Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia Pro (B7610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά ακόμα δεν έχω καταφέρει:

1) Να αλλάξω γλώσσα γραφής από το qwerty πληκτρολόγιο,

2) Να μικρίνω τη γραμματοσειρά στα μηνύματα, mail, κλπ.....

3) Να εμαφανίσω τον καιρό στην οθόνη εργασίας....

Καμιά απάντηση;

 

1) Εγω το κανω πατωντας το alt μαζι με το GR μια χαρα.

3) Με το Spb shell το εχει απο μονο του με το toutchwiz δεν το ειχα δοκιμασει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
να κάνω μια ερώτηση. Είναι δυνατόν να περαστεί στο samsung άλλο λειτουργικό? πχ Android? (μάλλον ζητάω πολλά, αλλά είμαι πολύ περίεργος).

 

Στην παρούσα φάση... όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην παρούσα φάση... όχι.

 

Δηλαδη τι ειναι αυτο που σε αποτρεπει? Το Hardware η καποιος αλλος μηχανισμος? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι ειναι αυτο που σε αποτρεπει? Το Hardware η καποιος αλλος μηχανισμος? :confused:

 

To θέμα είναι να βρεις το λογισμικό που θες... Πως θα βάλεις Android? Θα γράψεις Android, θα πατήσεις enter και όλα οκ?:p Είναι δύσκολη και πολύπλοκη διαδικασία!

Πάντως, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι εφικτό... Υπάρχουν και βιντεάκια στο youtube αλλά δεν θα βγάλεις άκρη...:(

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι να βρεις το λογισμικό που θες... Πως θα βάλεις Android? Θα γράψεις Android, θα πατήσεις enter και όλα οκ?:p Είναι δύσκολη και πολύπλοκη διαδικασία!

Πάντως, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι εφικτό... Υπάρχουν και βιντεάκια στο youtube αλλά δεν θα βγάλεις άκρη...:(

 

Για αυτό ρώτησα..μηπως υπάρχει κάτι σαν οδηγός με απλα βήματα για να γίνει...Αλλά είναι λογικό οτι μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα σε ορισμένα θέματα, και πόσο μάλλον το όλο σύστημα να ειναι ασταθες.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδη τι ειναι αυτο που σε αποτρεπει? Το Hardware η καποιος αλλος μηχανισμος? :confused:

 

Πρέπει να κατανοήσεις ότι παρόλο που μιλάμε για windows mobile συσκευές, η εγκατάσταση μιας rom δεν είναι το ίδιο όπως όταν περνάμε λειτουργικό σε ένα PC. Γιατί εδώ η κάθε rom (ασχέτου λειτουργικού) πρέπει να απευθύνεται στη συγκεκριμένη συσκευή και δεν κάνει η ίδια σε άλλες. Συνεπώς πρέπει να φτιάξει κάποιος ένα εργαλείο ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο για να κάνει αυτό που θέλεις κάτι που όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και το πιο εύκολο.

 

Μιλάμε πάντα για το τι ισχύει στην παρούσα φάση. Τα πράγματα εξελίσσονται και μελλοντικά ίσως αλλάξει αυτή η λογική.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,παρακολουθω το forum σας απο την πρωτη ημερα,παρα πολυ χρησιμα αυτα που συζητατε.Τυχαινει να εχω αγορασει το Β7610,απο το e-click,τον Δεκεμβριο,αυτο εχει windows 6,1(το πρωτο μου με WM)και παροχο την VOD Γερμανιας,ολα καλα μεχρι που εφθασα στο συστημα GPS(φυσικα το υπαρχον δεν επαιζε)

ετσι αγορασα της route 66 το πακετο Eastern Europe(περιλαμβανει την Ελλαδα),το εχω 2 εβδομαδες αλλα δεν μπορω να συνδεθω.Υπαρχει καμμια βοηθεια τι δεν κανω σωστα;Oσο αφορα θηκες προστατευτικα οθονης και καλωδια εχω πληρη ενημερωση,στην διαθεση σας.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε στη συσκευή σου το GPS Test, τρέξτο με τη συσκευή σου σε ανοιχτό ουρανό, άστο να βρει τη θύρα αυτόματα και περίμενε μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους. Μετά μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα πλοήγησης της επιλογής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στη συσκευή σου το GPS Test, τρέξτο με τη συσκευή σου σε ανοιχτό ουρανό, άστο να βρει τη θύρα αυτόματα και περίμενε μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους. Μετά μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα πλοήγησης της επιλογής σου.

 

OK το εχω το προγραμμα θα το δοκιμασω,σ ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

To έχω παραγγείλει από Vodafone εδώ κ 1,5 μήνα(Το OmniaPro εννοείται)... 'Εκανα υπομόνη, αλλά τώρα εξαντλήθηκε...

Εσείς τί λέτε? Να το παραγγείλω από το Πλαίσιο? Μένω επαρχεία... Παίζει να αργησούν και αυτοί να το φέρουν?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,δεν δουλεψε,ισως κανω λαθος στα settings,εχω βαλει στην συσκευη για θυρα προγραμματος GPS com 3,για θυρα υλικου com 6,Baud Rate 4800(Α-GPS off).

Oσο αφορα το GPS TEST τα settings ειναι com port AUTO,Baud Rate 4800.

Το αφησα να ψαχνει περιπου 20 λεπτα δεν εντοπισε κανενα δορυφορο.

Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,δεν δουλεψε,ισως κανω λαθος στα settings,εχω βαλει στην συσκευη για θυρα προγραμματος GPS com 3,για θυρα υλικου com 6,Baud Rate 4800(Α-GPS off).

Oσο αφορα το GPS TEST τα settings ειναι com port AUTO,Baud Rate 4800.

Το αφησα να ψαχνει περιπου 20 λεπτα δεν εντοπισε κανενα δορυφορο.

Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον.

 

 

εγω εχω βαλει θυρα προγραμματος GPS com 7,για θυρα υλικου com 9,Baud Rate 4800(Α-GPS off). και δουλευει κανονικα

Edited by nop77
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει θυρα προγραμματος GPS com 7,για θυρα υλικου com 9,Baud Rate 4800(Α-GPS off). και δουλευει κανονικα

 

Γεια σου φιλε μου,εβαλα τις ρυθμησεις που εγραψες,θα το δοκιμασω.

Τι συστημα χρησιμοποιεις;στο e-mail απο την router μου εγραψαν να

βαλω θυρα προγραμματος GPS com 3,για θυρα υλικου com 6 η 9,Baud Rate 4800.

Σ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εκανα αυτο...

 

Βάλε στη συσκευή σου το GPS Test, τρέξτο με τη συσκευή σου σε ανοιχτό ουρανό, άστο να βρει τη θύρα αυτόματα και περίμενε μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους. Μετά μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα πλοήγησης της επιλογής σου.

 

thx athanaso77,

 

και το προγραμμα που χρησιμοποιω ειναι το ndrive (to ειχε το κινητο μαζι)

Link to comment
Share on other sites

To έχω παραγγείλει από Vodafone εδώ κ 1,5 μήνα(Το OmniaPro εννοείται)... 'Εκανα υπομόνη, αλλά τώρα εξαντλήθηκε...

Εσείς τί λέτε? Να το παραγγείλω από το Πλαίσιο? Μένω επαρχεία... Παίζει να αργησούν και αυτοί να το φέρουν?:confused:

 

Φίλε μου και εγώ από επαρχία είμαι αλλά το κινητό για πολύ καλή μου τύχη(μετά από όλα αυτά που διάβασα περί παραγγελιών...) το παρέλαβα από την vodafone μόλις σε 2 ημέρες!!...Βασικά υπάρχει ικανοποιητικός αριθμός συσκευών μετά από τις πρώτες μεγάλες παραγγελίες που είχαν και έτσι πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να το παραλάβεις και εσύ.Άν παρόλα αυτά δεν σε εξυπηρετήσουν πάλι,καλά είναι να απευθυνθείς σε άλλο κατάστημα της ίδιας εταιρίας....

Κατά τα άλλα είμαι και εγώ άλλος ένας ενθουσιασμένος κάτοχος αυτού του τηλεφώνου(πολυεργαλείου ταιριάζει καλύτερα!...)που προσπαθώ να το μάθω διαβάζοντας συμβουλές και κόλπα από το πραγματικά εξαιρετικό σας site...Οι απορίες μου είναι αρκετές αλλά θα αρκεστώ εάν κάποιος ευγενικός άνθρωπος θα μπορούσε να μου εξηγήσει πως θα μπορούσα να βάλω και άλλες εφαρμογές όπως και παιχνίδια στο κινητό καθώς επίσης να μου προτείνει και κάποια site για να κατεβάσω όλα αυτα τα καλούδια!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Κυριοι,αυτο το GPS TEST γιατι δεν ενεργοποιηται;τι στο καλο συμβαινει,

μηπως εχει ελαττωμα η συσκευη;Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ... το ηχειο του πως σας φαινεται? εγω παντως χανω τις μισες κλησεις μου επειδη δεν το ακουω.

 

καπου ειχα διαβασει εναν τροπο να αυξησεις την ενταση του , το εχει κανει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ από επαρχία είμαι αλλά το κινητό για πολύ καλή μου τύχη(μετά από όλα αυτά που διάβασα περί παραγγελιών...) το παρέλαβα από την vodafone μόλις σε 2 ημέρες!!...Βασικά υπάρχει ικανοποιητικός αριθμός συσκευών μετά από τις πρώτες μεγάλες παραγγελίες που είχαν και έτσι πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να το παραλάβεις και εσύ.Άν παρόλα αυτά δεν σε εξυπηρετήσουν πάλι,καλά είναι να απευθυνθείς σε άλλο κατάστημα της ίδιας εταιρίας....

Κατά τα άλλα είμαι και εγώ άλλος ένας ενθουσιασμένος κάτοχος αυτού του τηλεφώνου(πολυεργαλείου ταιριάζει καλύτερα!...)που προσπαθώ να το μάθω διαβάζοντας συμβουλές και κόλπα από το πραγματικά εξαιρετικό σας site...Οι απορίες μου είναι αρκετές αλλά θα αρκεστώ εάν κάποιος ευγενικός άνθρωπος θα μπορούσε να μου εξηγήσει πως θα μπορούσα να βάλω και άλλες εφαρμογές όπως και παιχνίδια στο κινητό καθώς επίσης να μου προτείνει και κάποια site για να κατεβάσω όλα αυτα τα καλούδια!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελικά μπου το φέρανε!:)

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την γενική εικόνα του! 'ολα μιά χαρά!

 

@nop77, σχετικά με παλιότερα Samsung είναι πιό δυνατό!

Το πρόγραμμα που θες δεν το έχω... Ας μας το δώσει κάποιος!:p

Λογικά θα είναι απλά μία εφαρμογή που θα μας βάζει στο equalizer.... Πολλά απλά κινητά άλλων εταιριών(κυρίως της Sony Ericsson) διαθέτουν εξ'αρχής το equalizer και οι χρήστες το τερματίζουν με αποτέλεσμα να έχει πολύ πιό δυνατό ήχο μετά την ρύθμιση... αλλά μετά χαλάει πολύ η ποιότητα!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σώστε με το start icon από χρωματιστό έχει γίνει λευκό κ δεν αλλάζει με τπτ...δοκίμασα hard format αλλά τπτ μέχρι κ γλώσσα άλλαξα...!διαφωτίστε με plzzzz
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδιά σώστε με το start icon από χρωματιστό έχει γίνει λευκό κ δεν αλλάζει με τπτ...δοκίμασα hard format αλλά τπτ μέχρι κ γλώσσα άλλαξα...!διαφωτίστε με plzzzz

 

Μήπως έχεις κάνει αναβάθμιση στη συσκευή σου; Στα 6.5 είναι λευκό by default.

 

αυτο το GPS TEST γιατι δεν ενεργοποιηται;

 

Τι εννοείς δεν ενεργοποιείται; Το εγκαθιστάς, το τρέχεις και τι κάνει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρέλαβα εδώ και 1 εβδομάδα το Β7610 από Plaisio με WM6.5 GR

Όλα καλά μέχρι την σήμερον όπου δοκίμασα την κάμερα και είδα ότι ενώ όλες οι σχετικές ρυθμίσεις που έχει είναι στο αυτόματο, όλες οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικά θολές.

Για την ακρίβεια το μόνο που φαίνεται είναι μια θολούρα και διάφορα χρώματα!!!

Το ίδιο γίνεται και στο Video!

 

Καμμιά ιδέα??? Τι κάνω λάθος ??? Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα???

 

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν ενεργοποιείται; Το εγκαθιστάς, το τρέχεις και τι κάνει;

 

Γεια σου,εννοω τρεχει τα com αλλα δεν βρισκει τιποτα(ανεβηκα στην ταρατσα εψαχνε περιπου ενα τεταρτο).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...