Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι καινούριος εδώ και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Έχω 2 μέρες τώρα το HD2 και δεν μπορώ να προσθέσω καμμία επαφή στην καρτέλα "Πρόσωπα". Κάνω ακριβώς ότι λένε και οι οδηγίες, άλλωστε και τις on-screen να ακολουθήσεις θεωρητικά φαίνεται πολύ εύκολο αλλά πάντα αν και φτάνω στο σημείο που επιλέγεις και τί εικόνα να βάλεις, πατάω το "ολοκληρώθηκε" και επιστρέφει στην καρτέλα με τα "Πρόσωπα" αλλά εξακολουθεί να είναι είναι άδεια όλα τα πλαίσια. Κατά τα άλλα το κινητό φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Ξέρεις κανείς τί φταίει; Επίσης πρόσεξα ότι αν και μπορώ να φτιάξω ομάδες στις επαφές, εν μπορώ με τίποτα να βάλω κάποια επαφή στις αγαπημένες επαφές. Το έχω δοκιμάσει ένα εκατομμύριο φορές και έχω φρικάρει.

 

Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιοες με το παραπάνω πρόβλημα; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας . να ρωτήσω κάτι. εδώ και

δύο μέρες όταν απαντώ στο κινητό

ή όταν παίρνω τηλέφωνο ξεκινάω και

μιλάω και μετά από δευτερόλεπτα

ανοίγει το μεγάφωνο του τηλεφώνου

και ακούγετε πολύ δυνατά.πρέπει να το κάνω

χειρόκίνητα από το τηλέφωνο να επιστρέψει

στο ακουστικό . καμιά ιδέα τι μπορεί να φτέει ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Η παρακάτω ερώτηση αφορά σε όσους έχουν την επίσημη "ευρωπαική" 1.66: με το παλιό μου HD είχα ένα πολύ χρήσιμο functionality στον dialer που φαίνεται ότι δεν δουλεύει σωστά στο HD2: όταν ήμουν στον dialer και π.χ. έψαχνα να βρώ το τηλέφωνο κάποιου π.χ. "Παπαδόπουλου", πατούσα τα αριθμητικά πλήκτρα σχηματίζοντας τα αρχικά γράμματα του επωνύμου. Η συσκευή που "εφερνε" όλα τα ονόματα που σχετιζόταν με την σειρά των πλήκτρων άσχετα άν ήταν καταχωρισμένα στα ελληνικά ή αγγλικά. Με αυτό τον τρόπο εύρισκα πολύ γρήγορα το τηλέφωνο αυτού που ήθελα.

Κάνοντας το ίδιο στο HD2 μου, με την παραπάνω rom, μου φέρνει τα ονόματα με τα αγγλικά, αλλά αστοχεί στα ονόματα περασμένα με ελληνικούς χαρακτήρες. Είναι αυτό σωστό, ή δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση?

 

Edit: βλακεία μου - δουλεύει. Απλά για να βρείς το ελληνικό Υ πρέπει να πατήσεις το "U" και όχι το οπτικά ίδιο αγγλικό "Υ".

Edited by stsalkit
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το dialing του HD2 είναι το πιο ''smart'' από όλων των άλλων συσκευών που γνωρίζαμε. Για παράδειγμα, πατώντας μία μόνο φορά το ''2'', ανακαλεί ονόματα ή επίθετα που αρχίζουν από Α, Β ή Γ. Αν στη συνέχεια πατήσεις μία μόνο φορά το ''3'' θα απομείνουν όσα έχουν πρώτο γράμμα Α,Β ή Γ και δεύτερο γράμμα το Δ, Ε ή Ζ. (Δεν χρειάζεται δηλαδή να πατηθεί δύο φορές το ''2'' για να επιλέξουμε το Β όπως σε άλλες συσκευές). Με αυτό το εκπληκτικό Smart Dial, η συσκευή μας ξεκαθαρίζει γρήγορα, με συνήθως δύο-τρία μονά πατήματα πλήκτρων, το επιθυμητό ονοματεπώνυμο ανάμεσα από εκατοντάδες που είναι αποθηκευμένα στη μνήμη. Πρόκειται για μια πολύ σημαντική δυνατότητα της συσκευής, που κάνει περιττή την ανάγκη να ανατρέξουμε στις επαφές μας για να επιλέξουμε έναν αριθμό. Edited by elti
Link to comment
Share on other sites

Εάν είχες πάρει full backup κανονικά θα έπρεπε να είχες και τα προγράμματα μέσα μετά το restore. Όπως και να έχει, δεν συνιστώ κάτι τέτοιο, καλό είναι να μην επαναφέρεις ρυθμίσεις συστήματος και registry tweaks παρά μόνο την pim πληροφορία (επαφές, sms, calendar κτλ).

 

Συστήνω πάντως καλύτερα τη χρήση του Spb Backup.

 

Δεν είχε πάρει backup της κάρτας, και τα προγράμματα που δεν του δούλεψαν ήταν αυτά που είχε κάνει εγκατάσταση σε αυτήν.

Θα έπρεπε να είχαν δουλέψει;

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας . να ρωτήσω κάτι. εδώ και

δύο μέρες όταν απαντώ στο κινητό

ή όταν παίρνω τηλέφωνο ξεκινάω και

μιλάω και μετά από δευτερόλεπτα

ανοίγει το μεγάφωνο του τηλεφώνου

και ακούγετε πολύ δυνατά.πρέπει να το κάνω

χειρόκίνητα από το τηλέφωνο να επιστρέψει

στο ακουστικό . καμιά ιδέα τι μπορεί να φτέει ?

 

το ιδιο μου εκανε πριν 2 ημερες κι εμενα. υπεθεσα οτι ειναι πιθανο προβλημα της rom χωρις να ειμαι καθετος. εχω την topix 1.5.3. εσυ ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ποια topix έχω

είναι το ελληνικό HD2

και το έχω πάρει από την vodafone

μέσα φεβρουαρίου.δεν έχω πειράξει

ούτε ρομ ουτε topix . .εχω την 1.66 rom

αυτό το ξέρω.

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ποια topix έχω

είναι το ελληνικό HD2

και το έχω πάρει από την vodafone

μέσα φεβρουαρίου.δεν έχω πειράξει

ούτε ρομ ουτε topix . .εχω την 1.66 rom

αυτό το ξέρω.

 

κι εγω απο vodafone το εχω παρει αλλα εχω αλλαξει rom κι εχω βαλει την topix που σου αναφερω. οποτε καποια αλλη θα ναι η αιτια.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός Rom format με το Task 29

 

Μετά από κάθε flash rom κάνουμε πάντα hard reset.

Όμως ακόμα και με hard reset μένουν διάφορα στην rom memory από τις προηγούμενες rom που είχαμε και μπορεί να επηρεάσουν την ταχύτητα και την λειτουργία της νέας rom που κάναμε flash.

 

Για να μπορέσουμε να σβήσουμε τελείως (format) την μνήμη της rom πριν από κάθε νέο flash rom τρέχουμε το Task 29.

 

To Task 29 το κατεβαζουμε από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=644781

 

Η διαδικασία είναι απλή.

Κάνουμε unzip το αρχείο και έχουμε τον φάκελο Radio 2.08.50.05 + task29

Μέσα στον φάκελο είναι δυο αρχεία που χρειαζόμαστε:

ένα είναι το task29.exe

και το άλλο είναι το RUU_signed.nbh.

Τα υπόλοιπα δεν τα πειράζουμε.

 

Το αρχείο RUU_signed.nbh είναι το Radio 2.08.50.05, μπορούμε αν θέλουμε άλλο radio να αντικαταστήσουμε αυτό το αρχείο με το radio της επιλογής μας, αλλά θα πρέπει να το μετονομάσουμε πάλι σε RUU_signed.nbh

 

Κάνουμε synchronize το HD2 με το pc και τρέχουμε το αρχείο task29.exe

Ακολουθούμε της οδηγίες και μόλις τελειώσει το setup έχουμε βάλει εκ νέου radio και έχουμε κάνει format στην rom.

Αποσυνδέουμε το καλώδιο usb από το pc.

 

Η συσκευή όμως δεν κάνει boot γιατί δεν έχει τίποτα μέσα παρά μονό το radio που βάλαμε.

 

Αυτό που βλέπουμε είναι άσπρη οθόνη με το logo της htc.

 

Για να μπορέσουμε να περάσουμε τώρα την rom της επιλογής μας πρέπει να ξεκινήσουμε το HD2 σε bootloader mode. Για να το κάνουμε αυτό πρέπει με κλειστή την συσκευή να πατήσουμε το power key (το δεξιό πλήκτρο) και ταυτόχρονα το κάτω κουμπί του ήχου.

Όταν μπούμε σε bootloader mode συνδέουμε το HD2 με το pc μέσω usb και μετά κάνουμε flash την rom της επιλογής μας με τον γνωστό παλιό τρόπο.

Μετά κάνουμε hard reset και είμαστε έτοιμοι :):)

 

Η όλη διαδικασία είναι 10 το πολύ 15 λεπτά.

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός Rom format με το Task 29

 

Μετά από κάθε flash rom κάνουμε πάντα hard reset.

Όμως ακόμα και με hard reset μένουν διάφορα στην rom memory από τις προηγούμενες rom που είχαμε και μπορεί να επηρεάσουν την ταχύτητα και την λειτουργία της νέας rom που κάναμε flash.

 

Για να μπορέσουμε να σβήσουμε τελείως (format) την μνήμη της rom πριν από κάθε νέο flash rom τρέχουμε το Task 29.

 

To Task 29 το κατεβαζουμε από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=644781

 

Η διαδικασία είναι απλή.

Κάνουμε unzip το αρχείο και έχουμε τον φάκελο Radio 2.08.50.05 + task29

Μέσα στον φάκελο είναι δυο αρχεία που χρειαζόμαστε:

ένα είναι το task29.exe

και το άλλο είναι το RUU_signed.nbh.

Τα υπόλοιπα δεν τα πειράζουμε.

 

Το αρχείο RUU_signed.nbh είναι το Radio 2.08.50.05, μπορούμε αν θέλουμε άλλο radio να αντικαταστήσουμε αυτό το αρχείο με το radio της επιλογής μας, αλλά θα πρέπει να το μετονομάσουμε πάλι σε RUU_signed.nbh

 

Κάνουμε synchronize το HD2 με το pc και τρέχουμε το αρχείο task29.exe

Ακολουθούμε της οδηγίες και μόλις τελειώσει το setup έχουμε βάλει εκ νέου radio και έχουμε κάνει format στην rom.

 

Η συσκευή όμως δεν κάνει boot γιατί δεν έχει τίποτα μέσα παρά μονό το radio που βάλαμε.

 

Αυτό που βλέπουμε είναι άσπρη οθόνη με το logo της htc.

 

Για να μπορέσουμε να περάσουμε τώρα την rom της επιλογής μας πρέπει να ξεκινήσουμε το HD2 σε bootloader mode. Για να το κάνουμε αυτό πρέπει με κλειστή την συσκευή να πατήσουμε το power key (το δεξιό πλήκτρο) και ταυτόχρονα το κάτω κουμπί του ήχου.

Όταν μπούμε σε bootloader mode συνδέουμε το HD2 με το pc μέσω usb και μετά κάνουμε flash την rom της επιλογής μας με τον γνωστό παλιό τρόπο.

Μετά κάνουμε hard reset και είμαστε έτοιμοι :):)

 

Η όλη διαδικασία είναι το πολύ 10 το πολύ 15 λεπτά.

 

Ποσα να ανετξει το πρωτο ποστ πια?? :lol::p

Ευχαριστουμε πολυ για τον οδηγο, πολυ χρησιμος καθως και εχει παρατηρηθει οτι απο ρομ σε ρομ μενουν σκουπιδια με αποτελεσμα την κακη λειτουργια τησ συσκευης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το dialing του HD2 είναι το πιο ''smart'' από όλων των άλλων συσκευών που γνωρίζαμε. Για παράδειγμα, πατώντας μία μόνο φορά το ''2'', ανακαλεί ονόματα ή επίθετα που αρχίζουν από Α, Β ή Γ. Αν στη συνέχεια πατήσεις μία μόνο φορά το ''3'' θα απομείνουν όσα έχουν πρώτο γράμμα Α,Β ή Γ και δεύτερο γράμμα το Δ, Ε ή Ζ. (Δεν χρειάζεται δηλαδή να πατηθεί δύο φορές το ''2'' για να επιλέξουμε το Β όπως σε άλλες συσκευές). Με αυτό το εκπληκτικό Smart Dial, η συσκευή μας ξεκαθαρίζει γρήγορα, με συνήθως δύο-τρία μονά πατήματα πλήκτρων, το επιθυμητό ονοματεπώνυμο ανάμεσα από εκατοντάδες που είναι αποθηκευμένα στη μνήμη. Πρόκειται για μια πολύ σημαντική δυνατότητα της συσκευής, που κάνει περιττή την ανάγκη να ανατρέξουμε στις επαφές μας για να επιλέξουμε έναν αριθμό.

Ετσι λειτουργεί ο dialer των windows mobile κινητών.Και αν πληκτρολογήσεις κάποιον αριθμό π.χ. 6,9,7, δηλαδή 697 θα εμφανίσει όλες τις επαφές που περιέχουν το πρόθεμα αυτό με αλφαβητική σειρά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σαν καινουριος κατοχος του HD2 και αρχαριος με τα Windows Mobile 6.5 θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις:

1. Απο τοτε που πηρε τη συσκευη προσπαθει να μπει μονο του στο internet (H),υπαρχει τροπος να το σταματησω αυτο?

2.Που πρεπει να παω για να σβησω τα προγραμματα που τρεχουν απο πισω?

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός Rom format με το Task 29

 

Μπράβο...:up::up:

Έτσι πρέπει στη γλώσσα μας και αναλυτικά για να μπορεί ο καθένας να πειραματιστεί με τη συσκευή του χωρίς να έχει το άγχος μήπως δεν διάβασε κάτι σωστά.....

Γιατί όσο καλά αγγλικά και να ξέρεις πάντα υπάρχει το άγχος της πρώτης φοράς...μη καταστρέψεις τη συσκευή σου:lol:

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σαν καινουριος κατοχος του HD2 και αρχαριος με τα Windows Mobile 6.5 θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις:

1. Απο τοτε που πηρε τη συσκευη προσπαθει να μπει μονο του στο internet (H),υπαρχει τροπος να το σταματησω αυτο?

2.Που πρεπει να παω για να σβησω τα προγραμματα που τρεχουν απο πισω?

1.Βάλε το nodata http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=266958&highlight=nodata

2.Start--->task manager ή μπορείς για πιο άμεση πρόσβαση να βάλεις τη συντόμευση του σε ένα από τα "κουτάκια" του interface

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε ο νέος

Opera Mobile 10 WM

http://www.opera.com

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

εχετε παρατηρησει "θορυβο" στην ομιλια με radio 2.08 και miri v9?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

1.Βάλε το nodata http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=266958&highlight=nodata

2.Start--->task manager ή μπορείς για πιο άμεση πρόσβαση να βάλεις τη συντόμευση του σε ένα από τα "κουτάκια" του interface

 

Σε ευχαριστω πολυ....να σε ενοχλησω λιγο ακομα?

Δεν μπορω να συνδεθω με το pc μεσω active sync,στα WM5 ξεκλικαρα ενα κουτακι στα settings και συνδεοταν.....κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να συνδεθω με το pc μεσω active sync,στα WM5 ξεκλικαρα ενα κουτακι στα settings και συνδεοταν.....κατι αναλογο?

δοκίμασε Settings-->Connections-->USB to PC ξετσεκάρισε το "Enable faster data"

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε ο νέος

Opera Mobile 10 WM

http://www.opera.com

 

Αν τον εγκαταστήσουμε, γίνεται απεγκατάσταση ο προηγούμενος Opera? ή μένει ?...

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, μήπως ένα από τα προβλήματα ήταν και αδικαιολόγητα υψηλή κατανάλωση μπαταρίας; (Μιλάμε για αυτονομία μόλις 8-10 ώρες και αυτό σε stand by).

 

Έχουν ακουστεί πολλά τέτοια γι'αυτό ρωτάω.

 

Πιστεύω όχι, μετά απο φλασαρίσματα αρκετά και -θεωρητικά- την παραμονή σκουπιδιών (όσα μπορεί να ήταν αυτά) στη συσκευη μου και πριν κάνω το task 29 με τη νέα του έκδοση, είχα περάσει τη ρομ του Laurentius 2.0 που ήταν καταπληκτική στην κατανάλωση μπαταρίας. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα.

Η κατανάλωση, ως γνωστόν, εξαρτάται περισσότερο απο την διαχείριση που κάνει η ρομ και απο τον συνδυασμό της με το radio.

Ας πούμε ο Λαυρέντης, που χρησιμοποιεί το ράδιο 2.07 κάποιο λόγο θα έχει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι αυτό "ταιριάζει" με όλες τις ρομς.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

εχετε παρατηρησει "θορυβο" στην ομιλια με radio 2.08 και miri v9?

 

Καλησπέρα.........:)

Οντως φασαρία κ εκο! Μετα απο πολλες δοκιμές (εξαρταται κ απο την ρομ βεβαια)

κατεληξα στο 2.07.51.22.2!!! απιστευτη ποιότητα ηχου κ σηματος!!!:X

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτος ο νέος opera!Ταχύτατος!κ επιτέλους μπορώ να δω βίντεος μέσα από τον opera!
Link to comment
Share on other sites

μενει ο παλιος & θελει uninstall

 

 

 

δεν μπορεις να τον αφαιρεσεις,οποτε υπαρχει και αυτος :)

 

καλησπερα σε ολους :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.........:)

Οντως φασαρία κ εκο! Μετα απο πολλες δοκιμές (εξαρταται κ απο την ρομ βεβαια)

κατεληξα στο 2.07.51.22.2!!! απιστευτη ποιότητα ηχου κ σηματος!!!:X

 

Μια που το συζητάμε, το καλύτερο radio που έχω περάσει μέχρι σήμερα είναι το 2.08.50.05. Είναι αυτό που φλασάρεται μαζί με το task 29.

Όλα τα άλλα που έχω δοκιμάσει (συμπεριλαμβανομένου του 2.08.50.08_2, 2.07..., 2.06...) ήταν εντυπωσιακά κακά.

Το πρώτο radio με το οποίο δεν έχω πρόβλημα και ακούω καθαρότατα απο την συσκευή είναι το 2.08.50.05.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...