Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όποιος θέλει να εξαφανίσει το lag, βάζει τη ROM του Paul από Modaco, εφαρμόζει το patch για μεταφορά των data στο dbdata και στη συνέχεια το Autokiller με ρυθμίσεις optimal. Δεν έχω ξαναδεί lag και το κινητό πετάει.

 

Αυτό που αναφέρεις για data, dbdata, autokiller τα βάζεις εσύ ή είναι ενσωματωμένα από τον τύπο; σορρυ που σε πρήζω αλλά είμαι παντελώς άσχετος

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

http://img88.imageshack.us/img88/2483/updatepa.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Αυτά τα μικρά κολλήματα που κάνει θα διορθωθούν με επόμενες αναβαθμίσεις. Αν δεν μπορείς να περιμένεις κάνε αυτό που περιγράφω παραπάνω, δουλεύει τέλεια!

 

Να'σαι καλά :) Λίγο ανησυχητικό αυτό το cannot be updated, ελπίζω να μην ισχύει, γιατί δε θα μπορούμε να βάλουμε επίσημα firmwares της Samsung παρά μόνο αν βγούν στο samsung-firmwares. (Εμένα στο ίδιο σημείο λεει You already have the latest version, οχι cannot be updated...). Μάλλον θα περιμένω λίγο. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το GPS αλλά για την ώρα δεν το χρησιμοποιώ πολύ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οταν αρχιζεται μια κληση και ακουμπατε το κινητο στο αυτι, η οθονη κλεινει. ΜΕΤΑ οταν τελειωσει η κληση, ανοιγει η οθονη; Γιατι σε εμενα μενει κλειστει, και πρεπει να πατάω μιση ωρα τα κουμπια για να τερματισω την κληση!

Όταν το απομακρύνεις απο το αυτί σου πρέπει κανονικά να ανάβει πάλι :confused:

Καλημέρα μια βοήθεια

κατεβάζω το Kies από τη Samsung αλλά δεν κάνει εγκατάσταση μου κολάει μετά την επιλογή της γλώσσας. Το δοκίμασα και σε 7άρια και σε ΧΡ.

Καμμιά ιδέα;

Εμένα μου το έκανε στα 7 αυτό, για να συνεχίσω έπρεπε να απενεργοποιείσω το Enable Desktop Composition. Αλλα αποκελιεται να φταίει αυτό αν το δοκίμασες και στα XP :wacko:

Παιδιά μία απορία σχετικά με τα μηνύματα.Με ποιον τρόπο μπορώ να γράψω μήνυμα και να το αναγνωρίσει κανονικά με όσους χαρακτήρες χωράει για χρέωση ενός μηνύματος? Με κάθε τρόπο εισαγωγής έχει και άλλο αριθμό χαρακτήρων με αποτέλεσμα να μου έρχονται 2-3 αναφορές και να μην ξέρω για ποσά sms με χρεώνει τελικά.

Βάλε το Handcent και θα στέλνει κανονικά 160 χαρακτήρες :)

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις για data, dbdata, autokiller τα βάζεις εσύ ή είναι ενσωματωμένα από τον τύπο; σορρυ που σε πρήζω αλλά είμαι παντελώς άσχετος

 

Τα 2 πρώτα είναι ενσωματωμένα με ένα scriptaki από τον τύπο, αν και μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου, το τρίτο είναι application από το market, το κατεβάζεις εσύ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χτες ένα παιχνιδάκι της gameloft το nova και στην έκθεση μου έχει βγάλει μια φωτογραφία του παιχνιδιού και ένα mp4...τα σβήνω από εκεί αλλά όταν τρέχω το παιχνίδι μου τα ξαναβγάζει στην έκθεση...πως μπορώ να απαλλαγώ από αυτά;

 

EDIT

Ακυρο το έλυσα...

Πως το έλυσες; Εμένα μου έχει γεμίσει το gallery με φωτογραφίες από παιχνίδια και album covers από Mp3 :confused:

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Πως το έλυσες; Εμένα μου έχει γεμίσει το gallery με φωτογραφίες από παιχνίδια και album covers από Mp3 :confused:

 

Στο φάκελο που δε θες να βλέπει το gallery, βάλε ένα αρχείο με το όνομα .nomedia . Αυτό. Άδειο μέσα, απλά φτιάχτο στο notepad. (ή αν έχεις linux κάνε ένα touch)

(Μην ξεχάσεις την τελεία μπροστά).

 

Νάτο, σε attachment. Απλά βάλτο στο directory με τις εικόνες απ'τα παιχνίδια που δε θες να βγαίνουν στο gallery.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ελπίζω πως η Samsung ετοιμάζει ένα σοβαρό firmware γιατί μέχρι στιγμής είναι για τα πανηγύρια. Επιστρέφω στο Desire μιας και τα κολλήματα που τρώει η συσκευή είναι απελπιστικά. Θα την κρατήσω βέβαια γιατί αν λυθούν τα προβλήματα θα είναι η τέλεια συσκευή (μέχρι την επόμενη). Μακάρι να μπορέσουμε στο μέλλον με κάποια custom rom να φορτώσουμε και το Sense και πλέον θα είναι ο τέλειος συνδυασμός :cool:

 

Άσχετο:

Εχθές έμαθα πως amoled & super amoled οθόνες θα έχει μόνο η Samsung πλέον μιας και σταματάει να τις παρέχει σε άλλους κατασκευαστές, HTC για παράδειγμα, ή οποία θα εφοδιάζει πλέον τις συσκευές της (και τα μελλοντικά Desire) με Super TFT.. :worry:

 

παιδια μισο λεπτο γιατι θα τρελαθω. δεν ειναι καθολου λογικο καποιοι να λενε οτι ειναι το πιο φανταστικο κινητο που κυκλοφορει και καποιοι αλλοι να λενε οτι σερνεται και δεν παλευεται με τιποτε. τελικα το κινητο αξιζει τα λεφτα του η οχι; δυστυχως δν μπορω να παρω το desire γιατι δεν εχει tv-out ετσι κι αλλιως,αλλα σας παρακαλω μια αντικειμενικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μισο λεπτο γιατι θα τρελαθω. δεν ειναι καθολου λογικο καποιοι να λενε οτι ειναι το πιο φανταστικο κινητο που κυκλοφορει και καποιοι αλλοι να λενε οτι σερνεται και δεν παλευεται με τιποτε. τελικα το κινητο αξιζει τα λεφτα του η οχι; δυστυχως δν μπορω να παρω το desire γιατι δεν εχει tv-out ετσι κι αλλιως,αλλα σας παρακαλω μια αντικειμενικη αποψη.

 

Να σου πω την αποψη μου:

 

Ειχα πριν το iPhone 3GS.

 

Σε σχεση με το iPhone, το galaxy ειναι ισαξιο (σε ταχυτητα κτλ), εκτος απο λιγες φορες που τρωει κατι κολληματα (μερικων δευτερολεπτων, ΣΠΑΝΙΑ). Εγω πιστευω οτι καπου καπου ενα restart του κινητου ειναι καλο.

 

Επειδη τρεχουν απο πισω προγραμματα και δε κλεινουν, και επειδη ακομα εχει την 2.1 εκδοση android υπαρχουν καποια μικροκολληματα (πχ στο "τηλεφωνο" στα "αγαπημενα" (ποιους παιρνεις πιο συχνα τηλ)) Αλλα μην φανταστεις τιποτα σπουδαιο, σε καμια περιπτωση δεν ΣΕΡΝΕΤΑΙ!

 

Πιστευω καθε firmware που βγαινει το κανει και πιο smooth. Ειδικα εαν βγει το froyo και βλεπει τα 512 ram πιστευω θα πεταει το κινητο.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια μισο λεπτο γιατι θα τρελαθω. δεν ειναι καθολου λογικο καποιοι να λενε οτι ειναι το πιο φανταστικο κινητο που κυκλοφορει και καποιοι αλλοι να λενε οτι σερνεται και δεν παλευεται με τιποτε. τελικα το κινητο αξιζει τα λεφτα του η οχι; δυστυχως δν μπορω να παρω το desire γιατι δεν εχει tv-out ετσι κι αλλιως,αλλα σας παρακαλω μια αντικειμενικη αποψη.

Να σέρνεται, όχι, δεν σέρνεται. Το ότι τρώει μερικές φορές κώλυμα όταν πας να ανοίξεις μια εφαρμογή ισχύει, αν και με τα καινούρια firmware φαίνεται να γίνεται και καλύτερο.

 

Δεν έχω desire, αλλά από όσο έχω καταλάβει το desire όπως και το nexus one και τα άλλα android αποθηκεύουν τα data των εφαρμογών στην εσωτερική μνήμη, η οποία είναι μεν πολύ γρήγορη, αλλά περιορισμένη οπότε μπορείς να περάσεις περιορισμένες εφαρμογές.

 

Το Galaxy S από την άλλη, τα αποθηκεύει στην "εσωτερική" SD των 2GB που έχει. Περισσότερος χώρος, αλλά από ότι φαίνεται μικρότερη ταχύτητα.

Αυτό που κάνουν τα scripts του modaco είναι να μεταφέρουν τα data πάλι στην εσωτερική μνήμη, όπως στο desire. Και τότε όλοι λένε ότι το κινητό πετάει.

 

Μπορεί να λέω βλακείες, αλλα αυτό έχω καταλάβει μέχρι τώρα :p

 

Το περίεργο είναι βέβαια είναι γιατί η "εσωτερική" SD είναι αργή. Ίσως με μια class 6 sd και με app2sd να μην έχεις κανένα πρόβλημα.

Μακάρι όταν βγεί και το επίσημο firmware απο την samsung να έχει λυθεί, μιας και απο αυτά που γίνονται leaked έχει δείξει καλά δείγματα :)

Edited by georgios29

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε στα 7 αυτό, για να συνεχίσω έπρεπε να απενεργοποιείσω το Enable Desktop Composition. Αλλα αποκελιεται να φταίει αυτό αν το δοκίμασες και στα XP :wacko:

 

Μπράβο φίλε μου αυτό ηταν, νασαι καλά

Το PC μου είναι Win 7 και Xp σε DualBoot. Τώρα γιατί δεν έκανε εγκατάσταση σε ΧΡ ενας θεός ξέρει

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο που δε θες να βλέπει το gallery, βάλε ένα αρχείο με το όνομα .nomedia . Αυτό. Άδειο μέσα, απλά φτιάχτο στο notepad. (ή αν έχεις linux κάνε ένα touch)

(Μην ξεχάσεις την τελεία μπροστά).

 

Νάτο, σε attachment. Απλά βάλτο στο directory με τις εικόνες απ'τα παιχνίδια που δε θες να βγαίνουν στο gallery.

 

Ευχαριστώ πολύ, τέλεια δούλεψε :D

Δοκίμασα να το βάλω και στο φάκελο με την μουσική για να μην δείχνει τα album art στη gallery αλλά εξαφανίστηκε και η μουσική (να μου πεις, media είναι και αυτά :p)

Τουλάχιστον γλύτωσα απο τα άχρηστα images απο τα παιχνίδια :)

 

EDIT:

Το έλυσα το πρόβλημα με τα album art τελικά. Είχα κάνει copy φακέλους από τα windows με μουσική που ήταν γεμάτα με hidden images. Τα έσβησα όλα και άφησα μόνο μια με όνομα AlbumArt.jpg (με αυτό το όνομα δεν τις δείχνει στο gallery) και όλα είναι ok :)

Edited by georgios29

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο που δε θες να βλέπει το gallery, βάλε ένα αρχείο με το όνομα .nomedia . Αυτό. Άδειο μέσα, απλά φτιάχτο στο notepad. (ή αν έχεις linux κάνε ένα touch)

(Μην ξεχάσεις την τελεία μπροστά).

 

Νάτο, σε attachment. Απλά βάλτο στο directory με τις εικόνες απ'τα παιχνίδια που δε θες να βγαίνουν στο gallery.

 

Αυτό έκανα και εγώ το είδα σε ένα ξένο forum:)

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζουμε κάποιο νέο firmware και ξαναπερνάμε τα αρχεία μας από κάποιο backup μετά το τέλος της διαδικασίας όλα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως πριν;

Θέλω να πω εκτός των εφαρμογών τι γίνεται με τα widgets και τις ρυθμίσεις μας και γενικά με τις home οθόνες που έχουμε φτιάξει;

Πρέπει να τα ξαναφτιάξουμε από την αρχή;

Είναι εν ολίγοις χρονοβόρο;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν, σε περίπτωση που περάσω το πιο πρόσφατο firmware, θα συνεχίσω να έχω πρόσβαση στις ίδιες ακριβώς εφαρμογές του market(όπως π.χ. στα διάφορα ελληνικά πληκτρολόγια) ή θα αντιμετωπίσω πρόβλημα επειδή είναι ρωσική η έκδοση; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν, σε περίπτωση που περάσω το πιο πρόσφατο firmware, θα συνεχίσω να έχω πρόσβαση στις ίδιες ακριβώς εφαρμογές του market(όπως π.χ. στα διάφορα ελληνικά πληκτρολόγια) ή θα αντιμετωπίσω πρόβλημα επειδή είναι ρωσική η έκδοση; :confused:

No problem...;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

παιδια μισο λεπτο γιατι θα τρελαθω. δεν ειναι καθολου λογικο καποιοι να λενε οτι ειναι το πιο φανταστικο κινητο που κυκλοφορει και καποιοι αλλοι να λενε οτι σερνεται και δεν παλευεται με τιποτε. τελικα το κινητο αξιζει τα λεφτα του η οχι; δυστυχως δν μπορω να παρω το desire γιατι δεν εχει tv-out ετσι κι αλλιως,αλλα σας παρακαλω μια αντικειμενικη αποψη.

H συσκευή θα κυκλοφορήσει περίπου στις 15-20/07 αρχικά και για ένα μήνα αποκλειστικά από την κοσμοτέ. Μέχρι τότε σίγουρα θα βγει μια έκδοση πιο σταθερή που θα λύνει κάποια βασικά σοβαρά θέματα που έχει η συσκευή. Έτσι τουλάχιστον θέλω να ελπίζω. Και βέβαια με το froyo θα δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες. Δεν θα πρότεινα σε κάποιον να βιαστεί να το πάρει τώρα (από από το εξωτερικό) μιας και θα ξενερώσει, εκτός αν του αρέσει να πειραματίζεται με διάφορες custom εκδόσεις:)

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση ;)

 

Όντως, έχω κανονικά πρόσβαση αλλά το καλύτερο είναι ότι με το πιο πρόσφατο firmware είναι ενσωματωμένο το ελληνικό πληκτρολόγιο όπως έχει προαναφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση ;)

 

Όντως, έχω κανονικά πρόσβαση αλλά το καλύτερο είναι ότι με το πιο πρόσφατο firmware είναι ενσωματωμένο το ελληνικό πληκτρολόγιο όπως έχει προαναφερθεί.

 

Δεν πρόλαβα να απαντήσω. Έχεις σίγουρα κανονικά πρόσβαση, χωρίς να κάνεις τίποτα; Έχει αναφερθεί ότι χάνεται η πρόσβαση σε copy protected apps με τα καινούρια firmwares. Δοκίμασε ξέρω γω να βρεις τα παιχνίδια της gameloft, τα βλέπεις όλα; Ή ένα άλλο συγκεκριμένο που αναφέρουν στους xda, το mlb.com at bat (baseball πρόγραμμα αμερικάνικο).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φιλε με το IPHONE 3GS επειδη εγω εχω ακομα το iphone 3g σε σχεση οσο αφορα την ανταποκριση σαν touch και τον ηχο οταν χτυπαει ειναι καθαρος η σαν χαλασμενο ηχειο οπως πολυ καλα γνωριζεις για το iphone. Σε ρωταω γιατι σκεφτομαι να το παρω. Ευχαριστω πολυ.
Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ μέσο του galaxy να μπω στο κανονικό http://www.facebook.com και όχι μόνο στο m.facebook που είναι η mobile έκδοση.

Επίσης γίνεται να τρέξω applications (games) όπως castle age κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ μέσο του galaxy να μπω στο κανονικό http://www.facebook.com και όχι μόνο στο m.facebook που είναι η mobile έκδοση.

Επίσης γίνεται να τρέξω applications (games) όπως castle age κτλ?

 

 

Δεν εχει σχεση το galaxy για το εαν μπεις στο κανονικο fb ή οχι. Απλως οταν μπεις στην mobile εκδοση του, κατω κατω εχει επιλογη που λεει "Πληρης ιστοσελιδα". Πατας εκει και γινεται κανονικη η σελιδα.

 

Το παιχνιδι δεν το ξερω, αλλα μπορεις να εγκαταστησεις παιχνιδια που ειναι γραμμενα για Android λειτουργικο.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

H συσκευή θα κυκλοφορήσει περίπου στις 15-20/07 αρχικά και για ένα μήνα αποκλειστικά από την κοσμοτέ. Μέχρι τότε σίγουρα θα βγει μια έκδοση πιο σταθερή που θα λύνει κάποια βασικά σοβαρά θέματα που έχει η συσκευή. Έτσι τουλάχιστον θέλω να ελπίζω. Και βέβαια με το froyo θα δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες. Δεν θα πρότεινα σε κάποιον να βιαστεί να το πάρει τώρα (από από το εξωτερικό) μιας και θα ξενερώσει, εκτός αν του αρέσει να πειραματίζεται με διάφορες custom εκδόσεις:)

 

επισης αν θελει να το παρει καμια 100αρα φθηνοτερα...γιατι η κοσμοτε θα βαρεσει στο ψαχνο οπως συνηθως. δηλαδη αν δεν θελω να βαλω custom rom δεν γινεται να το παρω φθηνοτερα απο εξω και να του περασω την καινουρια επισημη ρομ μολις βγει;

Link to comment
Share on other sites

επισης αν θελει να το παρει καμια 100αρα φθηνοτερα...γιατι η κοσμοτε θα βαρεσει στο ψαχνο οπως συνηθως. δηλαδη αν δεν θελω να βαλω custom rom δεν γινεται να το παρω φθηνοτερα απο εξω και να του περασω την καινουρια επισημη ρομ μολις βγει;

Εννοειται οτι μπορεις

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με το IPHONE 3GS επειδη εγω εχω ακομα το iphone 3g σε σχεση οσο αφορα την ανταποκριση σαν touch και τον ηχο οταν χτυπαει ειναι καθαρος η σαν χαλασμενο ηχειο οπως πολυ καλα γνωριζεις για το iphone. Σε ρωταω γιατι σκεφτομαι να το παρω. Ευχαριστω πολυ.

 

Αν και δεν απεθυνθηκες σε εμένα θα σου απαντήσω γιατί έχω και τα δύο.

Ο ήχος κλήσης καθαρότατος και δυνατός, το touch πολύ καλό δεν ξέρω αν είναι εφάμιλο με το iphone αλλά δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα (αν είχες ποτέ δουλέψει σε WM κινητά, το touch του είναι κλάσεις ανώτερο)

Βέβαια σε εμένα μου έλειψαν σε σχέση με το iphone οι εφαρμογές που είχα, το safari που προσωπικά θεωρώ τον καλύτρο browser, και το music player.

Εκεί που συναντώ σοβαρά προβήματα με το galaxy είναι στην επικοινωνία του με τον υπολογιστή (συνδέεται όποτε αυτό νομίζει και θέλει με το Kies... και το έχω δοκιμάσει σε 3 υπολογιστές)

Βέβαια αυτά είναι προσωπική μου άποψη

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...