας!Έχω έαν b7610 με ζπασμένη οθόνη όμως!!!!!:(

Που να το πάω καλύτερα για επισκευή και πόσο θα κοστίσει πάνω κάτω!!!!??!??!:cry:

 

υπαρχουν 2 λυσεις 1) το πας στην μαμα samsung και το βλεπουν και σου λενε

2) αγοραζεις απο ebay τα ανταλακτικα και την περνας μονος σου (αν νομιζεις οτι μπορεις να το καταφερεις) αλλα περνα πρωτα απο την samsung να σου πουν

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ.

Φαίνεται ότι είναι εγγενές πρόβλημα του λειτουργικού, αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα. Προσωπικά έχω φλασάρει μια "γυμνή" ROM του Δασκάλου και το κινητό πάει σφαίρα χωρίς να μου εμφανίζει τέτοιες καθυστερήσεις. Δεν υπάρχει λογισμικό της Samsung μέσα. Το τρέχω σε moded Titanium και "ξυπνάει" ακαριαία

 

Είδα αυτο που μου είπες αλλά απλά και οι άλλοι λένε τα ίδια και δε προτείνουν κπ λύση..εσυ δλδ που έχεις βάλει αυτή τη ρομ που λες δεν το αντιμετωπίζεις αυτό που περιγράφω??εχει διάφορα για να "φλασάσαρεις" ρομ όπως το λέτε αλλα εμένα κ παλι μ φαίνονται λίγο κινέζικα..Θέλω να μου το κάνει καποιος :P δηλ η samsung δεν ασχολείται με τέτοια??Θα θελα και γω να αλλάξω τη ρομ μου και να τρεχει πιο γρηγορα :S αλλά δεν είμαι expert..

Edited by matbel
Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμισεις ιντερνετ εχει για vodafon live kai vodafone live prepay. δεν ξερω τι να κανω ωστε να εγκατασταθουν οι ρυθμισεις του κοσμοτε και να μπορω να μπω στο δυαδικτυο απο κοσμοτε

 

Πιο απλός τρόπος για να βάλεις τις ρυθμίσεις της cosmote. Τους πήρα τηλέφωνο και μου στείλαν τις παρακάτω οδηγίες.

 

Επιλέξτε διαδοχικά Start/Έναρξη à Settings/Ρυθμίσεις à Menu à Περισσότερα à Connections/Συνδέσεις

Επιλέξτε Για προχωρημένους > Επιλογή δικτύων

Εμφανίζεται ¨Τα προγράμματα που συνδέονται αυτόματα στο internet πρέπει να συνδέονται μέσω» :

1. Επιλέξτε Δημιουργία

2. Εισάγετε ένα όνομα προφίλ π.χ. Cosmote Internet

3. Επιλέξτε Modem > Νέο

4. Εισάγετε ένα όνομα modem ή αφήστε το προτεινόμενο από τη συσκευή και επιλέξτε modem

Γραμμή Κιν.Τηλ.(GPRS) > Επόμενο

5. Στο Όνομα Access Point πληκτρολογήστε internet και επιλέξτε Επόμενο.

6. Επιλέξτε Τερματισμός >οκ >οκ > οκ > πίσω και βγείτε από το Menu Ρυθμίσεις.

7. Επιστρέψτεστη Διαχείριση δικτύου επιλέξτε :

  • Τα προγράμματα που συνδέονται αυτόματα στο Internet πρέπει να συνδέονται μέσω :Cosmote Internet

Επιλέξτε Έναρξη Ρυθμίσεις Συνδέσεις Σύνδεση Προγράμματος Περιήγησης: στο συγκεκριμένο πεδίο επιλέξτε τη σύνδεση που δημιουργήσατε για το Internet, ή το «Αυτόματη επιλογή» για να μην έχετε κάποιον περιορισμό.

 

Μετά έγραφε ότι 'πρέπει' να βάλω την σελίδα της cosmote στα αγαπημένα... κόλπο μάλλον για να κερδίσουν επισκέψεις. Δούλεψε και χωρίς να την βάλω.

 

Προσοχή! Καλύτερα να βάλεις το πρόγραμμα NoData πριν κάνεις αυτές τις ρυθμίσεις για να γλιτώσεις χρεώσεις μπαίνοντας στο ίντερνετ κατά λάθος.

Edited by parapara
Link to comment
Share on other sites

Πιο απλός τρόπος για να βάλεις τις ρυθμίσεις της cosmote. Τους πήρα τηλέφωνο και μου στείλαν τις παρακάτω οδηγίες.

 

Επιλέξτε διαδοχικά Start/Έναρξη à Settings/Ρυθμίσεις à Menu à Περισσότερα à Connections/Συνδέσεις

 

 

Επιλέξτε Για προχωρημένους > Επιλογή δικτύων

Εμφανίζεται ¨Τα προγράμματα που συνδέονται αυτόματα στο internet πρέπει να συνδέονται μέσω» :

1. Επιλέξτε Δημιουργία

2. Εισάγετε ένα όνομα προφίλ π.χ. Cosmote Internet

3. Επιλέξτε Modem > Νέο

4. Εισάγετε ένα όνομα modem ή αφήστε το προτεινόμενο από τη συσκευή και επιλέξτε modem

Γραμμή Κιν.Τηλ.(GPRS) > Επόμενο

5. Στο Όνομα Access Point πληκτρολογήστε internet και επιλέξτε Επόμενο.

6. Επιλέξτε Τερματισμός >οκ >οκ > οκ > πίσω και βγείτε από το Menu Ρυθμίσεις.

7. Επιστρέψτεστη Διαχείριση δικτύου επιλέξτε :

  • Τα προγράμματα που συνδέονται αυτόματα στο Internet πρέπει να συνδέονται μέσω :Cosmote Internet

Επιλέξτε Έναρξη Ρυθμίσεις Συνδέσεις Σύνδεση Προγράμματος Περιήγησης: στο συγκεκριμένο πεδίο επιλέξτε τη σύνδεση που δημιουργήσατε για το Internet, ή το «Αυτόματη επιλογή» για να μην έχετε κάποιον περιορισμό.

 

Μετά έγραφε ότι 'πρέπει' να βάλω την σελίδα της cosmote στα αγαπημένα... κόλπο μάλλον για να κερδίσουν επισκέψεις. Δούλεψε και χωρίς να την βάλω.

 

Προσοχή! Καλύτερα να βάλεις το πρόγραμμα NoData πριν κάνεις αυτές τις ρυθμίσεις για να γλιτώσεις χρεώσεις μπαίνοντας στο ίντερνετ κατά λάθος.

 

 

 

δεν εχω προβλημα φιλε μου να χρεωθω εστω και λιγο. σημερα πηγα στο πλαισιο και μου ειπαν πως δεν γινεται να εχω κοσμοτε ιντερνετ γιατι ειναι βονταφον συσκευη. τις οδηγιες σου θα τις δοκιμασω και θα στειλω αυριο για τα αποτελεσματα. ευχαριστω εκ των προτερων. ¨)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται... δεν μπορούν να ξέρουν αν δεν το δοκιμάσουν.

Έχε υπόψιν ότι κάποια προγράμματά ακόμα και το ndrive μπορεί να συνδέονται και να κατεβάζουν kb για να κάνουν update ή άλλο σκοπό χωρίς να σε ρωτήσουν και κοστίζουν ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

...και μου ειπαν πως δεν γινεται να εχω κοσμοτε ιντερνετ γιατι ειναι βονταφον συσκευη. τις οδηγιες σου θα τις δοκιμασω και θα στειλω αυριο για τα αποτελεσματα. ευχαριστω εκ των προτερων. ¨)

Δυστυχώς βλέπω πόσο "κάλπικα" συνεχίζουν οι διάφοροι "πάροχοι" (μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα) να κρατήσουν τους πελάτες τους.

 

Είδα αυτο που μου είπες αλλά απλά και οι άλλοι λένε τα ίδια και δε προτείνουν κπ λύση..εσυ δλδ που έχεις βάλει αυτή τη ρομ που λες δεν το αντιμετωπίζεις αυτό που περιγράφω??εχει διάφορα για να "φλασάσαρεις" ρομ όπως το λέτε αλλα εμένα κ παλι μ φαίνονται λίγο κινέζικα..Θέλω να μου το κάνει καποιος :P δηλ η samsung δεν ασχολείται με τέτοια??Θα θελα και γω να αλλάξω τη ρομ μου και να τρεχει πιο γρηγορα :S αλλά δεν είμαι expert..

 

Παίδες, τα καλά νέα είναι ότι εφόσον έχετε στα χέρια σας windows mobile μπορείτε να κάνετε ό,τι λαχταράει η ψυχούλα σας. Λογικά οι περισσότεροι είστε του "τσαρκαρέματος" και σας αρέσει να παραμετροποιείται τη συσκευή σας στο έπακρο. Οι υπόλοιποι καλύτερα να στραφούν σε λύσεις τύπου ΝΟΚΙΑ. Γιατί, δυστυχώς, τα κακά νέα είναι ότι όπως το αγοράζεις από την εταιρία το Β7610 είναι προβληματικό. Θέλει λίγο διάβασμα και πολλούς πειραματισμούς. Θέλει να αφιερώσεις λίγο χρόνο (ΕΦΑΠΑΞ), αλλά το αποτέλεσμα σε δικαιώνει. Googlάρετε λίγο στο MODACO και στους XDA-DEVS για τη συσκευή μας, ή το OMNIA 2, είναι σχεδόν το ίδιο. Αυτοί είναι ο λόγος που επέλεξα αυτό το pocket pc.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

file parapara σε ευχαριστω πολυ. με εσωσες. οι ανθρωποι σε κοσμοτε και πλαισιο ειναι τελειως ασχετοι
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βάζετε μια νέα rom για να απαλλαγείτε από τις !@##!#@ της vodafone?

 

 

Παίδες, τα καλά νέα είναι ότι εφόσον έχετε στα χέρια σας windows mobile μπορείτε να κάνετε ό,τι λαχταράει η ψυχούλα σας. Λογικά οι περισσότεροι είστε του "τσαρκαρέματος" και σας αρέσει να παραμετροποιείται τη συσκευή σας στο έπακρο. Οι υπόλοιποι καλύτερα να στραφούν σε λύσεις τύπου ΝΟΚΙΑ. Γιατί, δυστυχώς, τα κακά νέα είναι ότι όπως το αγοράζεις από την εταιρία το Β7610 είναι προβληματικό. Θέλει λίγο διάβασμα και πολλούς πειραματισμούς. Θέλει να αφιερώσεις λίγο χρόνο (ΕΦΑΠΑΞ), αλλά το αποτέλεσμα σε δικαιώνει. Googlάρετε λίγο στο MODACO και στους XDA-DEVS για τη συσκευή μας, ή το OMNIA 2, είναι σχεδόν το ίδιο. Αυτοί είναι ο λόγος που επέλεξα αυτό το pocket pc.

 

 

έχεις απόλυτο δίκιο μπορεί να γίνει εντελώς διαφορετικό κινητό , το μόνο που θα ήθελα εγώ είναι λίγο υποστήριξη από την μαμά samsung

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βάζετε μια νέα rom για να απαλλαγείτε από τις !@##!#@ της vodafone?

 

 

γιατί ΔΕΝ ξέρουμε πως να τη βάλουμε κ φοβόμαστε μήπως το χαλάσουμε κ κανουμε καμια πατάτα κ ψαχνόμαστε για αυτό...!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βάζετε μια νέα rom για να απαλλαγείτε από τις !@##!#@ της vodafone?

 

 

γιατί ΔΕΝ ξέρουμε πως να τη βάλουμε κ φοβόμαστε μήπως το χαλάσουμε κ κανουμε καμια πατάτα κ ψαχνόμαστε για αυτό...!!

 

Μαλλον πηρες λαθος κινητο .... Δεν νομιζω να ειναι για σενα το Ομνια Pro, sister:)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

Μαλλον πηρες λαθος κινητο .... Δεν νομιζω να ειναι για σενα το Ομνια Pro, sister:)

 

haha..αντε ρε :P μια χαρα για μένα ειναι!!!απλά στην αρχή οπως με όλα τα new χρειαζεσαι λιγη help..δλδ άλλα και άλλα πως μάθαμε και τα κάναμε?θα το μάθουμε κ αυτό σιγά σιγά..ευτυχώς δεν είναι όλοι σαν κ σένα απαισιόδοξοι bro :)

Link to comment
Share on other sites

 

haha..αντε ρε :P μια χαρα για μένα ειναι!!!απλά στην αρχή οπως με όλα τα new χρειαζεσαι λιγη help..δλδ άλλα και άλλα πως μάθαμε και τα κάναμε?θα το μάθουμε κ αυτό σιγά σιγά..ευτυχώς δεν είναι όλοι σαν κ σένα απαισιόδοξοι bro :)

 

Ναι! Ειμαι το emo kid του myphone

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι αξίζει να αντικαταστήσω το htc diamond 2 με το omnia pro. Έχω αναβάθμιση και είναι ένα από τα υποψήφια για αγορά.

Αυτό που ρωτάω είναι αν θα έχω βελτιωμένη εμπειρία χρήσης σε σχέση με το diamond 2.

O επεξεργαστής του είναι αρκετά μεγαλύτερος (528 - 800), αλλά με προβληματίζει λίγο η ram που είναι μόνο 256. Αν δεν κάνω λάθος, το diamond 2 έχει 256 και με τη χρήση του htc sense, δεν τη λες και άφθονη. Απλά φοβάμαι μήπως αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα μη επάρκειας της ram.

Κάποιος που έχει και τις δύο συσκευές να μου πει εντυπώσεις;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πιστεύετε ότι αξίζει να αντικαταστήσω το htc diamond 2 με το omnia pro. Έχω αναβάθμιση και είναι ένα από τα υποψήφια για αγορά.

 

Όχι. Από softwarικής πλευράς το Diamond2 είναι ανώτερο και αυτό είναι το σημαντικότερο για την απογείωση των hardwarικών δυνατοτήτων σε αυτές τις συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Από softwarικής πλευράς το Diamond2 είναι ανώτερο και αυτό είναι το σημαντικότερο για την απογείωση των hardwarικών δυνατοτήτων σε αυτές τις συσκευές.

Ευχαριστώ πολύ. Όταν λες από πλευράς software ότι είναι ανώτερο, αναφέρεσαι στο sense;

Απλά η σκέψη μου να αγοράσω το omnia pro έχει σχέση με τη μεγαλύτερη οθόνη και το μεγαλύτερο επεξεργαστή.

Οπότε λες να κοιτάξω κάτι άλλο ε;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ πολύ. Όταν λες από πλευράς software ότι είναι ανώτερο, αναφέρεσαι στο sense;

 

Όχι μόνο. Η HTC έχει επενδύσει πολλά παραπάνω από την Samsung στο software development αυτών των συσκευών και λειτουργούν εν γένει καλύτερα και απροβλημάτιστα. Δεν μιλάω για customization εμφάνισης αλλά ουσίας και μιλάω αποκλειστικά για τον χώρο των windows mobile.

 

Οπότε λες να κοιτάξω κάτι άλλο ε;

 

Εκφράζοντας προσωπική άποψη, λέω ναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατάλαβα τι εννοείς. Το εκτίμησα ιδιαίτερα το sense στο diamond 2 που έχω και θα αγόραζα το hd2, αλλά είναι οικονομικό το ζήτημα. Τέλος πάντων, θα στραφώ σε κάτι άλλο μάλλον.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατάλαβα τι εννοείς. Το εκτίμησα ιδιαίτερα το sense στο diamond 2 που έχω και θα αγόραζα το hd2, αλλά είναι οικονομικό το ζήτημα. Τέλος πάντων, θα στραφώ σε κάτι άλλο μάλλον.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

 

Κι εγώ θα έβλεπα την αλλαγή αυτή μάλλον ανούσια, ακόμα και αν ληφθούν υπόψη και το πληκτρολόγιο και η μεγαλύτερη-καλύτερη ΑΜΟΛΕD οθόνη του σαμ. Να ρωτήσω, θές ντε και καλά winmo; Υπάρχουν καλύτερες λύσεις σε άλλα λειτουργικά, πιο μοντέρνα, πιο φιλικά, πιο γρήγορα. Χοντρικά είναι το android, iphone os, bada (βλέπε Samsung wave), ακόμα και τα symbian της NOKIA έχουν εξελιχθεί καλύτερα (δες Ν8)!

Όσο για το HD2, εξαιρετική αγορά ίσως το μόνο winmo κινητό που δε σε προβληματίζει με την απόδοσή του, σε μεταχειρισμένο ήδη κινείται <350€!!!!

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

παιδια συχνα πυκνα μου βγαζει προβλημα κατα την διαρκεια μιας κλησης. ειτε ανα 5 δευτερολεπτα υπαρχει ενα κενο την ωρα της ομιλιας ειτε καμια φορα με περνουν τηλεφωνο και δεν ακουω τιποτα οταν παταω απαντηση. εχει τυχει και σε σας??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...