Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συμφωνω απολυτα μαζι σου και περα απο αυτο να γινει ενα topic που να μας εξηγει με οδηγο πως να κανουμε root...να μας δινει ισως και ιδεες για το τι μπορουμε να κανουμε εφοσον κανουμε root..πως κανουμε flash και γενικα να ασχολειται με τις hackαριες...εγω π.χ. που αυτη τη στιγμη εχω symbian βρηκα κανονικα εδω topic με οδηγο για το πως να hackαρω τη συσκευη μου...να περασω μεσα σπασμενα προγραμματα για gps,να ξεκλειδωσω to gps,και πολλα πολλα αλλα...πιστευω ενα αντιστοιχο θεμα για android ειναι MUST!:D

 

Συμφωνώ κι εγώ γιατί αύριο το παίρνω και δεν έχω ιδέα από root κτλ. Και το είχα και απορία κιόλας. Τι είναι τελικά το root? Σαν να αλλάζεις rom σε windows mobile?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτο το froyo οταν ερθει με το καλο πως μπαινει στο κινητο; Μεσα απο το κινητο μεσω καποιας αναβαθμισης λογισμικου που λογικα θα εχει σε καποιο υπομενου του ή μεσω υπολογιστη οπως γινεται πχ το φλασαρισμα καινουριου firmware?
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα κι εγώ. Το έχω βάλει για πρώτη φορά στη φόρτιση. Κάνει να το ανοίξω όσο είναι στη φόρτιση ή να περιμένω να τελειώσει?
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που είδα και μου άρεσε είναι ότι τα μηνύματα αποθηκεύονται κάπου κεντρικά και μετά μπορείς να βάλεις όποιο πρόγραμμα θες να τα δεις, χωρίς να χάνονται μεταξύ προγραμμάτω..

 

 

Ερώτηση: Πως μπορώ να βάλω το Handcent default???

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που είδα και μου άρεσε είναι ότι τα μηνύματα αποθηκεύονται κάπου κεντρικά και μετά μπορείς να βάλεις όποιο πρόγραμμα θες να τα δεις, χωρίς να χάνονται μεταξύ προγραμμάτω..

 

 

Ερώτηση: Πως μπορώ να βάλω το Handcent default???

Δοκίμασε να πας στα settings, manage applications, απο το menu διάλεξε filter all για να τα δεις όλα, μετα διάλεξε Messaging επέλεξε clear default. Λογικα την επομενη φορα που πας να στελεις sms απο ενα contact θα σου βγάλει 2 επιλογες. Διαλεξε handcent και make default

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσείς όταν το πήρατε το φορτίσατε και μετά το ανοίξατε? Πείτε μου γιατί ακόμα δεν το έχω ανοίξει. Το έχω και φορτίζει 2 ωρες.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσείς όταν το πήρατε το φορτίσατε και μετά το ανοίξατε? Πείτε μου γιατί ακόμα δεν το έχω ανοίξει. Το έχω και φορτίζει 2 ωρες.

 

Θα μπορουσες να ξοδεψεις το φορτιο που εχει μεσα και μολις τελειωνε να του εκανες την πρωτη φορτιση.

Εφοσον επελεξες να το βαλεις αμεσα στη πριζα, απλα περιμενε. Δεν εχει νοημα να γινει ημιτελης η πρωτη φορτιση.

Καλοριζικο παρεμπιπτοντως.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να ξοδεψεις το φορτιο που εχει μεσα και μολις τελειωνε να του εκανες την πρωτη φορτιση.

Εφοσον επελεξες να το βαλεις αμεσα στη πριζα, απλα περιμενε. Δεν εχει νοημα να γινει ημιτελης η πρωτη φορτιση.

Καλοριζικο παρεμπιπτοντως.

 

Ευχαριστώ. Ε θα περιμένω άμα είναι. Μία ωρίτσα έμεινε. 3 ώρες δε θέλει πρώτη φόρτιση? Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πας στα settings, manage applications, απο το menu διάλεξε filter all για να τα δεις όλα, μετα διάλεξε Messaging επέλεξε clear default. Λογικα την επομενη φορα που πας να στελεις sms απο ενα contact θα σου βγάλει 2 επιλογες. Διαλεξε handcent και make default

 

Ναι αυτό το είχα κάνει, αλλά στο κεντρικό μενού εκεί που λέει messaging θέλω να αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα κι εγώ. Το έχω βάλει για πρώτη φορά στη φόρτιση. Κάνει να το ανοίξω όσο είναι στη φόρτιση ή να περιμένω να τελειώσει?

 

απο που το πηρες και ποσο??:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ε θα περιμένω άμα είναι. Μία ωρίτσα έμεινε. 3 ώρες δε θέλει πρώτη φόρτιση? Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

 

Περιπου 3 ωρες, αν πατησεις το κεντρικο πολυπληκτρο θα σου δειξει σε ποιο σταδιο ειναι (οταν ολοκληρωθει αναγραφεται 100%).

Link to comment
Share on other sites

Άμα πάρω ένα τέτοιο φορτιστή http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18190&cat=394&page=1 με έξοδο usb και το φορτίζω με αυτό και με το καλώδιο του usb είναι το ίδιο με το να το φορτίζω με τον φορτιστή ή έχει καμία διαφορά για τη μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα την απάντηση:

 

Για να αλλάξετε τα εικονίδια που είναι στην κεντρική εικόνα:

 

Applications -> Αριστερό κουμπί -> Edit -> Μεταφέρετε αυτό που θέλετε

 

Τέλος!

 

Έτσι έβαλα το Handcent αντι του messaging!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το είχα κάνει, αλλά στο κεντρικό μενού εκεί που λέει messaging θέλω να αλλάξω.

Μα αυτό ειναι η εφαρμογή της samsung, δεν μπορείς να να το αλλαξεις αυτο. Μπορείς βέβαια να βγάλεις αυτή απο το menu και να ρίξεις το handcent :)

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

απο που το πηρες και ποσο??:D

 

Το πήρα από vnp γιατί είχα 520 ευρώ επιδότηση και δε μπορούσα να περιμένω να το φέρει η vodafone γιατί λογικά θα αργήσει και θα μειωνόταν η επιδότηση. 640 ευρώ το έχει και όπως μου είπε τα έχει φέρει από Αγγλία. Δίνει και ξεχωριστό φορτιστή γιατί μέσα έχει τον αγγλικό αν και πήγα και πήρα έναν αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ειναι η εφαρμογή της samsung, δεν μπορείς να να το αλλαξεις αυτο. Μπορείς βέβαια να βγάλεις αυτή απο το menu και να ρίξεις το handcent :)

 

Μια χαρα μπορεις να αλλαξεις τις 4 συντομευσεις στο κατω μερος. Τη διαδικασια την περιγραφει ο φιλος στο αμεσως παραπανω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση το κινητό υποστηρίζει OTA για αναβαθμισεις?
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση το κινητό υποστηρίζει OTA για αναβαθμισεις?

 

Με κλειστά μάτια, χωρίς να το ψάξω.

 

ΝΑΙ

 

Αν διαβάσεις το thread δεν υπάρχει κάτι που να μην κάνει, δεν υπάρχει ένα ΟΧΙ σε όλο το thread. (εκτός από το Flash της κάμερας)..:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μπορεις να αλλαξεις τις 4 συντομευσεις στο κατω μερος. Τη διαδικασια την περιγραφει ο φιλος στο αμεσως παραπανω ποστ.

Νόμιζα οτι ήθελε να επιλέγει το messaging της samsung και να ανοίγει το handcent :p

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου άρεσε στο omniaki μου ήταν που όταν επέλεγα κάτι από την οθόνη μου έκανε ένα χαρακτηριστικό "κλίκ" ήχο...κάτι τέτοιο έχει και το galaxy? Δεν μιλάω για τον κλασσικό ήχο touch γιατί αυτόν νομίζω ότι τον έχει... Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Το εχει το κλικ που θελεις.

Γενικα ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ εκτος απο φλας στη μηχανη.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Το εχει το κλικ που θελεις.

Γενικα ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ εκτος απο φλας στη μηχανη.

 

Thanks :)

Μπααα το flash δεν με νοιάζει έτσι και αλλιώς δεν είμαι νυχτόβιος οπότε...:lol:

Όταν μου έρθει θα σας πρήξω για λίγο...με ενδιαφέρουν λίγες και καλές εφαρμογές και φοβάμαι ότι θα χαθώ στο market του android..

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και κάτι άλλο...με το που έρθει στα χέρια μου να του περάσω το καινούριο firmware ακολουθώντας τις οδηγίες του φίλου πιο πάνω...

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα με το κινητό...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...