Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δορυφορικό πιάτο της πολυκατοικίας χρειάζεται κάποιες αλλαγές ανταλλακτικών καθώς και επαρύθμιση σύν την εργασία του τεχνικού. Τα έξοδα αυτά ποιους βαρύνουν, τους ενοικιαστές ή τους ιδιοκτήτες;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τους ιδιοκτήτες .:)

 

Τα έξοδα μπαίνουν στα κοινόχρηστα κανονικά και τα βρίσκουν οι ενοικιαστές με τους ιδιοκτήτες για την διαφορά που πλήρωσαν επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα 'λεγα τους ενοίκους, αυτούς που το χρησιμοποιούν (ίσως να κάνω λάθος, δεν μου έχει ξανατύχει).

 

Πρόκειτε για συντήρηση του ήδη υπάρχοντος εξοπλισμού.

 

Από την άλλη, πρέπει να εξεταστεί το συμβόλαιο ενοικίασης (π.χ. το διαμέρισμα νοικιάστηκε με δυνατότητα δορυφορικής λήψης; ).

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας αναφέρει σχετικά ότι κάτι που αφορά μόνιμη κοινή εγκατάσταση είναι υποχρέωση των ιδιοκτητών στα έξοδα κλπ, το δικαιωμα χρήσης απορρέει για όσους το χρησιμοποιούν με κάποια σχέση αυτονόητα.Οτι αφορά μόνο τον χώρο που νοικιάζεται είναι συμφωνία 2 μερών αποκλειστικά και δεν αφορά την πολυκατοικία. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες εγκαταστάσεις συνήθως δεν αναφέρονται σε κανένα καταστατικό διότι τα περισσότερα είναι τυποποιημενα και δεν προβλέπουν δορυφορικά πιάτα. Ισχύει ότι ισχύει και στις απλές κεραίες τουτεστιν, επιβαρύνονται οι ιδιοκτήτες αφού πρόκειται για στάνταρ εξοπλισμό του κτήριου, τη χρήση του οποίου επιβαρύνονται οι οποιοι ενοικιαστες μέσα απο το ενοίκιο που πληρώνουν

 

δεν ξέρω αν έγινα κατανοητος...

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η Δορυφορική κεραία είναι σαν την απλή επίγεια κεραία η οποία τα εξοδά της είτε αφορά για πρώτη εγκατάσταση είτε αφορά για επισκευή βαραίνουν τον ιδιοκτήτη. Σωστά;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς.;)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής ερώτηση. Σε πολυκατοικία κλείνοντας κοινόχρηστο χώρο που αποτελεί διάδρομο διαστάσεων 1x1 τι επιπτώσεις έχω; Υπ'όψιν ο χώρος αυτός εξυπηρετεί 2 διαμερίσματα που μου ανήκουν και κανέναν άλλον! Μπορώ να πάω στην πολεοδομία και να το δηλώσω; Τι επιπτώσεις έχω; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Aπλά το ξεχνάς ότι αφορά κοινόχρηστους χώρους και δεν κάνεις καμιά ενέργεια.Περισσότερα σε προηγούμενα, γιατι:)
Link to comment
Share on other sites

Nόμος που να απαγορεύει μουσικά όργανα(όχι σε ώρες κοινής ησυχίας) δεν υπάρχει ε?:p:lol:

Παίζω drums και εδώ στην πολυκατοικία με έχουν μάθει...δεν πιστεύω στην καινούρια που θα πάω να μου πουν τίποτα περίεργα για καταστατικά και ******** και ότι κάνω φασαρία..

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Nόμος που να απαγορεύει μουσικά όργανα(όχι σε ώρες κοινής ησυχίας) δεν υπάρχει ε?:p:lol:

Παίζω drums και εδώ στην πολυκατοικία με έχουν μάθει...δεν πιστεύω στην καινούρια που θα πάω να μου πουν τίποτα περίεργα για καταστατικά και ******** και ότι κάνω φασαρία..

 

"Σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. 3 της αστυνομικής διάταξης, κατά τις ώρες της μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας απαγορεύονται καταρχήν οι εργασίες ή άλλες δραστηριότητες που δημιουργούν θόρυβο, με μόνη εξαίρεση τις περιπτώσεις όπου συντρέχει έκτακτη και ανεπίδεκτη μεταβολής ανάγκη για την εκτέλεση θορυβωδών εργασιών, ιδίως κοινής ωφέλειας, η οποία εντούτοις μπορεί να επιτραπεί μόνο με ειδική αιτιολογημένη άδεια του διοικητή του οικείου Αστυνομικού Τμήματος.

 

Ομοίως, κατά τις ανωτέρω ώρες απαγορεύεται κάθε δραστηριότητα που μπορεί να επιφέρει διατάραξη της κοινής ησυχίας, όπως ενδεικτικά η λειτουργία κάθε μουσικού οργάνου ή συσκευής ραδιοφώνου, μαγνητοφώνου ή τηλεόρασης σε υψηλή ένταση, οι φωνασκίες, οι θορυβώδεις χοροί και κάθε άλλη θορυβώδης εκδήλωση σε κατοικίες ή άλλους ιδιωτικούς χώρους, καθώς και στους δρόμους, στις πλατείες και εν γένει στους δημόσιους χώρους κατοικημένων περιοχών, καθώς και μέσα στα οχήματα μεταφοράς του κοινού.

 

Ωστόσο, η νομοθετική μέριμνα για την προστασία του πολίτη από τη δυσμενή επίδραση της ηχορύπανσης δεν περιορίζεται μόνο στις ώρες κοινής ησυχίας, καθόσον κάποιες εκδηλώσεις κρίνονται αντικειμενικά πρόσφορες να προκαλέσουν τη διατάραξη της πνευματικής ηρεμίας του μέσου ανθρώπου ανεξάρτητα από την οριοθέτησή τους σε συγκεκριμένα χρονικά πλαίσια."

 

Οπότε.....!!!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα καθησα και διάβασα πολλές σελίδες για το θέμα τις διαχειρισης αλλά και τον προβλήματων που υπάρχουν. Σήμερα είμαι διαχειριστής σε μια οικοδομή. Όταν ανέλαβα ο ιδιοκτήτης του δεύτερου ορόφου ο οποίος είχε φύγει στο χωριό του άφησε ένα χρέος 400€. Ο προηγούμενος διαχείριστής προσπάθησε να πάρει τα χρήματα αλλά άδικα. Ανέλαβα τα κοινόχρηστα λοιπόν εγώ και κάλεσα αρκετές φορές στο κινιτό που έχω αλλά δεν απάντησε ποτέ. Στα 2 χρόνια που είμαι διαχειριστής το διαμέρισμα είναι η τρίτη φορά που ενοικιάζεται και οι ενοικιαστές μου δίνουν κανονικά την εγγύηση και πληρώνουν τα κοινόχρηστα. Αυτόν τον μήνα έβαλα 30 € στον ενοικιαστη παραπάνω με σχόλιο χρέος ιδιοκτήτη γιανα εκβιάσω λίγο την κατάσταση αλλά η ιδιοκτήτης μέσω του ενοικιαστή αρνήθηκε να πληρώσει τα 30€. Που μπορώ να απευθυνθώ έτσι ώστε πλέων να διεκδικήσω τα χρήματα αυτά????? Θέλω να είναι κάποιος που να γνωρίζει γιατί 2 δικηγόρους (εδώ στην γειτονιά) που ρώτησα δεν ασχολούνται...

Link to comment
Share on other sites

Nόμος που να απαγορεύει μουσικά όργανα(όχι σε ώρες κοινής ησυχίας) δεν υπάρχει ε?:p:lol:

Παίζω drums και εδώ στην πολυκατοικία με έχουν μάθει...δεν πιστεύω στην καινούρια που θα πάω να μου πουν τίποτα περίεργα για καταστατικά και ******** και ότι κάνω φασαρία..

 

`Αρθρο 1003 Α.Κ.

 

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές

 

Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.

 

Με δυο λόγια : το γεγονός ότι οφείλεις να σέβεσαι τις ώρες κοινής ησυχίας, δεν σημαίνει ότι τις άλλες ώρες μπορείς να θορυβείς ασύστολα..έχει δικαίωμα ο γείτονάς σου, να προσφύγει δικαστικώς σε αστικά Δικαστήρια και να απαιτήσει να παύσεις να διαταράσσεις την νομή του επί του ακινήτου του επ' απειλή χρηματικής ποινής..

 

 

Καλησπέρα σε όλους.

Που μπορώ να απευθυνθώ έτσι ώστε πλέων να διεκδικήσω τα χρήματα αυτά????? Θέλω να είναι κάποιος που να γνωρίζει γιατί 2 δικηγόρους (εδώ στην γειτονιά) που ρώτησα δεν ασχολούνται...

 

Δεν υπάρχει κάπου αλλού να απευθυνθείς.. θα πρέπει υποχρεωτικά να προκαλέσεις την έκδοση δικαστικής αποφάσεως που να υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να πληρώσει..και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα δικαιωθείς...

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 1797 τεύχος β' 21-12-2005...

iv. σε πολυκατοικίες με ανελκυστήρα με περισσότερες από τέσσερις (4) στάσεις και κτίρια επαγγελματικής χρήσης μέχρι τέσσερις (4) στάσεις, εννέα (9) φορές το χρόνο. ''...

4. Κάθε κινητό συνεργείο μπορεί να πραγματοποιεί μέχρι εκατόν είκοσι (120) συντηρήσεις το μήνα. ...

Στην πράξη λοιπόν, κανείς δεν κάνει κάτω από 12 συντηρήσεις κατ' έτος..η συμφωνία όμως συνήθως είναι , ότι σε περίπτωση βλάβης, δεν θα χρεώσει επίσκεψη το συνεργείο, παρά μόνον ανταλλακτικά..εκεί λοιπόν θέλει λίγο προσοχή, δηλ. στον έλεγχο της χρέωσης των ανταλλακτικών...

ΦΕΚ 2604 τεύχος β', Αριθμ. οικ. Φ.Α/9.2/OIK. 28425/22-12-2008 (http://dorean-free.blogspot.com)

Άρθρο 4...Παράγραφος 4. ... β) Για ανελκυστήρες εγκατεστημένους σε πολυκατοικίες και σε ξενοδοχεία μέχρι 200 κλίνες ανεξαρτήτως στάσεων και ορόφων, κάθε σαράντα πέντε (45) ημέρες. ...

Άρθρο 5...Παράγραφος 4. Κάθε κινητό συνεργείο μπορεί να πραγματοποιεί την συντήρηση μέχρι διακοσίων σαράντα (240) ανελκυστήρων. ...

Είμαι Διαχειριστής σε 3 πολυκατοικίες 3ετίας. Στη μια που μένω έκανα νέα συμφωνία πριν 15 μήνες και πληρώνουμε αντί 12*55€ μόνο 6*55€ συμπεριλαμβανομένων των τυχόν εκτάκτων επισκέψεων. Στις άλλες 2, με αφορμή εμένα (πριν τις αναλάβω), έκαναν νέα συμφωνία και πληρώνουν αντί 12*50€ μόνο 8*50€ χωρίς να περιλαμβάνονται οι έκτακτες επισκέψεις, (τις οποίες μηδένισα σχεδόν όταν ανέλαβα, αφού του ζήτησα να αφαιρέσει τη φραγή για τις "κούρσες").

Βέβαια η διαπραγμάτευση ήταν πολύ σκληρή και επικοινώνησα με πάρα πολλούς από τον Σύνδεσμό τους και δεν δεχόταν κανείς κάτω από 12 συντηρήσεις το χρόνο. Επικαλέστηκα το Σύνδεσμό τους και την ανωτέρω Κοινή Υπουργική Απόφαση που τους διπλασίασε τους ανελκυστήρες από 120 σε 240 και μείωσε μόνο κατά 33% τις επισκέψεις από 12 σε 8 και άρα έχουν τη δυνατότητα αύξησης του τζίρου τους κατά 33% εν μέσω κρίσης, οπότε η εμμονή τους καθιστά ιδιαιτέρως επαχθή, προκλητική και άδικη τη συμφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελιδες...

Στον κανονισμο γραφουμε οτι θελουμε ? Μπορει να τον γραψει ιδιωτης ή θελει συμβολαιογραφο ?

 

Οταν ειναι 4 τα διαμερισματα και ενας ο ιδοκτητης μπορει να φτιαξει κανονισμο ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συστήνεται μόνο με συμβολαιογραφικό τύπο και μπορεί ο ιδιοκτήτης που είναι κύριος όλων των διαμερισμάτων να τον συντάξει μόνος του σε συμβολαιογράφο με όποιους όρους νομίζει...χρειάζεται μεταγραφή στο αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο ή εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο..
Link to comment
Share on other sites

Συστήνεται μόνο με συμβολαιογραφικό τύπο και μπορεί ο ιδιοκτήτης που είναι κύριος όλων των διαμερισμάτων να τον συντάξει μόνος του σε συμβολαιογράφο με όποιους όρους νομίζει...χρειάζεται μεταγραφή στο αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο ή εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο..

 

Ευχαριστω πολυ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!

 

ήθελα τη συμβουλή σας, αν κάποιος γνωρίζει!

 

εχουμε υγρασάι σε κοινόχρηστο χώρο, τουλάχιστον 6 μήνες... τα νερά που τρέχουν, δημιουργησαν υγρασία στο μπάνιο μου, πλακάκια σχεδόν ξεκολάνε, ενω ο φωταγωγός γέμησε κατσαρίδες!!

 

ετσι ξεκινησα να βρω απο που πρέρχεται!! τελικά ο υδραυλικός διαπίστωσε ότι οφείλεται στα υδραυλικά του 7 ου ορόφου... και μάλιστα δεν είναι μονο νερά απο μπάνιο, αλλα και απο καζανάκι!!!!! στη πορεία, διαπιστώθηκε ότι και άλλα διαμερίσματα έχουν πρόβλημα υγρασίας, με κοινό.. φταίχττη!

 

η ιδιοκτήτρια ενημερώθηκε ,α λλα εδώ και 15 μέρες, δνε έχει κανει καν κίνηση να αποκαταστήσει τη ζημιά!! με αποτέλεσμα, να εκτείνεται η υγρασία και να μην μπορώ να επισκευάσω το μπανιο μου!

:worry:

υπάρχει η τεχνική εκθεση του υδραυλικού! να τη καταγγείλω στη πολεοδομία και να ζητήσω και αποκατάσταση της ζημιάς μου.. αφου με το καλό δεν καταλαβαίνει???

Link to comment
Share on other sites

εφοσον προκειται για νερα,υγρασιες κτλ φωναζεις το υγειονομικο.

της κανει μια συσταση και της δινει περιθωριο Χ ημερων να φτιαξει την ζημια.

μετα το περας της προθεσμιας της βαζουν προστιμο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

για θεματα νερων,αποχετευσης κτλ καλεις το υγειονομικο.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον η ζημία αφορά και την στατική και ασφάλεια του κτιρίου, αρμόδια είναι και η πολεοδομία η οποία μπορεί να συντάξει έκθεση επικινδυνότητος, κοινοποιούμενη προς τον διαχειριστή..

 

Πέραν τούτου, ξεκίνα με ένα εξώδικο προς τον διαχειριστή..αν συνεχίσεις δικαστικώς, δικαιούσαι να αιτηθείς με αίτηση ασφαλιστικών μέτρων στρεφομένης κατά του υπαιτίου να αποκαταστήσει τις ζημίες, άλλως να επιτραπεί αυτό σε εσένα δαπάναις του, με ταυτόχρονη παροχή άδειας εισόδου στο συγκεκριμένο διαμέρισμα...

Link to comment
Share on other sites

H πολεοδομία όμως μπορεί και να σφραγγίσει και την πολυκατοικία αναλογα την επικινδυνότητα και που θα πέσεις και δεν θα εχεις που να μείνεις.

 

Καλύτερα εξώδικο και αν δεν γίνει τίποτε ρωτάς δικηγόρο για ασφαλιστικά μέτρα για επιθεώριση από αρμοδια υπηρεσία κλπ να καλύπτει οποιαδήποτε αρνητική εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Θα σας πω τι έπαθα και δεν έχω απαντήσει τόσο καιρό...Βάζοντας την σελίδα στα αγαπημένα ήμουν το τελευταίο μήνυμα της σελίδας και από χαζομάρα μου δεν κοιτούσα ότι προχωρούσαν οι σελίδες με αποτέλεσμα να αναρωτιέμαι γιατί δεν απαντάει κανένας..Λέω "Φίλοι με τον διαχειριστή μου είναι?" :lol::lol::lol::lol: Βλέποντας σήμερα τις απαντήσεις όλων σας θέλω να σας ευχαριστήσω για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές σας και θα απαντήσω πε παραθέσεις σε κάθε έναν ξεχωριστά....

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Εγώ θα σου πρότεινα πρώτα να ελέγξεις αν όντως δεν γίνεται τίποτα. Αν είσαι ιδιοκτήτητης μπορείς να ζητήσεις συνέλευση για να συζητηθεί το θέμα, βέβαια αυτό είναι στο χέρι του διαχειριστή και όσων πληρώνουν τα μισά (δλδ αν δεν τους συμφέρει εχεις πρόβλημα). Τέλος αν το ασανσέρ είναι πολύ παλιό (αν ξέρει κάποιος πόσο είναι το όριο ηλικίας) υπάρχει υποχρέωση να αλλαχθεί εξ ολοκλήρου με νέο σύστημα που θα είναι ασφαλές. Πολλές πολυκατοικίες εδώ γύρω το έχουν ήδη αλλάξει. (Εμείς πάντως όχι)

 

Εϊμαι ιδιοκτήτης και ζητώντας συνέλευση μου είπε ότι έιχαν κάνει πριν 7-8 μήνες αλλά εγώ τότε το είχα νοικιασμένο και δεν πλήρωνα κοινόχρηστα ενοίκου απλά ιδιοκτήτη.Δεν είναι παλιό το ασανσέρ ειναι νομίζω 5ετίας αλλά χωρίς πόρτες ασφαλείας και μονοτάχυτο(ΤΟ διευκρινίζω γιατί δεν γνωρίζω αν πληρέι τις προδιαγραφές κι επίσης επειδή κάνει ώρα να ανέβει στον 6ο που είμαι εγώ ως μονοτάχυτο.)

 

Να συμπληρώσω στην απάντηση του Johnny_Nik, λήψη προσφορών και αντικατάσταση του συντηρητή.

 

Επίσης, μου φαίνεται περίεργο ότι

Είναι δυο πράγματα που δεν στέκουν. Τί λέει ο διαχειριστής;

Ελέγξτε τη σύμβαση με τον συντηρητή, αν βέβαια υπάρχει.

 

Ηρθε και έκανε "συντήρηση" πάλι και φτιάχτηκαν τα λαμπάκια...αλλά μόνο αυτά..Ακόμα κοπανάει και όταν του το είχα πει για τα προβλήματα δεν είχα πάρει απάντηση..Καλέσανε συνέλευση για την Κυριακη,μου το είπε χθές κι εγώ την Κυριακή θα είμαι εκτός της Πόλης μου και μου λέει το ακυρώσαμε την προηγούμενη και δεν γίνεται να το αναβάλλουμε πάλι με αποτέλεσμα να μην παραβρεθώ για να τα πώ σε όλους.

 

@gtsoukn: Υπάρχει περίπτωση ο συντηρητής να εννοεί συντήρηση το ότι του έριξε μια ματιά και αφού το βρήκε ΟΚ ή αφού φρόντισε να μην πέσει στο κεφάλι κάποιου (έστω και αν κουνιέται) να άφησε κατα μέρος λαμπάκια κουμπάκια κλπ. Κακός επαγγελματισμός που θέτει σε κύνδινο τους χρήστες του ασανσέρ αλλά συμβαίνει δυστυχώς:X:X

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου να προχωρήσουν σε συνέλευση και αντικατάσταση του συντηρητή. Καλό θα ήταν επίσης να ελεγθεί τι είδους συντήρηση κάνει τελικά (αν κάνει κάτι) γιατί είναι άκρως επικίνδυνο

 

Μα το κακό είναι ότι δεν μπόρω να ξέρω τι ακριβώς κάνουν και αν ζητήσω να είμαι παρόν θα είναι η μόνη φορά που θα κάνουν κάτι για να πούν ότι γίνεται περιοδική συντήρηση.

 

ΦΕΚ 1797 τεύχος β' 21-12-2005

 

''4. Κριτήρια για τον αριθμό των συντηρήσεων των ανελκυστήρων είναι η συχνότητα χρησιμοποίησης, ο αριθμός των στάσεων, το είδος της χρήσης και ο περιβάλλον χώρος, σύμφωνα με τα οποία οι συντηρήσεις πραγματοποιούνται ως εξής :

α) Για ανελκυστήρες εγκατεστημένους:

i. σε μονοκατοικίες με ανελκυστήρα έως δυο (2) στάσεις, τέσσερις (4) φορές το χρόνο.

ii. σε μονοκατοικίες με ανελκυστήρα από τρεις (3) έως τέσσερις (4) στάσεις, πέντε (5) φορές το χρόνο.

iii. σε πολυκατοικίες με ανελκυστήρα έως τέσσερις (4 στάσεις ή μονοκατοικίες με περισσότερες από τέσσερις

(4) στάσεις, επτά (7) φορές το χρόνο.

iv. σε πολυκατοικίες με ανελκυστήρα με περισσότερες από τέσσερις (4) στάσεις και κτίρια επαγγελματικής

χρήσης μέχρι τέσσερις (4) στάσεις, εννέα (9) φορές το χρόνο. ''

 

Άρθρο 5

 

 

....''3. Κάθε κινητό συνεργείο συντήρησης ανελκυστήρων πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον έναν ηλεκτροεχνίτη Δ’ ειδικότητας και έναν βοηθό ηλεκτροτεχνίτη Δ’ ειδικότητας ή ηλεκτροτεχνίτη Δ’ ειδικότητας. Ο υπεύθυνος συντηρητής μπορεί να δηλώνεται ως μέλος ενός εκ των συνεργείων, των οποίων έχει δικαίωμα να προΐσταται.

4. Κάθε κινητό συνεργείο μπορεί να πραγματοποιεί μέχρι εκατόν είκοσι (120) συντηρήσεις το μήνα.

5. Η χρονική διάρκεια της συντήρησης του ανελκυστήρα πρέπει να είναι τουλάχιστον σαράντα πέντε (45) λεπτά. Ο επικεφαλής του συνεργείου συντήρησης και ο ιδιοκτήτης ή ο διαχειριστής ή ο νόμιμος εκπρόσωπός τους επιβλέπουν αν εξαντλείται το παραπάνω χρονικό διάστημα από το προσωπικό του εν λόγω συνεργείου. ...''

 

Στην πράξη λοιπόν, κανείς δεν κάνει κάτω από 12 συντηρήσεις κατ' έτος..η συμφωνία όμως συνήθως είναι , ότι σε περίπτωση βλάβης, δεν θα χρεώσει επίσκεψη το συνεργείο, παρά μόνον ανταλλακτικά..εκεί λοιπόν θέλει λίγο προσοχή, δηλ. στον έλεγχο της χρέωσης των ανταλλακτικών...

 

Εμένα μου έιπε ότι δεν πληρώνουμε ούτε ανταλλακτικά αν πάθει κάτι αλλά μου φαίνεται περίεργο που πληρώνουμε τόσα πολλά σαν συνδρομή . Τι είναι δλδ το "Αν πάθει κάτι?" Τι το τόσο σοβαρό με τόοοοσο μεγάλο κόστος μπορεί να πάθει που πληρώνουμε τα διπλά κάθε μήνα από τα διαμερίσματα που έχω σε άλλες 2 διαφορετικές πολυκατοικίες?Εμέις κάθε μήνα πληρώνουμε 140€ σε συντήρηση σε σχέση με τις άλλες 2 πολυκατοικίες με πολύ παλαιότερο ασανσέρ και όχι 5ετίας και πληρώνουν 60-70€

 

το πιο σωστό φίλε μου είναι να καλέσετε κάποιο φορέα Πιστοποίησης για τον ανελκυστήρα για να σου υποδείξει τη χρειάζεται αντικαταστασει

 

Μα δεν κάνουμε αντικατάσταση σε κάτι.. ΤΟ ασανσέρ είναι 5 ετίας περίπου.Η ένστασή μου είναι στο ότι πληρώνουμε πολλά σε συντήρηση κάθε μήνα χωρίς κατα την γνώμη μου να γίνεται κάτι ουσιόδες.Κι επίσης μη γνωρίζοντας αν είναι και αναγκαίο.

 

Για την ιστορία μόνο αναφέρω ότι εμείς τουλάχιστον (με 5 ορόφους) πληρώνουμε για συντήρηση περίπου 50 ευρώ κάθε φορά που έρχεται ο τεχνικός. Και μιλάμε για ασανσέρ 30ετίας τουλάχιστον που συνεχώς ζητάει πράγματα (κουμπάκια, φωτάκια ρελέδες, κολλάει κιόλας) Προσωπικά έχω βγάλει με τη βοήθεια ένος ακόμη ενοίκου 3 φορές άτομο που "κόλλησε" ανάμεσα σε 2 ορόφους. Η αντικατάσταση των ασανσέρ άνω κάποιας ηλικίας δνε είναι υποχρεωτικη?

 

Εμάς είναι 5ετίας και θεωρείται καινούργιο και πληρώνουμε ΚΑΘΕ μήνα 140€ όλοι μαζί(12€ εγώ).

 

Μπορείτε να βρείτε το νόμο για τους ανελκυστήρες

εδώ: http://www.diaxeiristis.com/phpBB2/viewtopic.php?t=277

ή

εδώ: http://synnomos.blogspot.com/2009/12/blog-post_16.html

 

Γιώργος.

 

Πολύ χρήσιμο για πολλούς...Ευχαριστώ

 

για να βοηθησουμε τον φιλο με τον προβλημα με τον ανελκυστηρα και να μην τον μπερδευουμε.

αδεια δινοταν κανονικα αν ο ανελκυστηρας τηρουσε τις απαιτησεις του τοτε νομου που ισχυε κατα την εγκατασταση του και οι εγκαταστατες με τον κατασκευαστη δεν τα κανανε πλακακια να βαλουν κανα υλικο λιγοτερο για να βαλουν στην τσεπη κανα φραγκο παραπανω. οι ιδιωτικοι φορεις ξεκινησαν την (κανονικοι δραση τους) την 6/6/99 και δεν μπορουν να ειναι και τοσο χυμα γιατι ελενχονται απο το ΕΣΥΔ και αυτο με την σειρα του απο τον γερμανικο φορεα μια στραβη να κατση τερμα οι αδεια του φορεα

και για αυτο ειναι πιο τυπικη απο τον τοτε ελοτ που με καποιο αντιτιμο εβγαζες οτι ηθελες .Δεν ειναι τυχαιο οτι οι ανελκυστηρες 15 ετων και πανω εχουν τις περισσοτερες ελειψεις

 

Μα εμάς είναι 5ετίας και δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόση περιοδική συντήρηση...Γι αυτό ψάχνομαι κι επειδή ήταν και προκλητικός όταν πήγα να ρωτήσω να μάθω ΤΙ πληρώνω και ΓΙΑΤΙ..

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...