Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι συνδρομητής πάνω απο 10 χρόνια στη telestet/ tim / wind

θεωρώ οτι η wind εχει αυτή τη στιγμή τα καλύτερα προγράμματα σχετικά με τα χρήματα που δινω κάθε μηνα και με βάση τις ανάγκες μου.... Το θέμα είναι οτι περυσι εκανα τη θυσία και πήγα και πήρα μετρητοις το 3gs απο γερμανό, έχοντας μια μείωση 12 ευρώ στο πάγιο μου απο τη wind. Συγκεκριμένα ειμαι στο i300 και πληρών γυρω στα 62 €

 

Αυτή τη στιγμή είμαι σε πολύ μεγάλο διλημα καθώς πλησιάζει η ώρα που θα έρθει το 4 στην ελλάδα, έχω βρει ήδη αγοραστή για το 3gs και προσπαθώ να δω τι με συμφέρει... Να παραμείνω στη wind περνοντας πάλι μια μειωση στο πάγιο της τάξης των 160 ευρώ(καθώς δεν επιθυμώ κάποια άλλη συσκευή πέραν του 4 ) ή φύγω για άλλη εταιρία.. Επίσης υπάρχει αλλη μια σκέψη στο μυαλό μου, να προσπαθήσω να ζητήσω απο τη wind να μου φέρει για ανανέωση συμβολαίου ένα 3gs και να το πουλήσω στο κουτί του, και αυτά τα χρήματα + τα παραπάνω να τα δώσω για να αποκτήσω σκέτη συσκευή...

Υπάρχουν άλλη χρήστες της wind που σκεφτονται να αλλάξουν εταιρεία λογω του iphone 4 ?

THE BEST MOBILE PHONE FORUM !!!!

 

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphone_transparent.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται εξοργιστικά μικρή η επιδότηση σου για τέτοιο συμβόλαιο..160 ευρώ για τέτοια πάγια το μήνα; Εδώ εγώ με 3 γραμμές στη βοντα (η μια εκ των οποίων χωρίς επιδότηση άρα κατ?ουσιαν 2) και πήρα τα διπλάσια σχεδόν στην πρώτη ανανέωση..πέραν αυτού έχεις σκεφτεί να πάρεις μια συσκευή και να την πουλησεις ώστε να πάρεις το iPhone 4 που επιθυμείς;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Έλεγαν και άλλοι παλιότερα ότι ένα κατάστημα μπορεί να φέρει συσκευές που θέλει ο χρήστης και δεν τις προσφέρει επίσημα η Wind, αλλά μπορεί να στο μέλλον να υπάρξουν διάφορα προβλήματα με το Service σε περίπτωση που το κινητό πάθει κάτι..

 

Γιατί δεν κάνεις το εξής: Πούλησε το 3GS σου, αγόρασε το 4 από Cosmote ή Vodafone (με δόσεις ή μετρητής), ζήτα από τη Wind να σου κάνει έκπτωση αντί επιδότησης και έτσι και εσύ θα έχεις το iPhone 4 και θα έχεις τα προγράμματα της Wind που λες ότι σε καλύπτουν..

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έτσι, ουσιαστικά χαρίζω την επιδότηση μου στη wind για χάρη μιας μικρής εκπτωσης στο πάγιο... Αυτό που σκεύτομαι είναι να ψαξω σε 2-3 καταστήματα στη κρητη για να μου φερουν ενα 16αρι ή 32 αρι iphone 3gs , και να το πουλήσω ώστε να βάλω μετά ενα μικρό ποσό και να το πάρω μετρητοις...Το θέμα ειναι οτι δε γνωρίζω αν φέρνουν iphone ... Γενικά τα προγράμματα της wind ειναι ικανοποιητικά , αλλά δε ξέρω αν πρέπει και φέτος να της κάνω τη χάρη να παραμείνω στην εταιρεία μόνο και μόνο για να εχω κάποια μικρότερη επιδότηση... Πάντως πέρυσι, πολούλησα το 3g ~ 400 €, πήρα την εκπτωση 12 ευρω στο πάγιο μου, και τα υπολοιπα τα εβαλα απο τη τσέπη μου για το 3gs...

Πέρυσι , πήρα επιδότηση 12 χ 12 = 144 € , νομίζοντας πως μια μειωση στα πάγια θα ήταν ικανοποιητική... Τελικά δε συμφέρει ...

 

Θα πρέπει να ρωτήσω αν φέρνουν iphone και επίσησ να απαιτήσω μια γερή επιδότηση, ισως και με απειλή διακοπής συμβολαίου...

 

Κανεις που να εχει προσπαθήσει να αποκτήσει iphone με επιδότηση απο wind ?

Edited by djmanosv

THE BEST MOBILE PHONE FORUM !!!!

 

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphone_transparent.gif

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα ζητήσεις άλλη επιδότηση τουλάχιστον την διπλάσια..μην ξεχνάς οτι η wind δε παει καλά,δε επιθυμεί ακόμα μεγαλύτερη διαρροή συνδρομητών...αν δε σου φέρνουν το iPhone παρε μια άλλη αξιόλογη συσκευή που να πουλιέται εύκολα και πούλησε την σφραγισμένο όπως την παρελαβες...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συμβόλαιο Wind1 (aka Q1): RIP...:cry:

 

Τελικά από 28/7 η Wind έβαλε και στο πρόγραμμα Wind1 ελάχιστο χρόνο χρέωσης το 1 λεπτό (προηγουμένως δεν είχε καθόλου). Το επιβεβαιώνω από τον τελευταίο λογαριασμό μου. :mad:

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Λογικό, εφόσον είχε γίνει η ανακοίνωση. Όπως είπε κάποιος, μερικά πακέτα...ενώ είναι πολύ καλά, απλά με τέτοιες κινήσεις χαλάνε.
Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο Wind1 (aka Q1): RIP...:cry:

 

Τελικά από 28/7 η Wind έβαλε και στο πρόγραμμα Wind1 ελάχιστο χρόνο χρέωσης το 1 λεπτό (προηγουμένως δεν είχε καθόλου). Το επιβεβαιώνω από τον τελευταίο λογαριασμό μου. :mad:

 

πω ρε παιδια ενα λεπτο ελαχιστος χρονος κλησης?ειναι δυνατον?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πω ρε παιδια ενα λεπτο ελαχιστος χρονος κλησης?ειναι δυνατον?

 

για τα ελληνικά δεδομένα ....

 

μην ξεχνάς και απεριόριστο :happy:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Λογικό, εφόσον είχε γίνει η ανακοίνωση. Όπως είπε κάποιος, μερικά πακέτα...ενώ είναι πολύ καλά, απλά με τέτοιες κινήσεις χαλάνε.

 

Και χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Είπαμε, οι μανατζεροφωστήρες εκεί στη Wind βοηθούν απλόχερα τον ανταγωνισμό...

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Είπαμε, οι μανατζεροφωστήρες εκεί στη Wind βοηθούν απλόχερα τον ανταγωνισμό...

 

μονο στην wind ισχυει η ελαχιστη διαρκεια του ενος λεπτου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μονο στην wind ισχυει η ελαχιστη διαρκεια του ενος λεπτου?

 

Ναι, απ'ότι βλέπω οι άλλες 2 έχουν 45" ελάχιστη χρέωση.

 

Ακόμη και αυτό όμως είναι υπερβολικά πολύ, θυμηθείτε ότι κάποτε ήταν μόλις 30", όταν μάλιστα τα τέλη τερματισμού ήταν πολύ υψηλότερα και χρεώνονταν με 30" το ελάχιστο.

 

Άλλος ένας τρόπος να ξεζουμίσουν στην πράξη οι "αγαπημένες" μας εταιρίες τους πελάτες τους, χωρίς να κάνουν ονομαστικές αυξήσεις στα τιμολόγια τους...:cool::devil:

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

μονο στην wind ισχυει η ελαχιστη διαρκεια του ενος λεπτου?

 

Πάντα σε μη οικονομικά-διαθέσιμα πακέτα.

Μην τρελαθούμε δεν άλλαξαν οι χρεώσεις παντού!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής Wind από το 2006 με ένα από τα παλιά προγράμματα Wind 120 (+μεταφερόμενο χρόνο ομιλίας από τον προηγούμενο μήνα) αλλά εδώ και κάποιους μήνες μας έδωσαν από την εταιρία μου κινητό με 40€ το μήνα για προσωπική χρήση που για μένα είναι υπεραρκετό. Σκέφτηκα να κάνω το Wind Καρτοκινητό, αλλά στο κατάστημα που πήγα μου είπαν ότι δεν υπάρχουν αυτή την εποχή sims για καρτοκινητά (!) και αντί αυτού μου πρότειναν να τηλεφωνήσω στο 1260 και να ζητήσω αλλαγή στο Wind Flexy 0, όπου δεν υπάρχει πάγιο, ούτε λογαριασμός κλπ., δηλ. χρεώνεσαι μόνο όταν κάνεις κλήσεις ή στέλνεις sms (έτσι μου είπαν δηλαδή). Κοίταξα και στο site της Wind για το Flexy zero, και φαίνεται ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Καμιά άλλη ιδέα;

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Για δες και το συμβόλαιο της Q με μηδενικό πάγιο. Λογικά θα μπορούν να στο αλλάξουν και στην wind απευθείας.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πες μας ποιό καλό κατάστημα σου είπε οτι αυτή την εποχή δεν υπάρχουν κάρτες σιμ για καρτοκινητά για να το ευχαριστήσουμε που είναι πολύ εξυπηρετικός ο καραγκιόζης που στο είπε. Μπορείς να πας σε άλλο κατάστημα να κάνεις τη μετατροπή.

 

Μπορείς να πας στο flexy 0, είναι χωρίς πάγιο αλλά σε "χρεώνουν να κάνεις μια κίνηση γύρω στα 58€ τους πρώτους μήνες". Αυτό αναφέρεται σε νέες συνδέσεις. Καλύτερα να μιλήσεις με το 1260 ώστε να σου πουν με σαφήνεια τους όρους μετάβασης.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής Wind από το 2006 με ένα από τα παλιά προγράμματα Wind 120 (+μεταφερόμενο χρόνο ομιλίας από τον προηγούμενο μήνα) αλλά εδώ και κάποιους μήνες μας έδωσαν από την εταιρία μου κινητό με 40€ το μήνα για προσωπική χρήση που για μένα είναι υπεραρκετό. Σκέφτηκα να κάνω το Wind Καρτοκινητό, αλλά στο κατάστημα που πήγα μου είπαν ότι δεν υπάρχουν αυτή την εποχή sims για καρτοκινητά (!) και αντί αυτού μου πρότειναν να τηλεφωνήσω στο 1260 και να ζητήσω αλλαγή στο Wind Flexy 0, όπου δεν υπάρχει πάγιο, ούτε λογαριασμός κλπ., δηλ. χρεώνεσαι μόνο όταν κάνεις κλήσεις ή στέλνεις sms (έτσι μου είπαν δηλαδή). Κοίταξα και στο site της Wind για το Flexy zero, και φαίνεται ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Καμιά άλλη ιδέα;

 

Αν δεν είχε το κατάστημα εκείνη τη στιγμή κάρτες μεταφοράς συμβολαίου, λογικό να μην μπορεί να σου κάνει τη μετατροπή σε καρτοκινητό.

 

FLEXY ZERO μπορεί να σου κάνει οποιόδηποτε κατάστημα όταν θελήσεις!

Εννοείται πως γίνεται και τηλεφωνικά!

Αν δεν κάνω λάθος πληρώνεις μόνο τα τέλη κινητής.

Σου έρχετια ένα μικρό ποσό και χωρίς να κάνεις καθόλου κίνηση

- ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ-

 

Αν έχεις αναβάθμιση καλύτερα εκμεταλλεύσου το ποσό παίρνοντας μια συσκευή και μετά καν΄το με μηδενικό πάγιο!

Link to comment
Share on other sites

Ok guys, ευχαριστώ για τις προτάσεις σας :)

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής Wind από το 2006 με ένα από τα παλιά προγράμματα Wind 120 (+μεταφερόμενο χρόνο ομιλίας από τον προηγούμενο μήνα) αλλά εδώ και κάποιους μήνες μας έδωσαν από την εταιρία μου κινητό με 40€ το μήνα για προσωπική χρήση που για μένα είναι υπεραρκετό. Σκέφτηκα να κάνω το Wind Καρτοκινητό, αλλά στο κατάστημα που πήγα μου είπαν ότι δεν υπάρχουν αυτή την εποχή sims για καρτοκινητά (!) και αντί αυτού μου πρότειναν να τηλεφωνήσω στο 1260 και να ζητήσω αλλαγή στο Wind Flexy 0, όπου δεν υπάρχει πάγιο, ούτε λογαριασμός κλπ., δηλ. χρεώνεσαι μόνο όταν κάνεις κλήσεις ή στέλνεις sms (έτσι μου είπαν δηλαδή). Κοίταξα και στο site της Wind για το Flexy zero, και φαίνεται ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Καμιά άλλη ιδέα;

 

 

Ενδέχεται να είχαν ξεμείνει από κάρτες καρτοκινητών με κόκκινη ένδειξη "μεταφορά από συμβόλαιο" το οποίο δεν αποκλείεται κιόλας.

Το Flexy Zero νομίζω κρύβει παγίδες. Το συμβόλαιο Q πιστεύω και εγώ ότι είναι μια καλή λύση για συμβόλαιο. Απλά θα υπάρξει ταλαιπωρία γιατί από συμβόλαιο Wind δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή προγάμματος σε συμβόλαιο Q και ίσως έχεις λίγο μπελά.

Προσωπικά θα πρότεινα καρτοκινητό Q.

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω:

 

Το FLEXY ZERO έχει μηδενικό πάγιο.

Αν ένα μήνα δεν κάνεις καθόλου χρήση, έρχεται μηδενικός λογαριασμός.

 

Δεν ξέρω με ποιες προϋποθέσεις ισχύει για νέους συνδρομητές.

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να είχαν ξεμείνει από κάρτες καρτοκινητών με κόκκινη ένδειξη "μεταφορά από συμβόλαιο" το οποίο δεν αποκλείεται κιόλας.

Το Flexy Zero νομίζω κρύβει παγίδες. Το συμβόλαιο Q πιστεύω και εγώ ότι είναι μια καλή λύση για συμβόλαιο. Απλά θα υπάρξει ταλαιπωρία γιατί από συμβόλαιο Wind δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή προγάμματος σε συμβόλαιο Q και ίσως έχεις λίγο μπελά.

Προσωπικά θα πρότεινα καρτοκινητό Q.

 

μα εχουν ξεμεινει και απο καρτες Q.Θέλω να κανω φορητότητα απο f2g2 σε Q: Eδω στην Πάτρα σε 2 καταστήματα μου ειπαν οτι δεν υπάρχουν sim.Στο ενα κατάστημα μου είπαν οτι ήρθανε λέει τουρίστες και δεν εμειναν κάρτες (!).Στο 2ο μου επιβεβαίωσαν οτι υπάρχει έλλειψη σε κάρτες σε όλα τα καταστήματα (στην Πάτρα τουλάχιστον) και οτι δεν τους στέλνουν (ακόμα) κάρτες από τα κεντρικα!

Link to comment
Share on other sites

ολο απο καρτες μενουν... αφου εμενα γνωστος μου τις προαλλες μου εδωσε 5 πακετα συνδεσης καρτοκινητης που τα δινουν σε ανανεωσεις συμβολαιων ετσι δωρεαν με την χουφτα! σας τις πηρα ολες! :) :)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ολο απο καρτες μενουν... αφου εμενα γνωστος μου τις προαλλες μου εδωσε 5 πακετα συνδεσης καρτοκινητης που τα δινουν σε ανανεωσεις συμβολαιων ετσι δωρεαν με την χουφτα! σας τις πηρα ολες! :) :)

 

Δεν έχουν καμία σχέση οι κάρτες αυτές!

 

Άλλο να πάρεις νέο αριθμό και άλλο να κάνεις μεταφορά!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι νεος αριθμος απλος μονο αν κανεις ανανεωση συμβολαιου την δινουν....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...