Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιχάλη είναι πολύ όμορφη συσκευή, όμως δεν έπεσα και "ξερός" από πλευράς κυρίως ταχύτητας. Τα 5-10 λεπτά βέβαια που "παίξαμε" ο καθένας δεν είναι αρκετά για να βγάλει προφανώς κάποιος συμπεράσματα. Νομίζω ότι κάποιος που έχει 3Gs με iOS4 μπορεί και να ζήσει χωρίς αυτό, εκτός και αν θέλει να έχει το απόλυτα καλύτερο τηλέφωνο από πλευράς οθόνης και σχεδιασμού.

 

Το σίγουρο είναι ότι όσο και αν το "πασπατέψαμε" δεν καταφέραμε να το κάνουμε να χάσει το σήμα της Cosmote.

 

Κωστα σε σχεση με το ipad πως το ειδες σε ταχυτητα? γιατι τουλαχιστον στις δοκιμες που εκανα στο ανοιγμα ιδιων εφαρμογων τστο 3gs και στο ipad ταυτοχρονα, η διαφορα ηταν μεγαλη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

[ame=www.youtube.com/watch?v=q0sQiaY21PE]YouTube- iPhone 4 signal test @ Cosmote[/ame] Edited by koukoulakis

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Κωστα σε σχεση με το ipad πως το ειδες σε ταχυτητα? γιατι τουλαχιστον στις δοκιμες που εκανα στο ανοιγμα ιδιων εφαρμογων τστο 3gs και στο ipad ταυτοχρονα, η διαφορα ηταν μεγαλη.

 

Δεν το είδα τόσο γρήγορο Κώστα, αλλά δεν είναι και απόλυτα συγκρίσιμο (άλλη οθόνη, άλλη μνήμη) και ούτε έγινε "επιστημονική" μέτρηση. Τη "σπιρτάδα" του iPad δεν την έχει, είναι πιο κοντά σε ένα πιο γρήγορο 3Gs στα 5-10 λεπτά που έπαιξα μαζί του.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

 

Ενδιαφερον. Βεβαια το οτι παρουσιαζεταιθ σε διαφορες συσκευες το προβλημα του σηματτος δεν παευει να ειναι προβλημα. Ας δουμε την εξελιξη της ιστοριας :worry:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον. Βεβαια το οτι παρουσιαζεταιθ σε διαφορες συσκευες το προβλημα του σηματτος δεν παευει να ειναι προβλημα. Ας δουμε την εξελιξη της ιστοριας :worry:

 

Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά κύριε Πτέραρχε, απλώς υπάρχει και το σύνδρομο της "μεγαλοποίησης" των θεμάτων γιατί ως συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον. Βεβαια το οτι παρουσιαζεταιθ σε διαφορες συσκευες το προβλημα του σηματτος δεν παευει να ειναι προβλημα. Ας δουμε την εξελιξη της ιστοριας :worry:

 

Εσενα τι σε στεναχωρει? θα εχεις το Android για ομιλια :lol::p:rolleyes:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εσενα τι σε στεναχωρει? θα εχεις το Android για ομιλια :lol::p:rolleyes:

 

Ετσι. Το Legend για ομιλια και το iphone 4 για να παιζω :p

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Μιχάλη είναι πολύ όμορφη συσκευή, όμως δεν έπεσα και "ξερός" από πλευράς κυρίως ταχύτητας. Τα 5-10 λεπτά βέβαια που "παίξαμε" ο καθένας δεν είναι αρκετά για να βγάλει προφανώς κάποιος συμπεράσματα. Νομίζω ότι κάποιος που έχει 3Gs με iOS4 μπορεί και να ζήσει χωρίς αυτό, εκτός και αν θέλει να έχει το απόλυτα καλύτερο τηλέφωνο από πλευράς οθόνης και σχεδιασμού.

 

Το σίγουρο είναι ότι όσο και αν το "πασπατέψαμε" δεν καταφέραμε να το κάνουμε να χάσει το σήμα της Cosmote.

μια απο τα ιδια κωστα;)ισως βεβαια παιζει ρολο οτι ειμαι κατοχος iphone μονο 20 μερες,δεν ξερω αν το ειχα κανενα χρονο το 3gs θα ελεγα τα ιδια,παντως αν καποιος θελει να παρει iphone φυσικα καλυτερα ειναι να παρει το νεο κα ιακομα καλυτερα να κανει λιγο υπομονη για να δει που θα παει το θεμα με το σημα,παντως σημερα οσο και να προσπαθησαμε στην συναντηση δεν το εχασε,πραγματικα δεν ξερω τι να πω για αυτο!!!υπαρχουν βιντεο που δειχνουν οτι το χανει και αλλα που δειχνουν οτι ειναι οκ!!ειναι να σε πιανει τρελα τελικα:confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια κωστα;)ισως βεβαια παιζει ρολο οτι ειμαι κατοχος iphone μονο 20 μερες,δεν ξερω αν το ειχα κανενα χρονο το 3gs θα ελεγα τα ιδια,παντως αν καποιος θελει να παρει iphone φυσικα καλυτερα ειναι να παρει το νεο κα ιακομα καλυτερα να κανει λιγο υπομονη για να δει που θα παει το θεμα με το σημα,παντως σημερα οσο και να προσπαθησαμε στην συναντηση δεν το εχασε,πραγματικα δεν ξερω τι να πω για αυτο!!!υπαρχουν βιντεο που δειχνουν οτι το χανει και αλλα που δειχνουν οτι ειναι οκ!!ειναι να σε πιανει τρελα τελικα:confused::confused:

 

Ναι Γιάννη, για να μην παρεξηγηθώ η συσκευή φαίνεται εξαιρετική, απλώς έχουμε χάσει πια το "wow effect" που είχαμε βιώσει το 2007.

 

Όσο για το σήμα, αν προσέξεις διαχρονικά κάθε φορά που βγαίνει νέο iPhone υπάρχουν 1-2 θέματα που μεγεθύνονται για να είμαστε σε συζήτηση (π.χ. ρωγμές στο κέλυφος, διάχυση φωτός στα πλαϊνά της οθόνης, κίτρινες πλάτες στα λευκά τηλέφωνα κλπ, κλπ)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
ακριβως κωστα,προσωπικη μου γνωμη οτι σε 2-3 παρτιδες και ισως με καμμια αναβαθμιση δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα,οσοι θελουν να το παρουν ας κανουν λιγο υπομονη για να δουμε πως θα πανε τα πραγματα;)
Link to comment
Share on other sites

kklog ναι αλλα αυτο ειναι σοβαρο...

 

παιζεις πχ ενα παιχνιδακι...

και χανεις κληση...

δεν παει ετσι...

ΠΡΕΠΕΙ να το φτιαξουν και θα το φτιαξουν...

 

lagoudakis απολυτα συμφωνος μαζι σου...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
kklog ναι αλλα αυτο ειναι σοβαρο...

 

παιζεις πχ ενα παιχνιδακι...

και χανεις κληση...

δεν παει ετσι...

ΠΡΕΠΕΙ να το φτιαξουν και θα το φτιαξουν...

 

lagoudakis απολυτα συμφωνος μαζι σου...

ακριβως Δημητρη,ολα θα ειναι οκ σε λιγο καιρο:)
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη είναι πολύ όμορφη συσκευή, όμως δεν έπεσα και "ξερός" από πλευράς κυρίως ταχύτητας. Τα 5-10 λεπτά βέβαια που "παίξαμε" ο καθένας δεν είναι αρκετά για να βγάλει προφανώς κάποιος συμπεράσματα. Νομίζω ότι κάποιος που έχει 3Gs με iOS4 μπορεί και να ζήσει χωρίς αυτό, εκτός και αν θέλει να έχει το απόλυτα καλύτερο τηλέφωνο από πλευράς οθόνης και σχεδιασμού.

 

Το σίγουρο είναι ότι όσο και αν το "πασπατέψαμε" δεν καταφέραμε να το κάνουμε να χάσει το σήμα της Cosmote.

 

Νομίζω ότι ο σκοπός της Apple δεν είναι να δώσει κάποιος το 3GS και να πάρει το 4. Όπως είχε πει ο Περικλής πολύ εύστοχα σε μια συζήτηση που είχαμε, η Apple χτίζει το brand loyalty. Έφτιαξε μια συσκευή που σε κάνει αν είχες iPhone, όταν θα σου έρθει η επόμενη αναβάθμιση να σε κάνει να πάρεις iPhone πάλι.

 

υπολογιζω Αυγουστο Ελλαδα αν ερθει να ειναι τελειο....

 

Δε νομίζω ότι θα είναι Αύγουστο στην Ελλάδα Δημήτρη. Στο Βέλγιο που είναι στην επόμενη φουρνιά η Mobistar λέει για τέλη Ιουλίου/αρχές Αυγούστου οπότε σίγουρα θα πάει ένα μήνα μετά η επόμενη φουρνιά χωρών.

Link to comment
Share on other sites

Αντε για να ευθυνμησουμε λιγακι http://www.pestaola.gr/java-4-ever/ :p

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο σκοπός της Apple δεν είναι να δώσει κάποιος το 3GS και να πάρει το 4. Όπως είχε πει ο Περικλής πολύ εύστοχα σε μια συζήτηση που είχαμε, η Apple χτίζει το brand loyalty. Έφτιαξε μια συσκευή που σε κάνει αν είχες iPhone, όταν θα σου έρθει η επόμενη αναβάθμιση να σε κάνει να πάρεις iPhone πάλι.

 

Συμφωνώ Νίκο, στο κάτω κάτω χωρίς "wow effect" κάνουμε πιο συνειδητές και όχι θυμικές επιλογές ;)

 

kklog ναι αλλα αυτο ειναι σοβαρο...

 

παιζεις πχ ενα παιχνιδακι...

και χανεις κληση...

δεν παει ετσι...

ΠΡΕΠΕΙ να το φτιαξουν και θα το φτιαξουν...

 

lagoudakis απολυτα συμφωνος μαζι σου...

 

Μα Δημήτρη, αυτό δεν γινόταν (και γίνεται) κατά κόρο με το 2G, καθως και με το 3G/3Gs και με πολλά άλλα τηλέφωνα "εντάσεως δεδομένων" όταν χρησιμοποιούσαν το δίκτυο GPRS που μοιραζόταν το ίδιο κανάλι φωνής και δεδομένων; Εδώ έχει αναχθεί σε μείζον ζήτημα χωρίς καλά καλά να έχει κυκλοφορήσει η συσκευή στην αγορά.

Edited by nervous

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο (εκτίμηση από τα 2 πρώτα γράμματα του ψευδωνύμου σου - με διορθώνεις αν κάνω λάθος!)

 

Θα ήθελα να προσθέσω ότι φαίνεται επίσης πως το νέο λειτουργικό είναι τελικά πολύ βαρύ για το 3G όπου αρκετές λειτουργίες (άνοιγμα καταλόγου, email, κλπ) καθυστερούν σημαντικά σε σύγκριση με την 3. Χ έκδοση.

 

Κι εγώ το περίμενα Κώστα ότι θα είναι βαρύ το 4 για το 3G μου, αλλά η υποστήριξη φακέλων έκανε την αναβάθμιση αναγκαία. Δεν λέω ότι τώρα έγινε αργό, αλλά είναι κάτι που μάλλον έγινε σταδιακά στις τελευταίες αναβαθμίσεις (μετά την 3.0 ίσως).

 

Από την άλλη, οι εφαρμογές συνεχώς αναβαθμίζονται για να είναι συμβατές με την τελευταία έκδοση iOS που κυκλοφορεί και επομένως είναι ανέφικτο να μένει κάποιος σε μια παλιά έκδοση του λειτουργικού. Το είχα πει και παλιότερα- ο ιδανικός χρόνος αναβάθμισης του iPhone είναι στα 2 χρόνια. Σε... ιδανικές συνθήκες βέβαια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα τόσο γρήγορο Κώστα, αλλά δεν είναι και απόλυτα συγκρίσιμο (άλλη οθόνη, άλλη μνήμη) και ούτε έγινε "επιστημονική" μέτρηση. Τη "σπιρτάδα" του iPad δεν την έχει, είναι πιο κοντά σε ένα πιο γρήγορο 3Gs στα 5-10 λεπτά που έπαιξα μαζί του.

 

Αυτό έχει παρατηρηθεί κι απο άλλους χρήστες,Κώστα κι έρχεται προς επίρρωση των φημολογιών που κάνουν λόγο για χρονισμό του κεντρικού επεξεργαστή του Α4,στα 800MHz.

 

Γενικά πάντως η απόδοση του δεν προβληματίζει,έτσι? Αν κινείται στα επίπεδα του 3GS,τότε νομίζω οτι είναι ΟΚ.

 

+μπράβο για την κάλυψη του event μεσω qik

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου έχει παραδοθεί ήδη στο Παρίσι. Δυστυχώς η φίλη λόγω δουλειάς δε μπορεί να το στείλει αύριο, οπότε θα φύγει Τετάρτη από εκεί και θα το έχω Πέμπτη. Υπομονή ως γνωστόν δεν υπάρχει...
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση,αν το παρω το κινητο απο το ebay τι γινεται με την εγγυση?Την δεχονται στην Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Η συσκευή μου έχει παραδοθεί ήδη στο Παρίσι. Δυστυχώς η φίλη λόγω δουλειάς δε μπορεί να το στείλει αύριο, οπότε θα φύγει Τετάρτη από εκεί και θα το έχω Πέμπτη. Υπομονή ως γνωστόν δεν υπάρχει...
υπομονη νικο,σε καταλαβαινω απολυτα,και εγω οταν περιμενω κατι ετσι κανω:(

 

Αυτό έχει παρατηρηθεί κι απο άλλους χρήστες,Κώστα κι έρχεται προς επίρρωση των φημολογιών που κάνουν λόγο για χρονισμό του κεντρικού επεξεργαστή του Α4,στα 800MHz.

 

Γενικά πάντως η απόδοση του δεν προβληματίζει,έτσι? Αν κινείται στα επίπεδα του 3GS,τότε νομίζω οτι είναι ΟΚ.

 

+μπράβο για την κάλυψη του event μεσω qik

πιστευω οτι ο χρονισμος εχει γινει για να μην τρωει την μπαταρια,μπορει να κανω και λαθος:O(παλι διπλο ποστ εκανα:mad: ) Edited by lagoudakis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει παρατηρηθεί κι απο άλλους χρήστες,Κώστα κι έρχεται προς επίρρωση των φημολογιών που κάνουν λόγο για χρονισμό του κεντρικού επεξεργαστή του Α4,στα 800MHz.

 

Γενικά πάντως η απόδοση του δεν προβληματίζει,έτσι? Αν κινείται στα επίπεδα του 3GS,τότε νομίζω οτι είναι ΟΚ.

 

+μπράβο για την κάλυψη του event μεσω qik

 

Οδυσσεα νομιζω πως ετσι ειναι. Ειτε γιατι λογο περιορισμενου χωρου θα υπηρχαν προβληματα υπερθερμανσης αλλα και αυξημενης καταναλωσης σε μια μικροτερη μπαταρια.

Σε συζητηση που ειχε γινει παλιοτερα οταν ανακοινωθηκε το ipad και μαθαμε οτι και το iPhone θα φορα τον ιδιο επεξεργαστη ειχα εκφρασει την αποψη οτι δεν θα μπορεσει να εχει την ιδια αποδωση.

Επειτα μην ξεχναμε τις επιπλεον λειτουργιες του iPhone που ειναι ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Tο οτι διαθετει διπλασια ram δεν λεει τιποτα γιατι αυτη απαιτηται για οσα επιπλεον κανει σαν συσκευη.

H βιντεοκοπιση απο μονη της εχει τεραστιες απαιτησεις.

 

H γνωμη μου ειναι οτι η ποιοτητα κατασκευης, η οθονη, η φωτογραφια και το βιντεο θα το κρατησουν στην κορυφη, αφου τον οκτωβριο τα Κορεατικα Droid θα ειναι ακομα πιο γρηγορα. (Και τωρα οπως εχουν τα πραγματα μαλλον ειναι πιο γρηγορα).

 

Φυσικα για οσους ειμαστε fun της φιλοσοφιας που εχει η Apple στις συσκευες της δεν θα εχει πολυ σημασια.

Ξερω οτι συντομα θα εχουμε και tablet με droid αλλα παρολο που τα νουμερα των spects θα ειναι πολυ μεγαλυτερα απο το ipad, το προτιμησα γιατι μου κανει οπως και το macbook μου, συσκευη που θα ειναι μεσα στα πραγματα για μια 3ετια στα σιγουρα συν την ποιοτητα κατασκευης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση,αν το παρω το κινητο απο το ebay τι γινεται με την εγγυση?Την δεχονται στην Ελλαδα?

 

Όχι, η εγγύηση του iPhone ισχύει μόνο στη χώρα αγοράς του.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου έχει παραδοθεί ήδη στο Παρίσι. Δυστυχώς η φίλη λόγω δουλειάς δε μπορεί να το στείλει αύριο, οπότε θα φύγει Τετάρτη από εκεί και θα το έχω Πέμπτη. Υπομονή ως γνωστόν δεν υπάρχει...

 

Πιστεύω οτι είναι γλυκια η αναμονή,Νίκο.;)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, η εγγύηση του iPhone ισχύει μόνο στη χώρα αγοράς του.

Ευχαριστω,γενικα σε ολα τα κινητα ισχυει αυτο ή μονο στα iphone?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...