Jump to content

[S60 3rd Edition] Hacks & Patches


liogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε μα την εκανα και μετα εγινε αυτο...

ποιο πριν σπασμενο το ειχα το τηλεφωνο.

επεσε hard reset στο κινητο και φορματ την καρτα απο το κινητο αφου πρωτα την ειχα αδειασει στο pc και τωρα δεν τρεχει το rompacher για να το σπασω παλι....

μηπως το εχεις κανει αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση της ΝΟΚΙΑ?, βαλε τα ιδια αρχεια που εβαλες την πρωτη φορα για να το χακαρεις μην κατεβαζεις καινουργια.κανε χαρντ φορματ με τον εξης τροπο κλεισε το κινητο κρατα πατημενα τα κουμπια ,πρασινο αστερακι τον αιθμο 3, και ανοιξετο κρατωντας το παουερ μεχρι να σου βγαλει να επιλεξεις γλωσα και ημερομηνια,μεχρι τοτε δεν θα αφησεις κανενα κουμπι θα τα κρατας και τα 4 κουμπια , αν τα αφησεις δεν πιανει,καλη επιτυχια:):ninja::!:

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε με το HelloOX θα το βρεις στην πρώτη σελίδα. Όταν κάνεις εγκατάσταση το HelloOX κάνει εγκατάσταση και το rompatcher.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εκανα update, και να ηθελα να κανω δεν θα μπορουσα αφου εχει χαλασει η usb μου και δεν μπορεις να το συνδεσεις με τον υπολογιστη.

την v31 φοραω και η τελευταια ειναι η v35 απο οσο εχω διαβασει.

 

ωραια δοκιμαζω τωρα κατι με την καρτα μνημης που ειπε το παιδι οτι με αλλη καρτα του δουλεψε (πολυ παραξενο αυτο)

και αμεσως μετα δοκιμαζω πρωτα helloOX και αμεσως μετα Hard reset με τα κουμπια που μου ειπες.

αντε να δουμε αν θα πιασουμε κανενα ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

οχι helloOX, rom pacher.

στην v31 που εχει το κινητο μου ειχανε κλειδωσει διαφορους τροπους που το σπαγαμε σε παλιοτερα firmware και αυτο σπαει με το rom patcher. (τωρα δεν ξερω βεβαια αν εχει βγει κατι ποιο καινουριο απο τοτε)

 

οταν ειχα σπασει το κινητο μου πρωτη φορα με αυτον τον τροπο ειχα κρατησει τα αρχεια που χρησιμοποιησα και μετα ιδια εσπασα και αλλα τηλεφωνα οχι μονο το δικο μου.

 

εκανα εγκατασταση το rompatcher που ειχα απο τοτε στην καρτα μνημης, τιποτα...

εβγαλα το ιδιο rompatcher απο ενα rar archieve που ειχα κρατησει στον υπολογιστη για να μην παθει κατι το αρχειο, παλι τιποτα...

κατεβασα μια ακομη εκδοση, τιποτα

εκανα sign αυτο που κατεβασα... το ιδιο πραγμα.

κατεβασα το τελευταιο rom patcher που κυκλοφορει την εκδοση 2,3

το εκανα sign... το ιδιο πραγμα... :cry:

πρεπει να χακαρεις το Ν82 (αυτο εχω και εγω στο φιρμγουαρε ν35) με το helloOX ,και μετα μπαινει τοrom pacher μονο του,οχι πρωτα το rom pacher οκ...

Edited by azakan5678
[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να χακαρεις το Ν95 με το οχι helloOX ,και μετα μπαινει τοrom pacher μονο του,οχι πρωτα το rom pacher οκ...:mad:

 

φιλε μου ο τροπος που ακολουθουσα ηταν διαφορετικος και λειτουργουσε κανονικα.

το helloOX δεν υπηρχε πουθενα στην διαδικασια...

εβαζες το x-plore σε πρωτη φαση και το ρυθμιζες να δειχνει ολους τους δισκους στην συνεχεια εκανες εγκατασταση το mapdrives και το ετρεχες,

μετα απο αυτο εκανες εγκατασταση το rom patcher και μολις εμπενε ετρεχες το patch open 4 All αν θυμαμαι καλα το ονομα του.

 

μολις το εκανες αυτο σου εδινε προσβαση στον φακελο /sys/bin και εβαζες εκει μεσα τα αρχεια: installserver.exe και CProfDriver_SISX.ldd

 

μετα απο αυτο το κινητο ητανε χακαρισμενο

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος έχει αλλάξει απο τότε, δοκίμασε το helloOX και ενημέρωσε.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος έχει αλλάξει απο τότε, δοκίμασε το helloOX και ενημέρωσε.. :)

 

νταξει λογικο το να αλλαξε ο τροπος απο τοτε ομως στο κινητο μου δεν αλλαξε απολυτος τιποτα, οποτε το λογικο θα ηταν να δουλευει και ο παλιος τροπος μεχρι τωρα...

θα ριξω τωρα μια ματια στην πρωτη σελιδα να δω τον καινουριο τροπο και θα τον ακολουθησω

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ο τροπος που ακολουθουσα ηταν διαφορετικος και λειτουργουσε κανονικα.

το helloOX δεν υπηρχε πουθενα στην διαδικασια...

εβαζες το x-plore σε πρωτη φαση και το ρυθμιζες να δειχνει ολους τους δισκους στην συνεχεια εκανες εγκατασταση το mapdrives και το ετρεχες,

μετα απο αυτο εκανες εγκατασταση το rom patcher και μολις εμπενε ετρεχες το patch open 4 All αν θυμαμαι καλα το ονομα του.

 

μολις το εκανες αυτο σου εδινε προσβαση στον φακελο /sys/bin και εβαζες εκει μεσα τα αρχεια: installserver.exe και CProfDriver_SISX.ldd

 

μετα απο αυτο το κινητο ητανε χακαρισμενο

μονο αν κανεις αυτα που σου ειπαμε θα καταφερεις να το χακαρεις,διαφορετικα βλεπω να το σπας γυαλια καρφια:lol::lol::lol::p

αυτα τα αρχεια (mapdrives rom patcher patch open 4 Al CProfDriver_SISX.ldd))) εχουν ληξει δεν ισχυουν πλεον ειναι πολυ παλια για να σε βοηθησουν καταλαβες τι επαθες.,.,

πρεπει να χακαρεις το Ν82 (αυτο εχω και εγω στο φιρμγουαρε ν35) με το helloOX ,και μετα μπαινει τοrom pacher μονο του,οχι πρωτα το rom pacher οκ...

Edited by azakan5678
[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο ηταν πολυ ευκολο...

εσπασε μεσα σε 2 λεπτα!!!

κιεγω τοσα χρονια βαζω και βγαζω προγραμματα για να σπασει, οχι βαλε το mapdrives, οχι βαλε τα pach κανε και copy μετα το installserver και το αλλο στο c.

 

αυτο εγινε μονο του :P τεχνολογια :p :lol:

 

μονο αν κανεις αυτα που σου ειπαμε θα καταφερεις να το χακαρεις,διαφορετικα βλεπω να το σπας γυαλια καρφια

****το και γλυκοκοιτουσα το n8...

τωρα πρεπει να βρω νεα δικαιολογια για να το παρω :lol:

 

σας ευχαριστω ολους παιδια

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή ήχου και εικόνας εκκίνησης

Αλλαγή ήχου εκκίνησης:

Πρώτα απ’όλα θα πρέπει να έχετε κάνει το κολπάκι για να φαίνονται όλοι οι φάκελοι, και να ακολουθήσετε τα εξής βήματα:

 

1) Πηγαίνετε στον φάκελο Z:\private\10202be9\ και αντιγράψτε το αρχείο 101F8763.txt

2) Επικολλήστε το αρχείο στον φάκελο C:\Private\10202BE9\

3) Βρείτε την γραμμή:

0×3 string “Z:\\system\\sounds\\Wakeup tone.aac″

και αλλάξτε το Z σε Ε, και αποθηκεύστε το αρχείο.

4) Πηγαίνετε στον φάκελο “E:\System\” Και τον αλλάζετε από Hidden ώστε να φαίνεται από το σύστημα.

5) Δημιουργείται ένα φάκελο με ονομασία sound

Παράδειγμα: E:\system\sounds\

 

6) ) Δημιουργήστε το δικό σας Wakeup tone.aac, στον φάκελο E:\system\sounds\

7) Κάντε επανεκκίνιση.

 

Σημείωση: το αρχείο acc που θα δημιουργήσετε, να μήν έχει διάρκεια μεγαλύτερη των 10 δευτερολέπτων.

 

Αλλαγές:

1) Δεν υποστηρίζονται αρχεία mp3 γιαυτό θα πρέπει να βρείτε κάποιον Converter

ώστε να μετατρέψετε το mp3 που θέλετε σε aac.

Εγώ χρησιμοποίησα τον OJOsoft Audio Converter

 

 

 

 

 

Αλλαγή της εικόνας εκκίνησης:

 

1) Χρησιμοποιήστε έναν file browser (κατα προτίμηση τον X-Plore γιατί βρίσκονται κάτι εκατομμύρια αρχεία εκει μέσα) και μεταφερθείτε στον φάκελο Z:\Resource\Apps\

2) Αντιγράψτε τα αρχεία startup.mbm, startup.mif και το STARTUP.rXX που αντιστοιχεί στην γλώσσα που σας ενδιαφέρει. (Τα Ελληνικά είναι το STARTUP.r54) στον φάκελο C:\Resource\Apps\

3) Μεταφερθείτε στον φάκελο C:\Resource\Apps, και πιέστε το κουμπί 8 ενώ βλέπετε το αρχείo rXX που αντιγράψαμε.

4) Βρείτε την γραμμή “000050″

5) Αλλάξτε το “5A” που αντιστοιχεί στο Z, σε “43″ που αντιστοιχεί στο “C”

6) Σώστε το αρχείο, και επανεκκινήστε την συσκευή σας. Στην επόμενη εκκίνηση θα ψάχνει στο C:\Resource\Apps για το αρχείο startup.mbm.

Μπορείτε να φτιάξετε τα δικά σας mbm αρχεία με το MBMTool

http://rapidshare.com/files/412863900/MBMTool.zip

 

 

Πληροφορίες:

Συσκευή που χρησιμοποιήθηκε

Nokia E66-1 (07), RM-343 V500.21.009 02-06-2010

 

Βασικές πληροφορίες πάρθηκαν από το Post του liogr

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=203573&highlight=HelloOX&page=8

 

 

 

Good luck!;)

Link to comment
Share on other sites

Είχε την τελευταία firmware από τότε που το αγόρασα και έτσι δε δουλεύει το HelloOX, φυσικά μιλάμε πάντα για τη 2.03. Σταματάει στο "Unpacking files"...

 

Μήπως υπάρχει κανένας εναλακτικός τρόπος πχ sign του Rom patcher με 20 caps certificate, flashάρισμα στην τελευταία hackable έκδωση λογισμικού ή Cook ROM?

Για το τελευταίο έχω διαβάσει σε forums όπως το symbianfreak αλλά δε βγάζω άκρη έτσι όπως τα γράφουνε.

Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;;;;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Δες τον 1ο οδηγό βίντεο στο YouTube θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τους οδηγούς που βρήκες.. :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2671792#post2671792

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δες τον 1ο οδηγό βίντεο στο YouTube θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τους οδηγούς που βρήκες.. :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2671792#post2671792

 

Το'χω είδη δει αλλά ακόμα δε βρήκα, είναι συμβατή αυτή η μέθωδος με το συγκεκριμμένο και με την τελευταία firmware?

Από μόνος μου δοκίμασα μήπως το κατεβάσω στην 21.013 που hackάρεται αλλά μ'άλλων δε γίνεται. Γι'αυτό ψάχνομαι τώρα...

Δε μου είπες όμως, τί θα έκανες σ'αυτήν την περίπτωση;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με τον 1ο τροπο που τροποποιεις το firmware εχω ακουσει οτι προκυπτει προβλημα με την εγγυηση και οτι δεν καλυπτεται το κινητο απο εγγυηση μετα απο αυτο. οπως επισης και αν κανεις downgrade του firmware ( λογω του οτι δεν ειναι εφικτες αυτες οι δαιδικασιες μεσω του pc suite και του site της nokia ).

 

ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο? και σε περιπτωση που ισχυει, αν εγκαταστησεις ξανα το αυθεντικο firmware της nokia ειναι ανιχνευσιμο το οτι ειχες πειραξει το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανένας αν έχεις κάνει κάποια τροποποίηση ή όχι και αμφιβάλλω αν μπορούν-και να θέλουν-να το καταλάβουν.Downgrade του firmware δεν μπορεί να γίνει,παρά μόνο με ειδικό,ακριβό εξοπλισμό τον οποίο τα nokia care δεν διαθέτουν. Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

απ οτι ειδα ψαχνοντας πως να χακαρω το κινητο μπορεις να κανεις downgrade και χωρις τον εξοπλισμο αλλα ειναι ριψοκινδυνο. ειδα μια μεθοδο στο ιντερνετ τυχαια με ενα προγραμμα... ( ισως το navifirm αλλα δεν ειμαι σιγουρος).

 

οσο αφορα την εγγυηση δηλαδη να μη το σκεφτομαι καν?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιο πρόγραμμα ξεκλειδώνει το Ν95? Έχω κάνει update σε V35.0.002 18-11-09 RM-159 Nokia N95(07.01).

 

Δοκίμασα το Dracarious χωρίς επιτυχία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει το Caps OFF ώστε να μου ανοίξει τα κρυφά αρχεία του C/Sys.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σου απάντησαν και στο θέμα του Ν95 ότι πρέπει να ακολουθήσεις τον 2ο οδηγό ο οποίος βρίσκεται στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος. Το hack θα το πετύχεις κάνοντας εγκατάσταση το HelloOX. Δεν λειτουργεί ο τρόπος που δοκίμασες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, στην πρώτη σελίδα στις συμβατότητες λέτε:

Nokia E52(RM-469):034.001&33.002

Γιατί δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρώ τα πειραγμένα αρχεία για την τελευταία firmware????

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Γράφει στο πρώτο ποστ...

Διάβασε!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

επειδή δεν είμαι expert και για να μην κάνω καμμιά πατάτα,

 

έχω το Nokia N79 με firmware version 32.001.53.1

 

Βρήκα 2 αρχεία του installserver patch για το N79, το ένα είναι v11.049 και το άλλο v20.175. Κάνει κάποιο από αυτά τα δύο ή όχι?

Join The Life
Link to comment
Share on other sites

Αφού δε βρήκα το τροποποιημένο αρχείο για την v34.001 του E52 (RM-469), κατέβασα την 33.002 με Navifirm.

Δοκίμασα να flashάρω με την τελευταία έκδωση του "Phoenix", αλλά μετά το "Refurbish" το κινητό δεν ανοίγει καθώλου!

Στο τέλως της διαδικασίας μου'βγαλε κάτι περί "finalizing" και οτι δεν το βρίσκει πια!

Αφού δεν είδα να γίνεται τίποτα άλλο, προσπάθησα hard format με τον 1ο συνδυασμό μιας και το συγκεκριμμένο δεν έχει multimedia πλήκτρο, έτσι νομιζω...

Ούτε τότε όμως άλαξε τίποτα! Οθόνη δεν ανάβει καθώλου. Εκεί που κάνει τη δώνηση και νομίζει κανείς οτι πάει ν'ανοίξει, κλείνει και πάλι μετά από λίγα δευτερόλεπτα!

Πώς θα ξεμπλέξω απ'όλο αυτό;;;;;;;;;

Δε θα το'γραφα αλλά θεώρησα οτι αξίζει να δούν και οι 'επόμενοι" τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση....

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2698052#post2698052

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2698052#post2698052

 

Μπορείς να τα γράψεις εδώ συνοπτικά;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...