Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tι να πω ρε παιδιά εγώ σε όλα τα iPhone έχω θήκη vaja και σίγουρα και στο 4...

 

Τώρα επειδή το παίρνω με επιδότηση και πούλημα του 3gs, θα κάνω την κίνηση όποτε έρθει και βλέπω το πως θα κινηθώ..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό αυτό που λές...

Στην αρχή έλεγαν όλοι ότι πρόβλημα θα έχουν οι αριστερόχειρες...

Εγώ πιστευω το αντίθετο...

Χθες είδα το κινητό στο mall σε επίδειξη,και είδα πώς δεν γ΄νεται με το ίδιο χέρι να το κρατάς και με το ίδιο να κάνεις κάτι στην οθόνη του.

Γι αυτό την σχισμή θα την καλύπτει ο δεξιόχειρας,επειδή θα το κρατάει με το αριστερό και θα παίζει με το δεξί.

Το θέμα είναι πώς στο mall δεν είχαν βάλει sim για να μπορέσουν όλοι να δοκιμάσουν το θέμα με την κεραία (και δεν πολυπιστεύω πώς είναι τυχαίο για να πώ την αλήθεια).

 

Ευριπίδη δεν το λες σωστά, το σωστό είναι : τυχαίο; δεν νομίζω!:lol:

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου και με τον Κώστα, μάλλον οι δεξιόχειρες θα έχουν θέμα, αν έχουν...

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

@CarpeNoctum

 

Ευχαριστούμε πολύ Νικο για την πληρεστατη περιγραφή της εμπειρίας σου κατά την ουσιαστική χρήση της συσκευής και όχι κατα την εργαστηριακη που λίγους χρήστες ενδιαφέρει.

 

Εγώ χαίρομαι και για κατι αλλο. Ως αριστεροχειρας κρατάω το τηλέφωνο με το δεξί για να πληκτρολογω με το αριστερό ;) ...

 

αυτο παλι τι σημαινει;

ειναι σαν να λεμε ενα αμαξι στα 100χλμ την ωρα ειναι σκοτωστρα αλλα αφου στην πολη παει μια χαρα δεν εχουμε προβλημα.( mercedes A class το τεστ του Ταρανδου.)

προφανως επαρχια δεν πηγαινετε ποτε.

 

δεν ειναι κακο αυτο αλλα να λεμε οτι ενδιαφερει λιγους το οτι χανει 20db ειδικα αν εχεις ηδη ελαχιστα αυτο το θεωρω υπερβολη.

 

τεσπα δεν ασχολουμαι αλλο.

ετσι και αλλιως ο,τι και να γινει θα βρισκονται παντα δικαιολογιες για την αποκτηση του.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι τι σημαινει;

ειναι σαν να λεμε ενα αμαξι στα 100χλμ την ωρα ειναι σκοτωστρα αλλα αφου στην πολη παει μια χαρα δεν εχουμε προβλημα.( mercedes A class το τεστ του Ταρανδου.)

προφανως επαρχια δεν πηγαινετε ποτε.

 

δεν ειναι κακο αυτο αλλα να λεμε οτι ενδιαφερει λιγους το οτι χανει 20db ειδικα αν εχεις ηδη ελαχιστα αυτο το θεωρω υπερβολη.

 

τεσπα δεν ασχολουμαι αλλο.

ετσι και αλλιως ο,τι και να γινει θα βρισκονται παντα δικαιολογιες για την αποκτηση του.

 

Δε νομίζω ότι συγκρίνουμε όμοια πράγματα με αυτό το παράδειγμα.

 

Για να γίνω πιο σαφής, δε με νοιάζει πόσα db χάνονται (αλήθεια πόσοι από τους χρήστες μιας συσκευής ξέρουν τι είναι τα decibel, πως μετριούνται και τι σχέση έχουν με την πραγματοποίηση μιας κλήσης ή τη διακοπή της; ) αλλά τι πιθανότητες έχω υπό συνθήκες πραγματικής χρήσης να μην μπορώ να κάνω/δεχτώ ένα τηλεφώνημα και αν οι πιθανότητες αυτές είναι περισσότερες ή λιγότερες από αυτές που ισχύουν για μια άλλη συσκευή.

 

Επίσης το μέτρο του σημαντικού είναι διαφορετικό για κάθε άνθρωπο και εφόσον πρόκειται για ενήλικες ο καθένας οφείλει να μετρήσει τις ανάγκες του, να βάλει τις προτεραιότητές του και να πράξει ανάλογα αγοράζοντας ή μη αγοράζοντας το οποιοδήποτε προϊόν.

 

Εννοείται ότι τα παραπάνω είναι γενικά και δεν απευθύνονται σε κανέναν προσωπικά αφού εκτιμώ ιδιαίτερα όλους τους τακτικούς "θαμώνες" αυτής της περιοχής :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοείται ότι τα παραπάνω είναι γενικά και δεν απευθύνονται σε κανέναν προσωπικά αφού εκτιμώ ιδιαίτερα όλους τους τακτικούς "θαμώνες" αυτής της περιοχής :)

 

εγώ σαν αριστερόχηρας (ζερβομπαρούτης λέγεται στα χωριά της Κρήτης...) το πήρα προσωπικά πάντως κ να προσέχεις πως εκφράζεσαι...:lol::wacko::lol:

 

Σ' αυτό που συμφωνώ με τον Δημήτρη είναι ότι απ την στιγμή που το πρόβλημα υπάρχει είναι θέμα συγκυρίων αν θα μπορείς να δέχεσαι κ να πραγματοποιείς κλήσεις χώρις πρόβλημα. Παράδειγμα ο Νίκος που δεν έχασε καμία ακόμα κ χώρις το bumper σε αντίθεση με το Χριστόφορο που έχανε κ με το bumper. Βέβαια αυτό που μου έκανε εντύπωση στα τεστ του Νικόλα ( τον οποίο νομίζω ότι όλοι θεωρούμε αρκέτα αξιόπιστο) ότι σε κάποια σημεία το 3gs είχε χειρότερο σήμα.

Πάντως σε μέρη όπως το Ρέθυμνο το θεωρρώ ρίσκο να γίνω beta tester..

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, μπορώ με βεβαιότητα να σου πω ότι τόσο στο σπίτι σου, όσο και εκεί που έμενα, το 3G σκότωνε. Απίστευτη κάλυψη σε όλο το σπίτι! Και γενικότερα, στο Ρέθυμνο, αν δεν έμπαινα στα πολύ στενά σοκάκια της Παλιάς Πόλης, είχα κανονικά 3G. Σε αντίθεση με την άθλια κάλυψη που έχω δει ότι έχει η Vodafone στο Ηράκλειο. Εδώ χάνω πολύ συχνά το 3G.

 

Και εκεί που εκνευρίζομαι ακόμα περισσότερο είναι ότι όταν έχω 3G, και είναι και full, μόλις ανοίγω τον safari, mail, Tapatalk ή ότι άλλο, αμέσως χάνεται όλο το 3G και όλο το σήμα γενικότερα, και το γυρνάει σε GPRS με μια μικρή μικρή γραμμούλα σήμα. Και μένει έτσι αρκετή ώρα. Άσχετα με το αν βρίσκομαι μέσα στο σπίτι ή σε μια πλατεία χωρίς εμπόδια.

 

Τουλάχιστον, από όσο έχω δει στις περιοχές που κινούμαι στην Αθήνα, είναι ικανοποιητικό το 3G. Στην Γλυφάδα τουλάχιστον, αρκετά σπάνια το χάνω. Ακόμα και μέσα στο σπίτι έχω πολύ καλή κάλυψη...

 

Αλλά edge είδα πρώτη φορά πριν από 3 εβδομάδες στο Ηράκλειο, και από τότε το βλέπω πολύ συχνά. Στο Ρέθυμνο ούτε μια φορά δεν το γύρισε!!!!

 

Γενικότερα είμαι όμως απογοητευμένος από την κάλυψη 3G της Vodafone. Τουλάχιστον, στον Διόνυσο που ήμασταν όλοι μαζί, μόνο ο Αρτέμης και εγώ δεν είχαμε 3G, και οι δύο συνδρομητές της Vodafone! Σε αντίθεση με τους υπόλοιπους της COTE που ήταν φουλ!!!!

Αλλά προς το παρόν δεν σκέφτομαι να φύγω από τον Voda. Ιδίως αν μου κάνει και μια ωραία προσφορά για το iPad...! :rolleyes:

Edited by soom
Link to comment
Share on other sites

Αλλά προς το παρόν δεν σκέφτομαι να φύγω από τον Voda. Ιδίως αν μου κάνει και μια ωραία προσφορά για το iPad...! :rolleyes:

 

Αλεξ θα συμφωνήσω ως προς το τελευταίο.... μη σου πω να τους πεις να μας κανούν διπλή....;);)

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ θα συμφωνήσω ως προς το τελευταίο.... μη σου πω να τους πεις να μας κανούν διπλή....;);)

 

Μιχάλη, για λόγους που δεν γνωρίζω επ'ακριβώς, οι τελευταίοι 3-4 λογαριασμοί μου έχουν έρθει αρκετά φουσκωμένοι. Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει ο...:X... γέρος ο διάολος αν δεν κάνουν καλή προσφορά. Θα πάω εκεί που θα μου δώσουν πιο φθηνά το iPad στο ίδιο πάγιο. Δεν έχω αγάπες ούτε με κρατάνε από τα...:X... @@...!:lol:

Link to comment
Share on other sites

επειδή βρήκα το 3GS σε καλή τιμούλα και δεν είμαι διαθετιμένος να δώσω τοσα λευτά για 4, έχει παρατηρήσει κανείς διαφορά στην ταχύτητα όταν πέρασε την 4 στο 3GS; γιατί σε 3G ήταν φρικιαστικά τα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
επειδή βρήκα το 3GS σε καλή τιμούλα και δεν είμαι διαθετιμένος να δώσω τοσα λευτά για 4, έχει παρατηρήσει κανείς διαφορά στην ταχύτητα όταν πέρασε την 4 στο 3GS; γιατί σε 3G ήταν φρικιαστικά τα πράγματα
φιλε μου προσωπικα δεν ειδα καμμια διαφορα ουτε στην ταχυτητα ουτε στην μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

επειδή βρήκα το 3GS σε καλή τιμούλα και δεν είμαι διαθετιμένος να δώσω τοσα λευτά για 4, έχει παρατηρήσει κανείς διαφορά στην ταχύτητα όταν πέρασε την 4 στο 3GS; γιατί σε 3G ήταν φρικιαστικά τα πράγματα

 

Αν και προς το παρόν είμαι λίγο αρνητικός κρατάω μια μικρή επιφύλαξη για ενα restore που θα κάνω μεθαύριο! Μετά θα έχω καλύτερη εικόνα!

Αλλά σαν γενικότερη εντύπωση είναι θετική για την συμπεριφορά του 3GS με την ios4!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ σαν αριστερόχηρας (ζερβομπαρούτης λέγεται στα χωριά της Κρήτης...) το πήρα προσωπικά πάντως κ να προσέχεις πως εκφράζεσαι...:lol::wacko::lol:

 

Σ' αυτό που συμφωνώ με τον Δημήτρη είναι ότι απ την στιγμή που το πρόβλημα υπάρχει είναι θέμα συγκυρίων αν θα μπορείς να δέχεσαι κ να πραγματοποιείς κλήσεις χώρις πρόβλημα. Παράδειγμα ο Νίκος που δεν έχασε καμία ακόμα κ χώρις το bumper σε αντίθεση με το Χριστόφορο που έχανε κ με το bumper. Βέβαια αυτό που μου έκανε εντύπωση στα τεστ του Νικόλα ( τον οποίο νομίζω ότι όλοι θεωρούμε αρκέτα αξιόπιστο) ότι σε κάποια σημεία το 3gs είχε χειρότερο σήμα.

Πάντως σε μέρη όπως το Ρέθυμνο το θεωρρώ ρίσκο να γίνω beta tester..

 

Εμένα πάντως με λέγανε μικρό "Ζερβοκουτάλα"

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα με λένε γενετικά ανώμαλο άτομο γιατί είμαι αμφιδεξια :p

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται σχετικά με το πρόβλημα του σήματος μιλάμε για επιδημία... :lol::lol::lol:

 

 

Ήταν να μην ακουστεί κάτι τέτοιο. Τώρα όλοι χουφτώνουν τα τηλέφωνά τους. :lol:

Πάντως πλάκα - πλάκα το Galaxy όπως φαίνεται και στο video δίνει ρεσιτάλ διεκδικώντας τα πρωτεία στην πτώση σήματος. Δεν προλαβαίνεις να το πιάσεις και πουφ, πάπαλα.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω για σενα η τους αλλους , αλλα εγω δεν χρησιμοποιω θηκη.

α ειμαι χαζος;

 

με την ιδια λογικη και οποιος εχει iPhone4 και του τελειωσει η μπαταρια και πρεπει να κανει μια επειγουσα κληση δεν μπορει να χρησιμοποιησει ενα πχ απλο κινητο γιατι δεν εχει sim adaptor.

αρα ειναι χαζος...

 

οσον αφορα το σημα δεν μας ειπες κατι νεο.

επιβεβαιωνεις αυτο που λεμε τοσο καιρο.

απλα το ᾽᾽στρογγυλευεις ᾽᾽λιγο με την γνωστη καραμελα ᾽᾽δεν εχει προβλημα στην καθημερινη χρηση.

Σε νησι δεν ειναι ετσι...δεν εχουμε και το καλυτερο σημα στα νησια μας ξερεις...

βεβαια ειμαι σιγουρος οτι εκει που μενεις και εδω που ειμαι (Μπολωνια) δεν εχουμε προβλημα...

 

αλλου ομως;;;;;

 

γι αυτο περιμενω να το δοκιμασω Κερκυρα οταν με το καλο θα ειμαι και τοτε θα εκφερω γνωμη.

τωρα ομως βλεπω το ποτηρι μισοαδειο.

 

ο,τι λεω το λεω με φιλικο τονο.

εξαλλου σε παρακολουθω και στο twitter. :)

 

Δημήτρη το "χαζός" ήταν με φιλικό τόνο. Προφανώς και δεν αναφερόταν στις νοητικές δυνατότητες κανενός. Προσωπικά δεν έχω κρατήσει ποτέ smartphone χωρίς κάποιου είδους θήκη.

 

Όσο για τα του σήματος δεν έχω κάτι άλλο να πω. Μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Ούτε τεχνικός είμαι ούτε τίποτα άλλο. Χρήστης είμαι και τίποτα περισσότερο. Δεν στρογγυλεύω τίποτα όμως. Γράφω αυτά που παρατηρώ. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα γιατί δε ζω εκεί.

 

Βρέθηκα σήμερα το απόγευμα μέσα σε ένα μαγαζί και είχα ένδειξη μιας μπάρας σε EDGE. Έπιασα τη συσκευή με το χαρακτηριστικό τρόπο και προφανώς έφτασα σε No Service. Έβαλα την κάρτα στο 3GS με το microsim to sim converter που έχω και στην αρχή έβλεπα No Service. Έπιασε σήμα μετά από κάνα 5λεπτο, μια γραμμή πάλι, αλλά μόλις πήγα να καλέσω έπεσε ξανά.

 

Βέβαια αυτό που μου έκανε εντύπωση στα τεστ του Νικόλα ( τον οποίο νομίζω ότι όλοι θεωρούμε αρκέτα αξιόπιστο) ότι σε κάποια σημεία το 3gs είχε χειρότερο σήμα.

 

Μιχάλη αυτό είναι γνωστό και γενική παραδοχή. Το iPhone 4 έχει καλύτερη λήψη από το 3GS γιατί η κεραία είναι εξωτερική και άρα όταν δεν υπάρχει η επαφή στο συγκεκριμένο σημείο έχεις καλύτερη απόδοση, κάτι το οποίο μπορεί κανείς να διαπιστώσει και με τις ταχύτητες των data.

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα σήμερα το απόγευμα μέσα σε ένα μαγαζί και είχα ένδειξη μιας μπάρας σε EDGE. Έπιασα τη συσκευή με το χαρακτηριστικό τρόπο και προφανώς έφτασα σε No Service. Έβαλα την κάρτα στο 3GS με το microsim to sim converter που έχω και στην αρχή έβλεπα No Service. Έπιασε σήμα μετά από κάνα 5λεπτο, μια γραμμή πάλι, αλλά μόλις πήγα να καλέσω έπεσε ξανά.

 

Νίκο, παρόλο που όπως λες δεν είσαι τεχνικός, η συγκεκριμένη δοκιμή είναι αυτό που θα έπρεπε όλοι τεχνικοί και δήθεν τεχνικοί να κάνουν. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες τέτοια ώρα, αλλά το πείραμά σου μου επιβεβαίωσε αυτά που είχα στο μυαλό μου όλο αυτό τον καιρό. Θα περιμένω μέχρι αύριο - μεθαύριο που θα έχω στα χέρια μου το τεσσάρι και μετά θα τα πούμε με λεπτομέρειες. Αν πάντως οι συγκεκριμένες παρατηρήσεις σου είναι ακριβείς, και δεν έχω λόγο φυσικά να αμφιβάλω, ίσως η Apple να μην έχει και τόσο άδικο στον ισχυρισμό πως ένα software patch μπορεί να "διορθώσει" την κατάσταση. ;)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ακόμα δεν έχω βρεθεί σε σημείο που να έχω πρόβλημα με το 4 και να μην έχω με το 3GS. Και όλες οι δοκιμές γίνονται με death grip που όπως έχω πει για μένα δεν είναι ο τρόπος που κρατάω τη συσκευή, αλλά αν γράψω κάτι τέτοιο θα πέσουν κάποιοι να με φάνε. Ναι γνωρίζω ότι εδώ στο Βέλγιο μπορεί να υπάρχει καλύτερη κάλυψη και υποδομές αλλά τι να κάνω; Εδώ μένω και εδώ κάνω τις δοκιμές μου.

 

Σήμερα πάντως διαβάσαμε ένα πολύ ωραίο. Το consumer reports που δεν προτείνει το iPhone 4 το έχει βαθμολογημένο ως το καλύτερο smartphone της αγοράς. Βέβαια δεν άργησε και η απάντηση στον τρόπο που έγιναν οι δοκιμές από το CR:

 

http://www.appleinsider.com/articles/10/07/13/radio_engineer_consumer_reports_iphone_4_testing_flawed.html

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πως καλύτερα ας μην δίνουμε σημασία Νίκο, τόσο στα reports του CR όσο και σε αυτά που τα αμφισβητούν. Προσωπικά δίνω σαφώς μεγαλύτερη σημασία στις αρνητικές ή θετικές χρηστικές παρατηρήσεις τις δικές σου και κάθε ειλικρινούς χρήστη, παρά στις μεγαλοστομίες και τις εικασίες φανατικών ή πολέμιων. :)
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτό που έδωσες Νίκο και ομολογώ ότι δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα.

Και συνεχίζω να μην ασχολούμαι μιας και μου προκαλεί εκνευρισμό η ολη κατάσταση. Και αρνούμαι να στηρίξω την μαζική υστερία ή να συμμετέχω και να αναπαράγω όλα αυτά. Διάβασα με ενδιαφέρον αυτά που εγραψες και δεν με ξάφνιασε κάτι. Εγραψες αυτά που πάνω-κάτω περίμενα να ακουσω.

 

Διάβασα και αυτά που έγραψε και ο Χριστόφορος με αντίστοιχο ενδιαφέρον αλλά με έκπληξη ως προς τα αποτελέσματα.

 

Τώρα θα περιμένω να διαβάσω και την γνώμη ενός επαγγελματία στις τηλεπικοινωνίες.

 

Και ίσως αργότερα να βγάλω και δικά μου συμπεράσματα αν το αποκτήσω!

 

Αλλά θα συνεχίσω να διαβάζω όλους απο εδώ που θα το πιάσουν στα χέρια τους. Αλλά όχι να το σφίγγουν έτσι ή αλλιώς και θα εοναι σαφώς πιο ψύχραιμοι με την ολη ισορια.

 

Αλλά δεν ξαναδιαβάζω τίποτα σε blog, sites. Ούτε πρόκειται να ξαναδώ κανένα βίντεο κανενός cr ή επιστήμονα.

 

Και πραγματικά απο τότε που αναφέρθηκε το θέμα με πιάνω συνέχεια να σκέφτομαι πως κρατάω το τηλέφωνο, να κοιτάζω πόσες μπάρες σήμα έχω και αν έχει κάποια επιρροή το χέρι μου. Εμμονή ιδέα έχει καταντήσει.

 

Αλλά στην τελική και τηλέφωνα παίρνεις και στο Ίντερνετ μπαίνεις και όλα καλά. Το αν δείχνει μια ή διακοσες γραμμές και αν χάνει δέκα ή ένα ή πεντακόσια decibel ποσώς με ενδιαφέρει. Εφόσον την δουλειά μου την κάνω...

Πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα του κατα γενική ομολογία ψύχραιμου και πιο αντικειμενικού (για εμένα σε σύγκριση με τα blogs/sites) Νικόλα. Προτιμώ να διαβάζω το CarpeNoctum.gr για εντυπώσεις σε μια εφαρμογή, για έναν οδηγό, για το πρόβλημα με το σήμα παρά κάποιο άλλο. Είναι πιο κοντά σε εμένα σαν χρήστης. Ξέρω τι θέλει και τι τον καλύπτει. Οπότε μπορώ να κρινω καλύτερα.

 

Θα καθόμαστε, ξαφνικά, να μετράμε ποσά db χάνει το τηλέφωνο αν το κρατάς με το δεξί, αν το πιανεις έτσι ή αλλιώς. Σε λίγο όλα τα τηλέφωνα θα βγουν προβληματικά γιατί όταν καλυπτεις πλήρως την πίσω επιφάνεια με τα δυο χέρια και το δεξί πόδι χάνει τρεις γραμμές σήμα (ή όπως είναι η νέα μόδα πλέον, 18.77db).

 

Αντε καληνύχτα!!! Μια ώρα το γράφω αυτό. Λίγο να διορθωσω ορθογραφία και μετά να σβησω κάποια που έγραφα, κουραστηκα!!!!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δίνω σαφώς μεγαλύτερη σημασία στις αρνητικές ή θετικές χρηστικές παρατηρήσεις τις δικές σου και κάθε ειλικρινούς χρήστη, παρά στις μεγαλοστομίες και τις εικασίες φανατικών ή πολέμιων. :)

 

Πες τα. Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο (που λέει και στο γνωστό βίντεο ο πρόεδρος του εδεσσαικου αν δεν κάνω λάθος!!!!! :lol: :lol:)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δδεν θελω να γραφω και πολλα πολλα γιατι με κατηγορανε και απο πανω επειδη λεμε αυτα που βλεπουμε. αλλα θελω να πω μερικα πραγματα.

 

το τηλεφωνο το εστειλα πισω Αγγλια και πηρα 2ο. στο διαστημα αυτο εφυγα απο το χωριο μου, ηρθε η micro-sim του παροχου μου και μετακομισα στο κεντρο της Λευκωσιας. Τα αποτελεσματα ειναι αρκετα καλυτερα. με κλειστο το 3G οπως και να κρατησω το τηλεφωνο το πολυ να πεσει μια γραμμη, το σημα ειναι συνεσως full. με ανοικτο το 3G μολις ακουμπισω το τηλεφωνο το σημα πεφτει στην 1 γραμμη (μερικες φορες και εντελως). Εδω να πω οτι data, wifi, κτλ δεν επηρεαζονται καθολου σε καμια περιπτωση.

 

Χθες επιστρεφοντας πισω στο χωριο (8 λεπτα απο το κεντρικο σημειο της Vodafone και το κεντρο) οπου δεν μπορεις να πεις οτι προκειται για απομακρη περιοχη αρχισαν το γνωστα προβληματα. Με κλειστο το 3G ημουν στην 1-2 γραμμες και ολα καλα, με ανοικτο το 3G δεν ειχα σημα ουτε για τηλεφωνο. Το βραδυ ξεκινησαμε για ταξιδι στην Λαρνακα. κατα την διαδρομη εκανα μερικες διαπιστωσεις. Το κινητο οταν ΔΕΝ το κρατας και οταν εχει καλο σημα η περιοχη ειναι πραγματικα πολυ καλυτερο απο το 3GS. Οταν το κρατας ομως το σημα πεφτει, ειναι γεγονος.

 

Σε κεντρικες περιοχες ομως με καλο σημα και με ΚΛΕΙΣΤΟ το 3G με κανενα τροπο δεν πεφτει το σημα. Αποδεδειγμενα το κινητο εχει πορβλημα και δεν εχει καμια σχεση με ελλατωματιεκς συσκευες η τετοια. Ειναι καθαρα θεμα σχεδιασμου και τοποθετηση της κεραιας. αυτο πιστευω και αυτο λεω μεσα απο την δικη μου εμπειρια....

 

Να αναφερω οτι σε ολες τις πιο πανω περιπτωσεις η χρηση της θηκης εκανε τα πραγματα παρα πολυ καλα, αφου ειτε με κλειστο η ανοιχτο το 3G και ειτε σε καλες η κακες περιοχες, το προβλημα σχεδον εξαφανιζοταν. οποτε καταλαμβαινουμε οτι κανενα software patch δεν μπορει να φτιαξει ενα προβλημα σαν αυτο. αλλιως δεν θα υπηρχε διαφορα με την χρηση της θηκης σωστα;

 

Δεν ενθαρυννω ουτε απονθαρυνω καποιον να αγορασει το 4αρι. ο καθε ενας με βαση την δικη του κριση περνει τις αποφασεις του. δεν θελω να σκεφθω τι πορβληματα μπορει να αντιμετωπισουν παιδια σε νησια η ακριτικες περιοχες... επισης δεν μπορω να υποχρεωσω καποιον λεγωντας του οτι πρεπει να αγορασεις θηκη για να μπορεις να χρησιμοποιεις κινητο 700 ευρω. αν ο αλλος θελει να το κρατα γυμνο και εχει χερια μαγνητες δικαιωμα του...

 

υ.γ οι διαπιστωσεις του Νικου μου εδωσαν ακομα μεγαλυτερη σιγουρια για τη εντυπωση που εχω για το iphone 4. προκειται για ενα τηλεφωνο σχεδιαστηκα οπως φαινεται λαθος, που αναλογος της περιοχης και του σηματος σου βγαζει το προβλημα η οχι. το γεγονος που αναφεραμε πιο πανω με την χρηση της θηκης ειναι ενδεικτικο.

 

υ.γ2. ουτε μιλησα για db, ουτε τπτ. ειμαι ενας απλος χρηστης iphone που απλα χρησιμοποιει το κινητο για κλησεις, ιντερνετ, εμαιλ, μουσικη.... κ οτι βλεπω το γραφω. αν αυτο ενοχλει καποιους δεν φταιω εγω αλλα ο μπαπμας Στηβ.

 

υ.γ3 χθες και ενω ημουν χαρουμενος οτι μπορει να πεφτουν οι γραμμες αλλα κληση δεν χανω εχασα την πρωτη μου κληση απο no service και ενω βρισκομουν ισως στον πιο πολυσυχναστο δρομο της Λευκωσιας.

 

 

παντα φιλικα

Χριστοφορος

Edited by christoforos258
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη αυτό είναι γνωστό και γενική παραδοχή. Το iPhone 4 έχει καλύτερη λήψη από το 3GS γιατί η κεραία είναι εξωτερική και άρα όταν δεν υπάρχει η επαφή στο συγκεκριμένο σημείο έχεις καλύτερη απόδοση, κάτι το οποίο μπορεί κανείς να διαπιστώσει και με τις ταχύτητες των data.

 

Νίκο δεν αναφέρομαι σε συνθήκες εργαστηρίου (δηλαδή το κιν ακίνητο κ απλή παρατήρηση των επιπέδων του σήματος) αλλά σε συνθήκες τηλεφωνήματος. Δηλαδή σε στιγμές που κρατάς το κιν στην "απαγορευμένη" στάση

 

Πες τα. Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο (που λέει και στο γνωστό βίντεο ο πρόεδρος του εδεσσαικου αν δεν κάνω λάθος!!!!! :lol: :lol:)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

;)

Σωστά τα λες! μια βδομάδα στην Κρήτη κ άρχισες να βλέπεις μπάλα , να παίζεις μπάλα κ στοίχημα .... κακές παρεές.....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εκτός από το σήμα του μελλοντικού μου iPhone 4, με απασχολεί και το τωρινό μου 3GS.

 

Μετά την εγκατάσταση του iOS 4.0 έχασα τα προγράμματα Πλοήγησης (σπασμένα).

 

Επειδή δεν θέλω να περιμένω μέχρι το JB για την iOS 4.0 ξέρει κανείς να μου πει ποιο πρόγραμμα να διαλέξω (iGO, Navigon, TomTom κλπ) ?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αν σκοπεύεις να αγοράσεις κάποιο και θες τη γνώμη μου, μην κοιτάξεις πέρα από Navigon. :)
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...