Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εάν δεν είναι επιλεγμένη η "κουκίδα" που αναφέρεις, δεν είναι ενεργοποιημένο το APN, οπότε δε δουλεύει και το apndroid. Για μετρητή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το netcounter ή το GPRS monitor.

 

Vman επελεξα την κουκιδα και συνεβη το εξης παραδοξο...

δεν μπορω να την αποεπιλεξω και το θεμα με το apndroid αλλα και τη manual αλλαγη των στοιχειων παραμενει...:confused:

Επισης πως μπορω να διαγραψω ολες τις επαφες?

Link to comment
Share on other sites

Vman επελεξα την κουκιδα και συνεβη το εξης παραδοξο...

δεν μπορω να την αποεπιλεξω και το θεμα με το apndroid αλλα και τη manual αλλαγη των στοιχειων παραμενει...:confused:

Επισης πως μπορω να διαγραψω ολες τις επαφες?

 

Δοκίμασε να φτιάξεις ένα άλλο προφίλ APN στο οποίο θα βάλεις ό,τι ρυθμίσεις θέλεις και επέλεξέ το, όπως έκανες προηγουμένως για το Vodafone Web. Με αυτόν τον τρόπο δε θα μπορεί να συνδεθεί πουθενά.

 

Για τις επαφές εάν πατήσεις το πλήκτρο Menu, ενώ βρίσκεσαι στον κατάλογο, σου δίνει τη δυνατότητα να τις διαγράψεις. Εάν θέλεις να τις διαγράψεις όλες μαζί, πάτησε και πάλι menu και "Επιλογή όλων" (υπάρχει περίπτωση να είναι κάπως διαφορετικά, μιας και έχεις την stock ROM της Vodafone).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να φτιάξεις ένα άλλο προφίλ APN στο οποίο θα βάλεις ό,τι ρυθμίσεις θέλεις και επέλεξέ το, όπως έκανες προηγουμένως για το Vodafone Web. Με αυτόν τον τρόπο δε θα μπορεί να συνδεθεί πουθενά.

 

Για τις επαφές εάν πατήσεις το πλήκτρο Menu, ενώ βρίσκεσαι στον κατάλογο, σου δίνει τη δυνατότητα να τις διαγράψεις. Εάν θέλεις να τις διαγράψεις όλες μαζί, πάτησε και πάλι menu και "Επιλογή όλων" (υπάρχει περίπτωση να είναι κάπως διαφορετικά, μιας και έχεις την stock ROM της Vodafone).

 

Επιασε vman:up: οποτε τωρα οποτε θελω να συνδεεται θα επιλεγω το βοντα προφιλ και οποτε δε θελω θα βαζω το ψευτικο!

 

Δυστυχως δε μου εμφανιζει καμια απο τις επιλογες που λες στις επαφες. μονο αν πατησω παρατεταμενα πανω σε μια επαφη, μου δινει επιλογη να τη διαγραψω, αυτην που εχω επιλεξει ομως οχι ολες!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε μου εμφανιζει καμια απο τις επιλογες που λες στις επαφες. μονο αν πατησω παρατεταμενα πανω σε μια επαφη, μου δινει επιλογη να τη διαγραψω, αυτην που εχω επιλεξει ομως οχι ολες!

 

Έχω τη ROM με το Sense UI και δε θυμάμαι πως ήταν το μενού στο stock Android, οπότε δεν μπορώ να σου πω πως να τις διαγράψεις χρησιμοποιώντας το κινητό σου. Εάν έχεις συγχρονίσει τις επαφές σου με το gmail, μπορείς να τις διαγράψεις online και μετά να κάνεις συγχρονισμό. Λογικά, θα διαγραφούν και από το κινητό σου. Μην ξεχάσεις να κάνεις export τις επαφές σου από το gmail πριν τη διαγραφή, σε περίπτωση που τις χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη ROM με το Sense UI και δε θυμάμαι πως ήταν το μενού στο stock Android, οπότε δεν μπορώ να σου πω πως να τις διαγράψεις χρησιμοποιώντας το κινητό σου. Εάν έχεις συγχρονίσει τις επαφές σου με το gmail, μπορείς να τις διαγράψεις online και μετά να κάνεις συγχρονισμό. Λογικά, θα διαγραφούν και από το κινητό σου. Μην ξεχάσεις να κάνεις export τις επαφές σου από το gmail πριν τη διαγραφή, σε περίπτωση που τις χρειαστείς.

 

Βασικα ξερεις τι εγινε. Εκανα το λαθος να περασω τις επαφες μου απο την καρτα σιμ, και τωρα δε μου βγαζει ολοκληρα τα ονοματα. Τωρα περασα τις επαφες μου στο gmail και θελω να τις συγχρονισω με το κινητο.

 

edit: ok λυθηκε! διεγραψα ολες μου τις επαφες μεσα απο το manage application και μετα εκανα το συνκ.!

Edited by contime
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση και στα Vista να υπάρχει το ίδιο πρόβλημα με τους drivers, όπως και στα Windows 7. Δοκίμασε τις οδηγίες που υπάρχουν για τα Windows 7. Εάν δε δουλέψει, γράψε ξανά και θα δούμε τι μπορεί να γίνει.

 

Τελικα με το που συνδεθηκα στο internet μου δημιουργηθηκε το ιδιο πρόβλημα. Δεν συγχρονιζετε. Ισως έγιναν update oi drivers. Εκανα τη διαδικασια που περιγραφεις σε ελληνικά Vista (Πινακας ελέγχου-->Διαχείριση Συσκευών-->Φορητές Συσκευες) οπου εμφανίζει οχι my HTC αλλα G:/ . Ακολούθησα και τις υπολοιπες οδηγίες αλλα μου βγάζει μηνυμα λαθους "Δεν περιλαμβανεται συμβατό προγραμμα οδηγησης λογισμικου, βεβαιωθείτε οτι εχει σχεδιαστει για να λειτουργει με Windows 32 bit" οταν πάω να βαλω το androidusb.inf. Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το που συνδεθηκα στο internet μου δημιουργηθηκε το ιδιο πρόβλημα. Δεν συγχρονιζετε. Ισως έγιναν update oi drivers. Εκανα τη διαδικασια που περιγραφεις σε ελληνικά Vista (Πινακας ελέγχου-->Διαχείριση Συσκευών-->Φορητές Συσκευες) οπου εμφανίζει οχι my HTC αλλα G:/ . Ακολούθησα και τις υπολοιπες οδηγίες αλλα μου βγάζει μηνυμα λαθους "Δεν περιλαμβανεται συμβατό προγραμμα οδηγησης λογισμικου, βεβαιωθείτε οτι εχει σχεδιαστει για να λειτουργει με Windows 32 bit" οταν πάω να βαλω το androidusb.inf. Καμια ιδέα?

 

Από αυτά που γράφεις, συμπεραίνω ότι έχεις κάνει προσάρτηση του κινητού σαν USB δίσκο. Δε γίνεται να συγχρονίσει, ενώ βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση. Θα πρέπει να κάνεις αποπροσάρτηση και μετά να δοκιμάσεις να συγχρονίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε δοκιμάζεις καμία άλλη? Εγώ με την ΑΜΕ 2.1 που το δούλεψα, μια χαρά πήγαινε...

εχω perfected spl χωρις goldcard! :(

 

Emperor μήπως χρησιμοποιείς task manager και κλείνεις την διεργασία Clock ή όποια άλλη εφαρμογή χρησιμοποιείς; Είχα κάποτε αυτό ακριβώς το πρόβλημα και νομίζω ήταν απο αυτό

ωχ λες? παιζει... ειχα βαλει καποτε εναν auto task killer.. θα το τσεκαρω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε την εφαρμογή του (όχι το widget) αφού πρώτα έχεις ενεργοποιήσει το ξυπνητήρι και βάλ'το στην ignore list.
Link to comment
Share on other sites

εχω perfected spl χωρις goldcard! :(

 

 

ωχ λες? παιζει... ειχα βαλει καποτε εναν auto task killer.. θα το τσεκαρω...

 

Επισης κανε και μια δοκιμη και απεγκατεστησε τελειως τον taskiller και θα δεις οτι το κινητο σου θα δουλευει καλυτερα

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Επισης κανε και μια δοκιμη και απεγκατεστησε τελειως τον taskiller και θα δεις οτι το κινητο σου θα δουλευει καλυτερα

 

E καμιά φορά χρειάζεται. όταν θες να κάνεις kill καμιά εφαρμογή που έχει κολλήσει για παράδειγμα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις, συμπεραίνω ότι έχεις κάνει προσάρτηση του κινητού σαν USB δίσκο. Δε γίνεται να συγχρονίσει, ενώ βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση. Θα πρέπει να κάνεις αποπροσάρτηση και μετά να δοκιμάσεις να συγχρονίσεις.

 

Αυτο με την προσαρτηση δεν το πολυκατάλαβα να πω την αλήθεια. Τι πρεπει να κάνω?Τον έκανα απενεργοποίηση και απεγκατάσταση αλλα πάλι ετσι μου το αναγνωρίζει. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Το περίεργο είναι οτι αν κάνω το HTC sync εγκατάσταση offline δουλεύει προσωρινά αλλα μετά που μπαίνω στο δίκτυο δεν συγχρονίζεται ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης κανε και μια δοκιμη και απεγκατεστησε τελειως τον taskiller και θα δεις οτι το κινητο σου θα δουλευει καλυτερα

 

μπα διαφωνω... μπορει με τις custom rom να ισχυει.. (δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω)... με την επισημη ελληνικη... σερνεται κυριολεκτικα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την προσαρτηση δεν το πολυκατάλαβα να πω την αλήθεια. Τι πρεπει να κάνω?Τον έκανα απενεργοποίηση και απεγκατάσταση αλλα πάλι ετσι μου το αναγνωρίζει. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Το περίεργο είναι οτι αν κάνω το HTC sync εγκατάσταση offline δουλεύει προσωρινά αλλα μετά που μπαίνω στο δίκτυο δεν συγχρονίζεται ποτέ.

 

Θα πρέπει, όταν συνδέσεις το κινητό στο PC, να μην επιλέξεις το "Mount as USB disk", αλλά την άλλη επιλογή για το συγχρονισμό. Αυτό με το online - offline δεν έχει νόημα, εάν κάνεις αρχικά σωστά την εγκατάσταση των drivers. Κάτι άλλο συμβαίνει και μάλλον έχει να κάνει με το PC σου.

 

Θέλεις οπωσδήποτε να συγχρονίζεις το κινητό με το Outlook; Εάν δεν μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα, υπάρχει μια άλλη λύση. Να συγχρονίζεις το κινητό με το Gmail και μετά το Gmail με το Outlook (υπάρχει ένα plugin για το Outlook που κάνει αυτή τη δουλειά). Η λογική είναι η εξής:

Magic <-> Gmail <-> Outlook

 

μπα διαφωνω... μπορει με τις custom rom να ισχυει.. (δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω)... με την επισημη ελληνικη... σερνεται κυριολεκτικα...

 

Δεν έχει να κάνει με το αν η ROM είναι custom ή επίσημη, αλλά με τον τρόπο λειτουργίας του Android. Αν σέρνεται, όπως λες, μπορεί να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που έχεις εγκαταστήσει. Δυστυχώς, δεν είναι όλες καλογραμμένες και κάποιες φορές μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα. Ένα soft reset θα πρέπει να λύσει τέτοιου είδους θέματα.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει, όταν συνδέσεις το κινητό στο PC, να μην επιλέξεις το "Mount as USB disk", αλλά την άλλη επιλογή για το συγχρονισμό. Αυτό με το online - offline δεν έχει νόημα, εάν κάνεις αρχικά σωστά την εγκατάσταση των drivers. Κάτι άλλο συμβαίνει και μάλλον έχει να κάνει με το PC σου.

 

Θέλεις οπωσδήποτε να συγχρονίζεις το κινητό με το Outlook; Εάν δεν μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα, υπάρχει μια άλλη λύση. Να συγχρονίζεις το κινητό με το Gmail και μετά το Gmail με το Outlook (υπάρχει ένα plugin για το Outlook που κάνει αυτή τη δουλειά). Η λογική είναι η εξής:

Magic <-> Gmail <-> Outlook

 

 

Τις επαφές μου τις πέρασα εξ'αρχης με το gmail. Απλά επειδή το κινητό εχει μόνο αγγλική γλώσσα, σκέφτομαι να βάλω και ελληνικά με έναν απο τους τρόπους που προτείνεις στο blog σου (και νομιζω χρειάζεται το sync). Τεσπα, θα το παλέψω λίγο παραπάνω μήπως και βρω τι γίνεται, ευχαριστω για το χρόνο σου...

Link to comment
Share on other sites

Επισης κανε και μια δοκιμη και απεγκατεστησε τελειως τον taskiller και θα δεις οτι το κινητο σου θα δουλευει καλυτερα

μπα διαφωνω... μπορει με τις custom rom να ισχυει.. (δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω)... με την επισημη ελληνικη... σερνεται κυριολεκτικα...

 

Δεν έχει να κάνει με το αν η ROM είναι custom ή επίσημη, αλλά με τον τρόπο λειτουργίας του Android. Αν σέρνεται, όπως λες, μπορεί να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που έχεις εγκαταστήσει. Δυστυχώς, δεν είναι όλες καλογραμμένες και κάποιες φορές μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα. Ένα soft reset θα πρέπει να λύσει τέτοιου είδους θέματα.

 

Καλημερα. Συμφωνω με sardas και vman

Απο τοτε που εβγαλα τον task panel ,το συστημα δουλευει πολυ καλυτερα, αριστα θα ελεγα. Εχω παρατηρησει και μεγαλη αυξηση της αποδοσης της μπαταριας.

Ειχα μαλιστα ποσταρει εδω και τα λεγομενα σχετικων με linux ,σε διεθνη φορουμ ,οπου εξηγουσαν πως δεν χρειαζεται το συστημα τους task killers ,διοτι η λογικη της λειτουργιας του ειναι, η εφαρμογη που βρισκεται στο προσκηνιο μονο να χρησιμοποιει τους πορους, ενω οσες εφαρμογες ειναι στο παρασκηνιο οχι, ... οσες κι αν ειναι αυτες.

Εδω και δυο μηνες και βαλε ,που το δουλευω ετσι ,χωρις τασκ κιλλερ ,αποδεικνυονται τα παραπανω.

Επισης συμφωνω με τον vman ,οτι για τις παρενεργειες συνηθως ,ευθυνονται εφαρμογες της κακιας ωρας. :)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα με τα Magic.

 

Παρέλαβα και εγώ το magic μου χθες και είμαι γεμάτος απορίες.

Δυστυχώς 175 σελίδες μηνυμάτων είναι πολλές, αλλά θα κάνω μία προσπάθεια να τις διαβάσω.

 

Επειδή όμως έχω ένα θέμα που με προβλημάτισε, θα ήθελα άμεσα την βοήθεια σας για μην έχει γίνει καμιά πατάτα.

 

Σε όλες τις φωτογραφίες που έχω δει μέχρι τώρα, ακόμα και στο manual τις συσκευής που κατέβασα από το internet, στο κάτω μέρος της κεντρικής οθόνης υπάρχει στο κέντρο ένα touch πλήκτρο που ενεργοποιεί το menu όπως φαίνεται και στη φωτό παρακάτω.

 

Στο δικό μου magic υπάρχει μία μπάρα με τρεις επιλογές για menu, Phone, add (+) όπως φαίνεται στην δεύτερη φωτό του sense.

 

Τι γίνεται ? είναι άλλη version λογισμικού και πια είναι ή νεότερη ?

 

Πως θα καταλάβω πια είναι η τελευταία version για το magic ?

 

 

Τα στοιχεία για το magic μου είναι:

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.76.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.08.29

Dec 8, 2009

 

 

Ευχαριστώ,

Bart

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15805&stc=1&d=1268808002

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15806&stc=1&d=1268808002

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ? είναι άλλη version λογισμικού και πια είναι ή νεότερη ?

 

Πως θα καταλάβω πια είναι η τελευταία version για το magic ?

 

Καλωσήρθες στο forum. Καλό είναι να διαβάσεις τις FAQs στο πρώτο post.

 

Έχεις την τελευταία επίσημη έκδοση του λογισμικού για το Magic. Αυτό το κατάλαβα έμμεσα από το SPL 1.76.0009 το οποίο αναφέρεις ότι έχει το κινητό. Αυτό εγκαθίσταται, όταν κάποιος βάλει την τελευταία αναβάθμιση μέσω του RUU αρχείου της HTC. Δεν ξέρω εάν σ' ενδιέφερε να δοκιμάσεις custom ROMs, αλλά το συγκεκριμένο SPL είναι perfected και προς το παρόν δεν μπορείς να το ξεκλειδώσεις.

 

Από που πήρες το κινητό σου (από ιδιώτη ή από εταιρεία);

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum. Καλό είναι να διαβάσεις τις FAQs στο πρώτο post.

 

Από που πήρες το κινητό σου (από ιδιώτη ή από εταιρεία);

 

Το κινητό αγοράστηκε μέσω internet από την you (U).

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί το δικό μου έχει το μενού που φαίνεται στην φωτό του htc sense και όχι αυτό που φαίνεται στο φωτό του Magic ?

 

 

Bart

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αγοράστηκε μέσω internet από την you (U).

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί το δικό μου έχει το μενού που φαίνεται στην φωτό του htc sense και όχι αυτό που φαίνεται στο φωτό του Magic ?

 

 

Bart

 

αυτό που βλέπεις στο magic είναι το μενού του android.

στην δευτερη photo (HTC Legend) όπως και στο δικό σου βλέπεις android αλλά με την προσθήκη του sense ui. το όποιο έχει φτιάξει η HTC για τα κινητά της ώστε το κινητό να είναι ποιο εύχρηστο, όμορφο και να μπορείς να το εξατομικεύσεις!

προσωπικά περίμενα 6 μήνες για αυτή την αλλαγή!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν σ' ενδιέφερε να δοκιμάσεις custom ROMs, αλλά το συγκεκριμένο SPL είναι perfected και προς το παρόν δεν μπορείς να το ξεκλειδώσεις.

ο τροπος που ειχες δωσει με την goldcard δεν δουλευει? τον εχει δοκιμασει καποιος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο τροπος που ειχες δωσει με την goldcard δεν δουλευει? τον εχει δοκιμασει καποιος?

 

Η goldcard δουλευει μονο στο κλειδωμενο spl της vodafone. Το δικο σου spl ειναι κλειδωμενο απο htc και ακομη δεν εχει βρεθει τροπος να ξεκλειδωσει.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Η goldcard δουλευει μονο στο κλειδωμενο spl της vodafone. Το δικο σου spl ειναι κλειδωμενο απο htc και ακομη δεν εχει βρεθει τροπος να ξεκλειδωσει.

 

H goldcard δεν είναι μόνο για το κλείδωμα της Vodafone. Είναι για την παράκαμψη του CID check (ανεξάρτητα ROM) και για την εγκατάσταση unsigned ROMs. Για να δουλέψει στην τελευταία περίπτωση, θα πρέπει η ROM και το SPL που εγκαθίσταται να είναι πιο καινούρια (higher version) από αυτήν που υπάρχει στο κινητό.

 

@emberor4her

Απ' ότι φαίνεται δεν έχει δοκιμάσει κάποιος το τελευταίο sappimg.zip που έφτιαξα, για να μας πει αν δουλεύει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

@ sardas & vman Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω.:thanks: συνηθισμένος από τηλ. windows mobile εγκατέστησα σχεδόν αμέσως task killer με μέτρια αποτελέσματα . Από όταν τον απεγκατέστησα είναι σαν να χρησιμοποιώ άλλο λειτουργικό. Και πάλι ευχαριστώ :yahoo:

 

Τι είναι το sappimg.zip ;

Edited by VOYAGER13
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...