Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έκανα μόλις τώρα κι εγώ την αναβάθμιση. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές! Πρώτο προβληματάκι που μου εμφάνισε, είναι το άνοιγμα του φακέλου "έκθεση". Δεν ξέρω αν το κάνει και σε κανέναν άλλο, αλλά κολλάει μερικές φορές και για να ανοίξει πρέπει να το πατήσεις 5-6 φορές ή να πας επιλογές/άνοιγμα και ανοίγει αμέσως. Σπαστικό είναι...

 

 

Προσθήκη : Τελικά κατάλαβα το "πρόβλημα". Συμβαίνει και με τα άλλα εικονίδια. Αν πατήσεις πάνω σε ένα και το δάκτυλό σου συρθεί, έστω και ανεπαίσθητα, αυτόματα περνάει σε ολίσθηση (scroll mode). Είναι κατά τη γνώμη μου σπαστικό, γιατί όταν βιάζεσαι σίγουρα το δάκτυλό σου δεν μπορεί να είναι τελείως ακίνητο, οπότε δυσκολεύει λίγο το άνοιγμα των φακέλων. ( Σκέψου να είσαι τρεμουλιάρης!!!:lol::lol::lol::lol: ) Με το πενάκι πάντως όλα είναι μια χαρά!!!

Edited by alfa3delta
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το hack το είχα περασμένο από πριν και όπως συνέβαινε και με το hellox παλιότερα-και ευτυχώς το ίδιο ισχύει και τώρα-αν δεν γίνει format μετά την αναβάθμιση το hack δεν χάνεται.Την έκανα over the air.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Έκανα hard-format και μολςι βαζω την καρτα μνημης στο κινητο τοτε κανει κατευθειαν και αυτοματα εγκατασταση καποιων εφαρμογων , τις οποιες στη συνεχεια δεν μπορω να τις διαγραψω γιατι λεει πως χρησιμοποιουνται. Ειναι επιτακτικη η αναγκη format και στη καρτα μνημης ε?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει όταν πας στην Μουσικη-->Επιλογές-->Γλώσσα γραφής τι ακριβώς είναι αυτό και τι σχέση έχει με τη μουσική?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις μετονομασία σε κάποιο φάκελο ή αρχείο τότε σου δίνει απευθείας την δυνατότητα να διαλέξεις την γλώσσα γραφής.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα την αναβαθμισει... ολα ειναι μια χαρα... ωραιος ο καινουργιος music player αλλα δεν βρηκα πουθενα την αναζητηση( για να βρω ενα τραγουδι),μια χαρα και το κινετικ σκρολ στα μενου, το μονο που διαπιστωσα οτι δεν ηταν smooth στο μενουν τον εφαρμογων( μαλλον γτ ειναι πολλα τα εικονιδια, ετσι εφτιαξα φακελους και μετακινησα καποιες εφαρμογες σε αυτους και ολα μια χαρα!!!). η καμερα εχω την εντυπωση οτι τραβει λιγο καλυτερες φωτο σε απολυτο σκοταδι(μπορει να ειναι και η ιδεα μου), τα βιντεακια πχ ταινιες οταν τισ προχαρας μπροστα δεν λαγκαρει ο real player σχεδον καθολου (πολυ λιγο), γενικα η ανταποκριση του κιν ειναι πολυ καλη ισαξια με την ν40, το μονο που διαπιστωσα στο κιν μου ηταν οτι η δονηση της οθονης ειναι η ιδια και για τα τρια επιπεδα επιλογης που υπαρχουν και ειναι σαν να εχεις το επιπεδο 3. το εχει καταλαβει κανεισ αλλος? ααα και η μνημη του κιν ειναι πλεον 63,7 mb απο 49,3.

 

 

εχεις δικιο για τη δονηση!εγω προσπαθησα να την απενεργοποιησω αλλα ουτε καν απενεργοποιειτε!Στη μνημη λιγο μπερδευτικα γιατι εσυ λες οτι ανεβηκε ενω αλλος οτι κατεβηκε,τελικα;

 

 

λαθος για την μνημη,απλα ειναι σε ποσοστο στο προηγουμενο post!

Edited by giannisgoku
Link to comment
Share on other sites

Nokia 5800 Firmware v50.0.005 Changelog

http://symbianworld.org/4064-nokia-5800-firmware-update-v50-0-005/

 

Changelog FW v50.0.005:

 

  • Browser 7.2
  • Lifecasting (with Maps 3.0T SR3.0)
  • Flash Video Phase-3 – Flashlite 3.1.7.x
  • Gimlet Touch 2.2
  • Kinetic scrolling in Appshell (Menu grid)
  • OVI Sync 2.0
  • Hurriganes Music Player (similar to that on the N97)
  • Enable Side lock Key functionality during Swipe UI (Calendar/Clock alarm)
  • Windows 7 Device Stage Support
  • OVI store 1.5.6
  • Quick Office v4.2
  • OVI Music
  • Cherry v2.1
  • Rihanna service launcher
  • OVI contacts 1.50.8
  • Workaround for Niagara (SMD) display module for DFS52.50 based products

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Με το quick office τι παίζει ρε παιδιά;

 

ελα ντε και εγω αυτο ερωτημα εχω....παντως σε εμενα δεν το ειχε οταν εκανα αναβαθμιση, το μονο που εγινε ηταν να μην μπαινει στο ovi store.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα για να ανοίξει και να περαστεί ξανά το τελευταίο λογισμικό. Δεν μπορεί ν' "αναστηθεί" με το NSU το κινητό σου, δυστυχώς. Αν έχεις κάποιο nokia store εκεί κοντά σου πήγαινε εκεί και θα στο φτιάξουν, δεν χρειάζεται να το αφήσεις στον Γερμανό για να το στείλουν Αθήνα.

 

@paulpap1 Δυστυχώς αυτή η δυσκολία υπάρχει και στην ν40. Αν το βλέπεις πιο αργό τότε ίσως θα χρειαστεί να προχωρήσεις σε format. Εγώ πάντως στην ν40 μετά την αναβάθμιση είχα κάνει format διότι η συσκευή όντως ήταν αργή και έτρωγε αρκετά κολλήματα.

 

μια βόλτα από την Arvado Teleservice(Λεωφόρος Κηφισού και Αθηνών διασταύρωση),καπως ετσι λεγεται,που είναι εξουσιοδοτημένο service της Nokia όπως και η Alpha Copy θα σε πείσει.

Χωρίς να θέλω να διαφημίσω την εταιρεία αλλά σε μία μέρα μου έφτιαξε το κινητό με την έκδοση V40 που έτρωγε τρελά κολλήματα και τώρα το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν θα βάλω την V50.Λειτουργεί 95% άψογα.Στο 5% είναι η έλειψη rds που μάλλον καταργείται αλλά και η δυσλειτουργία ενός mp4 ringtone!

Link to comment
Share on other sites

Με το quick office τι παίζει ρε παιδιά;

 

To Quick office συμφωνα με την Nokia είναι ολοκληρωμένο!

Αν το βρει κάποιος ας μας πει πως έκανε εγκατάσταση και πως λειτουργεί!

Link to comment
Share on other sites

To πλήρες QuickOffice το βρήκα μέσα από τις ενημερώσεις του trial QuickOffice που είχα στο τηλέφωνό μου. Βρίσκεται στις δωρεάν ενημερώσεις και το κατεβάζω αυτή τη στιγμή που γράφω. Από ότι διάβασα στο εισαγωγικό κείμενο είναι η full έκδοση!

 

Αναμείνατε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, παω να κανω την αναβαθμιση μεσω wifi οπως και τις προηγουμενες και μετα απο λιγο που κατεβααζει απο Nokia μου λεει οτι ο διακομιστης δεν αποκρινεται ή η ενεργεια διακοπηκε απο το διακμιστη. Ξερει κανεις γιατι? υπαρχει περιπτωση να ειναι επειδη την κατεβαζουν ολοι?

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ύστερα από την αναβάθμιση στην έκδοση 50, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, μου βγάζει να επιλέξω πως θέλω να συνδεθεί στο Internet (δίοτι το έχω ερώτηση πάντα) και πάνω δεξία δείχνει το εικονίδιο του συγχρονισμού, σαν αυτό που έχει το Ovi Συγχρονισμός η νέα εφαρμογή! Να σημειώσω ότι στην αντιστοιχη εφαρμογή, ο αυτόματος συγχρονισμός είναι απενεργοποιημένος! Επίσης, επειδή έκανα hard format έχασα αρκετά προγράμματα μαζί και το flash lite, και από χθες μετά την αναβάθμιση στην ενημέρωση εφαρμογών μου βγάζει το μήνυμα "Όλες οι εφαρμογές είναι ενημερωμένες" ενώ δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, παω να κανω την αναβαθμιση μεσω wifi οπως και τις προηγουμενες και μετα απο λιγο που κατεβααζει απο Nokia μου λεει οτι ο διακομιστης δεν αποκρινεται ή η ενεργεια διακοπηκε απο το διακμιστη. Ξερει κανεις γιατι? υπαρχει περιπτωση να ειναι επειδη την κατεβαζουν ολοι?

Ίσως να είναι προσωρινά εκτός ο server που είναι υπεύθυνος για το κατέβασμα της νέας έκδοσης. Δοκίμασε και αργότερα αλλιώς πέρασε την με το NSU.

 

Καλησπέρα! Ύστερα από την αναβάθμιση στην έκδοση 50, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, μου βγάζει να επιλέξω πως θέλω να συνδεθεί στο Internet (δίοτι το έχω ερώτηση πάντα) και πάνω δεξία δείχνει το εικονίδιο του συγχρονισμού, σαν αυτό που έχει το Ovi Συγχρονισμός η νέα εφαρμογή! Να σημειώσω ότι στην αντιστοιχη εφαρμογή, ο αυτόματος συγχρονισμός είναι απενεργοποιημένος! Επίσης, επειδή έκανα hard format έχασα αρκετά προγράμματα μαζί και το flash lite, και από χθες μετά την αναβάθμιση στην ενημέρωση εφαρμογών μου βγάζει το μήνυμα "Όλες οι εφαρμογές είναι ενημερωμένες" ενώ δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...

Αυτή την σύνδεση μου την βγάζει και εμένα αλλά δεν έψαξα να δω από ποια εφαρμογή είναι. Το flash lite ενσωματώθηκε στο νέο firmware, γι' αυτό και δεν σου βγάζει καμία ενημέρωση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το quick office............. ο ε ο :down:

Δεν το έχω ψάξει για το Quick Office αλλά ο χρήστης xamurabi 3-4 post πιο πίσω αναφέρει το παρακάτω,

 

To πλήρες QuickOffice το βρήκα μέσα από τις ενημερώσεις του trial QuickOffice που είχα στο τηλέφωνό μου. Βρίσκεται στις δωρεάν ενημερώσεις και το κατεβάζω αυτή τη στιγμή που γράφω. Από ότι διάβασα στο εισαγωγικό κείμενο είναι η full έκδοση!

 

Αναμείνατε!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το κατεβάσω απο FOTA αλλά λέει και μένα "Η λειτουργία διακόπηκε απο τον διακομιστή". Θα δοκιμάσω αργότερα πάλι και αν δεν γίνει θα το κάνω απο NSU.
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το κατεβάσω απο FOTA αλλά λέει και μένα "Η λειτουργία διακόπηκε απο τον διακομιστή". Θα δοκιμάσω αργότερα πάλι και αν δεν γίνει θα το κάνω απο NSU.

 

Μαλλον το διωρθοσαν το προβλημα κανει ληψη κανονικα μεσω FOTA μολις τωρα... επιτελους

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση στη v50 και Hard reset, το RDS στο ραδιόφωνο φαίνεται να λειτουργεί κανονικά (μόνο μετά το Hard reset άρχισε να λειτουργεί). Edited by harskouf
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το διωρθοσαν το προβλημα κανει ληψη κανονικα μεσω FOTA μολις τωρα... επιτελους

 

Ναι δουλεύει το κατεβάζω κι εγώ.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...