Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Messaging Service


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με το nokia messaging το χρησιμοποιώ τις τελευταίες μέρες στο Ε63 του έχω σετάρει το gmail μου και δουλεύει κανονικά μπορώ να λαμβάνω και να στέλνω μειλ κανονικά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνετε όταν σβήνω ένα εμειλ από το τηλέφωνο να μην διαγράφετε και από τον server (gmail) γιατί είναι πολλά μηνύματα με video - pdf - pps και αυτά προτιμώ να τα βλέπω στον υπολογιστή γίνετε αυτό και με πιο τρόπο. πχ στον thunderbird και να τα σβήσω δεν χάνονται.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με το nokia messaging το χρησιμοποιώ τις τελευταίες μέρες στο Ε63 του έχω σετάρει το gmail μου και δουλεύει κανονικά μπορώ να λαμβάνω και να στέλνω μειλ κανονικά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνετε όταν σβήνω ένα εμειλ από το τηλέφωνο να μην διαγράφετε και από τον server (gmail) γιατί είναι πολλά μηνύματα με video - pdf - pps και αυτά προτιμώ να τα βλέπω στον υπολογιστή γίνετε αυτό και με πιο τρόπο. πχ στον thunderbird και να τα σβήσω δεν χάνονται.

 

Σεταρε τις ρυθμίσεις του gmail manually επέλεξε πρωτόκολλο pop3

Link to comment
Share on other sites

Σεταρε τις ρυθμίσεις του gmail manually επέλεξε πρωτόκολλο pop3

 

Υπάρχει αυτή η επιλογή? δεν μπορώ να βρω πως θα το κάνω. μπορείς να μου πεις πως το κάνω αυτό?

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτή η επιλογή? δεν μπορώ να βρω πως θα το κάνω. μπορείς να μου πεις πως το κάνω αυτό?

 

Menu -> Email -> Νεο Γρα/κιβ.

 

βάζεις το mail και τον κωδικό σου και όταν σου λέει τι πρωτόκολλο θέλεις να είναι

δηλ. (windows live , Gmail, Mail for Exchange , Lotus , POP3/IMAP)

 

εσυ θα επιλέξεις το pop3/imap και θα βάλεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις

 

διακ. εισερχομενης αλληλογραφίας : pop.gmail.com

διακ. εξερχομενης αλληλογραφίας : smtp.gmail.com

 

όλα τ' άλλα θύρες και κρυπτογράφιση τα αφήνεις ώς έχουνε.

 

πιθανών να χρειαστεί να ενεργοποιήσεις την δυνατότητα του POP πρωτοκόλλου απο το gmail. Διαβασε εδώ:

 

http://mail.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=13273

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν υπάρχουν τέτοιες ρυθμίσεις μόνο τα παρακάτω

Ovi mail

Yahoo mail

Gmail

Hotmail

 

Άλλο

Ότι και να διαλέξω τα ρυθμίζει αυτόματα δεν με αφήνει να αλλάξω κάτι

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ναι αν διαλέξεις ένα απο όλα αυτά τα ρυθμίζει αυτόματα.

 

Μπορει να μην το υποστιρίζει το κιν. εγώ έχω το e72

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το το πρόγραμμα λήγει μετά απο κάποιους μήνες. Τρεις το έχω στο Ε72 και κάπου στους 8 μήνες το είχα στο Ε63. Χθες βράδυ έβγαζε ότι δεν μπορεί να συνδεθεί και ζήταγε τους κωδικούς από κάθε λογαριασμό. Πήγα στη σελίδα της οκια και επίσης δεν μου δεχόταν τον αρχικό κωδικό. Δημιούργησα καινούργιο και δείχνει πως είναι οκ. Edited by vaggos
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω ενα νοκια ε52 κ δεν μπορω να ρυθμισω το εμαιλ .να σημειωσω οτι σε ε72 ε75 ε63 κλπ κ αλλες φορες σε ε52 το εχω ρυθμισει...τωρα μπαινει συνδεεται για να παρει ρυθμισεις αλλα τπτ.κατεβασα την νεα εκδοση αλλα δεν την βαζει γιατι πρεπει να απεγκαταστησω την παλια κατι το οποιο δεν γινεται...καμια ιδεα???
Link to comment
Share on other sites

τωρα μπαινει συνδεεται για να παρει ρυθμισεις αλλα τπτ.

 

Νομίζω ότι την πρώτη φορά δεν μπορεί να συνδεθεί με wifi.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι την πρώτη φορά δεν μπορεί να συνδεθεί με wifi.

δοκιμασα τα παντα(με wap παντα επιανε στην αρχη) αλλα τπτ σου λεω εχω ξανασεταρει πολλες φορες σε πολλα κινητα....τωρα διαβασα στο φορουμ της νοκια οτι παιζει προβλημα σε ολα απο 2/5 κ μετα...

Edited by gvg
Link to comment
Share on other sites

Η ΛΥΣΗ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΜΤΟΜ44

κάνε το εξής: όταν επιλέξεις hotmail, εκεί που σου ζητάει τη διεύθυνσή σου βάλε την λάθος (πχ. tomtom@hotmail.cog αντί για tomtom@hotmail.com) και απευθείας θα σε βγάλει σε ένα μενού όπου καλείσαι να βάλεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις οι οποίες είναι οι εξής:

Ρυθμίσεις εισερχ. email

Όνομα χρήστη: (βάλε εδώ τη σωστή διεύθυνσή σου)

Κωδικός: αντίστοιχα

Διακομ. εισερχομένων: pop3.live.com

Mail Box Name : Hotmail POP3

Mail Box Type : POP3

Security (Port) : SSL

Port : 995

 

Ρυθμίσεις εξερχ. email

Όνομα χρήστη: (βάλε εδώ τη σωστή διεύθυνσή σου)

Κωδικός: αντίστοιχα

Outgoing Mail Server : smtp.live.com

Security (Port) : SSL/TLS

Port : 587

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθώ εδώ και μέρες να σετάρω κάποια mail με το nokia messaging που προυπάρχει στο Ε72 και δε τα έχω καταφέρει.

Προσπαθώ να τα σετάρω μέσω wifi και δεν τα έχω καταφέρει. Συγκεκριμένα επιλέγω π.χ.

εγκατάσταση e-mail-> επιλέγω το δίκτυο wifi που θέλω-> επιλέγω windows live hotmail-> βάζω username & assword

Μετά μου βγάζει ανίχνευση ρυθμίσεων και σταματάει αμέσως. Επιστρέφει στην οθόνη που πρέπει να επιλέξω τον τύπο mail χωρίς να έχει δημιουργήσει κάποιο e-mail.

 

Κάποια βοήθεια;;;;

 

Άκυρο παιδιά. Δοκίμασα την παραπάνω μέθοδο και έπιασε μετά από 3-4 προσπάθειες βέβαια.

Edited by makis_b
Link to comment
Share on other sites

Έχω σετάρει στο mail το hotmail μου και ένα εταιρικό account.

 

Με το hotmail όλα καλά.

Με το εταιρικό mail έχω το εξής πρόβλημα και θέλω λίγη βοήθεια.

O server είναι POP3 και όποτε τσεκάρω τα mail μου έρχονται κανονικά στο κινητό. Όταν όμως τα κατεβάσω στο laptop της δουλειάς μου χάνονται από το κινητό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μένει κάποιο αντίγραφο του mail και στο κινητό; Υπάρχει τέτοια επιλογή;

 

Και πως μπορώ να μεταφέρω όλα τα παλιά mail μου από το outlook στο κινητό για να τα έχω σαν αντίγραφα μόνιμα στο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Έχω σετάρει στο mail το hotmail μου και ένα εταιρικό account.

 

Με το hotmail όλα καλά.

Με το εταιρικό mail έχω το εξής πρόβλημα και θέλω λίγη βοήθεια.

O server είναι POP3 και όποτε τσεκάρω τα mail μου έρχονται κανονικά στο κινητό. Όταν όμως τα κατεβάσω στο laptop της δουλειάς μου χάνονται από το κινητό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μένει κάποιο αντίγραφο του mail και στο κινητό; Υπάρχει τέτοια επιλογή;

 

Και πως μπορώ να μεταφέρω όλα τα παλιά mail μου από το outlook στο κινητό για να τα έχω σαν αντίγραφα μόνιμα στο κινητό;

 

Αυτά φίλε μου είναι οι βλακείες του pop

Και με το λάπτοπ τα ίδια μου έκανε.

Έτσι λειτουργεί ο Pop3 , δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πάντως περίεργο γιατί ο POP δουλεύει αντίθετα. Δλδ θεωρητικά θα έπρεπε αφού βλέπω το mail πρώτα στο κινητό μου να διαγράφεται από τον server. Για αυτό π.χ. υπάρχει συνήθως η επιλογή "leave a copy on the server".

 

Μου φαίνεται περίεργο. Θα τό ψάξω κι άλλο. Αν έχει κανένας κάποια ιδέα ας πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας. Έχω πρόβλημα με το Nokia messaging, από τότε που το εγκατέστησα ανοίγει μόνο του όποτε θέλει με ότι ρύθμιση και να βάλω. Το κάνω Hide αλλά πάλι εμφανίζεται. Αν ξέρει κανείς να μου πεί γιατί γίνεται γιαυτό-και πως να το σταματήσω- και αν σπαταλά μπαταρία όταν το κάνω hide(εφόσον είναι ακόμα ανοιχτό το πρόγραμμα)?
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας. Έχω πρόβλημα με το Nokia messaging, από τότε που το εγκατέστησα ανοίγει μόνο του όποτε θέλει με ότι ρύθμιση και να βάλω. Το κάνω Hide αλλά πάλι εμφανίζεται. Αν ξέρει κανείς να μου πεί γιατί γίνεται γιαυτό-και πως να το σταματήσω- και αν σπαταλά μπαταρία όταν το κάνω hide(εφόσον είναι ακόμα ανοιχτό το πρόγραμμα)?

 

Άντε παιδιά απαντήστε στο παραπάνω μήνυμα γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα. Θέλω να έχω την εφαρμογή και τα mail τακτοποιημένα και έτοιμα για χρήση αλλά δεν θέλω να είναι μόνιμα συνδεδεμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κατέβασα το Nokia messaging αλλα οταν παει να κανει εγκατάσταση μου γράφει "Εντοπίστηκε μη συμβατή έκδοση αυτου του προϊόντος. Πρέπει πρώτα να καταργήσετε την εγκατάσταση της μη συμβατής έκδοσης." Δεν μπορώ να φανταστώ ποια έκδοση εμποδίζει την εγκατάσταση. Εξ άλλου δεν εχω ξανακατεβασει το Nokia Messeging. Εχω ενα Νοκια Ε-52.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος βρε παιδια να με βοηθησει να φτιαξω το e-mail μου ,

που υπαρχει στα μηνυματα λεω..(γραματοκοιβωτιο)

Το ειχα φτιαξει παλαιοτερα αλλα με το φορματ χαθηκε.. :(

Το ειχα ρυθμιζει κανονικα και εμπαινα μεσα συνδεοταν στο ιντερνετ

και εβλεπα τα e-mail μου απο το yahoo ωραιοτατα..!

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το Nokia messaging αλλα οταν παει να κανει εγκατάσταση μου γράφει "Εντοπίστηκε μη συμβατή έκδοση αυτου του προϊόντος. Πρέπει πρώτα να καταργήσετε την εγκατάσταση της μη συμβατής έκδοσης." Δεν μπορώ να φανταστώ ποια έκδοση εμποδίζει την εγκατάσταση. Εξ άλλου δεν εχω ξανακατεβασει το Nokia Messeging. Εχω ενα Νοκια Ε-52.

Στο 52 νομίζω ότι είναι ενσωματωμένη η εφαρμογή, δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάτι.

Μάλλον γι αυτό στο λέει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο 52 νομίζω ότι είναι ενσωματωμένη η εφαρμογή, δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάτι.

Μάλλον γι αυτό στο λέει.

 

Όντως. Ειναι προεγκατεστημένη η εφαρμογή. Υπολειτουργεί όμως. Πότε δουλεύει, πότε δεν δουλεύει. Είχα πάρει τηλ και στη Νοκια και ξέρουν κι αυτοί πως υπάρχει πρόβλημα με την εφαρμογή. Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Ειναι προεγκατεστημένη η εφαρμογή. Υπολειτουργεί όμως. Πότε δουλεύει, πότε δεν δουλεύει. Είχα πάρει τηλ και στη Νοκια και ξέρουν κι αυτοί πως υπάρχει πρόβλημα με την εφαρμογή. Κρίμα...

 

Αυτά συμβαίνουν μόνο στη σειρά Εx2 που η εφαρμογή αυτή είναι ενσωματωμένη.

Στο Ε71 που έχω, η εφαρμογή έχει τελείως άλλο γραφικό περιβάλλον από ότι στα Ε52 και Ε72 και λειτουργεί μια χαρά.

 

Όταν λες υπολειτουργεί, τι ακριβώς εννοείς όμως?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτά συμβαίνουν μόνο στη σειρά Εx2 που η εφαρμογή αυτή είναι ενσωματωμένη.

Στο Ε71 που έχω, η εφαρμογή έχει τελείως άλλο γραφικό περιβάλλον από ότι στα Ε52 και Ε72 και λειτουργεί μια χαρά.

 

Όταν λες υπολειτουργεί, τι ακριβώς εννοείς όμως?

 

 

Ενω την ενεργοποιώ, δεν ειναι σίγουρο πως θα μου δώσει το μήνυμα οτι εχω κάποιο email. Εχθες ειδικά κόλλαγε ολο το κινητό. Εχω μια επιφύλαξη όμως γιατι έκανα firmware update και μπορεί να εχει να κανει και με αυτο. Θα επανέλθω σε λιγες μέρες που θα το εχω τεσταρει καλύτερα,

Link to comment
Share on other sites

Ενω την ενεργοποιώ, δεν ειναι σίγουρο πως θα μου δώσει το μήνυμα οτι εχω κάποιο email. Εχθες ειδικά κόλλαγε ολο το κινητό. Εχω μια επιφύλαξη όμως γιατι έκανα firmware update και μπορεί να εχει να κανει και με αυτο. Θα επανέλθω σε λιγες μέρες που θα το εχω τεσταρει καλύτερα,

 

Πάνω δεξιά δεν έχει ένα σηματάκι που λέει αν ο συγχρονισμός είναι ενεργοποιημένος ή όχι? (αναάλογα με το χρώμα , πράσινο ή κόκκινο νομίζω).

Επίσης, πάτα επιλογές και δεν αν έχει επιλογή για "σύνδεση" ή ¨αποσύνδεση¨.

Αν είναι το πρώτο, σημαίνει ότι δεν έχει συνδεθεί, οπότε δεν λειτουργεί ουσιαστικά.

Πάντως, από όσο την έχω επεξεργαστεί την εφαρμογή, και εμένα μου φαίνεται αναξιόπιστη....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...