Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Περιμένω να μάθω εάν έχει ελληνικα. Επίσης χρειάζεται διαφορετικό .πιτ αρχείο γιατί κολλάει αλλιώς

Το έβαλες;;;;:)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στα windows xp Start -> run -> cmd -> Πάτα enter

Στα vista/7 Start-> cmd -> Πάτα enter

 

http://www.computerhope.com/issues/chdos.htm

 

Σε windows 7;;;

EDIT

Τα εχω σε ελληνικα ρε γ@$^^ πως είναι το cmd στα ελληνικα;

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Περιμένω να μάθω εάν έχει ελληνικα. Επίσης χρειάζεται διαφορετικό .πιτ αρχείο γιατί κολλάει αλλιώς

 

Ελληνικά γιατί να μην έχει?

 

Ναι νομίζω ότι θέλει διαφορετικό .pit . Αλλά σε όσους λειτούργησε λένε πολύ θετικά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Τί σημαίνει ότι ένα κινητό ειναι root ? :rolleyes:

 

Σημαίνει ότι τώρα έχεις πρόσβαση σε φακέλους του λειτουργικού του συστήματος που δεν επιτρέπεται κανονικά, και να αλλάξεις πράγματα που κανονικά δε μπορείς. Είναι το αντίστοιχο του να είσαι Administrator στα windows, μόνο που τώρα μιλάμε για τον superuser (su) στο linux/ android.

 

Το δικό μου, αγορασμένο από το amazon.de και με μαμά εκδόσεις ...

 

PDA FW: I9000XXJF3

PHONE FW: I9000XXJF3

CSC FW: I9000XΑJF3

 

... εμφανίζει στο kies FW update "cannot be updated" ... αντίστοιχο μήνυμα βγάζει και σε γερμανικό περιβάλλον Kies με ip διεύθυνση υπολογιστή από γερμανικό ISP.

 

 

Περίεργο. Εμένα με ακριβώς το ίδιο firmware (νομίζω ξέχασες ενα O στο CSC), μου λέει Υοu have the latest firmware installed. (και όχι cannot be updated)

 

Γενικα ρε παιδια, επειδη με βλεπω να το παιρνω πιθανοτατα (θελω να το δοκιμασω live πρωτα), ολες αυτες οι ενεργειες root, custom firmwares (υποθετω αναλογο της custom rom?) ειναι αναστρεψιμες?

 

Θεωρητικά ναι. Δηλαδή αν ξαναφλασάρεις το αρχικό σου firmware από πάνω, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Το πρόβλημα όμως είναι οτι δεν υπάρχει πουθενά για την ώρα το original firmware. Οπότε πρακτικά, οχι.

 

Σε windows 7;;;

EDIT

Τα εχω σε ελληνικα ρε γ@$^^ πως είναι το cmd στα ελληνικα;

 

Δεν έχει σχέση αυτό. Γράφεις cmd στην αναζήτηση, και σου το βγάζει. Στα ελληνικά νομίζω λέγεται Γραμμή εντολών.

 

Ρε παιδιά όταν λέει ανοίξτε σε CMD τον φάκελλο στο βήμα 4 τι εννοεί; Πως το

κάνουμε αυτό;

Και στο βήμα 6 που λέει γράψτε ....που να γράψουμε;

Βοηθάτε γιατί χανόμαστε :cry::cry:

 

Τα windows είναι βασισμένα στο λειτουργικό της microsoft, το MS-DOS, και το 'cmd' είναι το παράθυρο για να βάζεις εντολές με το πληκτρολόγιο αντί να κλικάρεις με το ποντίκι. Παλιά όλα έτσι γίνονταν. Είναι το αντίστοιχο του terminal window στο linux. Όταν κάνεις cmd, θα σου βγεί το παράθυρο, με ένα C:\Users\(το όνομά σου)> (το αντίστοιχο του $ στο linux). Για να αλλάξεις directory, (φάκελο που λέει), η εντολή είναι cd. Αν δηλαδή έχεις κάνει unzip το android SDK που περιέχει το adb στο C:\androidsdk , κάνεις cd \ , και μετά cd androidsdk, και έτσι μπαίνεις στο φάκελο. Μετά με cd tools μπάινεις στον υποφάκελο tools, όπου είναι και το adb. Με dir βλέπεις τα περιεχόμενα του φακέλου.

 

Να πω κάτι εδώ, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω : Αν η γνώση σου στους υπολογιστές είναι τόσο περιορισμένη που δεν ξέρεις καν τί ειναι το command prompt, θα έλεγα να πείς σε κάποιον άλλον να σου το κάνει... μπορεί να κάνεις καμια ζημιά. Αν επιμένεις πάντως, θα βοηθήσω όσο μπορώ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχει ελληνικά, το έχουν πει όλοι όσοι το έβαλαν. Μάλιστα έχει και ελληνικό πληκτρολόγιο στο swype.

 

 

 

Δεν έχει σχέση αυτό. Γράφεις cmd στην αναζήτηση, και σου το βγάζει.

 

Ναι μου το έβγαλε αλλά τώρα έχω θέμα δεν αναγνωρίζει το adb-windows exe ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή μου λέει...

Στο βήμα που λέει : Κάντε το unzip σ' ένα φάκελο και ανοίξτε σε CMD τον φάκελο τι εννοεί ; το έχω κάνει unzip...τώρα που το θυμάμαι όταν το έκανα unzip μου έβγαλε το μήνυμα: Ενα πρόβλημα αποτρέπει την κρυπτογράφηση του φακέλου MACOSX και με ρώτησε αν θέλω να αντιγράψω τον φάκελλο χωρίς κρυπτογράφηση με επιλογές ΝΑΙ και ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ τι κάνουμε εδώ;;

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Το Galaxy S απο την AT&T με ονομα Captivate "Λεπτοτερο και με ποιο καινουριο graphic controller"

http://techtacy.blogspot.com/2010/07/samsung-captivate-unboxing-video.html

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το έβγαλε αλλά τώρα έχω θέμα δεν αναγνωρίζει το adb-windows exe ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή μου λέει...

Στο βήμα που λέει : Κάντε το unzip σ' ένα φάκελο και ανοίξτε σε CMD τον φάκελο τι εννοεί ; το έχω κάνει unzip...τώρα που το θυμάμαι όταν το έκανα unzip μου έβγαλε το μήνυμα: Ενα πρόβλημα αποτρέπει την κρυπτογράφηση του φακέλου MACOSX και με ρώτησε αν θέλω να αντιγράψω τον φάκελλο χωρίς κρυπτογράφηση με επιλογές ΝΑΙ και ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ τι κάνουμε εδώ;;

 

O macosx είναι για υπολογιστές της apple, mac. Οπότε δε σ'ενδιαφέρει αυτο.... αλλά εγώ δε θυμάμαι να είχα κάτι τέτοιο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχει ελληνικά, το έχουν πει όλοι όσοι το έβαλαν. Μάλιστα έχει και ελληνικό πληκτρολόγιο στο swype.

 

 

 

Θεωρητικά ναι. Δηλαδή αν ξαναφλασάρεις το αρχικό σου firmware από πάνω, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Το πρόβλημα όμως είναι οτι δεν υπάρχει πουθενά για την ώρα το original firmware. Οπότε πρακτικά, οχι.

 

 

 

Δεν έχει σχέση αυτό. Γράφεις cmd στην αναζήτηση, και σου το βγάζει. Στα ελληνικά νομίζω λέγεται Γραμμή εντολών.

 

 

 

Τα windows είναι βασισμένα στο λειτουργικό της microsoft, το MS-DOS, και το 'cmd' είναι το παράθυρο για να βάζεις εντολές με το πληκτρολόγιο αντί να κλικάρεις με το ποντίκι. Παλιά όλα έτσι γίνονταν. Είναι το αντίστοιχο του terminal window στο linux. Όταν κάνεις cmd, θα σου βγεί το παράθυρο, με ένα C:\Users\(το όνομά σου)> (το αντίστοιχο του $ στο linux). Για να αλλάξεις directory, (φάκελο που λέει), η εντολή είναι cd. Αν δηλαδή έχεις κάνει unzip το android SDK που περιέχει το adb στο C:\androidsdk , κάνεις cd \ , και μετά cd androidsdk, και έτσι μπαίνεις στο φάκελο. Μετά με cd tools μπάινεις στον υποφάκελο tools, όπου είναι και το adb. Με dir βλέπεις τα περιεχόμενα του φακέλου.

 

Να πω κάτι εδώ, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω : Αν η γνώση σου στους υπολογιστές είναι τόσο περιορισμένη που δεν ξέρεις καν τί ειναι το command prompt, θα έλεγα να πείς σε κάποιον άλλον να σου το κάνει... μπορεί να κάνεις καμια ζημιά. Αν επιμένεις πάντως, θα βοηθήσω όσο μπορώ.

 

Οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σε command prompt αλλά από υπολογιστές κάτι ξέρω...αν δηλαδή το cmd είναι το command prompt οκ αυτό δεν το ήξερα άλλωστε είμαι και γέρος για τέτοια πράματα...θέλω να το παλέψω λίγο ακόμα όμως:)

 

EDIT : Λοιπόν έχουμε και λέμε το αρχείο μου κατέβηκε κατεθείαν σαν adb.zip και όχι σαν androidsdk, που αναφέρεις...το έχω σώσει σε ένα φάκελλο πάνω στο desktop ονόματι adb και το έχω κάνει unzip εκεί...τώρα;

Εχω μπει και στο cmd και έχω βάλει c\ εκει είμαι τώρα...

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σε command prompt αλλά από υπολογιστές κάτι ξέρω...αν δηλαδή το cmd είναι το command prompt οκ αυτό δεν το ήξερα άλλωστε είμαι και γέρος για τέτοια πράματα...θέλω να το παλέψω λίγο ακόμα όμως:)

 

EDIT : Λοιπόν έχουμε και λέμε το αρχείο μου κατέβηκε κατεθείαν σαν adb.zip και όχι σαν androidsdk, που αναφέρεις...το έχω σώσει σε ένα φάκελλο πάνω στο desktop ονόματι adb και το έχω κάνει unzip εκεί...τώρα;

Εχω μπει και στο cmd και έχω βάλει c\ εκει είμαι τώρα...

 

Ας συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση σε pm...να μη spamάρουμε το thread, νομίζω είναι καλύτερο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Ρωτησα κ πριν αλλα δεν απαντησε καποιος.Εγω εχω Μac υπολογιστη.

Επειδη θα σουταρω το iphone 3g κ μαλλον θα παρω το galaxy,ηθελα να μου πειτε αν συνδεεται με mac,κ πως γινονται οι αναβαθμισεις με το kies?Ευχαριστω πολυ.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Ρωτησα κ πριν αλλα δεν απαντησε καποιος.Εγω εχω Μac υπολογιστη.

Επειδη θα σουταρω το iphone 3g κ μαλλον θα παρω το galaxy,ηθελα να μου πειτε αν συνδεεται με mac,κ πως γινονται οι αναβαθμισεις με το kies?Ευχαριστω πολυ.:)

 

Tο Kies είναι για windows. Παρόλα αυτά διάβασα ότι συνδέεται το κινητό με USB με mac, αρκεί να έχεις ενεργοποιήσει το USB debugging. Και μπορείς να το ελέγξεις με adb.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

η bootcamp και windows...

για επαφες μην αγχωνεσαι ανεβασε τα ολα σε ενα gmail λογαριασμο και τα υπολοιπα τα αναλαμβανει το android κατι σαν το mobile me αλλα δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σε command prompt αλλά από υπολογιστές κάτι ξέρω...αν δηλαδή το cmd είναι το command prompt οκ αυτό δεν το ήξερα άλλωστε είμαι και γέρος για τέτοια πράματα...θέλω να το παλέψω λίγο ακόμα όμως:)

 

EDIT : Λοιπόν έχουμε και λέμε το αρχείο μου κατέβηκε κατεθείαν σαν adb.zip και όχι σαν androidsdk, που αναφέρεις...το έχω σώσει σε ένα φάκελλο πάνω στο desktop ονόματι adb και το έχω κάνει unzip εκεί...τώρα;

Εχω μπει και στο cmd και έχω βάλει c\ εκει είμαι τώρα...

 

βαλε το φακελο adb στο c:\ για ευκολια...

και πατα

cd adb

adb reboot recovery

 

καλο ειναι να εχεις περασει το android sdk για να εισαι σιγουρος οτι δεν σου λειπουν εντολες

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά γιατί να μην έχει?

 

Ναι νομίζω ότι θέλει διαφορετικό .pit . Αλλά σε όσους λειτούργησε λένε πολύ θετικά λόγια.

 

Γιατι εαν δεις τα codes τί σημαινει για καθε firmware θα δεις οτι δεν περιεχονται τα (el) σε αυτο λογικα. I9000XWJG5

 

XW = ?

 

Βεβαια μπορει να κανω λαθος αλλα αυτο καταλαβα.

 

 

EDIT: Επιβεβαιωσα για ελληνικη γλωσσα/Swype, κατεβασα και τα 2 .pit σε περιπτωση που κολλησει το ενα, και σε λιγο θα το αναβαθμισω.

 

Απο αυτα που διαβαζω σε αλλα φορουμ λενε οτι επιτελους παει πολυ πιο γρηγορα (χωρις να βλεπεις καθολου "μαυρο" σε ανοιγμα εφαρμογων) δηλαδη δεν κολλαει καθολου, αλλα πιο πολυ θελω να δω εαν ειναι καλυτερη η μπαταρια οπως λεει!

 

;)

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εαν δεις τα codes τί σημαινει για καθε firmware θα δεις οτι δεν περιεχονται τα (el) σε αυτο λογικα. I9000XWJG5

 

XW = ?

 

Βεβαια μπορει να κανω λαθος αλλα αυτο καταλαβα.

 

 

EDIT: Επιβεβαιωσα για ελληνικη γλωσσα/Swype, κατεβασα και τα 2 .pit σε περιπτωση που κολλησει το ενα, και σε λιγο θα το αναβαθμισω.

 

Απο αυτα που διαβαζω σε αλλα φορουμ λενε οτι επιτελους παει πολυ πιο γρηγορα (χωρις να βλεπεις καθολου "μαυρο" σε ανοιγμα εφαρμογων) δηλαδη δεν κολλαει καθολου, αλλα πιο πολυ θελω να δω εαν ειναι καλυτερη η μπαταρια οπως λεει!

 

;)

 

 

Μόλις το κατέβασα κι εγώ, το CSC είναι ευρωπαϊκο και μάλιστα multi CSC, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην έχει ελληνικά. Αντε δοκίμασέ το να μας πεις :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια φήμη ότι η Samsung θα στείλει upgrade επίσημα αυτή τη βδομάδα μέσω KIES, για την έκδοση JF6. Ας ελπίσουμε ότι είναι αλήθεια... και επιτέλους να μας λυθεί η απορία αν μπορεις να κάνεις upgrade σε modded rom επίσημα.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μολις την εβαλα. Περναω apps και contacts. Στην αρχη πηγα να το κανω με το 513.pit αλλα εκανε το update ανοιγε το κινητο μεχρι το σημα της samsung και κολλουσε εκει.

 

Εκανα ξανα firmware update με το 512.Pit και ολα καλα!

 

:) :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορες παρατηρησεις:

 

Πλεον δεν υπαρχει τιποτα ρωσικο (εφαρμογες κτλ οπως utalk και κατι αλλα) και απο την στιγμη που βαζω το pin αμεσως μπαινει στην home screen και γινονται πιο γρηγορα το "scan media" κτλ... σαν πρωτη ματια..

 

Θα δουμε με τις ωρες :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δόγκανε, βρήκες πουθενά ελληνικό swype?? :confused: Την πέρασα κι εγώ, αλλά νομίζω χάθηκε το ελληνικό swype! Υπάρχει μεν σαν επιλογές στις ρυθμίσεις, αλλά όταν πας να γράψεις μήνυμα δεν υπάρχει η επιλογή ενεργοποίησής του :confused:
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχει. Ολα ελληνικα! Μηπως δεν εκανες τιποτα σωστα; Μηπως περασες αλλη καταλαθος;

 

Επισης διορθωθηκε το "Θ" το κεφαλαιο, που το εγραφε σαν "U".

 

Πρωτες εντυπωσεις, πολυ γρηγορο! Κατεβαζα απο το μαρκετ 2-3 εφαρμογες, εκανε εγκατασταση, μιλουσα με ανοιχτη ακροαση ταυτοχρονα και ουτε ενα κολλημα. Εκανε κ εγκατασταση εφαρμογες τις οποιες κατεβαζε. Μονο οταν εκανε εγκατασταση για πολυ λιγο εκανε ενα "σπασιμο" (Παλια κολλουσε αρκετα δευτερολεπτα).

 

Και τοση ωρα μονο 4% επεσε η μπαταρια! Εκπληκτικο εαν συνεχισει ετσι.

 

Καλα ελεγαν στο xda απο τα γρηγοροτερα firmware Απο τοτε που βγηκε το τηλ...

 

Μενουν να δουμε τις επομενες μερες πως θα παει :) για καλυτερα συμπερασματα!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οταν φλασαρεις, βαζεις ΟΛΑ τα αρχεια στο odin? phone, CSC, modem ?

 

Εγω λεω να το ψαξεις καλυτερα

 

Στο τηλεφωνο τί σου λεει για εκδοσεις; Για γραψτα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια φήμη ότι η Samsung θα στείλει upgrade επίσημα αυτή τη βδομάδα μέσω KIES, για την έκδοση JF6. Ας ελπίσουμε ότι είναι αλήθεια... και επιτέλους να μας λυθεί η απορία αν μπορεις να κάνεις upgrade σε modded rom επίσημα.

 

Τέτοια θέλω να ακούω :lol:

ps

Να σε ευχαριστήσω και δημόσια για την πολύτιμη βοήθεια σου!

Τώρα είμαι root και εγώ !!:)

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρε παιδιά κάποιο site που να μας δίνει τι μπορούμε να κάνουμε όταν είμαστε root;

Εγώ για παράδειγμα αν θέλω να βγάλω μια ρώσικη εφαρμογή που έχω τι πρέπει να βάλω; Κάπου που να είναι μαζεμένα όλα αυτά;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...