Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OXI!!! Την πατησα και εγω με το palringo και εβαλα την παλια εκδοση (χαλια) και μερικες σελιδες πισω εξηγει πως ξαναβαζουμε την κανονικη.

 

Ευχαριστώ έφτιαξε!!!!!!!!!! Το μήνυμα που λες είναι αυτό, αλλά εγώ δεν πήγα ακριβώς εκεί(στη 2.1.2 έκδοση που λέει το μήνυμα), ψαχούλεψα λιγάκι και βρήκα ότι έχει βγει η 2.1.7. Πήγα εκεί μέσα(μέσα από το browser του κινητού) και κατέβασα το palringo-samsung-lismore-2.1.7.jad. Και το καλύτερο; ΕΧΕΙ MSN ΜΕΣΑ ΑΥΤΗ Η ΕΚΔΟΣΗ!!! Και όχι μόνο msn αλλά ουσιαστικά όλα τα messengers που μπορεί να θέλει κάποιος(facebook, icq, yahoo, gtalk, κλπ). Ορίστε οδηγίες για να τη βάλετε

 

1. Πηγαίνετε στο http://resources.palringo.com/beta/java/2.1.7/ μέσα από το κινητό σας

2. Κατεβάστε το palringo-samsung-lismore-2.1.7.jad

3. Install και voila έχετε όμορφο(σχετικά) και λειτουργικό msn στο wave σας!!!!!!!!!

 

Δεν δοκίμασα τις small και medium που έχει στον ίδιο κατάλογο, είδα το samsung και υπέθεσα ότι αυτό είναι για εμάς(και όπως φαίνεται είναι).

 

ΥΓ Όπως είναι προφανές και από το url, αυτή είναι beta έκδοση του palringo.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σε όλους

 

μόλις κατεβασα και εκανα εγκατασταση το περιφημο kies... μια πρωτη εντυπωση ειναι οτι εχει αρκετα πραγματα να κανεις ή τουλαχιστον πραγματα που καλυπτουν τις δικες μου απαιτησεις... ερωτηση...

 

Ενω το pc μου αναγνωρισε τη συσκευη εκανε install drivers και ολα τα σχετικα...μου εμφανισε και το μηνυμα... ready to use... και ενω εχω ανοικτο το kies εκεινο λεει " συνδεση συσκευης περιμενετε " εδω και μιση ωρα... δεν ξερω να το περιμενω ή να παω να τη πεσω... μηπως κανω κατι λαθος ....???? αν ξερει κανεις τη λυση ας βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το update τι γινεται? Το εχετε κανει? Ειδατε κατι αξιοπροσεκτο σε σχεση με την παλια εκδοση firmware?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,επειδη ενδιαφερομαι για την αγορα της συγκεκριμενης συσκευης θα ηθελα να μαθω αν εχει βγει καποιο αξιοπιστο και καλο συστημα πλοηγησης(π.χ. igo,destinator). Ευχαριστω προκαταβολικα....;)
Link to comment
Share on other sites

Εχει περάσει κανείς επαφες από ΝΟΚΙΑ στο WAVE? Πώς τα κατάφερε?
Με αποστολή μέσω bluetooth. Αρχικά είχα δοκιμάσει outlook αλλά ανακάλυψα πως όταν έκανα συγχρονισμό το νόκια με το outlook κάποια νούμερα και κάποιες επαφές χανόντουσαν.

 

Πάντως ο απλούστερος και πιο σίγουρος τρόπος να ανταλλάξεις επαφές μεταξύ τηλεφώνων είναι το bluetooth. Μάρκαρα όλες τις επαφές, αποστολή μέσω bluetooth και αυτό ήταν.

 

Το μόνο που δεν κατάφερα να κάνω μαζικά ήταν μεταφορά των μηνυμάτων μου από το NOKIA στο samsung. Με κάποια toolakia κατάφερα και έσωσα τα μηνύματα ως vmg files τα οποία το samsung μπορεί να τα κάνει import μέσω του file explorer του αλλά πρέπει να τα κάνεις ένα-ένα και είναι φοβερό σπάσιμο.

 

Έχει και αυτό το γελοίο περιορισμό στα 1300 sms το Wave οποότε τελικά προς το παρόν αποφάσισα να μη μεταφέρω τα μηνύματα.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,επειδη ενδιαφερομαι για την αγορα της συγκεκριμενης συσκευης θα ηθελα να μαθω αν εχει βγει καποιο αξιοπιστο και καλο συστημα πλοηγησης(π.χ. igo,destinator). Ευχαριστω προκαταβολικα....;)

 

εν αναμονή του Ndrive και Sygic γιατί το Route66 που έχει δεν λέει και πολλά

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με αποστολή μέσω bluetooth. Αρχικά είχα δοκιμάσει outlook αλλά ανακάλυψα πως όταν έκανα συγχρονισμό το νόκια με το outlook κάποια νούμερα και κάποιες επαφές χανόντουσαν.

 

Πάντως ο απλούστερος και πιο σίγουρος τρόπος να ανταλλάξεις επαφές μεταξύ τηλεφώνων είναι το bluetooth. Μάρκαρα όλες τις επαφές, αποστολή μέσω bluetooth και αυτό ήταν.

 

Το μόνο που δεν κατάφερα να κάνω μαζικά ήταν μεταφορά των μηνυμάτων μου από το NOKIA στο samsung. Με κάποια toolakia κατάφερα και έσωσα τα μηνύματα ως vmg files τα οποία το samsung μπορεί να τα κάνει import μέσω του file explorer του αλλά πρέπει να τα κάνεις ένα-ένα και είναι φοβερό σπάσιμο.

 

Έχει και αυτό το γελοίο περιορισμό στα 1300 sms το Wave οποότε τελικά προς το παρόν αποφάσισα να μη μεταφέρω τα μηνύματα.

 

Ποιος είναι αυτός που κρατάει 1300 sms μέσα στο κινητό του? Είμαστε ολίγον τι παράλογοι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με αποστολή μέσω bluetooth. Αρχικά είχα δοκιμάσει outlook αλλά ανακάλυψα πως όταν έκανα συγχρονισμό το νόκια με το outlook κάποια νούμερα και κάποιες επαφές χανόντουσαν.

 

Πάντως ο απλούστερος και πιο σίγουρος τρόπος να ανταλλάξεις επαφές μεταξύ τηλεφώνων είναι το bluetooth. Μάρκαρα όλες τις επαφές, αποστολή μέσω bluetooth και αυτό ήταν.

 

Το μόνο που δεν κατάφερα να κάνω μαζικά ήταν μεταφορά των μηνυμάτων μου από το NOKIA στο samsung. Με κάποια toolakia κατάφερα και έσωσα τα μηνύματα ως vmg files τα οποία το samsung μπορεί να τα κάνει import μέσω του file explorer του αλλά πρέπει να τα κάνεις ένα-ένα και είναι φοβερό σπάσιμο.

 

Έχει και αυτό το γελοίο περιορισμό στα 1300 sms το Wave οποότε τελικά προς το παρόν αποφάσισα να μη μεταφέρω τα μηνύματα.

 

Ποια toolakia ειναι αυτά?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια. Προσπαθώ να ενώσω το κινητό με τον υπολογιστή αλλα μάταια. Εγκατέστησα κανονικά το kies στον υπολογιστή αλλά όταν ενώνω το κινητό, μου λέει για αρκετή ώρα "σύνδεση συσκευής..." και άν καταφέρει να ενωθεί στην συνέχεια γράφει "εγκατάσταση προγράμματος οδηγού...". Μέχρι εκεί... Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια. Προσπαθώ να ενώσω το κινητό με τον υπολογιστή αλλα μάταια. Εγκατέστησα κανονικά το kies στον υπολογιστή αλλά όταν ενώνω το κινητό, μου λέει για αρκετή ώρα "σύνδεση συσκευής..." και άν καταφέρει να ενωθεί στην συνέχεια γράφει "εγκατάσταση προγράμματος οδηγού...". Μέχρι εκεί... Ευχαριστώ!!!

 

XP ή Vista έχεις ?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι αυτός που κρατάει 1300 sms μέσα στο κινητό του? Είμαστε ολίγον τι παράλογοι.

Παράλογο θα είναι να ζητάς από ένα κινητό να σου παίξει bluray iso ή ματρόσκες υψηλής ανάλυσης. Επειδή είναι κινητό τηλέφωνο, όσον αφορά sms και τηλεφωνικό κατάλογο οι μόνοι αποδεκτοί περιορισμοί είναι αυτοί της ελεύθερης μνήμης. Δε μπορεί τηλέφωνα 5 και 6 και 7 ετών να μην έχουν περιορισμό στα SMS και να έχει κινητό του 2010.

 

Το 1300 είναι κακός και απαράδεκτος σχεδιασμός όπως και να το κοιτάξεις.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Ποια toolakia ειναι αυτά?

Το ένα είναι το NBU explorer το οποίο μπορεί να κάνει extract διάφορα πράγματα (μεταξύ των οποίων είναι και τα SMS από ένα full backup του Νόκια στο PC).

 

Το άλλο (προαιρετικό) είναι το ABC Amber Nokia Converter το οποίο μπορεί να μετατρέψει ένα φάκελο από vmg αρχεία σε διάφορα format (μέχρι και να γίνουν import στο Outlook ως e-mails).

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τις πρωτες μου εντυπωσεις!

Απιστευτα απιστευτη οθονη :lol: Σοβαρα δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο σε κινητο ενω αρκετα γρηγορη ειναι και η αποκριση της.

 

Οσον αφορα το λειτουργικο που φοβομουνα πιο πολυ, ειναι πολυ καλο. Ταχυτητο, χωρις κολληματα μεχρι τωρα και με συντομευσεις που σου κανουν την ζωη ευκολη. Ο browser εξαιρετικος αν και δυσκολα αλλαζω τον opera mini σε οτι κινητο και να εχω. Ειναι σημαντικο οτι ετσι οπως ειναι δομημενο το Bada, μπορεις ευκολα να χρησιμοποιησεις το κινητο σαν τηλεφωνο σε αντιθεση με μερικα αλλα που εχουν ξεχασει τον ρολο αυτο.

Ειναι πληρες σε εφαρμογες, καλύπτοντας ετσι τον μικρο αριθμο εφαρμογων (αν μπορεις να πεις 500 εφαρμογες σε ουτε 1 μηνα λιγες).

Ετσι και βγει ενα gps καλο, θα ειναι υπερπληρες.

 

Με δυσκολευει λιγο το text input αλλα μαλλον σε αυτο εγω φταιω, εχοντας συνηθισει σε hardware qwerty. Συνηθεια ειναι.

 

Το KIES ειναι πολυ καλο και απλο στην χρηση.

 

Μεχρι τωρα κατι παραπανω απο ικανοποιημενος με το Wave.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τις πρωτες μου εντυπωσεις!

Απιστευτα απιστευτη οθονη :lol: Σοβαρα δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο σε κινητο ενω αρκετα γρηγορη ειναι και η αποκριση της.

 

Οσον αφορα το λειτουργικο που φοβομουνα πιο πολυ, ειναι πολυ καλο. Ταχυτητο, χωρις κολληματα μεχρι τωρα και με συντομευσεις που σου κανουν την ζωη ευκολη. Ο browser εξαιρετικος αν και δυσκολα αλλαζω τον opera mini σε οτι κινητο και να εχω. Ειναι σημαντικο οτι ετσι οπως ειναι δομημενο το Bada, μπορεις ευκολα να χρησιμοποιησεις το κινητο σαν τηλεφωνο σε αντιθεση με μερικα αλλα που εχουν ξεχασει τον ρολο αυτο.

Ειναι πληρες σε εφαρμογες, καλύπτοντας ετσι τον μικρο αριθμο εφαρμογων (αν μπορεις να πεις 500 εφαρμογες σε ουτε 1 μηνα λιγες).

Ετσι και βγει ενα gps καλο, θα ειναι υπερπληρες.

 

Με δυσκολευει λιγο το text input αλλα μαλλον σε αυτο εγω φταιω, εχοντας συνηθισει σε hardware qwerty. Συνηθεια ειναι.

 

Το KIES ειναι πολυ καλο και απλο στην χρηση.

 

Μεχρι τωρα κατι παραπανω απο ικανοποιημενος με το Wave.

 

+1.000.000....:), συμφωνώ απόλυτα.....:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει irc client για το wave; Άντε να βγει και vnc client και κανένα πρόγραμμα ώστε να ακούμε τους ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς και θα έχουμε τα βασικα.
Link to comment
Share on other sites

μονο να μη ξεχασει παλι Updates και υποστηριξη του κινητου η samsung

 

και οι επομενες συσκευες wave που ανακοινωσε δεν ..βοηθουν στη διαδοση της πλατφορμας

 

και δεν βλεπω πολυ μεγαλο "παθος" στην κυκλοφορια εφαρμογων

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας !!!!!!

θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα ,για εμας που το πηραμε απο εξω υπαρχει κανενα ελληνικο firmware ??? Αν ναι που το βρισκουμε ??? Αν οχι θα βγαλουνε για εμας που δεν την παλευουμε καλα με τα english ?????

"ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗ"
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας !!!!!!

θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα ,για εμας που το πηραμε απο εξω υπαρχει κανενα ελληνικο firmware ??? Αν ναι που το βρισκουμε ??? Αν οχι θα βγαλουνε για εμας που δεν την παλευουμε καλα με τα english ?????

 

http://samsung-firmware.webs.com/

Απαιτεί εγγραφή και όσο για το που,πως,τι θα τα βρεις εκεί,πάντως στα ευρωπαϊκά firmwares έχει και το τρέχον του ελληνικού wave XXJEF.;)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στο Samsung Apps από το κινητό για να κατεβάσω το Ndrive Portugal http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=000000042823&listYN=Y

 

Πατάω λήψη και πηγαίνει το εικονίδιο του Ndrive Portugal στο μενού για να αρχίσει να κατεβαίνει αλά δεν κατεβαίνει γράφει κάτω από το εικονίδιο του Ndrive Portugal ότι έγινε παύση τι φταίει;

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πουθενα ψειφιακη Πυχιδα, γιατι εγο δεν τιν βρηκα, και ασ λεει οτι υπαρχει ???

 

Τελος οταν ανειγο το TelMap πανο αριστερα μου βγαζει ενα Ε που σο ενχιριδιο λεει οτι σζνδεετε με δικτιο EDGE, ti einai afto ?? akrivos ?? episeis ke otan syndeomai oxi meso wifi sto inet, pali to idio szmbolo emfaniyetai , xreonome parapano geia afto ???

 

stin epilogh diktiou εαν το εχω στο αφτοματο , μοθ εμφανειζει πανο αριστερα ενα αναποδο κεφαλαιο επσιλον μαυι με ενα G και διπλα ενα+ , sto enxeiridio leei oti syndethika me diktio HSDPA , ti einai afto ??? xreonomai perisotero geia afto ????

 

to symvolo G pou simenei GPRS, ti einai ?? mipos geia to gps ??? oti syndethike me doryforo ??? ean nai , giati den mou exei emfanistei potes , mexri tora otan aneigo to telmap ??????

Ψηφιακή πυξίδα ναι υπάρχει αλλά δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο να την χρησιμοποιεί...

Το οτί συνδέεσαι σε δίκτυο edge από το να συνδεόσουν σε δίκτυο gprs ή hsdpa δεν σε χρεώνει περισότερο,μην ανησυχείς...

Το edge είναι ένα δίκτυο ανάμεσα στο gprs και το 3g δίκτυο..

 

Και τώρα οι δικές μου ερωτήσεις...

Στο samsung apps μαπίνω και μου λέει διαθέσιμη μια ενημέρωση,πατάω εκεί και με βγάζει σε ένα μενου που μου δείχνει το ποιές εφαρμογές έχω κατεβάσει...

Γιατί η αναγνώριση μουσικής αυτού του κινητού είναι τόσο άχρηστη; ( Α ρε se με το trackID)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ακούω online radio?

 

Αρχεία .mkv δεν τα παίζει και ιδιαίτερα καλά,σα να χάνει frames,κρίμα οι δυνατότητες του κινητού είναι παραπάνω,να δούμε και τι λένε τα avi...

Αλήθεια υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε και υπότιτλους;

Edited by Gdrdasky

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Για online radio υπάρχει μια εφαρμογή στο Appstore αλλά είναι στα κυριλικά και δεν καταλαβαίνω γρι! Ούτε βρήκα κάποιο τρόπο να το γυρίσω σε Αγγλικά. Πάντως δουλεύει. Δοκίμασα στην τύχη έναν σταθμό και συνδέθηκε κανονικά και άκουσα μουσική.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...